برگزاری مراسم اختتامیه دوره‌های تربیت پژوهشگر

تربیت محقق تجلیل

مراسم اختتامیه دوره‌های تربیت پژوهشگر با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی در جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، مراسم اختتامیه دوره‌های تربیت پژوهشگر با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی و جمعی از اساتید و پژوهشگران این دوره به همت معاونت پژوهش جامعه الزهرا علیهاالسلام در پژوهشگاه مطالعات اسلامی برگزار شد.

بانوان پژوهشگر هیچگاه سلاح قلم را رها نکنند و قلم خود را بر زمین نگذارند

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود مدنی، مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام در این مراسم عنوان کرد: خداوند متعال را شاکریم که توفیق داد یکی از ایده‌های مهم و اساسی جامه عمل بپوشد و امروز شاهد اختتامیه دوره‌های تربیت پژوهشگر باشیم.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام ضمن قدردانی از همه دست اندرکاران این دوره از جمله متربیان، بانوان پژوهشگر، معاونت پژوهش و همه همکاران، اظهار داشت: ما در مجموعه جامعه الزهرا علیهاالسلام نسبت به سنوات قبل افراد اضافی تزریق نکردیم، اما فعالیت‌های زیادی در سال‌های اخیر انجام شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی یادآور شد: محققانی که این دوره را گذراندند در مقایسه با محققان و بزرگانی چون شهید مطهری، علامه امینی، شهید صدر و دیگر علما در رتبه متفاوتی هستند، اما این روایت امام حسن مجتبی علیه‌السلام که فرزندان و برادر زادگان خود را احضار کردند و فرمودند: «إنّكُم صِغارُ قَومٍ و يُوشِكُ أن تَكونوا كِبارَ قَومٍ آخَرينَ ، فَتَعَلَّمُوا العِلمَ ، فَمَن لم يَستَطِعْ مِنكُم أن يَحفَظَهُ فَلْيَكتُبْهُ و ليَضَعْهُ في بَيتِهِ؛ شما خردسالانِ قومى (نسلى) هستيد كه به زودى بزرگان قوم (نسلى) ديگر مى‌شويد. پس دانش بياموزيد و هر يك از شما كه نمى‌تواند علم را در حافظه‌اش نگه دارد، آن را بنويسد و در خانه اش نگهدارى كند»، اهمیت فعالیت همه جویندگان علم و دانش از جمله پژوهشگران را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: شما بانوان پژوهشگر در این عرصه گام‌های اول و شخصیت‌های رتبه اول هستید که باید برای رسیدن به آن قله‌های علم و دانش، مسیرهای طولانی را طی کنید؛ قلم‌های شما باید قلم‌های کبیر آینده ما باشد و امید است تحقیق‌های شما آثار بزرگان نسل‌های بعد باشد.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام ابراز کرد: نگاه ما به فعالیت شما، قلمی است که تازه شروع کرده تا برای نسل آینده، قلم‌های استوار باشد و جا پا جای پای علامه مطهری، آمنه بنت الهدی خواهر شهید صدر، بانو امین و غیره بگذارد.

بانوان پژوهشگر هیچگاه سلاح قلم را رها نکنند و قلم خود را بر زمین نگذارند

حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی تأکید کرد: به هیچ عنوان سلاح قلم را رها نکنید، قلم شما نباید متوقف شود، این قلم اگر متوقف شود مثل بدنی است که ورزش نمی کند و تحلیل می‌رود، پس اولین نکته این است این قلم را که برداشتید زمین نگذارید و مدام تحقیق و پژوهش کنید.

وی عنوان کرد: باور ما این است که ما صاحب کار داریم و قبل از اینکه پاسخ مردم را بدهیم مزد ما را داده است. بنابراین قلم‌تان را سلاح خود بدانید و سلاح خود را زمین نگذارید.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام بیان داشت: خداوند در آیه 102 سوره نساء می‌فرماید: «وَدَّ الَّذِينَ كَفَرُوا لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِكُمْ وَأَمْتِعَتِكُمْ؛ آرزو دارند که شما از سلاحها و متاعهای خود غافل شوید»؛ دشمن دوست دارد که شما از سلاح و متاع خود غافل شوید، حال آنکه شما توانمندی پیدا کردید تا در این میدان و ساحت فعالیت کنید.

 معیارهای علمی را سبک نگیرید و به پژوهش در رده خودتان قانع نباشید

حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی با بیان اینکه امروز در میدان جهاد قرار گرفتیم، اظهار کرد: شما بانوان طلبه در طول یک سال اخیر در بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها حضور پیدا کردید و به کمک بیماران و یا تغسیل متوفیان کرونا و فعالیت‌های دیگر مشغول شدید و در طول یک سال اخیر صحنه‌های زیبایی آفریدید؛ در عرصه پژوهش هم به این بیندیشید که فکر جوانان ما هم مهم است و باید در عرصه قلم و نگارش فعالیت کرد.

وی با تصریح بر اینکه معیارهای علمی را سبک نگیرید، به پژوهش در رده خودتان قانع نباشید و مدام در مقام افزایش معیارهای علمی باشید، گفت: حضرت آیت‌الله امینی می‌فرمود من کتاب آیین همسرداری را 50 مرتبه نوشتم و پاره کردم تا توانستم کتاب نهایی را بنویسم.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام افزود: حضرت آیت‌الله میلانی کتابخانه بزرگی در کربلا داشت، حاج شیخ عباس قمی آمد گفت من می‌توانم از کتاب‌های شما استفاده کنم، حضرت آیت‌الله میلانی از ایشان خواست که یک مدت به کتابخانه ایشان بیاید و از کتاب‌ها استفاده کند، شیخ عباس قمی به مدت یک سال و نیم شب و روز از این کتابخانه استفاده کرد و منتهی الامال و مفاتیح الجنان را به رشته تحریر درآورد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی تصریح کرد: تا کنون این همه کتاب دعا آمده اما مفاتیح الجنان همچنان هست و بسیاری از شیعیان روزانه از این کتاب استفاده می‌کنند. شما نیز سطح علمی خود را به جایی برسانید و این نمونه‌های عالی را در ذهنتان داشته باشید.

وی اضافه کرد: شهید صدر گفته شده که به کتابفروشی‌های بغداد می‌رفت و سفارش می‌کرد هر کتاب ضد دینی و مارکسیستی وارد بازار می‌شود به من خبر دهید.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام که تا کنون بیش از 10 کتاب از ایشان به چاپ رسیده و کتاب تألیفی «سنن الرسول الاعظم (ص)» وی به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شده است، یادآور شد: ما همچنان نیاز به آموختن داریم و اگر بنده امروز این کتاب‌ها را می‌نوشتم شاید جور دیگر می‌نوشتم.

شما پژوهشگران به سطح علمی خود قانع نشوند

حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی با بیان اینکه شما پژوهشگران به سطح علمی خود قانع نشوید، به مسئولان جامعه الزهرا علیهاالسلام و معاونت پژوهش توصیه کرد: این مراسم اختتامیه به معنای پایان بخشیدن به فعالیت‌ها نیست،  همه باید زمینه کار محققان را فراهم کنند تا بتوانند از امکانات و کتابخانه و نرم افزارها در جهت تولید علم و پژوهش بهره مند شوند.

وی بیان داشت: وظیفه ما خدمت به طلاب است تا زمینه کار و فعالیت را تا جایی که می‌توانیم برای آنان فراهم کنیم.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام یادآور شد: روند دانشگاه‌ها که اعطای مدرک تحصیلی به فارغ التحصیلان است، برای جامعه الزهرا علیهاالسلام پذیرفته شده نیست، هم اکنون کانون‌های استانی در جامعه الزهرا علیهاالسلام راه اندازی شده و فارغ التحصیلان عضو این کانون‌ها می‌شوند تا توانمندی‌های خود را افزایش دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی همچنین به دست اندرکاران دوره تربیت پژوهشگر توصیه کرد: به افرادی که در این دروه شرکت کردند، به چشم نیروهایی که وارد صحنه کارزار می‌شوند، نگاه کنید و امکانات لازم را برای آنان فراهم کنید.

وی در ادامه با بیان اینکه آسیب شناسی دوره‌ها باید به صورت مدام و مستمر باشد، گفت: در تدوین این دوره مقرر شد بیش از 30 مهارت به متعلم منتقل شود و باید در دستورالعمل‌ها بیاید. امروز باید این دوره‌ها آسیب شناسی شوند و برنامه ریزی‌های مناسبی در این راستا صورت بگیرد.

نشریات داخلی جامعه‌الزهرا(س) تریبونی برای فعالیت بانوان طلبه است

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام همچنین به 16 نشریه داخلی جامعه الزهرا علیهاالسلام اشاره کرد و بیان داشت: این نشریات تریبونی برای بانوان طلبه هستند تا آثار خود را منتشر کنند و اگر این نشریات نباشند، خسارتی برای جامعه الزهرا علیهاالسلام خواهد بود.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام با بیان اینکه هزینه انتشار نشریات تأمین می‌شود، تصریح کرد: این تریبون نباید جمع شود، شما باید مدام مقاله بنویسید و تلاش کنید 16 نشریه داخلی به 16 نشریه علمی پژوهشی تبدیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی در ادامه توصیه کرد: هر وقت احساس سستی و ناامیدی کردید، به فضای مجازی که شبهات زیادی در عرصه دین و علوم اسلامی منتشر می‌شود، مراجعه کنید؛ شبهات و مسائل زیادی در بحث‌های عقیدتی منتشر می‌شود که هر بار مراجعه کنید هزار انگیزه در شما ایجاد خواهد شد که بنویسید و در عرصه پژوهش فعالیت کنید.

وی تأکید کرد: ما باید ده‌ها قلم آماده داشته باشیم که هر جا نیاز بود، فعالیت کنیم و پژوهش‌های لازم را برای نهادهای مختلف انجام دهیم.  

برگزاری دوره تربیت پژوهشگر در هفت گروه علمی

در این مراسم همچنین خانم ریحانه حقانی به ارائه گزارشی از فعالیت‌های سه دوره تربیت پژوهشگر پرداخت و اظهار داشت: طرح دوره تربیت پژوهشگر از سال 1396 در جامعه الزهرا علیهاالسلام اجرا شد.

معاون پژوهش جامعه الزهرا علیهاالسلام افزود: این طرح با هدف ارتقای سطح علمی و پژوهشی بانوان طلبه جامعه الزهرا علیهاالسلام و به منظور پرورش و حمایت از استعدادهای پژوهشی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی- پژوهشی اجرا شده است و تا کنون سه دوره برگزار شده است.

حقانی با اشاره به برگزاری دوره سوم تربیت پژوهشگر، گفت: این دوره از مهر 1397 آغاز شد و تا شهریور 99 ادامه داشت که 203 نفر اعلام آمادگی کردند و 169 نفر به مصاحبه دعوت شدند که در نهایت، 104 نفر برای شرکت در این دوره پذیرش شدند و در حلقه‌های علمی حضور یافتند.

وی افزود: در سومین دوره، پژوهشگران در هفت گروه علمی «تفسیر و علوم قرآن»، «فلسفه و کلام»، «مطالعات زن و خانواده»، «تاریخ اسلام»، «فقه و اصول»، «تعلیم و تربیت» و «ادبیات عرب» به فعالیت پژوهشی پرداختند و مقالات علمی متعددی به قلم و نگارش درآوردند.

معاون پژوهش جامعه الزهرا علیهاالسلام تصریح کرد: خروجی سومین دوره تربیت پژوهشگر از جهت کیفی و کمی با دو دوره اول خیلی متفاوت بود و ما با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده، در اواسط دوره دوم تربیت پژوهشگر، آسیب شناسی درباره این دوره انجام دادیم که نکاتی را در برنامه ریزی‌های آینده لحاظ خواهیم کرد.

حقانی یادآور شد: در این طرح، دوره تربیت پژوهشگر به صورت دوساله برنامه ریزی شده بود که در آسیب‌شناسی به این نکته رسیدیم که این دوره را در دو سطح مقدماتی و تکمیل برگزار کنیم تا پژوهشگران بتوانند در یک یا دو دوره شرکت کنند.

وی اضافه کرد: ما گام دیگری که در این راستا برداشتیم، تمام افراد را به پژوهشگاه و بخش‌های مختلف جامعه الزهرا علیهاالسلام معرفی می‌کنیم تا درعرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی و آموزشی حضور پیدا کنند و توانمندی‌های خود را به منصه ظهور برسانند.

تجلیل از اساتید و پژوهشگران دوره تربیت پژوهشگر

در این مراسم، یاد و خاطره دکتر علی پور، رئیس پژوهشگاه مطالعات اسلامی جامعه الزهرا علیهاالسلام گرامی داشته شد و در ادامه اساتید محقق گروه‌های مختلف این دوره از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین حسین رضاییان، استاد محقق گروه تعلیم و تربیت، خانم فرزانه حکیم زاده استاد محقق گروه تاریخ اسلام و اهل بیت علیهم‌السلام، خانم دکتر ریحانه سادات هاشمی استاد محقق گروه تفسیر و علوم قرآن و خانم نرجس سادات محسنی استاد محقق گروه تفسیر و علوم قرآن تجلیل شدند.

همچنین در این مراسم، جمعی از پژوهشگران این دوره که آثاری را به رشته تحریر درآوردند، مورد تجلیل قرار گرفتند.

تصویر خبر

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱