حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی تاکید کرد:

ضرورت برنامه ریزی بلند مدت برای همایش کتاب سال بانوان

دیدار با آقای شهرستانی (1)

نماینده حضرت آیت الله سیستانی با بیان اینکه دشمنان در طول این سال‌ها همواره تلاش کرده‌اند تا ما را تضعیف و حذف کنند، افزود: با این حال ما باید برای فعالیت‌ها و برنامه‌هایمان با توجه به توطئه دشمنان برنامه ریزی بلندمدت داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، شورای سیاستگذاری و اعضای ستاد برگزاری دومین همایش کتاب سال بانوان با حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی با اشاره به اینکه اصل حضور بانوان در عرصه تحصیل علوم دینی، مساله مبارکی است که باید قدردان آن بود، گفت: پس از انقلاب هر چند در حوزه های مختلف گام‌هایی برداشته و کارهای خوبی هم انجام شد اما باید قبول کنیم که حرکت ما در برخی موارد منظم و سیستماتیک و بر اساس توصیه امیرمومنان علیه‌السلام که «اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم» نبوده است.

وی با تاکید بر آن که باید در مدیریت کلان خود در همه عرصه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی که بانوان بخشی از آن هستند آسیب‌شناسی و بازنگری کنیم اظهار داشت: آقای مجید مجیدی کارگردان فیلم محمد رسول الله (ص) می‌گفت مسیحیان تاکنون 200 فیلم درباره حضرت مسیح، یهودیان 100 فیلم درباره حضرت موسی و بوداییان 40 فیلم در مورد بودا ساخته‌اند در حالیکه ما مسلمانان تنها 2 فیلم درباره پیامبر اسلام (ص) ساخته‌ایم که این نشان از کم‌کاری و کم توجهی ما به مقوله‌های فرهنگی است.

نماینده حضرت آیت الله سیستانی با بیان اینکه دشمنان در طول این سال‌ها همواره تلاش کرده‌اند تا ما را تضعیف و حذف کنند، افزود: با این حال ما باید برای فعالیت‌ها و برنامه‌هایمان با توجه به توطئه دشمنان برنامه ریزی بلندمدت داشته باشیم.

وی مهاجرت استعدادهای ملی به خارج از کشور را به دلیل فرهنگ‌سازی نادرست و برخی کم‌کاری‌ها دانست و گفت: در کشور ما آموزش و پرورش وجود دارد در حالیکه تربیت و پرورش انسان همواره مقدم بر آموزش است و زیرساخت فرهنگی کشور «یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه» است.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی با اشاره به این که یکی از مهمترین مسائل کشور مساله بانوان است اضافه کرد: ما برای این نیمی از جمعیت کشور برنامه مدون و سیاست درست و مطلوبی نداشته‌ایم و باید قبول کنیم در این زمینه کم‌کاری کرده‌ایم برای همین تبلیغات دشمن نسبت به اینکه زنان شهروندان درجه دو و سه در جامعه اسلامی هستند به راحتی مورد قبول واقع می‌شود و این برای ما در داخل و خارج از کشور ایجاد مشکل می‌کند.

وی توجه به آموزش زبان در حوزه‌های علمیه را مهم ارزیابی کرد و گفت: به عنوان مثال در دنیا بیش از 650 میلیون نفر اسپانیولی زبان وجود دارد که بانوان طلبه باید با یادگیری این زبان و زبان‌های دیگر آمادگی خود را برای ارائه اسلام ناب در قالب کتاب، مقاله، سخنرانی و تبلیغ به همه مردم جهان کسب کنند. این در حالی است که کل فارسی زبانان جهان به دویست میلیون نفر نمی رسند ولی همه تولیدات علمی و ترویجی ما به زبان فارسی است.

حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به نقطه مطلوب باید سیستم خودمان را تغییر دهیم اظهار داشت: هر چند این کار زمان‌بر است و اگر الان شروع کنیم ده سال دیگر نتیجه می‌دهد، شبکه ماهواره‌ای هدهد ویژه کودکان و نوجوانان را با همین نگاه راه اندازی کردیم. حضرت امام هم سال 42 فرمود یاران من همین کودکانی هستند که در گهواره‌اند. این نگاه بلندمدت باید در همه برنامه‌ها و فعالیت‌ها وجود داشته باشد تا موفقیت ما دوچندان شود.

وی ادامه داد: در میان بانوان، کسانی هستند که در سطوح بالای علمی و مهارتی قرار دارند و می‌توانند با فعالیت خود در جامعه جریان‌ساز باشند، این بانوان باید شناسایی و حمایت شوند تا الگویی مطلوب برای همه بانوان شوند.

نماینده حضرت آیت الله سیستانی در پایان توصیه کرد: برای همایش کتاب سال بانوان برنامه ریزی بلند مدت داشته باشید تا در سال بیستم برگزاری به تعداد مطلوبی کتاب و آثار علمی پژوهشی به زبان های مختلف دنیا برسید و نتیجه و محصول آن قابل مشاهده در کل جهان باشد.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود مدنی با اشاره اینکه همایش کتاب سال بانوان پس از انجام مطالعات مختلف با هدف شناسایی، تقویت و جهت‌دهی ظرفیت پژوهشی بانوان کشور در زمینه علوم انسانی و اسلامی از سال گذشته در جامعه الزهرا علیهاالسلام کلید خورده است، اظهار داشت: جامعه‌الزهرا علیهاالسلام با حضور حدود هزار استاد در سطوح مختلف و رشته‌های متنوع فقه و اصول، کلام، فلسفه، روان‌شناسی، تاریخ و دیگر رشته‌های علوم دینی و تحصیل بیش از ۲۰ هزار طلبه در بخش حضوری و غیرحضوری، ظرفیت علمی قابل توجهی دارد که می‌تواند در پشتیبانی و جهت‌دهی به ظرفیت علمی زنان نقش‌آفرینی کند.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام ادامه داد: بر همین اساس سال گذشته نخستین همایش کتاب سال بانوان طراحی و فراخوان عمومی داده شد، حدود ۶۰۰ اثر به همایش واصل شد و بیش از ۱۰۰ استاد حوزه خواهران و برادران در 11 گروه علمی در سه مرحله این آثار را مورد ارزیابی قرار دادند و در نهایت از ۱۲ اثر برگزیده بانوان تقدیر به عمل آمد. در بخش ویژه با موضوع زن و خانواده نیز آثار خانم ها و آقایان مورد بررسی قرار گرفت و از برگزیدگان تقدیر شد.

رییس شورای سیاستگذاری همایش کتاب سال بانوان افزود: امسال برای دومین سال آماده می‌شویم تا این همایش را در حوزه آثار منتشر شده به زبان فارسی و دیگر زبان‌ها برگزار کنیم.

گفتنی است، آثار منتشر شده بانوان در عرصه علوم انسانی اسلامی اعم از تألیف، ترجمه و تصحیح که در سال‌های ۹۷ و ۹۸ نگاشته شده و رساله‌های سطح چهار و دکتری بانوان در عرصه علوم انسانی اسلامی که در سال‌های ۹۷ و ۹۸ دفاع شده است در این همایش پذیرفته می‌شود.

همچنین در بخش ویژه این همایش، آثار منتشر شده بانوان و آقایان با موضوع زن و خانواده که در سال‌های ۹۷ و ۹۸ منتشر شده مورد پذیرش و ارزیابی قرار می‌گیرد.

مهلت ارسال آثار به این همایش تا پایان مهرماه اعلام شده و پژوهشگران می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت همایش به نشانی  www.ketabebanovan.ir مراجعه و از طریق پنل شخصی، آثار خود را ارسال کنند.

 

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱