فعالیت‌ها و ظرفیت‌های جامعه‌الزهرا‌ سلام‌الله‌علیها

جامعه الزهرا

 بسم الله1

اسلام به عنوان کامل‌ترین آیین الهی و «قرآن» معجزه­ جاویدِ پیامبر خاتم، سعادتِ همه انسان­ها را تضمین نموده و تحصیلِ علم و دانش و دوری از نادانی را از ضروریات رسیدن به کمال دانسته است.

«طَلَبُ العلم فریضةٌ علَی کُلِّ مُسلمٍ ومسلمةٍ» (پیامبر اعظم صلوات‌الله علیه و آله)

جایگاه تعلیم و تعلُّم در کلام خدا، پیامبر و اهل بیت پاکش، وظیفه­ هر مسلمانی را برای تلاش و خدمت در عرصه­ علم­ آموزی و فراهم­ کردن شرایط لازم در تربیت عالمان و فرهیختگان دوچندان می‌کند.

تاریخِ اسلام، گَواهِ مردان و زنانی است که با تلاشی خستگی‌ناپذیر به مراتب بالایی از دانش و معرفت رسیده و جویندگانِ علم را از چشمه دانایی و فضل خویش سیراب نموده‌اند.

انقلاب اسلامی ایران که با تلاش و مجاهدت بانوان غیور، دوشادوش مردانی از جان گذشته در بهمن 1357 به پیروزیِ شکوهمندی دست یافت، برای ادامه راهش به حضور بانوانِ عالِم و متعهد در مجامع علمی و مَناصب مدیریتی نیاز داشت.

جامعه زنان ایران اسلامی برای ارتقای وضعیت علمی و برون‌­رفت از جهالتِ دوران ستمشاهی، کمر همت بستند تا در عمل به سفارش اهل ­بیت علیهم­السلام و رسیدن به اهداف انقلاب، با حضور در دانشگاه­‌ها و مراکز علمی حوزوی، نقشی بی­ بدیل برای زنان مسلمان رقم زنند.

از این ­رو، در سال 1363 با تأییدِ درخواستِ علمای طراز اوّلِ حوزه از سوی حضرت امام خمینی (قدس سره)، دستور تأسیس مرکز جامعی در قم برای تربیت بانوانی مهذّب، بصیر، اندیشمند و اسلام‌شناس، توسط معظمٌ­ له صادر و به نام مبارکِ حضرت زهرا علیهاالسلام مزین شد.

جامعه‌الزهراء علیهاالسلام پس از تأسیس و طی مراحل آماده­‌سازی و تجهیز با حمایت علمای اعلام و هدایت‌های حکیمانه حضرت آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ای مدظله العالی با سرعت در مسیر تعالیِ بانوانِ مشتاق گام نهاده است و اکنون به عنوان «بزرگترین حوزه علمیه خواهران جهان تشیع» در سطح ملی و بین‌المللی فعالیت می­کند.

تربیت هزاران بانوی عالمه و مهذب در سطوح مختلف علمی، نگارش صد­ها مقاله، پایان‌نامه و کتاب، حضور در مجامع علمی معتبر، پرورش مبلغان متخصص و فرهیخته، اعطای دانشنامه رسمی به فارغ التحصیلانِ سطوح2 (کارشناسی)، 3 (ارشد) و 4 (دکتری) جهت بهره‌مندی از مزایای علمی و استخدامی کشور، برگزاری دروس آزاد حوزوی، راه‌اندازی ده‌ها مدرسه حوزوی و مرکز فرهنگی به صورت خودجوش و جهادی توسط دانش‌آموختگان در سطح ایران و سایر کشورهای جهان از ثمرات این مرکز جامع علوم حوزوی و یادگار رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران است.

جامعه الزهرا

 

الف. تحصیلات حوزوی

1- سطح 2 (کارشناسی)

از مهمترین وظایف جامعه‌الزهراء علیهاالسلام، آموزش علوم حوزوی به بانوان است. در این راه، سالانه با پذیرش هزاران طلبه بانو از سراسر ایران و کشورهای دنیا گام بلندی در مسیر آموزش علوم دینی خواهران به صورت حضوری، غیرحضوری و الکترونیکی برداشته شده است.

طلاب خواهر در شیوه حضوری می‌توانند متناسب با با شرایط خود به صورت تمام وقت و نیمه وقت تحصیل نمایند.

2- سطح 3 (کارشناسی ارشد)

بانوان فارغ‌التحصیلِ سطح 2 و همچنین خواهرانِ دانش‌­آموخته­­ دانشگاه­‌ها با مدرک کارشناسی در رشته‌های هم­سو می­توانند تحصیلات تکمیلیِ کارشناسی ارشد را در مراکز تخصصی جامعه الزهراء علیهاالسلام زیر نظر 9 گروه علمی در یکی از رشته‌های تفسیر و علوم قرآن (حضوری و از راه دور) ـ کلام با گرایش مهدویت ـ کلام اسلامی (حضوری و از راه دور) ـ فقه و اصول (حضوری و از راه دور) ـ فلسفه اسلامی ـ مُدرّسی ادبیات عربی ـ تاریخ اسلام (حضوری و از راه دور) ـ تبلیغ  با گرایش حج ـ مطالعات اسلامی زنان ـ مشاورة خانواده ـ تربیت دینی کودک و نوجوان ادامه دهند.

3- سطح 4 (دکتری)

با توجه به درخواست­های مکرّرِ طلاب خواهر و پس از اخذ مجوزهای لازم، دورة آموزشیِ سطح4 علوم حوزوی با هدفِ احاطه به مبانیِ رشته‌های مختلفِ دروس در سال 1393 راه­اندازی شد.

هم اکنون این مقطع در رشته‌های«فقه خانواده ـ تفسیر(گرایش تفسیر تطبیقی و گرایش علوم و معارف قرآن) ـ کلام اسلامی ـ حکمت متعالیه» فعالیت دارد.

4- سطح عالی
این مؤسسه، زمینه ارتقای درجات علمیِ بانوان مستعد را از طریق شرکت در دورة فوق تخصصی «آموزش عالی فقه» با هدف تربیت عالمانی طرازِ اوّل و صاحب­نظرانی مهذّب و فقیه از سال 1396 با بهره­ گیری از اساتید برجسته مهیا کرده است.

جامعه الزهرا

 امور پژوهشی

ضرورت ارتقای شاخص­های علمی پژوهشیِ طلاب و دانش‌آموختگان با نگاهِ «آموزش پژوهش­محور» از ابتدا مورد اهتمامِ متولیانِ امر پژوهش در این موسسة بزرگ علمی بوده است. راه­اندازی پژوهشگاه حضرت معصومه علیهاالسلام در سال 1384 با بهره­گیری از 5 گروه علمی ـ پژوهشی «اخلاق و تربیت، تفسیر و علوم قرآن، تاریخ اسلام، فقه و حقوق و فلسفه و کلام»، تأمین و بروزرسانیِ منابع علمی و روش­های ارایة خدمات در کتابخانه حضرت معصومه علیهاالسلام، اجرای طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری کرسی­های ترویجی و آزاداندیشی، نشست­ها و کارگاه­های علمی ـ پژوهشی، تدوین نشریات مختلف، راه­اندازی دانشنامه زن مسلمان و تربیت صد­ها کارشناسِ مسائلِ اجتماعیِ روز به ویژه در حوزه زن و خانواده، بخشی از دستاوردهای مهم پژوهشی است.

 آموزشهای کاربردی ضمن تحصیل

در کنار آموزش­ های مصوبِ تحصیلی، دوره‌های کاربردی متنوع (تربیت پژوهشگر، مبلغ، مدرّس، مشاور، مدیر فرهنگی، مترجم، کارشناس پاسخگویی به سوالات دینی، تدوینگر متون درسی و ...) برای کسب مهارت در عرصه‌های مختلف برگزار می­شود که نتیجه آن آمادگی طلاب برای فعالیت در یکی از عرصه‌های تخصصی مورد نیاز جامعه است.

همچنین برگزاری دوره­­های متنوع فرهنگی و مهارت‌افزایی (رایانه، هنرهای زندگی، هنرهای تجسمی، نویسندگی و ...) ویژه طلاب و دختران آنها در ایام تحصیلی یا تابستان سهمِ بِسزایی در پرورش استعدادها و آمادگی آنها برای مواجهه با مسائل روزمرة زندگی­­ شان داشته است.  

مراکز مستقل

1- مرکز آموزش­ های کوتاه ­مدت معارفی

جامعه الزهراء علیهاالسلام با توجه به ضرورت نشر معارف اسلامی در سطح عموم بانوان ایرانی و غیرایرانی که طلبة این مؤسسه نیستند «مرکز آموزش­های کوتاه­مدت معارفی» را پایه‌گذاری کرد. برگزاری دوره­های متنوع معارفی و اعتقادی برای ارایة تصویری روشن از اسلام و اهل‌بیت علیهم‌السلام، متناسب با نیاز مراکز، نهادها و اقشار حقیقی و حقوقیِ داخل و خارج از کشور از جملة خدمات این مرکز است.

2- مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر
به منظور حمایت و ارتقای علمی طلاب نخبه و استعدادهای برتر، امورِ شناسایی، جذب و برنامه­ریزیِ ویژه برای این دسته از طلاب خواهر در «مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر » تدبیر و راهبری می­ شود.

3- مرکز بین المللی آموزش زبان
از آنجا که خواهران مشتاق تحصیل در علوم دینی از سایر کشورها نیز راهیِ این مرکز بزرگِ علمی می ­شوند، آشنایی با زبان فارسی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی و همچنین تدریس، تحقیق و تبلیغ، هم­پای طلاب ایرانی اهمیت ویژه­ ای دارد. بدین منظور «مرکز بین‌المللی آموزش زبان» با برنامه­ ریزی دقیق، آموزش ­های مقدماتی و تکمیلی را برای آماده‌سازی طلاب غیرایرانی در قالب مهارت­ های «شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن» ارایه می­ دهد.

4- «مرکز پاسخ­گویی به سؤالات دینی»

5- «مرکز مشاوره»
این دو مرکز از جمله بخش ­های مهم، فعال و پرمخاطبی است که با بهره­ گیری از ده­ ها کارشناس زبده و باتجربه در طول روز، پاسخ­گوی نیاز عموم بانوان، طلاب و خانواده­ های ایشان است.

6- انجمن های طلاب
در کنار این ­همه؛ انجمن های پژوهشی، علمی و فرهنگی مختلفی با حضور فعال طلاب و دانش ­آموختگان تشکیل شده که در راستای نیازهای روز جامعه بشری فعالیت می کند. 

خوابگاه

ایجاد محیطی امن و مناسبِ اسکانِ طلابِ خواهر که از سراسر کشور و اقصی نقاط دنیا به این مرکز بزرگ علمی در شهر مقدس قم مشرّف می­شوند، از دغدغه­های مهم حینِ تأسیس بوده است . از این‌رو، مجموعه­ خوابگاهیِ حضرت خدیجه علیهاالسلام در جوارِ بخش آموزشی با فضایی زیبا و مستقل و ظرفیت بیش از 1200 نفر بنا شده است.

 خوابگاه حضزت خدیجه1   

مجموعه ورزشی

بنا به سفارش ائمة معصومین علیهم‌السلام و تأکید رهبر فرزانه انقلاب در خصوص اهمیّت دادن به فعالیت‌های ورزشی و شادابیِ حینِ تحصیل، «مجتمع فرهنگی ورزشی شهیده فهیمه سیّاری» با امکاناتی مناسب از قبیل استخر و سالن‌های تخصصی مجهّز در 20 رشته ورزشی ارتقای نشاط روحی و جسمانی طلاب و دانش‌آموختگان را به دنبال داشته است.


مهد کودک

این مؤسسه عظیم علمی با راه­اندازی بزرگترین «مهدکودک» مبتنی بر آموزه­های اسلامی با ظرفیتی بالغ بر 1000 نفر برای سنین شیرخوار، نوپا و نوباوه در دو بخش کودکان ایرانی و غیرایرانی، ضمن تسهیلِ شرایط تحصیل مادران در مدارس تحت پوشش، زمینه تحصیل آینده دختران را از خُردسالی تا سطوح بالایِ علمی مهیّا کرده است.

 مهدکودک-جشن میلاد پیامبر 1 

ب. تحصیلات غیرحوزوی

1- مجتمع آموزشی تربیتی هُدی

«دبیرستان دخترانة‌ دولتی علوم و معارف‌اسلامی هُدی» بر اساس نیازهای ‌‌روز جامعه اسلامی و تلاش هیأت موسّس در سال 1367 با مجوز رسمیِ وزارت آموزش‌ و‌ پرورش در جامعه الزهرا علیهاالسلام تأسیس و به‌ تدریج در کرمان، بَوانات، کَهنوج، رفسنجان و ... شعبه­هایی از آن ایجاد شد.

سال 1386، در پیِ نتایجِ درخشان «مدارس علوم و معارف اسلامی»، راه­اندازیِ مجتمع آموزشی تربیتی غیردولتی هُدی در دستور کار قرار گرفت و در کنار دبیرستان مذکور، مدارس پیش­دبستانی، دبستان دوره اول و دوم، دبیرستان دوره‌ اول و دوم (با رشته­های علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی) شروع به کار کرد.

  2- دانشکده هُدی

«دانشکدة الهیات و معارف اسلامی هُدی» با الهام از برنامه­ها و اهداف سند چشم انداز 20ساله جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد تحول راهبردی و ارتقای سطح کیفی آموزش با مجوز رسمیِ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1377 راه‌اندازی شد و امکان تحصیل برای متقاضیان خواهر از ایران و سایر کشورهای دنیا را در مقطع کارشناسی با 5 رشته «علوم قرآن و حدیث، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، روانشناسی) و کارشناسی ارشد با 7 رشته علمی « علوم قرآن و حدیث، مدیریت آموزشی، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و حقوق خانواده، حقوق خصوصی، حقوق جزا و جرم­شناسی، شیعه شناسی با گرایش کلام » تحت اشراف کادر علمی مجرّب مهیّا کرده است. 

سایر خدمات و امکانات

امکاناتی از قبیل بهداری اختصاصی، فروشگاه مجازی کتاب و منابع آموزشی، اردوگاه فرهنگی تربیتی کوثر دستجرد، زائرسرای مشهد مقدس، «تالار بیداری اسلامی» با ظرفیت 1400 نفر ویژه همایش­ها و اجلاسیه‌های ملی و منطقه­ای،  پایانه اختصاصی حمل و نقل درون شهری، برنامه­ریزی و انجام امور چاپ و نشر آثار اساتید و طلاب از سوی واحد انتشارات، برگزاری اردوهای متعدد زیارتی و سیاحتی (مشهد مقدس، پیاده‌روی اربعین، راهیان نور و... ) در کنار برنامه‌های آموزشی، همه و همه برای خدمت به طالبان علم در این مجموعه آماده شده است.

 * این مجموعة شاخصِ حوزوی، امیدوار است با عنایات حضرت ولی‌عصر عجل‌الله تعالی فرجه، حمایت­های رهبر معظّم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید ادام­الله ظلهم و بهره­گیری از اساتید و روش­های نوین آموزشی تربیتی با پشتوانه­ای غنی از تجربیات گذشته و اتّکا به مدیریتِ ستادیِ آشنا به مسائلِ روزِ مرتبط با حوزه­ زن و خانواده، در راهِ شناسایی، جذب و تربیت خواهرانِ مشتاق به فراگیری علوم اسلامی گام‌های مؤثری بردارد. ان‌شاءالله

 

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱