تشریح فعالیت‌های مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا(س)

مرکز مشاوره جامعه الزهرا سلام الله علیها

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر اخوی به تشریح فعالیت‌های مرکزمشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در سطوح مختلف تخصصی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر اصغر اخوی در گفتگو با واحد خبر، به فعالیت‌های مرکز مشاوره اشاره کرد و افزود: بخش مشاوره جامعه از حدود 15 سال پیش در عرصه‌های مختلف از جمله مباحث اخلاقی و اعتقادی در جامعه‌الزهرا علیهاالسلام آغاز به کار کرد، اما از سال 93 تاکنون به صورت رسمی و تخصصی فعالیت دارد.  

فعالیت مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در 10 سطح مختلف

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام اظهار داشت: امروز خدمات مرکز مشاوره به صورت تخصصی و در 10  سطح مختلف در حیطه‌های مشاوره‌های اخلاقی، اعتقادی، مشاوره آموزشی و تحصیلی، مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره کودک و نوجوان، درمانگری اختلالات، روان‌سنجی، آموزش مهارت‌های زندگی، روانپزشکی و مددکاری، آماده خدمت‌رسانی است.

وی افزود: این مرکز به ترتیب اولویت مراجعه‌کنندگان در چند حوزه فعالیت می‌کند، ازجمله مشاوره خانواده که مباحث روابط بین همسران، حقوق همسران، شیوه‌های همسرداری، ارتباط با خانواده همسر، روابط همسران، حل تعارضات زناشویی و غیره مورد توجه هستند و بیشترین مخاطبان ما در مجموعه جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در این حوزه است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی با بیان اینکه مشاوره‌های روان‌درمانی یا روانشناختی از دیگر بخش‌های مرکز و در حوزه تخصصی است، گفت: اضطراب، وسواس، افسردگی، اختلال خواب، عدم اعتماد به نفس، عدم تمرکز، پرخاشگری و عصبانیت از جمله مسائل مبتلا به در این زمینه است که مشاورانی که تخصص روانشناسی دارند در این حوزه وارد می‌شوند و جلسات درمانگری را  برای درمان این افراد در پیش می‌گیرند.

وی اضافه کرد: در کنار درمانگری اختلالات، بخش روانپزشکی هم فعال است که در برخی موارد که با روان‌درمانگری حل نشود به روانپزشک ارجاع داده می‌شود و از طریق مصرف دارو درمان می‌شوند.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام تصریح کرد: مشاوره کودک و نوجوان از دیگر بخش‌های تخصصی مرکز مشاوره است که مباحث اعتقادی، اخلاقی، رفتاری، ناهنجاری‌ها و اختلالات کودکان و مشکلات متعدد که والدین با کودکان دارند مورد مشاوره قرار می‌گیرند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی، مشاوره‌های ازدواج را از دیگر فعالیت‌های این مرکز برشمرد و افزود: در این بخش، مشاوره‌های قبل، حین و بعد از ازدواج انجام می‌شود که مراجعه‌کنندگان در هر بخش نیاز به مشاوره‌های خاص خود را دارند.

وی بیان داشت: مشاوره‌های تحصیلی از جمله بخش‌های مشاوره این مرکز است که موضوعات بسیار گسترده‌ای در بر دارد، از جمله پیشرفت تحصیلی، اضطراب امتحان، انتخاب رشته، مسائل مربوط به شیوه‌های مطالعه و مسائل مربوط به حوزه‌های حافظه، فراموشی، تمرکز، مسائل مربوط به حوزه آموزش مانند مقررات، آیین‌نامه‌ها و قوانین و مباحث امتحانات،  مشروط شدن و غیره که در حوزه تخصصی مشاوره تحصیلی می‌گنجد.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام همچنین به مشاوره در حوزه اخلاقی و اعتقادی اشاره کرد و اظهار داشت: همه انسان‌ها از جمله طلاب، علاقه‌مند به شناخت مسیر درست زندگی هستند و اینکه چه کنند که هم خدا و هم اهل بیت علیهم‌السلام از آنان راضی باشند و هم  بتوانند به وظایف اخلاقی و اعتقادی خود در جامعه عمل کنند و موفق باشند که در شناخت این مسیر، مشاوران اخلاقی و اعتقادی به طلاب کمک می‌کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی افزود: در این بخش، گاهی شبهات و سؤالاتی در مباحث اخلاقی و اعتقادی مطرح می‌شود که در کلاس‌ها فرصت اقناع وجود ندارد و اساتید متخصص در این زمینه به پاسخگویی این سؤالات می‌پردازند.

وی در ادامه به بخش روان‌سنجی مرکز مشاوره اشاره کرد و گفت: این بخش به صورت محدود و برای سنجش شخصیتی افراد و بحث استعدادسنجی از طریق تست‌های روانشناسی ویژه برخی از کارمندان و  داوطلبان در هنگام پذیرش فعالیت دارد.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام همچنین به حوزه مددکاری اشاره کرد و افزود: ما حوزه مددکاری را در خدمات مرکز مشاوره تعریف کردیم که خیلی فعال نیست، از آنجا که بخش مددکاری به عهده اداره کل امور طلاب است، مرکز مشاوره در زمینه تشخیص و ارزیابی وضعیت افراد با اداره کل امور طلاب همکاری دارد.

استقرار 16 مشاور و کارشناس تخصصی در مرکز مشاوره

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی در ادامه بیان داشت: مخاطبان ما عمدتا طلاب هستند، اما اساتید، کارمندان و در صورت فراهم بودن شرایط، خانواده‌های طلاب و اساتید محترم نیز از خدمات این مرکز بهره‌مند می‌شوند، همچنین افرادی خارج از مجموعه به توصیه برخی همکاران، اساتید و مشاوران مورد مشاوره قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد: مشاوران ما سه گروه هستند، گروهی از مشاوران ما حوزوی هستند که سال‌ها در عرصه مشاوره فعالیت داشته و دوره‌هایی را به صورت تخصصی گذرانده اند و تجربیات موفقی هم داشته‌اند، تعدادی از مشاوران  نیز دارای مدرک تحصیلی در رشته‌های علوم تربیتی هستند که دوره‌های کارورزی را نیز گذرانده و وارد مشاوره شده‌اند؛ گروه سوم نیز مشاورانی هستند که در رشته روانشناسی دارای مدرک دکتری و کارشناسی ارشد هستند و تخصص روان‌درمان‌گری دارند.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام تصریح کرد: هم اکنون 16 مشاور در این مرکز مستقر هستند و روزانه به صورت میانگین 20 تا 30 نفر به این مرکز مراجعه می‌کنند و  در حوزه‌های مختلف تخصصی از خدمات مشاوره‌ای بهره‌مند می‌شوند.

حضور کارشناسان مرکز مشاوره در بخش‌های مختلف جامعه‌الزهرا علیهاالسلام

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی با بیان اینکه مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در مدارس علمیه این مؤسسه حضور فعال دارد، گفت: بنا به درخواست مدیریت محترم جامعه، 14 کارشناس مشاوره از سال 95 در مدارس علمیه حضور یافتند و در امر تحصیل، ازدواج، همسرداری، تربیت فرزند و مسائل زندگی به راهنمایی و مشاوره طلاب می‌پردازند.  

وی همچنین به حضور پنج نفر از مشاوران در مهد کودک شکوفه‌های بهار وابسته به جامعه‌الزهرا علیهاالسلام اشاره کرد و با بیان اینکه در مهدکودک، مشاوره کودکان، والدین و همچنین مربیان انجام می‌شود، افزود: با توجه به شرایط و مسائلی که در جامعه امروز وجود دارد، پرورش نسل‌های جدید، هم مهم و هم سخت است، بنابراین از ابتدا باید تحت نظارت انجام شود تا نسل جدیدی را پرورش دهیم که صالح، سالم، تأثیرگذار و آینده‌سازان جامعه باشند.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در ادامه گفت: خوابگاه‌ جامعه‌الزهرا علیهاالسلام  نیز یکی دیگر از حوزه‌های فعالیت مشاوران است که چهار مشاور درخوابگاه فعالیت می‌کنند و با طلاب ارتباط دارند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی تصریح کرد: با توجه به دوری طلاب خوابگاهی از خانواده‌ها و مسائل و مشکلاتی که در این دوره وجود دارد، طلاب خوابگاهی نیازمند مأمن و ملجأیی برای مراجعه به مشاوران و راهنمایی از آنان هستند تا ضمن فراگیری مهارت‌های زندگی و شیوه‌های مقابله با غم غربت و حل مشکلات روزمره، بتوانند در تحصیل، ازدواج و ارتباط با جامعه موفق باشند.

وی با اشاره به حضور مشاوران در مجتمع آموزشی تربیتی هدی، اظهار داشت: در این بخش نیز چند نوع فعالیت وجود دارد، تعدادی از مشاوران در مجتمع حضور دارند و به مشاوره می‌پردازند، همچنین در برنامه‌های مناسبتی و برنامه‌های مختلف، مشاورانی به مجموعه معرفی می‌شوند، گاهی نیز مراجعاتی از سوی مجتمع از جمله والدین و دانش آموزان و معلمان و همکاران به مرکز مشاوره صورت می‌گیرد.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام یادآور شد: این مرکز با دانشکده هدی نیز که یکی از مجموعه‌های وابسته به جامعه‌الزهرا علیهاالسلام است، همکاری دارد و گاهی مراجعاتی از دانشکده داریم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی همچنین به ارتباط کارشناسان مشاور با طلاب بین‌الملل اشاره کرد و بیان داشت: بخشی از مشاوران در بخش بین‌الملل فعال هستند و هم اکنون دو نفر از مشاوران با طلاب بین‌الملل ارتباط دارند.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط زبان، دوری از خانواد‌ه‌ها به ویژه برای طلاب بین‌الملل جدیدالورود، نیاز به حضور مشاوران زباندان است که به چند زبان زنده دنیا آشنا باشند و با طلاب ارتباط برقرار کنند که این کار در مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام انجام شده است.

همکاری مرکز مشاوره در اجرای طرح‌های مختلف آموزشی، تربیتی، پژوهشی و تبلیغی

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام یادآور شد: یکی دیگر از فعالیت‌های مرکز مشاوره، شرکت در جلسات و شوراهای تخصصی است که در چند شورای تخصصی از جمله شوراهای تخصصی خوابگاه، فرهنگی تبلیغی، روابط عمومی و بین‌الملل، ورزشگاه، آموزشی تربیتی و پژوهشگاه عضو هستیم، همچنین در جلسات تخصصی شورای جامعه شرکت فعال داشته‌ایم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی افزود: مرکز مشاوره همچنین در طرح‌های مختلف مانند طرح ازدواج آسان، طرح شمیم (شبکه مبلغان یاس مطهر)، طرح نقش حوزه در پیشگیری از طلاق و غیره همکاری و مشارکت دارد و از این جهت مورد اعتماد مجموعه قرار گرفته است، در این طرح‌ها، مباحث و مطالب مرتبط با حوزه مشاوره خانواده، مباحث روانشناختی و آسیب‌هایی که وجود دارد و راهکارهای آن ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه مرکز مشاوره با همه ادارات و معاونت‌های جامعه‌الزهرا علیهاالسلام به نحوی همکاری دارد، ادامه داد: در معاونت پژوهش، برنامه‌ها و گفتگو‌هایی داشتیم، از جمله نخستین شماره مجله مشاوره در حال راه‌اندازی است که به مباحث مشاوره‌ای، نگاه کاربردی و نیمه تخصصی دارد و طلاب به ویژه مبلغان، مشاوران، اساتید و طلاب سطح چهار می‌توانند از این نشریه بهره‌مند شوند.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام یادآور شد: ما در ابتدای هر سال، نشست توجیهی ویژه والدین و همسران طلاب داریم که به اهمیت و ضرورت تحصیل فرزندان و همسران، شیوه‌های حل برخی تعارضات و مسائل و مشکلاتی که ممکن است در مسیر تحصیل برای طلاب و یاخانواده‌های آنان به وجود آید و شرایط جمع بین تحصیل و توجه به خانواده و فرزندان ، به منظور تحصیل موفق پرداخته می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی ادامه داد: هر ساله در ابتدای سال تحصیلی، مرکز مشاوره با همکاری ادراه پذیرش، برای طلاب جدیدالورود، جلسات توجیهی برگزار می‌کند و مطالب مفید مشاوره‌ای ارائه می‌شود، همچنین نکاتی به خانواده طلاب گفته می‌شود تا انتظارات خود را تعدیل کنند و فضای امن و عاطفی در خانواده فراهم شود.

وی به همکاری مرکز مشاوره در برگزاری درس‌های اخلاق و نشست‌های مختلف اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسات، عوامل تحکیم و تزلزل خانواده، شیوه‌های فرزندپروری، عوامل مؤثر بر سلامت روان از منظر اسلام و غیره مطرح شده است.  

20 هزار مراجعه به مرکز مشاوره از سال 93 تاکنون

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی تصریح کرد: آموزش مهارت‌های زندگی یکی از عناوین فعالیت‌های مرکز مشاوره است که مانند دوره‌های برقراری ارتباط مؤثر در مدارس، خوابگاه‌ها و یا ویژه غیرحضوری‌ها و مخاطب‌شناسی و ارتباط کلامی و غیرکلامی را در حوزه مشاوره در بر دارد.

وی با تأکید بر اینکه زمینه خدمت‌رسانی در مرکز مشاوره بسیار است، گفت: از پاییز 93 تا کنون 20 هزار مورد مراجعه داشتیم که نشانه اعتماد مخاطبان ما به مرکز مشاوره است که در بخش‌های مختلف تخصصی فعالیت دارند.

برگزاری دوره‌های تخصصی تربیت مشاور در جامعه‌الزهرا علیهاالسلام

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در ادامه به برگزاری دوره‌های تخصصی تربیت مشاوره در جامعه‌الزهرا علیهاالسلام اشاره کرد و افزود: تا کنون دو دوره تخصصی تربیت مشاور در سه گرایش خانواده، کودک و نوجوان و مشاوره تحصیلی برگزار شده است که  30 نفر از بانوان طلبه در این سه گرایش حضور دارند و ان‌شاءالله تا تابستان فارغ التحصیل می‌شوند و در چرخه همکاری با مدارس و مراکز جامعه قرار می‌گیرند.

وی افزود: کار ثبت نام دوره سوم نیز به اتمام رسیده و با توفیقات الهی، دوره سوم تربیت مشاور با اولویت مشاوره ازدواج، از مهرماه آغاز می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی اضافه کرد: هر دوره تربیت مشاور به مدت سه ترم تحصیلی است که در ترم اول، 15 واحد به صورت عمومی و در ترم‌های بعدی 20 واحد تخصصی ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم تربیتی، روانشناسی، تعلیم و تربیت  اسلامی و مشاوره، براساس برخی شرایط و ضوابط، می‌توانند در این دوره ثبت نام کنند و مباحث تخصصی روانشناختی و آسیب‌شناسی برخی اختلالات را با نگاه علمی و کاربردی و با رویکرد مذهبی و اسلامی می‌آموزند.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام یادآور شد: هم اکنون رشته مشاوره خانواده در سطح سه گروه تعلیم و تربیت جامعه‌الزهرا علیهاالسلام راه‌اندازی شده و تعدادی از طلاب در این رشته مشغول به تحصیل هستند، حال آنکه این رشته‌ها به صورت آموزشی است و فارغ‌التحصیلان این رشته باید دوره‌های کارورزی و مهارت‌آموزی داشته باشند تا آمادگی لازم برای ورود به فضای مشاوره‌ای تخصصی را داشته باشند که بحمدالله این شرایط و فضا در مرکز مشاوره فراهم شده است.

فعالیت‌های مرکز مشاوره ویژه طلاب بین‌الملل

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی همچنین به برگزاری دوره تربیت مشاور در بخش بین‌الملل اشاره کرد و گفت: برگزاری دوره تربیت مشاور بین‌الملل در دستور کار قرار گرفته که توسط مدیر محترم جامعه‌الزهرا علیهاالسلام و مدیر کل محترم  اداره هماهنگی امور طلاب غیر ایرانی نیز تأیید و تصویب شده تا دوره تربیت مشاور ویژه طلاب بین‌الملل سطح سه و شاغلان به رشته تحصیلی تعلم و تربیت در بخش بین‌الملل برگزار شود.

وی تصریح کرد: طلاب فارغ التحصیل رشته تعلیم و تربیت جامعه المصطفی (ص) و بنت الهدی نیز می‌توانند در این دوره ثبت نام کنند.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام، برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی ویژه مبلغان و فعالان فرهنگی تبلیغی بین‌الملل را از دیگر فعالیت‌های مرکز برشمرد و افزود: فراخوان این دوره اعلام شده تا طلاب و مبلغان بین‌الملل، دوره‌های مهارت‌های زندگی و اصول و فنون مشاوره و مباحثی را که در کشورهای خود به آن نیاز دارند، فرا بگیرند و به عنوان مبلغ و فعال فرهنگی و یا استاد از یک سری اصول و فنون اولیه برخوردار باشند تا بهتر بتوانند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند و اولین بخش آن با عنوان اصول و فنون مشاوره در فروردین ماه برگزار شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه‌های مرکز مشاوره ویژه طلاب بین‌الملل، برگزاری جلسات و نشست‌های عمومی در حوزه خانواده، مهارت‌های زندگی، همسرداری، همسرگزینی، فرزندپروری و غیره است تا با نگاه اسلامی به این موضوعات ورود پیدا کنند و اطلاعات دانشی و کاربردی در این زمینه داشته باشند تا تحولی در بخش بین‌الملل ایجاد شود.

وی تصریح کرد: اگر طلاب بین‌الملل در دوره‌های تربیت مشاور شرکت کنند و با مباحث روانشناختی آشنا شوند، به زبان قوم خود مشاور خواهند بود و می‌توانند افرادی را در این زمینه پرورش دهند که کاری بزرگ، ارزشمند و ماندگار خواهد بود.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام تأکید کرد: حتی اگر هر کشوری یک مشاور بومی داشته باشد، می‌توانند در این مجموعه به ما کمک کنند و یا در حوزه تخصصی در کشور خود وارد شوند.

همکاری مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام با نهادهای مختلف

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی بیان داشت: ما در خارج از مجموعه جامعه‌الزهرا علیهاالسلام از جمله در مراسم اعتکاف، پدافند هوایی، نمایشگاه هفته دفاع مقدس، نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، برنامه‌های مختلفی داشته و داریم، همچنین مجموعه‌ها و مراکز دیگر متقاضی همکاری هستند.

وی افزود: تعدادی از کارشناسان و مشاوران مرکز مشاوره در بحث آسیب‌های اجتماعی به دادگستری معرفی شده اند تا در این مجموعه فعالیت کنند؛ تعدادی از کارشناسان مرکز مشاوره نیز در مباحث مشاوره قبل از ازدواج زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ویا در حرم مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام مشغول به فعالیت هستند.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام ادامه داد: دوره‌های مختلف دانش‌افزایی برای  مربیان در شهرهای کاشان، تهران، ساوه و دیگر شهرستان‌ها نیز با حضور کارشناسان مرکز مشاوره برگزار شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی تصریح کرد: مجموعه‌های زیادی متقاضی همکاری مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در حوزه‌های مختلف تبلیغی، آموزشی، کارگاهی، مشاوره و تدریس و غیره هستند.

وی عنوان کرد: ما معتقدیم که عنایات خداوند و توجهات اهل بیت علیهم‌السلام و حضرت زهرا علیهاالسلام شامل حال مجموعه جامعه‌الزهرا علیهاالسلام است و این فعالیت‌ها زیر سایه اهل بیت علیهم‌السلام صورت می‌گیرد و توفیقات را خداوند می‌دهد که امید است در آینده شاهد آثار و برکات این خدمات در ایران و دیگر جوامع اسلامی باشیم و مشاوره‌هایی با رویکرد مذهبی و دینی به جوامع اسلامی ارائه دهیم.

آموزه‌های دینی بسیار غنی‌تر و قوی‌تر از آموزه‌های صِرف دانشی است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخوی یادآور شد: آموزه‌های دینی بسیار غنی‌تر و قوی‌تر از آموزه‌های صرف دانشی است و اگر می‌خواهیم به نتیجه برسیم باید از آموزه‌های دینی و شیعی و اسلامی بهره‌مند شویم.

وی تصریح کرد: همه اینها از برکات انقلاب اسلامی است و یکی از آثار و برکات انقلاب اسلامی، حوزه‌های علمیه و خدمات حوزه‌های علمیه در ابعاد مختلف است که  بحث مشاوره از جمله این خدمات است.

مدیر مرکز مشاوره جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام(ره) و شهدا، تأکید کرد: ما مدیون شهدا هستیم و امید است که بتوانیم به وظیفه خود در جبهه‌های جدیدی که در دنیای امروز گشوده شده عمل کرده، اسلام ناب محمدی (ص)  را در ایران و جهان منتشر و ترویج کنیم، مشتاقان را به دین اسلام دعوت کنیم و از محضر علما و بزرگان در این راستا بهره‌مند شویم.

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱