فعالیت‌ها و ظرفیت‌های جامعه‌الزهرا‌ سلام‌الله‌علیها

جامعه الزهرا

پیش سخن

بانوان که نیمی از افراد پویای جامعه‌اند، با نقشی حیاتی و منحصربه‌فرد، رسالت سنگین و خطیر تربیت نسل‌های بعدی را به دوش می‌کشند. ازاین‌رو تحصیل علوم اسلامی و تربیت دینی این قشر بی‌بدیل، افزون بر رشد و تعالی نسل حاضر، زمینه ارتقا و پیشرفت نسل‌های بعدی را نیز هموار می‌سازد.

فریضه‌دانستنِ فراگیری دانش بر هر مرد و زن مسلمان در سیره رفتاری پیامبر اسلام| و نگاه جهان‌شمول و هوشیارانه ایشان به جامعه بانوان، راه پر فراز و فرود علم‌آموزی را برای این قشر تأثیرگذار جامعه، هموار ساخت.

در عصر حاضر نیز، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، در پرتو آموزه‌های دینی، بستر حضور علمی بانوان را در سراسر جهان گستراند و معمار بزرگ تمدّن نوین اسلامی، با تدبیر هوشمندانه و حُکم حکیمانه خود، در سال 1363، دستور تأسیس مؤسسه جامعةالزهراء(س) را با هدف تربیت بانوانی مهذّب، بصیر، اندیشمند و اسلام‌شناس، صادر فرمودند.

جامعةالزهراء(س) در راستای تربیت بانوان و آموزگارانی آگاه و دلسوز برای جامعه، با فراهم‌سازی زمینۀ یادگیری علوم اسلامی در سطوح مختلف، تاکنون پذیرای بیش از 45 هزار دانش‌پژوه علوم دینی از ایران و 7 هزار دانش‌پژوه از 83 کشور جهان بوده است و در حال حاضر 13157بانوی طلبه ایرانی و 985 دانش‌پژوه با ملیت‌های گوناگون در آن مشغول به تحصیل‌اند.

در این نوشتار به‌منظور آشنایی بانوان جوان، به معرفی بخشی از ظرفیت‌ها و امکانات آموزشی جامعةالزهراء(س) می‌پردازیم.

 ظرفیتهای آموزشی

 الف) مقطع آموزشی حوزوی

 جامعةالزهرا(س) در راستای تعلیم معارف اسلامی به بانوان، مقاطع تحصیلی حوزوی در سطوح سه گانه (سطح2، سطح3 و سطح4) را راه‌اندازی کرده است.

دارندگان مدارک حوزوی سطح2، سطح3 و سطح4 از مزایای علمی و استخدامی دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌ها برخوردار خواهند بود.

 دوره سطح دو (کارشناسی)

این مقطع آموزشی دارای 190 واحد درسی است كه 30 واحد پایانی آن به‌‌صورت گرایشی ارائه می‌شود و طلاب می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه خود، یکی از گرایش های موجود (تفسیر و علوم قرآن، فقه و اصول، کلام اسلامی، فلسفه اسلامی، تعلیم ‌و تربیت اسلامی، تاریخ اسلام، ادبیات عرب و...) را انتخاب کنند. به فارغ‌التحصیلان این مقطع، دانشنامه سطح2 اعطا می‌شود. دارا بودن مدرک دیپلم، از شرایط ورود به این دوره است.

جامعةالزهراء(س) با رعایت شرایط و اقتضائات بانوان و به‌منظور تنوع در برنامه‌های آموزشی، مقطع سطح2 را در شش قالب ارائه کرده است.

 قالب‌های برنامه‌های آموزشی سطح دو

             نام برنامه

                                                                                  توضیحات

 • تمام وقت روزانه

این برنامه در یک دوره چهارساله به‌صورت تمام وقت اجرا می‌شود و ویژه ساکنان قم است. حداکثر سن مجاز برای ورود به این برنامه ۲۵ سال است که در صورت داشتن مدرک لیسانس، ۲ سال و فوق‌لیسانس، ۴ سال به آن افزوده می‌شود.

 • تمام وقت خوابگاهی

این برنامه در یک دوره چهارساله به‌صورت تمام وقت اجرا می‌شود و ویژهٔ ساکنان خارج از قم است. حداکثر سن مجاز برای ورود به این برنامه ۲۰ سال است. پذیرفته‌شدگان، در خوابگاه داخلی جامعةالزهراء(س) اسکان داده می‌شوند.

 • نیمه وقت صبح

این برنامه در یک دوره پنج تا شش ساله در نوبت صبح اجرا می‌شود و ویژهٔ ساکنان قم است و پذیرش در آن شرط سنی ندارد.

 • نیمه وقت عصر

این برنامه در یک دوره پنج تا شش ساله در نوبت عصر اجرا می‌شود و ویژهٔ ساکنان قم است و پذیرش در آن شرط سنی ندارد.

 • غیرحضوری

این برنامه در یک دوره پنج تا شش ساله، از طریق ارسال لوح‌های فشرده و کتاب‌های درسی اجرا می‌شود. امتحانات میان نیم‌سال به‌صورت الکترونیکی (آنلاین) و امتحانات پایان هر نیم‌سال تحصیلی به‌صورت حضوری در قم و مراکز استان‌ها برگزار می‌شود. این برنامه از سراسر کشور دانش‌پژوه می پذیرد و پذیرش در آن شرط سنی ندارد.

 • آموزش الکترونیکی (مجازی)

این برنامه، شیوهٔ پیشرفته آموزش غیرحضوری است که در آن کلاس‌های درس و رفع اشکال از طریق اینترنت و به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. دانش‌پژوهان می‌توانند از طریق تالار گفت‌وگو با یکدیگر و استاد، مباحثه کنند. در این برنامه، همه فعالیت‌ها اعم از تحقیقات، تکالیف درسی، امتحانات هفتگی و امتحان میان نیم‌سال به‌صورت آنلاین، و امتحانات پایان نیم‌سال برخی از دروس، در مراکز استان‌ها به‌صورت حضوری برگزار می‌شود. این برنامه از سراسر کشور دانش‌پژوه می‌پذیرد و پذیرش در آن شرط سنی ندارد.

 

دوره سطح سه (کارشناسی ارشد)

مدت این دوره، حداقل 5 نیم‌سال است و به فارغ‌‌التحصیلان این مقطع، مدرك سطح 3 اعطا می‌شود. شرط ورود به این دوره، دارا بودن مدرك سطح 2 حوزه است.

دارندگان مدرک لیسانس مراکز آموزش عالی در رشته های همگن با شرایطی که در دفترچه پذیرش ذکر شده است، می توانند در آزمون شرکت کنند.

 این دوره به دو شیوه حضوری در 12 رشته، و الکترونیکی (مجازی) در 5 رشته برگزار می‌شود.

عناوین رشته ها و گرایش‌های تحصیلی سطح سه بخش حضوری:

1. تفسیر و علوم قرآن

2. فقه و اصول

3. کلام اسلامی

4. کلام اسلامی با سه گرایش مهدویت، امامت و مذاهب اسلامی

5. فلسفه اسلامی

6. تعلیم و تربیت اسلامی

7. تاریخ اسلام

8. مدرسی ادبیات عرب

9. مطالعات اسلامی زنان

10. تبلیغ با گرایش حج

 رشته‌ها و گرایش‌های ذیل نیز به زودی راه‌اندازی خواهد شد:

1. علوم و معارف حدیث   2. عرفان اسلامی   3. تبلیغ با گرایش مدیریت فرهنگی  4. تعلیم و تربیت اسلامی با پنج گرایش: مشاوره خانواده، تربیت دینی کودک و نوجوان، روانشناسی تربیتی، فلسفه تعلیم و تربیت و مدیریت آموزشی

 عناوین رشته های تحصیلی سطح سه آموزش الکترونیکی (مجازی):

1. تفسیر و علوم قرآن  

2. فقه و اصول

3. کلام اسلامی

4. تعلیم و تربیت اسلامی

5. تاریخ اسلام

 

 دوره سطح چهار (دکتری)

دوره سطح چهار با هدف احاطه بر مبانی رشته تحصیلی، ایجاد توانایی تدریس، تحقیق، ارائه نظر و پاسخ به شبهات و نیازهای علمی و تخصصی طراحی شده است. شرط اصلی ورود به این دوره، دارا بودن مدرک سطح سه حوزه است.

 این دوره در حال حاضر در رشته‌ها و گرایش‌های زیر برگزار می‌شود:

1. خارج فقه و اصول؛

2. رشته فقه و اصول با گرایش «فقه خانواده»؛

3. رشته تفسیر با دو گرایش «تفسیر تطبیقی» و «علوم و معارف قرآنی»؛

4. رشته کلام اسلامی؛

5. رشته فلسفه اسلامی با گرایش «حکمت متعالیه»؛

6. رشته تاریخ اسلام با گرایش «تاریخ اهل بیت علیهم السلام».

 رشته‌های «اسلام‌شناسی به زبان انگلیسی»، «علوم تربیتی» و «ادبیات عرب» نیز به‌زودی در مقطع سطح چهار راه‌اندازی می‌شود.

 توجه: اطلاعات دقیق درباره زمان و شرایط پذیرش در هر یک از مقاطع و برنامه‌های آموزشی، در سایت جامعةالزهراء(س) به آدرس www.jz.ac.ir درج شده است.

ثبت نام و دریافت دفترچه‌های راهنما از طریق پرتال پذیرش به آدرس paziresh.jz.ac.ir انجام می‌شود.

 ب) آموزش حوزوی بین‌الملل

گسترش انقلاب اسلامی به برون‌مرزها و دورترین نقاط جهان، زمینه توجه و اشتیاق بسیاری از جهانیان به علوم اهل‌بیت(ع) را فراهم ساخته و جویندگان بی‌شماری را از سراسر جهان برای دریافت آموزه‌های وحیانی اسلام، به مهد تمدن نوین اسلامی فراخوانده است. هم اکنون، این حركت عظیم آثار سازنده خود را در ابعاد فردی، خانوادگی، اجتماعی و نیز در محافل علمی نمایان کرده است.

‌جامعةالزهراء(س) به سهم خود، توانسته تا کنون پذیرای هزاران دانش‌پژوه غیرایرانی از 83 کشور جهان باشد که در حال حاضر، 985 دانش‌پژوه در سه دوره زیر مشغول به تحصیل‌اند:

 1- دوره آموزش زبان فارسی

مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی جامعةالزهراء(س) با هدف آموزش و ترویج زبان فارسی و آماده‌سازی دانش‌پژوهان بین‌الملل جهت ورود به مقطع کارشناسی راه‌اندازی شده است. این مرکز با 30 سال سابقه، یکی از موفق‌ترین مراکز آموزش زبان فارسی بوده و دارای لابراتوار و کتابخانه تخصصی است.

در این دوره ابتدا دانش‌پژوهان طی مدت 6 تا 9 ماه زبان فارسی را فرا می گیرند و سپس وارد دروس معارفی می شوند.

شایان ذکر است از بدو تأسیس مرکز آمـوزش زبان فارسی تاكنون، بیش از 3600 نفر از بانوان دانش‌پژوه غیرایرانی از ملیّت‌های مختلف، موفق به اتمام دوره آموزش زبان فارسی شده و عده ای از آنان، در حال حاضر در كشورهای خود، زبان فارسی را آموزش می‌دهند. هم اکنون در هر نیم سال تحصیلی 200 نفر مشغول فراگیری زبان فارسی‌اند.

 2- مقطع کارشناسی

در این دوره، دانش‌پژوهان بین‌الملل در برنامه تمام‌وقت به مدت 4سال و در برنامه نیمه‌وقت به مدت 5 تا 6 سال، 190 واحد درسی را می‌گذرانند و مدرك كارشناسی دریافت می‌كنند.

تا کنون 7هزار دانش‌پژوه در این مقطع فارغ التحصیل شده‌اند.

 3- تحصیلات تكمیلی

این دوره، طی مدت 3 سال تحصیلی برگزار می‌شود و به فارغ‌التحصیل آن، مدرک کارشناسی ارشد اعطا می‌شود. تاكنون بیش از 400 نفر از بانوان دانش‌پژوه غیرایرانی از ملیّت‌های مختلف، موفق به اتمام این دوره در رشته های مختلف شده‌اند. شرط ورود به این دوره، دارا بودن مدرک سطح2 یا كارشناسی معارف اسلامی است. رشته‌های جاری این دوره از این قرار است:

1. تفسیر و علوم قرآن   2. فقه و اصول   3. کلام اسلامی   4. روانشناسی تربیتی   5. تاریخ اهل‌بیت علیهم السلام

شایان ذکر است، جامعةالزهراء(س) به زودی مقطع دکتری در حوزه بین‌الملل را نیز راه‌اندازی می‌کند.

پ) مقاطع آموزشی غیرحضوری

 

  مدارس هُدی

 هرچند رسالت اصلی ‌جامعةالزهراء(س) زمینه‌سازی تحصیل و تربیت بانوان، هماهنگ با برنامه های حوزوی است، اما در راستای تحقق‌بخشیدن به حدیث نبوی «اطْلُبُوا الْعِلْمَ مِنَ الْمَهْدِ إِلَى اللَّحْد» و گرایش خواهران در همه سنین به معارف اسلامی، به راه‌اندازی 10 مدرسه در سطوح پیش‌دبستانی، دبستان دوره اول و دوم، دبیرستان دوره اول و دوم و دبیرستان دوره دوم معارف اسلامی در قالب مجتمع آموزشی‌تربیتی هدی اقدام کرده است.

این مدارس با پیشرفته‌ترین امکانات آموزشی و کمک‌آموزشی، هم‌اکنون 1850 دانش‌آموز را تحت پوشش دارند.

 دانشکده الهیات و معارف اسلامی هدی

یکی دیگر از مؤسسات علمی وابسته به ‌جامعةالزهراء(س)، دانشکده غیرانتفاعی الهیات و معارف اسلامی هدی است که در 5 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و 5 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد.

این دانشکده هم‌اکنون با 5 گروه آموزشی رسمی، پذیرای 303 دانشجو از ایران و 17 کشور دنیاست.

ت) آموزش‌های کاربردی

جامعةالزهراء(س) به‌منظور ثمربخشی به فرایند آموزشی و افزایش سطح علمی‌مهارتی و ارتقای تأثیرگذاری بانوان طلبه در عرصه‌های خانوادگی و اجتماعی، به ارائه آموزش‌های کاربری مورد نیاز بانوان اقدام کرده است که در ذیل برخی از آنها را برمی‌شماریم:

 1- مهارت‌های زندگی و هنری

اهمّ دوره‌ها و کارگاه‌های آموزش‌های کاربردی:

 

هنرهای زندگی

مهارت‌های‌خانه‌آرایی ـ قلاب‌بافی ـ سفره‌آرایی ـ کیف‌دوزی ـ شیرینی‌پزی ـ قلم‌کاری ـ خیاطی ـ پرورش گل ـ گل‌دوزی ـ آشپزی ـ ترمه‌دوزی ـ چرم‌دوزی ـ سرمه‌دوزی ـ مرصّع‌کاری ـ بافتنی

هنرهای تجسمی

مستندسازی ـ طراحی و نقاشی ـ خطاطی ـ تصویرسازی ـ معرق ـ تذهیب و نگارگری ـ کاریکاتور ـ عکاسی ـ تدوین

هنر نویسندگی

مقاله‌نویسی ـ ‌ویرایش ـ خاطره‌نگاری ـ نقدادبی ـ شعر ـ داستان‌نویسی ـ روایت‌نویسی ـ فیلمنامه و نمایشنامه‌نویسی

دوره‌های رایانه

دوره ICDL ـ آموزش مجموعه نرم‌افزار آفیس ـ گرافیك‌رایانه ـ فتـــوشاپ ـ طراحی سایت و وبلاگ ـ کاربردهای تکنولوژی در طلبگی ـ انیمیشن‌سازی

رسانه و تبلیغ

سینما و اندیشه ـ تبلیغ در فضای مجازی ـ تبیلغ دیجیتالی ـ مدیریت فرهنگی ـ کارگاه فلسفه هنــــر ـ تحلیل فضای مجازی ـ سبک زندگی در رسانه

 

2- آموزش زبان‌های خارجی

یکی از فوق برنامه‌های ‌جامعةالزهراء(س)، دوره‌های آموزش زبان‌های خارجی است که در مرکز زبان‌آموزی برگزار می‌شود. در حال حاضر، دوره آموزش زبان عربی و انگلیسی در حال برگزاری است و به‌زودی آموزش دیگر زبان ها از جمله زبان فرانسه نیز راه‌اندازی خواهد شد.

 3- تربیت استاد

اساتید، ذخائر گران بهای هر مجموعه علمی و گویای جایگاه و رتبه علمی آن‌اند. ‌جامعةالزهراء(س) دوره‌های فراوانی را جهت تربیت مدرسانی عالم و مهذَب و ارتقای سطح علمی و مهارتی اساتید خویش برگزار کرده است.

در حال حاضر بیش از 650 بانو در سطوح مختلف جامعةالزهراء(س) مشغول به تدریس‌اند.

قابل ذکر است هم‌اکنون بسیاری از مراکز علمی بانوان (حوزه و دانشگاه) در داخل و خارج از کشور از اساتید ‌جامعةالزهراء(س) بهره‌مندند.

 4- تربیت پژوهشگر

تاکنون پژوهشگران بی‌شماری از دانش‌آموختگان جامعةالزهراء(س) در رشته‌های: تفسیر و علوم قرآن، معارف حدیث، اخلاق و تربیت، کلام و فلسفه اسلامی، فقه و حقوق، تاریخ اسلام و... به عرصه پژوهشی وارد شده‌اند.

تأسیس پژوهشگاه حضرت معصومه(س)، انتشار مجله علمی تخصصی در حوزه زن و خانواده، حمایت از چاپ آثار علمی (کتاب، پایان‌نامه، مقاله و ...) در همین راستا بوده است.

 5- تربیت مبلغ

ازآنجاکه یکی از اهداف جامعةالزهراء(س)، تبلیغ معارف الهی است، تربیت مبلغانی کارآمد در دستور کار این مرکز علمی بوده است. ازاین‌رو دوره‌ها و کارگاه‌های فراوانی برای تربیت و ارتقای سطح علمی‌مهارتی مبلغان برگزار شده است که برخی از آن‌ها از این قرار است:

آشنایی با فرق انحرافی، عرفان‌های نوظهور، مهدویت، روانشناسی اجتماعی و تبلیغی، سخنوری دینی، آشنایی با مباحث خانواده و تربیت فرزند، روش بیان احکام، بررسی شبهات کلامی، تربیت مربی شبهات زنان، آشنایی با اصول کلی مشاوره، مقتل‌شناسی، آشنایی با اصول مداحی، دوره تربیت مربی کودک و نوجوان و ... .

جامعةالزهراء(س) در ایام تبلیغی (ماه‌های رمضان، محرم و صفر و ...)، مبلغان توانمند ایرانی و غیر ایرانی خود را به داخل و خارج از کشور اعزام می‌کند.

 کارگاه‌ها، نشست‌های علمی‌مهارتی و کرسی‌های نظریه‌پردازی

‌جامعةالزهراء(س) با هدف تعمیق باورهای دینی و واکاوی صحیح مبانی دینی، اقدام به برگزاری جشنواره ها، نشست ها و کارگاه های علمی‌مهارتی کرده است که از آن جمله می‌توان به جشنواره بین‌المللی بانو امین (با گردآوری بیش از 1700 اثر علمی در سال جاری) و سلسسله نشست‌های علمی در حوزه های مختلف علوم انسانی اشاره کرد.

برگزاری کارگاه‌های علمی‌مهارتی، مانند: روش تحقیق پیشرفته با رویکرد علوم اجتماعی، روش مقاله‌نویسی دانشنامه‌ای، شیوه‌ها و تکنیک‌های تحلیل محتوا و... تأثیر بسزایی در ارتقا سطح مهارتی پژوهشگران داشته است.

 دیگر ظرفیت‌ها

حوزه علمیه ‌جامعةالزهراء(س) در فضایی به مساحت 25 هکتار و زیربنای171 هزار مترمربع با تلفیقی از معماری سنتی و مدرن در طرحی مناسب و زیبا ساخته شده و امکانات و ظرفیت‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رفاهی ذیل را در خود جای داده است:

1- آموزشگاه امام رضا(ع)

 آموزشگاهی با 29 هزار متر مربع زیربنا، در سه بلوک چهار طبقه‌ای با 208 کلاس درس (با ظرفیت‌های 100، 50 و 30 نفره) مجهز به تجهیزات مدرن آموزشی است.

آموزشگاه امام رضا(ع) بر کلاس‌های درس و اتاق‌های اداری، دارای اتاق جلسات دفاعیه، سالن رایانه، واحد تایپ و تکثیر، مطب پزشک، سالن‌های اجتماعات و مباحثه است.

2- کتابخانه و پژوهشگاه حضرت معصومه(س)

 ‌جامعةالزهراء(س) یکی از وظایف خود را در راستای ثمربخشی به آموزش، پشتیبانی پژوهشی از طلاب و پژوهشگران می‌داند. بدین‌منظور کتابخانه و پژوهشگاهی بزرگ و مجهز به انواع امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در پنج طبقه احداث کرده است.

سه طبقه از این بنا به کتابخانه اختصاص یافته است. این کتابخانه دارای مخزن اصلی، بخش امانی، مخزن کتب مرجع، آرشیو نشریات، اسناد شنیداری و دیداری، بانک مقالات و پایان‌نامه‌ها، بانک اطلاعات و اسناد علمی و سالن مطالعه بوده و یک سالن را هم به مطالعه و تحقیق پژوهشگران اختصاص داده است.

 کتابخانه ‌جامعةالزهراء(س) دارای بیش از 33 هزار عنوان کتاب در 82 هزار جلد در موضوعات گوناگون بوده که به‌صورت قفسه‌باز اداره شده و آرشیوی غنی از نشریات و مجلات علوم انسانی به زبان‌های مختلف را در خود جای داده است.

کتابخانه، مجموعه گسترده‌ای از گنجینه‌های الکترونیکی شامل یک کتابخانه صوتی را پشتیبانی می‌کند که طلاب در ساعات کاری کتابخانه از طریق مرکز فناوری اطلاعات در محدوده کتابخانه به آن دسترسی دارند.

3- خوابگاه حضرت خدیجه(س)

 خوابگاه ‌جامعةالزهراء(س) در 4 بلوک 4 طبقه‌ای با مساحت17/098هزار مترمربع و ظرفیت 1250 نفر، با معماری اسلامی‌ایرانی و با چشم‌اندازی زیبا و مفرّح طراحی شده و محیطی صمیمی، امن و آرام را برای رشد و پویایی علمی، اخلاقی و تربیتی طلاب مهیّا کرده است.

در این خوابگاه، علاوه بر 14 سالن مباحثه، 12 اتاق مطالعه و 17 اتاق ویژه مهمان قرار دارد و واحدهای مختلفی مانند: واحد فرهنگی (که عهده‌دار برگزاری مراسم‌های مذهبی، اردوها، دوره‌های کاربردی و مهارت‌آموزی، مسابقات متنوع و دروس اخلاق کاربردی است)، دار القرآن، سالن ورزشی، درمانگاه، کتابخانه مرجع و ... جهت تأمین نیازهای فرهنگی‌رفاهی طلاب مشغول‌ فعالیت‌اند.

  4- مجموعه ورزشی «شهیده فهیمه سیّاری»

 این مجموعه با دارا بودن استخر سرپوشیده و 7 سالن ورزشی مجزا با ظرفیت و تجهیزات 20 رشته ورزشی و با بهره‌گیری از کادری مجرب و متعهد، امکان ورزش در محیطی امن و سالم را برای طلاب و دیگر بانوان شهر قم فراهم کرده است.

«استخر» با دارا بودن امکانات کامل و مدرن، فضای مناسبی برای ورزش و تفریح به شمار رفته و با استقبال چشم‌گیر بانوان روبه‌رو شده است. قابل ذکر است این استخر جزو برترین و مجهزترین استخرهای اختصاصی بانوان کشور به حساب می‌آید.

شنا، والیبال، بسکتبال، بدمینتون، هندبال، فوتسال، دومیدانی، حرکات اصلاحی و کششی، دفاع شخصی، آمادگی جسمانی، ژیمناستیک، اسکیت، تیروکمان، پینگ‌پنگ، تیراندازی، پرتاب دارت، واترپلو و ... برخی از رشته‌های ورزشی این مجموعه است.

 5- تالار بیداری اسلامی

 سالن همایشی با زیربنای 3109 مترمربع با گنجایش 1400 نفر، از دیگر امکانات ‌جامعةالزهراء(س) است. این تالار که بزرگ‌ترین سالن همایش شهر قم است، پذیرای برنامه‌های آموزشی، فرهنگی، تربیتی و پژوهشی مانند اجلاسیه‌ها، سمینارها، همایش‌ها و نشست‌ها و همچنین درس‌های پرمخاطب اخلاق است.

‌جامعةالزهراء(س) علاوه بر این تالار، مجهز به چهار سالن آمفی‌تئاتر است که هر کدام بیش از 150 نفر ظرفیت دارد.

6- انتشارات جامعةالزهراء(س)

 جامعةالزهراء(س) در راستای نشر منابع آموزشی، پژوهشی و حمایت از آثار تولیدی دانش‌آموختگان خود و دیگر بانوان طلبه، در سال 1379 اقدام به راه‌اندازی انتشارات کرده است. این انتشارات تاکنون 100 اثر آموزشی، پژوهشی و ترویجی را منتشر کرده است.

 7- مرکز مشاوره ‌جامعةالزهراء(س)

 با توجه به اهمیت و ضرورت راهنمایی و مشاوره، در مسیر پیشرفت علمی و تربیتی، ‌جامعةالزهراء(س) به امر مشاوره اهتمام جدی داشته و با استفاده از منابع علمی و اسلامی و متخصصان حوزوی و دانشگاهی، مرکزی را به‌عنوان «مرکز مشاوره» دایر کرده است که توجه به مبانی تربیت اسلامی در کنار استفاده از متخصصان متعهد و مجرب مشاوره و روان‌درمانی از جمله ویژگی‌ها و امتیازات این مرکز است.

هم‌اکنون این مرکز با داشتن 30 متخصص مجرب و متعهد، در زمینه های مشاوره‌، روان‌درمانی، روان‌پزشکی و مددکاری در موضوعات خانواده، ازدواج، تربیت فرزند، بیماری‌های روحی و روانی، مشکلات اعتقادی و اخلاقی، خدمات مورد نیاز را به طلاب، اساتید، كارکنان و خانواده‌های آنان ارائه می دهد.

8- مهد کودک

 مهد کودک ‌جامعةالزهراء(س) دارای مساحت 2,947مترمربع، در دو طبقه و دارای 6 سالن مجزا و 40 کلاس است.

این مرکز دارای دو بخش ایرانی و بین‌الملل بوده و به تفکیک جنسیتی و در دو شیفت صبح و عصر، گروه‌های سنی شیرخوار، نوپا و نوباوه 1 و 2 را پذیراست و هم‌اکنون 892 کودک ایرانی و غیرایرانی از امکانات و خدمات این مرکز بهره‌مندند. این مرکز با بهره‌گیری از بهترین و پیشرفته‌ترین امکانات، فضایی امن و بهداشتی برای آموزش و نگهداری از کودکان فراهم کرده است.

 9- اردوگاه علمی‌فرهنگی دستجرد

 با صنعتی‌شدن شهرها، افزایش جمعیت، گسترش انبوه‌سازی و در پی آن، کمبود فضای تفریح و نشاط، نیاز به مراکز تفریحی و اردوگاهی جهت ایجاد نشاط و کسب انرژی برای فعالیت‌های بهترِ آموزشی، بیش از پیش احساس شده و مورد توجه سازمان‌ها و مراکز قرار گرفته است.

‌جامعةالزهراء(س) با عنایت به این نکته مهم، اردوگاه فرهنگی‌تفریحی خود را با ظرفیت اسکان400 نفر در نزدیکی قم و در مکانی خوش آب و هوا درحوالی «بخش دستجرد» در باغی به وسعت 10 هکتار بنا کرده است.

این اردوگاه با دارا بودن فضای سبز مناسب، امکانات تفریحی، آلاچیق و امکانات ورزشی، محیطی امن و سالم برای تفریح و برگزاری اردوهای علمی فراهم کرده است.

 10- پایانه حمل و نقل

 از آنجا که بانوان طلبه از نقاط مختلف شهر قم به ‌جامعةالزهراء(س) می‌آیند، وجود ناوگان حمل ‌و نقل و محیطی امن جهت پیاده و سوارشدن بسیار ضروری است؛ ازاین‌رو مسئولان جامعه، پایانه حمل ‌و نقلی به وسعت 10500 مترمربع، با گنجایش 80 اتوبوس و توان جابه‌جایی روزانه 6500 نفر را راه‌اندازی کرده‌اند.

11- واحد بهداری

 واحد بهداری با حضور مداوم پزشک عمومی، مسئول حفظ سلامت و بهداشت طلاب است. این واحد علاوه بر نظارت مداوم و دوره‌ای بر سلامت طلاب، به موارد اورژانس پزشکی نیز رسیدگی می‌کند.

 12- فروشگاه‌های حقیقی و مجازی و امکانات جانبی

 ‌جامعةالزهراء(س) جهت رفاه حال طلاب حضوری و غیرحضوری و مجازی، اقدام به راه‌اندازی فروشگاه‌های مختلف حقیقی و مجازی کرده است و طلاب می‌توانند به صورت حضوری و یا از طریق ثبت درخواست‌های خود از طریق درگاه اینترنتی، در سریع‌ترین زمان، کتاب و سی‌دی و محصولات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

باجه بانک و دستگاه‌های متعدد خودپرداز، آشپزخانه مجهز و سالن‌های غذاخوری‌ وسیع (با ظرفیت بیش از 4 هزار نفر) و ... از دیگر امکانات رفاهی و خدماتی جامعةالزهراء(س) است.

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

 • نشانی: قم، بلوار بوعلی
 • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
 • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
 • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
 • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱
 • پیام: ۵۰۰۰۱۷۱۷۱۸۱۸۱۹