فعالیت‌ها و ظرفیت‌های جامعه‌الزهرا‌ سلام‌الله‌علیها

جامعه الزهرا

 بسم الله1

اسلام به عنوان کامل­ ترین آیین الهی و «قرآن» معجزه­ جاویدِ پیامبر خاتم، سعادتِ همه انسان­ها را تضمین نموده و تحصیلِ علم و دانش و دوری از نادانی را از ضروریات رسیدن به کمال دانسته است.

«طَلَبُ العلم فریضةٌ علَی کُلِّ مُسلمٍ ومسلمةٍ» (پیامبر اعظم صلوات الله علیه و آله)

جایگاه تعلیم و تعلُّم در کلام خدا، پیامبر و اهل بیت پاکش، وظیفه­ هر مسلمانی را برای تلاش و خدمت در عرصه­ علم­ آموزی و فراهم­ کردن شرایط لازم در تربیت عالمان و فرهیختگان دوچندان می ­کند.

تاریخِ اسلام، گَواهِ مردان و زنانی است که با تلاشی خستگی‌ناپذیر به مراتب بالایی از دانش و معرفت رسیده و جویندگانِ علم را از چشمه دانایی و فضل خویش، سیراب نموده­ اند.

انقلاب اسلامی ایران که با تلاش و مجاهدت بانوان غیور، دوشادوش مردانی از جان گذشته در بهمن 1357 به پیروزیِ شکوهمندی دست یافت، برای ادامه راهش به حضور بانوانِ عالِم و متعهد در مجامع علمی و مَناصب مدیریتی نیاز داشت.

جامعه زنان ایران اسلامی برای ارتقای وضعیت علمی و برون ­رفت از جهالتِ دوران ستمشاهی، کمر همت بستند تا در عمل به سفارش اهل ­بیت علیهم­السلام و رسیدن به اهداف انقلاب، با حضور در دانشگاه­ ها و مراکز علمی حوزوی، نقشی بی­ بدیل برای زنان مسلمان رقم زنند.

از این ­رو، در سال 1363 با تأییدِ درخواستِ علمای طراز اوّلِ حوزه از سوی حضرت امام خمینی قدس سره، دستور تأسیس مرکز جامعی در قم برای تربیت بانوانی مهذّب، بصیر، اندیشمند و اسلام‌شناس، توسط معظمٌ­ له صادر و به نام مبارکِ حضرت زهرا علیهاالسلام مزین شد.

جامعه‌الزهراء علیهاالسلام پس از تأسیس و طی مراحل آماده­ سازی و تجهیز، با حمایت علمای اعلام و هدایت‌های حکیمانه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مدظله العالی با سرعت در مسیر تعالیِ بانوانِ مشتاق، گام نهاده است و اکنون به عنوان «بزرگترین حوزه علمیه خواهران جهان تشیع» در سطح ملی و بین­ المللی فعالیت می­ کند.

تربیت هزاران بانوی عالمه و مهذب در سطوح مختلف علمی، نگارش صد­ها مقاله، پایان‌نامه و کتاب، حضور در مجامع علمی معتبر، پرورش مبلغان متخصص و فرهیخته، اعطای دانشنامه رسمی به فارغ التحصیلانِ سطوح2 (کارشناسی)، 3 (ارشد) و 4 (دکتری) جهت بهره ­مندی از مزایای علمی و استخدامی کشور، برگزاری دروس آزاد حوزوی، راه‌اندازی ده ­ها مدرسه حوزوی و مرکز فرهنگی به صورت خودجوش و جهادی توسط دانش‌آموختگان در سطح ایران و سایر کشورهای جهان از ثمرات این مرکز جامع علوم حوزوی و یادگار رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران است.

جامعه الزهرا

 

الف. تحصیلات حوزوی

1- سطح 2

از مهمترین وظایف جامعه‌الزهراء علیهاالسلام، آموزش علوم حوزوی به بانوان است. در این راه، سالانه با پذیرش هزاران طلبه بانو از سراسر ایران و کشورهای دنیا و همچنین جذب طلبه در دوره­ های غیرحضوری و الکترونیکی در سطح 2 (کارشناسی) گام بلندی در مسیر آموزش علوم حوزوی خواهران زیر نظر 9 گروه علمی برداشته شده است.

مدارس علمیه­ 6 گانه این مرکز بزرگ علمی عبارتند از: صالحات(طلاب تمام وقتِ روزانه)، بیّنات(طلاب تمام وقتِ خوابگاهی)، طیّبات(طلاب نیمه وقتِ صبح)، فائزات(طلاب نیمه وقتِ عصر)، کوثر (استعدادهای برتر) و مشکات (طلاب غیر ایرانی)

2- سطح 3
بانوان فارغ‌التحصیلِ سطح2 و همچنین خواهرانِ دانش ­آموخته­­ دانشگاه­ های ملی و بین­ المللی با مدرک کارشناسی در رشته ­های هم­سو، می­ توانند تحصیلات تکمیلیِ کارشناسی ارشد را در مراکز تخصصی جامعه الزهراء علیهاالسلام  ادامه دهند.

رشته­ های مختلف علمی در حال حاضر عبارتند از: تفسیر و علوم قرآن (حضوری و از راه دور)  – کلام با گرایش مهدویت- کلام اسلامی (حضوری و از راه دور) - فقه و اصول (حضوری و از راه دور) –فلسفه اسلامی - تعلیم و تربیت اسلامی (حضوری و از راه دور) - مُدرّسی ادبیات عربی- تاریخ اسلام (حضوری و از راه دور) - تبلیغ  با گرایش حج- مطالعات اسلامی زنان – مشاورة خانواده، تربیت دینی کودک و نوجوان [ 

3- سطح 4
با توجه به درخواست­های مکرّرِ طلاب خواهر و پس از اخذ مجوزهای لازم، دورة آموزشیِ سطح4 علوم حوزوی با هدفِ احاطه به مبانیِ رشته‌های مختلفِ دروس، در سال 1393 راه­اندازی شد.

هم اکنون جدب طلبه در رشته های«فقه و اصول (گرایش فقه خانواده)، تفسیر(گرایش تفسیر تطبیقی- گرایش علوم و معارف قرآن)، کلام اسلامی، حکمت متعالیه، تاریخ اسلام (گرایش اهل­بیت علیهم السلام) » صورت می گیرد.

4- سطح عالی
این مؤسسه، زمینة ارتقای درجات علمیِ بانوان مستعد را از طریق شرکت در دورة فوق تخصصی «آموزش عالی فقه» با هدف تربیت عالمانی طرازِ اوّل و صاحب­نظرانی مهذّب و فقیه، از سال 1396 با بهره­گیری از اساتید برجسته مهیا کرده است.

جامعه الزهرا

ب. تحصیلات غیرحوزوی

1- مجتمع آموزشی تربیتی هُدی
«دبیرستان دخترانة‌ دولتی علوم و معارف‌اسلامی هُدی» بر اساس نیازهای ‌‌روز جامعه اسلامی و تلاش هیأت موسّس،  در سال 1367 با مجوز رسمیِ وزارت آموزش‌ و‌ پرورش در جامعه الزهرا تأسیس و به‌ تدریج در کرمان، بَوانات، کَهنوج و رفسنجان شعبه­هایی از آن ایجاد شد.

سال 1386، در پیِ نتایجِ درخشان «مدارس علوم و معارف اسلامی»، راه­اندازیِ مجتمع آموزشی تربیتی غیردولتی هُدی در دستور کار قرار گرفت و در کنار دبیرستان مذکور،  مدارس پیش­دبستانی، دبستان دوره اول و دوم، دبیرستان دوره‌ اول و دوم (با رشته­های علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی) شروع به کار کرد. 

 2- دانشکده هُدی

«دانشکدة الهیات و معارف اسلامی هُدی» با الهام از برنامه­ها و اهداف سند چشم انداز 20ساله جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد تحول راهبردی و ارتقای سطح کیفی آموزش با مجوز رسمیِ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سال 1377 راه‌اندازی و امکان تحصیل برای متقاضیان خواهر، از ایران و سایر کشورهای دنیا در سطح کارشناسی با 5 رشته «علوم قرآن و حدیث، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، روانشناسی) و کارشناسی ارشد با 7 رشته علمی « علوم قرآن و حدیث، مدیریت آموزشی، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و حقوق خانواده، حقوق خصوصی، حقوق جزا و جرم­شناسی، شیعه شناسی با گرایش کلام » تحت اشراف کادر علمی مجرّب، مهیّا گردید.

 

  ج. آموزشهای کاربردی

در کنار آموزش­های مصوبِ تحصیلی، دوره‌های کاربردی متنوعی (تربیت پژوهشگر، مبلغ، مدرّس، مشاور، مدیر فرهنگی، کارشناس پاسخگویی به سوالات دینی و مترجم، تدوینگر متون درسی،...) برای کسب مهارت به­کارگیری اندوخته‌های دانشی برگزار می­شود که نتیجه آن آمادگی طلاب برای فعالیت در یکی از عرصه‌های تخصصی مورد نیاز جامعه است.

همچنین برگزاری دوره­­های متنوع فرهنگی و مهارت‌افزایی (دوره­های رایانه، هنرهای زندگی، هنرهای تجسمی، نویسندگی و ...) ویژه طلاب و دختران آنها در ایام تحصیلی یا تابستان سهمِ بِسزایی در پرورش استعدادها و  آمادگی آنها برای مواجهه با مسائل روزمرة زندگی­­شان داشته است.

 

د. امور پژوهشی

ضرورت ارتقای شاخص­های علمی پژوهشیِ طلاب و دانش آموختگان با نگاهِ «آموزش پژوهش­محور» از ابتدا مورد اهتمامِ متولیانِ امر پژوهش در این موسسة بزرگ علمی بوده است. راه­اندازی پژوهشگاه حضرت معصومه در سال 1384 با بهره­گیری از 5 گروه علمی-پژوهشی اخلاق وتربیت، تفسیر و علوم قرآن،تاریخ اسلام، فقه وحقوق و فلسفه وکلام، تأمین و بروزرسانیِ منابع علمی و روش­های ارایة خدمات در کتابخانه حضرت معصومه، اجرای طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری کرسی­های ترویجی و آزاداندیشی، نشست­ها و کارگاه­های علمی-پژوهشی، تدوین نشریات مختلف، راه­اندازی دانشنامه زن مسلمان و تربیت صد­ها کارشناسِ مسائلِ اجتماعیِ روز به ویژه در حوزه زن و خانواده، بخشی از دستاوردهای مهم پژوهشی است.

 

هـ. مدیریت ها و مراکز مستقل

1- مرکز آموزش­های کوتاه ­مدت معارفی
جامعه الزهراء با توجه به ضرورت نشر معارف اسلامی در سطح عموم بانوان ایرانی و غیرایرانی که طلبة این مؤسسه نیستند «مرکز آموزش­های کوتاه­مدت معارفی» را پایه‌گذاری کرد. برگزاری دوره­های متنوع معارفی و اعتقادی برای ارایة تصویری روشن از اسلام و اهل‌بیت، متناسب با نیاز مراکز، نهادها و اقشار حقیقی و حقوقیِ داخل و خارج از کشور از جملة خدمات این مرکز است.

2- مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر
به منظور حمایت و ارتقای علمی طلاب نخبه و استعدادهای برتر، امورِ شناسایی، جذب و برنامه­ریزیِ ویژه برای این دسته از طلاب خواهر توسط «مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر » تدبیر و راهبری می­شود.

3- مرکز بین المللی آموزش زبان
از آنجا که خواهران مشتاق تحصیل در علوم دینی از سایر کشورها نیز راهیِ این مرکز بزرگِ علمی می­شوند، آشنایی با زبان فارسی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی و همچنین تدریس، تحقیق و تبلیغ، هم­پای طلاب ایرانی اهمیت ویژه­ای دارد. بدین منظور «مرکز بین المللی آموزش زبان » با برنامه­ریزی دقیق، آموزش­های بَدو تحصیل و حین آن را برای آماده‌سازی طلاب غیرایرانی در قالب مهارت­های «شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن» ارایه می­دهد.

4- «مرکز پاسخ­گویی به سؤالات دینی»

5- «مرکز مشاوره»
این دو مرکز از جمله بخش­های مهم، فعال و پرمخاطبی است که با بهره­گیری از ده­ها کارشناس زبده و باتجربه در طول روز، پاسخ­گوی نیاز عموم بانوان، طلاب و خانواده­های ایشان است.

6- انجمن های طلاب
در کنار این ­همه؛ انجمن­های پژوهشی، علمی و فرهنگی مختلفی با حضور فعال طلاب و دانش­آموختگان تشکیل شده که در راستای نیازهای روز جامعه بشری فعالیت می کند.

 

و. خوابگاه

ایجاد محیطی امن و مناسبِ اسکانِ طلابِ خواهر که از سراسر کشور و اقصی نقاط دنیا به این مرکز بزرگ علمی در شهر مقدس قم مشرّف می­شوند، از دغدغه­های مهم حینِ تأسیس بوده است . از این رو، مجموعه­ خوابگاهیِ حضرت خدیجه در جوارِ بخش آموزشی با فضایی زیبا و مستقل و ظرفیت بیش از 1200 نفر، بنا شده است.

 خوابگاه حضزت خدیجه1   

ز. مجموعه ورزشی

بنا به سفارش ائمة معصومینعلیهم السلام و تأکید رهبر فرزانه انقلاب در خصوص اهمیّت دادن به فعالیت‌های ورزشی و شادابیِ حینِ تحصیل، «مجتمع فرهنگی ورزشی شهیده فهیمه سیّاری» با امکاناتی مناسب از قبیل استخر و سالن‌های تخصصی مجهّز در 20 رشته ورزشی ارتقای نشاط روحی و جسمانی طلاب و دانش‌آموختگان را به دنبال داشته است.


ح. مهد کودک

این مؤسسه عظیم علمی با راه­اندازی بزرگترین «مهدکودک» مبتنی بر آموزه­های اسلامی برای سنین شیرخوار، نوپا و نوباوه در دو بخش کودکان ایرانی و غیرایرانی، ضمن تسهیلِ شرایط تحصیل مادران در مدارس تحت پوشش، زمینه تحصیل آینده دختران را از خُردسالی تا سطوح بالایِ علمی مهیّا کرده است.

 مهدکودک-جشن میلاد پیامبر 1

 

ط. سایر خدمات و امکانات

امکاناتی از قبیل بهداری اختصاصی، فروشگاه مجازی کتاب و منابع آموزشی، اردوگاه فرهنگی تربیتی کوثر دستجرد، زائرسرای مشهد مقدس، «تالار بیداری اسلامی» با ظرفیت 1400 نفر ویژه همایش­ها و اجلاسیه‌های ملی و منطقه­ای،  پایانه اختصاصی حمل و نقل درون شهری، برنامه­ریزی و انجام امور چاپ و نشر آثار اساتید و طلاب از سوی بخش انتشارات ، برگزاری اردوهای متعدد زیارتی و سیاحتی ( مشهد مقدس، پیاده روی اربعین، راهیان نور و... ) در کنار برنامه­های آموزشی، همه و همه برای خدمت به طالبان علم در این مجموعه آماده شده است.

 * این مجموعة شاخصِ حوزوی، امیدوار است با عنایات حضرت ولی‌عصر، حمایت­های رهبر معظّم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید ادام­الله ظلهم و بهره­گیری از اساتید و روش­های نوین آموزشی تربیتی با پشتوانه­ای غنی از تجربیات گذشته و اتّکا به مدیریتِ ستادیِ آشنا به مسائلِ روزِ مرتبط با حوزه­ زن و خانواده، در راهِ شناسایی، جذب و تربیت خواهرانِ مشتاق به فراگیری علوم اسلامی گام‌های مؤثری بردارد. ان شاء الله

 

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱