مدیر جامعه‌الزهرا در حاشیه بازدید از نمایشگاه مشکات 5:

دروس خارج حوزه علمیه در تمام مسائل روز و اجتماعی ورود کرده است

افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی (21)

مدیر جامعه‌الزهرا(س) گفت: برگزاری نمایشگاه‌های پژوهشی حوزه در اصلاح نگرش ها نسبت به حوزه‌های علمیه بسیار موثر است.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی با حضور در غرفه خبرگزاری«حوزه»،‌ در پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی مراکز حوزوی در مصلای قدس قم در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهارداشت: برگزاری نمایشگاه‌هایی از  این دست برای هر مجموعه علمی لازم است؛ اما برای حوزه علمیه نه تنها لازم بلکه ضرورتی انکار ناپذیر است.

مدیر جامعه‌الزهرا علیهاالسلام افزود: ما مکرر از افراد و اندیشه‌های مختلف، شاهد ارزیابی‌هایی نسبت به حوزه هستیم که نشان می‌دهد از ظرفیت حوزه اطلاع ندارند و قضاوت می‌کنند؛ چنانچه اخیرا در یکی از تریبون‌های بزرگ ما شاهد هجمه‌ای به روحانیت و حوزه‌ها بودیم که حوزه کم‌کاری می‌کند.

وی اظهار کرد: امثال این نمایشگاه‌ها می‌تواند به خوبی نشان دهد که حوزه در همه عرصه‌ها و میدان‌ها نسبت به وظیفه‌اش کوتاهی نکرده و وارد شده است.

امروز دروس خارج فقه در تمام مسائل روز ورود کرده است

حجت الاسلام والمسلمین مدنی بیان کرد: امروز درس‌های خارج حوزه که سطوح عالی حوزه به شمار می‌رود  در تمام مسائل پزشکی، بانکی، مالی، حقوقی و مسائل اجتماعی ورود کرده است.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری این سری از نمایشگاه‌ها علاوه بر اطلاع‌رسانی عمومی که حق مردم است به نحوی اصلاح دیدگاه‌ها و دفاع از مظلومیت حوزه است.

یکی از رویکردهای جامعه‌الزهرا علیهاالسلام، افزایش مهارت‌ها است

مدیر جامعه‌الزهرا علیهاالسلام عنوان کرد: البته جنبه دیگر نیز ارزیابی خود ما به عنوان حوزوی‌ها و طلبه‌های حوزه است تا ضعف‌ها را شناسایی و کاستی ها را جبران کنیم.

وی بیان کرد: در رویکرد اخیر جامعه‌الزهرا علیهاالسلام چند محور اساسی را مورد توجه قرار داده‌ایم که یکی افزایش مهارت‌هاست؛ طلبه‌ها توان علمی زیادی کسب می‌کردند اما به واسطه نداشتن برخی از مهارت‌ها از تمام توانایی‌ها استفاده نمی‌شد.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی افزود: امروز دوره‌های تربیت پژوهشگر آن هم با حجم بالایی که در سه ترم کار کارگاهی می‌کنند و حاصل هر ترم، مقالات پژوهشی و در نهایت یک کتاب زیر نظر اساتید محقق منتشر می‌شود که کار تازه‌ای است و در این حجم تاکنون در حوزه سابقه نداشته است.

وی گفت: دوره‌های تربیت مشاور، تربیت مدرس و تربیت مترجم دروس عربی و انگلیسی و ترکی استانبولی و امثال اینها که مهارت‌ها را به دانش‌آموخته‌های حوزه منتقل کنیم از دیگر فعالیت‌هاست که امیدواریم تحولی در خروجی‌های جامعه‌الزهرا علیهاالسلام باشد.

حضور پررنگ پژوهشگران جامعه‌الزهرا در همایش های مختلف

مدیر جامعه‌الزهرا علیهاالسلام تصریح کرد: بخش دوم، محققان بالفعل است که در بسیاری از زمینه‌ها و ظرفیت‌های موجود کشور و بین‌المللی حضور پیدا می‌کنند و ما با بیش از 20 همایش و کنگره و کنفرانس داخلی و خارجی تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم و برنامه‌ای برای حضور آن‌ها داریم.

وی افزود: در برخی از همایش‌هایی که سال گذشته حاضر شدیم حاصل آن چندین جلد کتاب و چندین جلد مقالات پذیرفته شده دانش‌آموخته جامعه‌الزهرا علیهاالسلام است که به زودی مجموعه‌ای منتشر می‌شود.

توجه جامعه‌الزهرا به فارغ التحصیلان غیرایرانی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی گفت: رویکرد دیگر جامعه‌الزهرا علیهاالسلام، توجه به  فارغ‌التحصیلان خارج از کشور است که ظرفیت‌ها و شخصیت‌های ارزشمندی در کشورهای مختلف هستند که امید است در یک شبکه منظم ساماندهی شوند.

مدیر جامعه‌الزهرا علیهاالسلام عنوان کرد:این همایش ها در برخی از کشورها همایش منطقه‌ای برگزار شده و در برخی از کشورها در حال برگزاری است ما بر آنیم بتوانیم از ظرفیت‌های آن ها برای تقویت ظرفیت‌های موجود در جامعه‌الزهرا علیهاالسلام و پیشبرد اهداف استفاده کنیم.

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱