استاد اخلاق حوزه در جلسه درس اخلاق:

ذکر صلوات، راه میانبر برای رسیدن به خداوند است

فرحزاد

استاد فرحزاد با بیان اینکه راه میانبر برای رسیدن به خداوند، ذکر صلوات است، گفت: ذکر صلوات برای همه قشرها و برای همه زمان‌ها و مکان‌ها مفید است.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب الله فرحزاد روز چهارشنبه 7 آذرماه در جلسه درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا علیهاالسلام که در تالار بیداری برگزار شد به آیه 107 سوره انبیاء اشاره کرد که خداوند می‌فرماید: «وَ ما اَرْسَلْناکَ اِلاّ رَحْمَهً لِلْعالَمِینَ؛ ما تو را جز براى رحمت جهانیان نفرستادیم» و افزود: در عظمت پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم همین قدر بس که یک یهودی به امام علی علیه‌السلام عرض کرد که پیامبر شما چه ویژگی‌هایی دارد؟ حضرت فرمودند: خداوند وقتی روح در حضرت آدم علیه‌السلام دمید به ملائکه یک بار فرمود که سجده کنید؛ اما درباره پیامبر ما می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا؛ خدا و فرشتگانش بر پيامبر درود مى‏ فرستند اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد بر او درود فرستيد و به فرمانش بخوبى گردن نهيد».

استاد اخلاق حوزه اظهار داشت: واژه «يُصَلُّونَ» همیشه استمرار دارد و خداوند متعال در این آیه، رحمت و عنایت ویژه خود را بر پیامبر اسلام نازل می‌کند و ملائکه هم رحمت و تزکیه طلب می‌کنند و پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم را درود می‌فرستند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین الله فرحزاد اضافه کرد: خداوند برای اینکه مؤمنان را آماده کند، می‌گوید که من و همه نیروهای عالم از جمله فرشتگان که مسئول جابجایی همه ذرات عالم هستند، همواره بر پیامبر اسلام درود می‌فرستیم تا مؤمنان نیز به این کار بپردازند.

ذکر «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» کلید بهشت است

وی در ادامه به فواید ذکر «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» اشاره کرد و با بیان اینکه ذکر بسیار قوی است، گفت: این ذکر ریشه بت‌ها و بت‌پرستی را از بین می‌برد و به فرموده پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم، کلید بهشت است و کسی که ذکر «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» را با اعتقاد و اخلاص بگوید همه حجاب‌ها و موانع بین او و خدا شکافته می‌شود و هیچ حجاب و حائلی بین او و خداوند وجود ندارد.

استاد اخلاق حوزه با بیان اینکه ذکر «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ»، انسان را سریع السیر به خداوند می‌رساند، گفت: اگر کسی بخواهد با اعتقاد به خداوند برسد و برای این منظور ذکر «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» بگوید، خداوند او را در مقابل بلاها و مصیبت‌ها قرار می‌دهد تا بت‌ها شکسته شود و انسان به خدا نزدیک شود.

ذکر صلوات برای همه قشرها و برای همه زمان‌ها و مکان‌ها مفید است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین الله فرحزاد یادآور شد: ذکر صلوات همان محتوای ذکر «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» را دارد، اما نرم‌تر و ملایم‌تر بوده و برای همه قشرها و برای همه زمان‌ها و مکان‌ها مفید است.

وی با اشاره به سیره محبت و رحمت پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم،  افزود: ذکر صلوات همان حقیقت ذکر «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» بوده که در سطح پیامبر و اهل بیت علیهم‌السلام است و کار همه ذکر‌ها را انجام می‌دهد.

استاد اخلاق حوزه با تصریح بر اینکه ذکر صلوات همیشه دستور بزرگان و علمای دین بوده، عنوان کرد: همه اساتید ما مانند آیت‌الله بهجت و آیت‌الله بهاءالدینی سفارش ویژه‌ای به ذکر صلوات می‌کردند، آیت‌الله بهجت فرمودند ریشه همه خوبی‌ها محبت خداوند است و یک راه آن این است که همه نعمت‌ها و داده‌های خداوند را بشناسیم و او را دوست داشته باشیم.

ذکر صلوات، ذرات گناه را ذوب می‌کند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین الله فرحزاد اضافه کرد: اگر کسی واقعا به خدا، پیامبر و صلوات وصل شود ذرات گناه را ذوب می‌کند و از بین می‌برد.

وی ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم فرمودند: «مَنْ صَلَّى عَلَيَّ مَرَّةً صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ عَشْراً وَ مَنْ صَلَّى عَلَيَّ عَشْراً صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ مِائَةَ مَرَّةٍ؛ کسی که بر من یکبار صلوات بفرستد، خداوند ده بار بر او صلوات می‌فرستد و کسی که بر من ده صلوات بفرستد، خداوند بر او صد صلوات می‌فرستد».

استاد اخلاق حوزه یادآور شد: محبت هیچ کس به اندازه محبت مادر نیست، این محبت مادر شعبه ای از محبت خداوند است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین الله فرحزاد تصریح کرد: تا محبت خداوند در دل انسان قرار نگیرد، کار او درست نمی شود و برای اینکه محبت خداوند در دل انسان جای بگیرد، یکی از راه‌های ساده و میانبر این است که نعمت‌ها و الطاف خداوند را بشناسد و خداوند را دوست داشته باشد.

ایمان انسان به واسطه دوستی با خداوند کامل می‌شود/محبت خداوند را در دل‌های مردم بکاریم

وی افزود: خداوند به حضرت داود فرمود: «یا داود أحبِبني ، وحَبِّبني إلى خَلقي؛ مرا دوست بدار و محبوب خلقم گردان»؛ حضرت فرمود: «يا رَبِّ ، نَعَم أنَا اُحِبُّكَ ، فَك