گزارشی از نشست صمیمی مدیر و معاونان جامعه‌الزهرا(س) با کارمندان

نشست صمیمی مدیر و معاونان با کارکنان 1

خانم دکتر برقعی و حجج‌اسلام‌والمسلمین سعیدی، سجودی و برزو در نشستی صمیمی به سوالات شفاهی کارمندان جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها پاسخ گفتند.

به گزارش روابط عمومی، نشست صمیمی مدیر و معاونان جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها با کارکنان همراه با پاسخ به سوالات شفاهی کارمندان مجموعه در سالن همایش‌های بیداری اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، سرکار خانم سیده زهره برقعی مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها ضمن عرض خداقوت به کارمندان خدوم و زحمتکش مجموعه، عنوان کرد: اگر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تاکنون توفیقاتی داشته و توانسته در سطح بین الملل مطرح شود، به جهت زحمات و تلاش‌های کارمندان این مجموعه بوده است که برای پیشرفت مجموعه تلاش می‌کنند.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها اظهار داشت: خداوند متعال را شاکریم که توفیق خدمت در این مجموعه شریف را نصیب همه ما کرده است. همه انسان‌ها در عالم هستی به کاری مشغولند، اما ما این توفیق را یافته ایم که در مجموعه ای کار کنیم که قرار است جهان را برای ظهور امام زمان عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف آماده کند.

دکتر برقعی ادامه داد: ما در مجموعه ای کار می‌کنیم که سربازان امام زمان عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف در آنجا تعلیم و تربیت می‌شوند و این، افتخاری بزرگ و توفیق و عنایتی از سوی خداوند متعال است و ما باید قدر آن را بدانیم.

وی تصریح کرد: همانطور که توفیقات و افتخارات گذشته جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها به خاطر زحمات و تلاش‌های شما بزرگواران بوده، اگر قرار است در آینده تحولات عظیمی در جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها اتفاق بیفتد، ابتکار، خلاقیت، تلاش و توان فکری شما پشتوانه این تحول است.

«سلام مدیر»؛ آماده دریافت نظرات و پیشنهادات مخاطبان

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها بیان داشت: این مجموعه به دست پرتوان شما در حال چرخش است و اگر قرار است تحولی معنوی در جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها اتفاق بیفتد این شما هستید که باید این تحول را ابتدا در وجود خود ایجاد کنید و بعد در محیط بیرونی تسری دهید.

برقعی در ادامه با بیان اینکه هدف ما تقویت مطالبه گری خانواده بزرگ جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها است، گفت: مطالبه صحیح از یک سو و پاسخ مسئولانه از طرف مسئولان بحث دیگری است، روحیه مطالبه گری درست باید در همه ما ایجاد شود و فراهم آوردن زمینه مطالبه گری باید از مسئولان شروع شود.

وی یادآور شد: موضوع مطالبه گری در ابتدای کار با پویش «اگر من مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها بودم» آغاز شد و در گام دوم، پویش «مطالبه گری به وقت مسئولانه» رقم خورد تا مخاطبان ما بدون هیچ واسطه ای، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را بیان کنند.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: هم اکنون شناسه کاربری «سلام مدیر» به نشانی @salammodier در پیام رسان ایتا فعال است و آماده دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات مخاطبان است.

بحث مطالبه گری صحیح با توسل به آیات قرآن کریم/ اوج کمال و شرافت انسان در این است که عبد خدا باشد

خانم برقعی در ادامه به آیه 45 سوره مبارکه «ص» با مضمون «وَاذْكُرْ عِبَادَنَا إِبْرَاهِيمَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ أُولِي الْأَيْدِي وَالْأَبْصَارِ؛ و به خاطر بیاور بندگان ما ابراهیم و اسحاق و یعقوب را، صاحبان دستهای نیرومند و چشمهای بینا» اشاره کرد و افزود: با توجه به این آیه شریفه، باید دید این پیامبران الهی چه ویژگی‌هایی داشتند و چه درسی به ما می‌آموزند که پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله باید ایشان را به یاد بیاورند و به مؤمنان تذکر دهند.

وی ادامه داد: اولین ویژگی این پیامبران الهی، «وَاذْكُرْ عِبَادَنَا» یعنی عبودیت، بندگی و تسلیم مطلق خداوند بودن است، عبد الهی بالاترین مقام است و اوج کمال و شرافت انسان در این است که عبد خدا باشد.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: اگر قرار است جامعه مهدوی داشته باشیم و در جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها نیروهایی تربیت شوند که در زمان ظهور، حضوری فعال داشته باشند و زمینه‌های ظهور را فراهم کنند، ما به عنوان متصدیان این امر باید سعی کنیم عبد خدا باشیم. پیامبران الهی بنده و عبد بودند و در مقابل اراده و خواست خدا اراده ای نداشتد، بنابراین این روحیه باید در جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها حاکم شود.

لازمه بصیرت اقدام به موقع در انجام امور است

برقعی با اشاره به واژه «أُولِي الْأَيْدِي وَالْأَبْصَارِ» در این آیه شریفه، گفت: وقتی انسان‌ها عبد و بنده شدند، صاحب بصیرت می‌شوند. برای رسیدن به اهداف عالی باید به دو مسئله از جمله علم، آگاهی و درک و بینش صحیح و همچنین قدرت عمل توجه کرد. خداوند متعال می‌فرماید این سه نفر دارای صفت بینش و بصیرت بودند، همچنین قدرت عزم و اراده داشتند.

وی تصریح کرد: افرادی می‌توانند تحول ایجاد کنند که اهل قدرت باشند و قدرت عمل و تصمیم گیری داشته باشند. فردی که اهل بینش است و قدرت دارد خداوند عنایت می‌کند به موقع تصمیم می‌گیرد و به موقع حرکت می‌کند.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها با بیان اینکه اقدام به موقع لازمه بصیرت است، یادآور شد: اگر قرار است تحولی در جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها اتفاق بیفتد و این تحول شتابنده باشد، حتما نیاز است که تصمیمات ما به موقع انجام بگیرد.

برقعی با بیان اینکه تصمیم به موقع در انجام کار‌ها می‌تواند در سرنوشت جامعه موثر باشد، به چند مورد تاریخی درباره اقدامات به موقع و تأخیر در اقدامات انجام شده در طول تاریخ همانند اقدام به موقع مومن آل یاسین و یا تأخیر در اقدام توابین در خونخواهی شهدای کربلا اشاره کرد و در ادامه اظهار داشت: اگر درست انتخاب کردیم، به موقع تصمیم گرفتیم، اهل بینش و بصیرت شدیم و اگر درک صحیح از موقعیت داشتیم، به فرموده خداوند متعال که در آیه بعد می‌فرماید: «إِنَّا أَخْلَصْنَاهُمْ بِخَالِصَةٍ ذِكْرَى الدَّارِ؛ ما آنها را با خلوص ویژه‌ای خالص کردیم، و آن یادآوری سرای آخرت بود»، به انسان خلوص ویژه عنایت می‌شود و انسان مرتب به یاد قیامت خواهد بود.

وی تصریح کرد: انسان بصیر، قوی و هوشمند هیچگاه افق دیدش را به این دنیای چندروزه محدود نمی‌کند، اگر قرار است برای جامعه مهدوی انسان و نیرو تربیت کنیم، اول باید به تربیت خود بیندیشیم و افق دید خود را از این جهان و عالم فراتر دهیم و به جهان ابدی بیندیشیم. اگر این چنین شدیم، «وَإِنَّهُمْ عِنْدَنَا لَمِنَ الْمُصْطَفَيْنَ الْأَخْيَارِ؛ و آنها نزد ما از برگزیدگان و نیکانند»؛ خداوند از آنها به نیکی یاد می‌کند و اینها از برگزیدگانند.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تأکید کرد: اگر قرار است با عنایت الهی و در خانه حضرت زهرا علیهاالسلام متولی تربیت سربازان فرزندش امام زمان عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف باشیم، اول سعی کنیم خودمان جزو نیکان باشیم تا بتوانیم نیک تربیت کنیم و افراد نیک به جامعه تحویل دهیم.

لزوم همیاری و همدلی در بخش‌های مختلف مجموعه

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن برزو در این نشست، عنوان کرد: در مجموعه‌های آموزشی و اداری، نوع تعامل بخش‌ها با هم یکی از تعیین‌کننده‌ترین نکاتی است که می‌تواند ضریب موفقیت را در مجموعه بالا ببرد. در مجموعه‌هایی مانند جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها که کارمندان آن بر اساس انگیزه و اعتقاد گردهم جمع می‌آیند و به انجام وظیفه می‌پردازند، این امر در آن صدچندان است و بر مبنای نوع تعامل عناصر مجموعه اعم از کارکنان، معاونت‌ها  و ادارات می‌توان ضریب موفقیت را بالا برد.

معاون فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: اگر هر بخشی به شکل جزیره ای عمل کند و به دنبال هم‌افزایی با سایر بخش‌ها نباشد، توان محدودی خواهد داشت، اما اگر داخل مجموعه فراتر از همکاری نگاه کنیم و به سمت همیاری و همدلی برویم، ضریب موفقیت را چندبرابر خواهیم دید.

حجت‌الاسلام والمسلمین برزو با بیان اینکه مجموعه‌هایی مانند جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها و نهادهای حوزوی دارای انگیزه بسیار بالایی برای فعالیت هستند، تأکید کرد: همدلی کردن فراتر از همکاری کردن است. ما نیاز داریم در حوزه وظیفه خود به این سمت حرکت کنیم که مجموعه‌های دیگر را هم در نظر بگیریم و سعی کنیم فعالیت‌ها در مسیر اهداف عالی مجموعه حرکت کند.

لزوم همیاری همه جانبه مسئولان در پذیرش جامعه‌الزهرا(س)

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی سجودی با بیان اینکه همکاری و تعامل مسئولان مجموعه نقش موثری در تربیت طلاب دارد، اظهار داشت: همه ما در رده‌های مسئولیتی می‌توانیم نقش موثری در تربیت طلاب داشته باشیم و اگر طلاب مشاهده کنند که عملکرد مسئولان در خدمت به طلاب است و دلسوزی و همیاری صورت می‌گیرد، طلاب هم با مسئولان هم گام می‌شوند.

معاون آموزشی تربیتی جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها با تصریح بر اینکه تعامل و همکاری ها در زمینه های مختلف کاری باید بیشتر شود، تأکید کرد: ما می‌توانیم با تعامل‌ها و همکاری‌ها نسبت به پیشرفت جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تأثیرات جدی داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سجودی یادآور شد: همه ما جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها را به عنوان خانه دوم خود حساب می‌کنیم که امید است با برنامه ریزی، طرح‌های و ضوابطی که در مجموعه حاکم است، طلبه‌هایی تربیت کنیم که در خدمت به جامعه اسلامی و صاحب عصر امام زمان عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف باشند.

وی در ادامه به پذیرش جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها اشاره کرد و گفت: یکی از اموری که به آموزش واگذار شده بخش پذیرش است که همه می‌توانند همکاری شایسته ای نسبت به معرفی مجموعه و جذب طلاب واجد شرایط داشته باشند.

معاون آموزشی تربیتی جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: کارهای مقدماتی شروع شده و انتظار می‌رود که همکاران در جذب طلاب پذیرفته شده همکاری کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سجودی همچنین به حضوری شدن احتمالی کلاس های در نیمسال دوم سال تحصیلی اشاره کرد و اظهار داشت: انتظار این است که مدیران و کارشناسان از اکنون برنامه ریزی، هماهنگی و آمادگی لازم را داشته باشند تا شاهد حضور فعال طلاب در مجموعه باشیم.

لزوم همیاری و همکاری کارمندان در مسیر تحول همه‌جانبه مجموعه

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد سعیدی معاون اداری مالی جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها نیز در این نشست، به روایتی از امام رضا علیه‌السلام اشاره کرد که آمده است حضرت عیسی بن مریم به حواریون خود فرمود که اگر می‌خواهید آسمانی باشید، پنج ویژگی داشته باشید؛ مهربان باشید، متواضع باشید، سخاوتمند باشید، رازدار باشید و تسلیم باشید که این پنج ویژگی برای یک مدیر در پایین‌ترین و عالی‌ترین درجه لازم و ضروری است.

معاون اداری مالی جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها افزود: یک مدیر موفق اگر بخواهد در مسیر زندگی و کار سازمانی موفق باشد، باید همه اینها را مد نظر داشته باشد. از حضرت آیت‌الله بهجت درخواست وعظ و نصیحت کردند، فرمودند هر چه یاد گرفتید به همان عمل کنید. بهترین دستورالعمل برای یک انسان مکلف این است که هر چه یاد گرفت، عمل کند و ما در محیط کاری به همه اینها نیاز داریم و امید است بتوانیم عامل به اینها باشیم و توجه کافی داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی در ادامه با اشاره به تلاش‌های مدیران پیشین جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها، تصریح کرد: انتظار مدیریت محترم این است که بستر مناسبی که برای تحول همه‌جانبه فراهم شده، نیاز به همکاری و همیاری صمیمی و جدی همه کارمندان دارد و همه ما باید با حفظ شئونات مجموعه و در راستای تحقق منویات تصمیم گیرها و تصمیم سازها حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه انتظار کارمندان از بخش مدیریت هم انتظار بحقی است، گفت: هر یک از کارمندان با سلیقه کاری متفات و بر گرد یک مدیریت اداره می‌شوند و انتظارات گاهی شخصی، اداری، مالی و رفاهی و جایگاهی است که در صورت نیاز و با توجه به شرایط و مصوبات می‌تواند اعمال شود.

معاون اداری مالی جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها با بیان اینکه برخی نسبت به هزینه شدن سرمایه در جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها نقد دارند، تصریح کرد: قطعا بدانید اثرات تلاش‌های سی ساله مسئولان در اقصی نقاط عالم نمودار و شاخص شده است و در بخش‌های مختلف از جمله پژوهش، آموزش، فرهنگی و غیره تلاش‌های زیادی صورت می‌گیرد، اما بهتر، روان‌تر و جهادی‌تر هم می‌شود کار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی با اشاره به فعالیت های معاونت اداری مالی در طول یک سال گذشته، گفت: دیون معوقه سال‌های گذشته تا کنون با همکاری و مساعدت مدیریت‌ها پرداخت شد. همچنین بحث اصلاح کارتکس رفع شد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات در مسیر اداری آسیب می‌زد، بحث مصوبه 42 و 60 است و تلاش‌های زیادی شده،جلسات متعدد تشکیل شد و مراتب اداری خود را طی می‌کند که در صورت تأیید شورای سیاستگذاری، مشکلات آن برطرف می‌شود.

معاون اداری مالی جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها همچنین به پیگیری وضعیت نیروهای خدماتی، افزایش رضایت‌مندی و ایجاد امنیت شغلی، تغییر وضعیت کارکنان، بیمه تکمیلی، برخی خدمات رفاهی، جمع داری اموال و غیره اشاره کرد و در پایان تأکید کرد: همه تلاش ما این بوده که در راستای تحقق آرمان‌ها و اهداف جامعه گام برداریم و آنچه موجب مباهات ما است، خدمتگزاری به مجموعه جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها است.

در ادامه این نشست، پرسش‌ها و مطالباتی از سوی کارمندان مجموعه درباره موضوعات مختلف از جمله پذیرش، لزوم استعدادسنجی طلاب پذیرفته شده، بحث تحول و ساختار اداری، اقدامات جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها در حوزه عفاف و حجاب، مسائل معیشتی، سرویس ایاب و ذهاب، بازنشستگی کارکنان و غیره مطرح شد که مدیر و معاونان جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها به سوالات پاسخ دادند.

گفتنی است؛ شناسه کاربری @salammodier در پیام‌رسان ایتا آماده دریافت نظرات و پیشنهادات و انتقادات همه مخاطبان جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها است.

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱