حقوق بشر غربی و ماجرای دختر در بند داعش

اشواق

داستان زندگی اشواق، دختر ایزدی پناهنده به آلمان، چون سناریوی فیلم هاست. این دختر که سه ماه اسیر داعش بود در سال ۲۰۱۵ به آلمان پناهنده شد و در اردوگاهی در نزدیکی اشتوتگارت به سر برد.

اشواق در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۴ ساله بود که اعضای داعش به کوه‌های سنجار، محل زندگی اقلیت ایزدی‌ها در عراق حمله کردند.

دیدار تصادفی دختر عراقی و خریدار داعشی در آلمان

اعضای داعش صدها دختر ایزدی را ربودند و اشواق در میان ربوده شدگان بود. این دختران در میدان‌های بزرگ شهر چون حیوانات با قیمتی حدود ۱۰۰ دلار فروخته می‌شدند. اشواق سه ماه اسیر داعشی‌ها بود. او را اذیت و آزار کردند و مجبور شد به اسلام بگرود.

اشواق وقتی اسیر داعشی ها بود روزی که او را نزد پزشک بردند موفق به فرار شد و پس از مدتی به آلمان آمد.

سرنوشت دردناک ایزدی‌ها در عراق سبب شد که دولت ایالتی در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان در پایان سال ۲۰۱۴ تصمیم بگیرد ۱۱۰۰ زن و کودک ایزدی را از شمال عراق بپذیرد و در ۲۱ شهر این ایالت سکنی دهد.

اشواق می‌گوید در ماه فوریه سال جاری میلادی (۲۰۱۸) در نزدیکی خانه محل زندگی‌اش در آلمان با ابوهمام، خریدار و شکنجه‌گرش، روبه‌‌رو شده است. اشواق می‌گوید ابوهمام هم به عنوان پناهجو در آلمان زندگی می‌کند.

ابوهمام سر صحبت را با او باز کرده و او را تهدید کرده بود. اشواق می‌گوید: «همین که چهره ابوهمام را دیدم خشک‌ام زد. او مطمئنا ابوهمام بود، با آن قیافه ترسناک و آن چهره زشت‌اش. زبانم بند آمد وقتی از من به زبان آلمانی پرسید که آیا من اشواق هستم.»

اشواق پنج روز بعد از روبه‌‌رو شدن با ابوهمام موضوع را به اطلاع پلیس آلمان رساند. دادستانی فدرال آلمان در جواب روزنامه آلمانی "فرانکفورتر آلگماینه" تایید کرده است که اشواق موضوع را با پلیس در میان گذاشته است. پلیس اما اعلام کرده که فردی با خصوصیات شرح داده شده از سوی اشواق را نیافته است.

اشواق اکنون دیگر در آلمان زندگی نمی‌کند. او و خانواده‌اش به عراق بازگشته‌اند.

یورونیوز هم در گزارشی با عنوان "دختر پناهجوی عراقی، خریدار داعشی خود را در آلمان شناخت" نوشت: یک دختر ایزدی که سه سال پیش در جریان حمله داعش اسیر و در بازار برده‌فروشان به مردی عراقی فروخته شده بود، «صاحب» سابقش را در آلمان شناسایی کرد.

اشواق در ۲۱ فوریه سال جاری به هنگام خرید از یک مغازه، مردی را دید که از ماشین پیاده شده و او را صدا می‌زند. عشوق حاجی می‌گوید: «به آلمانی گفت من ابوهمام هستم. گفتم چنین کسی را به جا نمی‌آورم. شروع کرد به عربی حرف زدن و گفت به من دروغ نگو. یک مدت در موصل با من بودی. خوب می‌دانم که تو اشواق هستی و در آلمان با مادر و برادرت زندگی می‌کنی. حتی آدرس خانه‌مان در شهر را هم می‌دانست. ابوهمام بود با همان ریش ترسناک و چهره کریهش.»

حاجی پس از فرار قضیه را با برادرش در میان گذاشت و آنها با پلیس محلی تماس گرفتند. پلیس از روی دوربین مدار بسته فروشگاه چهره متهم را شناسایی کرده اما به دختر ایزدی گفته‌ است که کار بیشتری نمی‌تواند بکند.

اشواق در این زمینه می‌گوید: «گفتند که او هم مثل تو یک پناهجو است و یک شماره هم دادند که اگر نیازی به آن‌ها داشتم خبرشان کنم.»

اشواق حاجی که اکنون بار دیگر به عراق بازگشته می‌گوید از بیم جان خود آلمان را ترک کرده و دیگر «هرگز» به این کشور بازنخواهد گشت.

طبق آمار رسمی ۳۳۱۵ زن ایزدی موفق شدند از قلمرو داعشی ها بگریزند. سازمان ملل حمله داعش به ایزدی‌ها را «نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت» اعلام کرده است و گفته است دست کم ۳۵۰۰ زن و کودک دیگر در بردگی داعش به سر می‌برند.

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱