درخشش طلاب جامعه‌الزهرا(س) در هفتمین جشنواره علامه حلی استان قم

جشنواره علامه حلی 16

در هفتمین جشنواره علامه حلی استان قم، 60 طلبه خواهر و برادر حوزه‌های علمیه قم حائز رتبه‌های اول تا سوم شدند که از این تعداد، 19 نفر، طلاب سطح دو، سه و چهار جامعه الزهرا علیهاالسلام بودند.

به گزارش روابط عمومی، آیین اختتامیه هفتمین جشنواره علامه حلی(ره) ویژه آثار علمی طلاب جوان (خواهر و برادر) حوزه علمیه قم امروز (چهارشنبه، 29 بهمن) در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود مدنی، مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام؛ حجت‌الاسلام والمسلمین ملکی، قائم مقام مدیر حوزه‌های علمیه و سرکار خانم نجم، استاد حوزه‌های علمیه  خواهران به سخنرانی پرداختند. همچمنین حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی، دبیر جشنواره گزارشی از این جشنواره ارائه کرد.

انتشار 16 نشریه مختلف در جامعه‌الزهرا(س)/برگزاری دوره‌های تربیت مترجم و تربیت پژوهشگر

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی ضمن قدردانی از دست اندرکاران این جشنواره عنوان کرد: طلاب جامعه الزهرا علیهاالسلام با ارسال 186 اثر به دبیرخانه هفتمین جشنواره علامه حلی(ره) و انتخاب 19 اثر برگزیده از میان آنان خوش درخشیدند.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی جامعه الزهرا علیهاالسلام در سال‌های اخیر، با اشاره به اینکه هم اکنون 16 نشریه در جامعه الزهرا علیهاالسلام در حال انتشار است، گفت: نشریه مطالعات اسلامی زن و خانواده دارای رتبه علمی پژوهشی است، همچنین سه نشریه جامعه الزهرا علیهاالسلام در حال کسب درجه علمی تخصصی هستند و 12 نشریه داخلی در موضوعات مختلف علمی پژوهشی فعالیت دارند. اما ما تا ظرفیت مورد انتظار فاصله زیادی داریم اما حرکت پرشتابی نسبت به سال‌های قبل ایجاد شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی با اشاره به برگزاری دوره‌های تربیت مترجم و سه دوره تربیت پژوهشگر در جامعه الزهرا علیهاالسلام تصریح کرد: ضمن قدردانی از همکاران خود، یادآور می‌شوم که این سطح و تراز جامعه الزهرا علیهاالسلام نیست و ما با فاصله زیادی باید به جایگاه مطلوب خود نگاه کنیم و با توان بالقوه ای که داریم، فعال باشیم و باید دهها نشریه پژوهشی داشته باشیم.

لزوم حمایت از پژوهش و پژوهشگران

وی در ادامه با بیان اینکه نگاه به پژوهش به مثابه روشی برای آموزش است، گفت: پژوهش همواره باید به عنوان رکن اساسی در یک مجموعه به ویژه مراکز علمی وجود داشته باشد و حتی اگر با کمبود بودجه هم مواجه باشیم، نباید پژوهش را نادیده گرفت و باید برای پژوهش هزینه کنیم.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام در ادامه با بیان اینکه جشنواره علامه حلی(ره)، پژوهش را به سمت و سوی فضلای جوان و حتی نوجوان سوق داده است، اظهار کرد: ما در این جشنواره انتظار تولید علم نداریم، ما در این جشنواره پژوهش را به مثابه روشی برای رشد می‌خواهیم و تقاضای من این است که ما نباید پژوهشگران جوان را که در این جشنواره امتیاز کسب کردند، رها کنیم.

وی با اشاره به راه اندازی انجمن‌های علمی پژوهشی مختلف در جامعه الزهرا علیهاالسلام جهت حمایت از پژوهشگران، گفت: در انجمن‌هایی که در جامعه الزهرا علیهاالسلام راه اندازی شده است، طلاب پژوهشگر و بانوان طلبه ای که در این جشنواره و دیگر همایش‌ها امتیاز آوردند، ساماندهی و پشتیبانی می‌شوند.

ضروت فعالیت‌های جهادی فضلای جوان در عرصه پژوهش

حجت‌الاسلام والمسلمین مدنی تصریح کرد: فضلا و دانش‌پژوهان جوان توجه کنند ما به سه دلیل باید به صورت جهادی در مسئله پژوهش فعالیت کنیم؛ اول اینکه ما در عصر غیبت هستیم، دیروز امکان مراجعه به امام معصوم علیه‌السلام به صورت مستقیم وجود داشت اما امروز چنین امکانی وجود ندارد و تنها را پژوهش است.

وی افزود: امروز دوران موج شبهات است و جوانان ما که می‌خواهند درس خود را در فضای مجازی مرور کند، حداقل با چند شبهه روبرو  می‌شوند، همچنین امروز با مسائل نوپدیدی که مواجه می‌شویم که بابد پاسخگو باشیم و این مسائل راهی جز فعالیت و تلاش جهادی طلاب جوان و فضلا ندارد.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام یادآور شد: تحولی که پس از انقلاب اسلامی در حوزه‌های علمیه رخ داده، چند هزار برابر تحول در دانشگاه‌ها است، اما طلاب و فضلا به انتظار مسئولان ننشینند، علمایی چون جواهر و دیگر علمای اسلام یک تنه خلق شدند و کسی پشتوانه آنان نبود، ما وظیفه داریم جوانان را حمایت کنیم، اما اگر کوتاهی کردیم این سه دلیل و ضرورت اقتضا می‌کند که شما حرکت جهادی خود را داشته باشید.

ارسال 186 اثر از سوی طلاب جامعه‌الزهرا(س) به جشنواره علامه حلی(ره)/19 طلبه جامعه‌الزهرا(س) حائز رتبه برتر در هفتمین جشنواره علامه حلی استان قم شدند

در ادامه این مراسم، برگزیدگان رتبه اول و دوم جشنواره که در مراسم حضور داشتند، مورد تجلیل قرار گرفتند.

در هفتمین جشنواره علامه حلی(ره)، 954 اثر از سوی طلاب برادر و 260 اثر از سوی بانوان طلبه و 186 اثر از سوی طلاب جامعه الزهرا علیهاالسلام و در مجموع هزار و 400 اثر در قالب‌های کتاب، پایان نامه، مقاله و تحقیق پایانی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

پس از ارزیابی آثار، 60 طلبه خواهر و برادر جوان زیر 31 سال  به عنوان برگزیدگان رتبه‌های اول تا سوم انتخاب شدند که از این تعداد، 19 اثر متعلق به بانوان طلبه جامعه الزهرا علیهاالسلام بود.

سرکار خانم خدیجه اسفندیاری، طلبه سطح سه در بخش مقاله و در گروه علمی اخلاق با موضوع «شیوه‌های تربیت اخلاقی فرزندان برگرفته از روایات اهل‌بیت» حائز رتبه نخست شد.

در این جشنواره، سه نفر از بانوان طلبه جامعه الزهرا علیهاالسلام حائز رتبه دوم و 15 نفر از طلاب نیز حائز رتبه سوم شدند.

در گروه علمی علوم انسانی خانم حفیظه مهدیان طلبه سطح دو با ارائه مقاله «تکنیک‌های اقناعی شبکه‌اجتماعی تلگرام در مقابله با نقش‌های جنسیتی زن (مطالعه موردی نقش همسری)» و در گروه علمی تفسیر و علوم قرآن خانم سمیه صادقی کلیشادی طلبه سطح سه با ارائه مقاله «تحلیل رویکرد مفسران فریقین در مورد شان نزول آیات ابتدایی سوره معارج» به رتبه دوم دست یافتند.

همچنین خانم فاطمه رئوفی تبار، طلبه سطح چهار در گروه علمی كلام با ارائه پایان نامه «بررسی دیدگاه زیدیه و امامیه در مسائل امامت با محوریت دیدگاه الهادی الی الحق و شیخ مفید» رتبه دوم را کسب کرد.

در گروه علمی تفسیر و علوم قرآن، کتاب «نقد و بررسی نظریه زبان رؤیایی قرآن کریم» نوشته خانم ریحانه پورخلیلی طلبه سطح سه جامعه الزهرا علیهاالسلام حائز رتبه سوم شد.

همچنین در گروه علمی تفسیر و علوم قرآن، سه پایان نامه رتبه سوم را کسب کردند، از جمله خانم‌ها نجمه چناریان نخعی طلبه سطح سه با ارائه پایان نامه «پیوند آیات سُوَر در قرآن کریم»، خانم زهره کاظمی حسین‌آباد طلبه سطح سه با ارائه پایان نامه «بررسی تطبیقی آیات برائت در سوره توبه» و خانم معصومه افقی طلبه سطح سه با ارائه پایان نامه «مکتب تفسیری امام سجاد علیه‌السلام» به رتبه سوم دست یافتند.  

در گروه علمی اخلاق، پنج طلبه جامعه الزهرا علیهاالسلام با ارائه پایان نامه و مقاله حائز رتبه سوم شدند. از جمله خانم سیده زینب رضوانی طلبه سطح سه با ارائه مقاله «تحکیم خانواده از منظر اسلام در فرایند جهانی شدن، چالش‌ها و راهکارها» رتبه سوم را کسب کرد.

همچنین خانم‌ها فرشته صفاری‌زاده طلبه سطح سه در گروه علمی اخلاق با ارائه پایان نامه «موسیقی و آسیب‌های تربیتی آن با تأکید بر منابع اسلامی»، لیلا آقابالازاده طلبه سطح سه با ارائه پایان نامه «حرمت شکنی مقدسات از دیدگاه قرآن و روایات»، خانم معصومه اسماعیلی موخر فردوئی طلبه سطح سه با ارائه پایان نامه «آموزش مفهوم خدا به کودکان مقطع ابتدایی» و خانم بنفشه نصیری جونقانی طلبه سطح سه با ارائه پایان نامه «آسیب‌شناسی فضای مجازی در روابط عاطفی همسران» در گروه علمی اخلاق حائز رتبه سوم شدند.

در گروه علمی فقه و اصول نیز سه بانوی طلبه جامعه الزهرا علیهاالسلام از جمله خانم‌ها زینب فاضل دربندی طلبه سطح چهار با ارائه  پایان نامه «جایگاه شان در فقه»، مریم مهاجری طلبه سطح سه در گروه علمی فقه و اصول با ارائه پایان نامه «بررسی ظرفیت فقهی قاعده لاضرر در رفع ضرر و زیان ناشی از روابط زوجین» و خانم فاطمه کارشناس نجف‌آبادی طلبه سطح چهار با ارائه پایان نامه «احکام خدمات غیر واجب زوجه به زوج» به رتبه سوم دست یافتند.

در گروه علوم انسانی، خانم زهرا حسینی خو طلبه سطح سه با ارائه پایان نامه «ساختار و کارکرد مراکز مشاوره خانواده در قانون حمایت خانواده 1391» رتبه سوم را کسب کرد.

در گروه علمی تاريخ، خانم فاطمه شکیب رخ طلبه سطح سه با ارائه مقاله «بررسی سیر روند گسترش مذهب شافعی در اندونزی» و در گروه علمی کلام نیز خانم کوثر السادات هاشمی طلبه سطح چهار با ارائه پایان نامه «بررسی دیدگاه زیدیه و امامیه در حوزه امامت با محوریت آراء قاسم رسی و سید مرتضی» حائز رتبه سوم شدند.

اسامی برگزیدگان هفتمین جشنواره علامه حلی استان قم

 

 

 

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱