استاد جامعه‌الزهرا(س) در ششمین روز محرم:

امروز بیش از هر زمان دیگر به اقامه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نیاز است

حسینخانی مراسم عزاداری دهه اول محرم 1401 (15)

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین خانی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگر به اقامه امر به معروف و نهی از منکر نیاز است، گفت: روحیه تسامح و تساهل که گریبانگیر جامعه شده، آسیب زا است و ما باید در برابر آسیب‌های جامعه از لاک دفاعی خارج شویم.

به گزارش روابط عمومی، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی حسین خانی در ششمین روز مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام که با حضور کارکنان جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به روش امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از روش‌های تربیتی امام حسین علیه‌السلام که در جلسه گذشته بیان شد، عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر مراتبی دارد، از جمله امام محمد باقر علیه‌السلام در حدیثی می‌فرمایند: «فانکروا بقلوبکم و الفظوا بالسنتکم و صکوا بها جباههم و لاتخافوا فی الله لومه لائم فان اتعظوا و الی الحق رجعوا فلاسبیل علیهم انما السبیل علی الذین یظلمون الناس و یبغون فی الارض بغیر الحق اولئک لهم عذاب الیم هنالک فجاهدوهم بابدانکم و ابغضوهم بقلوبکم غیر طالبین سلطانا و لاباغین مالاو لامریدین بالظلم ظفرا حتی یفیئوا الی امر الله و یمضوا علی طاعته؛ با قلب خود انکار کنید و با زبانتان با آنان سخن گویید و به پیشانی آنها بزنید و از ملامت ملامتگران نهراسید؛ اگر به سوی حق برگشتند و از گناهان خود توبه کردند، دیگر سرزنش آنان سزاوار نیست. همانا اشکال متوجه کسانی است که به مردم ستم روا می‌دارند و در روی زمین به ناحق سرکشی می‌کنند. در اینجا با آنان جهاد کنید، آنان را از عمق دل، دشمن بدارید و در این امر، نه در پی کسب قدرت و نه درصدد کسب مال باشید، و نه بخواهید از روی سرکشی بر دیگران پیروز شوید تا سر به فرمان خدا بگذارند، و براساس طاعت الهی سلوک کنند».

انگیزه الهی در امر به معروف و نهی از منکر داشته باشید/چرا امام حسین علیه‌السلام قیام کردند؟

استاد جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها افزود: در امر به معروف و نهی از منکر انگیزه الهی و خدایی داشته باشید و فقط برای خدا کار کنید.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین خانی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد، گفت: کسی که امر به معروف و نهی از منکر می‌کند باید این فریضه الهی را به درستی بشناسد، دومین شرط این است که احتمال تأثیر بدهد و اگر صددرصد مطمئن بود تأثیر دارد اقدام کند، اگر فرد بر خطای خود اصرار داشته باشد، امربه معروف و نهی از منکر واجب می‌شود، شرط چهارم اینکه مفسده ای نداشته باشد و شرط پنجم این است که به آمر به معروف و ناهی از منکر آسیبی وارد نشود.

وی بیان داشت: شاید این سؤال مطرح شود که چرا امام حسین علیه‌السلام با وجود اینکه می‌دانست و یا احتمال می‌داد این مسیر به شهادت ختم می‌شود، در این مسیر گام نهادند؟؛ به صورت مختصر در جواب به این سؤال باید گفت ما دو نوع امر به معروف و نهی از منکر داریم.

استاد جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها ادامه داد: یک نوع نسبت به گناهان و طاعت‌های عادی است که اگر احتمال ضرر بدهید، امر به معروف و نهی از منکر از گردن فرد برداشته می‌شود؛ نوع دیگر گناهان عادی نیستند و دین را در معرض خطر قرار می‌دهند که در اینجا امر به معروف و نهی از منکر واجب است.

وی تصریح کرد: در دوران امامت امام حسین علیه‌السلام قرار است کسی در صدر امور قرار گیرد و جانشین پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم شود که دائم الخمر و میمون باز است و همه این موضوع را می‌دانند؛ بنابراین قیام امام حسین علیه‌السلام و اقامه امر به معروف و نهی از منکر حضرت در نهضت عاشورا در اینجا مشخص می‌شود.

امروز بیش از هر زمان دیگر به اقامه امر به معروف و نهی از منکر نیاز است

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین خانی با اشاره به شرایط امروز، عنوان کرد: امروز شرایطی پیش آمده که بیش از هر زمان دیگر به امر به معروف و نهی از منکر نیاز است؛ اما متأسفانه عواملی پیش آمده که باعث شده این فریضه الهی در جامعه کمرنگ تر شود.

استاد جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: ما که در مجموعه دینی فعالیت می‌کنیم، وظیفه ما سنگین تر است و اولین مسئله این است که داشتن روحیه تساهل و تسامح که مدتی گریبانگیر جامعه شده،  آسیب زا است و هرچه با این روحیه پیش برویم وضع بدتر می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین خانی با اشاره به ماجرای ضرب و شتم معلم محجبه یزدی در قطار تهران – یزد، گفت: وقتی یک معلم ساده می‌تواند جریان ساز باشد، اساتید، طلاب و مجموعه جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها و حوزه‌های علمیه قطعا می‌توانند در جامعه اثرگذار باشند.

روحیه تسامح و تساهل در جامعه آسیب زا است

وی تصریح کرد: لازمه تأثیرگذاری در جامعه این است که روحیه تساهل و تسامح کنار رود و اگر قرار است جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها و حوزه‌های علمیه به عنوان مجموعه‌های دینی راه انبیا را ادامه دهند، باید جدی تر در این زمینه ورود کنند.

استاد جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تأکید کرد: ما هر چه به لاک دفاعی فرو رویم، مشکلات جامعه بیشتر می‌شود، ما باید در زمینه خانواده، زن و حجاب و عفاف باید حالت فعالانه وارد شویم.

کار تشکیلاتی داشته باشیم و خط دشمن را شناسایی کنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین خانی بیان داشت:  ما باید ابعاد جبهه جنگ نرم را وسیع تر ببینیم و با برنامه ریزی و کار تشکیلاتی فعالیت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: یک بخش از فعالیت‌ها، کار فردی است و می‌توان بخشی از کارها را فردی انجام داد، اما گاهی کار، فردی نیست، همانطور که فعالیت‌های دشمن فردی نیست و برای هجمه به اسلام و ارزش‌های دینی ما، تشکیلات دارند و نیروها و هزینه‌های هنگفتی صرف می‌کنند.

استاد جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها عنوان کرد: ما باید برنامه ریزی و کار تشکیلاتی داشته باشیم، خط دشمن را شناسایی کنیم و اتاق فکر تشکیل دهیم تا بتوانیم با آنها مقابله کنیم.

لزوم فعالیت‌های تشکیلاتی گسترده در جهت بسط ارزش‌های اخلاقی و اسلامی

وی به وصیتنامه شهید محمد امین کریمیان که دو ساعت قبل از شهادت نوشته بود، اشاره کرد و اظهار داشت: این شهید مدافع حرم در وصیتنامه خود خطاب به خانواده و همه مردم نوشته است: «من از این دنیا با همه زیبایی‌اش می‌روم و همه آرزوهایم را رها می‌کنم اما به ولایت و حقانیت علی ابن ابی‌طالب و خداوندی خدا یقه‌تان را می‌گیرم اگر امام خامنه‌ای را تنها بگذارید. اگر از سرهای ما کوه درست کنند هرگز نخواهیم گذاشت روزی نسل‌های بعدی در کتاب تاریخشان بخوانند امام خامنه‌ای مثل جدش حسین علیه‌السلام تنها ماند. سلام مرا به حضرت آقا برسانید و بگویید اگر دوباره زنده شوم، از تکه‌تکه شدن درراه ایشان ابایی ندارم».

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین خانی تصریح کرد: این شهدای والامقام به وظیفه خود عمل کردند و برای حفظ حرم حضرت زینب علیهاالسلام جان خود را تقدیم کردند، ما هم باید به وظیفه خود عمل کنیم، در پاسخ به شبهات جدی‌تر وارد شویم و به مبانی دشمن در زمینه‌های زن، خانواده، عفاف و حجاب و غیره حمله کنیم.

استاد جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها با بیان اینکه ما باید از مسئولان مطالبه داشته باشیم، تأکید کرد: فعالیت‌های تشکیلاتی گسترده در جهت بسط ارزش‌های اخلاقی و اسلامی از وظایف ما است که با استعانت از حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام امید است به این وظیفه خود عمل کنیم.

تصویر خبر

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱