فرم جستجو

مدیر جامعه الزهرا

مسائل دینی اثرش در زنان بیشتر از مردان است/ سلاح جهاد اکبر گریه و آه است

مسائل دینی اثرش در زنان بیشتر از مردان است/ سلاح جهاد اکبر گریه و آه است

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار حجت الاسلام والمسلمين مدنی مدیر جامعةالزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اینکه کتاب «زن در آیینه جلال و جمال» محصول جلساتی است که سالیان پیش در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) برگزار می شد، گفت: در این اثر این مساله مطرح شده که دین برای انسان آمده است، نه برای مرد یا زن، چرا که وقتی روح مجرد شد دیگر زن و مرد معنا نخواهد داشت.

معظم له افزودند: فرق ما با غربی ها در این است که آنها انسان را به مذکر و مونت تقسیم می کنند در حالی که ما انسان را انسان و یک حقیقت واحد می دانیم، چرا که حقیقت انسان به روح انسان است و روح انسان موجودی است مجرّد و اختصاصی به زن یا مرد ندارد.

ایشان به روح لطیف و اثرپذیر زنان و برخورداری بیشتر آنان از سلاح اشك اشاره كردند و گفتند: مسائل دینی اثرش در خانم ها بیشتر از مردهاست برای اینكه آنها رقیق ترند، از این رو «الم یعلم بان الله یری» در زنان بیشتر دیده و حس می شود.

 حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه دین با دعا و مناجات پیشرفت کرد نه با جهاد، بیان داشتند:  كاری كه از سلاح دعای كمیل برمی آید از سلاح آهن برنمی آید. «و سلاحه البكاء» در زنها خیلی بیشتر است و در جهاد اكبر هم همین سلاح كارساز است، جهاد اصغر است که نیاز به سلاح آهنی دارد و جهاد اكبر، آه می خواهد.

ایشان با بیان اینکه نعمت دعا، نیایش و آه در جامعه كم شده است، اذعان داشتند: به همان دلیلی كه جهاد اكبر را آه اداره می كند، به همان دلیل هم تربیت بر عهده زن است. لکن در این مسیر گریه های بانوان نباید عاطفی و زنانه نباشد، بلکه باید مانند حضرت زینب (سلام الله علیها) مردانه گریه كنند، این آه، یك نعمت و سرمایه است. این اشك به آسانی به دست نمی آید از این رو باید این سرمایه در راه مناجات صرف شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به این که حضرت یحیی محصول نیایش حضرت مریم بود بیان داشتند: زنان جامعه اگر اصلاح شوند، مردان هم اصلاح می شوند، آن وقت است که می فهمد جمال و كمالش در این نیست كه نزد نامحرم خودنمايي كند یا با نامحرم اختلاط داشته باشد. یك مادر خوب می تواند فرزندداری كند و همسر و جامعه را اداره كند، ذات اقدس اله زن را مظهر رحمت قرار داده است.

ایشان در پایان اظهار داشتند: متخصص تشخیص صبح صادق از صبح کاذب، منجم است، متخصص تشخیص عطش صادق از عطش کاذب، پزشک است و جامعه الزهرا(سلام الله علیها) می تواند متخصص تشخیص تمدن صادق از تمدن کاذب باشد.

گروه خبری: 

فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی جامعه‌الزهرا(س) تشریح شد

مدیر جامعه الزهرا(س) فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی این موسسه علمی را تشریح کرد

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «سیدمحمود مدنی» مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات این مؤسسه علمی آموزشی برگزار شد، عنوان کرد: سلامت جامعه در گرو تبادل اطلاعات صحیح است و در همه بخش ها، شفاف سازی اطلاعاتی می‌تواند به انتخاب صحیح و آرامش فکری جامعه کمک کند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: ما به عنوان بخشی از جامعه علمی کشور معتقدیم که باید در این تبادل اطلاعات و اطلاع رسانی سالم سهم داشته باشیم و از همکاری مجموعه‌های رسانه‌ای استقبال می‌کنیم.

وی پیروزی امت مسلمان در حوادث بین‌المللی و خاموش کردن فتنه تکفیری و داعشی و همچنین موفقیت‌های ملت ایران در پایان بخشیدن به فتنه صهیونیستی و آمریکایی اخیر را که با حضور به موقع مردم، تبدیل به برگ برنده‌ای برای ملت بزرگ ایران شد، تبریک گفت.

 

بانوان جریان تأثیرگذار جدی در جامعه بشری بوده و هستند

حجت الاسلام والمسلمین مدنی در ادامه به نقش بانوان در جامعه اشاره کرد و افزود: همه ما باور داریم که نقش بانوان به عنوان نیمی از جامعه بشری فراتر از تعداد و کمیت آنان است، به طوریکه تأثیرگذاری فرهنگی، اجتماعی زیادی بر جامعه دارند.

وی تصریح کرد: ما در انقلاب اسلامی این نقش را در میادین و حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به صورت واضح‌تر و روشن‌تر تجربه کردیم.

 

وی با اشاره به خاطره ای از امام خمینی(ره) و دیدار اقشار مختلف جامعه از جمله قشر بانوان با ایشان، گفت: حضرت امام خمینی(ره) ضمن توجه بر ارزش‌های انسانی و اسلامی، بر حضور مؤثر و گسترده بانوان در حوزه‌ها و فعالیت‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و علمی تأکید داشتند. 

 

تأثیرگذاری نقش بانوان در جامعه پس از انقلاب اسلامی چشمگیر است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: ما در تاریخ تشیع هم در این جهت، پرچمدار بودیم؛ به طوریکه در دورانی که بعضی از مذاهب اسلامی، نگارش حدیث را ممنوع کرده بودند، ما صحیفه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) را داریم که در اهمیت آن همین بس که حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) آن را املا می‌کنند و حضرت علی(علیه‌السلام) می‌نگارند.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی اضافه کرد: حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) نیز به  عنوان بانوی عالمه، محدثه و صاحب نظر در حدیث مطرح هستند و این حرکت در طول تاریخ هیچ وقت توقف نداشته است.

وی یادآور شد: تفاوت اساسی که بعد از انقلاب اسلامی ایجاد شد، این بود که این حرکت آرام و با کمیت کم به حرکت گسترده و عمیق تبدیل شد و شاید اولین قدم بعد از انقلاب اسلامی در جهت حوزه علوم دینی، تأسیس جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بود.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: امام خمینی(ره) چند نفر از علما و مراجع از جمله آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله مشکینی و ... را مأمور کردند تا به عنوان هیئت مؤسس در راه اندازی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برای تحصیل بانوان در علوم دینی گام بردارند.

 

بیش از ۱۳ هزار طلبه ایرانی و بین الملل در جامعه‌الزهرا(س) مشغول به تحصیل هستند

حجت الاسلام والمسلمین مدنی به فعالیت‌های جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع اشاره کرد و افزود: تاکنون بیش از ۵۰ هزار طلبه در این مؤسسه علمی آموزشی تحصیل کرده اند که هم اکنون در میادین مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمی و غیره مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر، بیش از ۱۳ هزار طلبه ایرانی و حدود هزار طلبه غیرایرانی در مقاطع تحصیلی سطح دو، سطح سه و سطح چهار جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مشغول به تحصیل هستند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی این مؤسسه اشاره و تصریح کرد: در کنار این فعالیت ها، دانشکده هدی، مجتمع آموزشی تربیتی هدی و همچنین برخی واحدهای وابسته به جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مشغول به فعالیت هستند.

 

تاکنون بیش از ۱۰ کرسی علمی ترویجی در جامعه‌الزهرا(س) برگزار شده است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به برگزاری کرسی‌های ترویجی در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و گفت: مبحث مهم کرسی‌های آزاداندیشی توسط رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) مطرح شد و همه مجموعه‌های علمی کشور به انجام این فعالیت دعوت شدند.

وی افزود: جهت برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی و آزاداندیشی، دو ساز و کار در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی حوزه‌های علمیه در نظر گرفته شده است و ما با هر دو مجموعه همکاری داریم.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: تاکنون بیش از ۱۰ کرسی علمی ترویجی با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار کرده ایم، امسال هم جهت برگزاری ۱۰ کرسی دیگر درخواست پذیرش داشتیم که توسط معاونت پژوهشی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و بر اساس معیارهای و ضوابط تعیین شده برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این کرسی‌های علمی ترویجی و علمی تخصصی می‌تواند به رده بالاتر یعنی کرسی‌های نظریه پردازی ارتقا پیدا کند، تصریح کرد: کرسی‌های علمی ترویجی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) منطبق با ضوابط و معیارهای علمی انجام می‌شود و تلاش ما بر این است که فعالیت‌های خود را در این مسیر ادامه دهیم تا در آینده به ظرفیت برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی برسیم.

 

اعزام ۹۰۰ طلبه جامعه‌الزهرا(س) به مناطق مختلف دنیا در ماه محرم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به بخش بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و حضور بانوان طلبه غیرایرانی در این بخش اشاره کرد و اظهار داشت: هم اکنون بانوان طلبه از تمام قاره‌های دنیا به جز استرالیا در سطح دو، سه و چهار جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) حضور دارند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: تاکنون ۳۰۰ نفر از بانوان غیرایرانی برای تحصیل در نیمسال دوم سال تحصیلی۹۶-۹۷ به صورت مستقیم به جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مراجعه کردند.

وی به تعامل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با جامعه المصطفی(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) اشاره کرد و بیان داشت: از آنجا که جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هیچ دفتری در خارج از ایران ندارد، پذیرش طلاب بین الملل از طریق فضای مجازی و یا از طریق دفاتر جامعه المصطفی صورت می گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه به اعزام طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) جهت امور تبلیغی اشاره و عنوان کرد: به طور کلی منشور جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) دارای سه بعد آموزشی، تبلیغی و پژوهشی است که در بعد تبلیغی در ماه محرم امسال، حدود ۹۰۰ نفر از بانوان طلبه اعزام شدند که حدود ۳۰۰ نفر آنان از طلاب بین الملل بودند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ادامه داد: بانوان طلبه غیرایرانی جهت امور تبلیغی یا به کشورهای خود مراجعه می‌کنند و یا برای مشارکت در امر تبلیغ به مناطق مختلف ایران دعوت می‌شوند.

 

حضور فعال فارغ‌التحصیلان بین‌الملل جامعه‌الزهرا(س) در کشورهای مختلف

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هیچ پشتیبانی مادی از طلاب بین الملل ندارد و بودجه ارزی برای آنان تعریف نشده است، اما تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان بین الملل با همت و تلاش خود و با تکیه بر خداوند متعال و کمک خیرین، فعالیت‌های بسیار متنوعی در کشورهای مختلف دارند.

وی ادامه داد: یکی از بانوان فارغ التحصیل در یکی از کشورهای اروپایی یک کالج دارد و تا کنون بیش  از ۲۰ کتاب تألیف و ترجمه کرده است، همچنین یکی از بانوان طلبه فارغ التحصیل در بیروت، مدرسه علمیه ای راه اندازی کرده و تعداد قابل توجهی طلبه تربیت کرده است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: یکی از فارغ التحصیلان در تانزانیا دو حوزه علمیه راه اندازی کرده که بیش از ۲۰۰ نفر از بانوان در این دو حوزه مشغول به تحصیل بودند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآورشد: در شبه قاره هند، یکی از بانوان طلبه که به تازگی از دنیا رفتند، چند مدرسه علمیه را مدیریت می‌کرد، همچنین در عراق، مدرسه علمیه توسط یکی از فارغ التحصیلان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در نجف اشرف راه اندازی شده است.

وی تأکید کرد: این فعالیت‌های فارغ التحصیلان بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بدون هیچ گونه کمک و پشتیبانی از سوی کشور ما صورت می‌گیرد که باعث شگفتی و افتخار ما شده است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: ما برای ایجاد یک کرسی زبان فارسی در خارج از کشور، مشکلات فراوانی داریم، اما فارغ التحصیلان بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در کشورهای مختلف مدارس علمیه راه اندازی می‌کنند و کرسی‌های زبان فارسی در این مدارس برگزار می‌شود، به طوریکه این بانوان، حامل فرهنگ غنی ایران اسلامی و زبان فارسی در دنیا هستند.

 

سرانه دریافتی جامعه‌الزهرا(س) بسیار پایین‌تر از سرانه دریافتی آموزش عالی است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره بودجه مصوب در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، تصریح کرد: سرانه دریافتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بسیار پایین‌تر از سرانه دریافتی آموزش عالی است؛ به طوریکه متأسفانه امسال تحقق بودجه ما هنوز به ۴۰ درصد هم نرسیده است و از این جهت مشکلات فراوانی داریم و تقاضاهای زیادی هم هست.

وی افزود: ما در این جهت برنامه ریزی کنیم تا به لطف خداوند و با کمک و همت خیرین مراکز فرهنگی و دینی به سمت استقلال از بودجه‌های دولتی پیش رویم و خود را از وابستگی بودجه‌های دولتی رها کنیم که البته کار بسیار مشکلی است.

 

اشتغال فارغ التحصیلان جامعه‌الزهرا(س) در عرصه‌های مختلف

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پاسخ به سؤال خبرنگار قم درباره اشتغال فارغ التحصیلان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، اظهار داشت: بسیاری از بانوانی که در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تحصیل می‌کنند، به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دیگر می‌پردازند، همچنین برخی از آنان جذب آموزش و پرورش می‌شوند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه داد: تعداد زیادی از بانوان طلبه به عنوان محقق مستقل، مشغول تحقیق و تألیف کتاب هستند و ما برای این که این روند ساماندهی شود، همایش کتاب سال بانوان را برای شناسایی بانوان این عرصه برنامه ریزی کردیم که کارهای مقدماتی آن انجام شده و سال آینده همایش برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: بخشی از فارغ التحصیلان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) جذب مدیریت‌های حوزه‌های علمیه‌های شهرستان‌ها می‌شوند و یا در دانشگاه‌های مختلف کشور عضو هیئت علمی هستند.

 

تربیت بانوان مبلغ در عرصه جلسات دینی خانگی

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: برخی از بانوان فارغ التحصیل در عرصه تبلیغ تربیت می‌شوند که امروز جامعه به آنان نیاز جدی دارد و ما در این جهت کوتاهی زیاد داریم.

وی افزود: امروز بانوان جامعه در ایام و مناسبت‌های مختلف به برگزاری جلسات دینی خانگی می‌پردازند که این روند باید به سمت حضور مبلغان تربیت شده در این عرصه سوق داده شود تا با منابع معتبر و مستند سخنرانی کنند و توانایی علمی در این زمینه را داشته باشند.

 

برگزاری دوره عالی فقه در جامعه‌الزهرا(س)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، به برگزاری دوره عالی فقه در این مؤسسه علمی آموزشی اشاره کرد و بیان داشت: برگزاری دوره عالی فقه یکی از کارهای ارزشمند در بخش آموزش بود که یژه آن دسته از طلاب فارغ التحصیل سطح۴ فقه و اصول است که علاوه بر توانایی لازم، شرایط تمحّض در مباحث علمی و رسیدن به مرحله اجتهاد را دارند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: این دوره به صورت دو مرحله چهارساله برگزار می‌شود و همراه با فعالیت‌های مستمر پژوهشی طلاب است تا بانوانی تربیت شوند که بخشی از خلأ مهم صاحبنظران فقهی را در جامعه بانوان پر کنند.

وی همچنین به موضوع آموزش و پژوهش در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره و عنوان کرد: ما در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با برنامه ریزی‌های مفصل کارشناسی شده و با استفاده از صاحبنظران، آموزش پژوهش محور را در دستور کار قرار دادیم تا طلاب به صورت منظم بیش از ۳۰ مهارت آموزشی پژوهشی را دریافت کنند.

 

راه اندازی حوزه آزاد در جامعه‌الزهرا(س)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به راه اندازی حوزه آزاد در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و گفت: طلاب در حوزه آزاد، حق انتخاب استاد، حق انتخاب موضوعات درسی و غیره را دارند که کمک بزرگی به بانوان طلبه است تا در کنار واحدهای رسمی به آموزش واحد‌های دیگر هم بپرازند.

وی تصریک کرد: در حوزه علمیه بانوان، دروس حوزه آزاد را نداشتیم و ما این دروس را با ضوابط و معیارهای خاص در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) آغاز کردیم.

 

برگزاری دوره تربیت پژوهشگر در جامعه‌الزهرا(س)

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به برگزاری دوره تربیت پژوهشگر در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و بیان داشت: این دوره در حلقات مختلف و با حضور اساتید محقق برگزار می‌شود که پنج کمک پژوهشگر تحت نظر استاد محقق در طول دو سال تربیت می‌شوند و سه مقاله پژوهشی تدوین می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: دوره تربیت پژوهشگر آغاز شده و محققان ارزشمندی در این طرح همکاری می‌کنند که اثرات آن در سال‌های آینده دیده می‌شود.

گروه خبری: 

پیام تسلیت مدیر جامعه الزهرا(س) در پی درگذشت یکی از مبلغان بخش بین الملل

حجت الاسلام والمسلمین مدنی در پیامی درگذشت یکی از دانش آموختگان و مبلغان جامعه الزهرا(س) در جنوب هند را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود مدنی، مدیر جامعه الزهرا(س) در پیامی درگذشت یکی مبلغان بخش بین الملل این موسسه علمی _ آموزشی را تسلیت گفت. متن این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّه» (نساء/۱۰۰)

خبر درگذشت یکی از نخبه های تبلیغی و فعالان فرهنگی جامعه الزهرا (س) سرکار خانم سیده منزه بتول که سالهای متمادی در جهادی فرهنگی با بیان و قلم خوش و بر اساس عشق به ائمه اطهار(ع) و مکتب پر افتخار تشیع در جنوب هند به تبلیغ دین، تدریس معارف الهی و دعوت به اسلام ناب محمدی(ص) مشغول بود موجب تاثر شد.

اینجانب ضمن تسلیت درگذشت این بانوی گرامی به خانواده محترم و شاگردان ایشان و نیز خانواده بزرگ جامعه الزهرا(س) به ویژه طلاب بخش بین الملل، از خداوند منان برای ایشان مغفرت، رحمت و مجاورت موالی بزرگوارش، اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.

سیدمحمود مدنی

مدیر جامعه الزهرا(س)

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

دومین جلسه بصیرت افزایی انتخابات با سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(س)

درس اخلاق این هفته با محوریت بصیرت افزایی انتخابات و سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(س) در تالار بیداری اسلامی این موسسه برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، دومین جلسه بصیرت افزایی انتخابات با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی» با موضوع «انتخاب اصلح از دیدگاه اسلام» برگزار می شود.

این جلسه که پیرو جلسات اخلاق هفتگی این موسسه برگزار می شود، دومین جلسه از سلسله جلسات بصیرت افزایی انتخابات است.

گفتنی است؛ جلسه «انتخاب اصلح از دیدگاه اسلام» روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت از ساعت ۱۰ تا ۱۱ در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  برگزار می شود.

گروه خبری: 

خوان اهل‌بیت(علیهم‌السلام)؛ سفره‌ای پرمسئولیت برای طلاب است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفتند: در ایام فارغ‌التحصیلی برای به ثمر رساندن آموخته‌ها، باید بیشتر تلاش کنید.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی» در مراسم فارغ التحصیلی دوره عمومی سطح دو تمامی مدارس ایرانی و بین‌الملل، حضوری و غیرحضوری در نیمسال اول تحصیلی ۹۶ – ۹۵ جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که صبح پنجشنبه ۱۴ بهمن، در آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی آموزشگاه امام رضا(علیه‌السلام) برگزار شد، بیان داشتند: مسیر طلبگی، بسیار مقدس و مبارک است و مهم ترین نکته در زندگی طلبگی توجه به حق و صبر است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خاطرنشان کردند: در جلد یک «بحارالانوار» روایتی از امام حسن عسکری(علیه‌السلام) نقل شده که در آن از دیدار زنی با حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و یادگیری چگونگی پاسخگویی به دشمنان دین خبر می‌دهند و در پایان که زن از زحمتی که بر حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) ایجاد کرده عذرخواهی می‌کند، ایشان می‌فرمایند: خداوند در محضر ملائکه‌ی خود به واسطه‌ی حل مشکل فکری تو، چندین برابر آنچه را که برای من مقدر کرده بود، عطا کرد و سپس خدا فرمود این پاداش هر کسی است که عقده‌گشایی از اندیشه‌ی کسی کند.

ایشان افزودند: اگر ما توفیق برطرف کردن مشکل کسی را پیدا کنیم، حتی اگر تمامی زندگی مان مشکل باشد، باز هم برنده هستیم مگر اینکه خودمان آینده روشنی که با حرکت در این مسیر برایمان در نظر گرفته شده را خراب کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به شخصیت آیت‌الله «سید ابوالحسن اصفهانی» اظهار داشتند: این مرد بزرگ که ۳۰ سال مرجعیت منحصر به فرد شیعه را در اختیار داشت، با مخالفت شدید و قطع مقرری از سوی پدر، طلبه می‌شوند و شبی که ایشان حتی شمعی برای روشن کردن نداشتند، پدر به دیدارشان می‌رود و با دیدن وضعیت فقیرانه‌ی فرزند، او را مذمت می‌کند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه بیان داشتند: بعد از ناراحتی آیت‌الله «سید ابوالحسن اصفهانی» از نکوهش و مذمت پدر، شخصی در سرمای شدید برایشان بقچه ای نان داغ و تازه می‌آورد و به ایشان می‌گوید به پدرت بگو هوای مرا کسی دارد که چرخ عالم در دست اوست.

ایشان تصریح کردند: تمامی طلاب بر سر سفره‌ی اهل بیت(علیهم السلام) نشسته‌اند و هر کسی به اندازه‌ی لیاقت و توان خود از این سفره بهره‌مند می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با تاکید بر استفاده از تعطیلات اظهار داشتند: در اندیشه‌ی اسلامی تعبیر تعطیلی، فراغت و فارغ‌التحصیلی وجود ندارد و در آیه ۷ سوره شرح (فاذا فرغت فانصب) خداوند از تلاش در ایام سختی سخن می‌گوید، زیرا که طبق آیه ۵۵ سوره قمر (فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر) آسایش ما در زمانی است که در نزد خداوند حضور داشته باشیم.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خاطر نشان کردند: با تمام شدن هر مقطعی باید تلاش بیشتری انجام دهیم، زیرا مسئولیت و کار زیادی برای انجام داریم.

ایشان افزودند: شما با فارغ‌التحصیلی، از اندیشه‌گیری به اندیشه‌گستری خواهید رسید و آنچه آموخته‌اید را باید ابلاغ کنید وشرط اول در این مسیر شکوفا دیدن علم در وجود خود است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به اینکه افزونی علم و افزونی تواضع باید همزمان صورت گیرند، گفتند: اولین اندیشه‌ای که باید در مواجه با مردم در ذهن‌مان شکل گیرد، خوب و بهتر بودن همه بندگان خدا نسبت به خودمان است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: بین آنچه در حوزه‌های علمیه‌ آموزش داده می‌شود و آنچه مردم می‌خواهند فاصله‌ی معناداری وجود دارد و این فاصله باید توسط خود طلاب پر شود و هر علمی که آموخته‌ایم نیاز به فراوری دارد.

ایشان در پایان بیان داشتند: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ارتباط خود را با فارغ التحصیلان ادامه می‌دهد و می‌خواهیم خانواده‌ای منسجم با دانش‌آموختگان در تمامی دوره‌های این مرکز داشته باشیم.

 

 

 

دیدگاه‌های اخیر