فرم جستجو

حجت الاسلام حسینخانی

استاد حوزه، شرایط داشتن بصیرت را تبیین کرد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان اهمیت بصیرت و ابعاد مختلف بصیرت پرداخت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان اهمیت بصیرت و ابعاد مختلف بصیرت پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین «هادی حسینخانی»، مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) به سخنرانی پرداخت.

استاد اخلاق حوزه ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(علیه‌السلام) و بزرگداشت هفته بسیج، به اهمیت و لزوم بصیرت اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از افراد به مدارج علمی بالایی رسیدند اما به دلیل نداشتن بصیرت، دنیا و آخرت آنان تباه شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی اخلاص، تقوا،  زهد و تدبر را از جمله شرایط داشتن بصیرت برشمرد و افزود: شناخت زمان و همچنین آشنایی با مسائل سیاسی روز از دیگر شرایط داشتن بصیرت است.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی های استاد و طلبه بسیجی این است که بصیرت سیاسی داشته باشد و نقاط قوت و ضعف مسائل را تشخیص دهد.

استاد اخلاق حوزه در ادامه به ابعاد مختلف بصیرت اشاره و وظیفه شناسی را یکی از ابعاد مهم بصیرت عنوان کرد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

استاد حوزه، راهکارهای تقویت اخلاص را تبیین کرد

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان راهکارهای تقویت اخلاص پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان راهکارهای تقویت اخلاص پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین «هادی حسینخانی»، مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) به سخنرانی پرداخت.

استاد اخلاق حوزه که در جلسه گذشته به اهمیت اخلاص و نشانه ها و راه های ایجاد اخلاص در درون انسان اشاره کرده بود، در این جلسه به بیان راه های تقویت اخلاص پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی به ۷ راهکار مهم جهت تقویت اخلاص اشاره و برای هر یک از راهکارها، آیه و یا روایاتی بیان کرد که در ادامه می‌خوانید:

 

راهکارهای تقویت اخلاص:

۱. تقویت یقین و معرفت خدای متعال؛

هرچه معرفت و یقین بیشتر شود انسان بیشتر معتقد می­شود به اینکه هر چه هست در ید قدرت خداوند متعال است. حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) فرمودند: «أَصْلُ‏ الْإِخْلَاصِ‏ الْيَأْسُ عَمَّا فِي أَيْدِي النَّاس؛ اصل اخلاص ناامیدی از آن چیزی است که در دست مردم است»‏ (عيون الحكم و المواعظ؛ ص۱۱۲).

 

۲. محبت به خدای متعال؛

 هر چه محبت به خدا بیشتر شود انجام افعال انسان بیشتر در جهت رضای الهی خواهد بود.

 

۳. تعدیل و کم کردن آرزوها؛

امام علی(علیه‌السلام) فرمودند: «قَلِّلِ‏ الْآمَالَ‏ تَخْلُصْ لَكَ الْأَعْمَال؛ آرزوهایت را کم کن، اعمالت خالص خواهد شد» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم ؛ ص۱۵۵).

 

۴. روزه گرفتن برای تثبیت اخلاص؛

حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) فرمودند: «جعل الله الصيام تثبيتا للإخلاص؛ خداوند روزه را برای تثبیت اخلاص قرار داد‏» (بلاغات النساء ؛ ص۲۸).

 

۵. بدگمانی انسان به نفس خود؛

امام علی(علیه‌السلام) در یکی از خطبه‌ها می‌فرمایند: «وَ اعْلَمُوا عِبَادَ اللَّهِ أَنَ‏ الْمُؤْمِنَ‏ لَا يُصْبِحُ‏ وَ لَا يُمْسِي إِلَّا وَ نَفْسُهُ ظَنُونٌ عِنْدَهُ و بدانید ای بندگان خدا: مؤمن شبانه روزش نمی­گذرد مگر آنکه نسبت به نفس خود بدگمان است» (عدة الداعي و نجاح الساعي ؛ ص۲۳۹).

 

۶. درخواست اخلاص از خداوند متعال در قالب دعا

امام سجاد(علیه‌السلام) در دعای ۴۴ صحیفه سجادیه می فرمایند: «ای خداوند از تو می­خواهیم این همه اعمال را از ریای ریاکاران و ... دور نگهدار».

 

۷. پنهان کردن اعمال نیک از جمله صدقات:

«إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقاتِ فَنِعِمَّا هِيَ وَ إِنْ تُخْفُوها وَ تُؤْتُوهَا الْفُقَراءَ فَهُوَ خَيْرٌ لَكُم اگر انفاقها را آشكار كنيد، خوب است! و اگر آنها را مخفى ساخته و به نيازمندان بدهيد، براى شما بهتر است!‏» (سوره بقره، آیه ۲۷۱)؛ بنابراین انسان باید اعمال خود را از ریا محفوظ بدارد. 

گروه خبری: 

دیدگاه‌های اخیر