فرم جستجو

حجت الاسلام و المسلمین مدنی

تبریک مدیر جامعه‌الزهرا(س) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) طی پیامی، انتصاب دکتر سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم تبریک گفتند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» روز دوشنبه با صدور پیامی، انتصاب دکتر «سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم تبریک گفتند.

در متن این پیام آمده است:

 

«برادر بزرگوار جناب آقای دکتر سیّدعباس صالحی (زیدعزّه‌العالی)

انتخاب حضرتعالی توسط ریاست محترم جمهوری و حسن اعتماد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به جنابعالی که فرهیخته‌ای توانمند در عرصه فرهنگ و هنر و دارای اندیشه عمیق حوزوی هستید، موجب خرسندی است.
ضمن تبریک مسئولیت خطیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از خداوند منان موفقیت روزافزون برای حضرتعالی مسئلت می نمایم.

جامعه‌الزهرا‌(سلام‌اللّه‌علیها) به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع با تمامی ظرفیت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود در عرصه‌های مرتبط با بانوان همچون گذشته در خدمت نظام اسلامی و ارکان معظم آن خواهد بود».

 

بنا بر این گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته(یکشنبه) با ٢٤٢ رای موافق، ٢٥ رای مخالف، ٢١ رای ممتنع از ٢٨٨ نماینده حاضر، سید عباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب کردند.

گروه خبری: 

پیام تبریک مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) به آیت‌الله هاشمی شاهرودی

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در پیامی، انتصاب آیت‌الله هاشمی شاهرودی از سوی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را تبریک گفتند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، متن پیام حجت الاسلام و المسلمین مدنی به این شرح است:

 

«برادر بزرگوار حضرت آیت‌اللّه حاج سیّد محمود هاشمی شاهرودی(دامت‌برکاته)

انتصاب شایسته حضرتعالی از سوی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به ریاست «مجمع تشخیص مصلحت نظام» که بیانگر حسن اعتماد معظم له به حضرتعالی می باشد را صمیمانه تبریک عرض می نمایم.

امید است در ظلّ توجهات حضرت ولیّ عصر(عجل‌اللّه‌تعالی‌فرجه‌الشریف) با مدیریت عالمانه و هوشمندانه حضرتعالی و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند دوران گذشته، شاهد تحولی مهم در این نهاد ارزشمند و یادگار امام راحل (ره) به گونه‌ای برجسته و تاثیرگذار در پیشبرد اهداف مقدس انقلاب شکوهمند اسلامی باشیم.

موفقیت روزافزون حضرتعالی در این مسئولیت خطیر و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

بدیهی است جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع با تمامی ظرفیت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود در عرصه‌های مرتبط با بانوان همچون گذشته در خدمت نظام اسلامی و ارکان معظم آن خواهد بود».

 

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)

سیدمحمود مدنی

گروه خبری: 

با حضور مدیر جامعه‌الزهرا(س)؛ «پرتال اساتید» و «نگاره انجمن‌های علمی اساتید» رونمایی شد

آیین رونمایی از «نگاره انجمن‌های علمی اساتید» و «پرتال اساتید» با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور برگزار شد.

با حضور مدیر جامعه‌الزهرا(س)؛ «پرتال اساتید» و «نگاره انجمن‌های علمی اساتید» در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، آیین رونمایی از «نگاره انجمن های علمی اساتید» روز پنجشنبه (۵ مردادماه) با حضور حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و علما و فضلای حوزه در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور با عنوان «الگوی برتر تدریس ویژه  اساتید خانم فقه و اصول» برگزار شد.

در این مراسم که در سالن همایش های مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار شد، از پرتال اساتید نیز رونمایی شد.

در «نگاره انجمن های عملی اساتید»، محتواهای علمی چهار انجمن علمی اساتید شامل فقه، اصول، کلام و ادبیات عرب در قالب چهار کتاب تدوین شده است که در اختیار اساتید حوزه های علمیه خواهران قرار می گیرد.

«پرتال اساتید» نیز با هدف یکپارچه‏سازی اطلاعات و فرایندهای مربوط به امور اساتید و دسترسی اساتید محترم به اطلاعات شخصی راه‏اندازی شده است که در این پرتال می توان به برنامه درسی، برنامه کلاسی، مشخصات طلاب و سوابق تدریس اساتید دسترسی یافت.

 

گروه خبری: 

مسیر حوزه‌های علمیه را باور داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: در برنامه‌های حوزه علمیه ممکن است نقص و اشکالی وجود داشته باشد، اما مسیر را باور داشته باشیم؛ مسیری که در آن یک طلبه حوزه علمیه به عنوان سرباز امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه)، بیانگر روایات اهل بیت(علیهم‌السلام)، بیانگر احکام خداوند، مدافع حریم ولایت و پاسخگوی شبهات پرورش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز پنجشنبه(۵ مردادماه) در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور با عنوان «الگوی برتر تدریس ویژه  اساتید خانم فقه و اصول» که در سالن همایش‌های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد، ضمن تبریک ایام دهه کرامت، عنوان کردند: در روایات اسلامی، «رئوف» و «عالم آل محمد(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)» را به آن حضرت لقب دادند، در حالیکه عموم مردم امام رضا(علیه‌السلام) را با القاب «امام رئوف» و «ضامن آهو» می‌شناسند.

 

عالم آل محمد(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)، لقب فراموش شده امام رضا(علیه‌السلام) است/ هیچ عنوانی را پرافتخارتر از استادی نمی‌دانم

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه عالم آل محمد(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)، لقب فراموش شده امام رضا(علیه‌السلام) است، افزودند: شایسته است که این دهه به عنوان «دهه علم» نامگذاری شود و در این دهه باکرامت، اساتید برجسته تکریم شوند.  

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه یادآور شدند: بنده به مدت سه دهه، توفیق خدمت به طلبه‌ها را داشتم و با وجود عناوین مختلف، هیچ عنوانی را پرافتخارتر از استادی نمی‌دانم.

ایشان اظهار داشتند: اگر شخصی را به عنوان استاد ممتاز و الگوی اساتید معرفی می‌کنیم، خصایص و ویژگی‌های او چه باید باشد که این بحث، بحث پردامنه و عمیقی است.

 

استاد، شأن و جایگاه خود را باور داشته باشد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ادامه دادند: استاد باید دارای ویژگی‌هایی چون زهد، تقوا، اخلاق نیکو و غیره باشد، اما آن خصوصیت از ویژگی استادی که پایه همه خصوصیت‌های دیگر می‌تواند قرار گیرد و آن سنگ بنا این است که استاد، شأن و جایگاه خود را باور داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اضافه کردند: خداوند زمانی که عنوان «علم الأسما» را به حضرت آدم(علیه‌السلام) داد، همه ملائکه در برابر حضرت آدم(علیه‌السلام) سجده کردند و استادی در حوزه علوم آل محمد(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) دارای همان رتبه است.

ایشان با تصریح بر اینکه برای  مکانت عظیم استادی، شرف و عظمت قائل شوید و افتخار کنید، تصریح کردند: همانطور که خواندن نماز را واجب می‌دانیم و از تأخیر در آن ناراحت می‌شویم، باید این احساس درباره درس خواندن هم وجود داشته باشد؛ یعنی اگر در درس ما تأخیری صورت گرفت، احساس کنیم که یک واجب تأخیر شده است.

 

نسل‌های مختلفی از حوزه‌های علمیه، وامدار آیت‌الله ستوده هستند/مسیر حوزه‌های علمیه را باور داشته باشیم

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به خدمات ارزنده حضرت آیت الله ستوده اشاره و عنوان کردند: نسل‌های مختلفی از حوزه‌های علمیه، وامدار حضرت آیت الله ستوده هستند؛ زمانی که دختر جوان ایشان رحلت کردند، ایشان درس خود را تعطیل نکردند و پس از تدریس به تشییع جنازه دختر خود رفتند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: ذات ما خالی از نقص نیست و ممکن است در برنامه‌های ما نقص و اشکالی وجود داشته باشد، اما مسیر را باور داشته باشیم؛ مسیری که در آن یک طلبه حوزه علمیه به عنوان سرباز امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)، بیانگر روایات اهل بیت(علیهم‌السلام)، بیانگر احکام خداوند، مدافع حریم ولایت و پاسخگوی شبهات پرورش می‌یابد.

ایشان افزودند: آنان که به جایی رسیدند، به این مسیر باور داشتند؛ همانطور که حضرت آیت الله بروجردی می‌فرمودند: «در اتاقی که کتاب فقه باشد، من پای خود را دراز نمی کنم»؛ این نگرش، تکریم و باور و ایمان به کار است.

 

حوزه علمیه به تعبیر مرحوم آیت‌الله مشکینی، پادگان حضرت بقیه‌الله(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: مرحوم آیت الله کوهستانی که مرد بزرگوار ناشناخته‌ای هستند، زمانی که مدرسه علمیه خود را تأسیس کردند به همسر خود فرمودند که این طلبه‌ها می‌خواهند سرباز امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) شوند، من برای آنها پدری می‌کنم و شما برای آنها مادری کن؛ اگر ما با این دید وارد شویم که طلاب سرباز امام زمان هستند و ما خادم آنان باشیم، بالاترین افتخار است.

حجت الاسلام و المسلمین به تعبیری از حضرت آیت الله مشکینی اشاره کردند که می‌فرمودند: «من تصور می‌کنم ک اگر امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) که امروز غایب هستند، ظهور کنند، چه کسانی به جز حوزه‌های عملیه از این مسیر دفاع می‌کنند؟؛ تعبیر ایشان این بود که حوزه علمیه پادگان حضرت بقیه الله (عجل الله تعالی فرجه) است؛ اگر اینجا پادگان آن حضرت است، ورود و حضور ایشان افتخار است و با هیچ چیز قابل معاوضه نیست.

 

درس باید رشدآفرین باشد

ایشان در ادامه به آیه ۶۶ سوره کهف اشاره کردند و اظهار داشتند: زمانی که حضرت موسی(علیه‌السلام) به محضر حضرت خضر(علیه‌السلام) می‌رسند، می‌فرمایند: «هَلْ أَتَّبِعُكَ عَلَی أَنْ تُعَلِّمَنِ مِمَّا عُلِّمْتَ رُشْدًا؛ آیا من تبعیت (و خدمت) تو کنم تا از علم لدنّی خود مرا بیاموزی؟».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه درس باید رشدآفرین باشد، افزودند: درس خنثی تنها انتقال مفاهیم است، همانند فلش که به حافظه سیستم می‌زنند؛ در حالیکه تدریس باید به گونه ای باشد که به مخاطب اجازه دهیم فکر کند، درس را نقد کند و ماورای این ظاهر را ببیند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به شیوه تدریس مرحوم میرازی شیرازی، یادآور شدند: شیوه سامرایی یکی از شیوه‌های تدریس خارج در حوزه علمیه است که مرحوم میرزای شیرازی از این شیوه استفاده می‌کردند؛ ایشان در سامرا شیوه ای داشتند که وقتی بر منبر می‌نشستند، از یکی از طلبه‌ها درخواست می‌کردند که درس را بیان کند، گاهی درس خارج ایشان چهار ساعت طول می‌کشید و ایشان در پایان درس را جمع بندی می‌کردند و این نوع تدریس مجتهدپرور است.

 

لزوم تواضع و فروتنی میان شاگردان و استاد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به آیه ۳۵ سوره غافر که خداوند می‌فرماید: کَذَلِکَ یَطْبَعُ اللَّهُ عَلَی کُلِ ّ قَلْبٍ مُتَکَبِّرٍ جَبَّارٍ؛ خدا بر دل هر متكبر و زورگويى مهر مى ‏نهد»، عنوان کردند: خداوند به صورت مکرر در قرآن کریم به این موضوع اشاره کرده است که خداوند بر قلب‌های متکبر مهر می‌زند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: مرحوم کلینی در کافی سندی را به صورت متصل نقل می‌کنند که امام موسی کاظم(علیه‌السلام) به یکی از اصحاب خود سفارش می‌کنند: «یَا هِشَامُ إِنَّ الزَّرْعَ یَنْبُتُ فِی السَّهْلِ وَ لَا یَنْبُتُ فِی الصَّفَا فَکَذَلِکَ الْحِکْمَهُ تَعْمُرُ فِی قَلْبِ الْمُتَوَاضِعِ وَ لَا تَعْمُرُ فِی قَلْبِ الْمُتَکَبِّرِ الْجَبَّارِ؛ اى هشام! به راستى کشت در زمین هموار بروید و در سنگلاخ نروید و همین طور حکمت در دل فروتن سکنى گزیند و در دل خودخواه ستمگر ساکن نشود».

ایشان با طرح این پرسش که ما برای شاگردان تواضع کنیم یا شاگردان در برابر ما تواضع کنند؟، تصریح کردند: روزی حضرت عیسی(علیه‌السلام) پاهای حواریون خود را شستند و سپس فرمودند: «این کار را کردم که تواضع داشته باشم، شما هم به هر کس تعلیم دادید در برابر او تواضع کنید»؛ بنابراین شما اساتید، عیسی باشید و پای شاگردان خود را بشویید، زیرا انسان متکبر نه خودش اهل نجات است و نه برای دیگران مفید است.

 

گروه خبری: 

گسترش تعاملات جامعه الزهرا(س) و آموزش و پرورش استان قم

در نشستی با حضور جناب آقای «حمید رضا شیخ الاسلام» مدیر کل آموزش و پرورش استان قم و حجت الاسلام والمسلمین دکتر مدنی مدیر جامعه الزهرا(س)، بر گسترش همکاری‌ها میان این دو مجموعه تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا(س)، صبح روز چهارشنبه -۲۸تیرماه-، مدیر کل آموزش و پرورش استان قم با حضور در جامعه‌الزهرا(س) با مدیر این مجموعه بزرگ حوزوی دیدار و گفتگو کرد.

در این جلسه که آقای «علیرضا کبیری»، مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی وابسته به جامعه الزهرا(س) نیز حضور داشت، زمینه های همکاری مشترک آموزش و پرورش استان قم با جامعه الزهرا(س) بررسی شد.

 

جامعه‌الزهرا(س)بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع، ظرفیتی ممتاز در شهر مقدس قم

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین  مدنی ضمن عرض خیرمقدم، جامعه الزهرا(س) را یادگار حضرت امام خمینی(ره) و از افتخارات نظام اسلامی و ظرفیتی ممتاز در شهر مقدس قم دانست.

دکتر مدنی با اشاره به ظرفیت عظیم این مؤسسه‌ با بیش از ۱۴ هزار طلبه فعال و دانش‌آموختگی بیش از پنجاه هزار بانوی طلبه ایرانی و بیش از هفت هزار بانوی طلبه غیرایرانی، گسترش و تبلیغ علوم اسلامی در اقصی نقاط ایران و جهان را از برکات بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع برشمرد.

 

ضرورت توسعه دبیرستان‌های معارف اسلامی  

مدیر جامعه الزهرا(س) در ادامه با اشاره به وجود دیگر ظرفیت‌های جامعه الزهرا(س) همچون مهد کودک، مدارس دخترانه هدی در تمامی مقاطع تحصیلی، دبیرستان های معارف اسلامی، دانشکده علوم و معارف اسلامی هدی و آموزشگاه‌های تخصصی در این مجموعه، بر ضرورت توسعه دبیرستان‌های معارف اسلامی تأکید و آمادگی جامعه الزهرا(س) را برای گسترش دبیرستان‌های معارف اسلامی اعلام نمود.

 

استفاده آموزش و پرورش از ظرفیت های تبلیغی جامعه الزهرا(س)

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم نیز با بیان اینکه یکی از ظرفیت های ممتازِ جامعه الزهرا(س) در مسیر دستیابی به اهداف تعلیم و تربیت اسلامی، ظرفیت‌ تبلیغی این موسسه است، خواستار تعاملات بیشتر این دو مجموعه در قالب بهره‌مندی از برنامه‌های تخصصی حوزه تبلیغ و حضور بانوان مبلغ در مدارس استان قم شد.

 

استفاده از ظرفیت فنی و حرفه‌ای برای گسترش  مهارت‌ها

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم همچنین با اشاره به ضرورت افزایش ظرفیت‌های فنی و حرفه‌ای در استان، بر اهمیت گسترش مهارت‌ها در بین بانوان تأکید کرد.

 

گسترش الکترونیک مدارس وابسته به جامعه الزهرا(س)

مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی نیز در این نشست، از تعامل جامعه الزهرا(س) با وزارت آموزش و پرورش جهت دریافت مجوز رسمی گسترش مدارس معارف اسلامی به صورت الکترونیک خبر داد.

آقای کبیری  به وجود زیرساخت‌های مناسب در جهت گسترش الکترونیک دبیرستان‌های معارف اسلامی با گستره‌ای بین المللی، در جامعه الزهرا(س) اشاره کرد و اقدام در این مسیر را گامی در جهت ترویج آموزه‌های اسلامی فارغ از مرزبندی‌های جغرافیایی دانست.

در پایان این نشست، طرفین بر همکاری هرچه بیشتر دو مجموعه و برگزاری مستمر جلسات کارشناسی در این زمینه تأکید کردند.

 

 

گروه خبری: 

قلم و آنچه می‌نگارد

دین مبین اسلام با تاکید بر نگارش و مطالعه، میزان توجه خود را به ارزش قلم و آنچه می‌نگارد، روشن ساخته است؛ روز چهاردهم تير ماه به پيشنهاد انجمن قلم ايران و تصويب شورای فرهنگ عمومی، به عنوان «روز قلم» در تقويم رسمی جمهوری اسلامی ايران به ثبت رسيده است.

دین مبین اسلام با تاکید بر نگارش و مطالعه، میزان توجه خود را به ارزش قلم و آنچه می‌نگارد، روشن ساخته است. روز چهاردهم تير ماه به پيشنهاد انجمن قلم ايران و تصويب شورای فرهنگ عمومی، به عنوان  «روز قلم» در تقويم رسمی جمهوری اسلامی ايران به ثبت رسيده است.

نگارش و کتابت یکی از راه‌های موثر و مهمی بوده که علمای اسلام از گذشته تاکنون از آن برای تبلیغ دین استفاده می‌کردند. ضرورت حضور بانوان طلبه در عرصه تبلیغ نیز ایجاب می‌کند تا از روش‌های مطمئن و موثری در جهت معرفی دین اسلام بهره بگیرند و نگارش از جمله راه‌هایی است که با بهره‌گیری از اصول و روش‌های آن، می‌توان به نتیجه‌ای صحیح و مورد پسند بارگاه خداوند متعال و ائمه اطهار(علیهم السلام) دست یافت.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی» در جایگاه مدیر بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع و با پیشینه‌ی نگارش چندین عنوان کتاب و مقاله که تعدادی از آنها به عنوان اثر برتر کشوری انتخاب شده اند، در گفتگویی با واحد خبر، به بیان تاریخچه و اهمیت قلم و کتابت و همچنین ضرورت حضور بانوان در عرصه نگارش پرداخته‌اند.

 

روال تاریخی قلم و کتابت در جهت ترویج دین اسلام؛ از صدر اسلام تاکنون

مسئله‌ی کتابت به عنوان ماندگارترین میراث بشری، در صدر اسلام، دارای دو دوره‌ی برجسته و مشخص است.
دوران اول متعلق به زمان رسول اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است که در آن دوران کتابت و نگارش مورد تشویق ایشان قرار می‌گیرد: «استعن بیمینک». وقتی که از نبی مکرم اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) سوال شد که برای عدم فراموشی روایات شما چه باید کرد؟ ایشان فرمودند: «از دستت کمک بگیر و بنویس».

در نقل‌های تاریخی بارها بیان شده که رسول اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) مطلبی را بیان می‌کردند و امیرالمؤمنین (علیه السلام) می‌نوشتند. این نوشته‌ها با عنوان «کتاب علی» جمع بندی می‌شود و روایات زیادی در رابطه با آن داریم؛ ولی در حال حاضر متن آن در دست ما نیست.

وجود نویسنده‌های مختلف در محضر پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، قسم‌های قرآن به کتاب و کتابت و وعده‌ی آزادی از سوی پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) به اسرای یکی از جنگ‌ها مبنی بر آموزش خواندن و نوشتن به ده مسلمان؛ از دیگر مواردی است که به اهمیت کتابت در زمان ایشان اشاره می‌کند.

 

دوست دانا، دشمن مسلح

شرط آموزش خواندن و نوشتن به ده نفر از مسلمانان برای آزادی اسرای یکی از جنگ‌ها از سوی حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نشان می‌دهد که اگر ما ده نفر با توانایی نگارش داشته باشیم، دیگر(کمتر) نگران شمشیرها هستیم. وقتی که جامعه‌ی ما توانایی فهم، نگارش و قرائت را داشته باشد، دشمن مسلح نمی تواند به آن آسیبی بزند.

 

کتابت حدیث بعد از پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در اهل سنت

پس از این دوران درخشان و وفات پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، کتابت حدیث از سوی برادران اهل سنت تا نزدیک به یک قرن ممنوع می‌شود. تا اینکه بعدها توسط «عمر بن عبدالعزیز» اجازه کتابت حدیث صادر می‌شود و اولین کتاب حدیثی اهل سنت نگاشته می‌شود.

 

کتابت حدیث بعد از پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در شیعیان

در شیعه، اصرار بر کتابت بعد از پیغمبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) وجود داشته است. کتابی با موضوع دیات از حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) است که در حال حاضر نیز وجود دارد و با املای ایشان و نویسندگی اصحاب و با روایت شخصی به نام «ظریف بن ناصح» به یادگار مانده و به نام «کتاب ظریف» و یا «اصل ظریف» یا «کتاب دیات» از آن یاد می‌شود.

کتاب‌های دیگری مانند «صحیفه سجادیه» در همان دوران ممنوعیت حدیث نگاشته شده است. سایر کتب روایی شیعی را در دو جلد کتاب با عنوان «فرهنگ کتب حدیثی شیعه» که به تاریخ کتابت حدیث اشاره دارد، گردآوری کرده ام که به عنوان پژوهش برتر کشور از طرف وزارت ارشاد اسلامی معرفی شد و جایزه دریافت کرد.

 

رشد نگارش و کتابت

پس از سپری شدن دوران تحریم کتابت و از بین رفتن فشارهای سیاسی، شاهد رشد شگفت انگیز و افتخارآفرین مسئله نگارش در تمدن اسلامی هستیم.

به تعبیر یکی از مستشرقین فقط کتاب‌های ریاضی کتابخانه‌ی نظامیه ( یکی از کتابخانه‌های عمومی اسلام در آن زمان ) هم وزن و هم تعداد با تمام کتب موجود در اروپا بود. این یک پیشینه‌ی پرافتخار است و امیدواریم آن میدان داری که تمدن اسلامی از جهت کتابت و نگارش داشته، دوباره بازگردد و بتوانیم میراث دار خوبی برای آن گنجینه ارزشمند باشیم.

 

رسالت‌ها و وظایف یک قلم به دست

اول: تبیین حقایق

اولین رسالت یک قلم به دست تبیین حقایق است. دنیای ما دارای حقیقت ها، افسانه ها، پندارهای مطابق با واقع و پندارهای غیرمطابق با واقع است.

اولین وظیفه‌ی قلم به دست جدا کردن حقیقت از افسانه و تبیین حقیقت و کذب و واقعیت و غیر واقعیت برای مردم است. این امر بیشتر به جنبه‌های معرفتی و شناختی مربوط می‌شود.

 

دوم: تبیین ارزش‌ها

دومین وظیفه‌ی یک قلم به دست، تبیین ارزش هاست. ما معتقدیم ارزش‌های انسانی و معنوی، ارزش‌های ثابتی هستند و البته در کنار آنها ارزش‌های متغیری هم داریم. که تبیین این ارزش‌ها جزو رسالت‌های یک قلم به دست است.

 

سوم: تشویق به ارزش‌ها

سومین وظیفه، تشویق به این ارزش هاست. تبیین و تشویق ارزش‌ها هر کدام یک مرحله و مسئله‌ای جداگانه است.

به عنوان مثال ممکن است رمانی نوشته شود که به صورت مستقیم هیچ ارتباطی با فلان ارزش مورد نظر اسلام و مورد قبول وجدان انسانی نداشته باشد. اما می‌توان آن رمان را به گونه‌ای نوشت که در تمامی بخش‌های آن، به ارزش مورد نظر اشاره شده باشد. این کار تشویق به آن ارزش است اما تبیین آن نیست. این عمل هم نوعی رسالت است.

هر فیلمی که در جهان غرب ساخته می‌شود، نیم نگاهی به ارزش‌هایی دارد که آنها می‌خواهند ترویج کنند. گوینده‌ی یک فیلم مستند می‌تواند آقا و یا خانم باشد. ولی آنها براساس برخی باورها، به سمت اینکه یک خانم آن هم در سبک و سلیقه‌ی پوششی که آنها می‌پسندند؛ تبیین کننده این مسئله باشد می‌روند و اینگونه تشویق و ترویج ارزش‌ها در بین ما بسیار کم اتفاق می‌افتد. در بقیه‌ی مسائل هم همین مطلب وجود دارد.

 

چهارم: تبیین واقعیت‌های اجتماعی

چهارمین وظیفه یک قلم به دست، تبیین واقعیت‌های اجتماعی است. جامعه ای که در آن زندگی می‌کنیم دارای واقعیت‌های تلخ و شیرینی است و وظیفه قلم به دست این است که هر کدام از آنها را در جایگاه مختص به خود معرفی و ترسیم کند.

قطعا ناهنجاری‌هایی در جامعه وجود دارد که پوشاندن چهره‌ی آنها، ما را از آسیب واقعیت شان مصون نخواهد کرد. اگر چهره‌ی جامعه‌مان، رفتار و اخلاق اجتماعی‌مان و سلوک سیاسی‌مان را به درستی آسیب شناسی، آفت شناسی و معرفی نکنیم؛ آسیب‌های واقعی و ضررها و مشکلات واقعی آنها، دامن ما و تاریخمان را خواهد گرفت.

 

آنچه درباره زنان باید تبیین شود

اگر نکته‌ها و جنبه‌های مثبت واقعیت‌های اجتماعی را نیز تبیین نکنیم، نخواهیم توانست از سودها و فواید ارزشمند آن، استفاده کنیم.

به عنوان نمونه یک زن پژوهشگر و قلم به دست ایرانی، باید به تبیین جنبه‌های مثبت جامعه بانوان ایران مانند نقش زنان در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، گسترش دانش و... بپردازد. زنان ایران در این عرصه‌ها نقش‌های افتخارآمیز ایفا کردند و امام خمینی(ره) نیز بارها فرمودند این زن‌ها بودند که این نهضت را به پیش بردند.

اگر این واقعیت‌ها در صور مختلفی همچون رمان، فیلم، کتاب، مجله و.. بیان نشود؛ ما نمی توانیم از آنها بهره‌ی درست و کافی ببریم و برنامه ریزی درستی برای تقویت آنها داشته باشیم.

در جنبه‌ی دیگر هم ناهنجاری‌ها و مشکلاتی در ارتباط با بانوان و مسائلی که بر عهده‌ی آنهاست، داریم. رشد طلاق یک مصیبت طرفینی است اما اگر آن بخشی از انگیزه‌های طلاق که مربوط به بانوان است، درست تبیین نشود و ما هم آن را پنهان کنیم، به این معنی نیست که آسیب هایش را نخواهیم دید و ضررهایش متوجه جامعه‌ی ما نخواهد شد.

بنابراین یکی از وظایف قلم به دست این است که باید واقعیت‌های مثبت و منفی اجتماعی را تبیین کند و توضیح دهد.

 

شرح صدر یک قلم

در مسئله‌ی دانش به طور کل و همچنین در مسئله‌ی کتابت که ابزار انتقال دانش محسوب می‌شود؛ نیاز به شرح صدر فراوانی داریم. اگر شرح صدر و ظرفیت تحمل نباشد و آستانه‌ی تحمل انسان پایین باشد؛ طبیعتاً انسان‌ها یا توسط دادگاه‌ها یا توسط خودشان سانسور خواهند شد.

و اگر آن واقعیت‌ها چنانچه هست منتقل نشود، طبیعتا طرح‌ها و برنامه‌هایی که بر اساس آن تنظیم می‌شود واقعی نخواهد بود و در نتیجه ما را به سراب خواهد رساند. وقتی برنامه و مبنا واقعی نباشد، نتیجه هم واقعی نخواهد بود.

 

دسته بندی بیان مسائل

نیاز ما به شرح صدر برای بیان حقایق، به این معنا نیست که لایه‌های مشخص و معینی که باید رعایت شود، از بین برود. به عنوان مثال، ما به عنوان پدر یا مادر خانواده، برخی مسائل را با فرزندان کوچک و برخی را با فرزندان بزرگ مان در میان می‌گذاریم. برخی از مسائل هم بین زن و مرد مطرح می‌شود.

این مسئله دقیقا در جامعه‌ی بزرگ هم به همین صورت است. بعضی از مسائل باید به مبادی مربوطه، برخی مسائل به جامعه فرهیخته منتقل گردد و بعضی از مسائل هم باید اعلام عمومی شود. اما نباید این اصل کلی فراموش شود که اگر مسیرهای اطلاع و اطلاع رسانی تنگ شود، نهایتاً همه ضرر خواهیم کرد.

 

ویژگی‌های قلم موفق

من بالاترین ویژگی‌های اخلاقی یک قلم موفق را صداقت آن می‌دانم. متاسفانه در جامعه ما چنانکه که باید، به آیات و روایاتی که در ارتباط با صداقت است، توجه نشده است.
مرحوم ملا احمد نراقی روایتی را در معراج السعاده نقل می‌کند که «هر سخن دروغی که از دهان خارج می‌شود، هفتاد هزار فرشته‌ی الهی او را لعنت می‌کنند».

 

هفتاد هزار پله پایین تر

این روایت دارای معنای بسیار سنگینی است. فرشته‌ها در نظام خلقت دارای مسئولیت و وظیفه ای هستند. و لعنت فرستادن آنها مانند ما که وقتی از چیزی عصبانی می‌شویم و به لفظ لعنت می‌کنیم، نیست بلکه یک واقعیت و حقیقت است. یعنی وقتی دروغی از زبان ما خارج می‌شود، به تعبیر بنده، هفتاد هزار مرحله ما را از آنچه که باید در جایگاه معنوی باشیم، دور می‌کند.

ما هیچ وقت از این زاویه به دروغ‌ها نگاه نکردیم و لذا امروز در جامعه‌ی ما آمارها، حرف‌ها و وعده‌های متفاوت بسیار شده و این آسیب بسیار بزرگی است.

 

آسیب دروغ قلم

نویسنده‌ی بزرگ معاصر «جلال آل احمد» می‌گوید: «قلم اسلحه ای است که گلوله نابهنگامش اگر سینه‌ی بچه‌ی همسایه را ندرد، حداقل کبوترهای همسایه را پرواز خواهد داد و خواهد ترساند».
این تعبیر بسیار لطیف نشان می‌دهد که هیچ مکتوب، وعده، مصاحبه و سخن دروغی نیست که بی آسیب باشد؛ حتی اگر آسان از کنار آن بگذرند.

می بینیم که یک مصاحبه، یک کتاب یا یک مقاله از منظر آثار زودبازده، آثار اقتصادی و روانی در جامعه ایجاد می‌کند و از منظر آثار دیر بازده بر روی تربیت نسل‌های بعدی تاثیر می‌گذارد.

 

حریم خصوصی

ارزش دوم و نکته‌ی بسیار مهمی که باید دقت کرد، رعایت حریم خصوصی افراد است.
حرمت مومن برای اسلام بسیار با اهمیت است. پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «المؤمن اعظم حرمة من الکعبه». ما در فرهنگ اسلامی و فرهنگ عمومی مردم هیچ جایی مقدس تر از کعبه نداریم ولی رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) حرمت مومن را بالاتر از آن می‌داند. با این تعبیر، باید در نگارش‌ها به حفظ آبرو و حریم مردم دقت شود. ما همه راست‌ها را هم نمی توانیم بنویسیم و در نگارش‌ها باید از شأن انسان‌ها پاسداری کرد.

 

روشنگری

البته ضرورت دارد برای انسانی که خودش این حریم را می‌شکند و حقوق جامعه را نقض می‌کند، مسئله را به عنوان امر به معروف یا نهی از منکر تبیین کنیم. که در آنجا قلم باید به تعبیر قرآن « لِتَسْتَبِينَ سَبِيلُ الْمُجْرِمِينَ (انعام/۵۵)» ؛ راه انسان‌های مجرم را روشن کند تا دیگران دچار این مشکل نشوند.

 

شجاعت

یکی از مهم ترین ویژگی یک صاحب قلم شَجاعت داشتن است.در طول تاریخ انسان‌های ترسویی که توانایی نگارش داشتند فقط به مداحی و بیان چهره‌ی خوب پادشاهان پرداخته اند. وقتی شجاعت وجود نداشته باشد آنچه که بیان می‌شود همه واقعیت نیست و یا حتی تنها بخشی از واقعیت هم نیست.

 

میوه نگارش شجاعان

روایاتی که ما در زمان حال افتخار استفاده از آنها را داریم حاصل زحمت قلم به دستان شجاع دوران بنی امیه و بنی عباس است که در راه نگارش این روایات گاهی جانشان را از دست داده اند.
«ابن ابی عمیر» به خاطر نگارش کتاب‌های حدیثی به مصادره دوازده هزار دینار که کل دارایی و اموال ش بود، محکوم شد، هزار ضربه‌ی شلاق به او زدند و چشم هایش را به این جهت از دست داد و کتاب هایش را از بین بردند اما چون آنها را از حفظ بود توانست روایات را بخواند و به دیگران منتقل کند.

 

تبلیغ دین با ابزار مختلف

در تبلیغ ارزش ها، نباید هیچ ابزاری را نادیده بگیریم. به خصوص امروزه در حوزه‌ی خواهران و برادران ضرورت دارد که به همه‌ی ابزارهای تبلیغی به صورت جدی نگاه شود. همانقدر که ما منبر را مهم و مقدس می‌دانیم، باید به سراغ منبرهای مجازی مانند فیلم، تئاتر، شعر و رمان برویم.

در هر عرصه ای که ما کوتاهی کنیم دیگران حضور پررنگی خواهند داشت و جایگاه ما را اشغال خواهند کرد. اینجا بحث رقابت نیست بلکه بحث وظیفه است. در واقع جامعه‌ی انسانی از این ابزار و قلم‌های مسموم ضرر می‌کند و ما وظیفه داریم در تمام این عرصه‌ها حضور داشته باشیم.

 

تاثیر تبلیغ چهره به چهره با نگارش

تبلیغ چهره به چهره و نگارش هر کدام ویژگی‌های خودشان را دارند. به عنوان مثال تبلیغ چهره به چهره تاثیرات ویژه‌ی خود را دارد. انسان در مواجهه با دیگران حتی از خطوط چهره شان می‌تواند بهره برداری‌ها و استفاده‌هایی کند و تاثیرهایی را می‌پذیرد که طبیعتا از یک نوشته‌ی بی روح آن تاثیر حاصل نمی شود. اما از طرفی تبلیغ چهره به چهره به هیچ عنوان مانند قلم ماندگار نیست. میراث بشری از راه تبلیغ چهره به چهره به ما نرسیده است. اگر بنا بود این همه کتاب نباشد و ما به تبلیغ چهره به چهره اکتفا کنیم، امروز میراث و فرهنگ بشریت تنزل می‌کرد و شاید به یک میلیونیوم یا یک میلیاردم آنچه الان موجود است می‌رسید. پس ویژگی ماندگاری، از آن قلم است.

 

ویژگی دقت در نگارش

در تبلیغ چهره به چهره طبیعتاً سخن با یک تفکر و اندیشه‌ی قبلی ولی بدون کنترل صد در صدی و برگشت مکرر انجام می‌شود و نمی توانیم مطلب گفته شده را دو باره و سه باره اصلاح کنیم. اما می‌توان نوشته‌ی مکتوب را چندین بار اصلاح کرد و پس از حصول اطمینان نشر داد.

 

تیر رها شده

در روایات و مثل‌های ما اشاره شده که سخن مانند تیری است که وقتی از کمان پرتاب شد، برگشت آن ممکن نیست. اما قلم مانند تیر نیست. شما می‌توانید بنویسید و اگر احساس کردید ممکن است برداشت اشتباهی از آن شود بازنگری می‌کنید و دقیق تر می‌نویسید.

 

کتابی که پنجاه بار اصلاح شد

در این جا به جهت تشویق اهل قلم عرض می‌کنم که حضرت آیت الله ابراهیم امینی (حفظه الله) کتاب "آیین همسرداری" را به گفته خودشان ۵۰ بار اصلاح کرده اند و ۵۱ مین نگارش شان کتابی شده که در دسترس عموم است.

این خاطره را از این جهت نقل میکنم که طلاب گرامی و ارزشمند ما که می‌خواهند قلم به دست بگیرند، انتظار نداشته باشند که با اولین نگارش، کتاب شان چاپ شود و اجازه نشر بگیرد. بلکه نیاز به تمرین و تکرار است و در این صورت اثری ماندگار می‌شود.

 

شاعران ماندگار

شاید بتوان گفت در طی چند قرن گذشته به تعداد موهای سر یک انسان شاعر داریم ولی اثر هیچکدام به اندازه سعدی و حافظ ماندگار نشده است. این مسئله به ما یادآوری می‌کند که آنچه را که می‌گوییم باید با مهارت کامل باشد و باید آنقدر شاگردی و تکرار کنیم، مهارت بیاموزیم و نقد بپذیریم تا قلممان به استواری قلم‌های ماندگار شود.

 

ضرورت حضور خواهران طلبه در فضای مجازی

بعضی از موضوعات کاملا مخصوص بانوان است و نیاز به حضور خانم‌ها در این میدان برای تبیین و تعریف این مسائل است. به عنوان مثال برای تبیین عاطفه‌ی مادری، یک زن که با تمام وجود این مسئله را احساس می‌کند بهتر از یک مرد می‌تواند به این موضوع بپردازد.

عاطفه مادری یکی از هزاران مسئله ای است که فقط قشر بانوان جامعه آن را درک می‌کنند و یا برخی مطالب با وجود اینکه فقط متعلق به بانوان نیست ولی بیان آن از لسان آنها موثرتر است.
به عنوان مثال در مسئله «حقوق زن» وقتی که یک خانم محقق با یک تحقیق عمیق، اثری را تبیین می‌کند و می‌نویسد که حقوق زن در اسلام به بهترین وجه رعایت شده؛ تا وقتی که یک مرد به عنوان وکیل مدافع در مورد آن صحبت کند، طبیعتا تاثیرگذاری آن بسیار بیشتر است.

 

جای خالی یک کتاب

شخصا بسیار متاسفم که ما بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، علی رغم اینکه کتاب‌های زیادی نگاشته شده است ولی کتابی هم سنگ کتاب «نظام حقوق زن دراسلام» شهید مطهری را نمی بینیم. در حالی که ما باید بر مبنای آن چه که از حضرت استاد شهید مطهری به دست آورده ایم، باید ده‌ها اثر بالاتر از آن می‌داشتیم چرا که دانش رشد کرده است.

 

حضور همراه با محدودیت

حضور در سایر میدان‌های تبلیغ برای خانم‌ها مجاز است، اما برای این حضور محدودیت دارند. به عنوان مثال اگر خانمی بخواهد تئاتر بازی کند یا بخواهد در فیلم‌ی حضور پیدا کند یا حتی اگر بخواهد سخنرانی کند؛ طبیعتاً محدودیت‌های مختلفی دارد. ولی حضور در میدان قلم، هیچ نوع محدودیتی برای خانم ندارد. خانم می‌تواند در خانه‌ی خودش و در کنار همسر و فرزندان خودش یک محقق برجسته باشد و از گوشه‌ی خانه‌ی خودش با تمام دنیا ارتباط داشته و تاثیرگذار باشد. خیلی مهم است که طلاب محترم ما بحث پژوهش و نگارش را خیلی جدی بگیرند و امیدواریم بتوانیم شاهد آثار برجسته و درخوری در این جهت از بانوان طلبه باشیم.

 

آینده بشر با فضای مجازی

من فضاهای مجازی را یک فرصت بی نظیر می‌دانم. در وجود آسیب‌های آن تردیدی نیست ولی ما باید دقت کنیم که فضای مجازی جزو آینده‌ی ضروری بشر است و ما گریزی از این فضا نداریم.
اگر یک روز اینترنت در ایران قطع شود، برنامه کاری بانک ها، ادارات و بسیاری از ارگان‌ها مختل خواهد شد. این تصور به ما نشان می‌دهد که آینده‌ی قطعی و ضروری بشر، فضای مجازی است. فضاهای فیزیکی رو به خالی شدن و فضاهای مجازی رو به شلوغ تر شدن است. پس این مسئله را باید به عنوان یک واقعیت در نظر بگیریم.

 

انجام محال‌ها با فضای مجازی

در گذشته ارسال مجموعه ای همچون الغدیر به یکی از شهرهای عربستان سعودی با آن فضای امنیتی، طول مسیر، مشکلات و هزینه ها؛ برای ما امری محال بود. اما امروزه به هر نقطه ای از نقاط دنیا و تحت شدیدترین تدابیر امنیتی هم می‌توانید پیام اهل بیت(علیهم السلام) را به گوش همه مردم دنیا برسانید؛ "الغدیر" علامه امینی را در ظرف چند دقیقه و با داشتن اینترنت پرسرعت در کسری از دقیقه می‌توانند دانلود کنید و در گوشی موبایل و تبلت همیشه همراه داشته باشید. این تسهیل در دریافت مطالب برای همه مسائل است و ما باید در این فضایی که فراهم شده حضور جدی داشته باشیم.

 

خطر جدی: حضور کم محتوا و غیر استدلالی

خارج از نگرانی‌های متعارف که تکرار می‌شود، من یک نگرانی جدی در این زمینه دارم.
اگر حضور ما در فضاهای مجازی حضوری کم محتوا، سبک، غیر استدلالی و غیر برهانی باشد، این امر آسیب زا خواهد بود. در حال حاضر چندین هزار سایت و وبلاگ دینی مشغول فعالیت هستند، اما محتوای اکثر آنها بخاطر کپی برداری از جاهای دیگر، تکراری و غیر مستند است. به قول یکی از دوستان محقق ام، «هر دم از این باغ بری می‌رسد، کهنه تر از کهنه تری می‌رسد». اینگونه روش کار باعث می‌شود مراجعه کننده ای که به دنبال حقیقت است از رجوع به تمام سایت‌های دینی پرهیز کند و در نهایت راه برای همه بسته خواهد شد.

 

ویژگی‌های حرف نو

پس باید دقت کرد تا سخن مان از ویژگی صلابت و تازه بودن برخوردار باشد. گمان نکنیم که به صرف داشتن سایت و وبلاگ و حضور در فضای مجازی و داشتن بازدید کننده؛ صاحب پیروزی هستیم و دقیق نبودن حرف‌ها و استوار نبودن پژوهش هایمان اهمیتی ندارد.

ماندگاری از آنِ حرف دقیق و نو است. البته حرف نو به معنای بی مبنایی سخن نیست.
ما در بیان مسائل دینی مقید به منابع قرآن کریم، سنت اهل بیت(علیهم السلام) و روش صحیح سلف صالح مان هستیم. و اینگونه نیست که برخلاف آنچه که در فقه ما به دقت بیان شده سخنی به عنوان نوآوری بگوییم که هیچ پایه و اساسی ندارد. این روش نقض غرض است. حرف نو با همان شیوه‌های استدلالی، مبنایی، مستند و برهانی باید بیان شود.

 

آنچه یک بانوی محقق و طلبه باید بخواند

در جهت مطالعه کتاب‌هایی به طلاب محترم توصیه می‌شود که می‌توان آنها را به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم کرد. توصیه‌های اختصاصی با توجه به رشته، توانایی ها، ظرفیت ها، علاقه و استعدادهای هر شخصی مطرح می‌شود.

 

مطالعات عمومی

اما در زمینه‌ی عمومی، بنده توصیه امام خمینی(ره) را نسبت به کتاب‌های شهید مطهری تکرار می‌کنم که مطالعه مجموعه آثار ایشان برای هر طلبه ای لازم است. و احساسم این است که اگر طلاب محترم، مجموعه آثار شهید مطهری را مطالعه کنند، شاید بیش از چهل درصد از شبهات خودشان و شبهات موجود در فضای مجازی و غیرمجازی را بتوانند پاسخگو باشند. ضمن اینکه به پژوهشگر شیوه تحقیق و تبیین را می‌آموزد که از سخنان سست و بی مبنا پرهیز کنند.

 

مطالعات اختصاصی

در رشته‌های خاص، باید به پیشینیان خود رجوع کنیم. به عنوان مثال در بحث فقه، اثر ارزشمند «مفتاح الکرامه» "سید جواد عاملی (رضوان الله تعالی علیه) را مورد بررسی قرار دهید. این اثر ارزشمند در زمانی نگاشته شده که به دست آوردن کتاب بسیار مشکل بوده است. گاهی در یک صفحه‌ی «مفتاح الکرامه» برای یک مسئله فرعی بیش از سی و چند نقل قول دیده ام. لازمه‌ی این کار، رجوع به بیش از سی نسخه خطی بدون فهرست نویسی است و نقل قول از آنهاست. این مسئله نشان دهنده همت آنها برای مطالعه و تحقیق است. ولی امروز با وجود کامپیوتر و کتابخانه‌های در دسترس و امکان سرچ سریع و راحت، گاهی همین مقدار دقت، تحقیق و تجسس هم انجام نمی دهیم.

در مباحث کلامی، حقیقتا حق کتاب ارزشمند «عبقات الانوار» ادا نشده است. کتابی که نویسنده آن در لحظات پایانی عمر و حتی در بستر بیماری دست از تلاش برای تحقیق و نگارش برنداشت. زمانی که بدن مطهر "علامه میرحامد حسین هندی" را غسل می‌دادند، می‌بینند که روی سینه‌ی ایشان اثر ردی افتاده شده است. از پسرشان که علت را می‌پرسند ایشان پاسخ می‌دهد که پدرم سال‌های آخر عمر سرفه‌های طولانی می‌کرد، به نحوی که امکان نشستن نداشت و وقتی می‌نشست گاهی خون از دهان ایشان بیرون می‌آمد. به ناچار در بستر بود، ولی در آن حال هم مطالعه، تحقیق و پژوهش را ترک نمی کرد. یک قاب چوبی درست کرده بودند که کتاب در آن قرار می‌گرفت و روی سینه و مقابل شان می‌گذاشتند تا بتوانند مطالعه و تحقیق کنند. و این خط روی سینه ایشان حاصل قرار دادن طولانی مدت آن لوح چوبی است.
این افراد با این همه تلاش و همت مضاعف، سلف صالح ما هستند و ان شاء الله ما هم خلف صالحی برای آنها باشیم.

 

آثار تالیفی مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها)

خدا را شاکر و سپاسگزارم که با همه‌ی عدم لیاقت، مرا مورد تفضل خود قرار داده و تاکنون ۱۲ اثر از بنده به چاپ رسیده که بعضی از آنها به صورت گروهی و برخی به صورت شخصی تالیف شده است.
کتاب «سنن الرسول الاعظم(صلی‌الله‌علیه‌وآله)» توانست در سال ۱۳۸۵ به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی برگزیده شود.

کتاب «فرهنگ کتب حدیثی شیعه» در دو جلد، به عنوان پژوهش برتر کشور انتخاب شد.
اولین کتاب من «فساد، سلاح تهاجم فرهنگی» بود که توسط جامعه مدرسین چاپ شد و آخرین کتابم که رساله دکتری من هم بود با عنوان «احکام مصلحتی در فقه اسلامی» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس به چاپ رسید. با وجود اینکه نوشته‌های متعدد و پراکنده ای دارم ولی متاسفانه به دلیل مشغولیت‌های اجرایی امکان تجمیع آنها فراهم نشده است.

 

سخن آخر

ما امروز در فضای جامعه ای بدون ترس از سایه‌ی سنگین طاغوت‌ها و استکبار جهانی قلم می‌زنیم، صحبت و زندگی می‌کنیم. و این مهم فراهم نشد مگر به برکت خون‌های پاک و مقدس شهدا. بنابراین وظیفه داریم تا حرمت آن خون‌های مقدس را نگه داریم و امیدواریم در این مسیر از افکار ارزشمند امام(ره) که همه‌ی این برکت‌های الهی به دست و زبان ایشان به ما عنایت شده و همچنین اندیشه‌های خلف صالحشان، مقام معظم رهبری(دام عزه) غفلت نکنیم و ان شاء الله بتوانیم در این چهارچوب‌ها به درستی حرکت کنیم.

 

 

گروه خبری: 

«صداقت»، سرلوحه فعالیت ما در جامعه‌الزهرا‌(س) باشد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: ما در مجموعه جامعه‌الزهرا‌(س) در هر بخشی که فعالیت می‌کنیم، صداقت باید سرلوحه کار ما باشد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه – ۴ تیرماه - در هجدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، با عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر، عنوان کردند: ابعاد مختلفی از آنچه که ما نیاز داریم که از زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در فضای کاری بهره بگیریم، باقی مانده است و آنچه هم که گفته شد، روشن است و ما آنها را تکرار و یادآوری می‌کنیم تا به آنها توجه بیشتری شود.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: ساحت قدسی حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) فوق این سخن‌ها است، ساحت آن حضرت چنان است که فرمودند: اگر علی خلق نمی‌شد، از آغاز و پایان خلقت برای فاطمه(سلام‌الله‌علیها) کفوی و همسری و همترازی و همانندی نبود.

 

بحث «صداقت» در جامعه ما جدی گرفته نشده است/«صدیقه» یکی از القاب حضرت زهرا(س)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه و در جلسه پایانی «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)» به عنصر «صداقت» در جامعه اشاره کردند و افزودند: در جهان، همه موجودات به استثنای انسان‌ها با صداقت زندگی می‌کنند؛ تمام این عالم صادقانه و با یک پوسته ظاهر می‌شوند و تنها استثنا ما انسان‌ها هستیم که همین موضوع، زمینه امتحان انسان‌ها قرار گرفته است.

ایشان تصریح کردند: در جامعه ما به جرئت می‌توان گفت که بحث «صداقت» جدی گرفته نشده است و افراد زشتی دروغ و آثار ویرانگر دروغ را به درستی درک نکرده‌اند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) دارای چه خصوصیاتی بودند که یکی از القاب حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)، «صدّیقه» است که به معنای مبالغه در صدق و بسیار راستگو است.

 

آیات و روایات درباره مذمت دروغ گفتن مورد توجه ویژه قرار گیرد

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به آیات و روایاتی که درباره دروغ آمده است، اشاره کردند و ادامه دادند: خداوند در آیه ۱۰۵ سوره نحل می‌فرماید: «إِنَّمَا يَفْتَرِي الْكَذِبَ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْكَاذِبُونَ؛ تنها كسانى دروغ‏پردازى مى كنند كه به آيات خدا ايمان ندارند و آنان خود دروغگويانند».

ایشان اضافه کردند: خداوند در این آیه به صراحت می‌فرماید «کسانی که ایمان ندارند، دروغ می‌گویند»؛ شاید این جمله برای ما سنگین باشد، اما متأسفانه امروز در جامعه دروغ‌های زیادی گفته می‌شود.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در ادامه این آیه به روایتی از رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) اشاره کردند که «قال رجل له صلّی اللَّه علیه و آله: المؤمن یزنی؟ قال قد یکون ذلک. قال: المؤمن یسرق؟ قال قد یکون ذلک. قال یا رسول اللَّه: المؤمن یکذب؟ قال لا، قال اللَّه تعالی: إِنَّما یَفْتَرِی الْکَذِبَ الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ؛ مردی از پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) سؤال کرد: مؤمن زنا میکند؟ فرمودند: ممکن است. گفت: مؤمن دزدی میکند؟ فرمودند: ممکن است. گفت یا رسول اللَّه: مؤمن دروغ میگوید؟ حضرت فرمودند: نه، خداوند در قرآن فرموده است: کسی با دروغ افترا می‌بندد که ایمان نداشته باشد»؛ این روایت باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد.

دکتر مدنی تأکید کردند: ساحت قدسی بسیاری از مؤمنین از ناپاکدامنی و دزدی مبرّا است و اگر به انسانی نسبت دهند، ممکن است زخم آن تا مدت‌ها به دل انسان بماند، در حالیکه در این روایت آمده است که انسان مؤمن به هیچ عنوان دروغ نمی گوید.

ایشان بیان داشتند: ما باید همواره به یکدیگر یادآوری کنیم و روایات و آیاتی که در این باره وجود دارد، به یکدیگر گوشزد کنیم.

 

انسان دروغگو از هدایت الهی بهره‌مند نیست

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: ما باید به کودکان خود آموزش دهیم که دروغ نگویند، اگر به کودکان خود یاد دهیم که برای فرار از مسئولیت دروغ بگویند، مصیبت‌های زیادی در آینده خواهند داشت.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه انسان دروغگو از هدایت الهی بهره مند نیست، اظهار داشتند: خداوند در آیه سه سوره زمل می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي مَنْ هُوَ كَاذِبٌ كَفَّارٌ؛ خداوند انسان دروغگوی کفران کننده را هدایت نمی کند».

ایشان در ادامه به روایتی از کتاب وسائل الشیعه جلد ۱۲ صفحه ۲۵۲ اشاره کردند که امام علی(علیه‌السلام) به «اصبغ بن نباته» یکی از اصحاب خویش فرمودند: « لَايَجِدُ عَبْدٌ طَعْمَ الْإِيمَانِ حَتَّی يَتْرُكَ الْكَذِبَ هَزْلَهُ وَجِدَّهُ؛ بنده مزه ایمان را نمی چشد، مگر این که دروغ را چه شوخی و چه جدی ترک کند».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند:  معمولا اگر کسی بخواهد سر به سر کسی بگذارد، ممکن است که به شوخی دروغ بگوید، در حالیکه در این روایت به صراحت آمده است که شوخی هم باعث می‌شود که انسان طعم ایمان را نچشد.

 

دروغ باعث به وجود آمدن مصیبت‌های بسیاری در جامعه می‌شود

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به آثار دروغ، تصریح کردند: فرض کنید که می‌خواهید سدی احداث کنید که برای این کار نیاز به مطالعات سد از جمله دبی آب رودخانه، نفوذپذیری زمین و املاح خاک دارید؛ اگر مسئولی برای اجرای این طرح دروغ بگوید، طرح، برنامه، هزینه و بودجه و امکانات زیادی از کشور برای آن صرف می‌شود که به هدر می‌رود و گاهی تبدیل به مصیبت می‌شود که ریشه همه اینها دروغ است.  

ایشان افزودند: امروز برخی مسائل را تحلیل اقتصادی، سیاسی و یا جناحی می‌کنند، در حالیکه دروغ باعث به وجود آمدن این مصیبت‌ها شده است.

 

نهایت صداقت برای تدوین اسناد و چشم اندازها اعمال شود

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: برای نوشتن اسناد و چشم اندازها باید تلاش کرد که نهایت صداقت در آن اعمال شود، در غیر این صورت اسناد و چشم اندازها محقق نمی شود و نسل جدید نسبت به وعده‌ها و برنامه‌ها ناامید می‌شوند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تأکید کردند: امروز برخی عادت کردند که با ارائه آمار و ارقام دروغ یکدیگر را شارژ کنند، در حالیکه مردم به مرور زمان به دروغ گفتن عادت می‌کنند.

ایشان بیان داشتند: در انتخابات وعده‌های طلایی داده می‌شود، در حالیکه انسان صادق با صداقت می‌گوید که من به مجلس می‌روم، اما بدانید که همه بودجه‌ها در دست من نیست.

 

«صداقت» سرلوحه کار و فعالیت ما در مجموعه جامعه‌الزهرا‌(س) باشد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: ما در مجموعه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در هر بخشی که فعالیت می‌کنیم، باید صداقت سرلوحه کار و فعالیت ما باشد؛ صادقانه آمار دهیم و سخن بگوییم؛ زیرا اینها در ظاهر حرف است، اما به برنامه تبدیل می‌شود که ممکن است در نهایت به مصیبتی تبدیل شود.

دکتر مدنی با بیان اینکه در نهایت صداقت با هم روبرو شوید، اظهار داشتند: فقها در برخی جاها از جمله در مقام مشورت، غیبت را مجاز شمرده اند، اما در بقیه موارد مجاز نیست.

ایشان اضافه کردند: اگر پشت سر فردی مطلب راستی را بگوییم، غیبت و حرام است و اگر پشت سر کسی، دروغ بگوییم، تهمت و حرام است؛ اگر روبرو و یا پشت سر فردی سخنی بگوییم که قصد ما اصلاح نباشد، عیب جویی و حرام است که همه اینها را باید لحاظ کنیم و حرف‌ها و سخن گفتن‌ها باید کم شود.

 

حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)، صداقت را سرلوحه زندگی خویش قرار دادند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: در محیط کاری اجازه ندهید که افتخار حضور شما در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با این سخنان زایل شود؛ به یکدیگر یادآوری کنید که سخن گفتن پشت سر یکدیگر را کم کنید و جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در این جهت باید الگو باشد.

دکتر مدنی در ادامه به ویژگی‌های شخصیتی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کردند و افزودند: در لحظه آخر که امام علی(علیه‌السلام) بر بالین حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) آمدند، حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) فرمودند: «یَا ابْنَ عَمِّ! مَا عَهِدْتنِی کاذِبَةً وَ لَا خَائِنَةً وَ لَا خَالَفْتُک مُنْذُ عَاشَرْتَنِی؛ پسر عمو جان، تا در خانة تو بودم، دروغی نگفتم، خیانتی نکردم و ازدستورات (الهی) تو هیچ‌گاه گامی فراتر ننهادم».

ایشان ادامه دادند: حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در طول ۹ سال زندگی مشترکی که با امام علی (علیه‌السلام) داشتند، صداقت را سرلوحه زندگی خویش قرار دادند.

 

درس‌های زندگانی حضرت زهرا(س) به دیگران منتقل و یادآوری شود

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) شاید در لحظه پایانی عمر خویش این جملات را بیان کردند تا درسی برای ما باشد که در پرونده اعمال آن حضرت دروغی تا کنون نبوده است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: آیت الله ستوده در روزهای عمر خود نقل کردند که آیت الله بروجردی فرمودند از ابتدای بلوغ تا کنون یک دروغ بر زبان من جاری نشده است که این حرف کمی نیست.

ایشان اظهار امیدواری کردند که آنچه که به عنوان درس از حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان شد، به دیگران یادآوری و منتقل شود و اظهار داشتند: ما با بهره‌گیری از زندگانی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌توانیم جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) را یک قدم به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) نزدیک‌تر کنیم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در پایان بیان داشت: امید است که توفیق خدمتگزاری به در خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در انواع مختلف نصیب همه ما بشود و بتوانیم زندگی، مجموعه اداری، مجموعه کشور و دنیا را به آن قله شرف  وعظمت که حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) است، نزدیک‌تر کنیم.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در هجدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در هجدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

 

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

شانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هفدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هجدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

 

گروه خبری: 

پیام مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر پیامی صادر کردند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، در متن این پیام آمده است:

 

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

 

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِحَقِّ هَذَا الْيَوْمِ الَّذِي جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِينَ عِيداً

 

سپری کردن یک ماه پرافتخار در ضیافت خاص الهی و واصل شدن به روز جوائز و پاداش‌های معنوی و حلول عید سعید فطر گوارایتان باد؛ أسعد الله أیّامکم.

 

اینک پس از یک ماه تمرین تزکیه نفس و خود نگه‌داری از گناه و انس با قرآن کریم و مناجات حضرت حق که وارد عرصه بهره‌برداری از این ذخیره ارزشمند برای آینده‌ای بهتر شده‌ایم، اینجانب ضمن تبریک به همه مسلمانان آزاده جهان به ویژه همکاران عزیز و محترم جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) از خدای مهربان می‌خواهم که ماه‌های آینده را ماه‌های پیروزی جبهه اسلام بر کفر جهانی و ظهور موفور السرور حضرت بقیه الله(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) قرار دهد و ما را در استمرار مسیر نورانی امام(ره)، شهدا و رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) سرافراز فرماید. ان‌شاءالله».

 

سیدمحمود مدنی

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد، تصریح کردند: در این راستا، بخش نظارت و بازرسی در جامعه‌الزهرا‌(س) راه‌اندازی شده است که وظیفه رسیدگی به شکایات و بازرسی منظم از همه بخش‌ها را به عهده دارد.

حضرت زهرا(س) رعایت اعتدال را در زندگانی داشتند/ راه‌اندازی بخش نظارت و بازرسی در جامعه‌الزهرا‌(س)/ مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز شنبه – ۳ تیرماه - در هفدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کردند: ساعاتی بیشتر میهمان ماه مبارک رمضان نیستیم و اگر تا کنون نتوانستیم چنانچه که شایسته است، بهره ببریم، از خداوند طلب مغفرت و بخشش کنیم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: از این ساعات پایانی ماه مبارک رمضان غفلت نکنیم و این جمله دعای افتتاح را زمزمه کنیم که «فَارْحَمْ عَبْدَكَ الْجاهِل؛ خدایا رحم کن به بنده جاهل خودت».

 

راه‌اندازی بخش نظارت و بازرسی در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه به راه اندازی بخش نظارت و بازرسی در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اشاره کردند و افزودند: بخش نظارت و بازرسی یکی از بخش‌های مهم مغفول مانده در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) است که به تازگی راه اندازی شده است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: بخش نظارت و بازرسی، بخش مهمی است که هم رسیدگی به شکایات و هم بازرسی منظم از همه بخش‌ها را به عهده دارد و البته به صورت شورایی اداره می‌شود.

ایشان ادامه دادند: در بخش نظارت و بازرسی، شورا کار بازرسی را انجام می‌دهد و نظرات شورا برای مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تبیین می‌شود.

 

انواع ارتباطات مدیریتی در میان موجودات

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: بحث امروز، بحث بسیار مهم مدیریت زیردستان و ارتباط مجموعه‌های مدیریتی است؛ به طور خلاصه، بخشی از موجودات ارتباط مدیریتی با هم ندارند و فردی اداره می‌شوند که گیاهان به این صورت هستند، یعنی اگر هزار درخت را در یک مکان بکارید، بین این درختان رئیس و مرئوس و یا کارفرما و کارگر وجود ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: در برخی، موجودات ارتباطات مدیریتی وجود دارد، اما به نحو غریزی تدبیر می‌شود، یعنی رئیس و مرئوس به صورت تکوینی معین می‌شود که نمونه واضح آن را در زنبور عسل می‌توان دید؛ درباره انسان، انسان‌ها نیاز به مدیریت دارند و نمی توانند به صورت فردی زندگی کنند.

ایشان اضافه کردند: انسان‌ها به صورت ناچار، نیاز به رئیس و مرئوسی دارند، اما کیفیت این نوع ارتباط با انتخاب خود انسان است و انسان‌ها می‌توانند بر حَسَب مدیریت دینی انتخاب کنید.

 

مدیریت سهل انگارانه هنر نیست

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به مدیریت دینی، تصریح کردند: سه نوع مدیریت را می‌توان متصور شد، از جمله مدیریت سهل انگارانه که در این مدیریت، مدیر در انجام وظایف خود بر اساس احساس و عواطف تصمیم می‌گیرد که نمونه آن استادی است که به راحتی نمره می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی عنوان کردند: متأسفانه امروز برخی مدیران گاهی با عواطف خود با سیستم آموزشی و بلکه با آینده کشور بازی می‌کنند، امروز در سیستم‌های آموزشی، استاد خوب استادی است که سخت گیر نباشد، هر چه سطح تحصیلات بالاتر می‌رود، سهل انگاری بیشتر است.

ایشان افزودند: یک مدیر باید در برابر اموال اداری پاسخگو باشد، گاهی بخشش از مال خود انسان بسیار راحت تر از اموال اداری است؛ مدیریت سهل انگارانه هنر نیست، حتی اگر از مدیر تعریف کنند، نمره دادن بی حساب و بی اعتنایی به قوانین در مسائل مالی و اداری درست نیست.

 

ماجرای صلح حدیبیه در بحث مدیریت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به ماجرای صلح حدیبیه اشاره کردند و اظهار داشتند: صلح حدیبیه یکی از جریان‌های تاریخ صدر اسلام است که اطلاع از آن می‌تواند در تمام مسائل سیاسی و تصمیم گیری‌های ما مؤثر باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: وقتی صلح حدیبیه تنظیم شد، طبق ماده دوم این قرارداد، اگر کسی از کفار مکه اسلام می‌آورد و به پیامبر گرامی اسلامی پناه می‌برد، باید به کفار تحویل داده می‌شد.

ایشان با بیان اینکه خداوند، صلح حدیبیه را «فتح مبین» نامید، ادامه دادند: برخی مسلمانان جاهل به خاطر صلح حدیبیه و ماده دوم آن به پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) اعتراض کردند، اما آن حضرت به پیمان خود وفادار بودند و طبق آن پیمان چند نفر از مردم مکه را که به مدینه پناه آورده بودند، به سران قریش تحویل دادند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: ماجرای صلح حدیبیه در بحث مدیریت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ از جمله برای مدیر وظایف و چارچوب‌هایی معین شده است که نمی توان از این چارچوب‌ها تخطی کرد.

 

مدیریت سخت گیرانه شامل پرداختن به مسائل جزئی، حاشیه‌ای، ذهنی و سلیقه‌ای است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی، مدیریت «سخت گیرانه» را از دیگر انواع مدیریت عنوان کردند و گفتند: در قانون گاهی نرمش دیده شده است، قانون اجازه داده است که کارمند از امکانات و تسهیلاتی استفاده کند، اما ممکن است که این مسئله رعایت نشود.

ایشان بیان کردند: مدیریت سخت گیرانه شامل پرداختن به مسائل جزئی، حاشیه‌ای، ذهنی و سلیقه‌ای است؛ در حالیکه مبنای مدیریت حدوسط و اعتدال، رعایت ضوابط با توجه به نرمش‌های قانونی است که در خود قانون لحاظ شده است.

 

‌ حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) رعایت اعتدال را حتی با کنیز خود دارند/ مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به مدیریت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در زندگی، یادآور شدند: حضرت سلمان می‌گوید که وارد خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) شدم، دیدم دسته آسیاب خونین است و حضرت در حال آسیاب کردن جو هستند و امام حسین (علیه‌السلام) در کنار حضرت بی قراری می‌کند؛ گفتم: اى دختر رسول خدا دستان شما پينه بسته است در صورتى كه فضه، کنیز شما حاضر است!» حضرت زهرا عليهاالسلام فرمودند: «يك روز فضه كارهاى خانه را انجام می‌دهد و يك روز من، ديروز نوبت او بوده و امروز نوبت من است».

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: این به معنای عدم مدیریت نیست؛ وظیفه شرعی مدیر، مدیریت است و اگر برای پیشبرد کار دستور و فرمان ندهد، مدیر نیست؛ مثال حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) آنجایی است که تقسیم کار صورت گرفته است و حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) رعایت اعتدال را حتی با کنیز خود دارند.

ایشان تأکید کردند: ما در هر پستی که هستیم یک وظیفه قانونی داریم و هیچ فردی در انسانیت و در پیشگاه خدا از دیگری کمتر نیست؛ وظیفه قانونی هر فرد در هر مجموعه ای ابلاغ شده است، بنابراین تساهل در انجام وظیفه‌ای که به عهده ما است، اشتباه است، تحت تأثیر احساسات قرار گرفتن در انجام وظیفه و یا سخت گیری بیش از حد هم اشتباه است و مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در هفدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در هفدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

شانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

 

گروه خبری: 

موقعیت شناسی، درسی از مکتب حضرت زهرا(سلام الله علیها) است

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به فرارسیدن روز قدس خاطر نشان کردند: مسئله غفلت از دشمن و برنامه ها، دشمنی ها، استعدادها و ظرفیت های دشمن و دشمنی های دشمن؛ جزو غفلت هایی است که خسارات جبران ناپذیری در طول تاریخ اسلام به اسلام و امت های اسلامی وارد کرده است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی» مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) روز چهارشنبه – ۳۱ خرداد – در شانزدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، بیان داشتند: جنگ بین شیعه و سنی به نفع اسرائیل و کفر جهانی است.

 

غفلت از دشمن خسارات جبران ناپذیری بر امت اسلام وارد کرده است

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به فرارسیدن روز قدس خاطر نشان کردند: مسئله غفلت از دشمن و برنامه ها، دشمنی ها، استعدادها و ظرفیت های دشمن و دشمنی های دشمن؛ جزو غفلت هایی است که خسارات جبران ناپذیری در طول تاریخ اسلام به اسلام و امت های اسلامی وارد کرده است.

ایشان افزودند: گاهی از دشمن غفلت کردیم و گاهی دشمن را اشتباهی گرفتیم و جای دشمن تغییر یافت.

 

اسرائیل دشمن اصلی امت اسلامی است

حجت الاسلام  المسلمین مدنی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با اعلام روز قدس دو هدف داشتند تصریح کردند: انگشت اشاره امام(ره) در روز قدس یک جهت بسیار مهم را یادآوری می کرد و آن اینکه امت اسلامی و بشریت یک دشمن در کمین دارند و نباید از او غفلت کنند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) اظهار داشتند: این دشمن گاهی در سطوح بالاست و گاهی افراد عالم و دانشمند به ذهن شان می آید که در آن طرف تعدادی عرب با تعدادی یهودی دعوا دارند و این مسئله به ما مربوط نیست و ما باید به وضع زندگی و اقتصاد خود برسیم؛ اما امام خمینی(ره) معتقد بودند که دشمن در آنجا کمین کرده است.

 

اسرائیل به اندازه تمام دنیا سلاح اتمی دارد

ایشان در ادامه به سلاح های اتمی اسرائیل اشاره کرده و گفتند: کشور کوچکی که به اندازه کوچکترین استان ما هم نمی شود و ما معتقدیم یک کشور جعلی است، به اندازه ی تمام دنیا کلاهک هسته ای ذخیره کرده و این کشور کوچک زیر بار هیچ نوع قرارداد هسته ای سازمان انرژی اتمی نمی رود.

حجت الاسلام مدنی تاکید کردند: هر کسی که به عنوان رییس جمهور امریکا انتخاب می شود، حتما یک سخنرانی در کنگره یهودیان امریکا دارد و باید قول بدهد که از امنیت اسرائیل حمایت می کند و باید اندیشید که اگر آنچه که در فلسطین روی می دهد تنها دعوای عرب و یهود است، پس این قدرت نمایی ها چه معنی دارد؟

 

مشکل فقط غزه و لبنان نیست

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اینکه مشکل فقط غزه و لبنان نیست اظهار داشتند: گاهی شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» داده می شود ولی باید فارغ از مباحث سیاسی، برای جوانان این مسائل را تبیین کنید که بحث غزه و لبنان نیست بلکه اسرائیل یک غده سرطانی است که در هر جایی جوانه می زند.

ایشان افزودند: آنها در اولین کنگره شان در سوئیس شعار از نیل تا فرات را بیان کردند و اگر کسی بخواهد که در تهران بخوابد و دشمن مرزهای سوریه و لبنان را بشکند، عاقبت او مانند «شاه سلطان حسین» می شود که وقتی از خواب بیدار شد، دید «محمود افغان» به پشت دروازه های اصفهان رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در تشریح حمایت امریکا از رژیم صهیونیستی بیان کردند: با وجود منابع زیرزمینی فراوانی که در اختیار کشورهای عربی است، ولی در زمانی که با یکدیگر به صورت جدی جنگ می کردند هیچ رییس جمهور امریکایی به آنها تضمین رفاقت نداد ولی در مقابل تمام رییس جمهورهای امریکا به رژیم صهیونیستی قول تامین امنیت اسرائیل را داده اند پس ما در غزه و لبنان و سوریه از تمامیت ارضی خودمان حمایت می کنیم.

 

شناسایی دشمن اصلی بسیار مهم است

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(دام عزه) ابراز داشتند: ایشان به روحانیان و علمایی که در کشورهای دیگر حضور داشتند فرمودند که در کشورهایی که هستید این مسئله را تبیین کنید که ما در سوریه از خط مقاومت دفاع می کنیم.

ایشان افزودند: مقام معظم رهبری(دام عزه) فرمودند: ما در دنیای سیاسی، دشمنی واضح تر از صدام نداشتیم که هشت سال با ما جنگید ولی روزی که صدام در مقابل کویت موضع گیری کرد ما گفتیم که اشتباه کرده؛ اما به محض اینکه امریکا با صدام وارد جنگ شد من به تمام سران قوا گفتم که نباید گلوله ای به طرف صدام شلیک شود و از امریکا حمایت نشود؛ چون در مقابل صدام امریکا قرار دارد و با وجود اینکه صدام دشمن خونی ماست ولی ما می دانیم که امریکا با چه نیتی به عراق آمده است.

 

غفلت از دشمن باعث ذلت است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تاکید کردند: قصه‌ی دشمن ما اساسی است و غفلت کردن از این دشمن باعث می شود تا به روزگار سلطان حسین صفوی دچار شد که هر چه به او درباره دشمن هشدار دادند توجه نکرد تا محمود افغان به پشت دروازه های شهر اصفهان رسید.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) به سخنی از امیرالمومنین(علیه السلام) اشاره کرده و بیان داشتند: در خطبه ۲۷ نهج البلاغه آمده که «مَا غُزِيَ قَوْمٌ قَطُّ فِي عُقْرِ دَارِهِمْ إِلَّا ذَلُّوا ؛ وقتی خطوط نبرد را به آستانه خانه خود کشیدید منتظر ذلت باشید» و این بیان حضرت علی(علیه السلام) در وضعیت کنونی ما نشان می دهد که وقتی اجازه دادید دشمن تان تمام یاران بین المللی شما را خرد کند به مرزهای شما می رسد.

 

تشخیص اینکه دشمن اصلی کیست، بسیار مهم است

ایشان در ادامه دومین هدف امام خمینی(ره) از اعلام روز قدس را اشتباه نگرفتن دشمن برشمردند و اظهار داشتند: ما و هر انسانی و هر تفکری، دشمن های مختلفی داریم و افکار متفاوت در مقابل مان هست ولی اینکه درست تشخیص بدهیم که دشمن اصلی کیست و دعوای اصلی کجاست، بسیار مهم است.

 

دشمن گاهی ما را به خودمان مشغول می کند تا از او غافل شویم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: پیش از انقلاب درحوزه علمیه کتابی به نام «شهید جاوید» منتشر شد که علم امام حسین(علیه السلام) در آن مورد بحث قرار گرفته بود و عده ای در مقابل آن و عده ای در دفاع آن سخنان زیادی گفتند و بعد از گذشت ماه محرم و تکفیر و تعریف از این کتاب، شخصی گفت که وقتی با امام خمینی(ره) در نجف درباره این کتاب صحبت کردم ایشان گفتند شاه همه تان را سرکار گذاشته است و بهترین فرصت محرم برای حمله کردن به شاه را صرف حمله به یکدیگر کردید.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) خاطر نشان کردند: قبل از انقلاب در حالی که درگیری با بهاییت زیاد شده بود و عده زیادی وارد این بحث شده بودند، امام خمینی(ره) به این مسئله ورود نکردند و یکی از بزرگان این جمع بعد از پیروزی انقلاب گفت امام(ره) درست عمل کرد؛ زیرا ما به دنبال زدن شاخه ها بودیم که هر بار شاخه جدیدی رشد می کرد ولی امام(ره) با پیروزی انقلاب ریشه را زد و کلا بعد رفتن شاه و پیروزی انقلاب بحث بهاییت تمام شد.

 

اسرائیل دشمن اصلی ماست

ایشان افزودند: بعد از اتمام سمیناری با حضور علمای اسلام خدمت مقام معظم رهبری(دام عزه) رفتیم و ایشان فرمودند داعش دشمن ما نیست اشتباه نکنید؛ ما الان مجبور هستیم با داعش بجنگیم وگرنه دشمن ما اسرائیل است.

 

جنگ بین شیعه و سنی به نفع اسرائیل و کفر جهانی است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه برخی گمان می کنند که اهل سنت دشمن ماست اظهار داشتند: ما در بحث های ولایت تعصب داریم و امیدواریم بر این عقیده بمیریم و بر سر آن شهید شویم و در جمع علمای اهل سنت هم گفته ام که من یک شیعه متعصب هستم ولی اشتباه نمی کنم که با شما اهل سنت بجنگم چون این دعوا به نفع اسرائیل و کفر جهانی است.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) خاطر نشان کردند: برخی به اسم دفاع از ولایت در برنامه تلویزیونی به همسر پیامبر(صلی الله علیه و آله) فحش می دهند ولی آیا می دانید که به‌خاطر همین ناسزا چقدر شیعه در پاکستان و مکان های دیگر کشته شده است؟

ایشان در ادامه گفتند: با وجود اینکه درباره مباحث ولایت صحبت می کنید و فرزندان خود را مسلح به سلاح استدلال و برهان در عقایدشان می کنید ولی بدانید ما در این جبهه ها با فکر و اخلاق حرکت می کنیم و ناسزا نمی گوییم و آن جبهه ای که ما باید در مقابلش بایستیم، اسرائیل است.

 

موقعیت شناسی، درسی از مکتب حضرت زهرا(سلام الله علیها) است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه شجاعت درسی است که در این موضوع از زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) می آموزیم، ابراز داشتند: وقتی وظیفه اقتضا کرد که ایشان به میدان بیاید هیچ ترسی در وجودشان نبود و با تمام وجود به میدان آمدند.

 مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در پایان مضمون روایتی تاریخی را بیان داشتند: در وقتی که خلافت غصب شده بود حضرت زهرا(سلام الله علیها) به امیرالمومنین(علیه السلام) فرمود کاری نمی کنی؟ امیرالمومنین شمشیرش را برداشت که از خانه بیرون برود و همان هنگام صدای اذان بلند شد؛ حضرت علی(علیه السلام) گفت فاطمه اگر با این شمشیر از این در بیرون بروم دیگر این صدای اذان شنیده نمی شود.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در شانزدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در شانزدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها