فرم جستجو

حجت الاسلام و المسلمین مدنی

دومین درس اخلاق ویژه کارکنان جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

دومین جلسه درس اخلاق کارکنان جامعه‌الزهرا(س) با سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

دومین جلسه درس اخلاق کارکنان جامعه‌الزهرا(س) با سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، دومین جلسه درس اخلاق ویژه کارکنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز پنجشنبه، ۲ آذرماه ساعت ۱۰ تا ۱۱ در حسینیه امام خمینی(ره) این مؤسسه علمی آموزشی برگزار می‌شود.

در این جلسه که به همت اداره کل امور تربیتی برگزار می‌شود، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به ادامه مباحث سلسله‌جلسات منشور فاطمی و اخلاق کارمندی می‌پردازد.

سلسه‌جلسات منشور فاطمی با سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ایام ماه مبارک رمضان بعد از نماز ظهر و عصر برگزار شد و حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی سیره زندگانی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) را به صورت منشور فاطمی تبیین و تشریح کردند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

مدیر جامعه‌الزهرا(س): خدمتگزاران دین انتخاب شده از سوی خداوند هستند

یکی از شاخصه های مهم طلاب به عنوان خدمتگزاران دین، زهد است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه زهد در دنیا نخستین شرط طلبگی است، گفت: توفیق خدمتگزاری دین نشانه انتخاب الهی است و خدمتگزاران دین، منتخب خداوند هستند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» شب گذشته پس از نماز مغرب و عشاء در نشست ماهانه با طلاب خوابگاهی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به موضوع «زی طلبگی» پرداخت و عنوان کرد: «زی طلبگی» به معنای تصویری از طلبه مورد خاص قرآن و عترت است و این که طلبه تراز انقلاب اسلامی کدام است.

 

خدمتگزاران دین انتخاب شده از سوی خداوند هستند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به دعای ندبه، اظهار داشت: این دعا مجموعه عجیبی است که مشابه آن را در دعاهای دیگر نمی‌توان یافت و بنا به یک نقل از امام صادق(علیه‌السلام) و بنا به نقل دیگر از امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزود: دعای ندبه با تاریخ نبوت و ولایت شروع می شود و در فرازهای اولیه آن می خوانیم: «الَّذِینَ اسْتَخْلَصْتَهُمْ لِنَفْسِک وَ دِینِک إِذِ اخْتَرْتَ لَهُمْ جَزِیلَ مَا عِنْدَک مِنَ النَّعِیمِ الْمُقِیمِ؛ آنانکه تنها برای خود و دینت برگزیدی، آنگاه که برای ایشان اختیار کردی، فراوانی نعمت پابرجایی که نزد توست، نعمتی که تباهی و نابودی ندارد».

وی ادامه داد: ما در این فراز می خوانیم که خداوند برای خود و دینش افرادی را برمی‌گزیند، بنابراین هر فردی نمی‌تواند در خدمت خدا و دین خداوند باشد و باید انتخاب شود.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: انتخاب افراد برای خدمت به خدا و دین خداوند بر اساس معیارهایی چون پاکی ها و ظرفیت ها است و باید عنایت هایی شده باشد تا فردی در این مسیر قرار گیرد.

 

توفیق خدمتگزاری دین نشانه انتخاب الهی است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به فراز «بَعْدَ أَنْ شَرَطْتَ عَلَیهِمُ الزُّهْدَ فِی دَرَجَاتِ هَذِهِ الدُّنْیا الدَّنِیةِ وَ زُخْرُفِهَا وَ زِبْرِجِهَا فَشَرَطُوا لَک ذَلِک وَ عَلِمْتَ مِنْهُمُ الْوَفَاءَ بِهِ فَقَبِلْتَهُمْ وَ قَرَّبْتَهُمْ» اشاره کرد و افزود: اگر ما توفیق خدمتگزاری خداوند و دین خدا را داشته باشیم، نشانه انتخاب الهی است و باید خدا را شاکر و سپاسگزار بر این نعمت بزرگ باشیم.

وی در ادامه به خاطره ای از شهید هاشمی نژاد از علمای بزرگ مشهد اشاره کرد و گفت: در زمان پیش از انقلاب، رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)، شهید هاشمی نژاد، مرحوم طبسی و مرحوم محامی هسته های مرکزی بودند که مسائل انقلاب را در مشهد و خراسان برنامه ریزی می کردند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: شهید هاشمی نژاد نقل می کرد که دیداری با حضرت امام خمینی(ره) قبل از تبعید داشتیم، ایشان فرمودند که خیلی غصه اسلام را نخورید، غصه خودتان را بخورید؛ اسلام مانند آبی است که اگر از اینجا در زمین فرو رود، از جای دیگر بیرون خواهد آمد؛ پس غصه خودتان را بخورید که توفیق خدمتگزاری از دین از شما سلب شد.

 

زهد یکی از شاخصه های مهم طلبه است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه یکی از شاخصه های مهم طلاب به عنوان خدمتگزاران دین، زهد است، تصریح کرد: زهد به این معنا نیست که دنیا نداشته باشیم، بلکه بدین معناست که تعلق به دنیا نداشته باشیم.

وی ادامه داد: دنیا داشتن متفاوت از تعلق به دنیا داشتن است، برخی دنیا دارند، تعلق هم دارند؛ برخی دنیا دارند، اما تعلق ندارند، برخی افراد هم هستند که دنیا ندارند، اما تعلق به برخی مسائل دنیوی دارند.

 

خدمتگزار خدا و دین خدا به دنیا دلبسته نیست

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه خدمتگزار خدا و دین خدا به دنیا دلبسته نیست، به زندگی مرحوم حاج احمد نراقی، نویسنده کتاب معراج السعاده اشاره کرد که در حالیکه دارای باغ و مزارع و مال فراوانی بود، اما دلبسته به مال دنیا نبود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اضافه کرد: برخی افراد دل در گروی مسائل دنیایی مانند زمین، ماشین، خانه و یا حتی عنوان دارند که اینها نیز وابسته به دنیا هستند؛ بنابراین ببینیم دل در گروی دنیا داریم یا نه؟.

وی به آیه ۱۷۶ سوره اعراف اشاره کرد که خداوند می‌فرماید: «وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَ لکِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَي الْأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ؛ و اگر می خواستیم او را با این آیات(و علوم و دانشها) بالا می بردیم، اما او به پستی(دنیا) گرایید و از هوای نفس پیروی کرد».

 

دلبستگی به دنیا ما را از درِ خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) دور می کند/اولین شرط طلبگی، زهد در دنیا است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با تصریح بر اینکه دل خود را از دنیا آزاد کنیم، تأکید کرد: ما نباید در خدمت دنیا باشیم، بلکه دنیا باید در خدمت ما باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شد: گاهی دلبستگی به یک وسیله خانه مانند پرده، فرش، زندگی، ماشین، اسم و عنوان ما را از درِ خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) دور می کند و به درِ خانه دیگران می برد.

وی با بیان اینکه اولین شرط طلبگی، زهد در دنیا است، عنوان کرد: تقاضا می کنم از امروز تعلق های خود را بشمریم و ببینیم چه مواردی دل ما را می کشد و در انتخاب ها یک طرفه می کند؛ آنچه که دل ما را به غیر خدا وابسته کند و معیارهای ما را تغییر دهد، دنیایی است و وابستگی به دنیا برای ما مصیبت می آورد.

 

در ادامه این نشست، بانوان طلبه خوابگاهی سؤالات و درخواست های خود را مطرح کردند و مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به سؤالات آنان پاسخ گفتند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

کاروان همپای قافله جامعه‌الزهرا(س) حامل عطر اربعین به قم باشد

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) این پیام را به ما می‌دهد که مسیر رشد، کمال، ترقی و رسیدن به قرب الهی و تزکیه نفس، عمل به کتاب خداوند و پیروی از سنت‌های رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) این پیام را به ما می‌دهد که مسیر رشد، کمال، ترقی و رسیدن به قرب الهی و تزکیه نفس، عمل به کتاب خداوند و پیروی از سنت‌های رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی» در سلسله نشست‌هایی که با حضور اعضای کاروان همپای قافله۳ که در همایش بزرگ پیاده روی اربعین حسینی شرکت داشتند، برگزار ‌شد، ابعاد مختلف منشور زیارت را تبیین کرد.

 

سفر معنوی اربعین سفری درس‌آموز در زندگی است

مدیر بزرگ‌ترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع، در نشست پایانی در شب اربعین، عنوان کرد: سفر معنوی اربعین سفری درس‌آموز در زندگی است؛ یکی از این درس‌ها سرعت گذر عمر است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه زندگی یک سفر است، اظهار داشت: زندگی در این دنیای موقت و گذرا به سرعت می‌گذرد و یقین و باور به موقتی بودن زندگی خیلی در برنامه‌ریزی‌های ما تأثیرگذار است.

وی در ادامه با اشاره به پیاده روی اربعین و موکب‌های مسیر بیان داشت: ما در این مسیر به کوچکی و بزرگی و یا ظاهر موکب‌ها توجه نداشتیم و تنها به ذات آنها توجه می‌کردیم، چون به موقتی بودن آن باور داشتیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شد: حضرت نوح دو هزار و ۵۰۰ سال عمر کرد، اما زمانی که عزرائیل به نزدش آمد، فرمود: «روزگاری را که در این دنیا به سر بردم، برایم همانند از آفتاب به سایه آمدنم بود. آنچنان سریع و بی ارزش برایم گذشت».

 

نظیر پیاده روی اربعین حسینی در هیچ جای دنیا یافت نمی شود

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تأکید کرد: اربعین حسینی غوغا و قیامتی است که نظیرش در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود و ما باید از سفر معنوی و پرخیر و برکت اربعین درس بگیریم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با تصریح بر اینکه در هیچ جای دنیا مشابه کربلا و همایش پیاده روی اربعین نمی‌توان یافت، گفت: در این مسیر کاری ندارند که شما از کجا آمده اید و اهل کدام کشورید؛ همه مردم به عنوان خادم الحسین در این مسیر خدمت می‌کنند.

وی، یکی از نکات مهم در این سفر را پرهیز از اسراف عنوان و اذعان کرد: روزى حسن بصرى کنار شط فرات در حالی وضو می‌گرفت که آب وضو بر زمین کنار شط می‌ریخت؛ امام علی(علیه‌السلام) فرمودند در این کار اسراف نمودى زیرا آب را بر زمین ریختى و بر روى آب نریختى؛ بنابراین مراقب باشیم اسراف نکنیم.

 

بانوان طلبه در طول زندگی وقت شناس، زمان شناس و فرصت شناس باشند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به اینکه در مسیر پیاده روی اربعین، نظم، صبر، تحمل دیگران و تعامل با دیگران را نیز تجربه کردیم، تصریح کرد: بانوان طلبه تلاش کنند با بهره‌مندی از این آموزه‌ها، در طول زندگی خود وقت‌شناس، زمان‌شناس و فرصت‌شناس باشند.

وی با بیان اینکه حامل عطر اربعین برای قم باشیم، به اهمیت زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) اشاره کرد و افزود: زیارت امام حسین(علیه‌السلام) دارای مباحث مختلفی است؛ یک بحث این است که هرچند امام حسین(علیه‌السلام) شفیع همه ما است؛ فرازهای مختلف زیارتنامه‌ی حضرت أباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) به ما معیارهای ارزشمندی برای زندگی می‌دهد.

 

معیارهای کمال و قرب الهی در زیارت‌نامه اهل بیت(ع) نهفته است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: فرازهای «جَاهَدْتَ فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ»، «وَ عَمِلْتَ بِكِتَابِهِ»، «وَ أَقَمْتَ الصَّلاةَ وَ آتَيْتَ الزَّكَاةَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَيْتَ عَنِ الْمُنْكَرِ» و «وَاتَّبَعْتَ سُنَنَ نَبِیهِ صَلَّی‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ» در زیارتنامه‌ها برای ما معیار هستند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان عنوان کرد: زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) این پیام را به ما می‌دهد که مسیر رشد، کمال، ترقی و رسیدن به قرب الهی و تزکیه نفس، عمل به کتاب خداوند و پیروی از سنت‌های رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) است.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا(س): نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است

مدیر جامعه‌الزهرا(س): نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر، به موضوع اهمیت کتاب و نقش میراث مکتوب در تمدن بشری اشاره و عنوان کردند: برخی افراد، آغاز تمدن انسانی را همزمان با کتابت و میراث مکتوب می‌دانند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره تمدن سومریان به این که قدیمی ترین تمدن شناخته شده بشری است، اظهار داشتند: این تمدن به عنوان میراثی پرافتخار در اختیار ما است که ۸۲ قانون بر روی یک سنگ نوشته حک شده است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با تصریح بر اینکه با حذف کتابت و میراث مکتوب از تمدن بشری، بیش از ۹۰ درصد میراث علمی بشر از بین می‌رود، تأکید کردند: نوشته، نوشتار و کتاب، سنگ تمدن بشری و منتقل کننده اساس دانش، فرهنگ و تمدن انسانی به نسل‌های بعد است.

ایشان با بیان اینکه نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است، گفتند: در طول تاریخ و تمدن پرافتخار اسلام، شخصیت‌های علمی برجسته ای در میان بانوان حضور داشتند که تألیفاتی از خود به یادگار گذاشتند.

 

توجه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به نقش و جایگاه شایسته بانوان در پیشبرد فرهنگ اسلامی

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزودند: بانو «آمنه بیگم مجلسی»، خواهر علامه مجلسی یکی از بانوان مجتهده در عصر خود بودند که از دانش و فقاهت ایشان، تألیفاتی به جای مانده، اما چهره ایشان در میان ما شناخته نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه دادند: بانو «فاطمه فیض» خواهر علامه فیض کاشانی از دیگر بانوان دانشمند و بافضیلتی است که آثار ارزشمندی از ایشان به دست ما رسیده است.

ایشان به دختر شهید اول اشاره کردند که بانوان آن عصر درباره مسائل فقهی به ایشان مراجعه می‌کردند و اظهار داشتند: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه این مسیر نورانی اقداماتی در دستور کار خود دارد تا بانوان جامعه به نقش و جایگاه شایسته خود در پیشبرد فرهنگ اسلامی برسند.  

 

برگزاری همایش کتاب سال بانوان در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه برگزاری همایش ملی کتاب سال بانوان با حمایت و تصویب هیئت امنای این مؤسسه در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کردند: امروز در حوزه بانوان، حوزه علمیه‌ای به گستردگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در کل جهان اسلام نداریم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به سابقه درخشان این مؤسسه اشاره کردند و ادامه دادند: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هم اکنون ۱۴ هزار طلبه شاغل به تحصیل و بیش از ۵۰ هزار فارغ التحصیل در سطوح و رشته‌های مختلف تحصیلی دارد، همچنین مجتمع آموزشی تربیتی هدی و مجموعه دانشکده هدی وابسته به این مؤسسه هستند.

ایشان تصریح کردند: یکی از اقدامات جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، برگزاری همایش کتاب سال بانوان است و این مؤسسه با چنین ظرفیت بالایی در این مسیر مقدس گام برمی دارد.

 

برگزاری همایش بانو مجتهده امین در هفته پژوهش

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: سابقه همایش کتاب سال بانوان با عنوان همایش بانومجتهده امین بود که به صورت محدودتر و با اهداف کوچکتر به مدت دو سال در این مجموعه برگزار شده است.

ایشان افزود: امسال همایش بانو مجتهده امین همچون سال‌های گذشته در هفته پژوهش برگزار می‌شود.

 

محدوده کتاب سال بانوان محدوده گسترده‌ای است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه محدوده کتاب سال بانوان محدوده گسترده ای است، گفتند: این همایش در سال اول ویژه بانوان مؤلف در محدوده علوم اسلامی و پژوهشگران حوزه زن و خانواده از دیدگاه اسلام برگزار می‌شود.

ایشان یادآور شدند: تا کنون شورای سیاستگذاری همایش کتاب سال بانوان، جلسات متعددی برگزار کرده و آیین‌نامه‌های لازم به تصویب رسیده است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کردند: تشکیل کمیته‌های مختلف و شورای علمی از دیگر برنامه‌های شورای سیاستگذاری این همایش است.

 

«صحیفه فاطمیه» اولین کتاب پس از رحلت پیامبرگرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بر لزوم هم فکری و هم اندیشی فرهیختگان و نهادهای مختلف در مسیر رشد و تعالی فرهنگ اسلامی کشور و جهان اسلام تأکید کردند و افزودند: در تاریخ اسلام، «صحیفه فاطمیه» اولین کتاب پس از رحلت پیامبرگرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است که توسط حضرت زهرا(سلام الله علیها) املا شد.

ایشان با بیان اینکه کتاب «صحیفه فاطمیه» از افتخارات همه مسلمانان به ویژه شیعیان است، تصریح کردند: در روایات اسلامی آمده است ائمه معصومین(علیهم‌السلام) از این کتاب بهره می‌بردند و این کتاب امروز در محضر حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشت: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان مجموعه علمی حوزوی بانوان جهت نشان دادن ظرفیت‌های بالای بانوان تلاش می‌کند تا همه بدانند که حجاب، عفاف، پاکدامنی و دستورات دینی آسیبی به رشد علمی آنها در تمدن بشری نمی زند.

گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س): بانوان طلبه «هادیان‌الی‌الله» باشند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی تصریح کردند: بانوان طلبه باید «هادیان‌الی‌الله» باشند و همسران و فرزندان خود را در مسیر خداوند متعال هدایت کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی تصریح کردند: بانوان طلبه باید «هادیان‌الی‌الله» باشند و همسران و فرزندان خود را در مسیر خداوند متعال هدایت کنند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه در همایش طلاب جدیدالورود تحصیلات تکمیلی(حضوری) جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) که در آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد، ضمن تبریک میلاد باسعادت امام هادی(علیه‌السلام) اظهار امیدواری کردند که بانوان طلبه در مسیری که امام هادی(علیه‌السلام) ترسیم کردند، وظیفه هدایتی خود را انجام دهند و همه «هادیان الی الله» باشند.

ایشان با اشاره به اینکه روایات متعددی درباره ثمره علم بیان شده است، یادآور شدند: امام علی(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «ثَمَرَهُ العِلمِ العَمَلُ بهِ؛ نتیجه علم به کار بستن آن است».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تأکید کردند: طلاب تحصیلات تکمیلی که علوم و معارف اسلامی را به صورت تخصصی می‌آموزند، باید همواره به ثمر علم خود توجه داشته باشند.

 

طلاب جامعه‌الزهرا‌(س) در علم خود، تواضع و اخلاص داشته باشند

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به حدیث «ثَمَرةُ العِلمِ إخْلاصُ العَمَلِ»، ثمره علم را اخلاص بیان کردند و افزودند: اگر علم حاصل شد، «لاحول و لا قوه الّا بالله» و این که خداوند متعال، مقلب القلوب است، را باور می‌کنید.

ایشان به حدیث دیگری از امام علی(علیه‌السلام) با مضمون «اَلتَّواضُعُ ثَمَرَةُ الْعِلْمِ» اشاره و عنوان کردند: ما در مقابل همه مستمعان و همه افرادی که با آنان در ارتباط هستیم، باید تواضع داشته باشیم.

استاد عالی حوزه‌های علمیه با تصریح بر اینکه ثمره علم ما باید عمل، اخلاص و تواضع باشد، تأکید کردند: اگر عمل، اخلاص و تواضع، ثمر علم ما نباشد، نشان می‌دهد درخت علم ما آفت زده است.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی به طلاب جدیدالورود تحصیلات تکمیلی توصیه کردند که استعدادهای خود را کشف کنند و اظهار داشتند: بانوان طلبه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) می‌توانند محقق، مفسر، مشاور، مدرس و یا مبلغ علوم دینی شوند.

 

طلبه باید هادی و هدایتگر باشد

ایشان با یبان اینکه طلبه باید هادی و هدایتگر باشد، عنوان کردند: در این دوره با شناخت ظرفیت‌های خود به توانایی‌های خود پی ببرید و یکی از اقشار مختلف جامعه را به عنوان مخاطبین خود انتخاب کنید.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: بخشی از مشکلات جهان با قلم و بیان بانوان طلبه درمان می‌شود، بنابراین تلاش کنید تا درمانگر برخی دردهای طولانی و قدیمی جامعه شوید.

 

جامعه‌الزهرا‌(س) جناح و حزب سیاسی نیست

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه بانوان طلبه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) خود را خانواده جامعه‌الزهرایی بدانند، افزودند: اگر ما یک شبکه باشیم، بهتر به وظیفه خود عمل می‌کنیم، بنابراین باید از فعالیت‌های جزیره‌ای بپرهیزیم.

ایشان با تصریح بر اینکه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) جناح و حزب سیاسی نیست، بیان داشتند:  جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یک حزب زهرایی است؛ همه ما در محضر حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) و در یک خانواده هستیم تا در مسیر اهداف بلند و ارزشمند آن بانوی بزرگوار و در راستای اهداف انقلاب اسلامی قدم برداریم.

 

بانوان طلبه، همسران و فرزندان خود را در مسیر الی‌الله هدایت کنند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: بیان و نوشته ما بخشی از هدایت ما است؛ مهم ترین بخش هدایتی ما، هدایت شخصیتی ما است؛ بانوی طلبه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باید بانوی نمونه باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی با بیان اینکه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باید تبدیل به یک برند در زندگی زناشویی شود، عنوان کردند: همسر و مادر موفق بودن اصل است و بانوان طلبه این مؤسسه باید همسران و فرزندان خود را در مسیر خداوند متعال هدایت کنند.

 

گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س): نخستین قدم در مسیر طلبگی، اصلاح نفس و خودسازی است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س)، نخستین گام در مسیر طلبگی را اصلاح نفس و خودسازی عنوان کردند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه نخستین قدم در مسیر طلبگی، اصلاح نفس و خودسازی است، تصریح کردند: طلاب جامعه‌الزهرا‌(س) از همین امروز به دنبال کشف استعداد‌های خود باشند تا در یکی از حوزه‌های مشاوره، تبلیغ، تدریس و یا پژوهش تخصص پیدا کنند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی» روز سه شنبه، ۱۴ شهریورماه در همایش طلاب سطح دو(حضوری) سال تحصیلی ۹۶-۹۷ که در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد، ضمن تبریک ایام غدیریه عنوان کرد: شما طلاب جدیدالورود در بین دو عید بزرگ قربان و غدیر به خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) دعوت شدید که امید است برکات وجودی آن حضرت شامل همه ما شود.

 

حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) آموزگار بزرگ ما در تمام این مسیر هستند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با تصریح بر اینکه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) آموزگار بزرگ ما در تمام این مسیر هستند، اظهار داشتند: امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌فرمایند: «اسوه من مادرم فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) است».

ایشان با بیان اینکه همه ما در یک خانواده بزرگ جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) حضور داریم، خطاب به والدین طلاب جدید الورود، عنوان کردند: فرزندان شما در مسیر فهم و فقه دین و تبلیغ دین مبین اسلام هستند، به طور یقین مسیر به درستی انتخاب شده است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: فرزندان شما وارد مسیری شدند تا با فهم دین، در خدمت اسلام و ارزش‌های دینی باشند که این مسیر، مسیر مبارک و نورانی است.

 

مسیر طلبگی، مسیر مقدسی است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: اگر بانوان طلبه توفیق برطرف کردن شبهه و یا آموزش معارف اسلام به یک نفر را داشته باشند، صدقه جاریه است که قابل مقایسه با هیچ یک از کارهای خیر نیست.

ایشان با اشاره به اینکه امروز در همه خانه‌ها و مکان‌های مختلف کتاب مفاتیح الجنان وجود دارد، بیان داشتند: روزانه میلیون‌ها نفر سر سفره حاج شیخ عباس قمی هستند و خداوند اجر آن را در نامه اعمال این عالم بزرگوار و پدر و مادر وی ثبت می‌کند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با تصریح بر اینکه مسیر طلبگی، مسیر مقدسی است، تأکید کردند: اگر طلاب نسبت به تعهد خود پایدار بمانند و در این مسیر، یک نفر را هدایت و یا شبهه یک نفر را برطرف کنند، همه ما در ثواب آن شریک هستیم.

ایشان با بیان اینکه طلبه باید انسان‌ساز و مؤمن‌ساز باشد، عنوان کردند: طلبه به هر اندازه که قصد و همت بلند داشته باشد، تلاش وی نیز باید بیشتر باشد.

 

اولین قدم در مسیر طلبگی، اصلاح نفس و خودسازی است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با تصریح بر اینکه اولین قدم در مسیر طلبگی، اصلاح نفس و خودسازی است، گفتند: طلبه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به لحاظ این نام مبارک باید متدین ترین و در درس، کوشاترین باشد، زیرا این مجموعه منسوب به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باید بهترین همسر، بهترین مادر و بهترین مبلغ باشند، زیرا الگوی او بانوی بزرگواری است که امام علی(علیه‌السلام) درباره آن حضرت قسم می‌خورند که: «در تمام این مدت، فاطمه مرا خشمگین و عصبانی نکرد».

 

طلاب جامعه‌الزهرا‌(س) از همین امروز به دنبال کشف استعداد‌های خود باشند

ایشان با بیان اینکه طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) از همین امروز به دنبال کشف استعداد‌های خود باشند، اظهار داشتند: در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، برنامه‌ریزی‌های جدید جهت برگزاری دوره‌های تخصصی صورت گرفته است، بنابراین طلاب، استعدادهای خود را در حوزه‌های مشاوره، تبلیغ، تدریس و یا پژوهش کشف کنند. 

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به اینکه فقه، اصول، تفسیر و حدیث با تلاش بزرگان دین در گذشته به این جایگاه رسیده است، یادآور شدند: زمانی که آیت‌الله شیخ حسن نجفی، صاحب جواهر فرزند خود را از دست دادند، در کنار جنازه اشک می‌ریختند و در عین حال، کتاب می‌نوشتند.

وی ادامه دادند: حاصل تلاش‌های این عالم بزرگوار، نگارش ۴۳ جلد جواهر در فقه است که ما هنوز در مقابل این کتاب‌ها سر تعظیم فرود می‌آوریم.

 

حضور طلاب غیرایرانی از بیش از ۵۰ کشور جهان در جامعه‌الزهرا‌(س)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به حضور طلاب غیرایرانی از بیش از ۵۰ کشور جهان در این مؤسسه اشاره و عنوان کردند:  امسال در مهد کودک شکوفه‌های بهار این مؤسسه، بیش از هزار و ۵۰۰ کودک پذیرش شدند.

وی در پایان با بیان اینکه رعایت نظام و قوانین جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باید مورد توجه طلاب قرار گیرد، یادآور شدند: مجتمع آموزشی تربیتی هدی و دانشکده هدی از دیگر بخش‌های این مجموعه است که برای اداره مجموعه به این بزرگی نیاز به رعایت قوانین و نظم طلاب داریم.

گروه خبری: 

جمعی از بانوان مسلمان آفریقا با مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) دیدار کردند

۱۷ نفر از بانوان مبلغ کشورهای آفریقایی با مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، ۱۷ نفر از بانوان مبلغ از پنج کشور آفریقایی با حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) دیدار کردند.

هدف از این دیدار، آشنایی بانوان با جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع بود.

میهمانان غیرایرانی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  با نحوه پذیرش طلاب بین الملل، دروس ارائه شده در مقاطع تحصیلی و شرایط تحصیل در این مؤسسه آشنا شدند.

در این دیدار، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به رسالت بانوان مبلغ در جهان امروز به نقش سازنده بانوان در بیداری اسلامی اشاره کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به چگونگی ورود حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) به شهر مقدس قم اشاره و تصریح کردند: حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) می‌توانند الگوی رسالت بانوان مبلغ در تبلیغ معارف اسلام و سیره اهل بیت(علیهم‌السلام) باشند.  

در پایان این دیدار، هدایایی به رسم یادبود از سوی مدیریت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به میهمانان اهدا شد.

گروه خبری: 

همسر یکی از شهدای منا: خدا شهدای منا را گلچین کرده بود

همسر حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین، یکی از علمای پاکستان گفت: شهدای منا به ویژه همسر شهیدم با لباس احرام به شهادت رسیدند که نشان می‌دهد خداوند آنان را گلچین کرده بود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «زبیده فخرالدین»، همسر شهید حجت الاسلام و المسلمین «غلام محمد فخرالدین» یکی از علمای پاکستان که در حادثه جانسوز منا به شهادت رسید، روز پنجشنبه، ۹ شهریورماه در دیدار مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با این خانواده شهید گرامی، عنوان کرد: حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین از کودکی به دین اسلام خدمت کرد.

وی اظهار داشت: ایشان ۲۵ سال در حوزه علمیه مشغول به تحصیل بودند و در سال ۹۴ موفق به دریافت دکترای علوم قرآن و حدیث شدند.

همسر حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین یادآور شد: حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین همواره می گفتند: «ما وظیفه داریم که در اینجا درس بخوانیم و دوباره به میهن خود برگردیم» و در سال ۹۴ نیز که دکترای خود را دریافت کردند، درخواست داده بودند که برای همیشه به پاکستان برگردیم.

وی که فارغ التحصیل سطح دو جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) است، افزود: شهید فخرالدین هر سال در چند نوبت برای تبلیغ به پاکستان می رفتند، همچنین سال ۹۴ برای ششمین سال عازم حج تمتع شدند.

فخرالدین با بیان اینکه این شهید والامقام به پنج زبان محلی، اردو، انگلیسی، فارسی و عربی مسلط بودند، ادامه داد: ایشان در جامعه المصطفی تدریس می‌کردند و سخنرانی‌های ایشان در فضای مجازی منتشر می‌شد.

وی که به مدت ۳۰ سال با شهید حجت الاسلام و المسلمین فخرالدین زندگی مشترک داشته است، تصریح کرد: ایشان نسبت به همه مردم به ویژه من و ۶ فرزندمان مهربان و رئوف بودند.

همسر حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین با بیان اینکه دو تن از فرزندان ایشان در حوزه علمیه مشغول به تحصیل هستند، گفت: همواره به فرزندانم توصیه می‌کنم که راه پدر را ادامه دهند تا به دشمن نشان دهند که راه شهدا ادامه دارد.

فخرالدین که هم اکنون در دانشکده هدی مشغول به تصحیل است، تصریح کرد: شهدای منا به ویژه همسر شهیدم با لباس احرام به شهادت رسیدند که نشان می‌دهد خداوند آنان را گلچین کرده بود.

 

گروه خبری: 

حادثه منا با همه تلخی‌ها یک فرصت بزرگ معنوی برای خانواده شهدا بود

مدیر جامعه‌الزهرا(س) تصریح کردند: حادثه جانسوز منا با همه تلخی‌ها، یک فرصت بزرگ معنوی برای شهدا و خانواده‌های ایشان بود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام ‌و‌المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز پنجشنبه، ۹شهریورماه با حضور در منزل حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهید «غلام محمد فخرالدین»، یکی از علمای پاکستان که در فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ به شهادت رسید، با خانواده این شهید والامقام دیدار کردند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ضمن تجلیل از خانواده شهید فخرالدین بر ثواب اعمال حج تأکید کردند و اظهار داشتند: امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «مَنْ یَقِفُ بهذِین الْمَوْقِفَیْنِ؛ عرفة و مزدلفةَ وَسَعی بین هذین الجَبَلَیْنِ ثُمَّ طافَ بهذا البَیْتِ وَ صَلّی خلفَ مقامِ ابراهیمَ ثُمّ قال فی نَفسِهِ اَوْ ظَنَّ اَنَّ الله لَمْ یَغْفِرْ لَهُ فَهُوَ مِنْ اعظَم النّاسِ وِزراً؛ کسی که در دو موقف عرفه و مشعر وقوف و بین دو کوه صفا و مروه سعی نماید و گرد خانه خدا طواف انجام دهد، پشت مقام ابراهیم نماز بخواند، اما گمان کند که خدا او را نیامرزیده است، گناهش از همه بزرگتر است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه این شهید والامقام در منا به فیض شهادت نائل شد، تصریح کردند: همه ما آرزوی گام برداشتن در این مسیر را داریم.

ایشان افزودند: اگر میهمان ما در خانه با مشکلی مواجه شود، ما تمام تلاش خود را برای برطرف کردن مشکل انجام می‌دهیم، شهدای منا میهمان خانه خدا و در حال احرام بودند و خداوند متعال در بهترین مکان، این میهمانی را تکمیل کرد.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: در زمان فاجعه منا، هزاران انسان در سراسر جهان بر اثر حوادث مختلف از دنیا رفتند، اما شهدای منا در این سرزمین معنوی به رحمت الهی واصل شدند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به آیه شریفه «إِنَّما يُوَفَّي الصَّابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَيْرِ حِسابٍ؛ صابران اجر و پاداش خود را بی حساب دریافت می‌کنند» اشاره و عنوان کرد: خداوند برای سرپرستی یتیمان نیز پاداش بزرگی در نظر گرفته است، همانطور که پیامبرگرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرمایند: «أنا و كافِلُ اليَتيمِ كَهاتَينِ في الجَنَّةِ - و أشارَ بِالسَّبّابَةِ و الوُسطى-؛ من و سرپرست يتيم در بهشت مانند اين دو انگشت كنار هم هستيم.»

ایشان خطاب به خانواده حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین اظهار داشتند: حادثه جانسوز منا با همه تلخی‌ها، یک فرصت عظیم برای شهدای منا و خانواده شهدا بود.

 

مصائب دنیا برای ما درس هستند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: هر روز در دنیا حوادث عظیم و ناگواری همراه با گرفتاری‌های پس از آن به وقوع می‌پیوندد، اما آن مقام معنوی حادثه منا را ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به مصیبت‌های پیامبرگرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)، دیگر اهل بیت(علیهم‌السلام) و امام خمینی(ره) در کودکی اشاره کردند و افزودند: خداوند در این دنیا برای فرزندانی که به مصیبت‌هایی چون از دست دادن والدین مبتلا می‌شوند، اجر و پاداش بزرگی می‌دهد.

ایشان با بیان اینکه مصائب دنیوی برای ما درس هستند، عنوان کردند: حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) پس از واقعه عاشورا فرمودند: «ما رأیت الّا جمیلا»، زیرا اجر معنوی این مصیبت را می‌دیدند که برای ما درس است.

 

مصیبت‌های ما با مصیبت‌های اهل بیت(علیهم‌السلام) قابل مقایسه نیستند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ادامه دادند: مصائب دنیا یک ظاهر تلخ و یک باطن شیرین دارند که اگر باطن معنوی آن را ببینیم و بر آنها صبر داشته باشیم، موجب رضای خداوند می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان با بیان این که مصیبت‌های ما با مصیبت‌های اهل بیت(علیهم‌السلام) و واولیای الهی قابل مقایسه نیستند، اظهار امیدواری کردند که همه ما بتوانیم رهروی راه شهیدان باشیم.

گروه خبری: 

مدیر مدرسه نیمه‌وقت صبح جامعه‌الزهرا‌(س) منصوب شد

مدیر مدرسه نیمه‌وقت صبح از سوی مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، شانزدهمین جلسه شورای مدیران جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه، ۵ شهریورماه با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» و مدیران ارشد این مؤسسه برگزار شد.

در این جلسه، سرکار خانم «طاهره رهبرپور» با حکم حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به عنوان سرپرست مدرسه نیمه‌وقت صبح این مؤسسه منصوب شد.

وی پیش از این، مدیریت مدرسه نیمه وقت یک جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) را به عهده داشته است.

 

در این حکم آمده است:

«با توجه به سوابق ارزشمند و مراتب تدین و تعهد و توانمندی و شایستگی و نظر به ادغام مدارس نیمه‌وقت صبح بدینوسیله جنابعالی را به سمت «سرپرست مدرسه نیمه وقت صبح» منصوب می‌نمایم.

یادآور می‌شوم که ارتباط اخلاق‌مدارانه و مستمر با اساتید و طلاب و همکاران و اقدامات شایسته در جهت تعمیق و تسهیل فرایند آموزش و تربیت و تقویت روحیه انضباط و پایبندی به قوانین همراه با توکل بر خدای مهربان و استعانت و توسل مدام به ذیل عنایت حضرت صدیقه طاهره(سلام‌الله‌علیها) راهگشای مسیر موفقیت روزافزون خواهد بود، انشاءالله

امیدوارم این طرح که به صورت موقت یکساله اجرا می‌شود، موجب تعالی تعلیم و تربیت و نیز استفاده بهینه از امکانات و نیروی ارزشمند انسانی شده و با مدیریت هوشمندانه شما شاهد موفقیت روزافزون باشیم، انشاءالله».

 

همچنین در این حکم از خدمات ارزشمند سرکار خانم «طیبه سادات طباطبایی» و سرکار خانم «افسانه خیری» که قبلا مسئولیت دو مدرسه نیمه‌وقت صبح را عهده‌دار بوده‌اند، قدردانی شده است.

گروه خبری: 

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر