فرم جستجو

حجت الاسلام و المسلمین مدنی

تاکید مدیر جامعه الزهرا(س) بر بالا بودن سطح علمی دوره تربیت مشاور

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اهمیت کار مشاوره اظهار داست: این موسسه علمی برای بالابردن سطح علمی دوره تزبیت مشاوره از هیچ پشتیبانی و حمایتی دریغ نخواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود مدنی در افتتاحیه طرح تربیت مشاور جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به این که راه اندازی طرح تربیت مشاور در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از کارهای اساسی و بزرگی است که آینده بسیار روشن و مبارکی خواهد داشت، گفت: خداوند هیچ چیز را پیچیده تر از انسان نیافریده است و کسانی که در طرح تربیت مشاور شرکت کرده اند سرانجام با انسان و ابعاد و لایه های شخصیتی وی سرو کار دارند و همین مساله اهمیت کار مشاوره را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه باید از این زاویه نگاه کنید که خداوند شما را انتخاب کرده تا ملجأ و مامن برخی بندگانش باشید اظهار داشت: کسانی به مشاور مراجعه می کنند که در مرحله ای از تحیر و با مسائل، مشکلات یا ناهنجاری هایی دست به گریبان هستند. اگر شما بتوانید مثلا یک نفر را از خودکشی منصرف کنید مصداق آیه «وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا» می شوید.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اهمیت کار مشاور و ضرورت بالا بودن سطح علمی دوره تربیت مشاور ادامه داد: جامعه الزهرا(سلام الله علیها) برای بالابردن سطح علمی این دوره از هیچگونه پشتیبانی و حمایتی دریغ نخواهد کرد و البته بخشی از آن بر عهده دانش پژوهان است که با تلاش و همت خود این امر را محقق سازند.

وی با بیان اینکه معیارها، ملاک ها و خط قرمزها در این دوره بر اساس مسائل دینی و اسلامی باید رعایت و در نظر گرفته شود اظهار داشت: البته این معنایش این نیست که به مکاتب دیگر بی اعتنا باشیم، بلکه باید نگاه عمیقی به همه دستاوردهای دانش بشری داشته باشیم و در این مسیر نباید نگران رویارویی با نظریه های غیر دینی یا حتی ضد اسلامی بود چرا که این وظیفه شماست که از اینگونه دیدگاه ها اطلاع داشته باشید و آنها را نقد کنید و پاسخ دهید.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی به مساله رعایت اخلاق حرفه ای در کار مشاوره به عنوان مهمترین کار یک مشاور اشاره کرد و گفت: چون شما در آینده نگهبان اسرار مردم می شوید باید بدانید گاهی یک عدم تحفظ یا رفتار از روی بی دقتی ممکن فرد را از ادامه مشاوره منصرف کند و عواقب وخیمی را برایش به وجود بیاورد.  

گروه خبری: 

فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی جامعه‌الزهرا(س) تشریح شد

مدیر جامعه الزهرا(س) فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی این موسسه علمی را تشریح کرد

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «سیدمحمود مدنی» مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات این مؤسسه علمی آموزشی برگزار شد، عنوان کرد: سلامت جامعه در گرو تبادل اطلاعات صحیح است و در همه بخش ها، شفاف سازی اطلاعاتی می‌تواند به انتخاب صحیح و آرامش فکری جامعه کمک کند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: ما به عنوان بخشی از جامعه علمی کشور معتقدیم که باید در این تبادل اطلاعات و اطلاع رسانی سالم سهم داشته باشیم و از همکاری مجموعه‌های رسانه‌ای استقبال می‌کنیم.

وی پیروزی امت مسلمان در حوادث بین‌المللی و خاموش کردن فتنه تکفیری و داعشی و همچنین موفقیت‌های ملت ایران در پایان بخشیدن به فتنه صهیونیستی و آمریکایی اخیر را که با حضور به موقع مردم، تبدیل به برگ برنده‌ای برای ملت بزرگ ایران شد، تبریک گفت.

 

بانوان جریان تأثیرگذار جدی در جامعه بشری بوده و هستند

حجت الاسلام والمسلمین مدنی در ادامه به نقش بانوان در جامعه اشاره کرد و افزود: همه ما باور داریم که نقش بانوان به عنوان نیمی از جامعه بشری فراتر از تعداد و کمیت آنان است، به طوریکه تأثیرگذاری فرهنگی، اجتماعی زیادی بر جامعه دارند.

وی تصریح کرد: ما در انقلاب اسلامی این نقش را در میادین و حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به صورت واضح‌تر و روشن‌تر تجربه کردیم.

 

وی با اشاره به خاطره ای از امام خمینی(ره) و دیدار اقشار مختلف جامعه از جمله قشر بانوان با ایشان، گفت: حضرت امام خمینی(ره) ضمن توجه بر ارزش‌های انسانی و اسلامی، بر حضور مؤثر و گسترده بانوان در حوزه‌ها و فعالیت‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و علمی تأکید داشتند. 

 

تأثیرگذاری نقش بانوان در جامعه پس از انقلاب اسلامی چشمگیر است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: ما در تاریخ تشیع هم در این جهت، پرچمدار بودیم؛ به طوریکه در دورانی که بعضی از مذاهب اسلامی، نگارش حدیث را ممنوع کرده بودند، ما صحیفه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) را داریم که در اهمیت آن همین بس که حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) آن را املا می‌کنند و حضرت علی(علیه‌السلام) می‌نگارند.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی اضافه کرد: حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) نیز به  عنوان بانوی عالمه، محدثه و صاحب نظر در حدیث مطرح هستند و این حرکت در طول تاریخ هیچ وقت توقف نداشته است.

وی یادآور شد: تفاوت اساسی که بعد از انقلاب اسلامی ایجاد شد، این بود که این حرکت آرام و با کمیت کم به حرکت گسترده و عمیق تبدیل شد و شاید اولین قدم بعد از انقلاب اسلامی در جهت حوزه علوم دینی، تأسیس جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بود.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: امام خمینی(ره) چند نفر از علما و مراجع از جمله آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله مشکینی و ... را مأمور کردند تا به عنوان هیئت مؤسس در راه اندازی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برای تحصیل بانوان در علوم دینی گام بردارند.

 

بیش از ۱۳ هزار طلبه ایرانی و بین الملل در جامعه‌الزهرا(س) مشغول به تحصیل هستند

حجت الاسلام والمسلمین مدنی به فعالیت‌های جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع اشاره کرد و افزود: تاکنون بیش از ۵۰ هزار طلبه در این مؤسسه علمی آموزشی تحصیل کرده اند که هم اکنون در میادین مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمی و غیره مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر، بیش از ۱۳ هزار طلبه ایرانی و حدود هزار طلبه غیرایرانی در مقاطع تحصیلی سطح دو، سطح سه و سطح چهار جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مشغول به تحصیل هستند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی این مؤسسه اشاره و تصریح کرد: در کنار این فعالیت ها، دانشکده هدی، مجتمع آموزشی تربیتی هدی و همچنین برخی واحدهای وابسته به جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مشغول به فعالیت هستند.

 

تاکنون بیش از ۱۰ کرسی علمی ترویجی در جامعه‌الزهرا(س) برگزار شده است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به برگزاری کرسی‌های ترویجی در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و گفت: مبحث مهم کرسی‌های آزاداندیشی توسط رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) مطرح شد و همه مجموعه‌های علمی کشور به انجام این فعالیت دعوت شدند.

وی افزود: جهت برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی و آزاداندیشی، دو ساز و کار در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی حوزه‌های علمیه در نظر گرفته شده است و ما با هر دو مجموعه همکاری داریم.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: تاکنون بیش از ۱۰ کرسی علمی ترویجی با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار کرده ایم، امسال هم جهت برگزاری ۱۰ کرسی دیگر درخواست پذیرش داشتیم که توسط معاونت پژوهشی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و بر اساس معیارهای و ضوابط تعیین شده برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این کرسی‌های علمی ترویجی و علمی تخصصی می‌تواند به رده بالاتر یعنی کرسی‌های نظریه پردازی ارتقا پیدا کند، تصریح کرد: کرسی‌های علمی ترویجی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) منطبق با ضوابط و معیارهای علمی انجام می‌شود و تلاش ما بر این است که فعالیت‌های خود را در این مسیر ادامه دهیم تا در آینده به ظرفیت برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی برسیم.

 

اعزام ۹۰۰ طلبه جامعه‌الزهرا(س) به مناطق مختلف دنیا در ماه محرم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به بخش بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و حضور بانوان طلبه غیرایرانی در این بخش اشاره کرد و اظهار داشت: هم اکنون بانوان طلبه از تمام قاره‌های دنیا به جز استرالیا در سطح دو، سه و چهار جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) حضور دارند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: تاکنون ۳۰۰ نفر از بانوان غیرایرانی برای تحصیل در نیمسال دوم سال تحصیلی۹۶-۹۷ به صورت مستقیم به جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مراجعه کردند.

وی به تعامل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با جامعه المصطفی(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) اشاره کرد و بیان داشت: از آنجا که جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هیچ دفتری در خارج از ایران ندارد، پذیرش طلاب بین الملل از طریق فضای مجازی و یا از طریق دفاتر جامعه المصطفی صورت می گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه به اعزام طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) جهت امور تبلیغی اشاره و عنوان کرد: به طور کلی منشور جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) دارای سه بعد آموزشی، تبلیغی و پژوهشی است که در بعد تبلیغی در ماه محرم امسال، حدود ۹۰۰ نفر از بانوان طلبه اعزام شدند که حدود ۳۰۰ نفر آنان از طلاب بین الملل بودند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ادامه داد: بانوان طلبه غیرایرانی جهت امور تبلیغی یا به کشورهای خود مراجعه می‌کنند و یا برای مشارکت در امر تبلیغ به مناطق مختلف ایران دعوت می‌شوند.

 

حضور فعال فارغ‌التحصیلان بین‌الملل جامعه‌الزهرا(س) در کشورهای مختلف

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هیچ پشتیبانی مادی از طلاب بین الملل ندارد و بودجه ارزی برای آنان تعریف نشده است، اما تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان بین الملل با همت و تلاش خود و با تکیه بر خداوند متعال و کمک خیرین، فعالیت‌های بسیار متنوعی در کشورهای مختلف دارند.

وی ادامه داد: یکی از بانوان فارغ التحصیل در یکی از کشورهای اروپایی یک کالج دارد و تا کنون بیش  از ۲۰ کتاب تألیف و ترجمه کرده است، همچنین یکی از بانوان طلبه فارغ التحصیل در بیروت، مدرسه علمیه ای راه اندازی کرده و تعداد قابل توجهی طلبه تربیت کرده است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: یکی از فارغ التحصیلان در تانزانیا دو حوزه علمیه راه اندازی کرده که بیش از ۲۰۰ نفر از بانوان در این دو حوزه مشغول به تحصیل بودند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآورشد: در شبه قاره هند، یکی از بانوان طلبه که به تازگی از دنیا رفتند، چند مدرسه علمیه را مدیریت می‌کرد، همچنین در عراق، مدرسه علمیه توسط یکی از فارغ التحصیلان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در نجف اشرف راه اندازی شده است.

وی تأکید کرد: این فعالیت‌های فارغ التحصیلان بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بدون هیچ گونه کمک و پشتیبانی از سوی کشور ما صورت می‌گیرد که باعث شگفتی و افتخار ما شده است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: ما برای ایجاد یک کرسی زبان فارسی در خارج از کشور، مشکلات فراوانی داریم، اما فارغ التحصیلان بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در کشورهای مختلف مدارس علمیه راه اندازی می‌کنند و کرسی‌های زبان فارسی در این مدارس برگزار می‌شود، به طوریکه این بانوان، حامل فرهنگ غنی ایران اسلامی و زبان فارسی در دنیا هستند.

 

سرانه دریافتی جامعه‌الزهرا(س) بسیار پایین‌تر از سرانه دریافتی آموزش عالی است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره بودجه مصوب در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، تصریح کرد: سرانه دریافتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بسیار پایین‌تر از سرانه دریافتی آموزش عالی است؛ به طوریکه متأسفانه امسال تحقق بودجه ما هنوز به ۴۰ درصد هم نرسیده است و از این جهت مشکلات فراوانی داریم و تقاضاهای زیادی هم هست.

وی افزود: ما در این جهت برنامه ریزی کنیم تا به لطف خداوند و با کمک و همت خیرین مراکز فرهنگی و دینی به سمت استقلال از بودجه‌های دولتی پیش رویم و خود را از وابستگی بودجه‌های دولتی رها کنیم که البته کار بسیار مشکلی است.

 

اشتغال فارغ التحصیلان جامعه‌الزهرا(س) در عرصه‌های مختلف

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پاسخ به سؤال خبرنگار قم درباره اشتغال فارغ التحصیلان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، اظهار داشت: بسیاری از بانوانی که در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تحصیل می‌کنند، به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دیگر می‌پردازند، همچنین برخی از آنان جذب آموزش و پرورش می‌شوند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه داد: تعداد زیادی از بانوان طلبه به عنوان محقق مستقل، مشغول تحقیق و تألیف کتاب هستند و ما برای این که این روند ساماندهی شود، همایش کتاب سال بانوان را برای شناسایی بانوان این عرصه برنامه ریزی کردیم که کارهای مقدماتی آن انجام شده و سال آینده همایش برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: بخشی از فارغ التحصیلان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) جذب مدیریت‌های حوزه‌های علمیه‌های شهرستان‌ها می‌شوند و یا در دانشگاه‌های مختلف کشور عضو هیئت علمی هستند.

 

تربیت بانوان مبلغ در عرصه جلسات دینی خانگی

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: برخی از بانوان فارغ التحصیل در عرصه تبلیغ تربیت می‌شوند که امروز جامعه به آنان نیاز جدی دارد و ما در این جهت کوتاهی زیاد داریم.

وی افزود: امروز بانوان جامعه در ایام و مناسبت‌های مختلف به برگزاری جلسات دینی خانگی می‌پردازند که این روند باید به سمت حضور مبلغان تربیت شده در این عرصه سوق داده شود تا با منابع معتبر و مستند سخنرانی کنند و توانایی علمی در این زمینه را داشته باشند.

 

برگزاری دوره عالی فقه در جامعه‌الزهرا(س)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، به برگزاری دوره عالی فقه در این مؤسسه علمی آموزشی اشاره کرد و بیان داشت: برگزاری دوره عالی فقه یکی از کارهای ارزشمند در بخش آموزش بود که یژه آن دسته از طلاب فارغ التحصیل سطح۴ فقه و اصول است که علاوه بر توانایی لازم، شرایط تمحّض در مباحث علمی و رسیدن به مرحله اجتهاد را دارند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: این دوره به صورت دو مرحله چهارساله برگزار می‌شود و همراه با فعالیت‌های مستمر پژوهشی طلاب است تا بانوانی تربیت شوند که بخشی از خلأ مهم صاحبنظران فقهی را در جامعه بانوان پر کنند.

وی همچنین به موضوع آموزش و پژوهش در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره و عنوان کرد: ما در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با برنامه ریزی‌های مفصل کارشناسی شده و با استفاده از صاحبنظران، آموزش پژوهش محور را در دستور کار قرار دادیم تا طلاب به صورت منظم بیش از ۳۰ مهارت آموزشی پژوهشی را دریافت کنند.

 

راه اندازی حوزه آزاد در جامعه‌الزهرا(س)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به راه اندازی حوزه آزاد در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و گفت: طلاب در حوزه آزاد، حق انتخاب استاد، حق انتخاب موضوعات درسی و غیره را دارند که کمک بزرگی به بانوان طلبه است تا در کنار واحدهای رسمی به آموزش واحد‌های دیگر هم بپرازند.

وی تصریک کرد: در حوزه علمیه بانوان، دروس حوزه آزاد را نداشتیم و ما این دروس را با ضوابط و معیارهای خاص در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) آغاز کردیم.

 

برگزاری دوره تربیت پژوهشگر در جامعه‌الزهرا(س)

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به برگزاری دوره تربیت پژوهشگر در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و بیان داشت: این دوره در حلقات مختلف و با حضور اساتید محقق برگزار می‌شود که پنج کمک پژوهشگر تحت نظر استاد محقق در طول دو سال تربیت می‌شوند و سه مقاله پژوهشی تدوین می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: دوره تربیت پژوهشگر آغاز شده و محققان ارزشمندی در این طرح همکاری می‌کنند که اثرات آن در سال‌های آینده دیده می‌شود.

گروه خبری: 

چهارمین درس اخلاق ویژه کارکنان جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

چهارمین جلسه درس اخلاق کارکنان جامعه‌الزهرا(س) با سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و روابط عمومی، چهارمین جلسه درس اخلاق ویژه کارمندان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز پنجشنبه، ۱۴ دی‌ماه ساعت ۱۰:۱۵ تا ۱۱ در حسینیه امام خمینی(ره) این مؤسسه علمی آموزشی برگزار می‌شود.

در این جلسه ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به ادامه مباحث سلسله‌جلسات منشور فاطمی و اخلاق کارمندی می‌پردازد.

سلسه‌جلسات منشور فاطمی با سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ایام ماه مبارک رمضان بعد از نماز ظهر و عصر برگزار شد و حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی سیره زندگانی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) را به صورت منشور فاطمی تبیین و تشریح کردند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news 

 

 

گروه خبری: 

سرپرست جدید دانشکده الهیات و معارف اسلامی هدی منصوب شد

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حکمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسن وحدتی شبیری را به عنوان سرپرست دانشکده الهیات و معارف اسلامی هدی منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی در سی و سومین جلسه شورای جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حکمی، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن وحدتی شبیری را به عنوان سرپرست دانشکده الهیات و معارف اسلامی هدی منصوب کرد.

در بخشی از این حکم آمده است:

«ترسیم دقیق چشم انداز  و تدوین برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت بر اساس مصوبات هیئت محترم مؤسس (هیئت امناء جامعه‌الزهرا) و تصمیمات هیئت محترم امناء دانشکده و قوانین متبع نظام مقدس جمهوری اسلامی و نیز گسترش هدفمند و برنامه ریزی شده دانشکده و حرکت به سوی یک دانشگاه نمونه اسلامی و پیگیری اجرای دقیق اساسنامه مصوب و  تامین نیروی انسانی مورد نیاز و بودجه‌های لازم از وظائف اصلی این مجموعه است که در این مسیر  همه مجموعه‌های مرتبط در تحقق این اهداف همکاری جدی و مستمر با جنابعالی خواهند داشت».

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در این حکم اظهار امیدواری کرد که این مجموعه با برنامه‌ریزی فراگیر و مدبّرانه در پیگیری اهداف ترسیم شده درگسترش مرزهای دانش و تربیت نیروهای متعهد، متدیّن، متخصص و دانشمند و همچنین ارائه الگوی شایسته از دانشگاه اسلامی در همه ابعاد دانشی، بینشی و رفتاری به موفقیت‌های چشمگیر و ماندگار دست یابد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی همچنین از تلاش‌های ارزشمند جناب آقای دکتر سید احمد فاضلی در مدت تصدی پست سرپرستی دانشکده هدی قدردانی کرد و سلامتی و توفیق روزافزون را برای ایشان خواستار شد.

 

بخشی از سوابق علمی، فرهنگی و اجرایی حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدحسن وحدتی شبیری به این شرح است:

حجت الاسلام و المسلمین سيد حسن وحدتي شبيري، پژوهشگر و مدرس حوزه و دانشگاه متولد سال ۱۳۴۴ دركنار تحصيلات ابتدايي و متوسطه، ادبيات و صرف و نحو را نزد پدرش حجت الاسلام والمسلمين حاج سيد محمد شبيري از خطبا و وعاظ بنام در مشهد مقدس فرا گرفت.

ایشان همزمان با تحصيل در دورة خارج حوزة علميه، دورة كارشناسي حقوق را در مجتمع آموزش عالي وابسته به دانشگاه تهران (سالهاي ۶۷ تا ۷۱)، دورة كارشناسي ارشد حقوق خصوصي را در دانشگاه شهيد بهشتي (سال‌هاي ۷۱ تا ۷۴) و دورة دكتري P H .D حقوق خصوصي را در دانشگاه تربيت مدرس تهران (سال‌هاي ۷۶ تا ۸۱) به پايان رسانيد.

حجت الاسلام و المسلمین وحدتی شبیری قبل از حضور و فعالیت در دانشکده هدی به عنوان عضو شوراي علمي گروه حقوقي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، معاون گروه حقوق خصوصي در دانشگاه قم و مدير گروه فقه قضائي جامعه المصطفي العالميه فعالیت داشته است.

ایشان به عنوان مدرس حوزه و دانشگاه در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ارائه درس می‌پردازد، همچنین استاد راهنمای بیش از ۹۰ پایان نامه سطح کارشناسی ارشد و دکتری بوده است.

کتاب های «الکل و فرآورده هاي آن در فقه اسلامي»، «مجهول بودن مورد معامله»، «مباني مسئوليت مدني قراردادي» و «حقوق قراردادها در فقه اماميه ( جلد ۱و۲ )» و تألیف مقالات و پژوهش‌های علمی از جمله آثار حجت الاسلام و المسلیمن وحدتی شبیری است.

 

گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا(س): جهان امروز تشنه تحقیقات است

مدیر جامعه‌الزهرا(س) با بیان اینکه جهان امروز تشنه تحقیقات است، تصریح کرد: دنیای امروز از تحقیقات و پژوهش‌های ارزنده استقبال می‌کند.

مدیر جامعه‌الزهرا(س) با بیان اینکه جهان امروز تشنه تحقیقات است، تصریح کرد: دنیای امروز از تحقیقات و پژوهش‌های ارزنده استقبال می‌کند.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، نشست علمی پژوهشی «آموزش پژوهش‌محور» ویژه طلاب تربیت پژوهشگر روز سه‌شنبه با حضور طلاب شرکت‌کننده و اساتید این طرح و نیز مدیران گروه‌های علمی پژوهشی در سالن‌ نشست‌های علمی پژوهشی پژوهشگاه برگزار شد.

 

در این نشست، حجت‌الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به سخنرانی پرداخت و با اشاره به اینکه مشکل‌ترین پروژه‌ها در مجموعه اقدامات بشری، فعالیت‌های پژوهشی است، گفت: خون دل‌های بسیاری باید خورده شود تا انسان رشد کند و به درجه عالمی ارزشمند و مفید در جامعه برسد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: پژوهش مانند کوه یخ است که حداقل دو سوم آن در زیر آب است و دیده نمی‌‌شود.

 

مشکلات موجود در فعالیت‌های پژوهشی

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه تحقیقات و حاصل پژوهش‌های علما، تاریخ را می‌سازد، عنوان کرد: امروز جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با حضور بانوان طلبه پژوهشگر دارای ظرفیت فوق العاده ای است که مشتاق خدمت به دین و مکتب هستند و اگر از این ظرفیت به طور شایسته بهره برده نشود، حسرت بزرگی برای همه ماست.

وی در ادامه به مشکلات موجود در فعالیت‌های پژوهشی پرداخت و تصریح کرد: در حال حاضر فعالیت‌های پژوهشی ما دو مشکل دارد، اول اینکه دوره‌هایی که برگزار می‌شود، تکمیل‌کننده یکدیگر نیستند؛ همچنین افراد بعد از سپری کردن این دوره‌ها، به حال خود رها می‌شوند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: طرح «تربیت پژوهشگر» که امسال به شیوه جدید اجرا می‌شود، هم می‌تواند مهارت را به بانوان طلبه انتقال دهد و هم استاد متعهد و پژوهشگر تربیت کند.

 

تألیف سه مقاله و یک کتاب، حاصل دوره «تربیت پژوهشگر» است

حجت الاسلام والمسلمین مدنی در ادامه گفت: در این دوره تلاش بر این است که مهارت‌های لازم به شرکت‌کنندگان آموزش داده شود و در صورت لزوم از اساتید خارج از مؤسسه استفاده می‌شود تا شرکت‌کنندگان در این طرح، همه مهارت‌ها را فرا بگیرند.

وی افزود: حاصل دوره «تربیت پژوهشگر» که در آن شرکت کنندگان گام به گام با استاد پیش می‌روند، تألیف سه مقاله علمی پژوهشی و تألیف یک کتاب یا مجموعه مقالات حاصل فرایند هر گروه است.

 

جهان امروز تشنه تحقیقات است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه جهان امروز تشنه تحقیقات است و از پژوهش‌های ارزنده استقبال می‌کند، تأکید کرد: اگر قلم توانمندی پیدا کردید، یقین داشته باشید برای چاپ آثارتان همواره خواهان وجود دارد، بنابراین ما زمینه رشد و ارتقای علمی پژوهشی را تا جایی که در توان‌مان است، برای شما فراهم می‌کنیم و هر جا که ضعفی باشد، می‌کوشیم که آن را برطرف کنیم.

 

اجرای طرح «تربیت پژوهشگر»، آغاز یک مسیر نورانی است

وی عنوان کرد: شما بانوان طلبه پژوهشگر باید از این شرایط بهترین بهره را برده و در رشد خود و جامعه علمی پژوهشی پیرامون خود بکوشید.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: اجرای طرح «تربیت پژوهشگر»، آغاز یک مسیر نورانی است که با استمداد از حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و عشق به تحقیق و نوآوری می‌توان گام‌های بلندی در آن برداشت و به پیشبرد اهداف جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در افق پژوهشی مد نظر کمک کرد.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین مدنی به سؤالات طلاب پاسخ دادند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

نشست علمی «آموزش پژوهش‌محور» در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

نشست علمی- پژوهشی «آموزش پژوهش‌محور» با حضور مدیر جامعه‌الزهرا(س) در پژوهشگاه حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.

نشست علمی- پژوهشی «آموزش پژوهش‌محور» با حضور مدیر جامعه‌الزهرا(س) در پژوهشگاه حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، نشست علمی- پژوهشی با موضوع «آموزش پژوهش‌محور» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

در این نشست، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به تبیین این موضوع می‌پردازد.

این نشست روز سه‌شنبه، ۵ دی‌ماه ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۴ در سالن نشست‌های علمی پژوهشی طبقه سوم پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا(س): قرآن سند هویت مسلمین است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: قرآن در جامعه جهانی امروز به عنوان پاسپورت ما مسلمانان است و اگر ما قرآن را از دست بدهیم و ارتباط‌مان با معارف عمیق قرآنی از بین برود ما بدون پاسپورت و شناسنامه و هویت خواهیم شد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: قرآن در جامعه جهانی امروز به عنوان پاسپورت ما مسلمانان است و اگر ما قرآن را از دست بدهیم و ارتباط‌مان با معارف عمیق قرآنی از بین برود ما بدون پاسپورت و شناسنامه و هویت خواهیم شد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در پیش همایش «قرآن کریم؛ جامعیت و جهانی بودن» که در ساختمان شهید بهشتی(ره) این مؤسسه برگزار شد، عنوان کرد: معجزات حسی و معنوی زیادی در روایات درباره پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)  ذکر شده که از زنده کردن مردگان تا شق القمر و ... را شامل می‌شود، اما وجود فیزیکی همه این معجزات از بین رفته، مگر دو معجزه که باقی است.

 

قرآن در جامعه جهانی امروز، شناسنامه و هویت مسلمین است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: یکی از معجزات ماندگار، مسئله امی بودن پیامبر(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) و دیگری نیز قرآن شریف است؛ قرآن در جامعه جهانی امروز، شناسنامه و هویت مسلمین است که با تشبیه ناقصی می‌توان آن را به کارت هویت و پاسپورت در کشورهای بیگانه تشبیه کرد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تأکید کرد: قرآن در جامعه جهانی امروز به عنوان پاسپورت ما مسلمانان است و اگر ما قرآن را از دست بدهیم و ارتباط‌مان با معارف عمیق قرآنی از بین برود ما بدون پاسپورت و شناسنامه و هویت خواهیم شد.

 

راه مبارزه با تهمت‌های دشمنان، روی آوردن به قرآن کریم است

وی بیان داشت: ما هرچه در اقیانوس معرفت تلاش کنیم، خود و هویت خودمان را تثبیت کرده و به عنوان شیعه جایگاهمان را در امت تثبیت کرده‌ایم، به همین دلیل وهابیت به ما تهمت تحریف می‌زنند تا میان ما و قرآن فاصله بیندازند و ما را بیگانه از قرآن بدانند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: دشمن به صوررت هدفمند این تهمت را زده است و راه گرفتن این سلاح نیز این است که با همه وجود به قرآن کریم رو کنیم تا بهانه را از دست دشمنان به ویژه وهابیت بگیریم.

 

لزوم روشمندی و نگاه تخصصی به مسائل قرآنی

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تأکید کرد: حاصل این تلاش علمی در مورد همایش جامعیت و جهانی بودن قرآن، چند مجلد است که بتواند مورد استفاده دانش‌پژوهان قرار گیرد.

وی ادامه داد: روشمندی و تخصصی نگاه کردن به مسائل قرآنی از مهم‌ترین مطالبات است و باید طوری مقاله از سوی محققان نوشته شود که درصد زیادی از مقالات رتبه بیاورند و هرقدر در این زمینه تلاش شود، باعث تثبیت محققان می شود.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: در تدوین مقالات و نوشتارها، سخت‌گیری و نهایت دقت علمی لحاظ شود تا آثار ماندگار و زیبایی تولید شود.

 

اجرای آموزش پژوهش‌محور در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار کرد: در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و در امر پژوهش، فعالیت جدیدی یعنی آموزش پژوهش‌محور را آغاز کرده‌ایم و در مرحله اجرا به سر می‌بریم که در سطوح دو، سه و چهار این کار در حال انجام است و می‌تواند نقطه تحول در الزهرا باشد.

وی از طرح تربیت محقق به صورت گسترده خبر داد و افزود: قرار است تا ظرف دو سال مهارت‌های تحقیق به دانش‌پژوهان آموزش داده شود و چندین مقاله پژوهشی نیز در خاتمه از سوی محققان ارایه خواهد شد که این کار هم اکنون با حضور ۲۰۰ نفر در حال انجام است.

 

جامعه‌الزهرا(س) باید مطابق با جایگاه خود در مجامع علمی حضور داشته باشد/برگزاری همایش کتاب سال بانوان در جامعه‌الزهرا(س)

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به همایش کتاب سال بانوان تصریح کرد: در این طرح تمامی کتب نوشته شده توسط بانوان کشور را شناسایی و به بهترین اثار جوایزی اهدا خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه داد: معاونت پژوهش باید تمامی همایش‌ها و سمینارهای اسلامی و غیراسلامی در مورد زن و خانواده را رصد کرده و جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) باید در تمامی این مجامع علمی حضور داشته باشد.

وی تاکید کرد: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بالاترین ظرفیت‌های پژوهشی را دارد، بنابراین مطابق با جایگاه خود و ادعای خودش باید در مجامع علمی حضور داشته باشد و به دفاع از قرآن و اهل بیت(ع) بپردازد و این کار را از روی احساس وظیفه و مسئولیت انجام دهد.

 

منبع: خبرگزاری ایکنا

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

دومین درس اخلاق ویژه کارکنان جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

دومین جلسه درس اخلاق کارکنان جامعه‌الزهرا(س) با سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

دومین جلسه درس اخلاق کارکنان جامعه‌الزهرا(س) با سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، دومین جلسه درس اخلاق ویژه کارکنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز پنجشنبه، ۲ آذرماه ساعت ۱۰ تا ۱۱ در حسینیه امام خمینی(ره) این مؤسسه علمی آموزشی برگزار می‌شود.

در این جلسه که به همت اداره کل امور تربیتی برگزار می‌شود، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به ادامه مباحث سلسله‌جلسات منشور فاطمی و اخلاق کارمندی می‌پردازد.

سلسه‌جلسات منشور فاطمی با سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ایام ماه مبارک رمضان بعد از نماز ظهر و عصر برگزار شد و حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی سیره زندگانی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) را به صورت منشور فاطمی تبیین و تشریح کردند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

مدیر جامعه‌الزهرا(س): خدمتگزاران دین انتخاب شده از سوی خداوند هستند

یکی از شاخصه های مهم طلاب به عنوان خدمتگزاران دین، زهد است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه زهد در دنیا نخستین شرط طلبگی است، گفت: توفیق خدمتگزاری دین نشانه انتخاب الهی است و خدمتگزاران دین، منتخب خداوند هستند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» شب گذشته پس از نماز مغرب و عشاء در نشست ماهانه با طلاب خوابگاهی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به موضوع «زی طلبگی» پرداخت و عنوان کرد: «زی طلبگی» به معنای تصویری از طلبه مورد خاص قرآن و عترت است و این که طلبه تراز انقلاب اسلامی کدام است.

 

خدمتگزاران دین انتخاب شده از سوی خداوند هستند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به دعای ندبه، اظهار داشت: این دعا مجموعه عجیبی است که مشابه آن را در دعاهای دیگر نمی‌توان یافت و بنا به یک نقل از امام صادق(علیه‌السلام) و بنا به نقل دیگر از امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزود: دعای ندبه با تاریخ نبوت و ولایت شروع می شود و در فرازهای اولیه آن می خوانیم: «الَّذِینَ اسْتَخْلَصْتَهُمْ لِنَفْسِک وَ دِینِک إِذِ اخْتَرْتَ لَهُمْ جَزِیلَ مَا عِنْدَک مِنَ النَّعِیمِ الْمُقِیمِ؛ آنانکه تنها برای خود و دینت برگزیدی، آنگاه که برای ایشان اختیار کردی، فراوانی نعمت پابرجایی که نزد توست، نعمتی که تباهی و نابودی ندارد».

وی ادامه داد: ما در این فراز می خوانیم که خداوند برای خود و دینش افرادی را برمی‌گزیند، بنابراین هر فردی نمی‌تواند در خدمت خدا و دین خداوند باشد و باید انتخاب شود.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: انتخاب افراد برای خدمت به خدا و دین خداوند بر اساس معیارهایی چون پاکی ها و ظرفیت ها است و باید عنایت هایی شده باشد تا فردی در این مسیر قرار گیرد.

 

توفیق خدمتگزاری دین نشانه انتخاب الهی است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به فراز «بَعْدَ أَنْ شَرَطْتَ عَلَیهِمُ الزُّهْدَ فِی دَرَجَاتِ هَذِهِ الدُّنْیا الدَّنِیةِ وَ زُخْرُفِهَا وَ زِبْرِجِهَا فَشَرَطُوا لَک ذَلِک وَ عَلِمْتَ مِنْهُمُ الْوَفَاءَ بِهِ فَقَبِلْتَهُمْ وَ قَرَّبْتَهُمْ» اشاره کرد و افزود: اگر ما توفیق خدمتگزاری خداوند و دین خدا را داشته باشیم، نشانه انتخاب الهی است و باید خدا را شاکر و سپاسگزار بر این نعمت بزرگ باشیم.

وی در ادامه به خاطره ای از شهید هاشمی نژاد از علمای بزرگ مشهد اشاره کرد و گفت: در زمان پیش از انقلاب، رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)، شهید هاشمی نژاد، مرحوم طبسی و مرحوم محامی هسته های مرکزی بودند که مسائل انقلاب را در مشهد و خراسان برنامه ریزی می کردند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: شهید هاشمی نژاد نقل می کرد که دیداری با حضرت امام خمینی(ره) قبل از تبعید داشتیم، ایشان فرمودند که خیلی غصه اسلام را نخورید، غصه خودتان را بخورید؛ اسلام مانند آبی است که اگر از اینجا در زمین فرو رود، از جای دیگر بیرون خواهد آمد؛ پس غصه خودتان را بخورید که توفیق خدمتگزاری از دین از شما سلب شد.

 

زهد یکی از شاخصه های مهم طلبه است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه یکی از شاخصه های مهم طلاب به عنوان خدمتگزاران دین، زهد است، تصریح کرد: زهد به این معنا نیست که دنیا نداشته باشیم، بلکه بدین معناست که تعلق به دنیا نداشته باشیم.

وی ادامه داد: دنیا داشتن متفاوت از تعلق به دنیا داشتن است، برخی دنیا دارند، تعلق هم دارند؛ برخی دنیا دارند، اما تعلق ندارند، برخی افراد هم هستند که دنیا ندارند، اما تعلق به برخی مسائل دنیوی دارند.

 

خدمتگزار خدا و دین خدا به دنیا دلبسته نیست

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه خدمتگزار خدا و دین خدا به دنیا دلبسته نیست، به زندگی مرحوم حاج احمد نراقی، نویسنده کتاب معراج السعاده اشاره کرد که در حالیکه دارای باغ و مزارع و مال فراوانی بود، اما دلبسته به مال دنیا نبود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اضافه کرد: برخی افراد دل در گروی مسائل دنیایی مانند زمین، ماشین، خانه و یا حتی عنوان دارند که اینها نیز وابسته به دنیا هستند؛ بنابراین ببینیم دل در گروی دنیا داریم یا نه؟.

وی به آیه ۱۷۶ سوره اعراف اشاره کرد که خداوند می‌فرماید: «وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَ لکِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَي الْأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ؛ و اگر می خواستیم او را با این آیات(و علوم و دانشها) بالا می بردیم، اما او به پستی(دنیا) گرایید و از هوای نفس پیروی کرد».

 

دلبستگی به دنیا ما را از درِ خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) دور می کند/اولین شرط طلبگی، زهد در دنیا است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با تصریح بر اینکه دل خود را از دنیا آزاد کنیم، تأکید کرد: ما نباید در خدمت دنیا باشیم، بلکه دنیا باید در خدمت ما باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شد: گاهی دلبستگی به یک وسیله خانه مانند پرده، فرش، زندگی، ماشین، اسم و عنوان ما را از درِ خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) دور می کند و به درِ خانه دیگران می برد.

وی با بیان اینکه اولین شرط طلبگی، زهد در دنیا است، عنوان کرد: تقاضا می کنم از امروز تعلق های خود را بشمریم و ببینیم چه مواردی دل ما را می کشد و در انتخاب ها یک طرفه می کند؛ آنچه که دل ما را به غیر خدا وابسته کند و معیارهای ما را تغییر دهد، دنیایی است و وابستگی به دنیا برای ما مصیبت می آورد.

 

در ادامه این نشست، بانوان طلبه خوابگاهی سؤالات و درخواست های خود را مطرح کردند و مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به سؤالات آنان پاسخ گفتند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

کاروان همپای قافله جامعه‌الزهرا(س) حامل عطر اربعین به قم باشد

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) این پیام را به ما می‌دهد که مسیر رشد، کمال، ترقی و رسیدن به قرب الهی و تزکیه نفس، عمل به کتاب خداوند و پیروی از سنت‌های رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) این پیام را به ما می‌دهد که مسیر رشد، کمال، ترقی و رسیدن به قرب الهی و تزکیه نفس، عمل به کتاب خداوند و پیروی از سنت‌های رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی» در سلسله نشست‌هایی که با حضور اعضای کاروان همپای قافله۳ که در همایش بزرگ پیاده روی اربعین حسینی شرکت داشتند، برگزار ‌شد، ابعاد مختلف منشور زیارت را تبیین کرد.

 

سفر معنوی اربعین سفری درس‌آموز در زندگی است

مدیر بزرگ‌ترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع، در نشست پایانی در شب اربعین، عنوان کرد: سفر معنوی اربعین سفری درس‌آموز در زندگی است؛ یکی از این درس‌ها سرعت گذر عمر است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه زندگی یک سفر است، اظهار داشت: زندگی در این دنیای موقت و گذرا به سرعت می‌گذرد و یقین و باور به موقتی بودن زندگی خیلی در برنامه‌ریزی‌های ما تأثیرگذار است.

وی در ادامه با اشاره به پیاده روی اربعین و موکب‌های مسیر بیان داشت: ما در این مسیر به کوچکی و بزرگی و یا ظاهر موکب‌ها توجه نداشتیم و تنها به ذات آنها توجه می‌کردیم، چون به موقتی بودن آن باور داشتیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شد: حضرت نوح دو هزار و ۵۰۰ سال عمر کرد، اما زمانی که عزرائیل به نزدش آمد، فرمود: «روزگاری را که در این دنیا به سر بردم، برایم همانند از آفتاب به سایه آمدنم بود. آنچنان سریع و بی ارزش برایم گذشت».

 

نظیر پیاده روی اربعین حسینی در هیچ جای دنیا یافت نمی شود

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تأکید کرد: اربعین حسینی غوغا و قیامتی است که نظیرش در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود و ما باید از سفر معنوی و پرخیر و برکت اربعین درس بگیریم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با تصریح بر اینکه در هیچ جای دنیا مشابه کربلا و همایش پیاده روی اربعین نمی‌توان یافت، گفت: در این مسیر کاری ندارند که شما از کجا آمده اید و اهل کدام کشورید؛ همه مردم به عنوان خادم الحسین در این مسیر خدمت می‌کنند.

وی، یکی از نکات مهم در این سفر را پرهیز از اسراف عنوان و اذعان کرد: روزى حسن بصرى کنار شط فرات در حالی وضو می‌گرفت که آب وضو بر زمین کنار شط می‌ریخت؛ امام علی(علیه‌السلام) فرمودند در این کار اسراف نمودى زیرا آب را بر زمین ریختى و بر روى آب نریختى؛ بنابراین مراقب باشیم اسراف نکنیم.

 

بانوان طلبه در طول زندگی وقت شناس، زمان شناس و فرصت شناس باشند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به اینکه در مسیر پیاده روی اربعین، نظم، صبر، تحمل دیگران و تعامل با دیگران را نیز تجربه کردیم، تصریح کرد: بانوان طلبه تلاش کنند با بهره‌مندی از این آموزه‌ها، در طول زندگی خود وقت‌شناس، زمان‌شناس و فرصت‌شناس باشند.

وی با بیان اینکه حامل عطر اربعین برای قم باشیم، به اهمیت زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) اشاره کرد و افزود: زیارت امام حسین(علیه‌السلام) دارای مباحث مختلفی است؛ یک بحث این است که هرچند امام حسین(علیه‌السلام) شفیع همه ما است؛ فرازهای مختلف زیارتنامه‌ی حضرت أباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) به ما معیارهای ارزشمندی برای زندگی می‌دهد.

 

معیارهای کمال و قرب الهی در زیارت‌نامه اهل بیت(ع) نهفته است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: فرازهای «جَاهَدْتَ فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ»، «وَ عَمِلْتَ بِكِتَابِهِ»، «وَ أَقَمْتَ الصَّلاةَ وَ آتَيْتَ الزَّكَاةَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَيْتَ عَنِ الْمُنْكَرِ» و «وَاتَّبَعْتَ سُنَنَ نَبِیهِ صَلَّی‌اللَّهُ‌عَلَیهِ‌وَآلِهِ» در زیارتنامه‌ها برای ما معیار هستند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان عنوان کرد: زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) این پیام را به ما می‌دهد که مسیر رشد، کمال، ترقی و رسیدن به قرب الهی و تزکیه نفس، عمل به کتاب خداوند و پیروی از سنت‌های رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) است.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر