فرم جستجو

حجت الاسلام و المسلمین مدنی

مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد، تصریح کردند: در این راستا، بخش نظارت و بازرسی در جامعه‌الزهرا‌(س) راه‌اندازی شده است که وظیفه رسیدگی به شکایات و بازرسی منظم از همه بخش‌ها را به عهده دارد.

حضرت زهرا(س) رعایت اعتدال را در زندگانی داشتند/ راه‌اندازی بخش نظارت و بازرسی در جامعه‌الزهرا‌(س)/ مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز شنبه – ۳ تیرماه - در هفدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کردند: ساعاتی بیشتر میهمان ماه مبارک رمضان نیستیم و اگر تا کنون نتوانستیم چنانچه که شایسته است، بهره ببریم، از خداوند طلب مغفرت و بخشش کنیم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: از این ساعات پایانی ماه مبارک رمضان غفلت نکنیم و این جمله دعای افتتاح را زمزمه کنیم که «فَارْحَمْ عَبْدَكَ الْجاهِل؛ خدایا رحم کن به بنده جاهل خودت».

 

راه‌اندازی بخش نظارت و بازرسی در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه به راه اندازی بخش نظارت و بازرسی در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اشاره کردند و افزودند: بخش نظارت و بازرسی یکی از بخش‌های مهم مغفول مانده در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) است که به تازگی راه اندازی شده است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: بخش نظارت و بازرسی، بخش مهمی است که هم رسیدگی به شکایات و هم بازرسی منظم از همه بخش‌ها را به عهده دارد و البته به صورت شورایی اداره می‌شود.

ایشان ادامه دادند: در بخش نظارت و بازرسی، شورا کار بازرسی را انجام می‌دهد و نظرات شورا برای مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تبیین می‌شود.

 

انواع ارتباطات مدیریتی در میان موجودات

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: بحث امروز، بحث بسیار مهم مدیریت زیردستان و ارتباط مجموعه‌های مدیریتی است؛ به طور خلاصه، بخشی از موجودات ارتباط مدیریتی با هم ندارند و فردی اداره می‌شوند که گیاهان به این صورت هستند، یعنی اگر هزار درخت را در یک مکان بکارید، بین این درختان رئیس و مرئوس و یا کارفرما و کارگر وجود ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: در برخی، موجودات ارتباطات مدیریتی وجود دارد، اما به نحو غریزی تدبیر می‌شود، یعنی رئیس و مرئوس به صورت تکوینی معین می‌شود که نمونه واضح آن را در زنبور عسل می‌توان دید؛ درباره انسان، انسان‌ها نیاز به مدیریت دارند و نمی توانند به صورت فردی زندگی کنند.

ایشان اضافه کردند: انسان‌ها به صورت ناچار، نیاز به رئیس و مرئوسی دارند، اما کیفیت این نوع ارتباط با انتخاب خود انسان است و انسان‌ها می‌توانند بر حَسَب مدیریت دینی انتخاب کنید.

 

مدیریت سهل انگارانه هنر نیست

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به مدیریت دینی، تصریح کردند: سه نوع مدیریت را می‌توان متصور شد، از جمله مدیریت سهل انگارانه که در این مدیریت، مدیر در انجام وظایف خود بر اساس احساس و عواطف تصمیم می‌گیرد که نمونه آن استادی است که به راحتی نمره می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی عنوان کردند: متأسفانه امروز برخی مدیران گاهی با عواطف خود با سیستم آموزشی و بلکه با آینده کشور بازی می‌کنند، امروز در سیستم‌های آموزشی، استاد خوب استادی است که سخت گیر نباشد، هر چه سطح تحصیلات بالاتر می‌رود، سهل انگاری بیشتر است.

ایشان افزودند: یک مدیر باید در برابر اموال اداری پاسخگو باشد، گاهی بخشش از مال خود انسان بسیار راحت تر از اموال اداری است؛ مدیریت سهل انگارانه هنر نیست، حتی اگر از مدیر تعریف کنند، نمره دادن بی حساب و بی اعتنایی به قوانین در مسائل مالی و اداری درست نیست.

 

ماجرای صلح حدیبیه در بحث مدیریت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به ماجرای صلح حدیبیه اشاره کردند و اظهار داشتند: صلح حدیبیه یکی از جریان‌های تاریخ صدر اسلام است که اطلاع از آن می‌تواند در تمام مسائل سیاسی و تصمیم گیری‌های ما مؤثر باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: وقتی صلح حدیبیه تنظیم شد، طبق ماده دوم این قرارداد، اگر کسی از کفار مکه اسلام می‌آورد و به پیامبر گرامی اسلامی پناه می‌برد، باید به کفار تحویل داده می‌شد.

ایشان با بیان اینکه خداوند، صلح حدیبیه را «فتح مبین» نامید، ادامه دادند: برخی مسلمانان جاهل به خاطر صلح حدیبیه و ماده دوم آن به پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) اعتراض کردند، اما آن حضرت به پیمان خود وفادار بودند و طبق آن پیمان چند نفر از مردم مکه را که به مدینه پناه آورده بودند، به سران قریش تحویل دادند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: ماجرای صلح حدیبیه در بحث مدیریت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ از جمله برای مدیر وظایف و چارچوب‌هایی معین شده است که نمی توان از این چارچوب‌ها تخطی کرد.

 

مدیریت سخت گیرانه شامل پرداختن به مسائل جزئی، حاشیه‌ای، ذهنی و سلیقه‌ای است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی، مدیریت «سخت گیرانه» را از دیگر انواع مدیریت عنوان کردند و گفتند: در قانون گاهی نرمش دیده شده است، قانون اجازه داده است که کارمند از امکانات و تسهیلاتی استفاده کند، اما ممکن است که این مسئله رعایت نشود.

ایشان بیان کردند: مدیریت سخت گیرانه شامل پرداختن به مسائل جزئی، حاشیه‌ای، ذهنی و سلیقه‌ای است؛ در حالیکه مبنای مدیریت حدوسط و اعتدال، رعایت ضوابط با توجه به نرمش‌های قانونی است که در خود قانون لحاظ شده است.

 

‌ حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) رعایت اعتدال را حتی با کنیز خود دارند/ مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به مدیریت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در زندگی، یادآور شدند: حضرت سلمان می‌گوید که وارد خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) شدم، دیدم دسته آسیاب خونین است و حضرت در حال آسیاب کردن جو هستند و امام حسین (علیه‌السلام) در کنار حضرت بی قراری می‌کند؛ گفتم: اى دختر رسول خدا دستان شما پينه بسته است در صورتى كه فضه، کنیز شما حاضر است!» حضرت زهرا عليهاالسلام فرمودند: «يك روز فضه كارهاى خانه را انجام می‌دهد و يك روز من، ديروز نوبت او بوده و امروز نوبت من است».

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: این به معنای عدم مدیریت نیست؛ وظیفه شرعی مدیر، مدیریت است و اگر برای پیشبرد کار دستور و فرمان ندهد، مدیر نیست؛ مثال حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) آنجایی است که تقسیم کار صورت گرفته است و حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) رعایت اعتدال را حتی با کنیز خود دارند.

ایشان تأکید کردند: ما در هر پستی که هستیم یک وظیفه قانونی داریم و هیچ فردی در انسانیت و در پیشگاه خدا از دیگری کمتر نیست؛ وظیفه قانونی هر فرد در هر مجموعه ای ابلاغ شده است، بنابراین تساهل در انجام وظیفه‌ای که به عهده ما است، اشتباه است، تحت تأثیر احساسات قرار گرفتن در انجام وظیفه و یا سخت گیری بیش از حد هم اشتباه است و مسیر ما در انجام وظیفه باید مسیر اعتدال و قسط و عدل باشد.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در هفدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در هفدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

شانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

 

گروه خبری: 

موقعیت شناسی، درسی از مکتب حضرت زهرا(سلام الله علیها) است

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به فرارسیدن روز قدس خاطر نشان کردند: مسئله غفلت از دشمن و برنامه ها، دشمنی ها، استعدادها و ظرفیت های دشمن و دشمنی های دشمن؛ جزو غفلت هایی است که خسارات جبران ناپذیری در طول تاریخ اسلام به اسلام و امت های اسلامی وارد کرده است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی» مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) روز چهارشنبه – ۳۱ خرداد – در شانزدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، بیان داشتند: جنگ بین شیعه و سنی به نفع اسرائیل و کفر جهانی است.

 

غفلت از دشمن خسارات جبران ناپذیری بر امت اسلام وارد کرده است

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به فرارسیدن روز قدس خاطر نشان کردند: مسئله غفلت از دشمن و برنامه ها، دشمنی ها، استعدادها و ظرفیت های دشمن و دشمنی های دشمن؛ جزو غفلت هایی است که خسارات جبران ناپذیری در طول تاریخ اسلام به اسلام و امت های اسلامی وارد کرده است.

ایشان افزودند: گاهی از دشمن غفلت کردیم و گاهی دشمن را اشتباهی گرفتیم و جای دشمن تغییر یافت.

 

اسرائیل دشمن اصلی امت اسلامی است

حجت الاسلام  المسلمین مدنی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با اعلام روز قدس دو هدف داشتند تصریح کردند: انگشت اشاره امام(ره) در روز قدس یک جهت بسیار مهم را یادآوری می کرد و آن اینکه امت اسلامی و بشریت یک دشمن در کمین دارند و نباید از او غفلت کنند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) اظهار داشتند: این دشمن گاهی در سطوح بالاست و گاهی افراد عالم و دانشمند به ذهن شان می آید که در آن طرف تعدادی عرب با تعدادی یهودی دعوا دارند و این مسئله به ما مربوط نیست و ما باید به وضع زندگی و اقتصاد خود برسیم؛ اما امام خمینی(ره) معتقد بودند که دشمن در آنجا کمین کرده است.

 

اسرائیل به اندازه تمام دنیا سلاح اتمی دارد

ایشان در ادامه به سلاح های اتمی اسرائیل اشاره کرده و گفتند: کشور کوچکی که به اندازه کوچکترین استان ما هم نمی شود و ما معتقدیم یک کشور جعلی است، به اندازه ی تمام دنیا کلاهک هسته ای ذخیره کرده و این کشور کوچک زیر بار هیچ نوع قرارداد هسته ای سازمان انرژی اتمی نمی رود.

حجت الاسلام مدنی تاکید کردند: هر کسی که به عنوان رییس جمهور امریکا انتخاب می شود، حتما یک سخنرانی در کنگره یهودیان امریکا دارد و باید قول بدهد که از امنیت اسرائیل حمایت می کند و باید اندیشید که اگر آنچه که در فلسطین روی می دهد تنها دعوای عرب و یهود است، پس این قدرت نمایی ها چه معنی دارد؟

 

مشکل فقط غزه و لبنان نیست

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اینکه مشکل فقط غزه و لبنان نیست اظهار داشتند: گاهی شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» داده می شود ولی باید فارغ از مباحث سیاسی، برای جوانان این مسائل را تبیین کنید که بحث غزه و لبنان نیست بلکه اسرائیل یک غده سرطانی است که در هر جایی جوانه می زند.

ایشان افزودند: آنها در اولین کنگره شان در سوئیس شعار از نیل تا فرات را بیان کردند و اگر کسی بخواهد که در تهران بخوابد و دشمن مرزهای سوریه و لبنان را بشکند، عاقبت او مانند «شاه سلطان حسین» می شود که وقتی از خواب بیدار شد، دید «محمود افغان» به پشت دروازه های اصفهان رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در تشریح حمایت امریکا از رژیم صهیونیستی بیان کردند: با وجود منابع زیرزمینی فراوانی که در اختیار کشورهای عربی است، ولی در زمانی که با یکدیگر به صورت جدی جنگ می کردند هیچ رییس جمهور امریکایی به آنها تضمین رفاقت نداد ولی در مقابل تمام رییس جمهورهای امریکا به رژیم صهیونیستی قول تامین امنیت اسرائیل را داده اند پس ما در غزه و لبنان و سوریه از تمامیت ارضی خودمان حمایت می کنیم.

 

شناسایی دشمن اصلی بسیار مهم است

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(دام عزه) ابراز داشتند: ایشان به روحانیان و علمایی که در کشورهای دیگر حضور داشتند فرمودند که در کشورهایی که هستید این مسئله را تبیین کنید که ما در سوریه از خط مقاومت دفاع می کنیم.

ایشان افزودند: مقام معظم رهبری(دام عزه) فرمودند: ما در دنیای سیاسی، دشمنی واضح تر از صدام نداشتیم که هشت سال با ما جنگید ولی روزی که صدام در مقابل کویت موضع گیری کرد ما گفتیم که اشتباه کرده؛ اما به محض اینکه امریکا با صدام وارد جنگ شد من به تمام سران قوا گفتم که نباید گلوله ای به طرف صدام شلیک شود و از امریکا حمایت نشود؛ چون در مقابل صدام امریکا قرار دارد و با وجود اینکه صدام دشمن خونی ماست ولی ما می دانیم که امریکا با چه نیتی به عراق آمده است.

 

غفلت از دشمن باعث ذلت است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تاکید کردند: قصه‌ی دشمن ما اساسی است و غفلت کردن از این دشمن باعث می شود تا به روزگار سلطان حسین صفوی دچار شد که هر چه به او درباره دشمن هشدار دادند توجه نکرد تا محمود افغان به پشت دروازه های شهر اصفهان رسید.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) به سخنی از امیرالمومنین(علیه السلام) اشاره کرده و بیان داشتند: در خطبه ۲۷ نهج البلاغه آمده که «مَا غُزِيَ قَوْمٌ قَطُّ فِي عُقْرِ دَارِهِمْ إِلَّا ذَلُّوا ؛ وقتی خطوط نبرد را به آستانه خانه خود کشیدید منتظر ذلت باشید» و این بیان حضرت علی(علیه السلام) در وضعیت کنونی ما نشان می دهد که وقتی اجازه دادید دشمن تان تمام یاران بین المللی شما را خرد کند به مرزهای شما می رسد.

 

تشخیص اینکه دشمن اصلی کیست، بسیار مهم است

ایشان در ادامه دومین هدف امام خمینی(ره) از اعلام روز قدس را اشتباه نگرفتن دشمن برشمردند و اظهار داشتند: ما و هر انسانی و هر تفکری، دشمن های مختلفی داریم و افکار متفاوت در مقابل مان هست ولی اینکه درست تشخیص بدهیم که دشمن اصلی کیست و دعوای اصلی کجاست، بسیار مهم است.

 

دشمن گاهی ما را به خودمان مشغول می کند تا از او غافل شویم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: پیش از انقلاب درحوزه علمیه کتابی به نام «شهید جاوید» منتشر شد که علم امام حسین(علیه السلام) در آن مورد بحث قرار گرفته بود و عده ای در مقابل آن و عده ای در دفاع آن سخنان زیادی گفتند و بعد از گذشت ماه محرم و تکفیر و تعریف از این کتاب، شخصی گفت که وقتی با امام خمینی(ره) در نجف درباره این کتاب صحبت کردم ایشان گفتند شاه همه تان را سرکار گذاشته است و بهترین فرصت محرم برای حمله کردن به شاه را صرف حمله به یکدیگر کردید.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) خاطر نشان کردند: قبل از انقلاب در حالی که درگیری با بهاییت زیاد شده بود و عده زیادی وارد این بحث شده بودند، امام خمینی(ره) به این مسئله ورود نکردند و یکی از بزرگان این جمع بعد از پیروزی انقلاب گفت امام(ره) درست عمل کرد؛ زیرا ما به دنبال زدن شاخه ها بودیم که هر بار شاخه جدیدی رشد می کرد ولی امام(ره) با پیروزی انقلاب ریشه را زد و کلا بعد رفتن شاه و پیروزی انقلاب بحث بهاییت تمام شد.

 

اسرائیل دشمن اصلی ماست

ایشان افزودند: بعد از اتمام سمیناری با حضور علمای اسلام خدمت مقام معظم رهبری(دام عزه) رفتیم و ایشان فرمودند داعش دشمن ما نیست اشتباه نکنید؛ ما الان مجبور هستیم با داعش بجنگیم وگرنه دشمن ما اسرائیل است.

 

جنگ بین شیعه و سنی به نفع اسرائیل و کفر جهانی است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه برخی گمان می کنند که اهل سنت دشمن ماست اظهار داشتند: ما در بحث های ولایت تعصب داریم و امیدواریم بر این عقیده بمیریم و بر سر آن شهید شویم و در جمع علمای اهل سنت هم گفته ام که من یک شیعه متعصب هستم ولی اشتباه نمی کنم که با شما اهل سنت بجنگم چون این دعوا به نفع اسرائیل و کفر جهانی است.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) خاطر نشان کردند: برخی به اسم دفاع از ولایت در برنامه تلویزیونی به همسر پیامبر(صلی الله علیه و آله) فحش می دهند ولی آیا می دانید که به‌خاطر همین ناسزا چقدر شیعه در پاکستان و مکان های دیگر کشته شده است؟

ایشان در ادامه گفتند: با وجود اینکه درباره مباحث ولایت صحبت می کنید و فرزندان خود را مسلح به سلاح استدلال و برهان در عقایدشان می کنید ولی بدانید ما در این جبهه ها با فکر و اخلاق حرکت می کنیم و ناسزا نمی گوییم و آن جبهه ای که ما باید در مقابلش بایستیم، اسرائیل است.

 

موقعیت شناسی، درسی از مکتب حضرت زهرا(سلام الله علیها) است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه شجاعت درسی است که در این موضوع از زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) می آموزیم، ابراز داشتند: وقتی وظیفه اقتضا کرد که ایشان به میدان بیاید هیچ ترسی در وجودشان نبود و با تمام وجود به میدان آمدند.

 مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در پایان مضمون روایتی تاریخی را بیان داشتند: در وقتی که خلافت غصب شده بود حضرت زهرا(سلام الله علیها) به امیرالمومنین(علیه السلام) فرمود کاری نمی کنی؟ امیرالمومنین شمشیرش را برداشت که از خانه بیرون برود و همان هنگام صدای اذان بلند شد؛ حضرت علی(علیه السلام) گفت فاطمه اگر با این شمشیر از این در بیرون بروم دیگر این صدای اذان شنیده نمی شود.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در شانزدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در شانزدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

ارتباط اعضای خانواده روحانیون، عقیدتی است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: نور معنویت یک فرد روحانی در خانواده او منعکس می‌شود و اعضای آن خانواده با یکدیگر ارتباط عقیدتی دارند که فراتر از ارتباط خونی است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در ضیافت افطاری خانواده روحانیون مرحوم استان قم با عنوان همایش «ضیافت نور»، بیان داشتند: نور معنویت یک فرد روحانی در خانواده او منعکس می‌شود و اعضای آن خانواده با یکدیگر ارتباط عقیدتی دارند که فراتر از ارتباط خونی است.

 

یادآوری روحانیون مرحوم در بهترین ساعات ماه رمضان

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) ضمن قدردانی از مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در برگزاری این مراسم خاطر نشان کردند: ضیافت افطاری خانواده روحانیون مرحوم، مراسم ارزشمندی است که توسط مرکز خدمات پایه‌گذاری شده و در تمامی استان‌ها برگزار می‌شود.

ایشان افزودند: برگزاری این مراسم باعث توجه جمعی دل‌ها و ذهن‌های ما در بهترین روزها و ساعات در ماه مبارک رمضان به آن عزیزان سفر کرده می‌شود.

 

روحانیت محدود به فرد نیست

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: برگزاری چنین جلساتی ویژه خانواده‌های روحانیون، تفکر و نگاه خارج بودن روحانی از قالب فرد را زنده می‌کند و در قالب خانواده‌اش توسعه می‌یابد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اندیشه مرکز خدمات به خانواده‌های روحانیون بیان داشتند: برگزاری مراسمی مانند ضیافت افطاری ویژه خانواده‌ها نشان می‌دهد که مرکز خدمات، روحانیت را تنها در قالب شخص روحانی نمی‌بیند، بلکه تمامی اعضای خانواده را روحانی می‌داند.

ایشان در ادامه گفتند: وقتی برای علمای بزرگ کلمه «بیت» را به کار می‌بریم به این معنی است که اگر این عالم بزرگ در یک خانواده حضور دارد، روحانیت به‌ تمامی افراد خانواده سرایت می‌کند و تشکیل یک خانواده می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی خاطر نشان کردند: مراسم تکریم خانواده روحانیون گسترش‌دهنده این فرهنگ است که روحانیت از وجود فرد روحانی مانند نوری به تمامی افراد خانواده او منعکس شده است و ما همه خانواده را به عنوان روحانیت می‌شناسیم.

 

رابطه عقیدتی محکم تر از رابطه خونی است

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با بیان اینکه این رابطه یک رابطه خونی و نسبی نیست، بلکه یک رابطه عقیدتی است ابراز داشتند: رابطه فرزندان با پدر به عنوان یک روحانی و یا همسر با شوهر به عنوان یک روحانی یک رابطه نسبی و خونی نیست، بلکه یک رابطه عقیدتی است و به مراتب محکم‌تر و استوارتر از رابطه خونی است.

ایشان افزودند: این رابطه عقیدتی آنقدر محکم و اساسی است که موجب می‌شود پیامبر(صلی الله علیه و آله) در مورد سلمان که از سرزمین بسیار دوری آمده است بگویند سلمان از ما اهل‌بیت(علیهم السلام) است.

 

فرزند حضرت نوح(علیه السلام) از نظر عقیدتی از پدر جدا بود

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: اگر رابطه پدر روحانی با فرزندانش فقط خونی باشد و عقیدتی نباشد، ارزشی ندارد و در قرآن کریم نیز در مورد فرزند حضرت نوح(علیه السلام) گفته شده که او از خانواده حضرت نوح(علیه السلام) نبود و علت این مسئله به خاطر هم عقیده نبودن او با پدرش بود.

مدیر جامعه الزهرا در پایان بیان داشتند: پیام این جلسه و ضیافت افطار این است که روحانیت را در قالب یک شخص نمی‌شناسیم و اگر او از این دنیا سفر کرده است، خانواده وی برای ما مهم است و ان شاء الله روحانیت در چهره فرزندان و نوه‌های آنها بدرخشد.

گروه خبری: 

بیانیه مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در آستانه روز جهانی قدس

حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در آستانه روز جهانی «قدس»، با انتشار بیانیه‌ای، جمعه آخر ماه رمضان را فرصت ارزشمند امت اسلامی و یادگار مبارک امام خمینی(ره) برای اعلام همبستگی عمومی، یکپارچگی امت اسلامی و اظهار نفرت و برائت از استکبار جهانی و فرزند نامشروع آن، رژیم غاصب صهیونیستی دانست.

حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در آستانه روز جهانی «قدس»، با انتشار بیانیه‌ای، جمعه آخر ماه رمضان را فرصت ارزشمند امت اسلامی و یادگار مبارک امام خمینی(ره) برای اعلام همبستگی عمومی، یکپارچگی امت اسلامی و اظهار نفرت و برائت از استکبار جهانی و فرزند نامشروع آن، رژیم غاصب صهیونیستی دانست.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، در متن این بیانیه آمده است:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم

 

وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُونَ (آیه ۱۰۵ سوره انبیاء)

 

جمعه آخر ماه رمضان فرصت ارزشمند امت اسلامی و یادگار مبارک امام خمینی(ره) برای اعلام همبستگی عمومی، یکپارچگی امت اسلامی و اظهار نفرت و برائت از استکبار جهانی و فرزند نامشروع آن، رژیم غاصب صهیونیستی است.

 

امام خمینی(ره) با اعلام روز قدس و مشخص کردن مسیر مبارزه امت اسلامی در مقابله با رژیم غاصب و کودک‌کش صهیونیستی، همه مذاهب و اقوام و جناح‌ها را به مبارزه با دشمن مشترک فراخوانده و از درگیری‌های مختلف فرصت‌سوز و بنیان‌برافکن درونی بر حذر داشتند و وظیفه سترگ دفاع از مظلومان و تقویت جبهه جهاد و مقاومت را یادآور شدند.

 

 رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) در تبیین این مسیر نورانی فرمودند: «دفاع از مردم مظلوم فلسطین و قیام شجاعانه و مظلومانه آنان، وظیفه اسلامی همه ماست و فلسطین مسئله اول جهان اسلام است».

 

مدیریت، اساتید، طلاب و همه عزیزان مجموعه بزرگ جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با حضور پرشور در راهپیمایی روز قدس، پشتیبانی خود را از ملت عزیز و مظلوم فلسطین و همه مبارزات آزادی‌بخش و استکبارستیز امت اسلامی در عراق، سوریه، بحرین و یمن و تمامی گستره گیتی اظهار داشته و نشان خواهند داد که حرکت‌های مذبوحانه تکفیری‌ها به‌عنوان عوامل آگاه و ناآگاه صهیونیسم جهانی و نیز تبلیغات گمراه‌کننده بلندگوهای استکباری، ما را از دشمن اصلی غافل نکرده و از پشتیبانی مستمر از جبهه مقدس مقاومت باز نخواهد داشت. ان‌شاء‌الله (إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْکُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ)».

 

سیدمحمود مدنی

 

مدیر جامعــه‌الزهــرا(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س): اخلاق در سراسر زندگی حضرت زهرا(س) موج می‌زند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) بابیان اینکه اخلاق در سراسر زندگی حضرت زهرا(س) موج می‌زند، تصریح کردند: یکی از برنامه های جامعه‌الزهرا‌(س) در سال تحصیلی جدید، برگزاری درس اخلاق ویژه کارکنان و مسئولان این مؤسسه است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) بابیان اینکه اخلاق در سراسر زندگی حضرت زهرا(س) موج می‌زند، تصریح کردند: یکی از برنامه های جامعه‌الزهرا‌(س) در سال تحصیلی جدید، برگزاری درس اخلاق ویژه کارکنان و مسئولان این مؤسسه است.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز سه شنبه – ۳۰ خردادماه- در پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کردند: اسلام به طور کلی به سه قسم اساسی عقاید و اعتقادات، احکام و مسائل فقهی و همچنین مسائل اخلاقی تقسیم می‌شود.

 

عقاید، احکام و اخلاق، محورهای اساسی دین اسلام است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: عقاید، احکام و اخلاق، محورهای اساسی دین اسلام است و اسلام شامل همه اینها می‌شود و با یک نگاه، تجزیه کردن و تقسیم آنها معنا ندارد، زیرا همه آنها فرمان و دستور خداوند است و ما باید در همه این محورها، اهل علم و عمل باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: برخی بزرگان معتقد هستند که گناه کبیره و صغیره وجود ندارد و همه گناهان کبیره هستند؛ زیرا چون گناه معصیت الله است و همه آنها به لحاظ معصیت الله بودن، کبیره هستند، اما از نگاه و جهت دیگر می‌توان تقسیم‌های دیگری داشت.

ایشان تصریح کردند: محورها و دستورات اساسی اسلام به لحاظ این که مبنایی و یا  بنایی هستند و یا برخی در دیگران تأثیر دارند و یا برخی تأثر دارند، تقسیم بندی‌های مختلفی دارد.

 

نسبت به الحاد و بی‌دینی در جامعه نگران باشیم

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: گاهی نگرانی ما نسبت به بدحجابی در جامعه بالا است و البته تردیدی در آن نیست و باید نسبت به این موضوع حساس بود؛ فساد همانطور که در بحث عفاف اشاره شد، بسیاری از زیربنا‌ها را تخریب می‌کند و جلوی تهذیب نفس و کمال را می‌گیرد و جامعه را از بین می‌برد.

دکتر مدنی با طرح این سؤال که آیا گسترش بی حجابی خطرناک تر است و یا گسترش الحاد و بی خدایی؟، تصریح کردند: گاهی ما آن حساسیتی که نسبت به گسترش بی حجابی داریم، به گسترش الحاد و بی دینی نداریم؛ امروز افکار و اندیشه‌های جوانان ما به سمت و سوی برخی جریان‌ها می‌رود.

ایشان به نماز نخواندن برخی جوانان اشاره کردند و ادامه دادند: برخی از جوانان قبول دارند که با نخواندن نماز خطا می‌کنند، اما برخی نماز نخواندن‌ها مسئله در جای دیگر دارد و جوان در فضا و جریانی قرار گرفته است که به سمت بی نمازی پیش رفته است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) که کتابی تحت عنوان «فساد، سلاح تهاجم فرهنگی» برای مقابله با بدحجابی تألیف کرده، افزودند: ما به عنوان یک نهاد حوزوی نگران بدحجابی هستیم و به آن حساسیت داریم؛ اما واقعیت قابل کتمان نیست که الحاد و بی‌اعتقادی بسیار مهم‌تر از بی‌حجابی در جامعه است و ما باید نسبت به آن نگران باشیم.

 

بزرگان ما در حد اعلا جلسات اخلاق را فراموش نمی‌کردند

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: «اخلاق» یکی از مباحث مهمی است که متأسفانه برخی از متدین‌ها نسبت به آن حساسیت لازم را ندارند؛ گاهی فرد متدین در انجام یک کار بسیار تلاش می‌کند، اما به خاطر یک بی‌اخلاقی به آنچه که فراهم کرده است، آتش می‌زند.

ایشان یادآور شدند: آیت الله مظاهری قبل از هجرت به اصفهان در شهر قم درس اخلاق می‌گفتند و گاهی توفیق حضور در درس اخلاق ایشان را داشتیم، ایشان خاطره ای از شیخ عبدالکریم حائری نقل کردند که ایشان فرمودند: «برخی متدین‌های ما متدین هستند، اما از شمر بدتر هستند» که این حرف سنگینی است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به اینکه بزرگان ما در حد اعلا جلسات اخلاق را فراموش نمی کردند، عنوان کردند: ما نیاز داریم که به صورت مداوم به یکدیگر یادآوری کنیم که همه ما نیاز به اخلاق داریم.

 

برگزاری درس اخلاق در سال تحصیلی جدید برای کارکنان و مدیران جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)

دکتر مدنی اظهار داشتند: مسئولان و برنامه ریزان جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در نظر دارند که در سال تحصیلی جدید، برای مدیران، کارکنان و طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) درس اخلاق برگزار کنند و همه افراد موظف به شرکت در این جلسات هستند.

ایشان تصریح کردند: یک بی اخلاقی در زندگی ما ممکن است همانند آتشی باشد که دیگر اعمال شایسته ما را از بین می‌برد.

 

اخلاق در سراسر زندگی حضرت زهرا(س) موج می‌زند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: آنچه از زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) درس می‌گیریم، این است که در سراسر زندگی کوتاه آن حضرت، اخلاق موج می‌زند؛ به طوریکه عایشه همسر پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) با وجود این که نسبت به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) حساسیت‌هایی داشت، روایت می‌کند: «من هیچ کس را ندیدم که از نظر سخن و گفتار (و در روایت دیگر) و ویژگی‌ها و خوی و سیرت شبیه‌تر از فاطمه(سلام‌الله‌علیها) به رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) باشد».

دکتر مدنی ادامه داند: اگر ما آیه ۴ سوره قلم که خداوند می‌فرماید: «وَ اِنَّكَ لَعَلي خُلُقٍ عَظيمٍ؛ و تو (اي پيامبر) بر قله اخلاق و كرامت قرار داري» را در کنار روایت قبل قرار دهیم، به اخلاق شایسته آن حضرت پی می‌بریم.

 

اخلاق‌مداری برای همه کارکنان و طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ضروری است

ایشان تصریح کردند: ما مجموعه جامعه الزهرایی اگر همه کارهای خود را به درستی انجام دهیم، اما اخلاق نداشته باشیم، نمی‌توانیم تأثیر مثبتی که باید بگذاریم و این اخلاق برای همه افراد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ضروری است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تأکید کردند: همه کارکنان، مسئولان و همه افرادی که در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند، باید اخلاق‌مدار باشند و در عین حال که در وظیفه خود هیچ تسامحی نباید داشته باشند، اما با مخاطبین و مراجعه کنندگان باید با اخلاق نیکو برخورد کنند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: آیت الله العظمی شیخ انصاری که به «خاتم المجتهدین» معروف هستند، با همه عظمت و علم و مرجعیت، هفته ای یک جلسه خدمت آقا سید علی شوشتری که شاگرد ایشان در فقه و اصول بودند، اما در اخلاق فوق العاده بودند، می‌رسیدند.

ایشان بیان داشتند: طلاب محترم بدانید که اگر علامه دهر شوید و از جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بروید و با غرور و تکبر قصد هدایت مردم را داشته باشید، نه خود شما هدایت شده هستید و نه می‌توانید فردی را هدایت کنید.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: امام علی(علیه‌السلام) در خطبه قاصعه (۱۹۲) نهج البلاغه، تواضع را یکی از خصوصیات انبیا و فرشتگان بیان می‌کنند و می‌فرمایند: «وَ لَکِنَّهُ سُبْحَانَهُ کَرَّهَ إِلَیْهِمُ اَلتَّکَابُرَ وَ رَضِیَ لَهُمُ اَلتَّوَاضُعَ فَأَلْصَقُوا بِالْأَرْضِ خُدُودَهُمْ وَ عَفَّرُوا فِی اَلتُّرَابِ وُجُوهَهُمْ وَ خَفَضُوا أَجْنِحَتَهُمْ لِلْمُؤْمِنِینَ ؛ اما خدای متعال تکبر و خودبزرگ‌بینی را برای آنان ناپسند شمرد و به فروتنی آنان راضی شد؛ در نتیجه آنان هم رخسارهای خود را [در برابر او] بر زمین گذاشتند و چهره‌هایشان را در خاک مالیدند و بال‌های مهر و محبت خود را برای مؤمنان گسترانیدند».

 

یکی از فلسفه‌های روزه گرفتن، افزایش تواضع در انسان است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه به فلسفه روزه گرفتن اشاره کردند و اظهار داشتند: برای فلسفه روزه روایات زیادی داریم؛ یکی از فلسفه‌های روزه و این که روزه بر ما اثر داشته یانه، این است که تقلل به پیشگاه خداوند و تذلل و تواضع ما بیشتر شود.

ایشان همچنین به روایتی از امام موسی کاظم(علیه‌السلام) اشاره کردند که فرمودند: «إنّ الزَّرعَ يَنبُتُ في السَّهلِ و لا يَنبُتُ في الصَّفا ؛ فكذلكَ الحِكمَةُ تَعمُرُ في قَلبِ المُتَواضِعِ و لا تَعمُرُ في قَلبِ المُتَكبِّرِ الجَبّارِ ؛ لأنّ اللّه َ جَعلَ التَّواضُعَ آلَةَ العَقلِ ، و جَعَلَ التَّكبُّرَ مِن آلَةِ الجَهلِ؛ گیاه در زمین هموار می‌روید و در زمین سخت محکم رشد نمی‌نماید، همچنین حکمت و دانش در قلب انسان متواضع رشد و نمو می‌کند و در قلب انسان متکبر و گردنکش رشد نمی‌نماید، چرا که خداوند تواضع را وسیله اندیشه و تعقل قرار داده و تکبر را وسیله نادانی مقرر داشته است».

 

حکمت در قلب انسان‌های متواضع رشد می‌کند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ادامه دادند: آنان که به دنبال علم، حکمت و معارف اسلامی هستند، به این فرمایش امام کاظم(علیه‌السلام) دقت کنند که حکمت در قلب انسان‌های متواضع رشد می‌کند و قلب‌های متکبر و جبار نمی‌توانند صاحب حکمت شوند.

دکتر مدنی یادآور شدند: خداوند ابا دارد که حکمت را در قلب انسان‌های متکبر و مغرور قرار دهد، اما این که ما متکبر هستیم یا متواضع، ساده نیست و گاهی انسان باید کلنجار برود تا بفهمد متکبر یا متواضع است؛ ما باید مرتب با خود کلنجار برویم، نکند که ظاهر ما تواضع باشد، اما در باطن ما تکبر وجود داشته باشد.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در چهاردهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

 

 

گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س): نقش مادری، سیره شاخص عملی حضرت زهرا(س) است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) بابیان اینکه مادر بودن، سیره عملی حضرت زهرا(س) است، تصریح کردند: اگر حضرت زهرا(س) همه جا می‌بود، اما امام حسین(ع) را به جامعه بشری تقدیم نمی‌کرد، بشریت ناقص بود.

جامعه‌الزهرا‌(س) در برنامه‌ریزی‌های خود به نقش مادری و فرزندآوری طلاب توجه داشته باشد/ اسلام نگاه متفاوتی نسبت به جایگاه بلند مادری و همسری دارد/اسلام، نقش مالکیت زن را به بهترین وجه تضمین کرده است

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز دوشنبه - ۲۹ خردادماه- در سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کردند: در تاریخ معاصر و در اواخر قرن نوزدهم میلادی که فرازها و فرودهای بسیار زیادی داشته است، بحث اختراع ماشین و آغاز انقلاب صنعتی تأثیرات بسیار شگرف و عمیقی بر دنیا داشته است که تا به امروز ادامه دارد.

 

انقلاب صنعتی نظامات سیاسی، اجتماعی و حتی دینی و اخلاقی جوامع را تحت تأثیر قرار داد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: اختراع ماشین و آغاز انقلاب صنعتی در سه بخش مجزا تأثیرات عمیقی بر جوامع گذاشت و به طور کلی، نظامات سیاسی، اجتماعی و حتی دینی و اخلاقی جوامع را تحت تأثیر قرار داد.

دکتر مدنی یادآور شدند: با آغاز انقلاب صنعتی و به کار گرفتن ماشین بخار در کارخانجات نساجی، اروپا به کارگر جدید نیاز پیدا کرد و برای این که کارخانه‌های خود را پر و نیاز خود را برطرف کند، زن‌ها را از خانه به کارخانه آورد.

ایشان افزودند: بحث مالکیت برای زن تا آن زمان جدی گرفته نمی‌شد، اما پس از انقلاب صنعتی و ورود زن به عرصه اقتصادی، بحث مالکیت زن جدی گرفته شد و و زن، کارگر انقلاب صنعتی شد.

 

نقش مهم خانواده در جوامع مختلف به فراموشی سپرده شده است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهارداشتند: با شروع انقلاب صنعتی و ورود گسترده و چشمگیر بانوان به میدان کار و ایجاد درآمدهای مستقل، به مرور زمان مسئله بسیار مهم مادری و فرزندآوری و نقش و وظیفه زنان در این عرصه کمرنگ تر شد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان این که امروز مجموعه غرب و اروپا در زمینه بحث مادری و فرزندآوری بانوان با بحران روبرو است، ادامه دادند: امروز رشد جمعیت در فرانسه منفی است و آمار انگلستان نشان می‌دهد که از چهار فرزند متولد شده، سه فرزند نامشروع هستند که این مسئله، یک بحران جدی است.

ایشان با بیان این که نقش مهم خانواده در جوامع مختلف به فراموشی سپرده شده است، گفتند: اسلام نقش اقتصادی و حق مالکیت زن را به رسمیت شمرده است؛ تا آنجا که به عنوان مثال اگر یک زن میلیاردر و شوهر او یک کارگر ساده باشد و مرد به دلیل بیماری نتواند چند روزی کار کند، چنانچه زن هزینه خانه را متقبل شود، آن مرد به همسر خود بدهکار می‌شود.

 

اسلام، نقش مالکیت زن را به بهترین وجه تضمین کرده است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: اسلام، نقش مالکیت زن را به بهترین وجه تضمین کرده است و با حفظ و رعایت عفاف و حجاب، اجازه کار کردن به زن را با اجازه همسر داده است، اما همه این حق مالکیت و حقوق در مجموعه آیات و روایات، نافی و منافی جایگاه مهم و افتخار بزرگ زن به عنوان مادر و همسر نیست.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: اصولا هر خصوصیت تکوینی که داشته باشید، این نشانگر حق و تکلیف است و این یک بحث اساسی است، بنابراین نفس خلقت زن نشانه یک جایگاه، حق و تکلیف خاص است و خداوند این وظیفه را برای زن خواسته و این بار را به دوش زن گذاشته است.

ایشان با اشاره به روایاتی درباره نگاه اسلام به فرزند و فرزندآوری، عنوان کردند: برنامه‌ریزان، اساتید، پژوهشگران و مسئولان جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به عنوان نهاد حوزوی بانوان باید این نگاه را داشته باشند که فعالیت‌های این مؤسسه نباید نافی وظیفه همسری و مادری باشد.

 

روایتی امیدبخش از پیامبر گرامی اسلام(ص) درباره فرزند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به روایتی از سعید بن جبیر از عبدالله بن عباس اشاره کردند که از پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) روایت است: «مَنْ دَخَلَ السُّوقَ فَاشْتَرَى تُحْفَهً فَحَمَلَهَا اِلَى عِیَالِهِ کَانَ کَحَامِلِ صَدَقَه اِلَى قَوْم مَحَاوِیجَ وَ لْیَبْدَاْ بِالْاِنَاثِ قَبْلَ الذُّکُورِ، فَاِنَّهُ مَنْ فَرَّحَ ابْنَتَهُ فَکَاَنَّمَا اَعْتَقَ رَقَبَهً مِنْ وُلْدِ اِسْمَاعِیلَ وَ مَنْ اَقَرَّ بِعَیْنِ ابْنٍ فَکَاَنَّمَا بَکَی مِنْ خَشْیَهِ اللَّهِ وَ مَنْ بَکَی مِنْ خَشْیَهِ اللَّهِ اَدْخَلَهُ جَنَّاتِ النَّعِیمِ؛ کسى که بازار مى‌رود و تحفه‌اى براى خانواده خود مى خرد، همچون کسى است که مى خواهد به نیازمندانى کمک کند[همان پاداش را دارد] و هنگامى که مى‌خواهد تحفه را تقسیم کند، نخست باید به دختر و بعد به پسر بدهد، چرا که هر کس دخترش را شاد و مسرور کند، چنان است که گویى کسى از فرزندان اسماعیل(علیه‌السلام) را آزاد کرده باشد و هر کس [با دادن هدیه‏ای] چشم پسری را روشن کند، گویا از ترس خدا گریسته است و هر کس از ترس خدا بگرید، خداوند او را داخل نعمت‏های بهشت کند»(وسائل الشیعه، جلد ۲۱، صفحه ۵۱۴).

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: این روایات به زندگی امید می‌دهد و مفهوم زندگی را دگرگون می‌سازد زمانی که انسان بداند خوشحال کردن فرزند مانند این است که بنده ای را آزاد کرده است و یا از ترس خداوند متعال گریسته است و جایگاه او بهشت است.

 

جامعه‌الزهرا‌(س) در برنامه‌ریزی‌های خود به نقش مادری و فرزندآوری طلاب توجه داشته باشد

ایشان با تصریح بر این که جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در برنامه‌ریزی‌های خود باید به نقش مادری و فرزندآوری طلاب توجه داشته باشد، اظهار داشتند: در روایتی از پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) آمده است که روزی حضرت عیسی (ع) از کنار قبری گذشت که صاحب آن را عذاب می‌کردند، سال بعد از کنار همان قبر گذشت، اما دیگر صاحب آن را عذاب نمی کردند؛   حضرت به خداوند عرض کرد: خداوندا سال پیش از کنار این قبر گذشتم صاحبش را عذاب می‌کردند، اما امسال عذاب برداشته شده بود سبب این امر چیست؟ به آن حضرت وحی رسید:  ای روح‌الله! صاحب این قبر فرزندی داشت، چون به سن بلوغ رسید، صالح شد و راهی از راه‌های موحدان را برای ایشان اصلاح کرد که عبورشان از آن آسان باشد، همچنین یتیمی را نزد خود جای داد، پس او را برای آنچه فرزند او کرد، آمرزیدم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به روایت دیگری از وسائل الشیعه، جلد ۲۱، صفحه ۴۵۱ اشاره کردند که اُمّ سلمه می‌گوید: از پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) سؤال کردم بسیاری از پاداش‌ها برای مردان ذکر شده آیا زنان هم از این پاداش‌ها نصیبی دارند؟ فرمود: آری، هنگامی که زن باردار می‌شود، بسان روزه دار شب زنده داری است که با جان و مال خود در راه خدا جهاد می‌کند و هر گاه وضع حمل کند، اجر و پاداشی دارد که کسی از عظمت آن آگاه نیست و هرگاه فرزند خود را شیر دهد، در برابر هر مکیدن نوزاد پاداشی به او دهند که برابر است با آزاد کردن بنده‌ای از فرزندان اسماعیل و هنگامی که از شیر دادن فرزند خود فارغ شود، فرشته بزرگواری به او گوید: اعمال خود را از سربگیر که خداوند تو را آمرزیده است.

 

اسلام نگاه متفاوتی نسبت به جایگاه بلند مادری و همسری دارد

دکتر مدنی با بیان این که اسلام نگاه متفاوتی نسبت به جایگاه بلند مادری و همسری دارد، عنوان کردند: افتخار زن مسلمان این نیست که وزیر و یا وکیل شود، البته اگر وزیر یا وکیل شدن بانوان مورد نیاز جامعه اسلامی است، باید رفع نیاز شود، اما آنچه که امروز ما فراموش کردیم و برای دختران ما افتخار محسوب نمی شود و حتی در مجامع علمی مانند حوزه و دانشگاه به آن پرداخته نمی شود، این است که زن در جایگاه مادری می‌تواند این ثواب را ببرد.

ایشان تصریح کردند: زن در نقش مادری و همسری جایگاه معنوی والایی دارد که این جایگاه معنوی را در وزارت و یا وکالت و غیره ندارد.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تأکید کردند: آنچه که من به عنوان درد دل عرض می‌کنم، این است که امروز ما به سمت و سویی رفتیم که شاید شعار می‌دهیم، اما در تفکر، در عمل و در درون، تفکر غربی را گرفتیم و احساس می‌کنیم که اگر خانمی باردار شد و صاحب فرزند، به شکل مصیبت به فرد نگاه می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: در جامعه اسلامی، یک دختر باید با این دید به خانه همسر برود که بعد از این، نماز او هفتاد برابر ثواب دارد، اگر در خانه همسر باردار شود، ثواب جهاد در جبهه را دارد و اگر به فرزند خود شیر دهد، خداوند همه گناهان او را می‌آمرزد، اگر این دید وجود داشته باشد، بخش مهمی از گرفتاری‌های خانوادگی و موضوع طلاق در جامعه رفع می‌شد.

 

مادر بودن، سیره عملی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است

ایشان با بیان اینکه مادر بودن، سیره عملی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است، یادآور شدند: یکی از افتخارات حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) این است که آن حضرت مادر امام حسن(علیه‌السلام)، امام حسین(علیه‌السلام)، حضرت زینب و ام کلثوم(علیهماالسلام) بودند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: اگر حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) همه جا می‌بود، اما حسین(علیه‌السلام) را به جامعه بشری تقدیم نمی‌کرد، بشریت احساس نقص می‌کرد و ناقص بود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان به مقاله‌ خود با عنوان «فاطمه بر کرسی مادری» اشاره کردند و گفتند: حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) زیبا و با افتخار مادری کردند و با وجود این که عمر کوتاهی داشتند، اما فرزندان خود را به بهترین نحو تربیت کردند.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در چهاردهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

 
جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در چهاردهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

عفاف و پاکدامنی در زندگی حضرت زهرا(س) در اوج درخشش است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: حضرت زهرا(س) در عین حال که در جامعه، حضور اجتماعی، علمی و آموزشی دارند، در قله عفاف و پاکدامنی هستند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) امروز - ۲۸ خردادماه- در سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کردند: از خداوند متعال درخواست می‌کنیم که اعمال گذشته همه ما در طول این ماه مبارک رمضان و به ویژه دعاها و عبادات شب‌های قدر را قبول و مستجاب کند.

 

قبل از تاریخ اسلام، جایگاه زن در ایران، روم و جزیره‌العرب جایگاه نامناسبی بود

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به اینکه بستر اجتماعی که اسلام در آن به وجود آمد، به شدت زن‌ستیز بود؛ اظهار داشتند: در آن زمان، دو تمدن بزرگ ایران و روم به عنوان کانون عمده تمدنی آن روزگار بودند و شبه‌جزیره عربستان از هر گونه فعالیت تمدنی چشمگیر خالی بود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: حتی در دو کانون تمدنی ایران و روم، زن شخصیت ارزشمندی محسوب نمی‌شد و زمانی که به جزیره العرب می‌رسیدیم، برخورد با زن در سطح یک کالای کم ارزش مطرح بود که حتی مانند مال و ثروت به ارث برده می‌رسید.

ایشان یادآور شدند: برخی ادعاهایی که راجع به زن در تاریخ ایران نقل می‌شود، حقیقت ندارد و قابل مناقشه است؛ در حقیقت، جایگاه زن در ایران و روم جایگاه نامناسبی بود و در جزیره العرب آنچنان وضعیت نامطلوب بود که به تعبیر قرآن کریم، «وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُم بِالْأُنثَىٰ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ كَظِيمٌ؛ در حالی که هرگاه به یکی از آنها بشارت دهند دختر نصیب تو شده، صورتش (از فرط ناراحتی) سیاه می‌شود؛ و به شدّت خشمگین می‌گردد».

 

ایجاد زمینه هایی برای ابراز شخصیت زن توسط اسلام

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه اسلام دست زنان را در آن دوران گرفت، تصریح کردند: دین مبین اسلام، حقوق، ظرفیت‌ها، فعالیت‌ها، زمینه‌ها و بسترهایی برای ابراز شخصیت زن به وجود آورد که برخی از این حقوق بعد از هزار و ۲۰۰ سال در اروپا به رسمیت شناخته شدند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه دادند: موضوع «حق مالکیت» که زن می‌تواند مالک باشد و وارد عقود و تجارت و امثال اینها شود و این که زن می‌تواند شخصیت اقتصادی داشته باشد، حدود ۲۵۰ سال قبل در اروپا به رسمیت شناخته شد.

ایشان بیان داشتند: بر اساس دین مبین اسلام، زن می‌تواند وارد میدان‌های تجاری، اقتصادی و سیاسی شود؛ پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) همانطور که با مردها بیعت می‌کردند با زنان هم بیعت می‌کردند؛ البته حضرت با مردان دست می‌دادند و برای بیعت با بانوان، دست خویش را در ظرف آب می‌گذاشتند و زنان نیز دست خود را در ظرف آب می‌گذاشتند و بدین وسیله بیعت می‌کردند.

 

اسلام باعث ورود زنان به میدان های علم آموزی، اقتصاد و اجتماع شد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: اسلام، زن را به میدان‌های جنگ و اموری که می‌توانند تأثیرگذار باشند، وارد کرد؛ با ظهور اسلام، زنان توانستند وارد میدان‌های علم‌آموزی شوند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تأکید کردند: دین مبین اسلام همه فضاها را برای زن باز کرد، اما از همان ابتدا، حضور در همه میادین را در کنار رعایت حجاب و عفاف و مرز دقیق بین زن و مرد قرار داد.

 

آیات قرآن کریم درباره رعایت عفاف و حجاب

ایشان اظهار داشتند: حجاب در آیات قرآن کریم معنای خاصی دارد که مخصوص زنان پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) است که در آیه ۵۳ سوره احزاب آمده است: « فَاسْأَلُوهُنَّ مِن وَرَاء حِجَابٍ؛ و هنگامی که چیزی از وسایل زندگی را از آنان [همسران پیامبر] می‌خواهید از پشت پرده بخواهید».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) گفتند: حجاب به معنای امروز از آغاز تشریعات اسلام، قدم به قدم بیان و توضیح داده شده است و حد و حدود ارتباطات مرد و زن مشخص است.

دکتر مدنی اضافه کردند: دو آیه قرآن کریم درباره رعایت عفاف نازل شده است، از جمله خداوند در آیه ۳۰ سوره مبارکه نور می‌فرماید: «قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ؛ به مؤمنان بگو چشمهای خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ کنند»؛ همچنین در آیه ۳۱ سوره نور آمده است: « وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِ‌هِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُ‌وجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ؛ و به زنان با ایمان بگو: چشمان خود را [از نگاه حرام] فروگیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را آشکار نسازند».

 

عفت تنها برای زنان نیست/ عفت و عفاف در اسلام به عنوان مرزی میان مردان و زنان مطرح است

ایشان به روایاتی که درباره رعایت عفاف بیان شده است، اشاره کردند و افزودند: عفت و عفاف بین زن و مرد مشترک است؛ عفت تنها برای زنان نیست، بلکه مرد و زن هر دو باید عفیف باشند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: اسلام اجازه داده است که زنان در تمام میادین حضور داشته باشند، اما عفت به عنوان مرزی میان مردان و زنان مطرح است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به باب وجوب عفت در صفحه ۲۴۹ جلد ۱۵ کتاب شریف «وسائل الشیعه»، بیان داشتند: افرادی که با کتاب «وسائل الشیعه» آشنا هستند، می‌دانند که عنوان‌ها در این کتاب عجیب است؛ صاحب «وسائل الشیعه» آنجا که روایات را صحیح می‌داند، عنوانی که می‌آورد، فتوایی است و آنجا که روایات را صحیح نمی داند، عنوانی که می‌آورد، ابهام دارد.

ایشان اضافه کردند: صاحب «وسائل الشیعه»، آنجا که روایات را صحیح می‌داند، وجوب می‌خواند و بر همین اساس، موضوع عفت را باب وجوب خوانده است، در حالیکه ما موضوع عفت را در اخلاقیات مثل شجاعت و حسن خلق می‌دانیم و کمتر در واجبات می‌شماریم.

 

امام علی(ع) برترین عبادت را عفاف می دانند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به حدیثی از امام باقر(علیه‌السلام) اشاره کردند که فرمودند: « مَا مِنْ عِبَادَةٍ أَفْضَلَ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ عِفَّةِ بَطْنٍ وَفَرْجٍ؛ هيچ عبادتى برتر و بالاتر از عفت بطن و عفت فرج نيست» و افزودند: فردی خدمت امام باقر (علیه‌السلام) رسید و گفت: قَالَ لَهُ رَجُلٌ إِنِّي ضَعِيفُ الْعَمَلِ قَلِيلُ الصَّلَاةِ قَلِيلُ الصَّوْمِ وَ لَكِنْ أَرْجُو أَنْ لَا آكُلَ إِلَّا حَلَالًا وَ لَا أَنْكَحَ إِلَّا حَلَالًا؛ من در عمل ناتوانم و نماز و روزه كم به جا مى‏آورم اما سعى مى‏كنم جز حلال نخورم و جز با حلال نزديكى نكنم»؛ حضرت در پاسخ فرمودند: «وَ أَيُّ جِهَادٍ أَفْضَلُ مِنْ عِفَّةِ بَطْنٍ وَ فَرْج‏؛ چه جهادى برتر از پاك نگهداشتن شكم و شرمگاه؟!».

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه دادند: در کتاب «وسائل الشیعه» از امام صادق(علیه‌السلام) روایت است که امام علی(علیه‌السلام) مکرر می‌فرمودند: «اَفْضَلُ العِبادَةِ الْعِفافُ، یعنی برترین عبادت‌ها عفاف است».

 

عفاف و پاکدامنی در زندگی حضرت زهرا(س) در اوج درخشش است

ایشان بیان داشتند: یکی از نکاتی که همه ما می‌دانیم در زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در اوج درخشش است، این است که آن حضرت در عین حال که حضور اجتماعی و حضور علمی و آموزشی در جامعه دارند و در عین حال که تنها پشتیبان برجسته و فوق العاده امام علی(علیه‌السلام) هستند، در قله عفاف و پاکدامنی است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه پاکدامنی و عفاف حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) در همه مراحل وجود دارد، یادآور شدند: ما عفت زبان، عفت دامن و در کل، عفت اعضا و جوارح داریم و هر عضو انسان می‌تواند بهره ای از ناپاکدامنی داشته باشد؛ اما حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در همه مراحل عفیف و پاکدامن بودند.

 

ما در مجموعه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) هر چه بر مسائل عفاف و حجاب یادآوری کنیم، ضرر نخواهیم کرد

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به آیه ۵۳ سوره یوسف اشاره کردند که می‌فرماید: « وَ مَا أُبَرِّئُ نَفْسىِ إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةُ بِالسُّوءِ إِلَّا مَا رَحِمَ رَبىّ؛ من خویشتن را بى‏گناه نمى‏دانم، زیرا نفس، آدمى را به بدى فرمان مى‏دهد؛ مگر پروردگار من ببخشاید» و تصریح کردند: ما به صورت مداوم نیاز به یادآوری داریم؛ مسئولین، کارکنان، اساتید و طلاب و همه افراد همواره باید مورد یادآوری قرار گیرند.

ایشان بیان داشتند: در سال‌های گذشته که به عنوان مدرس در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) مشغول به تدریس بودم، این قصه پرده بین استاد و شاگرد عجیب بود و برخی اساتید با این موضوع مخالف بودند؛ آن زمان به این موضوع فکر کردم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یک مجموعه آموزشی است؛ ما حکم خداوند را تغییر نمی‌دهیم؛ شنیدن صدای زن برای مرد و بالعکس از نظر شرعی ایرادی ندارد؛ در مسجد النبی هم پرده ای وجود نداشت و زن و مرد در یک محیط بودند؛ اما اگر پرده بین استاد و طلاب وجود داشته باشد، جلوی بسیاری از حرف‌ها گرفته می‌شود و به سود مجموعه است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی، وجود حائل میان استاد و دانش‌پژوهان جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) را مفید عنوان کردند و اظهار داشتند: ما در مجموعه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) هر چه بر مسائل عفاف و حجاب یادآوری کنیم، ضرر نخواهیم کرد؛ بحث تحجر و حذف زن نیست، بحث تفکرات طالبانی و داعشی نیست؛ آنها زن را به حساب نمی آورند، در حالیکه این کار برای راحتی بانوان در نظر گرفته شده است.

 

زنان می‌توانند در همه صحنه‌های اجتماعی با حجاب و عفاف حضور داشته باشند

ایشان یادآور شدند: در حجاز، زن حق ورود به مسجد ندارد و یک مصلی النساء و نمازخانه زنان دارند؛ اما شیعه چنین مواردی نداشته است و معتقد است که زنان می‌توانند در همه صحنه‌های اجتماعی با حجاب و عفاف حضور داشته باشند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با تصریح بر اینکه ارتباط مرد و زن باید همراه با عفاف و پاکدامنی باشد و هر چه ارتباط حداقلی باشد بهتر است، عنوان کردند: همین صلابت و پاکی و پاکدامنی در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باید حفظ شود.

 

بانوان جامعه‌الزهرا‌(س) باید توانایی سخنرانی در جوامع مختلف بین‌المللی را داشته باشند

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: برخی بانوان اساتید با سخنرانی در جمع مردان مخالف هستند، اما من معتقدم که بانوانی که در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) حضور دارند، باید در مجامع مختلف بین‌المللی سخنرانی کنند؛ فردا بروند در سازمان ملل، یونسکو و سمینار‌های بین المللی صحبت کنند و از اسلام دفاع کنند.

ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند که در این محیط کاری تا جایی که امکان دارد، فضاهایی ایجاد کنیم که در شأن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باشد و اظهار داشتند: تقاضای من این است که این خانه که تاریخ درخشانی دارد و شایسته نام مبارک حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است، همچنان باید بدرخشد و امید است تحویل حضرت صاحب الزمان(عجل الله تعالی فرجه) داده شود.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در سیزدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در سیزدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) مسئولیت داریم

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) مسئولیت داریم، تصریح کردند: ما غوغای مسئولیت‌پذیری را در زندگی حضرت زهرا(س) می‌بینیم.

غوغای مسئولیت‌پذیری را در زندگی حضرت زهرا(س) می‌بینیم/توفیق بهترین بهره‌برداری از شب‌های قدر را از خداوند مسئلت کنیم/ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) وظیفه داریم/ لزوم مسئولیت‌پذیری در خانواده

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز شنبه - ۲۷ خردادماه- در دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام علی(علیه‌السلام) اظهار امیدواری کردند که خداوند فرصت استفاده از شب قدر و لحظه لحظه این ماه عزیز و مبارک را به همه ما عنایت کند و اظهار داشتند: عظمت شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان احتمال شب قدر در این شب بیش از شب نوزدهم و بیست و یکم است، اما اکثر مردم به خاطر زود خسته شدن، اهمیت کمتری برای شب بیست و سوم قائل هستند.

 

توفیق بهترین بهره‌برداری از شب‌های قدر را از خداوند مسئلت کنیم

ایشان با اشاره به آیه شریفه «لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ؛ شب قدر بهتر از هزار ماه است»، تصریح کردند: برخی علما شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان را متعین دانستند؛ ما هم توفیق بهترین بهره برداری از این شب را از خداوند متعال مسئلت کنیم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به بحث منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و لزوم استفاده سازمانی از سیره آن حضرت اشاره کردند و افزودند: در این جلسه به موضوع «مسئولیت پذیری» می‌پردازیم و به عنوان مقدمه این سوال مطرح می‌شود که آیا روابط سازمانی و روابط اجتماعی ما به صورت مکانیکی یا ارگانیکی است؟.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه دادند: به عنوان مثال، گاهی روابط مجموعه ای مانند خانواده، جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و یا کشور به صورت مکانیکی است، یعنی مانند ساعت در منظم ترین وجه است.

ایشان یادآور شدند: اگر به ساعت توجه کنید، دارای دهها چرخ و دنده به هم متصل است که نهایتا به محور و عقربه متصل می‌شوند و همه در مسیر خود می‌چرخند تا عقربه‌ها حرکت کنند و زمان به ما نشان داده شود که این ارتباط، ارتباط مکانیکی است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: اگر یک دنده از این دنده‌ها و چرخ‌های ساعت آسیب ببیند، با وجود این که ۹۹ درصد ساعت سالم است، اما زمان به صورت دقیق نمایش داده نمی شود؛ در روابط ارگانیک، می‌توان به مثال بدن انسان اشاره کرد که اعضا و فیزیولوژی بدن ما یک ارتباط ارگانیک دارد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی گفتند: به عنوان مثال، زمانی که دندان فاسد می‌شود، سیستم دفاعی بدن فعال می‌شود و بدن تب می‌کند؛ مثال دیگر، شما دارای دو کلیه هستید، کلیه باید خون بدن را تصفیه کند، هر کلیه ۵۰ درصد خون را تصفیه می‌کند اگر یکی از کلیه‌ها از کار بیفتد، کلیه دیگر به صورت صددرصد خون را تصفیه می‌کند.

ایشان اظهار داشتند: کبد از دیگر اعضای بدن است که کار سم زدایی از خون را انجام می‌دهد، اگر کبد دچار آسیب شود، ممکن است توسط جراحی قسمتی از آن برداشته شود، اما درصدی از کبد که باقی می‌ماند، کار تمام کبد را انجام می‌دهد و به مرور زمان سلول‌های خود را بازسازی می‌کند و بعد از چند سال تبدیل به کبد کامل می‌شود.

 

ما نسبت به اهداف سازمانی سازمان خود وظیفه داریم/ متأسفانه «مسئولیت پذیری» در برخی از سازمان‌ها مفهوم غایبی است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: گاهی روابط در یک مجموعه، مکانیکی است؛ به عنوان مثال، اگر فردی به اداره ای مراجعه کند که یکی از کارکنان آن بخش مربوطه حضور نداشته باشد، ممکن است که کار او انجام نشود و به تعویق بیفتد.

حجت الاسلام و المسلمین تصریح کردند: در یک سازمان، بهترین فرض این است که هر فردی کار خود را به درستی انجام دهد؛ اما این کافی نیست، ما باید مسئولیت‌پذیری داشته باشیم، ما نسبت به اهداف سازمانی سازمان خود وظیفه داریم.

ایشان تأکید کردند: متأسفانه «مسئولیت پذیری» در برخی از سازمان‌ها مفهوم غایبی است؛ در برخی خانواده‌ها هم این مسئله وجود دارد، زن وظیفه ندارد که در خانه بسیاری از کارها را انجام دهد، اما چون کار بر زمین مانده است، انسانیت و مسئولیت‌پذیری باعث می‌شود که آن کار را انجام دهد.

 

غوغای مسئولیت‌پذیری را در زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌بینیم

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه مسئولیت‌پذیری ابعاد مختلفی دارد، افزودند: وقتی به زندگانی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) نگاه می‌کنیم، غوغای مسئولیت‌پذیری را می‌بینیم؛ مسئولیت‌پذیری اجتماعی یکی از ابعاد مسئولیت‌پذیری است که دارای اهمیت زیادی است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به بعد مسئولیت‌پذیری اجتماعی حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) در خانواده، بیان داشتند: همان طور که می‌دانید، کار خانه به عهده زن و وظیفه واجب زن نیست، اما در کتاب شریف کافی، جلد ۵، صفحه ۸۶ آمده است که امام صادق می‌فرماید: «کان امیرالمؤمنین علیه‌السلام یحطب و یستقی و یکنس و کانت فاطمة علیها‌السلام تطحن و تعجن و تخبز؛ وضع خانه‌ علی علیه‌السلام این گونه بود که امیرالمؤمنین هیزم فراهم می‌کرد و آب می‌کشید و خانه را نظافت می‌کرد و فاطمه علیها السلام آرد می‌ساخت و آن را خمیر کرده و نان می‌پخت».

ایشان تصریح کردند: حضرت امیر المؤمنین که شخصیت دوم عالم وجود هستند، برای خانم هیزم می‌آوردند، برای خانم آب می‌آوردند، خانه را جارو می‌کردند، حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) هم که دختر پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) بودند، گندم و جو آرد  و خمیر می‌کردند و در روایات دیگر آمده است که لباس‌ها را وصله می‌زدند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: در تاریخ آمده است که دهها کنیز و نوکر در خانه حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) که مادر حضرت زهرا(علیهاالسلام) بودند، کار می‌کردند، روی خانه حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) قبه طلایی وجود داشت که ثروت و مکنت آن حضرت را نشان می‌داد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) زمانی که با پیامبرگرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) ازدواج می‌کنند، تمام اموال خود را در راه خداوند انفاق می‌کنند؛ حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان فرزند حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) دارای مسئولیت‌پذیری در ابعاد مختلف هستند.

 

روایت حضرت سلمان درباره مسئولیت‌پذیری حضرت زهرا(س)

ایشان در ادامه به روایتی از حضرت سلمان فارسی اشاره کردند و افزودند: سلمان فارسی می‌فرمایند: «كانَت فاطِمَةُ عليهاالسلام جالِسَةً قُدّامَها رَحىً تَطحَنُ... وَ عَلى عَمُودِ الرَّحى دَمٌ سائِلٌ وَالحُسَينُ فى ناحِيَةِ الدّارِ يَبكى، فَقُلتُ يا بِنتَ رَسُولِ اللّه ِ، دَبرَتْ كَفّاكِ وَ هذِهِ فِضَّةٌ، فَقالَت عليهاالسلام: اَوْصـانى حَبيبى رَسـُولُ اللّه ِ اَنْ تَكُونَ الْخِدْمَةُ لَها يَوْما وَلى يَوْما فَكانَ اَمْسِ يَوْمَ خِدْمَتِها وَالْيَوْمُ يَوْمُ خِدْمَتى؛ وارد منزل شدم و ديدم فاطمه زهرا عليهاالسلامنشسته و دستاس مى كرد و بر دسته دستاس خون دست مباركش جارى بود، از سوى ديگر حسين عليه السلام در كنار خانه از گرسنگى گريه مى كرد، گفتم: اى دختر رسول خدا دستان شما پينه بسته است در صورتى كه فضه حاضر است!» حضرت زهرا عليهاالسلام فرمود: پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله مرا توصيه نموده است كه يك روز فضه كارهاى خانه را انجام دهد و يك روز من، ديروز نوبت او بوده و امروز نوبت من است».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اضافه کردند: حضرت سلمان به حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) در آسیاب کردن جو کمک می‌کنند، بعد از نماز، معجزه ای می‌بینند که حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) استراحت می‌کنند  و امام حسین(علیه‌السلام) در آغوش حضرت خوابیده است، اما آسیاب می‌چرخد، وقتی این ماجرا را برای پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) تعریف می‌کنند و حضرت می‌فرمایند که خداوند فرشته‌هایی موکل کرده که به فاطمه کمک می‌کنند.

 

لزوم مسئولیت‌پذیری در خانواده

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه انسان باید در مجموعه خانواده مسئولیت پذیر باشد، اظهار داشتند: بسیاری از کارهای خانه وظیفه قانونی ما نیست، اما مسئولیت‌پذیری نسبت به خانواده باعث می‌شود که به کارهای خانه احساس مسئولیت داشته باشد.

ایشان بر لزوم مسئولیت‌پذیری کارکنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح و تأکید کردند: همه ارزش‌های ما زمانی نشان داده می‌شود که ما از مسئولیت‌پذیری خود پرده برداریم و احساس کنیم که نسبت به آن هدف وظیفه داریم.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به خاطره ای از دوران طلبگی خود اشاره و عنوان کردند: در یکی از دوران تحصیلی استادی داشتیم؛ در کلاس درس آن استاد، یکی از شاگردان به سختی راه می‌رفت و از ناحیه پا دچار مشکل بود، زمانی که این شاگرد سوالی داشت، استاد برمی‌خواست و به سمت شاگرد می‌رفت و به او توضیح می‌داد؛ این خاطره در ذهن ما باقی مانده است.

 

مجموعه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  اهداف بلندی دارد/مجموعه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  را به اهداف بلند آن برسانیم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: برخی تصور می‌کنند که در سازمان و مجموعه ای که به کار مشغول هستند، تنها باید به وظیفه خود عمل کنند؛ در حالی که اگر همکاری در مجموعه حضور ندارد، کار‌ها نباید بر زمین بماند.

ایشان تصریح کردند: ما مسئولیتی فراتر از آنچه که وظیفه مکانیکی ما هست، داریم، این مجموعه اهداف بلندی دارد که ما به آن اهداف ایمان داریم؛ در این مجموعه هر فردی به وظیفه خود عمل می‌کند و اگر مشکلی پیش آمد، غفلت نمی کنیم و مجموعه را به آن اهداف بلند می‌رسانیم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: تجربه نشان داده است که دلسوزی‌های برخی افراد، کار را به جایی می‌رساند و ما باید این مسئولیت را در همه مجموعه‌ها داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان تصریح کردند: این شب‌ها شب‌های بسیار ارزشمندی است و ما از خداوند متعال در خواست می‌کنیم که در این مسیر نورانی رضایت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) را جلب کنیم.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در دوازدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در دوازدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

گروه خبری: 

توافق در مسیر تکلیف، درسی بزرگ از سیره زندگی حضرت زهرا(س) است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: در بیان فضائل عملی امام علی(ع)، حضور تمام قد حضرت زهرا(س) در تمام صحنه‌های تکلیف نمایان است.

خطبه فدکیه باید یکی از بحث‌های جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باشد/حضور تمام قد حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در تمام صحنه‌های تکلیف و وظیفه نمایان است

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه – ۲۴ خرداد – در یازدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، با عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت شهادت امام علی(علیه‌السلام)، عنوان کردند: امروز نگاه و توجه این جلسه به شخصیت برجسته امام علی(علیه‌السلام) است باشد تا در این ایام، حق‌گذاری نسبت به آن حضرت تا حدی صورت گیرد و در عین حال به بحث مستمر «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) مرتبط می‌شویم و به عنوان جامعه الزهرایی درسی از سیره آن حضرت می‌گیریم.

 

آیات قرآن کریم در فضائل امام علی(علیه‌السلام)

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: فضائل امام علی (علیه‌السلام) در دو بخش عمده تقسیم بندی می‌شود، یک بخش از فضائل امام علی(علیه‌السلام)، فضائل نقلی و مبتنی بر نقل است و بخش دیگر فضائل عملی آن حضرت است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به فضایل نقلی امام علی(علیه‌السلام)، افزودند: فضائلی برای حضرت امیر المؤمنین(علیه‌السلام) نقل شده است که خداوند و پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) از جمله گویندگان این فضائل هستند که از این لحاظ دارای اهمیت ویژه ای است.

ایشان به آیاتی از قرآن کریم در شأن امام علی(علیه‌السلام) اشاره کردند و بیان داشتند: خداوند در آیه ۸ سوره انسان می‌فرماید: «وَ يُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلي‏ حُبِّهِ مِسْکيناً وَ يَتيماً وَ أَسيراً؛ و غذای(خود) را با اینکه به آن علاقه دارند، به «مسکین» و «یتیم» و «اسیر» می‌دهند»؛ همچنین در آیه ۵۵ سوره مائده آمده است: «إِنَّما وَلِيُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ؛ سرپرست و ولیّ شما، تنها خداست و پیامبر او و آنها که ایمان آورده‌اند همانها که نماز را برپا می‌دارند و در حال رکوع، زکات می‌دهند».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) افزودند: خداوند در آیه ۳ سوره مائده می‌فرماید: «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا؛ امروز ، دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آیین ( جاودان ) شما پذیرفتم»؛ این آیات کلام حق تعالی درباره امام علی(علیه‌السلام) است و شیعه، اهل سنت و حتی خوارج که امام علی(علیه‌السلام) را به شهادت رساندند، اعتراف کردند که این آیات در شأن حضرت علی بن أبی طالب(علیه‌السلام) بیان شده است.

 

روایات نقلی پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) درباره امام علی(علیه‌السلام)

دکتر مدنی به روایات پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) درباره امام علی(علیه‌السلام) اشاره کردند و ادامه دادند: روایاتی از رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) نقل شده است که جزء فضائل نقلی است، از جمله آن حضرت فرمودند: «مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ» که این حدیث از جمله احادیث متواتر است، اگرچه بخاری آن را نیاورده است.

ایشان که مقاله ای با عنوان «غدیر از دیدگاه اهل سنت» به عربی و فارسی تألیف کرده اند، بیان داشتند: حدیث منزلت از دیگر روایاتی است که از پیامبر گرامی(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در بیان فضائل امام علی(علیه‌السلام) نقل شده است و فرمودند: «‌أنتَ مِنّی بِمَنزلةِ هارونَ مِنْ مُوسی؛ جایگاه تو و من جایگاه حضرت موسی و هارون(علیهما السلام) است».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به روایت «أَنْتَ أَخِي فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ؛ ای علی! تو برادر من در دنیا و آخرت هستی» اشاره و عنوان کردند: علامه امینی ۵۰ منبر از اهل سنت برای این روایت که درباره عقد اخوت است، نقل می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) میان افراد مختلف عقد اخوت خواندند، از جمله میان ابوبکر و عمر؛ ابوذر و عبدالله بن مسعود؛ مقداد و عمار؛ عایشه و حفصه و ام سلمه و صفیه عقد اخوت جاری شد.

ایشان ادامه دادند: رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) بر اساس یک توافق روحی و زمینه‌های روحی بین افراد مختلف، عقد اخوت خواندند و در این میان، تنها امام علی(علیه‌السلام) ماندند، در این هنگام پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) به آن حضرت فرمودند: «أَنْتَ أَخِي فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ».

 

گاهی پیامبر اکرم(ص) با عمل، فضائل امام علی(ع) را به مردم نشان می‌دادند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بر لزوم بیان فضائل نقلی اهل بیت(علیهم‌السلام) تصریح کردند و بیان داشتند: امام علی(علیه‌السلام) دارای فضائلی هستند که نقلی نیستند، بلکه عملی هستند؛ به عنوان مثال، پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در دوران صدر اسلام با دشمنی‌های بی شماری مواجه شدند، در دوران حیات پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)، حدود ۸۰ جنگ رخ داد که همه آنها دفاعی بود و کفار به مسلمانان حمله می‌کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تأکید کردند: در آن دوران، هر جا که رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) برای جنگ آماده می‌شدند، امام علی(علیه‌السلام) در همه جنگ‌ها به جز جنگ تبوک حضور داشتند.

ایشان عنوان کردند: پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در جنگ تبوک با توجه به توطئه ای که توسط دشمنان صورت گرفته بود، به امام علی(علیه‌السلام) فرمودند: «یا من باید در مدینه بمانم یا تو باید بمانی» که در این میان، امام علی(علیه‌السلام) ماندند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: گاهی پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) با عمل، فضائل امام علی(علیه‌السلام) را به مردم نشان می‌دادند؛ امام علی(علیه‌السلام) عملا فضائلی دارند که کسی نمی تواند منکر این فضائل باشد.

دکتر مدنی یادآور شدند: امام علی(علیه‌السلام) در همه جنگ‌های رسول خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) حاضر بودند و هیچ گاه فراری برای ایشان نوشته نشده است.

ایشان به جریان جنگ احد در اوایل تاریخ اسلام اشاره کردند و افزودند: در جنگ احد هفتاد ضربه شمشیر به بدن مبارک امام علی (علیه‌السلام) وارد شده بود و آن حضرت را با بدن پاره پاره به مدینه بردند؛ به طوری که امام علی(علیه‌السلام) در کوفه، بعد از ۲۵ سال فرمودند: «اگر الان لباسم را کنار بزنم هنوز آثار شمشیرهایی که در احد خوردم وجود دارد».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اضافه کردند: در جنگ احد، دو شمشیر امام علی(علیه‌السلام) شکست و پس از آن، پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) ذوالفقار خود را به آن حضرت دادند و از آنجا ذوالفقار به شمشیر امام علی(علیه‌السلام) ملقب شد.

 

خطبه فدکیه آتشفشان علوم زهرایی(سلام‌الله‌علیها) است/خطبه فدکیه باید یکی از بحث‌های جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باشد

دکتر مدنی اظهار داشتند: هیچ فردی همانند حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در خطبه فدکیه که آتشفشان علوم زهرایی(سلام‌الله‌علیها) است، درباره فضائل حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) زیبا بیان نکرده است.

ایشان با بیان اینکه خطبه فدکیه باید یکی از بحث‌های جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باشد، تصریح کردند: خطبه فدکیه اقیانوسی است که باید یکی از محفوظات جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) باشد.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به بخشی از خطبه فدکیه اشاره کردند و گفتند: حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در این خطبه فرمودند: وْ نَجَمَ قَرْنُ الشَّیْطانِ، اَوْ فَغَرَتْ فاغِرَةٌ مِنَ الْمُشْرِکینَ، قَذَفَ اَخاهُ فی لَهَواتِها، فَلا یَنْکَفِی‏ءُ حَتَّى یَطَأَ جِناحَها بِأَخْمَصِهِ، وَ یَخْمِدَ لَهَبَها بِسَیْفِهِ، مَکْدُوداً فی ذاتِ اللَّهِ، مُجْتَهِداً فی اَمْرِ اللَّهِ، قَریباً مِنْ رَسُولِ‏اللَّهِ، سَیِّداً فی اَوْلِیاءِ اللَّهِ، مُشَمِّراً ناصِحاً مُجِدّاً کادِحاً، لا تَأْخُذُهُ فِی اللَّهِ لَوْمَةَ لائِمٍ وَ اَنْتُمَ فی رَفاهِیَّةٍ مِنَ الْعَیْشِ، و ادِعُونَ فاکِهُونَ آمِنُونَ، تَتَرَبَّصُونَ بِنَا الدَّوائِرَ، وَ تَتَوَکَّفُونَ الْاَخْبارَ، وَ تَنْکُصُونَ عِنْدَ النِّزالِ، وَ تَفِرُّونَ مِنَ الْقِتالِ؛ هر هنگام که شیطان سر برآورد یا اژدهائى از مشرکین دهان بازکرد، پیامبر برادرش را در کام آن افکند، و او تا زمانى که سرآنان را به زمین نمى‌‏کوفت و آتش آنها را به آب شمشیرش خاموش نمى‌‏کرد، باز نمى‏‌گشت، فرسوده از تلاش در راه خدا، کوشیده در امر او، نزدیک به پیامبر خدا، سرورى از اولیاء الهى، دامن به کمر بسته، نصیحت‏گر، تلاشگر، و کوشش‏کننده بود، و در راه خدا از ملامت ملامت‏‌کننده نمى‏‌هراسید؛ و این در هنگامه‏‌اى بود که شما در آسایش زندگى مى‏‌کردید، در مهد امن متنعّم بودید، و در انتظار بسر مى‌‏بردید تا ناراحتى‌‏ها ما را در بر گیرد، و گوش به زنگ اخبار بودید، و هنگام کارزار عقبگرد مى‌‏کردید، و به هنگام نبرد فرار می‌نمودید».

 

توافق در مسیر تکلیف، درسی بزرگ از سیره زندگی حضرت زهرا(س) است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: فضائل عملی امام علی(علیه‌السلام) آنچنان گویا است که نمی‌توان آنها را نفی کرد و اگر کسی بخواهد فضائل آن حضرت را نفی کند، باید احد، بدر، حنین، و خندق را نفی کند.

ایشان تأکید کردند: همراهی، همدلی و همکاری حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) با همسر در مسیر اهداف، درسی است که ما می‌توانیم از سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) بگیریم؛ در این مسیر، فقط بحث جنگ نیست، پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) اولین کسی را که به میان دریای شمشیر می‌فرستادند، علی(علیه‌السلام) بودند، اما حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) هیچ گاه اعتراضی نکردند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به جود و بخشش امام علی(علیه‌السلام)، عنوان کردند: بخشش امام علی(علیه‌السلام) همیشه به گونه ای بوده که نان داخل سفره اش را بخشیده است و در این میان، توافق در مسیر تکلیف باعث شد که همراهی و همدلی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) نیز وجود داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان این که در زندگی و در مسیر تکلیف سعی در توافق و همکاری داشته باشیم، اظهار داشتند: این درس بزرگ ما از زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است که در مسیر تکلیف مانع نباشیم و مشوق و همراه باشیم.

 

حضور تمام قد حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در تمام صحنه‌های تکلیف نمایان است

ایشان بیان داشتند: در بیان فضائل عملی امام علی(علیه‌السلام)، حضور تمام قد حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در تمام صحنه‌های تکلیف و وظیفه نمایان است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در پایان تصریح کردند: درسی که از زندگی زهرا (سلام‌الله‌علیها) می‌گیریم، این است که حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در تمام زندگی کوتاه خود با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها همه جا با حضرت علی همراه بودند و هیچ گاه در حق آن حضرت، کوتاهی نکردند.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در یازدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در یازدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

فرصت‌شناسی حضرت زهرا(س) در شب‌های قدر

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: پنهان بودن شب قدر برای استفاده از فرصت این شب‌ها است و حضور در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افتخاری است که حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) نصیب ما کرده که باید از آن به بهترین نحو استفاده کرد.

شب‌های قدر برای ما به غفلت نگذرد/اهمیت فرصت‌شناسی و فرصت‌سوزی در شب‌های قدر/توفیق تفکر در شب های قدر را از خداوند مسئلت کنیم/حضور در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یک فرصت الهی است

 

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی» مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) روز سه شنبه – ۲۳ خرداد – در دهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، بیان داشتند:  باید از فرصت حضور در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) به بهترین نحو استفاده کرد.

 

خداوند چه چیزهایی را از بندگان خود پنهان کرده است؟

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به شب نوزده رمضان بیان داشتند: در آستانه شب‌هایی هستیم که احتمال شب قدر بودن آنها زیاد است، اما خداوند متعال اراده کرده که شب قدر را پنهان کند.

ایشان افزودند: در روایتی بیان شده که خدا سه چیز را به سه علت پنهان کرده؛ «ولی» خود که در اینجا به معنای دوست خدا است، را در میان مردم پنهان کرده و معلوم نیست با چه نوع پوششی در میان مردم حضور دارد و علت این امر به این خاطر است که به هر کس که نگاه کردید احتمال بدهید ولیّ خداوند است و به هیچ کس بی اعتنایی نکنید.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) خاطرنشان کردند: خداوند «غضب» خود را در میان گناهان مخفی کرده که هر معصیتی که انسان انجام می‌دهد، نداند که آیا با انجام این گناه، آن غضب الهی که قطع کننده‌ی رحمت اوست را مرتکب شده یا خیر؛ و انسان هر گناهی را انجام دهد احتمال بدهد آن گناه عظیم را انجام داده است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه پنهان بودن شب قدر یکی دیگر از خواسته‌های الهی است تا بندگان هر سه شب را احیا بدارند، اظهار داشتند: رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) می‌فرمایند که برخی اولیا تمام شب‌های رمضان را احیا می‌گرفتند تا حتما شب قدر را درک کرده باشند.

ایشان با اشاره به برکت وجود جناب «میرزای قمی» در شهر قم و غافل بودن ما از برکات مزار ایشان، گفتند: این عالم بزرگ تمام شب‌های یک سال را احیا کرد تا شب قدر را درک کرده باشد.

 

شب‌های قدر برای ما به غفلت نگذرد

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تصریح کردند: احتمال اینکه شب قدر اصلی که عظمت فراوانی دارد در این سه شب قرار داشته باشد، بیشتر است و باید از خداوند برای یکدیگر بخواهیم که این شب‌هایمان به غفلت نگذرد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با تاکید بر اینکه ادعاکننده نزدیک بودن به خدا، باید در شب‌های قدر تلاش بیشتری داشته باشد، بیان داشتند: گاهی به لحاظ اینکه در حوزه دینی هستیم و خود را به قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) نزدیک‌تر می‌دانیم، بنابراین باید استفاده ما از این شب‌ها بیشتر باشد و عبادتی متفاوت داشته باشیم.

 

توفیق تفکر در شب های قدر را از خداوند مسئلت کنیم

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) تصریح کردند: مضمون روایتی از نبی مکرم اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) خطاب به امیرالمومنین(علیه‌السلام) است که می‌فرمایند: «ای علی وقتی همه‌ی مردم با اعمالِ جوارح به سوی خدا می‌روند تو با عملِ عقل و فکر به سوی خدا برو».

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مدنی اظهار داشتند: این سخن پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) به این معناست که لحظاتی را از خداوند توفیق بخواهیم که فکر کنیم و البته این فکر می‌تواند در جهات مختلف باشد، اما منظور من این است که به این فکر کنیم که اگر امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) امشب مقابل ما بایستد، آیا از این نحوه‌ی عمل، رفتار، کردار و زندگی ما راضی است؟ ما برای آن شرمندگی در مقابل امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) امشب فکر و گریه کنیم.

ایشان در ادامه به روایتی از امیرالمومنین(علیه‌السلام) اشاره کرده و خاطر نشان کردند: علامه مجلسی در بحارالانوار (جلد ۹۴ ، ص ۱۰) روایتی از حضرت علی(علیه‌السلام) بیان می‌کند که فرمودند: رسول اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) بستر و رختخواب خود که عبای‌شان بود را در دهه آخر رمضان جمع می‌کرد؛ کمرش را محکم می‌بست و خانواده را در شب بیست و سوم بیدار می‌کرد.

 

فرصت‌شناسی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در شب‌های قدر

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) بیان داشتند: ادامه این روایت به عمل حضرت زهرا(سلام الله علیها) اشاره شده که در شب‌های قدر بر صورت فرزندان و اهل خانه خود آب می‌پاشیدند و اجازه نمی دادند که هیچ یک از آنان در شب های قدر بخوابند؛ حضرت زهرا(سلام الله علیها) همه افراد خانه را در روز آماده می‌کردند و می‌فرمودند در طول روز استراحت کنید تا شب بتوانید بیدار بمانید.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به تلاش حضرت زهرا(سلام الله علیها) برای بیدار ماندن تمام افراد خانه در شب‌های قدر گفتند: عبارت «اهلها» که در این روایت بکار رفته به این معنی است که تمام افرادی که در آن مجموعه هستند حتی کنیزان خانه را هم بیدار نگه می‌داشت.

ایشان افزودند: این رفتار حضرت زهرا(سلام الله علیها) نشان گر یک خصوصیت و ویژگی است و آن فرصت شناسی حضرت زهرا(سلام الله علیها) است.

 

اهمیت فرصت‌شناسی و فرصت‌سوزی در شب‌های قدر

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با تاکید بر اهمیت فرصت‌شناسی و فرصت‌سوزی خاطر نشان کردند: هنر برخی فرصت‌شناسی و هنر برخی فرصت‌سوزی است، مانند افرادی که در لحظه‌ای که می‌خواهید نماز اول وقت بخوانید با شما صحبت می‌کنند و توفیق نماز اول وقت را از خودشان و شما می‌گیرند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه کار شیطان فرصت‌سوزی است اظهار داشتند: برخی افراد در شب‌های قدر مهمانی افطاری می‌گیرند و با وجود اینکه سنت افطاری دادن کار بسیار ارزنده‌ای است، اما باید توجه کرد در این شب هر کس باید در منزل خود مقدار کمی غذا بخورد و به سرعت به کار و عبادت خود بپردازد.

 

فرصت‌های زندگی را قدر بدانیم

ایشان در ادامه بیان اهمیت فرصت‌سازی در سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها) گفتند: در روایت آمده که پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) فرموده بودند که در فلان ساعت از روز جمعه دعا مستجاب است و ایشان کنیز خود را مأمور کرده بود که وقتی زمان بیان شده توسط پیامبر(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) فرارسید، ایشان را مطلع کند تا این فرصت برای دعا کردن را از دست ندهند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تصریح کردند: این درس امروز ماست که فرصت‌های زندگی مان را قدر بدانیم که حضرت رسول(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) نیز فرموده‌اند: «مَن فُتِحَ لَهُ بابٌ مِن الخَيرِ فَلْيَنتَهِزْهُ ؛ فإنّهُ لا يَدرِي مَتى يُغلَقُ عَنهُ؛ هر كه درى از خير به رويش گشوده شود، بايد آن را غنيمت شمرد، زيرا كه نمى‌داند آن در چه وقت به رويش بسته مى‌شود».

 

حضور در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یک فرصت بی‌نظیر است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به توفیق حضور در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: بودن ما در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یک فرصت است و از حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) سپاسگزاریم که ما را در مؤسسه‌ای که نام حضرت بالای آن است، خدمتگزار قرار داده اند و از این فرصت قدردانی می‌کنیم و نباید در ذهن مان بیاید که پاداش ما آن حقوقی است که دریافت می‌کنیم زیرا برخی از افراد جوانی شان را در این مکان گذاشته‌اند و اگر پاداش شان تنها حقوقی باشد که دریافت کردند، بسیار ضرر کردند.

ایشان ضمن قرائت بیت شعری افزودند: این بیت شعر را که «به دوران پیری مرانم ز پیش/ که صرف تو کردم جوانی خویش» خطاب به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بیان می‌کنیم که با وجود تمام عیوب، توفیق خدمتگزاری در این مکان را برای ما فراهم کردند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با تاکید بر اینکه حضور در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برای طلاب، اساتید، کارمندان و کارگران یک فرصت بی نظیر است، بیان داشتند: هر کسی در هر جایی که هست باید این فرصت را غنیمت شمرد و از آن بهترین استفاده را داشته باشد.

 

طلاب از فرصت حضور در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بهره ببرند/حضور در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یک فرصت الهی است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی خاطر نشان کردند: ماه گذشته یکی از طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تانزانیا فوت کرد، در حالی که در آنجا دو حوزه علمیه چند صد نفری داشته و ثواب بسیار بالایی را شامل حال خود کرده و در مقابل، تمام کارمندان و کارگران این مکان نیز در ثواب اعمالی که ایشان در کشور خود انجام داده، شریک هستند زیرا بستری را برای این کار حتی به اندازه جارو کشیدن حیاط جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و تمیزی آن فراهم کرده اند.

ایشان در ادامه گفتند: هر کسی که از اینجا باعث مسلمان یا شیعه شدن دیگری شود یا شبهه‌ی حتی یک نفر را پاسخ بدهد، کار خیری انجام داده و از این فرصت ارزشمند باید بهره فراوان برد و چون فرصت است باید به بهترین وجه استفاده کرد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با تاکید بر استفاده از فرصت حضور در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: طلاب ما بدانند که این فرصتی است که در اختیار آنها قرار گرفته است و اگر از این فرصت استفاده نکنند به تعبیر امام خمینی(ره) اگر درس نخوانید حرام است در این مدرسه بمانید.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: اساتید، مدیران و کارمندان و تمامی مجموعه‌های موجود در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بدانند اگر ضعفی در روش کار آنها هست باید پاسخگو باشند.

ایشان در پایان بیان داشتند: از فرصت حضور در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) باید کمال استفاده را کرد و اگر در این فرصت به شما احترام گذاشتند یا خیر، وقتی فهم تان این است که این یک فرصت الهی است، تمام بی توجهی‌ها و مشکلات برایتان حل می‌شود زیرا که انسان عاقل از فرصت استفاده می‌کند.

 
جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در دهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.
 
جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در دهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها