فرم جستجو

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی

استاد قرائتی: لزوم فهم صحیح از دین/قرآن باید در حوزه طلبه‌ها و مبلغان مطرح باشد

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینکه قرآن باید در حوزه طلبه‌ها و مبلغان مطرح باشد، گفت: ما باید مردم را از طریق محبت و اخلاق حسنه با معارف اسلام و اهل بیت(علیهم‌السلام) آشنا کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینکه قرآن باید در حوزه طلبه‌ها و مبلغان مطرح باشد، گفت: ما باید مردم را از طریق محبت و اخلاق حسنه با معارف اسلام و اهل بیت(علیهم‌السلام) آشنا کنیم.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «محسن قرائتی» روز چهارشنبه در سومین جلسه از سلسله مباحث اخلاقی تربیتی درس اخلاق ویژه طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که در تالار بیداری اسلامی و حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کرد: برخی افراد به علم کم خود افتخار می‌کنند، اما علم در عین حال که ارزشمند است، آفاتی هم دارد.

 

بسیاری از درس‌های مدارس و دانشگاه علم نیستند

استاد قرائتی به اصطلاحات «العلم نور» و «العلم حجاب» اشاره کرد و افزود: در جایی آمده علم نور است و در جای دیگر علم را حجاب خوانده اند؛ علم در اینجا مانند لامپ در حیاط خانه است که در زمان روشن بودن نور است، اما ستارگان آسمان با روشن بودن آن دیده نمی شوند.

وی تصریح کرد: برخی به واسطه داشتن علم تکبر پیدا می‌کنند یا برخی بانوان با به خاطر علمی که دارند، با همسر و خانواده خود به درستی رفتار نمی کنند.

مفسر قرآن کریم تأکید کرد: بسیاری از درس‌های مدارس و دانشگاه علم نیستند؛ علم باید به انسان رشد روحی، عقلی، علمی، ذهنی، عملی و یا بدنی بدهد؛ همچنین اینکه علم را از چه فرد یا منبعی دریافت کنیم، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی یادآور شد: در دوره هشت سال دفاع مقدس با وجود اینکه دانش آموزان بسیاری درگیر جنگ بودند، اما در کتاب‌های آموزش و پرورش هیچ مطلبی درباره جبهه و جنگ نبود؛ در حالیکه مطالب باید متناسب انتخاب شوند.

 

فهم صحیحی دین داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با بیان اینکه ما باید کلمات را به درستی معنا کنیم، گفت: روایاتی داریم که امامان ما گرفتار این مسئله بودند که مردم کلمات را به درستی معنا نمی کردند

مفسر قرآن کریم افزود: ما باید معنای دقیق و صحیح دینداری، زهد و تقوا را بدانیم؛ بسیاری از افراد معنای اینها را نمی دانند و به درستی برداشت نمی کنند.

وی با اشاره به زهد، بیان داشت: زهد به معنای داشتن یا نداشتن نیست، بلکه به معنای دلبسته و وابسته نبودن است، بنابراین ما باید زهد را به درستی معنا کنیم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تصریح بر اینکه فهم دین از اهمیت ویژه ای برخوردار است، عنوان کرد: مسلمانان به ویژه افراد متدین باید در رفتار و گفتار بسیار مراقب باشند و در زندگی خود، برداشت صحیحی از زهد، تقوا، اسراف، ایمان و دیگر مسائل دینی داشته باشند.

 

قرآن باید در حوزه طلبه‌ها و مبلغان مطرح باشد

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در ادامه با بیان اینکه بانوان طلبه ادبیات و فقه را به طور کامل بیاموزند، گفت: قرآن باید در حوزه طلبه‌ها و مبلغان مطرح باشد و در همه موارد به آن رجوع کنند.

وی افزود: شما بانوان طلبه باید آیاتی که مربوط به زن و همسر است، استخراج کرده و بیاموزید؛ همچنین آیاتی که همواره در زندگی به آن احتیاج دارید و یا آیاتی که مربوط به شغل افراد است، استخراج کنید و به آنها توجه بیشتری داشته باشید.

 

اختلاف سنی ملاکی برای هم کفو بودن و ازدواج نیست

مفسر قرآن کریم با اشاره به انتخاب همسر، اظهار داشت: در انتخاب همسر، بهتر است که سن کمتر باشد اما در قرآن کریم آمده «إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ كِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما؛ چنانکه یکی از آنها یا هر دو در نزد تو پیر و سالخورده شوند».

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ادامه داد: بین دختر و پسر ممکن است تفاوت سنی وجود داشته باشد، اما در اسلام، اختلاف سنی ملاکی برای هم کفو بودن و ازدواج نیست، بلکه فکر زوج باید با هم همخوانی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در اسلام آمده که زوج باید هم‌کفو باشند، یادآور شد: کفو در زندگی معنا پیدا می‌کند، یعنی اخلاق زن و مرد باید با هم سازگاری داشته باشد، اما یکی از مشکلات ما این است که کلمات را به درستی معنا نمی کنیم.  

 

صدها آیه سیاسی در قرآن کریم وجود دارد

رئیس ستاد اقامه نماز کشور در ادامه به زمانی که پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) رو به بیت المقدس نماز می‌خواندند، اشاره کرد و افزود: خداوند در آیه ۱۴۲ سوره بقره می‌فرماید: «سَيَقُولُ السُّفَهاءُ مِنَ النَّاسِ ما وَلاَّهُمْ عَنْ قِبْلَتِهِمُ الَّتي‏ کانُوا عَلَيْها قُلْ لِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَ الْمَغْرِبُ يَهْدي مَنْ يَشاءُ إِلي‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ؛ به زودی سبک مغزان از مردم می‌گویند: چه چیز مسلمانان را از قبله ای که بر آن بودند، بازگردانید؟! بگو: مشرق و مغرب از آن خداست خدا هر کس را بخواهد، به راه راست هدایت می‌کند».

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با بیان اینکه صدها آیه سیاسی در قرآن کریم وجود دارد، افزود: این آیه یکی از آیه‌های قرآن کریم درباره استقلال مسلمانان است تا بیگانگان بر مسلمانان حجتی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: در آن زمان، پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در میان نماز، قبله را تغییر دادند؛ گاهی برخی کارها باید با هیجان انجام شود تا در ذهن‌ها باقی بماند.

 

بانوان طلبه باید با مهارت‌های تدریس آشنا باشند

استاد قرائتی با اشاره به کتاب «مهارت‌های معلمی» که به تازگی به چاپ رسیده است، گفت: طلاب باید با مهارت‌های تدریس آشنا باشند تا بتوانند با مخاطبان خود ارتباط مناسبی برقرار کنند.

وی ادامه داد: ما باید مخاطبان خود را به درستی انتخاب و مطالب مفید برای آنان ارائه کنیم؛ ما باید سخنان ارزشمند را برای دیگران و در مکان‌های مختلف نقل کنیم تا بدین وسیله ذهن خود را فعال نگه داریم.

 

مردم را از از راه محبت و اخلاق حسنه با معارف اسلام آشنا کنیم

مفسر قرآن کریم به ویژگی‌های معلم در کلاس درس اشاره کرد و افزود: ظاهر معلم و استاد باید به گونه ای باشد که باعث حواس‌پرتی شاگردان نشود، لباس استاد و یا معلم نباید لباس شهرت باشد.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با بیان اینکه مدیریت زمان داشته باشید، عنوان کرد: امروز شرایط حساسی بر جامعه حاکم است، زمان کم و نیازهای افراد زیاد است؛ بنابراین باید در این زمان کوتاه، دقیقه‌های عمر خود را مدیریت کنید.

وی با بیان اینکه ما می‌توانیم افراد را از راه محبت جذب کنیم، تصریح کرد: ما باید از طریق محبت و اخلاق حسنه افراد را با معارف اسلام و اهل بیت(علیهم‌السلام) آشنا کنیم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اظهار داشت: افراد انقلابی و حزب اللهی افرادی هستند که از نظر رفتار و گفتار نمونه و الگو باشند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

با حضور استاد قرائتی؛ دومین جلسه سلسله‌مباحث اخلاقی برگزار می‌شود

دومین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی با حضور و سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قرائتی در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

دومین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی با حضور و سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قرائتی در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و روابط بین الملل، دومین جلسه از سلسله مباحث اخلاقی با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «محسن قرائتی»، مفسر قرآن کریم در جلسه درس اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

دومین جلسه سلسله‌مباحث اخلاقی روز چهارشنبه، ۲۶ مهرماه ساعت ۱۰ تا ۱۱ در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تشکیل می‌شود.

گفتنی است؛ نخستین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی استاد قرائتی با حضور گسترده طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هفته گذشته(۱۹ مهرماه) در جلسه درس اخلاق عمومی برگزار شد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

سه توصیه استاد قرائتی به خواهران طلبه

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی خواهران طلبه را به جدیت در تحصیل علم، اخلاص و پاسخگویی به شبهات دینی و اعتقادی توصیه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی خواهران طلبه را به جدیت در تحصیل علم، اخلاص و پاسخگویی به شبهات دینی و اعتقادی توصیه کرد.
به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «محسن قرائتی» روز چهارشنبه در جلسه درس اخلاق ویژه طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: آنچه به کار ما رنگ می دهد و اعمال ما را ارزشمند می کند، نیت است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) که فرمودند: «إِنَّمَا الأعْمَالُ بِالنِّیَّاتِ»، تصریح کرد: اگر در هر کاری نیت خالص داشته باشیم، خداوند متعال راضی است؛ حتی برای تحصیل هم باید نیت خود را خالص کنیم.

 

اخلاص داشتن نیاز به ممارست دارد

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اظهار داشت: برخی تصور می کنند که اخلاص آسان است، در حالیکه اخلاص داشتن در کارها بسیار دشوار است و نیاز به ممارست دارد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با تصریح بر اینکه تحصیل نباید تنها برای گرفتن مدرک باشد، گفت: طلاب و دانشجویان باید به این موضوع توجه داشته باشند که دروس مفید را مطالعه کنند، همانطور که خداوند می فرماید: «وَ یَتَعَلَّمُونَ ما یَضُرُّهُمْ وَ لا یَنْفَعُهُمْ؛ آنها پیوسته چیزی را که به آنها زیان می رسانید و سودی نمی داد، فرا می گرفتند».

 

متأسفانه برخی علوم تدریس شده در نظام آموزشی ما غیرکاربردی هستند

وی در ادامه با اشاره به حدیث «اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ عِلْمًا نَافِعًا»، به لزوم تحصیل علم مفید اشاره کرد و بیان داشت: اگر علمی برای انسان و زندگی انسان مفید نیست، باید کنار گذاشته شود.  

این مفسر قرآن کریم با اشاره به حدیثی از امام علی(علیه‌السلام) که فرمودند: «ثَمَرةُ العِلمِ العبودیة»، عنوان کرد: ثمره علم، عبادت و بندگی خداوند است، بنابراین علمی نافع است که باعث عبودیت بیشتر بندگان شود.

وی با بیان اینکه برخی علوم در آموزش و پرورش، حوزه و دانشگاه مفید و برخی غیرمفید هستند، اظهار داشت: متأسفانه برخی علوم تدریس شده در نظام آموزشی ما غیرکاربردی هستند و در زندگی انسان تأثیری ندارد، بنابراین نباید به دنبال این علوم رفت.

 

نظام آموزشی کشور باید تغییر کند

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی یادآور شد: برخی علوم تنها در برخی جاها کاربرد دارد، بنابراین نیازی نیست که همه افراد همه علوم را بیاموزند.

وی با تصریح بر اینکه نظام آموزشی کشور باید تغییر کند، تأکید کرد: ریشه و خاک آموزش و پرورش، حوزه و دانشگاه باید عوض شود، به گونه ای که تنها علوم مفید در مراکز آموزشی تدریس شود.

 

بانوان طلبه باید پاسخگوی شبهات در حوزه اصول دین باشند

رئیس ستاد اقامه نماز کشور در ادامه به استعدادهای مختلف افراد اشاره کرد و گفت: هر فردی یک استعدادی دارد و در یک رشته و یا کار خاص می تواند موفق شود از این رو باید استعداد خود را کشف کند و در آن مسیر قرار گیرد.

وی با اشاره به تحصیل بانوان طلبه در حوزه های علمیه به ویژه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، بیان داشت: بانوان طلبه در طول تحصیل باید به طور کامل با اصول دین آشنا شوند و به شبهاتی که در حوزه دین وجود دارند، پاسخ دهند.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با اشاره به شبهه متبرک بودن ضریح امام حسین(علیه‌السلام) در زمانی که از ایران به عتبات عالیات منتقل می شد، گفت: در پاسخ به این شبهه می توان به آیه ۳۶ سوره حج «وَ الْبُدْنَ جَعَلْناها لَکُمْ مِنْ شَعائِرِ اللَّهِ؛ و شترهای تنومند را برای شما (در مراسم حج) از شعائر خدا قرار داده‌ایم» اشاره کرد، یعنی شترهایی که به مکه می روند، چون در راه مکه هستند، شعائر الله محسوب می شوند.

 

جامعه ما باید بانوانی تفسیرگو، حدیث‌خوان و قصه‌گو داشته باشد

این مفسر قرآن کریم در ادامه با بیان اینکه قصه گفتن برای کودکان و نوجوانان هنر است و بانوان طلبه مستعد باید در این زمینه فعالیت کنند، یادآور شد: قرآن کریم ۲۶۸ قصه دارد و پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با این قصه ها سلمان و ابوذر تربیت کردند.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی افزود: شهید مطهری(ره) کتاب هایی چون «داستان راستان» تألیف کرد که مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفت، امروز بانوان طلبه باید در این زمینه فعالیت داشته باشند و مهارت قصه گویی را کسب کنند.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی تصریح کرد: ما باید بانوانی تفسیرگو، حدیث خوان و قصه گو در جامعه داشته باشیم، همچنین در میان بانوان طلبه، افرادی باید پاسخگوی شبهات وهابی ها باشند.

 

بانوان طلبه باید بتوانند شبهات درباره ولایت فقیه را پاسخ دهند

وی با اشاره به شبهاتی که درباره ولایت فقیه در جمهوری اسلامی مطرح است، عنوان کرد: در پاسخ به این سوال باید گفت که ولایت فقیه یعنی هر کجا اختلاف شد، یک نفر حرف آخر را بزند که با این توصیف، در تمام دنیا ولایت فقیه وجود دارد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اظهار داشت: در همه کشورها وقتی اختلافی رخ می دهد، قوه قضائیه آن کشور و یا فردی با عناوین مختلف حضور دارد که حرف آخر را می زند تا به آن اختلاف پایان دهد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ولایت فقیه معصوم است و باید به حرف او گوش کرد، یادآور شد: ولایت فقیه معصوم نیست، اما حجت است، همانطور که پزشک معصوم نیست و شاید تجویر اشتباه بدهد، اما حرف او حجت است.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی اضافه کرد: بین عصمت و حجت فرق است، که هر چه ولی فقیه می گوید باید عمل کرد، همانطور که داروهای تجویزی یک پزشک باید به طور کامل مصرف شود.

 

تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران جنایت است

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه ایجاد ناهنجاری هایی چون اختلاس و غیره در نظام جمهوری اسلامی مورد شبهه قرار گرفته است، تصریح کرد: در جواب باید چند موضوع را مد نظر قرار داد، از جمله تحقیق در این زمینه لازم است و اگر عیبی در این زمینه وجود دارد، نباید آن را توجیه کرد.

وی با بیان اینکه تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران جنایت است، گفت: مردم کشور ما با جانبازی و فداکاری رزمندگان و خون شهدا، انقلاب اسلامی را حفظ کردند، بنابراین باید مراقب بود که این شبهات باعث تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران نشود.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با اشاره به آیه «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ جاءَکُمْ فاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَنْ تُصيبُوا قَوْماً بِجَهالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلي‏ ما فَعَلْتُمْ نادِمينَ؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد، درباره آن تحقیق کنید ، مبادا به گروهی از روی نادانی آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید»، تصریح کرد: هر شبهه ای که در جامعه ایجاد می شود باید به صورت کامل بررسی شود، همچنین رسالت ما تکمیل آن موضوع است تا شبهات در این زمینه رفع شود.

وی در پایان با بیان اینکه مسئله مهارت آموزی مسئله جدی و حتمی است، تصریح کرد: امروز هجمه های زیادی در جامعه وجود دارد، بنابراین بانوان طلبه باید در کنار درس هم به اخلاص برسند و هم پاسخگوی سوالات و شبهات باشند.

گروه خبری: 

برگزاری درس اخلاق جامعه‌الزهرا(س) با سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قرائتی

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قرائتی در جلسات درس اخلاق روز چهارشنبه ویژه طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به تبیین سلسله مباحث اخلاقی می‌پردازد.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قرائتی در جلسات درس اخلاق روز چهارشنبه ویژه طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به تبیین سلسله مباحث اخلاقی می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی و روابط بین الملل، جلسه درس اخلاق ویژه طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با حضور و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین «محسن قرائتی»، مفسر قرآن کریم برگزار می‌شود.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور به مدت سه هفته در جلسات درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) حضور یافته و به تبیین سلسله مباحث اخلاقی می‌پردازد.
نخستین جلسه از سلسله مباحث اخلاقی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قرائتی روز چهارشنبه، ۱۹ مهرماه ساعت ۱۰ الی ۱۱ در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

گروه خبری: 

دیدگاه‌های اخیر