فرم جستجو

دوره های کوتاه مدت

برگزاری ۷۵ دوره آموزشی فرهنگی کوتاه‌مدت در جامعه‌الزهرا‌(س) ویژه مهمانان غیرایرانی

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت اظهار داشت: تا کنون ۷۵ دوره آموزشی فرهنگی کوتاه‌مدت در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) برگزار شده است که مهمانانی از ۳۰ کشور جهان در این دوره‌ها شرکت کردند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «نیره‌سادات اسماعیلی‌طبا»، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: دفتر برنامه ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت بیش از ۱۵ سال است که به صورت غیرمتمرکز خدمت رسانی به مهمانان غیرایرانی را عهده دار بوده است.

 

برگزاری ۷۵ دوره آموزشی کوتاه‌مدت ویژه مهمانان غیرایرانی

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت اظهار داشت: مهمانان غیرایرانی از سال ۱۳۸۰ در معاونت بین‌الملل و پس از آن توسط اداره کل روابط عمومی و بین الملل پذیرش می‌شدند، اما هم اکنون دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت عهده‌دار این مسئولیت است.

اسماعیلی طبا یادآور شد: تا کنون ۷۵ دوره آموزشی فرهنگی کوتاه‌مدت در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) برگزار شده است که مهمانانی از ۳۰ کشور جهان در این دوره‌ها شرکت کردند.

وی به نمودار آماری این دوره‌ها که به تفکیک ملیت‌ها و سال‌ها ایجاد شده است، اشاره کرد و افزود: در دو سال گذشته، بیش از ۵۰۰ نفر از ۱۵ ملیت جهان در این دوره‌ها شرکت کردند.

 

مخاطبان دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) چه گروه‌هایی هستند؟

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: در حال حاضر، ساختار دفتر در حال بازنگری است تا این دفتر به صورت مرکزی مستقل فعالیت کند.

اسماعیلی طبا در ادامه به اهداف و سیاست‌های برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و اظهار داشت: این دوره‌ها برای افرادی که امکان حضور و شرکت در دوره‌های بلند مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) را ندارد، در نظر گرفته شده است.

وی افزود: مخاطبان ما در دوره‌های کوتاه‌مدت به سه دسته تقسیم می‌شوند، از جمله طلاب و فارغ التحصیلان حوزه‌های خارج از کشور هستند و قصد ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر دانشگاهی و حوزوی دارند، همچنین دسته دوم، دانش‌پژوهان در حال تحصیل و یا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و دوره عمومی مراکز علمی را شامل می‌شود.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، فارغ التحصیلان حوزوی را از دیگر مخاطبان این دوره عنوان و اضافه کرد: هدف از برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، آشنایی مخاطبان با مجموعه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و بسترسازی برای ایجاد زمینه تحصیلی برای مخاطبان است.

 

استفاده از ظرفیت طلاب غیرایرانی در برگزاری دوره‌های کوتاه مدت

اسماعیلی طبا یادآور شد: در این دوره‌ها از ظرفیت فارغ التحصیلان و طلاب غیرایرانی به عنوان مدرس، مجری، رابط گروه و نماینده جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) استفاده می‌شود تا زمینه همکاری برای آنان فراهم شود و به نوعی بتوانند فعالیت تبلیغی تحصیلی و اجرایی خود را ارزیابی کنند، همچنین این فعالیت یک دوره کارورزی برای طلاب غیرایرانی محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: همکاری و مشارکت طلاب بین الملل در برگزاری و اجرای این دوره‌ها سبب می‌شود که ما از ظرفیت این مجموعه استفاده کنیم و کمتر به مجموعه‌های بیرونی وابسته باشیم.

 

تاکنون، دوره‌های کوتاه‌مدت از نگاه مخاطبان، در سطح مطلوب و عالی ارزیابی شده است

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: افرادی که در دوره‌های کوتاه‌مدت شرکت می‌کنند، با ایران و مراکز حوزوی آشنا می‌شوند و پس از بازگشت به میهن از حضور خود در ایران و این دوره‌ها بیان خاطره می‌کنند که عملا تأثیرگذاری گسترده در کشورهای مختلف و سطح جهان خواهد داشت.

اسماعیلی به جمله بعضی از شرکت‌کنندگان دوره در گزارش پایان دوره اشاره نمود که: «روزهایی که در زندگی یک نوجوان و جوان مسلمان بایستی تجربه شود».

وی، ارزیابی‌های پایان دوره‌های کوتاه‌مدت از دید مهمانان را مثبت عنوان کرد و افزود: این دوره‌ها از نگاه مخاطبان هم از حیث موارد علمی و آموزشی و هم از حیث فرهنگی، اسکان و شرایط رفاهی در سطح مطلوب و عالی ارزیابی شده است.

اسماعیلی طبا بیان داشت: جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) این ظرفیت را داشته است که از حضور اساتید برجسته بین‌الملل و امکانات و شرایط تحصیلی، آموزشی و رفاهی در این دوره‌ها استفاده کند و این دوره‌ها نیز تا کنون با استقبال زیاد روبرو بوده است.

 

برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت به پنج زبان دنیا

وی با بیان اینکه دوره‌های کوتاه‌مدت برای مخاطبین غیرایرانی و به زبان آنان برگزار می‌شود، تصریح کرد: تا کنون کلاس‌های دوره‌های کوتاه‌مدت به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی، اردو و ترکی برگزار شده است؛ همچنین ارزیابی‌های پایان دوره به زبان مخاطبان تنظیم و ارائه می‌شود.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: در صورتیکه ایرانیان متقاضی شرکت در این دوره‌ها باشند، امکان برگزاری دوره برای آنان وجود دارد.

 

بهره‌مندی از کارشناسان بین‌الملل در برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت

اسماعیلی طبا، محدوده سنی شرکت کنندگان در دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) را ۱۶ تا ۶۰ سال عنوان کرد و اظهار داشت: عمدتا شرکت‌کنندگان دوره‌های کوتاه‌مدت برای اولین بار وارد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و مرکز حوزوی می‌شوند و از آنجا که مرحله آشنایی آنها با مراکز حوزوی حساس و مهم است، به همین دلیل، در مراحل برنامه ریزی و برگزاری از حضور کارشناسانی که در حوزه بین الملل فعالیت می‌کنند، استفاده می‌کنیم.

وی گفت: در دوره‌های کوتاه‌مدت، مباحث آموزشی در چهار گروه مباحث «فقهی»، «اعتقادی»، «تفسیر و علوم قرآن»، «اخلاق و تربیت اسلامی» به صورت پایه کار می‌شود و موضوعاتی چون «مطالعات زنان» و مباحث اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و خانوادگی زنان در قالب کارگاهی گنجانده می‌شود تا تأثیرگذاری بیشتر ی برای آنان داشته باشیم.

 

ارائه خدمات فرهنگی در دوره‌های کوتاه مدت

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به مدت یک هفته تا یک ماه به صورت فشرده و کارگاهی برگزار می‌شود، در این دوره‌ها هم خدمات علمی و آموزشی و هم خدمات فرهنگی معنوی ارائه می‌شود.

اسماعیلی طبا یادآور شد: با توجه به بعد معنوی شهر مقدس قم، در حین برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، بحث زیارت حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها)، زیارت مسجد مقدس جمکران، بازدید از اماکن تاریخی و مذهبی مانند بیت‌النور، کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، موزه فقه و زندگی، دیدار با علما و خانواده معظم شهدا در دستور کار برنامه‌های فرهنگی قرار می‌گیرد تا بالاترین تأثیرگذاری را در این دوره‌ها داشته باشیم.

وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم در راه اعتلای اسلام ناب محمدی(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در اقصی نقاط جهان در سایه برکات امام عصر(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) و منویات مقام عظمای ولایت(مدظله‌العالی) گام‌های مؤثری برداریم.

گروه خبری: 

دیدار جمعی از بانوان طلبه کشور عراق با مدیر جامعه‌الزهرا(س)

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی در این دیدار تصریح کردند: جبهه کفر جهانی درصدد است تا ریشه اسلام و بلکه ریشه‌های توحید و خداشناسی را قطع کند، به همین دلیل ما باید دوست و دشمن خود را بشناسیم و اجازه چنین کاری را به دشمن ندهیم.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جمعی از بانوان طلبه کشور عراق روز شنبه با حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) دیدار کردند.

 

جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  میزبان دو گروه از بانوان طلبه کشور عراق

در ابتدای این دیدار، سرکار خانم «نیره سادات اسماعیلی طبا»، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ضمن قدردانی از مدیریت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) عنوان کرد: این بانوان طلبه در قالب دو گروه از حوزه‌های علمیه خواهران کشور عراق وارد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شدند و دوره‌های آموزشی فرهنگی کوتاه مدت به صورت مشترک برای آنها برنامه ریزی و اجرا می‌شود.  

اسماعیلی طبا از همکاری معاونت‌های اداری مالی، آموزشی تربیتی، فرهنگی تبلیغی، رئیس اداره صیانت و مدیر خوابگاه قدردانی کرد و اظهار داشت: در این دوره، اساتید زباندان ایرانی و غیرایرانی که مسلط به زبان عربی بودند، حضور داشتند و کلاس‌ها به صورت کارگاهی برگزار شد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت افزود: در این دوره، موضوعاتی چون شبهات مهدویت و وهابیت، آشنایی با اندیشه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و همچنین برخی مسائل فقهی مانند دسته بندی احکام و آشنایی با احکام تبلیغی ارائه شد.

وی تصریح کرد: در این دوره علاوه بر کارگاه‌های آموزشی، فعالیت فرهنگی و معنوی برنامه ریزی شد، از جمله زیارت حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها)، زیارت مسجد مقدس جمکران، بازدید از موزه فقه و زندگی، دیدار با مادر شهید، بازدید از موزه حرم ویژه شرکت کنندگان در نظر گرفته شد.

اسماعیلی طبا در ادامه به رضایتمندی و استقبال طلاب غیرایرانی در دوره‌های آموزشی فرهنگی کوتاه مدت اشاره کرد و افزود: این گروه از بانوان طلبه پیشنهاد میزبانی برای گروه‌های جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  را دارند، همچنین جهت برگزاری کلاس‌های تخصصی، درخواست تبادل استاد بین حوزه‌های علمیه عراق و ایران را دارند.

 

لزوم شناخت مکتب اسلام و معرفت اهل بیت(علیهم‌السلام)

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی» با اشاره به این که جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خانه حضرت علی(علیه‌السلام) و حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) است، عنوان کردند: شما بانوان طلبه در مدرسه اهل بیت(علیهم‌السلام) تحصیل می‌کنید که افتخار بزرگی است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) سه موضوع را مورد توجه قرار دادند و اظهار داشتند: شناخت مکتب اسلام و همچنین معرفت اهل بیت(علیهم‌السلام) اولین موضوعی است که همه ما باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: ولایت و دوستی اهل بیت(علیهم‌السلام) امکان پذیر نیست، مگر با معرفت و شناخت کلام و سیرت اهل بیت(علیهم‌السلام) و همه ما باید نسبت به ائمه اطهار(علیهم‌السلام) معرفت کامل داشته باشیم.

ایشان با بیان اینکه زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) باید با معرفت باشد، افزودند: در احادیث و روایات اسلامی به زیارت بامعرفت اشاره شده است، از جمله امام صادق(علیه‌السلام) درباره زیارت امام رضا(علیه‌السلام) می‌فرماید: « مَنْ زَارَهُ عَارِفاً بِحَقِّهِ ...» و یا در روایتی از اهل بیت(علیهم‌السلام) آمده است: « مَنْ زَارَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ (ع) یَوْمَ عَاشُورَاءَ عَارِفاً بِحَقِّهِ کَانَ کَمَنْ زَارَ اللَّهَ فِی عَرْشِهِ»، همچنین امام رضا(علیه‌السلام) درباره حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) فرمودند: «مَنْ زارَها عارِفاً بِحَقِّها فَلَهُ الْجَنَّةُ».

 

لزوم شناخت دوست و دشمن در عصر حاضر

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه بیان داشتند: گام اول در این مسیر، معرفت کلام اهل بیت(علیهم‌السلام) است، همچنین گام دوم، شناخت دوست و دشمن در شرایط زمانی ما است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: امروز ما در دنیا جبهه‌ای را در مقابل جبهه کفر جهانی تشکیل دادیم، جبهه کفر جهانی که درصدد است تا ریشه اسلام و بلکه ریشه‌های توحید و خداشناسی را قطع کند، به همین دلیل ما ملزم به شناخت دوست و دشمن هستیم.

ایشان به اختلاف افکنی دشمنان میان شیعیان و اهل سنت اشاره و تأکید کردند: امروز دشمنان اسلام از جمله اسرائیل و آمریکا اقدام به اختلاف افکنی میان شیعیان و اهل سنت می‌پردازند و مسلمانان نباید اجازه چنین کاری را به دشمن بدهند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: ما شیعیان در فقه و عقاید، اختلافاتی با اهل سنت داریم، اما مشترکات زیادی هم با یکدیگر داریم؛ هر که قائل به توحید و «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» و «محمد رسول الله» باشد، با ما یکی است و در یک خانه و جبهه هستیم، اما ما علاوه بر این مسئله، بر «أَشْهَدُ أَنَّ عَلِیّاً وَلِیُّ اللَّهِ» هم تأکید داریم.

 

جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) آماده همکاری با حوزه‌های علمیه خواهران در عراق است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پاسخ به پیشنهادات مدیران حوزه‌های علمیه خواهران عراق درباره تبادل استاد و برگزاری کلاس‌های آموزشی، عنوان کردند: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌تواند در سه جهت همکاری داشته باشد، از جمله بانوان طلبه در صورتی که نیاز به شرکت در دوره‌های آموزشی پیشرفته داشته باشند، جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در این رابطه همکاری خواهد داشت.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به اعزام اساتید برجسته به عراق اشاره کردند و افزودند: درصورتیکه بانوان استاد برای تدریس در حوزه‌های علمیه عراق تمایل داشته باشند و برای آنها محدودیتی از نظر شرایط خانواده وجود نداشته باشد، جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برای این امر اقدام خواهد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان توصیه کردند که طلاب شرکت کننده در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت از نظر علمی و سنی در یک سطح باشند تا جهت بهره مندی طلاب، برنامه ریزی مناسبی صورت بگیرد.

 

در پایان، مدیران حوزه‌های علمیه خواهران عراق ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های ارزنده مسئولین برگزاری دوره‌های آموزشی فرهنگی کوتاه مدت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بر لزوم تعامل بیشتر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  و مدارس علمیه عراق تأکید کردند و آمادگی خود را برای پذیرایی از زائران در ایام و مناسبت‌های مختلف اعلام نمودند.

 

گروه خبری: 

برگزاری چهار دوره آموزشی فرهنگی کوتاه‌مدت در تابستان سال جاری

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت از برگزاری دوره‌های آموزشی فرهنگی کوتاه‌مدت ویژه چهار گروه از مهمانان غیرایرانی جامعه‌الزهرا‌(س) در تابستان سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «نیره‌سادات اسماعیلی‌طبا»، روز یکشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در تابستان سال جاری میزبان چهار گروه مهمانان غیرایرانی است.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: در تابستان سال جاری همانند سنوات گذشته، درخواست‌هایی برای شرکت در دوره‌های کوتاه‌مدت داشتیم که پس از بررسی و تأیید مدیریت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، برنامه‌ریزی جهت برگزاری آنها صورت گرفت.

اسماعیلی طبا افزود: برای برگزاری این دوره‌ها، کمیته برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت متشکل از معاونت اداری مالی، معاونت آموزش، اداره صیانت و اداره امور خوابگاه‌ها تشکیل شد که برنامه‌های پیشنهادی جهت بهره‌مندی از ظرفیت و پتانسیل‌های موجود در مجموعه مورد بررسی قرار گرفت.

وی یادآور شد: دو گروه بانوان طلبه از حوزه‌های علمیه عراق از جمله مهمانان ما در این فصل هستند، همچنین دو گروه از جماعت مسلمانان شیعه جهان(فدراسیون جماعات شیعه) که متشکل از ۷ تا ۱۲ کشور هستند، برای گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) حضور می‌یابند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت گفت: هر یک از این دوره‌های کوتاه‌مدت به طور متوسط دو هفته به طول می‌انجامد که علاوه بر خدمات علمی آموزشی، خدمات فرهنگی و رفاهی نیز ارائه می‌شود.

اسماعیلی طبا ادامه داد: مباحث فرهنگی و کلاس‌های آموزشی پس از بررسی نیازهای فرهنگی و اجتماعی منطقه و توانمندی‌های مخاطبین در کمیته علمی و با توجه به ملیت و سن متقاضیان متفاوت در نظر گرفته می‌شود، به طوریکه برای گروه‌هایی که از عراق در این دروه‌ها شرکت می‌کنند، روزانه ۷ ساعت آموزشی در نظر گرفته شده است که از حضور ۱۲ الی ۱۴ استاد بهره‌مند می‌شوند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت بیان داشت: در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت، اساتید زباندان جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و مراکز علمی حوزه‌ای حضور خواهند داشت، همچنین در امور کارگاهی از حضور کارشناسان مطرح بین‌الملل استفاده می‌شود.

اسماعیلی طبا افزود: در این دوره‌ها از فارغ‌التحصیلان بین‌الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) از ملیت‌های مختلف استفاده می‌شود، به طوریکه چهار نفر از اساتید این دوره از فارغ‌التحصیلان بین‌الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) هستند که برای مهمانان عراقی به زبان عربی و برای گروه‌های فدراسیون به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

وی تصریح کرد: تلاش بر این است که بهترین خدمات علمی، آموزشی، فرهنگی و رفاهی برای مهمانان ارائه شود تا خاطره به یادماندنی از حضور خود در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) داشته باشند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، زیارت حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) و مسجد مقدس جمکران، دیدار با علما، بازدید از کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی، موزه فقه و زندگی و همچنین اماکن تاریخی و مذهبی شهر مقدس قم را از جمله برنامه‌های فرهنگی این دوره‌ها برشمرد.

 

گروه خبری: 

دیدگاه‌های اخیر