فرم جستجو

جامعه الزهرا(س)

مسابقه طراحی پوستر «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله)» تمدید شد

معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از تمدید نخستین مسابقه طراحی پوستر با موضوع «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» خبر داد.

مهلت ارسال آثار نخستین مسابقه طراحی پوستر با موضوع «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» تا ۳۱ شهریورماه تمدید شد.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «محمدرضا برادران»، معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: مهلت ارسال آثار نخستین مسابقه طراحی پوستر با موضوع «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» تا پایان شهریورماه تمدید شد.  

وی اظهار داشت: این مسابقه که به همت اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود، می‌تواند علاوه بر غنی‌سازی مهارت‌های تبلیغی طلاب و آشنایی آنان با ابزارهای تصویری و روزآمد جهت تبلیغ موثر، اثرات مثبتی در راستای مأنوس شدن و هم افق شدن با نظرات و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) درباره جوانان داشته باشد.

معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با تصریح بر اینکه طرح‌های گرافیکی نقش بسزایی در تفهیم مطالب و تعمیق بیانات و نصایح رهبری در ذهن جوان خواهد داشت، افزود: هدف از برگزاری این مسابقه، «توانمندسازی طلاب در زمینه طراحی و گرافیک جهت ارتقاء سطح مهارت‌های تبلیغی آنان»، «شناسایی طلاب مستعد در امور هنری و فرهنگی و ایجاد زمینه مناسب جهت رشد و ارتقاء مهارت‌های فردی آنان» و «استفاده از آثار هنری طلاب در نمایشگاه‌های فرهنگی» است.

حجت الاسلام و المسلمین برادران با اشاره به محورهای این مسابقه، گفت: تقوا»، «بلند کردن پرچم عدالت‌خواهی»، «تقویت بنیه دینی و انقلابی با معنویات»، «تحصیل علم»، «انس با قرآن کریم»، «ورزش»، «صبوری در تحقق اهداف انقلاب»، «اثر گذاری بر محیط با تقویت ارتباط با خدا»، «امر به معروف و نهی از منکر»، «تحلیل نظام سلطه»، «حفظ هویت ملی» و «غنیمت شمردن فرصت جوانی» از محورهای این مسابقه است.

وی بیان داشت: در این مسابقه، شرکت‌کنندگان می‌توانند حداکثر ۳ اثر خود را در ابعاد A۳ و در قالب jpg و یا tiff و با dpi ۳۰۰ طراحی و به آدرس اینترنتی mfarhangi.edu@jz.ac.ir ارسال کنند.

معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: آثار ارسال شده به این مسابقه، در نمایشگاه «جوان انقلابی» به نمایش گذاشته می‌شود؛ همچنین پس از ارزیابی آثار توسط داوران مسابقه، نفرات اول تا سوم این مسابقه تجلیل می‌شوند.

دوره تابستانه(آنلاین) ویژه طلاب خوابگاهی برگزار می‌شود

مدیر مدرسه علمیه تمام وقت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری دوره تابستانه(آنلاین) در نیمسال سوم ۱۳۹۶-۱۳۹۵ ویژه طلاب خوابگاهی خبر داد.

تقویم آموزشی دروس تابستانه(آنلاین) ویژه طلاب خوابگاهی اعلام شد.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «نرگس سادات خداشناس»، مدیر مدرسه علمیه تمام وقت جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز پنج شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: دوره تابستانه آنلاین به همت مدرسه علمیه تمام وقت خوابگاهی ویژه طلاب خوابگاهی برگزار می‌شود.

مدیر مدرسه علمیه تمام وقت اظهار داشت: طلاب خوابگاهی جهت ثبت نام در دوره تابستانه آنلاین می‌توانند در روزهای ۱۲ و ۱۳ تیرماه از ساعت هشت الی ۲۴ از طریق اینترنتی در سامانه دانش‌پژوهان ثبت نام کنند.

خداشناس با اشاره به برنامه‌های درسی این دوره یادآور شد: «علوم قرآن»، «دانش حدیث»، «تاریخ ائمه» و «تاریخ انقلاب اسلامی» از جمله دروسی است که در این دوره ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: کلاس های دوره تابستانه آنلاین از اول تا ۱۶ مردادماه به صورت آنلاین و امتحانات در روزهای ۲۲ و ۲۳ شهریورماه به صورت حضوری برگزار می‌شود.

 

طرح «ثبت نام اینترنتی مرکز خدمات حوزه» آغاز شد

مدیر اداره کل امور طلاب و خانواده از آغاز طرح ثبت نام اینترنتی مرکز خدمات حوزه جهت بهره‌مندی طلاب از تسهیلات این مرکز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ملیحه عرب خزائلی»، مدیر اداره کل امور طلاب و خانواده روز چهارشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: طرح «ثبت نام اینترنتی مرکز خدمات حوزه» پس از یک سال وقفه به همت اداره کل امور طلاب و خانواده و با همکاری مرکز خدمات حوزه و بخش فناوری اطلاعات جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) آغاز شد.

 

مدیر اداره کل امور طلاب و خانواده اظهار داشت: طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) جهت بهره‌مندی از تسهیلات و امکانات مرکز خدمات حوزه باید در سامانه سخا به نشانی https://service.csis.ir/‎ ثبت نام و کد مرکز خدمات حوزه را دریافت کنند.

 

عرب خزائلی یادآور شد: طلاب قبل از ثبت نام در سامانه سخا ضروری است که از تمام صفحات شناسنامه، کارت ملی، عکس سه در چهار و آخرین مدرک تحصیلی(حوزوی یا غیرحوزوی) اسکن گرفته و سپس برای ثبت نام اقدام کنند.

 

راهنمای ثبت نام در سامانه سخا:

 

 

 

 

 

 

بیانیه مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در آستانه روز جهانی قدس

حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در آستانه روز جهانی «قدس»، با انتشار بیانیه‌ای، جمعه آخر ماه رمضان را فرصت ارزشمند امت اسلامی و یادگار مبارک امام خمینی(ره) برای اعلام همبستگی عمومی، یکپارچگی امت اسلامی و اظهار نفرت و برائت از استکبار جهانی و فرزند نامشروع آن، رژیم غاصب صهیونیستی دانست.

حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در آستانه روز جهانی «قدس»، با انتشار بیانیه‌ای، جمعه آخر ماه رمضان را فرصت ارزشمند امت اسلامی و یادگار مبارک امام خمینی(ره) برای اعلام همبستگی عمومی، یکپارچگی امت اسلامی و اظهار نفرت و برائت از استکبار جهانی و فرزند نامشروع آن، رژیم غاصب صهیونیستی دانست.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، در متن این بیانیه آمده است:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم

 

وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُونَ (آیه ۱۰۵ سوره انبیاء)

 

جمعه آخر ماه رمضان فرصت ارزشمند امت اسلامی و یادگار مبارک امام خمینی(ره) برای اعلام همبستگی عمومی، یکپارچگی امت اسلامی و اظهار نفرت و برائت از استکبار جهانی و فرزند نامشروع آن، رژیم غاصب صهیونیستی است.

 

امام خمینی(ره) با اعلام روز قدس و مشخص کردن مسیر مبارزه امت اسلامی در مقابله با رژیم غاصب و کودک‌کش صهیونیستی، همه مذاهب و اقوام و جناح‌ها را به مبارزه با دشمن مشترک فراخوانده و از درگیری‌های مختلف فرصت‌سوز و بنیان‌برافکن درونی بر حذر داشتند و وظیفه سترگ دفاع از مظلومان و تقویت جبهه جهاد و مقاومت را یادآور شدند.

 

 رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) در تبیین این مسیر نورانی فرمودند: «دفاع از مردم مظلوم فلسطین و قیام شجاعانه و مظلومانه آنان، وظیفه اسلامی همه ماست و فلسطین مسئله اول جهان اسلام است».

 

مدیریت، اساتید، طلاب و همه عزیزان مجموعه بزرگ جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با حضور پرشور در راهپیمایی روز قدس، پشتیبانی خود را از ملت عزیز و مظلوم فلسطین و همه مبارزات آزادی‌بخش و استکبارستیز امت اسلامی در عراق، سوریه، بحرین و یمن و تمامی گستره گیتی اظهار داشته و نشان خواهند داد که حرکت‌های مذبوحانه تکفیری‌ها به‌عنوان عوامل آگاه و ناآگاه صهیونیسم جهانی و نیز تبلیغات گمراه‌کننده بلندگوهای استکباری، ما را از دشمن اصلی غافل نکرده و از پشتیبانی مستمر از جبهه مقدس مقاومت باز نخواهد داشت. ان‌شاء‌الله (إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْکُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ)».

 

سیدمحمود مدنی

 

مدیر جامعــه‌الزهــرا(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

بانو امین؛ تنها بانویی که کل قرآن کریم را تفسیر کردند

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان این که بانو امین تنها بانویی هستند که کل قرآن کریم را تفسیر کردند، اظهار داشت: بانو مجتهده امین در زمینه علمی دارای جامعیت بودند و در زمینه تفسیر نیز به کشف و شهود در تفسیر آیات قرآن رسیده بودند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل به نقل از خبرگزاری  بین‌المللی قرآن (ایکنا)، سرکار خانم «ناهید طیبی»، عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به سالروز درگذشت بانو امین(مصادف با ماه مبارک رمضان سال ۱۴۰۳ هجری قمری) به عنوان اولین زن مجتهده عنوان کرد: بانو امین جزء معدود بانوانی بود که در زمانی قلم به دست گرفت و به کارهای علمی پرداخت که فعالیت زنان در این زمینه عار و ننگ تلقی می‌شد.

 

بانو امین در دوران کشف حجاب با حفظ کامل مسائل شرعی وارد عرصه های علمی شدند

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به شرایط زندگی دوره جوانی ایشان و وضعیت زنان در قبل از انقلاب بیان داشت: ایشان این فعالیت‌های موفق علمی و اجتماعی را در دوره‌ای انجام داد که جامعه با پدیده‌هایی مانند کشف حجاب و ... مواجه بود و ایشان با حفظ کامل مسائل شرعی وارد عرصه‌های علمی شدند و موفق شد تا به درجه اجتهاد به عنوان بالاترین مرتبه علمی در حوزه دست یابد.

نویسنده کتاب زندگانی بانوی ایرانی اظهار کرد: بانو مجتهده امین در خانواده‌ای متمول و ثروتمند زندگی می‌کردند، اما بیشتر اموال خود را متناسب با شرایط زمانی که در آن زندگی می‌کردند، برای تعلیم و تعلم هزینه کردند‌.

 

تألیف ۹ کتاب توسط بانو مجتهده امین

وی تصریح کرد: بانو امین در سن ۴۰ سالگی اولین کتاب خود یعنی «اربعین الهاشمیه» را چاپ کردند و وقتی این کتاب در نجف در اختیار علمای آن دوره قرار گرفت متوجه نبوغ این بانو در زمینه اجتهاد شدند و به ایشان اجازه اجتهاد و نقل روایت دادند و آنچنان تسلط علمی بالایی داشتند که برخی مراجع گذشته مانند آیت الله مرعشی نجفی که از مراجع بنام کشور در یک نسل قبل بودند، از ایشان اجازه اجتهاد داشتند.

طیبی با بیان اینکه بانو امین ۹ کتاب دارند که یکی از مهمترین این کتاب‌ها، مخزن العرفان در ۱۵ جلد است، اظهار کرد: همان طور که از نام این اثر پیداست در ظاهر تصور می‌شود که این کتاب تفسیری کاملا عرفانی از قرآن مجید است که از طریق کشف و شهود به دست آمده است، اما با تحقیق در می‌یابیم که این اثر فراتر از مباحث صرف عرفانی است.

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: روش بانوامین در تفسیر مخزن العرفان، روشی اجتهادی، عقلی و در حقیقت آمیزه‌ای از فلسفه و عقل و عرفان است و صاحب‌نظر بودن ایشان در عرصه تفسیری به خوبی از این کتاب مشهود است.

طیبی با بیان اینکه ایشان برای نوشتن این تفسیر روش ترتیبی را برگزیدند گفت: در ادامه تفسیر و وقتی هنوز تا اواسط سوره آل عمران را تفسیر کره بودند به علت بیماری احساس می‌کنند که ممکن است موفق به اتمام این تفسیر نشوند لذا در میانه راه از انتهای قرآن شروع به تفسیر می‌کنند که خوشبختانه توفیق می‌یابند تا کل قرآن کریم را بر روشی که گفته شد تفسیر کنند.

 

بانو امین؛ تنها بانویی که کل قرآن کریم را تفسیر کرده است

وی با بیان اینکه ایشان تنها بانویی است که کل قرآن را تفسیر کرده است به کتاب اربعین الهاشمیه ایشان اشاره و عنوان کرد: اربعین الهاشمیه به زبان عربی و مشتمل بر ۴۰ حدیث است که ۴۰ حدیث‌نویسی در دوران‌های گذشته به عنوان یک سنت رواج داشت و امروز نیز برخی این کار را انجام می‌دهند و ایشان در این اثر، به تفسیر عقلانی و فلسفی ۴۰ حدیث پرداخته است.

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به برخی ویژگی‌های شخصیتی ایشان اشاره و تصریح کرد: بانوامین به تعبیر من مانند شهید مطهری، آثاری را که می‌خواستند بنویسند ابتدا یک نیازسنجی و جریان شناسی از وقایع دوره خود داشتند و متناسب با نیاز روز مطلب می‌نوشتند.

طیبی ادامه داد: ایشان کتاب «روش خوشبختی» را در زمانی نوشتند که احساس کردند وضعیت خانواده در کشور دچار بحران است و این اثر را متناسب با ادبیات زمان خود نوشتند.

 

بانو مجتهده امین دارای جامعیت علمی بودند

وی، جامعیت علمی را از دیگر ویژگی‌های بانوامین برشمرد و اظهار داشت: بانوامین در زمینه حدیث، تفسیر، اخلاق و مسایل تربیتی و ... متناسب با زمان خود سخن گفته و مطلب نوشته است و در شرایطی این جامعیت را داشته که اصولا مخالفت‌های زیادی با حضور علمی زنان می‌شد و این مخالفت حتی در درون خانواده ایشان نیز وجود داشت.

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به کتاب «نفحات الرحمانیه» بانوامین اشاره کرد و ادامه داد: بانوامین در این اثر که به عربی نوشته شده است نسیم‌های رحمانی از جانب خداوند دریافت کرده‌اند که در فهم آیات به ایشان کمک زیادی کرده است.

طیبی افزود: بانو همایونی که در واقع حامی بنده در نوشتن کتاب «زندگانی بانوی ایرانی» بودند بارها به من فرمودند که بانوامین به هیچ عنوان موافق نبودند که این کتابشان به فارسی چاپ شود، زیرا اعتقاد داشت هاضمه برخی افراد تنگ است و ممکن است باعث سوء استفاده شود زیرا ایشان الهاماتی را از طریق کشف و شهود در تفسیر قرآن دریافت کرده بودند.

وی با تمجید از این شخصیت بزرگوار ادامه داد: من در سن ۱۶ سالگی در جلسات تفسیر ایشان حضور داشتم، اما وقتی وارد حوزه علمیه بانوامین شدم، ایشان دوره کهولت سن و زمین‌گیر شدن را سپری می کردند و متاسفانه توفیق بهره‌مندی بیشتر از آن شخصیت بزرگوار و اخلاقی را نداشتیم اگرچه کتب ایشان برای علاقه‌مندان به عرفان و اخلاق و تفسیر خواندنی و قابل استفاده است.

 

یادآور می‌شود «حاجیه خانم سیده نصرت بیگم امین(معروف به بانوی ایرانی) در سال ۱۲۶۵ هجری شمسی در اصفهان متولد و پس از یك عمر خدمت خالصانه و صادقانه در ۲۳ خرداد ۱۳۶۲ مصادف با ماه مبارک رمضان سال ۱۴۰۳ هجری قمری سر در نقاب خاك كشید و به جوار رحمت الهی شتافت.

گروه خبری: 

طرح «نیمسال تابستانه» ویژه طلاب حضوری غیرخوابگاهی اجرا می‌شود

مدیر مدرسه تمام وقت روزانه جامعه‌الزهرا‌(س) از راه‌اندازی طرح «نیمسال تابستانه» ویژه طلاب دوره عمومی(حضوری) غیرخوابگاهی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «جلیل پور»، مدیر مدرسه علمیه تمام وقت روزانه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز سه شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به منظور استفاده بهینه از فرصت تابستان و کوتاه نمودن طول دوره تحصیل طلاب، اقدام به راه‌اندازی طرح «نیمسال تابستانه» کرده است.

وی با بیان اینکه طرح «نیمسال تابستانه» از تاریخ ۱۰ الی ۲۵ تیرماه اجرا می شود، اظهار داشت: طلابی که علاقه‌مند به شرکت در این طرح هستند، می‌توانند روز یکشنبه -۳ تیرماه- از ساعت ۸ الی ۲۴ برای انتخاب واحد اقدام کنند.

مدیر مدرسه علمیه تمام وقت روزانه یادآور شد: در این ایام، سرویس رفت و برگشت طبق روال دیگر روزهای سال در ساعت های ۸ و ۱۲ برای طلاب فراهم شده است.

جلیل پور با بیان این که انتخاب واحد به صورت اینترنتی و از طریق سامانه دانش پژوهان صورت می‌گیرد، گفت: شرکت‌کنندگان در این طرح حداکثر می‌توانند ۴ واحد انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: امتحان پایان ترم، روزهای ۲۷، ۲۸ و ۳۱ تیرماه سال جاری برگزار می‌شود.

 

گروه خبری: 

تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹۷-۹۶ جامعه‌الزهرا‌(س) اعلام شد

معاون آموزشی تربیتی جامعه‌الزهرا(س) از اعلام تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹۷-۹۶ مدارس علمیه و مراکزتخصصی جامعه‌الزهرا(س) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت ‌الاسلام ‌والمسلمین «علیرضا حاجی‌زاده»، معاون آموزشی تربیتی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: تقویم آموزشی مدارس علمیه و مراکز تخصصی در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ پس از تأیید حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اعلام شد.

وی اظهار داشت: نیمه اول سال تحصیلی ۹۷-۹۶ از ۱۹ شهریورماه آغاز و تا ۴ دی ماه ادامه دارد، همچنین نیمه دوم سال تحصیلی جدید، ۳۰ دی‌ماه الی ۲۵ اردیبهشت‌ماه سال آینده در نظر گرفته شده است.

معاون آموزشی تربیتی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: تعداد هفته‌های درسی در هر دو نیمسال تحصیلی به مدت ۱۵ هفته برنامه‌ریزی شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حاجی زاده یادآور شد: امتحانات نیمه اول سال تحصیلی ۹۷-۹۶ در کلیه مدارس علمیه و مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، پنجم الی ۲۱ دی‌ماه و امتحانات نیمه دوم سال تحصیلی، ۲۷ خردادماه الی ۱۴ تیرماه برگزار می‌شود.

 

 

برگزاری مسابقه طراحی پوستر «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله)»

نخستین مسابقه طراحی پوستر با موضوع «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری نخستین مسابقه طراحی پوستر با موضوع «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «محمدرضا برادران»، معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: نخستین مسابقه طراحی پوستر با موضوع «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» به همت اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) همواره به جوانان نگاه ویژه‌ای دارند که برخاسته از ژرف‌نگری ایشان نسبت به ظرفیت‌های جوانان و استفاده از استعدادهای سرشار جوانان در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی است.

حجت الاسلام و المسلمین برادران افزود: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) همواره توصیه‌هایی به جوانان داشته اند که این امر توجه و تمرکز  ویژه‌ای بر بیانات آن حضرت در خصوص جوانان را می‌طلبد.

وی ادامه داد: در این میان، طرح‌های گرافیکی نقش بسزایی در تفهیم مطالب و تعمیق بیانات و نصایح رهبری در ذهن جوان خواهد داشت؛ بر همین اساس، مسابقه طراحی پوستر با موضوع «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» در دستور کار معاونت فرهنگی تبلیغی قرار گرفت.

معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: برگزاری نخستین مسابقه طراحی پوستر با موضوع «وظایف جوان انقلابی از نگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» می‌تواند علاوه بر غنی‌سازی مهارت‌های تبلیغی طلاب و آشنایی آنان با ابزارهای تصویری و روزآمد جهت تبلیغ موثر، اثرات مثبتی در راستای مأنوس شدن و هم افق شدن با نظرات و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) درباره جوانان داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین برادران بیان داشت: هدف از برگزاری این مسابقه، «توانمندسازی طلاب در زمینه طراحی و گرافیک جهت ارتقاء سطح مهارت‌های تبلیغی آنان»، «شناسایی طلاب مستعد در امور هنری و فرهنگی و ایجاد زمینه مناسب جهت رشد و ارتقاء مهارت‌های فردی آنان» و «استفاده از آثار هنری طلاب در نمایشگاه‌های فرهنگی» است.

وی به محورهای این مسابقه اشاره کرد و افزود: «تقوا»، «بلند کردن پرچم عدالت‌خواهی»، «تقویت بنیه دینی و انقلابی با معنویات»، «تحصیل علم»، «انس با قرآن کریم»، «ورزش»، «صبوری در تحقق اهداف انقلاب»، «اثر گذاری بر محیط با تقویت ارتباط با خدا»، «امر به معروف و نهی از منکر»، «تحلیل نظام سلطه»، «حفظ هویت ملی» و «غنیمت شمردن فرصت جوانی» از محورهای این مسابقه است.

معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به شرایط آثار ارسالی این مسابقه اشاره و عنوان کرد: شرکت‌کنندگان باید آثار خود را در ابعاد A۳ و در قالب jpg و یا tiff و با dpi ۳۰۰ طراحی کنند.  

حجت الاسلام و المسلمین برادران با بیان اینکه هر شرکت‌کننده می‌تواند سه اثر به دبیرخانه ارسال کند، افزود: شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را به آدرس اینترنتی mfarhangi.edu@jz.ac.ir ارسال کنند.

وی، آخرین مهلت ارسال آثار به مسابقه طراحی پوستر را پایان خردادماه سال جاری عنوان کرد و اظهار داشت: آثار ارسال شده به این مسابقه، در نمایشگاه «جوان انقلابی» به نمایش گذاشته می‌شود.

وی در پایان بیان داشت: پس از ارزیابی آثار توسط داوران مسابقه، نفرات اول تا سوم این مسابقه تجلیل می‌شوند.

بانک اطلاعات خانواده معظم شهدا و ایثارگران تکمیل می‌شود

بانک اطلاعات خانواده معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و مدافعان حرم طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تکمیل می شود.

مدیر اداره کل امور طلاب و خانواده از تکمیل و تجمیع بانک اطلاعات خانواده معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و مدافعان حرم طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «ملیحه عرب خزائلی»، مدیر اداره کل امور طلاب و خانواده روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: بانک اطلاعات خانواده معظم شهدا از جمله شهدای دفاع مقدس، شهدای منا، شهدای بیداری اسلامی و شهدای مدافع حرم و همچنین خانواده جانبازان و ایثارگران طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به همت اداره کل امور طلاب و خانواده از اردیبهشت سال جاری راه‌اندازی شد.

عرب خزائلی اظهار داشت: در این طرح، همه طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اعم از طلاب حضوری و غیرحضوری و همچنین طلاب ایرانی و غیرایرانی که عضو خانواده معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و مدافعان حرم هستند، می‌توانند اطلاعات خود را به این بانک ارائه دهند.

وی تصریح کرد: اداره کل امور طلاب و خانواده در نظر دارد تا در ایام و مناسبت‌های مختلف مانند هفته دفاع مقدس، روز جانباز، روز شهید و غیره برنامه‌های مختلفی برای خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران و مدافعان حرم برگزار کند تا از مقام شامخ شهدا و ایثارگران تجلیل شود، از این رو، تشکیل بانک جامع اطلاعات این خانواده‌ها ضروری است.

مدیر اداره کل امور طلاب و خانواده بیان داشت: این اداره از طلابی که عضو خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و مدافعان حرم هستند، دعوت می‌کند که در بانک اطلاعات خانواده معظم شهدا و ایثارگران ثبت نام کنند.

عرب خزائلی افزود: این طلاب می‌توانند به اداره کل امور طلاب و خانواده جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) مراجعه و برای تشکیل پرونده و پر کردن فرم ثبت و تکمیل اطلاعات خانواده معظم شهدا و ایثارگران اقدام کنند.

وی یادآور شد: خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن ۳۲۱۱۲۶۳۳ تماس بگیرند.

 
جهت دریافت و مشاهده فرم ثبت و تکمیل اطلاعات خانواده معظم شهدا و ایثارگران این پیوند را فعال کنید.

حضور حضرت زهرا(س) در جبهه حق الگویی برای ما است

مدیر جامعه‌الزهرا(س) تصریح کردند: ما درسی که از زندگی حضرت زهرا(س) گرفتیم این است که در جبهه حق باید حاضر باشیم و حضرت فاطمه زهرا (س) از این جهت، الگوی عجیبی است.

حضرت زهرا(س)؛ سربازی که یک پادگان بود/انقلابی بودن برای ما یک وظیفه است

 

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز دوشنبه -۲۲ خردادماه- در نهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کردند: بنابرآنچه که در برخی تواریخ نقل شده است، امروز روز جنگ بدر، اولین برخورد نظامی مسلمانان با کفار است.

 

جنگ بدر در نهایت مظلومیت صورت گرفت/ جنگ بدر، درس‌های فراوان و مطالب زیادی دارد

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با گرامیداشت و یاد شهدای جنگ بدر، اظهار داشتند: جنگ بدر، درس‌های فراوان و مطالب زیادی دارد که متناسب با مجموعه مباحث خود به آن می‌پردازیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: منطقه بدر امروز تبدیل به شهری بین مکه و مدینه شده است؛ شهدای بدر شهدای برجسته‌ای هستند و جایگاه ویژه‌ای دارند، جنگ بدر در نهایت مظلومیت صورت گرفت و خداوند به صورت ویژه مسلمانان را یاری کرد.

ایشان اضافه کردند: شرایط جنگ بدر ویژه است، شهدای جنگ بدر ویژه هستند، نصرت الهی در این جنگ، ویژه است و این جنگ، درس‌های خاصی هم دارد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: ما از مبحث جنگ بدر وارد مبحث مهمی می‌شویم و آن اینکه نگاه ما به زندگی و زندگی دنیا چیست؟؛ برخورد، عکس العمل و انتظار ما از حوادث، اشخاص و اشیا بر اساس برداشت ما از آن است و ما بر اساس شناخت خود، رفتار و عکس العمل نشان می‌دهیم.

دکتر مدنی ادامه دادند: فرض کنید چند ساعت دیگر اذان مغرب می‌شود، به مسجد می‌روید و نماز جماعت می‌خوانید؛ فردی برای شما یک سینی لیوان می‌آورد، برداشت شما و دیگران از محتوای لیوان‌ها ممکن است متفاوت باشد؛ به عنوان مثال ممکن است که شما انتظار شربت داشته باشید و اگر به شما یک لیوان آب بدهند، برای شما لذت بخش نباشد.

ایشان تصریح کردند: شما هر انتظار و شناختی از یک مجموعه، حادثه و یا شخص داشته باشید، در تمام برخورد‌های شما حتی لذت بردن و آزرده شدن شما اثر دارد.

 

بسیاری از دردها و گرفتاری‌های زندگی ما به خاطر تصور نادرست ما از دنیا است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با طرح این سؤال که فرصت عمر و دنیا را چگونه شناختید؟، اظهار داشتند: اگر شما شناخت درستی از فرصت عمر و دنیا نداشته باشید، بسیاری از آلام، مصیبت‌ها و دردها را احساس می‌کنید؛ در حالیکه اگر انسان دید دیگری نسبت به دنیا داشته باشد، آلام و مصیبت‌ها را احساس نمی‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به تفاوت عارف و جاهل، عنوان کردند: عارف چون شناخت درستی از فرصت عمر و زندگی دنیا دارد، برخورد درستی می‌کند؛ امروز نیز بسیاری از دردها و گرفتاری‌های زندگی ما به خاطر تصور نادرست ما از دنیا و فرصت عمر است.

ایشان یادآور شدند: برخی تصور می‌کنند که خداوند ما را آفریده است تا در این دنیا لذت ببریم، خوش باشیم و بخوریم و بخوابیم و با این تصور وقتی وارد زندگی می‌شویم، می‌بینیم که هیچ خیری بدون شر نیست و هیچ شیرینی دنیا بدون تلخی نیست و این تصور، کم کم ما را به دنیا بدبین می‌کند.

 

ما برای لذت بردن و راحتی به این دنیا نیامدیم

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  تأکید کردند: مضمون فرمایش امام زین العابدین(علیه‌السلام) این است که معمولا مردم در دنیا خوشی را طلب می‌کنند در حالی که خداوند خوشی را در دنیا نیافریده، این دنیا جای خوشی و لذت‌خانه نیست، ما برای لذت بردن و راحتی به این دنیا نیامدیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: گروهی معتقد هستند که این دنیا برای ما نیست، به زور ما را آوردند و به زور می‌برند، این دنیا حساب و کتاب ندارد که این نوع تفکر با تفکر اسلامی سازگار نیست و قرآن کریم به شدت با این منطق برخورد می‌کند؛ خداوند در آیه ۲۷ سوره ص می‌فرماید: «وَ ما خَلَقْنَا السَّماءَ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما باطِلاً ذلِکَ ظَنُّ الَّذينَ کَفَرُوا فَوَيْلٌ لِلَّذينَ کَفَرُوا مِنَ النَّارِ؛ ما آسمان و زمین و آنچه را میان آنهاست بیهوده نیافریدیم این گمان کافران است وای بر کافران از آتش (دوزخ)».

 

ما در این دنیا وارد یک مسابقه نفسگیر جدی و اساسی شدیم

ایشان در پاسخ به این سوال که خداوند برای چه ما را به این دنیا آورده است؟، گفتند: خداوند در  آیه ۶ سوره انشقاق می‌فرماید: «يا أَيُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلي‏ رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاقيهِ؛ ای انسان! تو با تلاش و رنج بسوی پروردگارت می‌روی و او را ملاقات خواهی کرد».

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  اظهار کردند: شما در این دنیا وارد یک مسابقه نفسگیر جدی و اساسی شدید، باید مبارزه کنید و زجر بکشید تا پیش بروید؛ همه لذت‌ها و خوشی‌ها آنجا است، در آن دنیا، پیری، درد، گرسنگی، تشنگی و آلام و دردها نیست.

 

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به جمله «اِنَّ الحَیاهَ (حیات) عَقیدَهَ و جَهاد» اشاره کردند و افزودند: این جمله را به امام حسین(علیه‌السلام) نسبت دادند، ما چند سال بر جملات امام حسین(علیه‌السلام) کار کردیم که حاصل آن «موسوعه کلمات امام حسین علیه‌السلام» و با نام فارسی «فرهنگ جامع کلمات امام حسین (علیه‌السلام)» بود، اما این جمله از امام حسین(علیه‌السلام) نیست.

ایشان ادامه دادند: البته این جمله منسوب به امام حسین(علیه‌السلام) نیست، به معنای اشتباه بودن سخن نیست و با یک تغییر می‌تواند سخن درستی باشد؛ حیات، انتخاب یک عقیده صحیح است با جهاد در راه آن؛ حیات، زندگی و عمر همین است.

 

زندگی در این دنیا همانند دوران جهاد است/پاسخ به یک شبهه

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  عنوان کردند: اگر انسان احساس کند که به این دنیا آمده است تا دوران جهادی را بگذراند، پس غفلت و سستی در این دنیا معنا ندارد؛ غفلت مانند این است که سربازی در خط مقدم جبهه به خواب برود، و لذت‌ها مانند غذاخوردن رزمنده در خط مقدم بدون توجه به دشمن است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: خداوند در آیه ۷۶ سوره نساء می‌فرماید: «الَّذينَ آمَنُوا يُقاتِلُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ الَّذينَ کَفَرُوا يُقاتِلُونَ في‏ سَبيلِ الطَّاغُوتِ؛ کسانی که ایمان دارند، در راه خدا پیکار می‌کنند و آنها که کافرند، در راه طاغوت»؛ از این آیه چنین استنباط می‌شود که شما در این دنیا یا در مسیر خدا می‌جنگید یا در مسیر طاغوت نبرد می‌کنید؛ اگر ما با این دید نگاه کنیم، بسیاری از شبهاتی که به وجود می‌آید، پاسخ داده می‌شود.

ایشان افزودند: گاهی این شبهه به وجود می‌آید که چرا در جایی که همه کافر هستند، هیچ مشکلی برای آنها پیش نمی آید، اما ما که مسلمان هستیم، مشکلات زیادی داریم؛ این شبهه جواب‌های زیادی دارد، اما یکی از جواب‌ها این است که بنا نیست که هر که خوب است، در این دنیا راحت باشد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کردند: هر آن که به دنبال روزی حلال است و به وظیفه دینی خود عمل می‌کند، بنا نیست که مشکلی در این دنیا نداشته باشد، در این دنیا هر چه هم خوب باشید، باز هم گرفتار هستید.

 

ما باید در این دنیا اهل جهاد باشیم/زندگی در این دنیا به معنای جهاد است/حضور حضرت زهرا(علیهاالسلام) در جبهه حق الگویی برای ما است

دکتر مدنی تصریح کردند: ما باید در این دنیا اهل جهاد باشیم، نمی شود که وسط میدان باشیم، «خاکشیرمزاج» و «با همه بسازیم» نمی شود؛ مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که فرمودند: «من دیپلمات نیستم، من انقلابی هستم»، برداشت  من از سخن رهبر معظم انقلاب این است که زندگی به معنای جهاد است.

ایشان تأکید کردند: ما به این دنیا آمده ایم که جهاد کنیم و نمی توانیم در این دنیا بی تفاوت باشیم؛ ما درسی که از زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) گرفتیم این است که در جبهه حق باید حاضر باشیم و نباید غایب بود و حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) از این جهت، الگوی عجیبی است.

 

ولادت حضرت زهرا(س) صحنه تقابل حق و باطل است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه ولادت حضرت زهرا(س) با تقابل حق و باطل شروع می‌شود، بیان داشتند: حتی ولادت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)، صحنه تقابل حق و باطل است؛ چنانچه نقل شده است زمانیکه حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) منتظر به دنیا آمدن حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) بودند و همه زنان آن حضرت را رها کرده بودند، خداوند متعال چهار زن بهشتی را برای کمک می‌فرستد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) زمانی که به پیامبری مبعوث شدند، مورد اذیت و آزار کفار قرار می‌گرفتند؛ در مقام ابراهیم بر سر رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) شکمبه گوسفند می‌ریزند، در این حال، حضرت متوجه می‌شوند که دستان کوچک حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها)، این آلودگی‌ها را از صورت پیامبر پاک می‌کند.

ایشان ادامه دادند: زمانی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) با کاروانی عازم مدینه می‌شوند، دشمنان به کاروان فاطمیات حمله می‌کنند و آن حضرت مورد تهاجم دشمن قرار می‌گیرند، اما امام علی(علیه‌السلام) از ایشان دفاع می‌کنند؛ حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)در جنگ احد نیز شرکت می‌کنند و به پرستاری مجروحین می‌پردازند.

 

حضرت زهرا(س)؛ سربازی که یک پادگان بود

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: امروز روز پرستار را به خانمی که در جنگ جهانی اول در میدان جنگ حضور داشته، نسبت می‌دهند و حتی در ایران نیز این روز را گرامی می‌دارند؛ در حالیکه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در جنگ احد به پرستاری می‌پرداختند و مجروحین را مداوا می‌کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: در روزی که تمام مردم مدینه النبی ایستاده بودند و حضرت علی(علیه‌السلام) را مظلوم در گوشه ای می‌دیدند؛ حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) به صورت تمام قد، پشت سر امام علی(علیه‌السلام) ایستاد و به تعبیر بنده، سربازی که یک پادگان بود.

ایشان تأکید کردند: تا زمانی که حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) زنده بودند، نتوانستند از امام علی(علیه‌السلام) بیعت بگیرند؛ آن حضرت با سخنرانی و خطبه خوانی به دفاع از حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) پرداختند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در مدینه حرمی برپا کردند که تا قیام قیامت برپاست و هر که وارد مدینه می‌شود، در پی مزار پنهان آن حضرت است.

 

این دنیا محل جهاد است/موضع ما در این دنیا، موضع حق است/انقلابی بودن برای ما یک وظیفه است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: همان طور که بیان شد، نگاه ما به اشیا تعیین کننده رابطه، عکس العمل و رفتار ما است؛ نگاه ما به زندگی این است که این دنیا محل لذت و بطلان نیست، بلکه محل جهاد است و ما باید موضع خود را مشخص کنیم و در موضع حق باشیم.

ایشان بیان کردند: ما به عنوان جامعه الزهرایی موظف هستیم که در این جبهه حق و باطل وسط میدان حق باشیم؛ انقلابی بودن برای ما یک وظیفه است که نمی توان از آن گذشت.

 

ما نمی‌توانیم ساده از مسائل انقلاب بگذریم

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  تصریح کردند: چندین هزار جوان تمام آرزوهای خود را فدا کردند تا انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران شکل بگیرد؛ ما نمی توانیم ساده از مسائل انقلاب بگذریم، ما مسئولیت و تعهد داریم.

دکتر مدنی یادآور شدند: انقلابی بودن به معنای این نیست که از همه مسئولین دفاع کنیم، ما احترام همه مسئولین را داریم، اما انقلابی بودن به معنای تأیید افراد و جناح‌ها و وارد بازی سیاسی شدن و سیاسی‌کاری‌ها نیست؛ حفاظت از اصول انقلاب و حاکمیت دین الهی برای همه ما از جمله مدیران و کارکنان و طلاب به عنوان یک وظیفه و درس از حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است و پای این وظیفه ایستادیم و در مسیر ارزشمند شهدا حرکت می‌کنیم.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) درنهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.
 
جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در نهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

 

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها