فرم جستجو

طلاب خوابگاهی

مدیر جامعه‌الزهرا(س): خدمتگزاران دین انتخاب شده از سوی خداوند هستند

یکی از شاخصه های مهم طلاب به عنوان خدمتگزاران دین، زهد است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه زهد در دنیا نخستین شرط طلبگی است، گفت: توفیق خدمتگزاری دین نشانه انتخاب الهی است و خدمتگزاران دین، منتخب خداوند هستند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» شب گذشته پس از نماز مغرب و عشاء در نشست ماهانه با طلاب خوابگاهی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به موضوع «زی طلبگی» پرداخت و عنوان کرد: «زی طلبگی» به معنای تصویری از طلبه مورد خاص قرآن و عترت است و این که طلبه تراز انقلاب اسلامی کدام است.

 

خدمتگزاران دین انتخاب شده از سوی خداوند هستند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به دعای ندبه، اظهار داشت: این دعا مجموعه عجیبی است که مشابه آن را در دعاهای دیگر نمی‌توان یافت و بنا به یک نقل از امام صادق(علیه‌السلام) و بنا به نقل دیگر از امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزود: دعای ندبه با تاریخ نبوت و ولایت شروع می شود و در فرازهای اولیه آن می خوانیم: «الَّذِینَ اسْتَخْلَصْتَهُمْ لِنَفْسِک وَ دِینِک إِذِ اخْتَرْتَ لَهُمْ جَزِیلَ مَا عِنْدَک مِنَ النَّعِیمِ الْمُقِیمِ؛ آنانکه تنها برای خود و دینت برگزیدی، آنگاه که برای ایشان اختیار کردی، فراوانی نعمت پابرجایی که نزد توست، نعمتی که تباهی و نابودی ندارد».

وی ادامه داد: ما در این فراز می خوانیم که خداوند برای خود و دینش افرادی را برمی‌گزیند، بنابراین هر فردی نمی‌تواند در خدمت خدا و دین خداوند باشد و باید انتخاب شود.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: انتخاب افراد برای خدمت به خدا و دین خداوند بر اساس معیارهایی چون پاکی ها و ظرفیت ها است و باید عنایت هایی شده باشد تا فردی در این مسیر قرار گیرد.

 

توفیق خدمتگزاری دین نشانه انتخاب الهی است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به فراز «بَعْدَ أَنْ شَرَطْتَ عَلَیهِمُ الزُّهْدَ فِی دَرَجَاتِ هَذِهِ الدُّنْیا الدَّنِیةِ وَ زُخْرُفِهَا وَ زِبْرِجِهَا فَشَرَطُوا لَک ذَلِک وَ عَلِمْتَ مِنْهُمُ الْوَفَاءَ بِهِ فَقَبِلْتَهُمْ وَ قَرَّبْتَهُمْ» اشاره کرد و افزود: اگر ما توفیق خدمتگزاری خداوند و دین خدا را داشته باشیم، نشانه انتخاب الهی است و باید خدا را شاکر و سپاسگزار بر این نعمت بزرگ باشیم.

وی در ادامه به خاطره ای از شهید هاشمی نژاد از علمای بزرگ مشهد اشاره کرد و گفت: در زمان پیش از انقلاب، رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)، شهید هاشمی نژاد، مرحوم طبسی و مرحوم محامی هسته های مرکزی بودند که مسائل انقلاب را در مشهد و خراسان برنامه ریزی می کردند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: شهید هاشمی نژاد نقل می کرد که دیداری با حضرت امام خمینی(ره) قبل از تبعید داشتیم، ایشان فرمودند که خیلی غصه اسلام را نخورید، غصه خودتان را بخورید؛ اسلام مانند آبی است که اگر از اینجا در زمین فرو رود، از جای دیگر بیرون خواهد آمد؛ پس غصه خودتان را بخورید که توفیق خدمتگزاری از دین از شما سلب شد.

 

زهد یکی از شاخصه های مهم طلبه است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه یکی از شاخصه های مهم طلاب به عنوان خدمتگزاران دین، زهد است، تصریح کرد: زهد به این معنا نیست که دنیا نداشته باشیم، بلکه بدین معناست که تعلق به دنیا نداشته باشیم.

وی ادامه داد: دنیا داشتن متفاوت از تعلق به دنیا داشتن است، برخی دنیا دارند، تعلق هم دارند؛ برخی دنیا دارند، اما تعلق ندارند، برخی افراد هم هستند که دنیا ندارند، اما تعلق به برخی مسائل دنیوی دارند.

 

خدمتگزار خدا و دین خدا به دنیا دلبسته نیست

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه خدمتگزار خدا و دین خدا به دنیا دلبسته نیست، به زندگی مرحوم حاج احمد نراقی، نویسنده کتاب معراج السعاده اشاره کرد که در حالیکه دارای باغ و مزارع و مال فراوانی بود، اما دلبسته به مال دنیا نبود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اضافه کرد: برخی افراد دل در گروی مسائل دنیایی مانند زمین، ماشین، خانه و یا حتی عنوان دارند که اینها نیز وابسته به دنیا هستند؛ بنابراین ببینیم دل در گروی دنیا داریم یا نه؟.

وی به آیه ۱۷۶ سوره اعراف اشاره کرد که خداوند می‌فرماید: «وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَ لکِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَي الْأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ؛ و اگر می خواستیم او را با این آیات(و علوم و دانشها) بالا می بردیم، اما او به پستی(دنیا) گرایید و از هوای نفس پیروی کرد».

 

دلبستگی به دنیا ما را از درِ خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) دور می کند/اولین شرط طلبگی، زهد در دنیا است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با تصریح بر اینکه دل خود را از دنیا آزاد کنیم، تأکید کرد: ما نباید در خدمت دنیا باشیم، بلکه دنیا باید در خدمت ما باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شد: گاهی دلبستگی به یک وسیله خانه مانند پرده، فرش، زندگی، ماشین، اسم و عنوان ما را از درِ خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) دور می کند و به درِ خانه دیگران می برد.

وی با بیان اینکه اولین شرط طلبگی، زهد در دنیا است، عنوان کرد: تقاضا می کنم از امروز تعلق های خود را بشمریم و ببینیم چه مواردی دل ما را می کشد و در انتخاب ها یک طرفه می کند؛ آنچه که دل ما را به غیر خدا وابسته کند و معیارهای ما را تغییر دهد، دنیایی است و وابستگی به دنیا برای ما مصیبت می آورد.

 

در ادامه این نشست، بانوان طلبه خوابگاهی سؤالات و درخواست های خود را مطرح کردند و مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به سؤالات آنان پاسخ گفتند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی جامعه الزهرا(س) برگزار شد

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی(نیمسال اول و دوم) جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) در تالار بیداری اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها)، همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی(نیمسال اول و  دوم) جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) روز یکشنبه ۱۲ شهریور در تالار بیداری اسلامی آغاز بکار کرد.

در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «سید محمود مدنی» مدیر جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین «علیرضا حاجی‌زاده» معاون آموزشی تربیتی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین «اباذر عمرانی فر» رئیس اداره سنجش و پذیرش جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) سخنرانی کردند.

در این همایش مسئولین جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) و طلاب جدیدالورود سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی به همراه سرپرست قانونی خود شرکت کردند.

تکمیل پرونده‌های پذیرش، بازدید از جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) و آشنایی با بخش‌ها و مدارس آموزشی ازجمله برنامه‌های جانبی این همایش بوده است.

طلاب جدیدالورود تمام‌وقت خوابگاهی نیمسال اول و دوم، علاوه بر این برنامه‌ها در اردوی پنج‌روزه  شرکت می‌کنند که این اردو یک روز پس از همایش برگزار می‌شود.

دهمین برنامه «رسم پروانگی» ویژه طلاب خوابگاهی برگزار شد

معاون آموزشی تربیتی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری دهمین و آخرین برنامه «رسم پروانگی» ویژه طلاب خوابگاهی در هفته جاری خبر داد.

به گزارش دفتر روابط عمومی و بین‌الملل، حجت الاسلام و المسلمین «علیرضا  حاجی زاده»، معاون آموزشی تربیتی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: دهمین و آخرین جلسه نشست هفتگی «رسم پروانگی» در ترم جاری  ویژه طلاب خوابگاهی در خوابگاه حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.
وی اظهار داشت: در آخرین نشست «رسم پروانگی»، موضوعاتی چون «تفکر در صفات الهی جهت افزایش رابطه»، «انس با پروردگار متعال» و در نهایت «ارتقای میزان یقین به پروردگار» مورد مباحثه قرار گرفت.
معاون آموزشی تربیتی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: برنامه «رسم پروانگی»، شنبه های هرهفته ساعت ۱۹ الی ۲۰ ویژه طلاب خوابگاهی برگزار می شد که در هر جلسه، ۲۵ استاد و حدود ۵۰۰ نفر از طلاب ایرانی و بین الملل  شرکت می‌کردند.
حجت الاسلام و المسلمین حاجی زاده گفت: هفته آینده اختتامیه برنامه «رسم پروانگی» در مسجد مقدس جمکران با حضور طلاب شرکت کننده در این طرح و نیز اساتید برنامه برگزار می‌شود.

دیدگاه‌های اخیر