فرم جستجو

معاونت آموزش

برگزاری دروس آزاد حوزه در جامعه‌الزهرا(س)

طرح تدریس دروس آزاد و خارج از سیستم متداول درسی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به درخواست طلاب و اساتید این مرکز اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، طرح دروس آزاد حوزه از سوی معاونت آموزش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اجرا می‌شود.

طبق اعلام معاونت آموزش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، در این طرح که بنا به درخواست‌ طلاب و اساتید این مرکز اجرایی می‌شود، دروسی غیر از دروس متداول سطوح جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اعم از فقه، اصول، فلسفه، کلام و اخلاق تدریس خواهد شد.

بر اساس این گزارش، بخش حوزه آزاد در معاونت آموزش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برای اجرای این طرح ایجاد شده است تا طلاب مستعد تدریس و اساتید علاقه‌مند که سابقه تدریس دارند، منابع درسی موردنظر خود را به این بخش معرفی کنند تا پس از تأیید معاونت آموزش، به تدریس این دروس بپردازند.

تمامی طلاب مشغول به تحصیل یا فارغ‌التحصیل مقاطع سطح ۲ و بالاتر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

برای حضور طلاب خواهر سایر مراکز حوزوی در این طرح در آینده تصمیم‌گیری خواهد شد.

گفتنی است، زمان برگزاری کلاس‌های دروس آزاد در نوبت عصر پیش‌بینی شده تا با زمان دروس رسمی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تلاقی نداشته باشد.

کرسی ترویجی «ارهاص و معجزه» برگزار می شود

کرسی ترویجی «ارهاص و معجزه؛ تطور مفهومی و تبیین رویکردهای سده اخیر» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی بیان داشت: کرسی ترویجی «ارهاص و معجزه؛ تطور مفهومی و تبیین رویکردهای سده اخیر» با هدف تشویق نخبگان به ارائه نظریات پژوهشی و ایجاد امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه، برگزار می شود.

معاون پژوهشی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خاطر نشان کرد: این بحث توسط سرکار خانم «ناهید طیبی» پژوهشگر و استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ارائه و از سوی جناب آقای دکتر «منصور داداش نژاد» عضو هیئت علمی و دانشیار گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و خانم دکتر «اعظم وفایی» عضو هیئت علمی و استادیار دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه قم و استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مورد نقد قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه سرکار خانم «فرزانه حکیم زاده» مدیر گروه علمی پژوهشی تاریخ و سیره جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) دبیر علمی این جلسه خواهد بود، افزود: کرسی ترویجی «ارهاص و معجزه؛ تطور مفهومی و تبیین رویکردهای سده اخیر» روز یکشنبه سوم اردیبهشت از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن نشست های علمی پژوهشی واقع در طبقه سوم پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام الله علیها) جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می شود.

گروه خبری: 

سفر اربعین، کلاس درسی ارزشمند است

حجت الاسلام و المسلمین هاشمیان ضمن قدردانی از تلاش‌ مسئولان در فراهم نمودن شرایط اعزام کاروان «همپای قافله»، سفر اربعین را برای بانوان طلبه، حضور در کلاس درسی ارزشمند دانستند.

به گزارش دفتر روابط عمومی و بین الملل، صبح روز سه‌شنبه، هجدهم آبان، نشست شورای جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با حضور مدیران ارشد، مسئولان و کارشناسان برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمیان در ابتدای این نشست با بیان روایتی از حضرت امام صادق(علیه السلام) به تشریح سیره‌ی اجتماعی حضرت امیرالمومنین علی(علیه السلام) در ارتباط با مردم پرداختند.

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ عَمَّارٍ السَّابَاطِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام قَالَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ عليه السلام يَقُولُ لِيَجْتَمِعْ فِي قَلْبِكَ الِافْتِقَارُ إِلَى النَّاسِ وَ الِاسْتِغْنَاءُ عَنْهُمْ فَيَكُونَ افْتِقَارُكَ إِلَيْهِمْ فِي لِينِ كَلَامِكَ وَ حُسْنِ بِشْرِكَ وَ يَكُونَ اسْتِغْنَاؤُكَ عَنْهُمْ فِي نَزَاهَةِ عِرْضِكَ وَ بَقَاءِ عِزِّك.

امام صادق(علیه السلام) می فرماید: حضرت علی(علیه السلام) پیوسته می‌فرمود: باید دو چیز در قلب تو جمع شود؛ یکی افتقار به مردم و دیگری استغنای از آنها؛ نیاز تو به مردم در نرم سخن گفتن و خوش‌رفتاری با آنهاست و بی‌نیازی از آنان در حفظ عزت و آبروی توست.

مدیر محترم جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در تبیین این حدیث بیان داشتند که حضرت، بیان نرم و لیّن با مردم را توصیه نموده، افتقار به مردم را در همین خوشرویی و نرمی و تواضع، می‌دانند و از سوی دیگر امر به بی‌نیازی از مردم می‌فرمایند و حفظ عزّت و آبروی انسان را در گرو استغنای از مردم در طلب و خواستنِ چیزی می‌دانند و جمع این دو را در قلب، از منش مسلمانی عنوان می‌کنند.

ایشان با بیان اینکه تواضع در برابر مردم و نرمی و آرامش در پاسخ‌گویی به نیازهای آنان باید مبنای برخوردهای ما با ایشان باشد، افزودند که در فضاهایی مثل جامعه‌الزهرا(سلام الله علیها) تواضع علمی اساتید و مسئولان می‌تواند یکی از جلوه‌های افتقار به مردم  در برخورد با طلبه‌ها باشد.

سپس با اشاره به سفر اخیر خود در بازدید از مراکز دینی کشور روسیه، که به دعوت اداره مفتیات این کشور انجام شده بود؛ ظرفیت این مراکز و مدارس را در همکاری‌های دینی و تعاملات علمی با مراکز ایران اسلامی بسیار ارزنده قلمداد کردند و جمعیت شیعیان و فعالیت‌های فرهنگی ایشان را یکی از امتیازات مناسب در گسترش این همکاری‌ها دانستند و از مدیران ارشد خواستند که زمینه‌های توسعه همکاری‌ها را مورد بررسی قرار داده، فراهم نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمیان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از تلاش‌های موثر بخش‌های مختلف جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در راه‌اندازی کاروان‌های «همپای قافله» حضور بانوان طلبه را در این سفر معنوی، شرکت کردن در کلاس درسی ارزشمند دانستند و همچنین خواستار توجه و مجاهده بخش‌های مختلف برای جلوگیری از آسیب های احتمالی در خدمت‌رسانی به مراجعان و فراگیران حاضر در مجموعه شدند.

سپس دکتر «محمد جواد احمدی لو»، سرپرست دفتر فناوری اطلاعات، به بیان گزارشی از فعالیت‌هایی که با هدف تامین امنیت شبکه و زیرساخت‌ها و تامین امنیت برنامه‌های کاربردی و پایگاه داده، انجام شده است پرداخته، با تأکید بر سه محور اصلی محرمانگی، یکپارچه بودن و دسترسی نظام‌مند به اطلاعات، به پرسش‌های حاضران پاسخ گفتند.

یکی دیگر از موضوعات طرح شده در این نشست، هم‌اندیشی درباره‌ی برگزاری همایش روسا و مشاوران آموزش و پرورش در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) بود؛ این همایش دو روزه که در آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد در پی تعامل معاونت آموزش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با مدیریت کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش  و با هدف جذب نخبگان و نمایش جلوه‌هایی از پویایی حوزه علمیه خواهران برگزار خواهد شد؛ امید است که به دنبال برگزاری این همایش، نمایندگان استان‌های مختلف با انتقال مناسب فعالیت‌ها، برنامه‌ها و ظرفیت‌های تحصیلی بی نظیر در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) زمینه‌های انتخاب آگاهانه دانش‌آموزان نخبه را برای ادامه تحصیل در علوم حوزوی فراهم آورند.

حجت الاسلام والمسلمین «سید سجاد هاشمیان» با اشاره به اینکه نخبه‌پروری و نخبه‌گزینی در حوزه علمیه یکی از عوامل موثر در تعالی این نهاد است؛ ادامه دادند آموزش و پرورش یکی از مهم‌ترین مراکزی است که باید با آن تعامل داشته باشیم و از این تعامل به شجره‌ مبارکی تعبیر نمودند که اگر درست غرس شود، ثمرات پرباری برای ما به دنبال خواهد داشت.

این نشست با تأکید مدیران محترم درباره اهمیت فعالیت مستقل و مدون «اداره نخبگان و استعدادهای برتر»  و توافق برای همکاری در برگزاری هر چه بهتر این همایش، پایان یافت.

 

 

گروه خبری: 

دیدگاه‌های اخیر