فرم جستجو

مدیر جامعه الزهرا(س)

مدیر جامعه‌الزهرا(س): معنویات زیارت اربعین را با تمام وجود قدر بدانیم

حجت الاسلام والمسلمین مدنی: معنویات زیارت اربعین را با تمام وجود قدر بدانیم.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی» روز چهارشنبه در مراسم بدرقه کاروان همپای قافله۳ عنوان کرد: امروز دل‌ها آماده و جان‌ها مشتاق برای حضور در سفر معنوی و زیارت اربعین حسینی است.

 

از امروز، نام «زائر الحسین» بر ما نهاده شده است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به روایتی از امام صادق(علیه‌السلام) درباره زيارت قبر امام حسين‏(عليه‏السلام) اشاره کرد که زائر امام حسین(علیه‌السلام) هنگامى كه از منزل خارج مى‏شود به هر قدمى كه بر مى‏دارد، حسنات برای او نوشته و گناهانش آمرزيده مى‏شود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: از اینجا تا کربلا فاصله زیادی وجود دارد، اما اجر این زیارت از لحظه‌ای که از خانه خارج شدیم، ثبت می‌شود، بنابراین از هم اکنون خود را در محضر و حضور ببینیم و کنترل زبان، چشم، فکر و تمام اعضا و جوارح را در مسیر رضای حضرت أباعبدالله به کار بگیریم.

وی  بیان داشت: از امروز، نام «زائر الحسین» بر ما نهاده شده است؛ همان «زائر الحسین» که امام صادق(علیه‌السلام) درباره آنان فرمودند: «اَللّهُمَّ إنّی أستَودِعُکَ تِلکَ الأنفُسَ و تِلکَ الأبدانَ حَتّى تَروِیَهُم مِنَ الحَوضِ یَومَ العَطَشِ؛ بار خدایا! من این جان‌ها و این پیکرها را به تو مى سپارم تا در آن روز تشنگى از حوض [کوثر ]سیرابشان کنى».

 

مسیر زیارت اربعین، مسیر پراجر و در عین حال پرخطری است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: هیچ روزی مانند روز قیامت بر انسان سخت نمی گذرد، اما در این روز کلام امام معصوم(علیه‌السلام) می‌تواند برای ما راهگشا باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: این سفر معنوی را با تمام وجود قدر بدانید و نسبت به حقوق دیگران دقت لازم را داشته باشید، زیرا همانطور که سفارش شده اگر می‌توانید قبر را ببوسید، اما از طرف دیگر توصیه شده در صورت اذیت دیگران به ضریح نزدیک نشوید.

وی تأکید کرد: این مسیر، مسیر پر اجر و در عین حال پرخطری است، از این رو ضمیر و ذهن ما باید در تمام مسیر متوجه باشد و معنویات این سفر را با تمام وجود قدر بدانیم.

 

مسئول، مدیر و علمدار کاروان «همپای قافله»، حضرت زینب کبری(سلام‌الله‌علیها) هستند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) عنوان کرد: اعضای کاروان همپای قافله با توجه به نظام و قوانین کاروان همکاری کنند و رعایت نظم و دقت را داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شد: ما وارد دریای بیست میلیونی می‌شویم، بنابراین رعایت همراهی و همدلی را داشته باشیم.

وی در ادامه به روایت و حدیثی درباره اجر و ثواب بدرقه کنندگان و مشایعت کنندگان زوار امام حسین(علیه‌السلام) اشاره کرد و افزود: برخی افراد به زائران حضرت أباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) التماس دعا می‌گویند؛ حتی اگر زائران، مشایعت‌کنندگان را فراموش کنند، صاحب این خانه کریم است و نه زائران و نه مشایعت‌کنندگان را فراموش نمی‌کند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پایان تصریح کرد: مسئول، مدیر و علمدار کاروان «همپای قافله»، حضرت زینب کبری(سلام‌الله‌علیها) هستند، بنابراین در این مسیر با تمام وجود، قدر حضور در این کاروان را بدانیم و با خلوص نیت و پاکی دل در این کاروان حضور داشته باشیم.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

 

گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا(س): نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است

مدیر جامعه‌الزهرا(س): نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر، به موضوع اهمیت کتاب و نقش میراث مکتوب در تمدن بشری اشاره و عنوان کردند: برخی افراد، آغاز تمدن انسانی را همزمان با کتابت و میراث مکتوب می‌دانند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره تمدن سومریان به این که قدیمی ترین تمدن شناخته شده بشری است، اظهار داشتند: این تمدن به عنوان میراثی پرافتخار در اختیار ما است که ۸۲ قانون بر روی یک سنگ نوشته حک شده است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با تصریح بر اینکه با حذف کتابت و میراث مکتوب از تمدن بشری، بیش از ۹۰ درصد میراث علمی بشر از بین می‌رود، تأکید کردند: نوشته، نوشتار و کتاب، سنگ تمدن بشری و منتقل کننده اساس دانش، فرهنگ و تمدن انسانی به نسل‌های بعد است.

ایشان با بیان اینکه نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است، گفتند: در طول تاریخ و تمدن پرافتخار اسلام، شخصیت‌های علمی برجسته ای در میان بانوان حضور داشتند که تألیفاتی از خود به یادگار گذاشتند.

 

توجه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به نقش و جایگاه شایسته بانوان در پیشبرد فرهنگ اسلامی

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزودند: بانو «آمنه بیگم مجلسی»، خواهر علامه مجلسی یکی از بانوان مجتهده در عصر خود بودند که از دانش و فقاهت ایشان، تألیفاتی به جای مانده، اما چهره ایشان در میان ما شناخته نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه دادند: بانو «فاطمه فیض» خواهر علامه فیض کاشانی از دیگر بانوان دانشمند و بافضیلتی است که آثار ارزشمندی از ایشان به دست ما رسیده است.

ایشان به دختر شهید اول اشاره کردند که بانوان آن عصر درباره مسائل فقهی به ایشان مراجعه می‌کردند و اظهار داشتند: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه این مسیر نورانی اقداماتی در دستور کار خود دارد تا بانوان جامعه به نقش و جایگاه شایسته خود در پیشبرد فرهنگ اسلامی برسند.  

 

برگزاری همایش کتاب سال بانوان در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه برگزاری همایش ملی کتاب سال بانوان با حمایت و تصویب هیئت امنای این مؤسسه در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کردند: امروز در حوزه بانوان، حوزه علمیه‌ای به گستردگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در کل جهان اسلام نداریم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به سابقه درخشان این مؤسسه اشاره کردند و ادامه دادند: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هم اکنون ۱۴ هزار طلبه شاغل به تحصیل و بیش از ۵۰ هزار فارغ التحصیل در سطوح و رشته‌های مختلف تحصیلی دارد، همچنین مجتمع آموزشی تربیتی هدی و مجموعه دانشکده هدی وابسته به این مؤسسه هستند.

ایشان تصریح کردند: یکی از اقدامات جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، برگزاری همایش کتاب سال بانوان است و این مؤسسه با چنین ظرفیت بالایی در این مسیر مقدس گام برمی دارد.

 

برگزاری همایش بانو مجتهده امین در هفته پژوهش

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: سابقه همایش کتاب سال بانوان با عنوان همایش بانومجتهده امین بود که به صورت محدودتر و با اهداف کوچکتر به مدت دو سال در این مجموعه برگزار شده است.

ایشان افزود: امسال همایش بانو مجتهده امین همچون سال‌های گذشته در هفته پژوهش برگزار می‌شود.

 

محدوده کتاب سال بانوان محدوده گسترده‌ای است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه محدوده کتاب سال بانوان محدوده گسترده ای است، گفتند: این همایش در سال اول ویژه بانوان مؤلف در محدوده علوم اسلامی و پژوهشگران حوزه زن و خانواده از دیدگاه اسلام برگزار می‌شود.

ایشان یادآور شدند: تا کنون شورای سیاستگذاری همایش کتاب سال بانوان، جلسات متعددی برگزار کرده و آیین‌نامه‌های لازم به تصویب رسیده است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کردند: تشکیل کمیته‌های مختلف و شورای علمی از دیگر برنامه‌های شورای سیاستگذاری این همایش است.

 

«صحیفه فاطمیه» اولین کتاب پس از رحلت پیامبرگرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله)

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بر لزوم هم فکری و هم اندیشی فرهیختگان و نهادهای مختلف در مسیر رشد و تعالی فرهنگ اسلامی کشور و جهان اسلام تأکید کردند و افزودند: در تاریخ اسلام، «صحیفه فاطمیه» اولین کتاب پس از رحلت پیامبرگرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است که توسط حضرت زهرا(سلام الله علیها) املا شد.

ایشان با بیان اینکه کتاب «صحیفه فاطمیه» از افتخارات همه مسلمانان به ویژه شیعیان است، تصریح کردند: در روایات اسلامی آمده است ائمه معصومین(علیهم‌السلام) از این کتاب بهره می‌بردند و این کتاب امروز در محضر حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشت: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان مجموعه علمی حوزوی بانوان جهت نشان دادن ظرفیت‌های بالای بانوان تلاش می‌کند تا همه بدانند که حجاب، عفاف، پاکدامنی و دستورات دینی آسیبی به رشد علمی آنها در تمدن بشری نمی زند.

گروه خبری: 

جمعی از بانوان مسلمان آفریقا با مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) دیدار کردند

۱۷ نفر از بانوان مبلغ کشورهای آفریقایی با مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، ۱۷ نفر از بانوان مبلغ از پنج کشور آفریقایی با حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) دیدار کردند.

هدف از این دیدار، آشنایی بانوان با جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع بود.

میهمانان غیرایرانی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  با نحوه پذیرش طلاب بین الملل، دروس ارائه شده در مقاطع تحصیلی و شرایط تحصیل در این مؤسسه آشنا شدند.

در این دیدار، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به رسالت بانوان مبلغ در جهان امروز به نقش سازنده بانوان در بیداری اسلامی اشاره کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به چگونگی ورود حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) به شهر مقدس قم اشاره و تصریح کردند: حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) می‌توانند الگوی رسالت بانوان مبلغ در تبلیغ معارف اسلام و سیره اهل بیت(علیهم‌السلام) باشند.  

در پایان این دیدار، هدایایی به رسم یادبود از سوی مدیریت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به میهمانان اهدا شد.

گروه خبری: 

همسر یکی از شهدای منا: خدا شهدای منا را گلچین کرده بود

همسر حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین، یکی از علمای پاکستان گفت: شهدای منا به ویژه همسر شهیدم با لباس احرام به شهادت رسیدند که نشان می‌دهد خداوند آنان را گلچین کرده بود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «زبیده فخرالدین»، همسر شهید حجت الاسلام و المسلمین «غلام محمد فخرالدین» یکی از علمای پاکستان که در حادثه جانسوز منا به شهادت رسید، روز پنجشنبه، ۹ شهریورماه در دیدار مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با این خانواده شهید گرامی، عنوان کرد: حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین از کودکی به دین اسلام خدمت کرد.

وی اظهار داشت: ایشان ۲۵ سال در حوزه علمیه مشغول به تحصیل بودند و در سال ۹۴ موفق به دریافت دکترای علوم قرآن و حدیث شدند.

همسر حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین یادآور شد: حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین همواره می گفتند: «ما وظیفه داریم که در اینجا درس بخوانیم و دوباره به میهن خود برگردیم» و در سال ۹۴ نیز که دکترای خود را دریافت کردند، درخواست داده بودند که برای همیشه به پاکستان برگردیم.

وی که فارغ التحصیل سطح دو جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) است، افزود: شهید فخرالدین هر سال در چند نوبت برای تبلیغ به پاکستان می رفتند، همچنین سال ۹۴ برای ششمین سال عازم حج تمتع شدند.

فخرالدین با بیان اینکه این شهید والامقام به پنج زبان محلی، اردو، انگلیسی، فارسی و عربی مسلط بودند، ادامه داد: ایشان در جامعه المصطفی تدریس می‌کردند و سخنرانی‌های ایشان در فضای مجازی منتشر می‌شد.

وی که به مدت ۳۰ سال با شهید حجت الاسلام و المسلمین فخرالدین زندگی مشترک داشته است، تصریح کرد: ایشان نسبت به همه مردم به ویژه من و ۶ فرزندمان مهربان و رئوف بودند.

همسر حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین با بیان اینکه دو تن از فرزندان ایشان در حوزه علمیه مشغول به تحصیل هستند، گفت: همواره به فرزندانم توصیه می‌کنم که راه پدر را ادامه دهند تا به دشمن نشان دهند که راه شهدا ادامه دارد.

فخرالدین که هم اکنون در دانشکده هدی مشغول به تصحیل است، تصریح کرد: شهدای منا به ویژه همسر شهیدم با لباس احرام به شهادت رسیدند که نشان می‌دهد خداوند آنان را گلچین کرده بود.

 

گروه خبری: 

حادثه منا با همه تلخی‌ها یک فرصت بزرگ معنوی برای خانواده شهدا بود

مدیر جامعه‌الزهرا(س) تصریح کردند: حادثه جانسوز منا با همه تلخی‌ها، یک فرصت بزرگ معنوی برای شهدا و خانواده‌های ایشان بود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام ‌و‌المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز پنجشنبه، ۹شهریورماه با حضور در منزل حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهید «غلام محمد فخرالدین»، یکی از علمای پاکستان که در فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ به شهادت رسید، با خانواده این شهید والامقام دیدار کردند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ضمن تجلیل از خانواده شهید فخرالدین بر ثواب اعمال حج تأکید کردند و اظهار داشتند: امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «مَنْ یَقِفُ بهذِین الْمَوْقِفَیْنِ؛ عرفة و مزدلفةَ وَسَعی بین هذین الجَبَلَیْنِ ثُمَّ طافَ بهذا البَیْتِ وَ صَلّی خلفَ مقامِ ابراهیمَ ثُمّ قال فی نَفسِهِ اَوْ ظَنَّ اَنَّ الله لَمْ یَغْفِرْ لَهُ فَهُوَ مِنْ اعظَم النّاسِ وِزراً؛ کسی که در دو موقف عرفه و مشعر وقوف و بین دو کوه صفا و مروه سعی نماید و گرد خانه خدا طواف انجام دهد، پشت مقام ابراهیم نماز بخواند، اما گمان کند که خدا او را نیامرزیده است، گناهش از همه بزرگتر است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه این شهید والامقام در منا به فیض شهادت نائل شد، تصریح کردند: همه ما آرزوی گام برداشتن در این مسیر را داریم.

ایشان افزودند: اگر میهمان ما در خانه با مشکلی مواجه شود، ما تمام تلاش خود را برای برطرف کردن مشکل انجام می‌دهیم، شهدای منا میهمان خانه خدا و در حال احرام بودند و خداوند متعال در بهترین مکان، این میهمانی را تکمیل کرد.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: در زمان فاجعه منا، هزاران انسان در سراسر جهان بر اثر حوادث مختلف از دنیا رفتند، اما شهدای منا در این سرزمین معنوی به رحمت الهی واصل شدند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به آیه شریفه «إِنَّما يُوَفَّي الصَّابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَيْرِ حِسابٍ؛ صابران اجر و پاداش خود را بی حساب دریافت می‌کنند» اشاره و عنوان کرد: خداوند برای سرپرستی یتیمان نیز پاداش بزرگی در نظر گرفته است، همانطور که پیامبرگرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرمایند: «أنا و كافِلُ اليَتيمِ كَهاتَينِ في الجَنَّةِ - و أشارَ بِالسَّبّابَةِ و الوُسطى-؛ من و سرپرست يتيم در بهشت مانند اين دو انگشت كنار هم هستيم.»

ایشان خطاب به خانواده حجت الاسلام و المسلمین شهید فخرالدین اظهار داشتند: حادثه جانسوز منا با همه تلخی‌ها، یک فرصت عظیم برای شهدای منا و خانواده شهدا بود.

 

مصائب دنیا برای ما درس هستند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: هر روز در دنیا حوادث عظیم و ناگواری همراه با گرفتاری‌های پس از آن به وقوع می‌پیوندد، اما آن مقام معنوی حادثه منا را ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به مصیبت‌های پیامبرگرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)، دیگر اهل بیت(علیهم‌السلام) و امام خمینی(ره) در کودکی اشاره کردند و افزودند: خداوند در این دنیا برای فرزندانی که به مصیبت‌هایی چون از دست دادن والدین مبتلا می‌شوند، اجر و پاداش بزرگی می‌دهد.

ایشان با بیان اینکه مصائب دنیوی برای ما درس هستند، عنوان کردند: حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) پس از واقعه عاشورا فرمودند: «ما رأیت الّا جمیلا»، زیرا اجر معنوی این مصیبت را می‌دیدند که برای ما درس است.

 

مصیبت‌های ما با مصیبت‌های اهل بیت(علیهم‌السلام) قابل مقایسه نیستند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ادامه دادند: مصائب دنیا یک ظاهر تلخ و یک باطن شیرین دارند که اگر باطن معنوی آن را ببینیم و بر آنها صبر داشته باشیم، موجب رضای خداوند می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان با بیان این که مصیبت‌های ما با مصیبت‌های اهل بیت(علیهم‌السلام) و واولیای الهی قابل مقایسه نیستند، اظهار امیدواری کردند که همه ما بتوانیم رهروی راه شهیدان باشیم.

گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) خبر داد: درخشش فارغ‌التحصیلان جامعه‌الزهرا(س) در تبلیغ دین

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: تاکنون هفت هزار بانوی طلبه غیرایرانی از ۹۲ کشور جهان از این مؤسسه علمی فارغ‌التحصیل شده‌اند که فعالیت‌های تبلیغی دینی گسترده‌ای در کشورهای خود دارند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» شب گذشته در دیدار با آیت‌الله سبحانی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۴ هزار بانوی طلبه در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) مشغول تحصیل هستند، عنوان کردند: از این تعداد طلبه، حدود هفت هزار نفر به صورت مجازی و غیرحضوری و حدود ۷۲۰۰ نفر به صورت حضوری در سطح ۲ و ۳ و ۴ در حال فراگیری علوم دینی هستند که از این تعداد حدود ۱۲۰۰ نفر غیرایرانی هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون هفت هزار بانوی طلبه غیرایرانی از ۹۲ کشور جهان از این مؤسسه علمی فارغ‌التحصیل شده‌اند، خاطرنشان کردند: هم‌اکنون برخی از فارغ‌التحصیلان غیر ایرانی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در کشورهای خود مشغول تدریس و فعالیت‌های تبلیغی دینی هستند که آثار خوبی نیز در پی داشته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی افزودند: یکی از فارغ‌التحصیلان آرژانتینی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با ترجمه و انتشار ۲۰ جلد کتاب درباره اسلام توانسته است منبعی برای معرفی صحیح دین در منطقه آمریکای لاتین فراهم آورد؛ همچنین برخی از فارغ‌التحصیلان این مرکز علمی با تأسیس مدرسه، آموزشگاه، حوزه علمیه یا شبکه‌های تلویزیونی توانسته‌اند فعالیت‌های تبلیغی چشمگیری در مناطق خود داشته باشند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به فعالیت بخش فارغ‌التحصیلان جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) گفتند: با فارغ‌التحصیلان این مؤسسه علمی ارتباط داریم و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در پی برگزاری دوره‌های بازآموزی برای آنها هستیم.

وی در پایان از حضرت آیت‌الله سبحانی برای سخنرانی در مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و حوزه‌های علمیه خواهران دعوت به عمل آوردند.

گروه خبری: 

آیت الله سبحانی: وجود جامعه‌الزهرا‌(س) یک ضرورت دینی است

آیت الله سبحانی: وجود جامعه‌الزهرا‌(س) یک ضرورت دینی است

حضرت آیت‌الله سبحانی با اشاره به هجمه دشمن بر اعتقادات مردم به ویژه جوانان، وجود مراکزی چون جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)  را بک ضرورت دینی دانستند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی شب گذشته در دیدار مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به تاریخچه این مؤسسه علمی ـ آموزشی عنوان کردند: مرحوم سیدحسین مکی در آبادان مدرسه‌ای علمیه به نام فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) داشت که در آن تعدادی از خواهران مشغول تحصیل بودند؛ بنده نیز ماه‌های محرم و صفر هر سال برای تبلیغ به آبادان می‌رفتم و در ضمن تبلیغ، برخی مباحث علمی را نیز برای این خواهران تدریس می‌کردم.

این مرجع تقلید ادامه دادند: خواهران طلبه این مدرسه علمیه پس از مدتی به حدی رسیدند که احساس کردند در آبادان امکان پیشرفت ندارند از این رو من پیشنهاد دادم تا برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت کنند. مرحوم سید حسین مکی پنج نفر از این طلاب از جمله بانو «گلگیری» و بانو «صفاتی» را به قم فرستاد که همین ۵ نفر، هسته اولیه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) را در سال ۵۱ـ۱۳۵۰ شکل دادند.

معظم له افزودند: در آن زمان آقای برقعی منزلش را در اختیار این بانوان قرار داد و در همانجا کلاس‌های درس برپا شد. مسئولیت این جمع هم با بنده بود و برای برگزاری کلاس‌ها یک پرده بین آنها و استاد قرار داده بودیم تا رعایت تقوا شود و برای این کار جدیدی که برای نخستین بار در حوزه اتفاق می‌افتاد، اشکال تراشی نشود. مرحوم آیت‌الله مشکینی و آیت‌الله حقی نیز برای آنها تدریس داشتند. 

حضرت آیت‌الله سبحانی با اشاره به این که در این زمان که هجمه دشمن، اعتقادات مردم به ویژه جوانان را نشانه رفته است، وجود جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بک ضرورت دینی است، گفتند: در قرآن برای تبلیغ دین، عبارت «من انفسکم» آمده است که می‌توان از آن اینطور برداشت کرد که اثر گفتار همجنس بر همجنس بهتر و بیشتر است، از این رو توصیه می کنم این بانوان طلبه را برای تبلیغ دین تربیت کنید.

این مرجع تقلید با اشاره به توانمندی طلاب خواهر در تبلیغ دین بین بانوان تصریح کردند: اگر برنامه‌ریزی برای این خواهران به گونه‌ای باشد که بیش از ۹۰ درصد آنها مبلغه شوند، بسیار بهتر آن است که مشغول خواندن کفایه و مکاسب شوند، از این رو تلاشتان این باشد که این خواهران با خواندن تاریخ انبیا، قرآن و تفسیر، کلام و حدیث، بتوانند اهل قلم، ترجمه، منبر و سخنرانی شوند.

حضرت آیت‌الله سبحانی به اهمیت و تأثیر منبر در تبلیغ دین اشاره و بیان کردند: اینکه گفته شده «الاسلام محمدی الحدوث و حسینی البقا» نشان از اهمیت تبلیغ، سخنرانی و منبر در گسترش و حفظ دین دارد.

معظم له سخنرانی‌های بانو «کاتوزیان» در آبادان در دهه پنجاه را نمونه‌ای از تبلیغ موفق یک بانوی دین‌شناس عنوان کرد و اظهار داشتند: در زمانی که آبادان محل فعالیت انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها شده بود و وضعیت این شهر به گونه‌ای بود که زنان باحجاب انگشت‌شمار بودند، بانو «کاتوزیان» به آنجا می‌آمد و با یک سخنرانی وضعیت فرهنگی شهر را دگرگون می‌کرد.

گفتنی است، در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین مدنی، مدیر جامعه الزهرا (سلام الله علیها) گزارشی از فعالیت های علمی و آموزشی این موسسه حوزوی بیان کردند.

گروه خبری: 

پیام مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) به مناسبت روز کارمند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با انتشار پیامی، روز کارمند را به کارمندان این مؤسسه تبریک گفتند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به مناسبت فرا رسیدن هفته‌ی دولت که اولین روز آن به نام «روز کارمند» نامگذاری شده است، پیامی صادر کردند که متن آن بدین شرح است:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم

محیط کارمندی، محیط شرافت و پاکدامنی و محیط کار برای اسلام و مسلمین است.

مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

 

همکاران عزیز و پر تلاش؛

کوشش خالصانه و صادقانه شما آیینه وظیفه‌شناسی، پژواک دانایی و تعهد و نویدبخش آینده‌ای درخشان و پربار برای این مؤسسه می‌باشد.

روز کارمند بهانه‌ای است تا از تلاش‌های صادقانه شما که مسلما منجر به ترویج فرهنگ اسلام ناب محمدی (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) و اعتلای ابعاد علمی، فرهنگی و اجتماعی جامعه می‌گردد، تقدیر و تشکر شود.

اینجانب ضمن گرامیداشت هفته دولت که یادآور خاطره شهدای گرانقدر و الگوهای اخلاص و خدمتگزاری دولت جمهوری اسلامی ایران «شهیدان رجایی و باهنر» می‌باشد، روز کارمند را به همه شما همکاران گرامی تبریک گفته و از درگاه خداوند متعال برای تمامی عزیزان سلامتی و موفقیت روزافزون خواستارم.

اکنون به عنوان هدیه این روز گرامی با توجه به اهمیت سلامت جسمی همکاران عزیز، به معاونت محترم اداری و مالی مأموریت داده می‌شود تا برای معاینه کامل پزشکی شما برنامه‌ریزی کرده و زمان‌بندی آن را به همه عزیزان اعلام نماید».

سید محمود مدنی

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)

گروه خبری: 

تبریک مدیر جامعه‌الزهرا(س) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) طی پیامی، انتصاب دکتر سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم تبریک گفتند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» روز دوشنبه با صدور پیامی، انتصاب دکتر «سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم تبریک گفتند.

در متن این پیام آمده است:

 

«برادر بزرگوار جناب آقای دکتر سیّدعباس صالحی (زیدعزّه‌العالی)

انتخاب حضرتعالی توسط ریاست محترم جمهوری و حسن اعتماد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به جنابعالی که فرهیخته‌ای توانمند در عرصه فرهنگ و هنر و دارای اندیشه عمیق حوزوی هستید، موجب خرسندی است.
ضمن تبریک مسئولیت خطیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از خداوند منان موفقیت روزافزون برای حضرتعالی مسئلت می نمایم.

جامعه‌الزهرا‌(سلام‌اللّه‌علیها) به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع با تمامی ظرفیت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود در عرصه‌های مرتبط با بانوان همچون گذشته در خدمت نظام اسلامی و ارکان معظم آن خواهد بود».

 

بنا بر این گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته(یکشنبه) با ٢٤٢ رای موافق، ٢٥ رای مخالف، ٢١ رای ممتنع از ٢٨٨ نماینده حاضر، سید عباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب کردند.

گروه خبری: 

با حضور مدیر جامعه‌الزهرا(س)؛ «پرتال اساتید» و «نگاره انجمن‌های علمی اساتید» رونمایی شد

آیین رونمایی از «نگاره انجمن‌های علمی اساتید» و «پرتال اساتید» با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور برگزار شد.

با حضور مدیر جامعه‌الزهرا(س)؛ «پرتال اساتید» و «نگاره انجمن‌های علمی اساتید» در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، آیین رونمایی از «نگاره انجمن های علمی اساتید» روز پنجشنبه (۵ مردادماه) با حضور حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و علما و فضلای حوزه در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور با عنوان «الگوی برتر تدریس ویژه  اساتید خانم فقه و اصول» برگزار شد.

در این مراسم که در سالن همایش های مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار شد، از پرتال اساتید نیز رونمایی شد.

در «نگاره انجمن های عملی اساتید»، محتواهای علمی چهار انجمن علمی اساتید شامل فقه، اصول، کلام و ادبیات عرب در قالب چهار کتاب تدوین شده است که در اختیار اساتید حوزه های علمیه خواهران قرار می گیرد.

«پرتال اساتید» نیز با هدف یکپارچه‏سازی اطلاعات و فرایندهای مربوط به امور اساتید و دسترسی اساتید محترم به اطلاعات شخصی راه‏اندازی شده است که در این پرتال می توان به برنامه درسی، برنامه کلاسی، مشخصات طلاب و سوابق تدریس اساتید دسترسی یافت.

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر