فرم جستجو

اساتید

حضور بیش از صد استاد جامعه‌الزهرا(س) در ششمین دوره آموزشی «طرح معرفت»

مدیر اداره کل اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: بیش از صد نفر از اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ششمین دوره آموزشی «طرح معرفت» شرکت کردند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «مهدی رسولی نیا» روز پنجشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: بیش از صد نفر از اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ششمین دوره اندیشه‌های بنیادین اسلامی تحت عنوان «طرح معرفت» شرکت کردند.

مدیر اداره امور اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: دوره آموزشی طرح معرفت در راستای دانش‌افزایی، ارتقای سطح علمی و آموزش‌های ضمن خدمت اساتید در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین رسولی نیا با بیان اینکه ششمین دوره طرح معرفت در حال برگزاری است، گفت: این دوره شامل دوره مقدماتی و تکمیلی است که هر دوره در ۱۲ جلسه برگزار می‌شود.

وی افزود: دوره مقدماتی شامل «معرفت‌شناسی»، «خداشناسی فلسفی» و «انسان، راه و راهنماشناسی» است و در دوره تکمیلی نیز «فلسفه اخلاق»، «درسنامه فلسفه حقوق» و «فلسفه سیاسی اسلام» ارائه می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

برگزاری جلسه هم‌اندیشی اساتید مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن با مدیرگروه آموزشی تفسیر و علوم قرآن

جلسه هم‌اندیشی اساتید مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن با مدیرگروه آموزشی تفسیر و علوم قرآن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جلسه هم‌اندیشی اساتید مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن با مدیر گروه آموزشی تفسیر و علوم قرآن روز دوشنبه در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

 

لزوم توجه جدی طلاب به درک ارزش واقعی تحکیم بنیان خانواده و تربیت فرزند

در ابتدای این جلسه، سرکار خانم فتح الله زاده، مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن عنوان کرد: بانوان طلبه علاقه زیادی به مسائل معنوی و اخلاقی دارند، اما چه بسا افراد در این مسیر دچار افراط و تفریط شوند؛ توصیه قرآنی در این باره، مبنی بر تقدم تزکیه بر تعلیم است و اساتید این مجموعه می توانند با بیان یک حدیث و یا روایت در جهت دهی این ویژگی به طلاب کمک کنند.

مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن اظهار داشت: اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تأثیر زیادی بر ارتقای سطح علمی و پژوهشی بانوان طلبه دارند و می توانند طلاب را در این مسیر سوق دهند.

وی بر لزوم توجه جدی طلاب به درک ارزش واقعی تحکیم بنیان خانواده و تربیت فرزند تأکید کرد و گفت: اساتید باید به تبیین این موضوع بپردازند که تمام پیشرفت و برکت زندگی یک بانوی طلبه بنا بر آموزه های دینی در گرو توجه به تحکیم بنیان خانواده و تربیت فرزند است، اما در عین حال، این اولویت نباید قوانین و امور آموزشی را تحت الشعاع قرار دهد.

 

 

برخی منابع درسی طلاب نیاز به بازنگری دارد/۱۰  ماده درسی مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن دارای درسنامه شدند

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حسن صادقی، دبیر آموزشی گروه علمی مرکز تخصصی تفسیر و علوم به انتخاب مواد درسی اشاره کرد و افزود: ما برای ارائه مواد درسی از بانوان استاد استفاده کردیم و شیوه انتخاب استاد براساس نظر جمعی و گروهی صورت گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی با بیان اینکه ۱۰ ماده درسی مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن دارای درسنامه شدند، گفت: با همه تلاش هایی که صورت گرفته است، برخی از منابع درسی طلاب نیاز به بازنگری دارد.

دبیر آموزشی گروه علمی مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن یادآور شد: ما درباره انتخاب و بازنگری متون درسی، آماده دریافت پیشنهادات از سوی اساتید این مرکز هستیم و اساتید می توانند به صورت مکتوب و مستدل، پیشنهادات خود را ارائه کنند.

 

 

لزوم تدوین درسنامه برای مواد درسی/زمینه‌های پژوهش در کلاس‌های درس طلاب باید تقویت شود

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین شفیعی دارابی، مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در این جلسه با اشاره به لزوم تدوین درسنامه برای مواد درسی، عنوان کرد: اساتیدی که در امر تدوین درسنامه‌ها فعالیت می‌کنند، این تجربه نخستین را جدی تلقی کنند تا برای همه مواد درسی، درسنامه‌های ارزنده ای تدوین شود.

مدیر مرکز تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه۱۰ ماده درسی مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن دارای درسنامه شدند، گفت: هم اینک این این زمینه فراهم است که اساتید وارد میدان شوند و از پیشنهادات آنان برای تدوین هر درسنامه استفاده شود.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی با اشاره به انتخاب اساتید برای ارائه دروس تحصیلی، افزود: استاد هر درس باید بر اساس تخصص و تجربه کاری انتخاب شود و ما برای انتخاب اساتید دروس تحصیلی به این امر توجه می‌کنیم.

وی در ادامه به حضور پررنگ بانوان استاد در سال تحصیلی جاری اشاره کرد و افزود: در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۶-۹۵ در مقطع تحصیلی سطح دو، ۱۹ استاد حضور داشتند که تنها دو نفر از اساتید، آقا بودند؛ اما در ترم جاری، ۶۰ استاد در سطح دو مشغول به تدریس بودند که تنها ۴ نفر، اساتید آقا بودند.

مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن ادامه داد: در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۶-۹۵ در مقطع تحصیلی سطح سه، ۳۲ استاد شامل ۱۷ استاد خانم و ۱۵ استاد آقا حضور داشتند که هم اکنون به ۷۴ استاد شامل ۴۲ استاد خانم و ۳۲ استاد آقا رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک از حضور حداکثر بانوان استاد در سطح چهار نیز استفاده شود.

وی در ادامه با بیان اینکه اساتید به مسئله سؤالات دانش پژوهان توجه بیشتری داشته باشند، عنوان کرد: ما باید طلاب را در عرصه پژوهشی رشد دهیمو برای این کار، اساتید باید زمینه پژوهشی را در کلاس‌های درس تقویت کنند.

مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن همچنین به حضور پررنگ پژوهشگران این مرکز در همایش ملی «قرآن کریم؛ جامعیت و جهانی بودن» اشاره کرد و گفت: ۵۲  چکیده مقاله از اساتید و پژوهشگران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به دبیرخانه این همایش ارسال شده که سرآمدی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در این همایش را نشان می دهد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

در درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(س)؛ ثمرات علم از دیدگاه روایات تبیین شد

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، اخلاص در عمل، عبادت، تقوا، اجتناب از هوای نفس، تواضع و فروتنی را از جمله ثمرات علم از دیدگاه روایات عنوان کرد.

آیت الله استادی، ثمرات علم از دیدگاه روایات را تبیین کرد

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  روز یکشنبه در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، آیت الله «رضا استادی»، عضو شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم به اهمیت علم در زندگی اشاره کرد و اظهار داشت: ما هر مطلبی که در علوم دینی می خوانیم، برای هدفی است و کسب علم هدف نیست، بلکه علم ابزاری برای رسیدن به سعادت و نزدیکی به خداوند است.

استاد اخلاق حوزه علمیه به برخی ثمرات علم از دیدگاه احادیث اهل بیت(علیهم‌السلام) و روایات اسلامی اشاره کرد که در ذیل به آنها اشاره می شود:

۱. اخلاص در عمل؛ امام علی(علیه‌السلام) در این باره می فرمایند: «ثَمَرَةُ الْعِلْمِ‏ إِخْلَاصُ الْعَمَلِ».

۲. عبادت خداوند؛ حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) می فرمایند: «ثَمَرَةُ الْعِلْمِ‏ الْعِبَادَةُ؛ ثمره علم، عبادت است».

۳. تحصیل تقوا؛ بر اساس احادیث و روایات، اگر انسان عالم باشد و از گناهان دوری نکند، علم برای او ثمری ندارد.

۴. اجتناب از هوای نفس؛

۵. تبعیت از حق؛ امام علی(علیه‌السلام) می فرمایند: «و من ثمراته التقوى، و اجتناب الهوى، و اتّباع الهدى، و مجانبة الذنوب؛ و از میوه های علم، تقوای الهی و دوری جستن از هوا و هوس و پیروی از هدایت و پرهیز از گناهان و دوستی با برادران و گوش گرفتن از دانشمندان و پذیرش سخن آنان است».

۶. تواضع؛ حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) علم را به بدن تشبیه می کنند که سر آن، تواضع است و می فرمایند: «رَأْسُ الْعِلْمِ التَّوَاضُع».

۷. خشیت؛ امام صادق(علیه‌السلام) می فرمایند: « الْخَشْيَةُ مِيرَاثُ‏ الْعِلْمِ؛ خشيت ميراث و نتيجه و اثر علم است».

۸. خوارتر شدن نزد خود؛ همانطور که حضرت رسول اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در حدیثی به نشانه های علم نافع اشاره می کنند و می فرمایند: «مَنْ‏ طَلَبَ‏ الْعِلْمَ‏ لِلَّهِ‏ لَمْ يُصِبْ مِنْهُ بَاباً إِلَّا ازْدَادَ بِهِ فِي نَفْسِهِ ذُلًّا وَ فِي النَّاسِ تَوَاضُعاً وَ لِلَّهِ خَوْفاً وَ فِي الدِّينِ اجْتِهَاداً وَ ذَلِكَ الَّذِي يَنْتَفِعُ بِالْعِلْمِ فَلْيَتَعَلَّمْهُ وَ مَنْ طَلَبَ الْعِلْمَ لِلدُّنْيَا وَ الْمَنْزِلَةِ عِنْدَ النَّاسِ وَ الْحُظْوَةِ عِنْدَ السُّلْطَانِ لَمْ يُصِبْ مِنْهُ بَاباً إِلَّا ازْدَادَ فِي نَفْسِهِ عَظَمَةً وَ عَلَى النَّاسِ اسْتِطَالَةً وَ بِاللَّهِ اغْتِرَاراً وَ مِنَ الدِّينِ جَفَاءً فَذَلِكَ الَّذِي لَا يَنْتَفِعُ بِالْعِلْمِ فَلْيَكُفَّ وَ لْيُمْسِكْ عَنِ الْحُجَّةِ عَلَى نَفْسِهِ وَ النَّدَامَةِ وَ الْخِزْيِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ؛ هر که دانش را برای خدا بیاموزد، به هیچ بابی از آن نرسد مگر آنکه بیش از پیش خود را حقیرتر ببیند، با مردم متواضعتر شود، ترسش از خدا بیشتر گردد و در دینش کوشاتر شود، چنین کسی از علم بهره مند می شود، پس باید آن را بیاموزد؛ اما کسی که دانش را برای دنیا و منزلت یافتن نزد مردم و موقعیت یافتن نزد سلطان و حاکم فراگیرد، به هیچ بابی از آن نرسد مگر اینکه خودبزرگ بین تر شود و بر مردم بیشتر فخر فروشی کند و از خدا بیشتر غافل شود و از دین بیشتر فاصله بگیرد؛ چنین کسی از دانش نفع نمی برد، بنابر این باید از تحصیل دانش خود داری کند و علیه خود، حجت و پشیمانی و رسوایی در روز قیامت فراهم نیاورد».

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: اگر علم این ثمرات را نداشته باشد، آن علم هیچ خاصیتی ندارد.

آیت الله استادی در ادامه با بیان اینکه علم باید همراه با عمل باشد، تصریح کرد: امام صادق(علیه‌السلام) می فرمایند: «إِنَّ مِنْ أَشَدِّ النَّاسِ‏ حَسْرَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَنْ وَصَفَ عَدْلًا ثُمَّ عَمِلَ بِغَيْرِهِ؛ قطعا شدیدترین مردم از نظر حسرت در روز قیامت کسی است که برای مردم عدالت را توصیف می کند سپس خودش به آن عمل نمی کند».

وی همچنین به حدیث دیگری از امام صادق(علیه‌السلام) اشاره کرد که فرمودند: «مَنْ‏ عَمِلَ‏ بِمَا عَلِمَ‏ كُفِيَ مَا لَمْ يَعْلَم‏؛ کسی که عمل می کند به آنچه علم دارد بی نیاز می شود از آنچه نمی داند».

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

ریشه نبود روحیه عفو و صفح در جامعه، منیت و خودخواهی است

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی با بیان اینکه ریشه عدم روحیه عفو و صفح در جامعه، منیت و خودخواهی است، گفت: اگر مقداری از روحیه عفو و گذشت پیامبر گرامی اسلام(ص) در جامعه اسلامی نهادینه می‌شد، آمار طلاق بسیار کاهش می‌یافت.

درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(س) با موضوع «عفو و گذشت» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  روز یکشنبه در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسملین «سیداحمد فقیهی»، استاد اخلاق حوزه و دانشگاه به تبیین موضوع «عفو و گذشت» پرداخت.

ضعیف‌ترین انسان‌ها افرادی هستند که اهل گذشت نیستند

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با اشاره به روایت «أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص لَمْ‏ يَنْتَقِمْ‏ لِنَفْسِهِ‏ مِنْ أَحَدٍ قَطُّ بَلْ كَانَ يَعْفُو وَ يَصْفَح‏»، عنوان کرد: در کتب تاریخی آمده است که «پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هرگز انتقامجو نبودند و برای امور شخصی خویش هرگز انتقام نمی‌گرفتند، بلکه عفو و گذشت می‌کردند».

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی با بیان اینکه ریشه عدم روحیه عفو و صفح در جامعه، منیت و خودخواهی است، تصریح کرد: شیطان در انسان منیت را جلوه­گر می­کند، در حالیکه اگر مقداری از روحیه عفو و گذشت پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در جامعه اسلامی نهادینه می‌شد، آمار طلاق بسیار کاهش می‌یافت.

وی اظهار داشت: ضعیف‌ترین انسان‌ها افرادی هستند که اهل گذشت نیستند و همین امر باعث می‌شود که در برابر مسائل و مشکلات سکوت نکنند و باعث ایجاد مشکلات بیشتر شوند.

شیرینی زندگی دنیا با عمل به روایات و احادیث اهل بیت(علیهم‌السلام) حاصل می‌شود

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با تصریح بر اینکه حلیم‌تریم انسان‌ها اهل عفو و گذشت هستند، گفت: در سیره امام سجاد(علیه‌السلام) آمده است که هر گاه ماه رمضان می‌شد، هنگام افطار افراد را جمع می‌کردند و می‌فرمودند: «من همه شما را بخشیدم»، آنگاه می‌فرمودند: «خدایا تو شاهد باش که من همه را عفو کردم؛ پس تو هم از من درگذر».

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی ادامه داد: امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: «صِلْ‏ مَنْ‏ قَطَعَكَ‏ وَ اعْفُ عَمَّنْ ظَلَمَكَ وَ أَعْطِ مَنْ حَرَمَكَ وَ أَحْسِنْ إِلَى مَنْ أَسَاءَ إِلَيْك؛ صله رحم کن با کسی که از تو قطع رابطه کرده است؛ بگذر از کسی که به تو ظلم کرده است؛ ببخش به کسی که چیزی به تو نمی‌بخشد؛ نیکی کن به کسی که به تو بدی کرده است».

وی با بیان اینکه شیرینی زندگی دنیا با عمل به روایات و احادیث اهل بیت(علیهم‌السلام) حاصل می‌شود، عنوان کرد: اگر انسان مدتی صادقانه اهل عفو و گذشت شود، بعد از مدتی خداوند حالتی در او به وجود می‌آورد که متوجه می‌شود در خیلی از مواقع، او خود مقصر بوده است.

صادقانه مردم را عفو کنیم

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با تصریح بر اینکه صادقانه مردم را عفو کنیم، تأکید کرد: منیت غوغایی در درون انسان ایجاد می‌کند؛ منیت در وجود انسان باعث می‌شود که تقصیرات خود را به زودی متوجه نشود.

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی با بیان اینکه ما باید منیت و خودخواهی را از وجود خود دور کنیم، اظهار داشت: انسان در مرحله عفو و گذشت باید به مرحله‌ای برسد که خود را مقصر بداند و این مرحله اعلا است.  

وی با اشاره به آیه ۳۴ سوره فصلت، بیان داشت: خداوند در این آیه می‌فرماید: «وَ لا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَ لاَ السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذي بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ عَداوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَميم؛ هرگز نيكى و بدى يكسان نيست؛ بدى را با نيكى دفع كن، ناگاه (خواهى ديد) همان كس كه ميان تو و او دشمنى است، گويى دوستى گرم و صميمى است».

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه در پایان تصریح کرد: این وعده خداوند است که اگر بدی را به بهترین شکل پاسخ دهید، دشمنی را تبدیل به دوستی‌ها می‌کند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

تکبر ریشه همه کینه‌ها و عداوت‌های بشری است

بانو مجتهده گل گیری ریشه همه کینه‌ها و عداوت‌های بشری را تکبر دانست.

بانو مجتهده گل گیری، رویش همه کینه‌ها و عداوت‌های بشری را مسئله تکبر عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی  و بین الملل، جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه با حضور اساتید این مؤسسه علمی آموزشی در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، بانو مجتهده «گل گیری»، استاد درس خارج جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به ادامه شرح خطبه ۱۹۲ نهج البلاغه که مشهور به «خطبه قاصعه» است، پرداخت.

بانو مجتهده گل گیری با اشاره به اینکه امام علی(علیه‌السلام) این خطبه را در کوفه و با محوریت دوری از تکبر بیان فرمودند، افزود: شیطان اولین کسی بود که تکبر خود را آشکار کرد.

وی ادامه داد: وقتی خداوند به فرشتگان فرمود به انسان سجده کنید، همه فرشتگان سجده کردند، اماشیطان سجده نکرد.

استاد اخلاق حوزه علمیه خواهران تصریح کرد: شیطان با آنکه موضوعاً از جنس فرشتگان نبود، اما در جایگاه آنها قرار داشت و در بیان علت عدم سجده اش به خدا عرض کرد: من از آتشم و انسان از گل است، من برتری نژادی نسبت به آدم دارم. 

بانو مجتهده گل گیری بیان داشت: زمانی که فخرفروشی در وجود انسان ایجاد می‌شود، کینه ها در وجود او شعله می کشد، بنابراین رویش همه کینه‌ها و عداوت‌های بشری همین مسئله تکبر است.

وی با بیان اینکه امام علی(علیه‌السلام) در خطبه قاصعه، مردم را از سرکشی و فساد در زمین پروا می‌دهد، تصریح کرد: امروز منشأ تفکرات ناسیونالستی هم همین تکبر و برتری‌جویی است.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

استاد حوزه، شرایط داشتن بصیرت را تبیین کرد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان اهمیت بصیرت و ابعاد مختلف بصیرت پرداخت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان اهمیت بصیرت و ابعاد مختلف بصیرت پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین «هادی حسینخانی»، مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) به سخنرانی پرداخت.

استاد اخلاق حوزه ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(علیه‌السلام) و بزرگداشت هفته بسیج، به اهمیت و لزوم بصیرت اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از افراد به مدارج علمی بالایی رسیدند اما به دلیل نداشتن بصیرت، دنیا و آخرت آنان تباه شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی اخلاص، تقوا،  زهد و تدبر را از جمله شرایط داشتن بصیرت برشمرد و افزود: شناخت زمان و همچنین آشنایی با مسائل سیاسی روز از دیگر شرایط داشتن بصیرت است.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی های استاد و طلبه بسیجی این است که بصیرت سیاسی داشته باشد و نقاط قوت و ضعف مسائل را تشخیص دهد.

استاد اخلاق حوزه در ادامه به ابعاد مختلف بصیرت اشاره و وظیفه شناسی را یکی از ابعاد مهم بصیرت عنوان کرد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

استاد حوزه، راهکارهای تقویت اخلاص را تبیین کرد

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان راهکارهای تقویت اخلاص پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان راهکارهای تقویت اخلاص پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین «هادی حسینخانی»، مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) به سخنرانی پرداخت.

استاد اخلاق حوزه که در جلسه گذشته به اهمیت اخلاص و نشانه ها و راه های ایجاد اخلاص در درون انسان اشاره کرده بود، در این جلسه به بیان راه های تقویت اخلاص پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی به ۷ راهکار مهم جهت تقویت اخلاص اشاره و برای هر یک از راهکارها، آیه و یا روایاتی بیان کرد که در ادامه می‌خوانید:

 

راهکارهای تقویت اخلاص:

۱. تقویت یقین و معرفت خدای متعال؛

هرچه معرفت و یقین بیشتر شود انسان بیشتر معتقد می­شود به اینکه هر چه هست در ید قدرت خداوند متعال است. حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) فرمودند: «أَصْلُ‏ الْإِخْلَاصِ‏ الْيَأْسُ عَمَّا فِي أَيْدِي النَّاس؛ اصل اخلاص ناامیدی از آن چیزی است که در دست مردم است»‏ (عيون الحكم و المواعظ؛ ص۱۱۲).

 

۲. محبت به خدای متعال؛

 هر چه محبت به خدا بیشتر شود انجام افعال انسان بیشتر در جهت رضای الهی خواهد بود.

 

۳. تعدیل و کم کردن آرزوها؛

امام علی(علیه‌السلام) فرمودند: «قَلِّلِ‏ الْآمَالَ‏ تَخْلُصْ لَكَ الْأَعْمَال؛ آرزوهایت را کم کن، اعمالت خالص خواهد شد» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم ؛ ص۱۵۵).

 

۴. روزه گرفتن برای تثبیت اخلاص؛

حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) فرمودند: «جعل الله الصيام تثبيتا للإخلاص؛ خداوند روزه را برای تثبیت اخلاص قرار داد‏» (بلاغات النساء ؛ ص۲۸).

 

۵. بدگمانی انسان به نفس خود؛

امام علی(علیه‌السلام) در یکی از خطبه‌ها می‌فرمایند: «وَ اعْلَمُوا عِبَادَ اللَّهِ أَنَ‏ الْمُؤْمِنَ‏ لَا يُصْبِحُ‏ وَ لَا يُمْسِي إِلَّا وَ نَفْسُهُ ظَنُونٌ عِنْدَهُ و بدانید ای بندگان خدا: مؤمن شبانه روزش نمی­گذرد مگر آنکه نسبت به نفس خود بدگمان است» (عدة الداعي و نجاح الساعي ؛ ص۲۳۹).

 

۶. درخواست اخلاص از خداوند متعال در قالب دعا

امام سجاد(علیه‌السلام) در دعای ۴۴ صحیفه سجادیه می فرمایند: «ای خداوند از تو می­خواهیم این همه اعمال را از ریای ریاکاران و ... دور نگهدار».

 

۷. پنهان کردن اعمال نیک از جمله صدقات:

«إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقاتِ فَنِعِمَّا هِيَ وَ إِنْ تُخْفُوها وَ تُؤْتُوهَا الْفُقَراءَ فَهُوَ خَيْرٌ لَكُم اگر انفاقها را آشكار كنيد، خوب است! و اگر آنها را مخفى ساخته و به نيازمندان بدهيد، براى شما بهتر است!‏» (سوره بقره، آیه ۲۷۱)؛ بنابراین انسان باید اعمال خود را از ریا محفوظ بدارد. 

گروه خبری: 

جلسه درس اخلاق اساتید و طلاب جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد

جلسه درس اخلاق اساتید و طلاب جامعه‌الزهرا(س) با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حسین‌خانی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

جلسه درس اخلاق اساتید و طلاب جامعه‌الزهرا(س) با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حسین‌خانی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، جلسه درس اخلاق طلاب و اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه با حضور اساتید و طلاب این مؤسسه و به صورت متمرکز در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، طلاب مدارس علمیه، مراکز تخصصی و مراکز بین‌المللی و همچنین اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) حضور داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین «هادی حسین خانی»، مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) سخنران این جلسه بود و به سختی های زندگی طلبگی اشاره کرد.

استاد اخلاق حوزه، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت علمای دین را داشتن همسران همراه و ثابت قدم عنوان کرد و به بیان خاطراتی درباره همراهی همسر امام خمینی(ره)، همسر علامه طباطبایی(ره)، مادر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و مادر و همسر شهیدان مغنیه پرداخت.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

استاد حوزه: خضوع علمی از نشانه‌های اخلاص است

مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) نشانه‌های اخلاص و راه های ایجاد آن در درون انسان را تبیین کرد.

حجت الاسلام و المسلمین حسین خانی، نشانه‌های اخلاص و راه های ایجاد آن در درون انسان را مورد تبیین قرار داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه، ۲۳ مهرماه با حضور اساتید این مؤسسه در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین «هادی حسین خانی»، مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) با بیان روایاتی از اهل بیت(علیهم‌السلام) درباره اهمیت اخلاص طلاب و اساتید به بیان نشانه‌های اخلاص در افراد پرداخت.

وی اظهار داشت: عدم چشمداشت و درخواست مالی یکی از نشانه‌های اخلاص است، همانطور که خداوند در آیه ۹ سوره مبارکه انسان می فرماید: «إِنَّما نُطْعِمُکُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لا نُريدُ مِنْکُمْ جَزاءً وَ لا شُکُوراً؛ و می‌گویند: ما شما را بخاطر خدا اطعام می‌کنیم و هیچ پاداش و سپاسی از شما نمی‌خواهیم».

مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره)، پرهیز از خودنمایی، عدم علاقه به ثبت شدن کار با نام فرد و عدم توجه به تعداد مخاطبین را از نشانه‌های اخلاص در انجام کارها برشمرد و افزود: در اختیار قرار دادن اسناد علمی خود اعم از جزوات، کتاب و یا یادداشت و همچنین خضوع علمی در برابر دیگران از جمله نشانه‌های اخلاص طلاب و اساتید است.

حجت الاسلام و المسلمین حسین خانی در ادامه به راهکارهایی در خصوص ایجاد اخلاص در درون انسان اشاره کرد و گفت: هر چه معرفت انسان نسبت به خداوند متعال بیشتر شود، اخلاص انسان بیشتر می‌شود.

وی تصریح کرد: هر چه محبت انسان نسبت به خداوند بیشتر شود، انسان اعمال خالصانه‌تری خواهد داشت.

گفتنی است، جلسه درس اخلاق اساتید که در آستانه سالروز شهادت امام سجاد(علیه‌السلام) برگزار شد، با ذکر مصیبت حضرت أباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) پایان یافت.

گروه خبری: 

نخستین جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد

نخستین جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین خانی برگزار شد.

نخستین جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین خانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، نخستین جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه با توسل به حضرت أباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) آغاز شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین حسین خانی، استاد اخلاق حوزه علمیه به سخنرانی پیرامون مباحث اخلاقی پرداخت.

وی در ابتدای جلسه به حدیثی درباره علم و عالم اشاره کرد و در ادامه با بیان احادیثی از اهل بیت(علیهم‌السلام) بر اهمیت اخلاص در مسیر طلبگی اشاره کرد.

حجت الاسلام و المسلمین حسین خانی با اشاره به زندگی علمای اسلام، تصریح کرد: علما و بزرگان اسلام، اخلاص را شرط اول در مسیر طلبگی می دانستند و این موضوع در زندگی و تدریس ما از اهمیت ویژه ای برخورداراست.

گروه خبری: 

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر