فرم جستجو

جامعه الزهرا

گزارش تصویری همایش پذیرفته شدگان سطح ۲ تمام وقت خوابگاهی جامعه الزهرا(س)

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی(نیمسال اول و دوم) جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) صبح امروز در تالار بیداری اسلامی برگزار شد.

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی(نیمسال اول و دوم) جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) به روایت تصویر

استاد جامعه‌الزهرا(س): علم، اخلاص و عمل؛ عوامل رسیدن به سعادت

سرکار خانم محمدرضایی، سه عنصر علم، اخلاص و عمل را لازمه رسیدن به سعادت عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، اردو یک‌روزه طلاب جدیدالورود مدرسه نیمه‌وقت صبح و عصر  جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

در این مراسم، استاد سرکار خانم «محمدرضایی»، استاد  جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به مناسبت‌های ماه ذی‌الحجه، اظهار داشت: با وجود اینکه ذی‌الحجه ماه برگزاری حج ابراهیمی است، اما با توجه به مناسبت‌ها می‌بینیم که امامت و ولایت در این ماه از جایگاه و منزلت والایی برخوردار است.

استاد کلام جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: اهمیت جایگاه ولایت در ماه ذی‌الحجه نشان می‌دهد که راه رسیدن به حج حقیقی و عبودیت، تنها تمسک به «ولایت» است.

وی افزود: طبق فرمایش پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله)، مراد از «قرب الی الله» همان تخلق به اخلاق الهی و مزین شدن به صفات ربوبی است و در این مسیر، الگو و اسوه‌ی ما ائمه معصومین(علیهم‌السلام) هستند که آن بزرگواران هم راه رسیدن به این منزل را فقط در عبودیت حقیقی می‌دانند.

محمدرضایی در توصیه به طلاب جدیدالورود بیان کردند: بانوان طلبه باید هر آنچه را که آموخته‌اند، به میدان عمل‌آورده و به عملی شدن آن بیندیشند.

استاد  جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه لازمه رسیدن به سعادت، سه عنصر علم، اخلاص و عمل است، یادآور شد: بعضی از شهدا دارای تحصیلات کمی بودند، اما راز ماندگاری آن‌ها در اخلاص و عمل به داشته‌هایشان بود.

وی در پایان گفت: وظیفه‌ی طلاب، کمک دینی به خانواده‌ها، هدایت آن‌ها و همچنین زمینه‌سازی در جهت تحقق حکومت جهانی حضرت ولیّ عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) با برنامه‌ریزی دقیق است.

 

اردوی طلاب جدیدالورود مدرسه علمیه نیمه‌وقت صبح و عصر جامعه الزهرا(س) برگزار شد

سرکار خانم رهبرپور از برگزاری اردوی طلاب جدیدالورود مدرسه علمیه نیمه‌وقت صبح و عصر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، مدیر مدرسه علمیه نیمه‌وقت صبح جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) روز یکشنبه در گفتگو با واحد خبر بیان داشت: به همت اداره کل تربیتی معاونت آموزش جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، اردوی یک‌روزه طلاب جدیدالورود مدرسه نیمه‌وقت صبح و عصر این موسسه در اردوگاه دستجرد برگزار شد.

سرکار خانم «طاهره رهبرپور» تصریح کرد: در این اردو، برنامه‌های متنوعی جهت آشنایی طلاب با جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) و وظایف یک بانوی طلبه اجرا شد.

وی افزود: مسئولان اداره قرآن و حدیث، واحد مشاوره و دارالقرآن جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) در این اردو به معرفی این بخش‌ها برای طلاب جدیدالورود پرداختند.

مدیر مدرسه علمیه نیمه‌وقت صبح با اشاره به برگزاری مراسم سخنرانی در این اردو گفت: استاد «محمدرضایی» در این اردو به بیان اهمیت مباحث امامت، ولایت و همچنین اخلاص در علم و عمل طلاب پرداخت که پس‌ازاین سخنرانی، به بهترین خلاصه‌نویسی از سخنان وی، جوایزی اهدا شد.

رهبرپور اظهار داشت: برگزاری نماز جماعت ظهر و عصر، پذیرایی، مسابقه طناب‌کشی با اهدا جوایز به برندگان ازجمله برنامه‌های این اردو بود.

وی در پایان گفت: در پایان این مراسم، حلقه‌های معرفتی با موضوعات قرآن، مدیریت خانواده و تحصیل و زی طلبگی با حضور تعدادی از اساتید و مسئولان جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) برگزار شد.

همایش دو روزه «مبلغان زینبی» به روایت تصویر

همایش دو روزه «مبلغان زینبی» با حضور ۷۰۰ بانوی مبلغ جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ویژه دهه اول ماه محرم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، همایش دو روزه «مبلغان زینبی» با حضور ۷۰۰ بانوی مبلغ جامعه الزهرا(سلام الله علیها) به مدت دو روز در نوبت های صبح و عصر ۲۳ و ۲۴ شهریور در تالار بیداری اسلامی و حسینیه امام خمینی(ره) جامعه الزهرا(سلام الله علیها) برگزار شد.

در این همایش حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی» مدیر و حجت الاسلام و المسلمین «حسین تهرانی» معاون فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) به ایراد سخن پرداختند و ۶ کارگاه آموزشی مهارتی ویژه مبلغان برگزار شد.

با سخنرانی آیت‌الله سبحانی؛ آیین آغاز سال تحصیلی جامعه الزهرا(س) برگزار می‌شود

با سخنرانی آیت‌الله سبحانی؛ آیین آغاز سال تحصیلی جامعه الزهرا(س) برگزار می‌شود

آیین آغاز سال تحصیلی جامعه الزهرا(س) و حوزه‌های علمیه خواهران کشور با سخنرانی حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی(دامت برکاته) برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد کیانی مدیرکل روابط عمومی و بین‌الملل جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر بیان کرد: آیین آغاز سال تحصیلی، برای دومین سال به‌صورت مشترک میان جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار می‌شود.

وی در ادامه گفت: حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمود رضا جمشیدی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سید محمود مدنی از سخنرانان این آیین خواهند بود.

کیانی، زمان برگزاری آیین آغاز سال تحصیلی ۹۷-۹۶ جامعه الزهرا(س) و حوزه‌های علمیه خواهران کشور را روز چهارشنبه ، ۲۲ شهریورماه از ساعت ۹ تا ۱۱ در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) اعلام کرد.

مدیرکل روابط عمومی و بین‌الملل جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) در پایان بیان داشت: همزمان با این مراسم، آیین افتتاحیه سال تحصیلی در تمام مدارس علمیه خواهران سراسر کشور برگزار می‌شود.

گروه خبری: 

استاد حوزه: اعلام ولایت امیرالمؤمنین(ع) تمام‌کننده نعمت‌های الهی است

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) گفت: خداوند تنها برای نعمت ارسال رسل که افضل نعمت‌ها است بر بشر منت نهاده و تمام‌کننده همه نعمت‌ها، اعلام ولایت و خلافت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) است.

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) گفت: خداوند تنها برای نعمت ارسال رسل که افضل نعمت‌ها است بر بشر منت نهاده و تمام‌کننده همه نعمت‌ها، اعلام ولایت و خلافت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) است.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، مراسم عید سعید غدیر روز یکشنبه، ۱۹ شهریورماه با حضور اساتید، طلاب و کارکنان جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) این مؤسسه برگزار شد.

 

عید غدیر سرآمد تمام اعیاد سال است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «حسن شکوری» در این مراسم با بیان اینکه عید غدیر سرآمد تمام اعیاد سال است، گفت: از روز نهم ماه  تا ۲۵ ذی‌الحجه اعیاد متعددی قرار دارد و سرآمد و افضل اعیاد سال، روز ۱۸ ذی‌الحجه است که به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بهترین روز برای اتحاد بین فرق مسلمین است.

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به تشریح سه روایت از پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) در افضلیت حضرت علی(علیه‌السلام) پرداخت و اظهار داشت: روایات «علی منی و انا من علی»، « عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ وَ الْحَقُّ مَعَ عَلِيٍّ يَدُورُ حَيْثُمَا دَارَ» و «عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ وَ الْقُرْآنُ مَعَ عَلِی لَا یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْض» دارای ابعاد وسیعی از شخصیت و افضلیت مقام امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) است.

وی افزود: در این ۱۵ روز ماه ذی‌الحجه(۱۰ تا ۲۵ ذی الحجه)، هرکدام از قضایای اعطای انگشتر، نزول آیه ولایت، سوره هل أتی، آیه تطهیر و قضیه مباهله؛ قابلیت نوشتن یک کتاب را برای خود دارند.

 

افضلیت مقام امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) نه‌تنها توسط شیعیان بلکه از سوی دشمنان ایشان هم بیان شده است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شکوری تصریح کرد: پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) و اهل بیت(علیهم‌السلام) که حجت را بر اولین و آخرین انسان‌ها در قضیه هدایت تمام کرده‌اند، محور اتحاد بین مسلمین هستند.

وی با اشاره به اینکه افضلیت مقام امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) نه‌تنها توسط شیعیان بلکه از سوی دشمنان ایشان هم بیان شده است، خاطرنشان کرد: احمد بن حنبل، رئیس فرقه حنابله و استاد دو مؤلف کتاب‌های مهم اهل سنت (صحیح بخاری و صحیح مسلم)؛ شخصاً به افضلیت حضرت علی(علیه‌السلام) اعتراف کرده است.

استاد حوزه علمیه در ادامه گفت: به دلیل فشارهایی که معاویه در جامعه ایجاد کرده بود، دوستان امام علی(علیه‌السلام) از انتشار فضایل آن حضرت بیم داشتند، اما باوجوداین فشارها که در طول تاریخ ادامه داشت، فضایل امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) شرق و غرب عالم را دربر گرفته است.

 

دین در روز عید غدیر کامل شده است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شکوری ضمن قرائت آیه «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَ رَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا» بیان داشت: دو فعل «أکملت» و «أتممت» در این آیه که به امامت، خلافت و وصایت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) اشاره دارد، از سوی خدا نازل شده و «رضیت» صفت الهی است که صاحب آن، اعلی درجه اکمال را کسب کرده است.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه خدا اهل مسامحه نیست، عبارت «أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ» نشان می‌دهد دین اسلام که ناسخ‌کننده سایر ادیان بوده با وجود تلاش‌های پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) تا روز غدیر ناقص بوده و دین در روز ۱۸ ذی‌الحجه کامل شده است.

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به آیه کریمه «لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ»(آل‌عمران/۱۶۴)، افزود: خداوند برای هیچ‌کدام از نعمت‌هایی که به ما عطا کرده، منت نگذاشته است، مگر در قرار دادن رسول که افضل نعمت‌ها و اعلام ولایت و خلافت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) تمام‌کننده نعمت‌ها است و حال که دین به اکمال و اتمام رسید، خداوند از آن راضی است «وَ رَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا».

 

حضرت علی(علیه‌السلام) حقیقت رسالت، نبوت و خاتمیت است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شکوری سپس به واقعه ساخت کعبه توسط حضرت ابراهیم(علیه‌السلام) اشاره کرد و اظهار داشت: حضرت ابراهیم(علیه‌السلام) برای پاداش ساخت خانه کعبه از خداوند، مسلم بودن خود و فرزندش را می‌خواهد و آن اسلامی که خواسته حضرت ابراهیم(علیه‌السلام) بود، در روز ۱۸ ذی‌الحجه محقق شد.

استاد حوزه با بیان روایت «علیٌ مِنِّی و أنا من علی» تصریح کرد: این عبارت نشان می‌دهد حضرت علی(علیه‌السلام) حقیقت رسالت، نبوت و خاتمیت است و کتابی که «لَارَطْبٍ وَلَايَابِسٍ إِلَّا فِي كِتَابٍ مُّبِينٍ»(انعام/۵۹) است با حضرت علی(علیه‌السلام) عجین است «عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ وَ الْقُرْآنُ مَعَ عَلِی لَا یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْض».

وی در ادامه گفت: نه تنها مسلمانان بلکه تمام بشریت ادعای «حق» را دارند که طبق فرموده حضرت رسول(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) این حق با حضرت علی(علیه‌السلام) است: «علی مع الحق و علی مع الحق».

حجت‌الاسلام شکوری در پایان اظهار داشت: طبق فرموده خداوند مال و مقام دنیوی «مَتَاعٌ قَلِيلٌ»(آل‌عمران/۱۹۷) است ولی درباره حکمت می‌فرماید «وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا»(بقره/۲۶۹) که پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرمایند «انا مدينة الحكمة» و از این حکمت جز با «علیٌ بابُها» نمی‌توان استفاده کرد.

در پایان این مراسم حاج عباس حیدرزاده به مدیحه‌سرایی پرداخت.

گروه خبری: 

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی جامعه الزهرا(س) برگزار شد

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی(نیمسال اول و دوم) جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) در تالار بیداری اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها)، همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی(نیمسال اول و  دوم) جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) روز یکشنبه ۱۲ شهریور در تالار بیداری اسلامی آغاز بکار کرد.

در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «سید محمود مدنی» مدیر جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین «علیرضا حاجی‌زاده» معاون آموزشی تربیتی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین «اباذر عمرانی فر» رئیس اداره سنجش و پذیرش جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) سخنرانی کردند.

در این همایش مسئولین جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) و طلاب جدیدالورود سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی به همراه سرپرست قانونی خود شرکت کردند.

تکمیل پرونده‌های پذیرش، بازدید از جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) و آشنایی با بخش‌ها و مدارس آموزشی ازجمله برنامه‌های جانبی این همایش بوده است.

طلاب جدیدالورود تمام‌وقت خوابگاهی نیمسال اول و دوم، علاوه بر این برنامه‌ها در اردوی پنج‌روزه  شرکت می‌کنند که این اردو یک روز پس از همایش برگزار می‌شود.

استاد جامعه الزهرا(س): اندیشه‌های امام و رهبری، روشنگر راه بانوی طلبه انقلابی است

سرکار خانم اخوت گفت: بانوان طلبه انقلابی باید دیدگاه اجتماعی امام خمینی(ره) و رهبری نسبت به زن را مطالعه و اجرا کنند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، استاد جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) در گفتگو با واحد خبر در تشریح ویژگی طلاب طراز انقلاب اسلامی بیان داشت: بانوان طلبه باید به بررسی اندیشه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در ارتباط با جایگاه زن در اسلام بپردازند.

سرکار خانم "خدیجه اخوت" ضمن معرفی کتاب "جایگاه زن در اندیشه امام خمینی(ره)" اظهار داشت: طلابی که خواهان حرکت در مسیر اهداف انقلاب اسلامی هستند، باید دیدگاه امام نسبت به زن و جایگاه زن در انقلاب اسلامی را بررسی کنند.

وی ادامه داد: با بررسی اندیشه‌های امام نسبت به جایگاه زن روشن می‌شود که اصل شخصیت یک زن، در تقوای او است.

اخوت افزود: داشتن همین تقوا در ماداران شهدا که برخی از آنان نیز سواد چندانی نداشتند، سبب پرورش فرزندانی شد که جان خود را درراه اسلام تقدیم کردند.

استاد جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) در پایان با تأکید بر مطالعه کتاب "آیینه زن" نوشته رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) توسط طلاب ،خاطرنشان کرد: در این کتاب تمام دیدگاه رهبرمعظم انقلاب نسبت به ازدواج بیان‌شده و اینکه ازدواج و فرزند آوری زن مقدم بر درس خواندن است.

گروه خبری: 

کتاب «بدان، اَیَّدَک الله»؛ سخنان رهبر معظم انقلاب خطاب به طلاب

کتاب «بدان، اَیَّدَک الله» شامل سخنان و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) خطاب به طلاب است.

معرفی کتاب: کتاب «بدان، اَیَّدَک الله» شامل سخنان و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) خطاب به طلاب است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، کتاب «بدان، اَیَّدَک الله» عنوان یکی از کتاب‌های انتشارات انقلاب اسلامی(ناشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) است که زمستان سال گذشته برای نخستین بار به چاپ رسید.

این کتاب حاوی توصیه‌ها و سخنان رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) خطاب به طلّاب است که شامل سه فصل «کلیات»، «شئون و وظایف طلبگی» و «تکالیف سنگین علما» بوده و در ۱۷۶ صفحه در قطع رقعی به چاپ رسیده است. قیمت این کتاب ۱۰۰ هزار ریال است.

علاقه‌مندان برای تهیه‌ی این کتاب می‌توانند با ثبت سفارش در سایت انتشارات انقلاب اسلامی به نشانی www.book-khamenei.ir این کتاب را به شیوه‌ی پستی خریداری کنند.
گروه خبری: 

علمای زیادی میهمان سفره حضرت معصومه(س) بودند

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین جعفری با بیان اینکه همه علما بر سر سفره حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) قرار گرفتند، تصریح کرد: ما در زیارتنامه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) عاقبت بخیری و خودسازی را از خداوند متعال بخواهیم، اگرچه زمین قم هم همانند حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برای خودسازی بهترین مکان است.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «مهدی جعفری» روز سه‌شنبه(۳ مردادماه) در مراسم جشن میلاد بانوی کرامت که با حضور اساتید، طلاب و کارکنان جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کرد: همه ما برای ارتباط با اهل بیت(علیهم‌السلام) باید سه مرحله معرفت، محبت و ولایت اهل بیت(علیهم‌السلام) را پشت سر بگذاریم.

 

نسبت به اهل بیت(ع) معرفت، محبت و ولایت داشته باشیم

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: ما درباره اهل بیت(علیهم‌السلام) ابتدا باید معرفت داشته باشیم تا به واسطه معرفت، نسبت به ایشان محبت داشته باشیم و در نهایت، ولایت ایشان را بپذیریم.

حجت الاسلام و المسلمین جعفری با اشاره به روایاتی درباره زیارت بامعرفت حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: امام رضا(عليه‌السلام) در روایتی فرمود: «مَنْ زارَها عارِفاً بِحَقِّها فَلَهُ الْجَنَّةُ؛ هر که فاطمه معصومه را زيارت کند، در حالي که حق او را بشناسد، بهشت براي او است»؛ این روایت درباره همه اهل بیت(علیهم‌السلام) صدق می‌کند و ما باید در زیارت عارف به حق ایشان باشیم.

وی تصریح کرد: کمترین نوع معرفت این است که بدانیم اهل بیت(علیه‌السلام) واجب الطاعه هستند و اطاعت از ایشان برای ما واجب است، همانطور که اطاعت از خداوند برای ما واجب است.

 

معرفت؛ اولین گام برای ارتباط با اهل بیت(ع)

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) افزود: اولین گام برای ارتباط با اهل بیت(علیهم‌السلام) این است که نسبت به ایشان معرفت پیدا کنیم؛ هر چه معرفت ما عمق بیشتری بگیرد، محبت ما نسبت به اهل بیت(علیهم‌السلام) بیشتر می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین جعفری با تصریح بر اینکه حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) دارای مقام والایی هستند، تأکید کردند: در شناخت و معرفت این بانوی گرامی همین کافی است که در قم بیش از ۴۰۰ امامزاده مدفون هستند، اما روایات زیادی درباره شأن و عظمت حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) بیان شده است.  

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های شناخت حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) از طریق معصومین(علیهم‌السلام) است، گفت: درباره حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) چند زیارت معروف و غیرمعروف ذکر شده است که در یکی از این زیارتنامه‌ها به عالمه بودن حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) اشاره شده است.

 

حضرت فاطمه معصومه(س) بانوی عالمه هستند

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به اینکه حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) بانوی عالمه هستند، یادآور شد: عده‌ای از شیعیان وارد مدینه شدند و پرسش‌هایی از امام موسی کاظم(علیه‌السلام) داشتند، حضرت در خانه نبودند و حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) پاسخ سوالات را به صورت کتبی نوشتند و به آنها دادند؛ آنان در بین راه امام موسی کاظم(علیه‌السلام) را زیارت کردند و ماجرا را شرح داند؛ حضرت وقتی پاسخ سوالات را خواندند، فرمودند: «فداها ابوها؛ پدرش به قربانش» و این ماجرا، مقام علمی حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) محدثه هستند، گفت: هر یک از القاب حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) به تنهایی کافی است تا احترام ویژه‌ای برای آن حضرت قائل شویم.

 

حضرت فاطمه معصومه(س) ملقب به کریمه اهل بیت(ع) هستند

حجت الاسلام و المسلمین جعفری با اشاره به اینکه حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) ملقب به کریمه اهل بیت(علیهم‌السلام) هستند، عنوان کرد: همه اهل بیت(علیهم‌السلام) اهل کرامت هستند، اما حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) به این عنوان ملقب شدند.

وی افزود: آیت‌الله سیدمحمود مرعشی نجفی(ره)، پدر بزرگوار آیت‌الله‌العظمی سیدشهاب‌الدین مرعشی نجفی(ره) در پی قبر حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) بودند و برای همین ختم مجربی انتخاب کرده و چهل شب در حرم امام علی(علیه‌السلام) بر آن ختم مداومت کردند؛ ایشان در عالم رویا به محضرت امام علی(علیه‌السلام) مشرف شدند و حضرت در پاسخ به سوالات ایشان فرمودند: «علیک بکریمة اهل بیت؛ قبر حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) را در قم زیارت کن».

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: هر آثار و ثوابی که در زیارت قبر حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) وجود دارد، خداوند متعال، آن آثار و ثواب را برای زیارت قبر حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) قرار داده است.

 

در زیارتنامه حضرت معصومه(س)، حضور اهل بیت(ع) در حرم ملموس است

حجت الاسلام و المسلمین جعفری در ادامه به سبک زیارتنامه حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و افزود: در زیارت جامعه کبیره، مقاماتی از اهل بیت(علیهم‌السلام) بیان شده است که برای همین قبل از خواندن زیارت جامعه کبیره، خواندن صد مرتبه ذکر «الله اکبر» سفارش شده است؛ در ابتدای زیارتنامه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) نیز تسبیحات حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) آمده است که کمتر زیارتی این گونه است.

وی بیان داشت: در ابتدای زیارت حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها)، به انبیای الهی از جمله پیامبران اولوالعظم سلام می‌دهیم که این سلام‌ها به صورت غایب است؛ اما زمانی که به پیامبرگرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) می‌رسیم، آن حضرت و اهل بیت(علیهم‌السلام) را مخاطب قرار می‌دهیم که حاکی از این است که حضور اهل بیت(علیهم‌السلام) در حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) ملموس‌تر است.

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: زمانی که وارد حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) می‌شوید، در محضر معصومین(علیهم‌السلام) هستید و اگر چنین احساسی داشته باشید، این زیارت اثرگذار خواهد بود.

 

فرازهای زیارتنامه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) حاکی از مقام والای آن حضرت است

حجت الاسلام و المسلمین جعفری با بیان اینکه فرازهای زیارتنامه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) حاکی از مقام والای آن حضرت است، اظهار داشت: در این زیارتنامه آمده است: «السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ وَلِيِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا أُخْتَ وَلِيِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا عَمَّةَ وَلِيِّ اللَّهِ» که این سه سلام در زیارتنامه حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: در زیارتنامه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) می‌خوانیم: «يَا فَاطِمَةُ اشْفَعِي لِي فِي الْجَنَّةِ؛ ما را برای بهشت شفاعت کن»؛ امام صادق(علیه‌السلام) قبل از تولد حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) و حتی قبل از تولد امام موسی کاظم(علیه‌السلام) درباره شفاعت این بانوی گرامی سخنانی بیان فرمودند.

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: در روایت آمده است که گروهی از اهل ری به محضر امام جعفر صادق(علیه‌السلام) مشرف می‌شوند؛ حضرت می‌فرمایند: «خوشا به حال اهل قم»؛ دوباره گفتند ما اهل ری هستیم و حضرت نیز دوباره فرمودند: «خوشا به حال اهل قم» و در ادامه فرمودند: «به زودی بانویی از اولاد من به نام فاطمه در آن دفن می‌گردد که هر کس او را زیارت نماید بهشت بر او واجب خواهد شد».

 

شفاعت حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) گسترده است

حجت الاسلام و المسلمین جعفری با بیان اینکه شفاعت حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) گسترده است، یادآور شد: امام جعفر صادق(علیه‌السلام) درباره شأن و مقام حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) می‌فرمایند: «تدخل بشفاعتها شیعتنا الجنه باجمعهم؛ با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می‌شوند»؛ این حدیث، عظمت این بانوی گرامی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه شفاعت دنیا و آخرت را از حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) بخواهیم، گفت: خداوند متعال در قرآن کریم، مقام شفاعت را به پیامبرگرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) داده و این مقام را به حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) نیز عنایت کرده است.  

 

شأن حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) شأن ویژه ای است

استاد جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: در زیارتنامه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) می‌خوانیم: «فَإِنَّ لَكِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْنا مِنَ الشَّأْنِ؛ به درستى كه براى تو نزد خدا مقامى از مقامات بلند است»؛ این فراز نشان می‌دهد که شأن این بانوی گرامی شأن ویژه‌ای است.

وی اضافه کرد: در روایت آمده است که علم از کوفه بیرون می‌آید و در قم ظهور پیدا می‌کند که ظهور علم در قم به خاطر شأن حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) است.

 

علمای زیادی میهمان سفره حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) بودند/حرم حضرت معصومه(س) و زمین قم جایگاهی برای خودسازی است

حجت الاسلام و المسلمین جعفری با بیان اینکه علمای زیادی بر سر سفره حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) قرار گرفتند، عنوان کرد: ملاصدرا زمانی که در کهک زندگی می‌کردند، اگر مشکل علمی پیش می‌آمد، به قم می‌آمدند و به حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) مشرف می‌شدند.

وی در پایان تأکید کرد: ما در زیارتنامه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) عاقبت بخیری و خودسازی را از خداوند متعال بخواهیم، اگرچه زمین قم هم همانند حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برای خودسازی بهترین مکان است.

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها