فرم جستجو

درس اخلاق

با حضور استاد قرائتی؛ ششمین جلسه سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی برگزار می‌شود

ششمین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی استاد قرائتی برگزار می‌شود.

ششمین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی استاد قرائتی برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و روابط بین الملل، ششمین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «محسن قرائتی»، مفسر قرآن کریم در جلسه درس اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

این جلسه روز چهارشنبه، ۲۲ آذرماه ساعت ۱۰ تا ۱۱ در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تشکیل می‌شود.

گفتنی است؛ تاکنون سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی استاد قرائتی با حضور گسترده طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به مدت پنج جلسه در روزهای ۱۹ و ۲۶ مهرماه، ۳ و ۱۰ آبان ماه و همچنین ۸ آذرماه در تالار بیداری اسلامی و حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شده است.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

ریشه نبود روحیه عفو و صفح در جامعه، منیت و خودخواهی است

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی با بیان اینکه ریشه عدم روحیه عفو و صفح در جامعه، منیت و خودخواهی است، گفت: اگر مقداری از روحیه عفو و گذشت پیامبر گرامی اسلام(ص) در جامعه اسلامی نهادینه می‌شد، آمار طلاق بسیار کاهش می‌یافت.

درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(س) با موضوع «عفو و گذشت» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  روز یکشنبه در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسملین «سیداحمد فقیهی»، استاد اخلاق حوزه و دانشگاه به تبیین موضوع «عفو و گذشت» پرداخت.

ضعیف‌ترین انسان‌ها افرادی هستند که اهل گذشت نیستند

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با اشاره به روایت «أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص لَمْ‏ يَنْتَقِمْ‏ لِنَفْسِهِ‏ مِنْ أَحَدٍ قَطُّ بَلْ كَانَ يَعْفُو وَ يَصْفَح‏»، عنوان کرد: در کتب تاریخی آمده است که «پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هرگز انتقامجو نبودند و برای امور شخصی خویش هرگز انتقام نمی‌گرفتند، بلکه عفو و گذشت می‌کردند».

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی با بیان اینکه ریشه عدم روحیه عفو و صفح در جامعه، منیت و خودخواهی است، تصریح کرد: شیطان در انسان منیت را جلوه­گر می­کند، در حالیکه اگر مقداری از روحیه عفو و گذشت پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در جامعه اسلامی نهادینه می‌شد، آمار طلاق بسیار کاهش می‌یافت.

وی اظهار داشت: ضعیف‌ترین انسان‌ها افرادی هستند که اهل گذشت نیستند و همین امر باعث می‌شود که در برابر مسائل و مشکلات سکوت نکنند و باعث ایجاد مشکلات بیشتر شوند.

شیرینی زندگی دنیا با عمل به روایات و احادیث اهل بیت(علیهم‌السلام) حاصل می‌شود

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با تصریح بر اینکه حلیم‌تریم انسان‌ها اهل عفو و گذشت هستند، گفت: در سیره امام سجاد(علیه‌السلام) آمده است که هر گاه ماه رمضان می‌شد، هنگام افطار افراد را جمع می‌کردند و می‌فرمودند: «من همه شما را بخشیدم»، آنگاه می‌فرمودند: «خدایا تو شاهد باش که من همه را عفو کردم؛ پس تو هم از من درگذر».

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی ادامه داد: امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: «صِلْ‏ مَنْ‏ قَطَعَكَ‏ وَ اعْفُ عَمَّنْ ظَلَمَكَ وَ أَعْطِ مَنْ حَرَمَكَ وَ أَحْسِنْ إِلَى مَنْ أَسَاءَ إِلَيْك؛ صله رحم کن با کسی که از تو قطع رابطه کرده است؛ بگذر از کسی که به تو ظلم کرده است؛ ببخش به کسی که چیزی به تو نمی‌بخشد؛ نیکی کن به کسی که به تو بدی کرده است».

وی با بیان اینکه شیرینی زندگی دنیا با عمل به روایات و احادیث اهل بیت(علیهم‌السلام) حاصل می‌شود، عنوان کرد: اگر انسان مدتی صادقانه اهل عفو و گذشت شود، بعد از مدتی خداوند حالتی در او به وجود می‌آورد که متوجه می‌شود در خیلی از مواقع، او خود مقصر بوده است.

صادقانه مردم را عفو کنیم

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با تصریح بر اینکه صادقانه مردم را عفو کنیم، تأکید کرد: منیت غوغایی در درون انسان ایجاد می‌کند؛ منیت در وجود انسان باعث می‌شود که تقصیرات خود را به زودی متوجه نشود.

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی با بیان اینکه ما باید منیت و خودخواهی را از وجود خود دور کنیم، اظهار داشت: انسان در مرحله عفو و گذشت باید به مرحله‌ای برسد که خود را مقصر بداند و این مرحله اعلا است.  

وی با اشاره به آیه ۳۴ سوره فصلت، بیان داشت: خداوند در این آیه می‌فرماید: «وَ لا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَ لاَ السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذي بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ عَداوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَميم؛ هرگز نيكى و بدى يكسان نيست؛ بدى را با نيكى دفع كن، ناگاه (خواهى ديد) همان كس كه ميان تو و او دشمنى است، گويى دوستى گرم و صميمى است».

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه در پایان تصریح کرد: این وعده خداوند است که اگر بدی را به بهترین شکل پاسخ دهید، دشمنی را تبدیل به دوستی‌ها می‌کند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(س) در مراکز و مدارس علمیه برگزار می‌شود

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: درس اخلاق روز یکشنبه طلاب مراکز و مدارس علمیه این مؤسسه با موضوع «سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله» برگزار می‌شود.

«سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر اکرم(ص)» در درس اخلاق مراکز و مدارس علمیه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تبیین می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «طیبه سادات طباطبایی» روز شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: درس اخلاق روزهای یکشنبه طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به مناسب ایام ماه ربیع‌الأول با موضوع «سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)» برگزار می‌شود.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: درس اخلاق این جلسه در ادامه مباحث هفته گذشته و با رویکرد سبک زندگی خانوادگی نبوی تشکیل می‌شود و اساتید اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به صورت تفکیکی در مدارس علمیه، مراکز تخصصی و مرکز بین المللی زبان فارسی به سخنرانی می‌پردازند.

طباطبایی تصریح کرد: در این جلسه اساتیدی چون بانو مجتهده «گل‌گیری»، «فقیه صالحی»، «لباف»، «حکیم‌زاده»، «اخوت» و «میرامام» در درس اخلاق حضور دارند.

وی یادآور شد: جلسات درس اخلاق مدارس علمیه در سالن‌های این مدارس و جلسه درس اخلاق مراکز تخصصی در حسینیه امام خمینی(ره) است، همچنین جلسات درس اخلاق طلاب نوبت عصر روزهای دوشنبه در آمفی‌تئاتر طبقه سوم ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار می‌شود. 

برنامه درس اخلاق مدارس علمیه و مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در روز یکشنبه، ۱۹ آذرماه به شرح ذیل است:

 

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

 

 

 

گروه خبری: 

تکبر ریشه همه کینه‌ها و عداوت‌های بشری است

بانو مجتهده گل گیری ریشه همه کینه‌ها و عداوت‌های بشری را تکبر دانست.

بانو مجتهده گل گیری، رویش همه کینه‌ها و عداوت‌های بشری را مسئله تکبر عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی  و بین الملل، جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه با حضور اساتید این مؤسسه علمی آموزشی در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، بانو مجتهده «گل گیری»، استاد درس خارج جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به ادامه شرح خطبه ۱۹۲ نهج البلاغه که مشهور به «خطبه قاصعه» است، پرداخت.

بانو مجتهده گل گیری با اشاره به اینکه امام علی(علیه‌السلام) این خطبه را در کوفه و با محوریت دوری از تکبر بیان فرمودند، افزود: شیطان اولین کسی بود که تکبر خود را آشکار کرد.

وی ادامه داد: وقتی خداوند به فرشتگان فرمود به انسان سجده کنید، همه فرشتگان سجده کردند، اماشیطان سجده نکرد.

استاد اخلاق حوزه علمیه خواهران تصریح کرد: شیطان با آنکه موضوعاً از جنس فرشتگان نبود، اما در جایگاه آنها قرار داشت و در بیان علت عدم سجده اش به خدا عرض کرد: من از آتشم و انسان از گل است، من برتری نژادی نسبت به آدم دارم. 

بانو مجتهده گل گیری بیان داشت: زمانی که فخرفروشی در وجود انسان ایجاد می‌شود، کینه ها در وجود او شعله می کشد، بنابراین رویش همه کینه‌ها و عداوت‌های بشری همین مسئله تکبر است.

وی با بیان اینکه امام علی(علیه‌السلام) در خطبه قاصعه، مردم را از سرکشی و فساد در زمین پروا می‌دهد، تصریح کرد: امروز منشأ تفکرات ناسیونالستی هم همین تکبر و برتری‌جویی است.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

برگزاری درس اخلاق مراکز و مدارس علمیه جامعه‌الزهرا(س) در ماه ربیع‌الاول

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری درس اخلاق ویژه طلاب مراکز و مدارس علمیه این مؤسسه در ماه ربیع الأول با موضوع «سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله» خبر داد.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: درس اخلاق ویژه طلاب مراکز و مدارس علمیه این مؤسسه روزهای یکشنبه با موضوع «سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله» برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «طیبه سادات طباطبایی» روز شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: به مناسب ماه ربیع الأول و در آستانه میلاد باسعادت پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در روزهای یکشنبه با موضوع «سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله» برگزار می‌شود.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: درس اخلاق روزهای یکشنبه با رویکرد سبک زندگی خانوادگی نبوی تشکیل می‌شود و اساتید اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به صورت تفکیکی در مدارس علمیه، مراکز تخصصی و مرکز بین المللی زبان فارسی به سخنرانی می‌پردازند.

طباطبایی تصریح کرد: در نیمسال اول سال تحصیلی، اساتیدی چون بانو مجتهده «گل‌گیری»، «علاسوند»، «فقیه صالحی»، «لباف»، «حکیم زاده»، «اخوت» و «میرامام» در درس اخلاق حضور خواهند داشت.

وی یادآور شد: جلسات درس اخلاق مدارس علمیه در سالن‌های این مدارس و جلسه درس اخلاق مراکز تخصصی در حسینیه امام خمینی(ره) است، همچنین جلسات درس اخلاق طلاب نوبت عصر روزهای دوشنبه در آمفی‌تئاتر طبقه سوم ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار می‌شود. 

برنامه درس اخلاق مدارس علمیه و مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در روز یکشنبه، ۱۲ آذرماه به شرح ذیل است:

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

با حضور استاد قرائتی؛ پنجمین جلسه سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی برگزار شد

پنجمین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی استاد قرائتی برگزار شد.

پنجمین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی استاد قرائتی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و روابط بین الملل، پنجمین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی روز چهارشنبه با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «محسن قرائتی»، مفسر قرآن کریم در جلسه درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تشکیل شد.

در این جلسه که در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ضمن عرض تبریک به مناسبت آغاز امامت حضرت ولیّ عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه)، به برخی سؤالات و شبهات مهدویت پاسخ داد.

استاد قرائتی در ادامه به بانوان طلبه توصیه کرد که خود را وقف دین کنند و تلاش کنند تا به عنوان معلم دین در مدارس، دانشگاه ها و غیره فعالیت کنند.

گفتنی است؛ سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی استاد قرائتی با حضور گسترده طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به مدت چهار جلسه در روز های ۱۹ و ۲۶ مهرماه، ۳ و ۱۰ آبان ماه برگزار شد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

 

برگزاری درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(س)

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری درس اخلاق ویژه اساتید در روز چهارشنبه خبر داد.

جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(س) روز چهارشنبه برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «طیبه السادات طباطبایی» روز سه‌شنبه  در گفتگو با واحد خبر، ضمن عرض تبریک به مناسبت سالروز امامت حضرت ولیّ عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) و آغاز دهه ولایت و امامت، عنوان کرد: درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از سوی اداره کل امور تربیتی این مؤسسه علمی آموزشی درآمفی تئاتر طبقه چهارم ساختمان شهید بهشتی برگزار می‌شود.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین «مسعود پورسیدآقایی»، استاد حوزه و دانشگاه به سخنرانی می‌پردازد.

طباطبایی یادآور شد: جلسه درس اخلاق این هفته طبق روال هفته‌های گذشته، روز چهارشنبه، ۸ آذرماه ساعت ۱۰ تا ۱۱ در آمفی تئاتر طبقه چهارم ساختمان شهید بهشتی برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

استاد حوزه، شرایط داشتن بصیرت را تبیین کرد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان اهمیت بصیرت و ابعاد مختلف بصیرت پرداخت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان اهمیت بصیرت و ابعاد مختلف بصیرت پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین «هادی حسینخانی»، مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) به سخنرانی پرداخت.

استاد اخلاق حوزه ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(علیه‌السلام) و بزرگداشت هفته بسیج، به اهمیت و لزوم بصیرت اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از افراد به مدارج علمی بالایی رسیدند اما به دلیل نداشتن بصیرت، دنیا و آخرت آنان تباه شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی اخلاص، تقوا،  زهد و تدبر را از جمله شرایط داشتن بصیرت برشمرد و افزود: شناخت زمان و همچنین آشنایی با مسائل سیاسی روز از دیگر شرایط داشتن بصیرت است.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی های استاد و طلبه بسیجی این است که بصیرت سیاسی داشته باشد و نقاط قوت و ضعف مسائل را تشخیص دهد.

استاد اخلاق حوزه در ادامه به ابعاد مختلف بصیرت اشاره و وظیفه شناسی را یکی از ابعاد مهم بصیرت عنوان کرد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

بانوان طلبه بسیجی‌وار در خط مقدم جامعه حضور داشته باشند

بانوان طلبه باید بسیجی وار در خط مقدم جامعه حضور داشته باشند و در راستای ایفای نقش انبیای الهی، طبیب دوّار بطبّه باشند

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، درس اخلاق مشترک طلاب مراکز و مدارس علمیه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در تالار بیداری اسلامی برگزار شد.

 

مادر امام حسن عسکری(ع)، پناهگاه و نقطه اتکای شیعیان بودند

در این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین «مرتضی آقاتهرانی» استاد اخلاق حوزه علمیه ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت امام حسن عسکری(علیه‌السلام) اظهار داشت: امام حسن عسکری(علیه‌السلام) دارای کنیه «ابومحمد» در سال ۲۳۲ هجری قمری متولد شدند و به اجبار طاغوت زمان در عسکر سکونت داشتند.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه مدت امامت امام حسن عسکری(علیه‌السلام) ۶ سال و عمر آن حضرت ۲۸ سال بود، گفت: معتز، مهتدی و معتمد از جمله خلفای عباسی بودند که در دوران امامت امام حسن عسکری(علیه‌السلام) حکومت کردند.

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی با اشاره به دوران امامت امام حسن عسکری(علیه‌السلام) به فضائل اخلاقی مادر آن حضرت اشاره کرد و افزود: مادر گرامی امام حسن عسکری(علیه‌السلام) «حدیثه» نام داشته است که در برخی منابع از ایشان به نام «سوسن» یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه در زمان امام حسن عسکری(علیه‌السلام) خفقان شدیدی حاکم بود به طوری که برخی حتی به امام اطمینان نداشتند؛ ادامه داد: در کتب حدیثی آمده است که این بانوی گرامی در آن زمان و پس از شهادت حضرت، پناهگاه و نقطه اتکای شیعیان بودند.

 

شکر نعمت‌های خداوند می‌تواند انسان را به عرش برساند

استاد اخلاق حوزه علمیه در ادامه به آیه شریفه ۷ سوره ابراهیم اشاره کرد و بیان داشت: خداوند می‌فرماید: «لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزيدَنَّکُمْ؛ اگر شکرگزاری کنید، بر شما خواهم افزود»؛ این آیه به این معنا است که اگر انسان قدر نعمت را بداند، خداوند او را زیاد می‌کند، همانطور که برخی انسان‌ها هستند که به عرش می‌رسند و برخی نمی توانند و یا نمی خواهند بزرگ شوند.

وی با اشاره به «وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابي‏ لَشَديدٌ؛ و اگر ناسپاسی کنید، البته عذاب شدید است» در این آیه، تصریح کرد: در زمان امامت ائمه معصومین(علیهم‌السلام)، افراد قدر امامان عصر خود را ندانستند، هر چه دوران امامت پیش رفت، نامهربانی به ائمه معصومین(علیهم‌السلام) بیشتر شد، به طوریکه بهترین وضعیت را امام حسین(علیه‌السلام) با ۷۲ یار داشت، در حالیکه امام صادق(علیه‌السلام) دارای ۱۲ یار واقعی بودند.

 

همه افراد جامعه باید هدف خود را بیابند

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی در ادامه به اوضاع امروز اشاره کرد و اظهار داشت: امروز برخی افراد با واژه‌هایی چون متقی، مؤمنین و غیره نامأنوس هستند و احساس خوبی ندارند، چون می‌ترسند از جامعه مدرن و خوشگذارن‌ها عقب بمانند، در حالیکه همه افراد باید هدف خود را بیابند.

وی یادآور شد: برخی افراد از عنوان «بسیجی بودن» احساس خوبی ندارند، درحالیکه رهبر معظم انقلاب(مدظله) فرمودند که امام علی(علیه‌السلام) یک بسیجی بود».

 

سرحلقه اصلی بین کارهای ما و خداوند باید قرب الهی باشد

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به اینکه دو سرحلقه در اخلاق وجود دارد، عنوان کرد: در همه کارها به ویژه کارهای اخلاقی، سرحلقه اصلی بین ما و خداوند متعال باید قرب الهی وجود داشته باشد و همه ما باید تلاش کنیم که کارهای ما «قربت الی الله» باشد.

وی تأکید کرد: همه فعالیت‌های فردی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ما و در هر حیطه ای که فعالیت می‌کنیم، باید برای نزدیک شدن به خداوند باشد؛ یعنی کارهای ما باید برای خداوند پسندیده باشد، همچنین آن کار، حسن فعلی و فاعلی داشته باشد.

 

فعالیت‌های ما باید در کادر بندگی خداوند قرار گیرد

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی با بیان اینکه نیت ما در کار باید خداوند متعال باشد، گفت: همه افعال ما باید تنظیم شده باشد و در کادر بندگی خداوند قرار گیرد، یعنی کارهای ما باید حسن فعلی داشته باشد و برای قرب به خداوند باشد.

وی در ادامه به مسائل اجتماعی جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: برخی تصور می‌کنند که همه مسائل فردی است، در حالیکه ما در یک جامعه زندگی می‌کنیم و مسائل اجتماعی باید برای ما مهم باشد.

 

انسان در ارتباط با دیگران، خود را میزان قرار دهد تا از نفسانیت نجات پیدا کند

استاد اخلاق حوزه علمیه یادآور شد: بحث قرب الی الله در اخلاق اسلامی مطرح است و جدی هم هست، یعنی اخلاق را پاک و خدایی می‌کند و از انسانیت بالا می‌برد، اما اصلی که در اخلاق انسانی مطرح است و برای اصلاح کار جامعه باید مد نظر قرار گیرد، این است که انسان در ارتباط با دیگران، خود را میزان قرار دهد تا از نفسانیت نجات پیدا کند.

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی افزود: انسان همان گونه که دوست دارد با او رفتار شود، باید با دیگران رفتار کند و اگر افراد این اصل را در ازدواج و زندگی مشترک خود به کار بگیرند، موفق خواهند بود و می‌توانند تعامل مناسبی با همسر خود داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر انسان در زندگی مشترک، آنچه را که برای خود می‌پسندید برای همسر خود بپسندد، بسیاری از مشکلات به وجود نمی آید و تمام رذایل اخلاقی با این اصل پاک می‌شود.

 

بانوان طلبه بسیجی وار در خط مقدم جامعه حضور داشته باشند/ بانوان طلبه طبیب دوّار بطبّه باشند

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه بانوان طلبه باید در جامعه ظهور و بروز داشته باشند، تصریح کرد: مراقب باشید که تنها به محبت اهل بیت(علیهم‌السلام) تکیه نکنید، بلکه اعمال خود را هم به اعمال اهل بیت(علیهم‌السلام) نزدیک کنید.

وی با بیان اینکه بانوان طلبه باید برای رضای خداوند متعال مجاهده کنند، تأکید کرد: بانوان طلبه باید بسیجی وار در خط مقدم جامعه حضور داشته باشند و به مردم بصیرت دهند و در راستای ایفای نقش انبیای الهی، طبیب دوّار بطبّه باشند.

 

بسیاری افراد شناخت درستی از انقلاب اسلامی، ولایت فقیه و مسائل روز ندارند

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی بیان داشت: امام سجاد(علیه‌السلام) با حدود ۸۴ زن و کودک به شام که حدود ۵۰ سال تحت حکومت معاویه و یک سال تحت حکومت یزید بود، رفتند؛ آن حضرت به مدت ۴۵ دقیقه خطبه خواندند و برای همیشه خاندان اموی را منقرض کردند.

وی تصریح کرد: امروز بسیاری افراد شناخت درستی از انقلاب اسلامی، ولایت فقیه و مسائل روز ندارند؛ امروز به همان اندازه که سرعت برای انحراف شتاب گرفته، برای هدایت هم شتاب گرفته است؛ سفر به اعلی علیین لحظه ای شده، همانطور که سفر به اسفل السفالین لحظه ای شده است، بنابراین بسیار مراقب باشیم.

 

درس‌های طلبگی باید برای جامعه روز مفید باشد/ ما شکست خورده نیستیم

استاد اخلاق حوزه علمیه تصریح کرد: درس‌هایی که می‌خوانید باید برای جامعه روز مفید باشد، باید ابتدا از خود و خانواده و دوستان شروع کنید و سپس در جامعه فعالیت کنید؛ بانوان طلبه نباید منفعل باشند، بلکه باید فعال و زنده باشند.

وی با بیان اینکه ما شکست خورده نیستیم، تأکید کرد: رئیس اسبق سیا گفت که داعشی که ما ایجاد کردیم اگر بخواهیم جمع کنیم، ۳۰ سال طول می‌کشد، درحالیکه حاج قاسم سلیمانی با لبیک به فرموده رهبر معظم انقلاب(مدظله) سه ماهه داعش  را جمع کرد، بنابراین هر کاری برای ما شدنی است.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

 

گروه خبری: 

برگزاری درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(س) و گرامیداشت هفته بسیج

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری درس اخلاق مشترک طلاب مراکز و مدارس علمیه این مؤسسه با موضوع «جلوه‌های اخلاق بسیجی و فرهنگ جهاد در زندگی زنان مسلمان» خبر داد.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری درس اخلاق مشترک طلاب مراکز و مدارس علمیه این مؤسسه با موضوع «جلوههای اخلاق بسیجی و فرهنگ جهاد در زندگی زنان مسلمان» خبر داد. 

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «طیبه السادات طباطبایی» روز شنبه  در گفتگو با واحد خبر ضمن گرامیداشت هفته بسیج، عنوان کرد: به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج، درس اخلاق این هفته با موضوع «جلوه‌های اخلاق بسیجی و فرهنگ جهاد در زندگی زنان مسلمان جهان اسلام» از سوی اداره کل امور تربیتی برگزار می‌شود.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: حجت‌الاسلام‌والمسلمین «محمد میرزامحمدی»، استاد حوزه و دانشگاه در جلسه درس اخلاق این هفته به سخنرانی می پردازد.

وی تصریح کرد: جلسه درس اخلاق با حضور طلاب مراکزتخصصی، مرکز بین المللی زبان فارسی و مدارس علمیه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه، ۵ آذرماه در تالار بیداری اسلامی این مؤسسه برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر