فرم جستجو

افزایش گرایش های رشته تعلیم و تربیت در سطح ۳ جامعه الزهرا

معاون آموزشی تربیتی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) در همایش طلاب جدیدالورود سطح ۳ این موسسه علمی به افزایش گرایش‌های رشته‌های تعلیم و تربیت اشاره کرد و اظهار داشت: رشته تعلیم و تربیت به ۵ گرایش تبدیل‌شده و این طرح در نیم سال دوم اجرا خواهد شد و دروسی ارائه‌شده در نیم سال اول، بین پنج گرایش مشترک خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها)، همایش طلاب جدیدالورود سطح ۳ رشته‌های مراکز تخصصی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) روز چهارشنبه در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شهید بهشتی برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «علیرضا حاجی‌زاده» در این مراسم ضمن تبریک اعیاد ماه ذی‌الحجه و خصوصاً میلاد امام هادی(علیه‌السلام) اظهار داشت: با توجه به آمارها، توفیق تحصیل در سطح ۳ نسبت به سطح ۲ بسیار کمتر است و امسال برخی از پذیرفته‌شدگان سطح ۳ از سایر مراکز آموزش عالی به جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) آمده‌اند.

وی خطاب به دانشجویان پذیرفته‌شده سطح ۳ گفت: این عده از طلاب جدیدالورود طبق آنچه در دفترچه ثبت‌نام درج‌شده، باید دروسی را به‌عنوان پیش‌نیاز بگذرانند و سپس وارد دروس اصلی سطح ۳ شوند و این فرصت تحصیل دانشجویان برای حضور در مقطع سطح ۳ بدون گذراندن سطح ۲، از سال آینده برقرار نخواهد بود.

حاجی‌زاده با تأکید بر بالا بودن انتظار از طلاب سطح ۳ نسبت به طلاب سطح ۲ خاطرنشان کرد: طبق بیان آیت‌الله جوادی آملی وقتی می‌توانیم ادعا کنیم درسی را گذرانده‌ایم که بعد از اتمام، بتوانیم آن را تدریس کنیم وگرنه نیاز به تکرار درس هست و این امر را نباید به آینده واگذار کرد.

معاون آموزشی تربیتی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) با اشاره به وظایف علمی طلاب سطح ۳ بیان داشت: در مقطع سطح ۲ بیشتر دریافت اطلاعات ملاک است ولی پژوهش و تحقیق یکی از عرصه‌هایی است که طلاب سطح ۳ باید وارد آن شوند. آیت‌الله جوادی  آملی می‌فرمودند وقتی به محضر امام رضا(علیه‌السلام) می‌رسید دعا کنید که پژوهشگر شوید و برای این مسئله استناد به عبارت « مُحَقِّقٌ لِما حَقَّقْتُمْ مُبْطِلٌ لِما اَبْطَلْتُمْ » می‌کردند.

وی افزود: یکی از مسائل بسیار مهم در امر پژوهش، لزوم ریز شدن در مباحث تحقیقی است. تا وقتی در وادی کلی‌گویی هستید محقق نمی‌شوید و جمع‌آوری‌های ساده با کپی کردن هیچ سودی ندارد بلکه باید بر روی موردهای پژوهشی جزئی‌تر کار کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاجی‌زاده تصریح کرد: در آغاز هر نیم سال تحصیلی، درسی را به‌عنوان درس اصلی قرار دهید و با این روش بهره بیشتری از آن درس ببرید و بر روی آن کار ویژه‌ای با مطالعه کتاب و مقالات داشته باشید.

معاون آموزشی تربیتی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) با اشاره به اهمیت دقت در موضوعات دروس آموزشی گفت: در هر درسی ابتدا باید بدانید چه می‌خوانید و درنهایت از آن مبحث درسی چه مطلبی استخراج می‌کنید و ربط مباحث درسی نسبت به تعریف اصلی آن درس را بیابید.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: برای یافتن نتیجه یک درس باید به هدف آن درس و کتاب توجه کرد و در طی تحصیل با تقویت مبنای علوم از ضعف در انتهای تحصیل جلوگیری کرد.

حاجی‌زاده با تأکید بر دقت طلاب برای دریافت موضوعات از اساتید اظهار داشت: اساتید در زمان تدریس مباحث و موضوعاتی که برای امر پژوهش و پایان‌نامه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد را معرفی می‌کنند و طلاب باید با یادداشت‌برداری از این فرصت استفاده کنند تا در زمان نگارش مقاله و پایان‌نامه دغدغه موضوع نداشته باشند و از راهنمایی اساتید تنها برای یافتن منبع استفاده کنند.

معاون آموزشی تربیتی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) تصریح کرد: با توجه به اینکه رشته‌های تحصیلی شما عام هستند، باید در حین تحصیل سعی کنید با راهنمایی اساتید و بر اساس ذوق و توان خود، ریز موضوعات درسی را برای پژوهش در آینده انتخاب کنید تا بر روی آن موضوع کارشناس شوید.

وی در پایان به افزایش گرایش‌های رشته‌های تعلیم و تربیت اشاره کرد و اظهار داشت: رشته تعلیم و تربیت به ۵ گرایش تبدیل‌شده و این طرح در نیم سال دوم اجرا خواهد شد و دروسی ارائه‌شده در نیم سال اول، بین  پنج گرایش مشترک خواهد بود.

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

ثبت نام سومین دوره تربیت مربی کودکان و نوجوانان جامعه الزهرا(سلام الله علیها) آغاز شد
قابل توجه کلیه خواهران مبلغ ثبت نام کلاس های آموزشی دوره تربیت مربی کودکان و...
مسابقه «آشنایی با سران تکفیر» برگزار می‌شود
مدیر مرکز تخصصی حکمت اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری مسابقه «...
مدیر مدرسه نیمه وقت صبح: هدف از تجمیع مدارس علمیه جامعه الزهرا(س)، یکسان‌سازی در امور آموزشی و تربیتی طلاب است
رهبرپور گفت: تمرکز و یکسان‌سازی در تصمیم‌گیری امور آموزشی تربیتی و بهره‌گیری...
فراخوان ثبت نام در دوره‌های آموزشی قرآنی و حدیثی جامعه‌الزهرا(س)
مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری دوره‌های عمومی و...