فرم جستجو

فرهنگ تثبیت باور و ایمان را از حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) فرا بگیریم

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا(س) تصریح کرد: مسئله باور و اعتقاد دینی در زندگی حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) می‌درخشد و ما باید فرهنگ تثبیت باور و ایمان را از حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) فرا بگیریم.
مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا(س) تصریح کرد: مسئله باور و اعتقاد دینی در زندگی حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) می‌درخشد و ما باید فرهنگ تثبیت باور و ایمان را از حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) فرا بگیریم.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، مراسم سوگواری به مناسبت سالگرد شهادت حضرت حمزه سید الشهدا(علیه‌السلام) و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) روز دوشنبه -۱۹ تیرماه- با حضور اساتید، کارکنان و طلاب محترم جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

 

باورها و اعتقادات دینی را جدی تلقی کنید/مسئله باور و اعتقاد دینی در زندگی حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیهم‌السلام) می‌درخشد

در این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین «سید حسین شفیعی دارابی»، مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به ویژگی‌های برجسته حضرت حمزه سیدالشهدا(علیه‌السلام) و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) اشاره و عنوان کرد: مسئله باور و اعتقادات دینی صحیح، سرلوحه کار همه انبیا و اولیای الهی به ویژه پیامبرگرامی اسلام و از جمله حضرت حمزه و عبدالعظیم حسنی(علیهماالسلام)، دو گل پرورده مکتب اسلام و اهل بیت(علیهم‌السلام) بوده است.

وی با تصریح بر اینکه باورها و اعتقادات دینی را جدی تلقی کنید، اظهار داشت: مسئله باورها و اعتقادات دینی در زندگی حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیهما السلام) هم به لحاظ عملی و به صورت رفتاری و کرداری و هم به لحاظ معرفتی و شناختی می‌درخشد.

 

حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) کوه معرفت هستند/حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) چهار امام معصوم را درک کردند

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) افزود: حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) که از نوادگان امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) است، چهار امام معصوم(علیهم‌السلام) را درک کردند و معرفت بالایی از معارف دینی داشتند، اما در زندگانی خویش دچار غرور نشدند و به دانسته‌های خود دل نبستند.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی تصریح کرد: حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام)  کوه معرفت هستند که محضر چهار امام معصوم(علیهم‌السلام ) را درک کردند و برای این که برای ما عبرت آموزی ایجاد کنند، محضر امام هادی(علیه‌السلام) مشرف می‌شوند و می‌فرمایند: شما امام و مقتدای من هستید و ذهن و جان و روح من با معارف اسلام گره خورده است، ایشان معارف دین از جمله توحید، معاد، نبوت و معاد و آیات الاحکام را به امام عرضه می‌کنند تا آن حضرت، ایمان و باور ایشان را بسنجند؛ ما این قضیه را در زندگانی حضرت حمزه سید الشهدا(علیه‌السلام) هم مشاهده می‌کنیم.

 

حضرت حمزه(ع)؛ جزء اولین مؤمنانی که به اسلام ایمان آورد

وی یادآور شد: زمانی که دعوت پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) به دین اسلام علنی شد، حضرت حمزه(علیه‌السلام) جزء اولین مؤمنانی است که به پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) ایمان آوردند.

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن ادامه داد: آخرین شب زندگانی حضرت حمزه(علیه‌السلام)، پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) به ایشان فرمودند: ای عمو جان! نزدیک است تو از جمع ما غیبت کنی، غیبتی دراز و دور؛ زمانی که بر خدای تبارک و تعالی وارد شوی چه خواهی گفت؟، از تو درباره شرایع دین و شروط ایمانت بپرسند چه خواهی گفت؟ حضرت حمزه(علیه‌السلام) با وجود این که با معارف دینی و آرمان‌های اسلام خو گرفته و همواره در کنار پیامبر(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) بودند، گریه کردند و گفتند: شما ارشاد و هدایتم کن و بگو من چه بگویم؟ پیامبر(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: ابتدا شهادت بده به توحید و وحدانیت خدا و اینکه من رسول حق خدا هستم، ایشان گفتند: من به وحدانیت الهی و نبوت شهادت می‌دهم.

پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در ادامه فرمودند: شهادت بده که بهشت حق است، آتش حق است، روز قیامت حق است، در آن شکی راه ندارد، صراط حق است؛ میزان حق است ... و بدان علی امیرالمؤمنین است، حضرت حمزه(علیه‌السلام) گفتند: شهادت می‌دهم اقرار کردم، ایمان آوردم و تصدیق کردم.

 

فرهنگ تثبیت باور و ایمان را از حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) فرا بگیریم/ما باید از حضرت حمزه و عبدالعظیم حسنی(ع) عبرت آموزی داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی با بیان اینکه ما باید از حضرت حمزه و عبدالعظیم حسنی(علیهما السلام) عبرت‌آموزی داشته باشیم، تأکید کرد: ما در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  و مرکزی حضور داریم که باورهای دیگران را تصحیح و تثبیت می‌کنیم، بنابراین ما باید به کسب معارف دینی بپردازیم و باورها و اعتقادات خود را تثبیت کنیم.

وی با اشاره به شهادت حضرت حمزه و عبدالعظیم حسنی(علیهما السلام) تصریح کرد: امروز دو حادثه در دو زمان مختلف اتفاق افتاده است و شخصیت این دو بزرگوار نیز متفاوت است، اما فرهنگ یکی است و ما باید فرهنگ باور صحیح پیدا کردن، تثبیت باورهای درست، پالایش باور غلط و مرزبندی باورهای صیح و ناصحیح را از این دو شخصیت برجسته فرا بگیریم.

 

حضرت حمزه و حضرت عبد العظیم حسنی(علیهماالسلام)؛ دو محبوب و مقرب درگاه الهی

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن در ادامه به منزلت والای حضرت حمزه و حضرت عبد العظیم حسنی(علیهما السلام) اشاره کرد و افزود: ما در عین حال که منکر تفاوت رتبه نیستیم، اما این دو شخصیت بزرگوار و برجسته با وجود اینکه با فاصله زمانی و مکانی زیاد از دنیا رفتند، اما هر محبوب خداوند و مقرب درگاه الهی هستند.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی اضافه کرد: امام هادی(علیه‌السلام) به فردی که به زیارت حضرت سیدالشهدا(علیه‌السلام) رفته بود، فرمودند: شما حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) را در ری دارید، زیارت ایشان در ری همانند زیارت حضرت أباعبدالله(علیه‌السلام) در کربلا است.

وی با اشاره به اینکه روایات زیادی درباره ثواب زیارت امام رضا(علیه‌السلام) بیان شده است، تصریح کرد: امام رضا(علیه‌السلام) در روایتی می‌فرماید: اگر کسی نمی تواند مرا در طوس زیارت کند، به زیارت برادرم عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) در ری برود.

 

حضرت حمزه(علیه‌السلام)؛ بهترین عموی پیامبر گرامی اسلام(ص)

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن با اشاره به جایگاه حضرت حمزه(علیه‌السلام) تأکید کرد: حضرت حمزه سیدالشهدا(علیه‌السلام) دارای چنان جایگاهی است که پیامبرگرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) درباره ایشان فرمودند: «امیر مؤمنان علی (علیه‌السلام) بهترین برادر من و حمزه سیدالشهدا(علیه‌السلام) بهترین عموی من است.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی ادامه داد: حضرت ابوطالب(علیه‌السلام) نیز یکی از بهترین عموهای پیامبر اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) است، اما حضرت حمزه(علیه‌السلام) دارای مدال شهادت است که این مدال شهادت، مدال سنگینی است.

 

حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیهما السلام) به مدال شهادت دست یافتند

وی در ادامه به نقطه مشترک حضرت حمزه(علیه‌السلام) و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) اشاره کرد و گفت: یکی از نقاط مشترک این دو شخصیت برجسته، میل به مقام شهادت است؛ درباره حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) این مسئله خیلی مطرح نیست، اما در برخی کتب دینی بر شهادت ایشان تصریح شده است.

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن افزود: به گفته برخی علما، از جمله افرادی که از خاندان علی بن ابی طالب زنده به گور شده، حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) در ری است؛ همچنین برخی علما معتقدند که حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) مسموم و به شهادت رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی با بیان این که حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیهما السلام) به مدال شهادت دست یافتند، عنوان کرد: دست یافتن حضرت حمزه(علیه‌السلام) به مدال شهادت با دست یافتن حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) فرق دارد؛ به طوریکه بدن حضرت حمزه سیدالشهدا(علیه‌السلام) را مثله کردند، اما حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) به صورت پنهانی و نامرئی شهید شدند.

وی با بیان این که بین همه شهدا رتبه بندی وجود دارد، یادآور شد: حضرت حمزه سیدالشهدا(علیه‌السلام) به جایی رسیدند که پیامبرگرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) درباره ایشان فرمودند: «السلام علیک یا خیر الشهداء؛ سلام بر تو ای بهترین شهیدان».

 

حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیهما السلام) مدافع مکتب اسلام بودند

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن با بیان اینکه شهدای احد در تاریخ اسلام می‌درخشند، عنوان کرد: پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در حق شهدای احد فرمود: «اینان را با خون و آغشته به خون بدنشان به خاک بسپارید» و در این میان حضرت حمزه(علیه‌السلام)، سید و بهترین شهیدان هستند.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی یادآور شد: زمانی که جنگ احد رخ داد، پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) شهدای احد را در منطقه احد به خاک سپردند و راهی مدینه شدند، در آن هنگام زنان انصار در سوگ شهداي خويش مي‌گريستند، پيامبر(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در حالی که اشک از دیدگانشان جاری بود، فرمودند: «و لكن حمزة لا بواكي له؛ اما عمويم حمزه گريه‌كننده‌اي ندارد»؛ در این حال سعدبن معاذ و اُسیدبن حضیر به زنان انصار گفتند که به خانه حضرت حمزه(علیه‌السلام) بروند و برای ایشان گریه کنند.

وی در پایان تصریح کرد: حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیهما السلام) از عمر بابرکت خود بهره گرفتند و مدافع مکتب اسلام و معارف نبوی و علوی بودند.

 

در ادامه این مراسم، حاج عباس حیدرزاده، مداح اهل بیت(علیهم‌السلام) به مدیحه‌سرایی و ذکر مصیبت پرداختند.

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

محفل عزای شهادت حضرت امام جواد(ع) برگزار می‌شود
محفل عزای شهادت حضرت امام جواد(ع) در سالروز شهادت آن حضرت در جامعه‌الزهرا(س)...
محفل عزای شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) برگزار می‌شود
محفل عزای شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) در آستانه سالروز شهادت آن حضرت در جامعه‌...
مراسم جشن عید غدیر خم برگزار می‌شود
مراسم جشن عید غدیر خم در جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) برگزار می‌شود.
عفت؛ بهترین عبادت از دیدگاه امام علی(ع)
امام علی(علیه‌السلام) فرمودند: «بهترین عبادت عفت است».