فرم جستجو

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س): نقش مادری، سیره شاخص عملی حضرت زهرا(س) است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) بابیان اینکه مادر بودن، سیره عملی حضرت زهرا(س) است، تصریح کردند: اگر حضرت زهرا(س) همه جا می‌بود، اما امام حسین(ع) را به جامعه بشری تقدیم نمی‌کرد، بشریت ناقص بود.

جامعه‌الزهرا‌(س) در برنامه‌ریزی‌های خود به نقش مادری و فرزندآوری طلاب توجه داشته باشد/ اسلام نگاه متفاوتی نسبت به جایگاه بلند مادری و همسری دارد/اسلام، نقش مالکیت زن را به بهترین وجه تضمین کرده است

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز دوشنبه - ۲۹ خردادماه- در سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کردند: در تاریخ معاصر و در اواخر قرن نوزدهم میلادی که فرازها و فرودهای بسیار زیادی داشته است، بحث اختراع ماشین و آغاز انقلاب صنعتی تأثیرات بسیار شگرف و عمیقی بر دنیا داشته است که تا به امروز ادامه دارد.

 

انقلاب صنعتی نظامات سیاسی، اجتماعی و حتی دینی و اخلاقی جوامع را تحت تأثیر قرار داد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: اختراع ماشین و آغاز انقلاب صنعتی در سه بخش مجزا تأثیرات عمیقی بر جوامع گذاشت و به طور کلی، نظامات سیاسی، اجتماعی و حتی دینی و اخلاقی جوامع را تحت تأثیر قرار داد.

دکتر مدنی یادآور شدند: با آغاز انقلاب صنعتی و به کار گرفتن ماشین بخار در کارخانجات نساجی، اروپا به کارگر جدید نیاز پیدا کرد و برای این که کارخانه‌های خود را پر و نیاز خود را برطرف کند، زن‌ها را از خانه به کارخانه آورد.

ایشان افزودند: بحث مالکیت برای زن تا آن زمان جدی گرفته نمی‌شد، اما پس از انقلاب صنعتی و ورود زن به عرصه اقتصادی، بحث مالکیت زن جدی گرفته شد و و زن، کارگر انقلاب صنعتی شد.

 

نقش مهم خانواده در جوامع مختلف به فراموشی سپرده شده است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهارداشتند: با شروع انقلاب صنعتی و ورود گسترده و چشمگیر بانوان به میدان کار و ایجاد درآمدهای مستقل، به مرور زمان مسئله بسیار مهم مادری و فرزندآوری و نقش و وظیفه زنان در این عرصه کمرنگ تر شد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان این که امروز مجموعه غرب و اروپا در زمینه بحث مادری و فرزندآوری بانوان با بحران روبرو است، ادامه دادند: امروز رشد جمعیت در فرانسه منفی است و آمار انگلستان نشان می‌دهد که از چهار فرزند متولد شده، سه فرزند نامشروع هستند که این مسئله، یک بحران جدی است.

ایشان با بیان این که نقش مهم خانواده در جوامع مختلف به فراموشی سپرده شده است، گفتند: اسلام نقش اقتصادی و حق مالکیت زن را به رسمیت شمرده است؛ تا آنجا که به عنوان مثال اگر یک زن میلیاردر و شوهر او یک کارگر ساده باشد و مرد به دلیل بیماری نتواند چند روزی کار کند، چنانچه زن هزینه خانه را متقبل شود، آن مرد به همسر خود بدهکار می‌شود.

 

اسلام، نقش مالکیت زن را به بهترین وجه تضمین کرده است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: اسلام، نقش مالکیت زن را به بهترین وجه تضمین کرده است و با حفظ و رعایت عفاف و حجاب، اجازه کار کردن به زن را با اجازه همسر داده است، اما همه این حق مالکیت و حقوق در مجموعه آیات و روایات، نافی و منافی جایگاه مهم و افتخار بزرگ زن به عنوان مادر و همسر نیست.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: اصولا هر خصوصیت تکوینی که داشته باشید، این نشانگر حق و تکلیف است و این یک بحث اساسی است، بنابراین نفس خلقت زن نشانه یک جایگاه، حق و تکلیف خاص است و خداوند این وظیفه را برای زن خواسته و این بار را به دوش زن گذاشته است.

ایشان با اشاره به روایاتی درباره نگاه اسلام به فرزند و فرزندآوری، عنوان کردند: برنامه‌ریزان، اساتید، پژوهشگران و مسئولان جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به عنوان نهاد حوزوی بانوان باید این نگاه را داشته باشند که فعالیت‌های این مؤسسه نباید نافی وظیفه همسری و مادری باشد.

 

روایتی امیدبخش از پیامبر گرامی اسلام(ص) درباره فرزند

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به روایتی از سعید بن جبیر از عبدالله بن عباس اشاره کردند که از پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) روایت است: «مَنْ دَخَلَ السُّوقَ فَاشْتَرَى تُحْفَهً فَحَمَلَهَا اِلَى عِیَالِهِ کَانَ کَحَامِلِ صَدَقَه اِلَى قَوْم مَحَاوِیجَ وَ لْیَبْدَاْ بِالْاِنَاثِ قَبْلَ الذُّکُورِ، فَاِنَّهُ مَنْ فَرَّحَ ابْنَتَهُ فَکَاَنَّمَا اَعْتَقَ رَقَبَهً مِنْ وُلْدِ اِسْمَاعِیلَ وَ مَنْ اَقَرَّ بِعَیْنِ ابْنٍ فَکَاَنَّمَا بَکَی مِنْ خَشْیَهِ اللَّهِ وَ مَنْ بَکَی مِنْ خَشْیَهِ اللَّهِ اَدْخَلَهُ جَنَّاتِ النَّعِیمِ؛ کسى که بازار مى‌رود و تحفه‌اى براى خانواده خود مى خرد، همچون کسى است که مى خواهد به نیازمندانى کمک کند[همان پاداش را دارد] و هنگامى که مى‌خواهد تحفه را تقسیم کند، نخست باید به دختر و بعد به پسر بدهد، چرا که هر کس دخترش را شاد و مسرور کند، چنان است که گویى کسى از فرزندان اسماعیل(علیه‌السلام) را آزاد کرده باشد و هر کس [با دادن هدیه‏ای] چشم پسری را روشن کند، گویا از ترس خدا گریسته است و هر کس از ترس خدا بگرید، خداوند او را داخل نعمت‏های بهشت کند»(وسائل الشیعه، جلد ۲۱، صفحه ۵۱۴).

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: این روایات به زندگی امید می‌دهد و مفهوم زندگی را دگرگون می‌سازد زمانی که انسان بداند خوشحال کردن فرزند مانند این است که بنده ای را آزاد کرده است و یا از ترس خداوند متعال گریسته است و جایگاه او بهشت است.

 

جامعه‌الزهرا‌(س) در برنامه‌ریزی‌های خود به نقش مادری و فرزندآوری طلاب توجه داشته باشد

ایشان با تصریح بر این که جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در برنامه‌ریزی‌های خود باید به نقش مادری و فرزندآوری طلاب توجه داشته باشد، اظهار داشتند: در روایتی از پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) آمده است که روزی حضرت عیسی (ع) از کنار قبری گذشت که صاحب آن را عذاب می‌کردند، سال بعد از کنار همان قبر گذشت، اما دیگر صاحب آن را عذاب نمی کردند؛   حضرت به خداوند عرض کرد: خداوندا سال پیش از کنار این قبر گذشتم صاحبش را عذاب می‌کردند، اما امسال عذاب برداشته شده بود سبب این امر چیست؟ به آن حضرت وحی رسید:  ای روح‌الله! صاحب این قبر فرزندی داشت، چون به سن بلوغ رسید، صالح شد و راهی از راه‌های موحدان را برای ایشان اصلاح کرد که عبورشان از آن آسان باشد، همچنین یتیمی را نزد خود جای داد، پس او را برای آنچه فرزند او کرد، آمرزیدم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به روایت دیگری از وسائل الشیعه، جلد ۲۱، صفحه ۴۵۱ اشاره کردند که اُمّ سلمه می‌گوید: از پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) سؤال کردم بسیاری از پاداش‌ها برای مردان ذکر شده آیا زنان هم از این پاداش‌ها نصیبی دارند؟ فرمود: آری، هنگامی که زن باردار می‌شود، بسان روزه دار شب زنده داری است که با جان و مال خود در راه خدا جهاد می‌کند و هر گاه وضع حمل کند، اجر و پاداشی دارد که کسی از عظمت آن آگاه نیست و هرگاه فرزند خود را شیر دهد، در برابر هر مکیدن نوزاد پاداشی به او دهند که برابر است با آزاد کردن بنده‌ای از فرزندان اسماعیل و هنگامی که از شیر دادن فرزند خود فارغ شود، فرشته بزرگواری به او گوید: اعمال خود را از سربگیر که خداوند تو را آمرزیده است.

 

اسلام نگاه متفاوتی نسبت به جایگاه بلند مادری و همسری دارد

دکتر مدنی با بیان این که اسلام نگاه متفاوتی نسبت به جایگاه بلند مادری و همسری دارد، عنوان کردند: افتخار زن مسلمان این نیست که وزیر و یا وکیل شود، البته اگر وزیر یا وکیل شدن بانوان مورد نیاز جامعه اسلامی است، باید رفع نیاز شود، اما آنچه که امروز ما فراموش کردیم و برای دختران ما افتخار محسوب نمی شود و حتی در مجامع علمی مانند حوزه و دانشگاه به آن پرداخته نمی شود، این است که زن در جایگاه مادری می‌تواند این ثواب را ببرد.

ایشان تصریح کردند: زن در نقش مادری و همسری جایگاه معنوی والایی دارد که این جایگاه معنوی را در وزارت و یا وکالت و غیره ندارد.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تأکید کردند: آنچه که من به عنوان درد دل عرض می‌کنم، این است که امروز ما به سمت و سویی رفتیم که شاید شعار می‌دهیم، اما در تفکر، در عمل و در درون، تفکر غربی را گرفتیم و احساس می‌کنیم که اگر خانمی باردار شد و صاحب فرزند، به شکل مصیبت به فرد نگاه می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: در جامعه اسلامی، یک دختر باید با این دید به خانه همسر برود که بعد از این، نماز او هفتاد برابر ثواب دارد، اگر در خانه همسر باردار شود، ثواب جهاد در جبهه را دارد و اگر به فرزند خود شیر دهد، خداوند همه گناهان او را می‌آمرزد، اگر این دید وجود داشته باشد، بخش مهمی از گرفتاری‌های خانوادگی و موضوع طلاق در جامعه رفع می‌شد.

 

مادر بودن، سیره عملی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است

ایشان با بیان اینکه مادر بودن، سیره عملی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است، یادآور شدند: یکی از افتخارات حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) این است که آن حضرت مادر امام حسن(علیه‌السلام)، امام حسین(علیه‌السلام)، حضرت زینب و ام کلثوم(علیهماالسلام) بودند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: اگر حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) همه جا می‌بود، اما حسین(علیه‌السلام) را به جامعه بشری تقدیم نمی‌کرد، بشریت احساس نقص می‌کرد و ناقص بود.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان به مقاله‌ خود با عنوان «فاطمه بر کرسی مادری» اشاره کردند و گفتند: حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) زیبا و با افتخار مادری کردند و با وجود این که عمر کوتاهی داشتند، اما فرزندان خود را به بهترین نحو تربیت کردند.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در چهاردهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

 
جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در چهاردهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

فرصت‌شناسی حضرت زهرا(س) در شب‌های قدر
حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: پنهان بودن شب قدر برای استفاده از...
توافق در مسیر تکلیف، درسی بزرگ از سیره زندگی حضرت زهرا(س) است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: در بیان فضائل عملی امام علی(ع)، حضور تمام قد...
ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) مسئولیت داریم
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س)...
عفاف و پاکدامنی در زندگی حضرت زهرا(س) در اوج درخشش است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: حضرت زهرا(س) در عین حال که در جامعه، حضور...