فرم جستجو

ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) مسئولیت داریم

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) مسئولیت داریم، تصریح کردند: ما غوغای مسئولیت‌پذیری را در زندگی حضرت زهرا(س) می‌بینیم.

غوغای مسئولیت‌پذیری را در زندگی حضرت زهرا(س) می‌بینیم/توفیق بهترین بهره‌برداری از شب‌های قدر را از خداوند مسئلت کنیم/ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) وظیفه داریم/ لزوم مسئولیت‌پذیری در خانواده

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز شنبه - ۲۷ خردادماه- در دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام علی(علیه‌السلام) اظهار امیدواری کردند که خداوند فرصت استفاده از شب قدر و لحظه لحظه این ماه عزیز و مبارک را به همه ما عنایت کند و اظهار داشتند: عظمت شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان احتمال شب قدر در این شب بیش از شب نوزدهم و بیست و یکم است، اما اکثر مردم به خاطر زود خسته شدن، اهمیت کمتری برای شب بیست و سوم قائل هستند.

 

توفیق بهترین بهره‌برداری از شب‌های قدر را از خداوند مسئلت کنیم

ایشان با اشاره به آیه شریفه «لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ؛ شب قدر بهتر از هزار ماه است»، تصریح کردند: برخی علما شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان را متعین دانستند؛ ما هم توفیق بهترین بهره برداری از این شب را از خداوند متعال مسئلت کنیم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به بحث منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و لزوم استفاده سازمانی از سیره آن حضرت اشاره کردند و افزودند: در این جلسه به موضوع «مسئولیت پذیری» می‌پردازیم و به عنوان مقدمه این سوال مطرح می‌شود که آیا روابط سازمانی و روابط اجتماعی ما به صورت مکانیکی یا ارگانیکی است؟.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه دادند: به عنوان مثال، گاهی روابط مجموعه ای مانند خانواده، جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و یا کشور به صورت مکانیکی است، یعنی مانند ساعت در منظم ترین وجه است.

ایشان یادآور شدند: اگر به ساعت توجه کنید، دارای دهها چرخ و دنده به هم متصل است که نهایتا به محور و عقربه متصل می‌شوند و همه در مسیر خود می‌چرخند تا عقربه‌ها حرکت کنند و زمان به ما نشان داده شود که این ارتباط، ارتباط مکانیکی است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: اگر یک دنده از این دنده‌ها و چرخ‌های ساعت آسیب ببیند، با وجود این که ۹۹ درصد ساعت سالم است، اما زمان به صورت دقیق نمایش داده نمی شود؛ در روابط ارگانیک، می‌توان به مثال بدن انسان اشاره کرد که اعضا و فیزیولوژی بدن ما یک ارتباط ارگانیک دارد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی گفتند: به عنوان مثال، زمانی که دندان فاسد می‌شود، سیستم دفاعی بدن فعال می‌شود و بدن تب می‌کند؛ مثال دیگر، شما دارای دو کلیه هستید، کلیه باید خون بدن را تصفیه کند، هر کلیه ۵۰ درصد خون را تصفیه می‌کند اگر یکی از کلیه‌ها از کار بیفتد، کلیه دیگر به صورت صددرصد خون را تصفیه می‌کند.

ایشان اظهار داشتند: کبد از دیگر اعضای بدن است که کار سم زدایی از خون را انجام می‌دهد، اگر کبد دچار آسیب شود، ممکن است توسط جراحی قسمتی از آن برداشته شود، اما درصدی از کبد که باقی می‌ماند، کار تمام کبد را انجام می‌دهد و به مرور زمان سلول‌های خود را بازسازی می‌کند و بعد از چند سال تبدیل به کبد کامل می‌شود.

 

ما نسبت به اهداف سازمانی سازمان خود وظیفه داریم/ متأسفانه «مسئولیت پذیری» در برخی از سازمان‌ها مفهوم غایبی است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: گاهی روابط در یک مجموعه، مکانیکی است؛ به عنوان مثال، اگر فردی به اداره ای مراجعه کند که یکی از کارکنان آن بخش مربوطه حضور نداشته باشد، ممکن است که کار او انجام نشود و به تعویق بیفتد.

حجت الاسلام و المسلمین تصریح کردند: در یک سازمان، بهترین فرض این است که هر فردی کار خود را به درستی انجام دهد؛ اما این کافی نیست، ما باید مسئولیت‌پذیری داشته باشیم، ما نسبت به اهداف سازمانی سازمان خود وظیفه داریم.

ایشان تأکید کردند: متأسفانه «مسئولیت پذیری» در برخی از سازمان‌ها مفهوم غایبی است؛ در برخی خانواده‌ها هم این مسئله وجود دارد، زن وظیفه ندارد که در خانه بسیاری از کارها را انجام دهد، اما چون کار بر زمین مانده است، انسانیت و مسئولیت‌پذیری باعث می‌شود که آن کار را انجام دهد.

 

غوغای مسئولیت‌پذیری را در زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌بینیم

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه مسئولیت‌پذیری ابعاد مختلفی دارد، افزودند: وقتی به زندگانی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) نگاه می‌کنیم، غوغای مسئولیت‌پذیری را می‌بینیم؛ مسئولیت‌پذیری اجتماعی یکی از ابعاد مسئولیت‌پذیری است که دارای اهمیت زیادی است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به بعد مسئولیت‌پذیری اجتماعی حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) در خانواده، بیان داشتند: همان طور که می‌دانید، کار خانه به عهده زن و وظیفه واجب زن نیست، اما در کتاب شریف کافی، جلد ۵، صفحه ۸۶ آمده است که امام صادق می‌فرماید: «کان امیرالمؤمنین علیه‌السلام یحطب و یستقی و یکنس و کانت فاطمة علیها‌السلام تطحن و تعجن و تخبز؛ وضع خانه‌ علی علیه‌السلام این گونه بود که امیرالمؤمنین هیزم فراهم می‌کرد و آب می‌کشید و خانه را نظافت می‌کرد و فاطمه علیها السلام آرد می‌ساخت و آن را خمیر کرده و نان می‌پخت».

ایشان تصریح کردند: حضرت امیر المؤمنین که شخصیت دوم عالم وجود هستند، برای خانم هیزم می‌آوردند، برای خانم آب می‌آوردند، خانه را جارو می‌کردند، حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) هم که دختر پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) بودند، گندم و جو آرد  و خمیر می‌کردند و در روایات دیگر آمده است که لباس‌ها را وصله می‌زدند.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: در تاریخ آمده است که دهها کنیز و نوکر در خانه حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) که مادر حضرت زهرا(علیهاالسلام) بودند، کار می‌کردند، روی خانه حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) قبه طلایی وجود داشت که ثروت و مکنت آن حضرت را نشان می‌داد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) زمانی که با پیامبرگرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) ازدواج می‌کنند، تمام اموال خود را در راه خداوند انفاق می‌کنند؛ حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان فرزند حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) دارای مسئولیت‌پذیری در ابعاد مختلف هستند.

 

روایت حضرت سلمان درباره مسئولیت‌پذیری حضرت زهرا(س)

ایشان در ادامه به روایتی از حضرت سلمان فارسی اشاره کردند و افزودند: سلمان فارسی می‌فرمایند: «كانَت فاطِمَةُ عليهاالسلام جالِسَةً قُدّامَها رَحىً تَطحَنُ... وَ عَلى عَمُودِ الرَّحى دَمٌ سائِلٌ وَالحُسَينُ فى ناحِيَةِ الدّارِ يَبكى، فَقُلتُ يا بِنتَ رَسُولِ اللّه ِ، دَبرَتْ كَفّاكِ وَ هذِهِ فِضَّةٌ، فَقالَت عليهاالسلام: اَوْصـانى حَبيبى رَسـُولُ اللّه ِ اَنْ تَكُونَ الْخِدْمَةُ لَها يَوْما وَلى يَوْما فَكانَ اَمْسِ يَوْمَ خِدْمَتِها وَالْيَوْمُ يَوْمُ خِدْمَتى؛ وارد منزل شدم و ديدم فاطمه زهرا عليهاالسلامنشسته و دستاس مى كرد و بر دسته دستاس خون دست مباركش جارى بود، از سوى ديگر حسين عليه السلام در كنار خانه از گرسنگى گريه مى كرد، گفتم: اى دختر رسول خدا دستان شما پينه بسته است در صورتى كه فضه حاضر است!» حضرت زهرا عليهاالسلام فرمود: پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله مرا توصيه نموده است كه يك روز فضه كارهاى خانه را انجام دهد و يك روز من، ديروز نوبت او بوده و امروز نوبت من است».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اضافه کردند: حضرت سلمان به حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) در آسیاب کردن جو کمک می‌کنند، بعد از نماز، معجزه ای می‌بینند که حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) استراحت می‌کنند  و امام حسین(علیه‌السلام) در آغوش حضرت خوابیده است، اما آسیاب می‌چرخد، وقتی این ماجرا را برای پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) تعریف می‌کنند و حضرت می‌فرمایند که خداوند فرشته‌هایی موکل کرده که به فاطمه کمک می‌کنند.

 

لزوم مسئولیت‌پذیری در خانواده

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه انسان باید در مجموعه خانواده مسئولیت پذیر باشد، اظهار داشتند: بسیاری از کارهای خانه وظیفه قانونی ما نیست، اما مسئولیت‌پذیری نسبت به خانواده باعث می‌شود که به کارهای خانه احساس مسئولیت داشته باشد.

ایشان بر لزوم مسئولیت‌پذیری کارکنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح و تأکید کردند: همه ارزش‌های ما زمانی نشان داده می‌شود که ما از مسئولیت‌پذیری خود پرده برداریم و احساس کنیم که نسبت به آن هدف وظیفه داریم.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به خاطره ای از دوران طلبگی خود اشاره و عنوان کردند: در یکی از دوران تحصیلی استادی داشتیم؛ در کلاس درس آن استاد، یکی از شاگردان به سختی راه می‌رفت و از ناحیه پا دچار مشکل بود، زمانی که این شاگرد سوالی داشت، استاد برمی‌خواست و به سمت شاگرد می‌رفت و به او توضیح می‌داد؛ این خاطره در ذهن ما باقی مانده است.

 

مجموعه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  اهداف بلندی دارد/مجموعه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  را به اهداف بلند آن برسانیم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: برخی تصور می‌کنند که در سازمان و مجموعه ای که به کار مشغول هستند، تنها باید به وظیفه خود عمل کنند؛ در حالی که اگر همکاری در مجموعه حضور ندارد، کار‌ها نباید بر زمین بماند.

ایشان تصریح کردند: ما مسئولیتی فراتر از آنچه که وظیفه مکانیکی ما هست، داریم، این مجموعه اهداف بلندی دارد که ما به آن اهداف ایمان داریم؛ در این مجموعه هر فردی به وظیفه خود عمل می‌کند و اگر مشکلی پیش آمد، غفلت نمی کنیم و مجموعه را به آن اهداف بلند می‌رسانیم.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: تجربه نشان داده است که دلسوزی‌های برخی افراد، کار را به جایی می‌رساند و ما باید این مسئولیت را در همه مجموعه‌ها داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان تصریح کردند: این شب‌ها شب‌های بسیار ارزشمندی است و ما از خداوند متعال در خواست می‌کنیم که در این مسیر نورانی رضایت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) را جلب کنیم.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در دوازدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در دوازدهمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

فرصت‌شناسی حضرت زهرا(س) در شب‌های قدر
حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: پنهان بودن شب قدر برای استفاده از...
توافق در مسیر تکلیف، درسی بزرگ از سیره زندگی حضرت زهرا(س) است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: در بیان فضائل عملی امام علی(ع)، حضور تمام قد...
عفاف و پاکدامنی در زندگی حضرت زهرا(س) در اوج درخشش است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: حضرت زهرا(س) در عین حال که در جامعه، حضور...
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س): نقش مادری، سیره شاخص عملی حضرت زهرا(س) است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) بابیان اینکه مادر بودن، سیره عملی حضرت زهرا(س) است، تصریح...