فرم جستجو

اخلاق، رفتار و کردار ما باید رنگ الهی داشته باشد

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان این که اخلاق، رفتار و کردار ما باید رنگ الهی داشته باشند، اظهار داشت: گفته‌ها، نوشته‌ها، رفتار، کردار و اخلاق ما باید اسلامی باشد تا در جامعه جاذبه داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین «مرتضی آقاتهرانی»، استاد اخلاق حوزه علمیه قم روز یکشنبه، یکم اسفند، در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که در سالن آمفی تاتر شهید بهشتی(ره) برگزار شد، عنوان کرد: همه ما انسان‌ها استعداد انسان کامل شدن را داریم و خداوند زمینه‌ها و استعدادهای زیادی برای کامل شدن انسان‌ها قرار داده است.

 

اخلاق، رفتار و کردار طلاب رنگ الهی داشته باشد

استاد اخلاق حوزه علمیه قم اظهار داشت: اهل بیت(علیهم‌السلام) انسان‌های کامل در این دنیا هستند، اما ما تا رسیدن به کمال و جمال الهی بی‌نهایت فاصله داریم.

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی تصریح کرد: همه انسان‌ها در روز قیامت حسرت می‌خورند که می‌توانستند خیلی بهتر از این باشند و تنها اهل بیت(علیهم‌السلام) هستند که حسرت نمی‌خورند، زیرا آنان در این دنیا به نهایت کمال رسیده‌اند.

وی در ادامه به وظیفه انسان‌ها در جامعه اشاره کرد و گفت: خداوند استعداد بسیار بالایی به انسان داده است که باید از این استعداد در راه خودسازی و اصلاح خود استفاده کند و پس از آن به اصلاح جامعه بپردازد.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم ادامه داد: اگر طلاب در اخلاق، رفتار و کردار خود رنگ الهی داشته باشند، مردم پذیرا خواهند بود؛ همان طور که از امام رضا(علیه‌السلام) فرمودند: «إنّ النّاسَ لَو عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لَاتَّبَعُونا؛ اگر مردم محاسن و زيبايي‌هاي سخنان ما را مي‌شناختند، بي‌شک از ما پيروي مي‌کنند».

 

تزکیه نفس؛ اولین مرحله در خودسازی

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی افزود: ما ابتدا باید خودمان را اصلاح کنیم و گفته‌ها، نوشته‌ها، رفتار، کردار و اخلاق ما باید اسلامی باشد تا در جامعه جاذبه داشته باشیم.

وی به لزوم تزکیه نفس اشاره و تأکید کرد: ما در اصلاح جامعه ابتدا باید از خودمان شروع کنیم و به این مسئله توجه کنیم که اسلام از ما چه می‌خواهد؛ اگر ما تزکیه نفس داشته باشیم و به خودسازی بپردازیم، اطرافیان هم تحت تأثیر قرار می‌گیرند.  

 

امید مردم به حوزه‌های علمیه است

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با تصریح بر این که امید مردم به حوزه‌های علمیه است، عنوان کرد: مردم امید دارند که طلاب حوزه‌های علمیه حرکتی کنند و جامعه را به سوی هر چه اسلامی شدن پیش ببرند.

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی بیان داشت: امروز جوانان و نوجوانان باید بوی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) را از شما استشمام کنند و شیفته جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوند.

وی تصریح کرد: همه ما باید در اصلاح خودمان مواظبت کنیم و تقوای الهی که بهترین توشه برای آخرت است، به همراه داشته باشیم.

 

اسلام پاسخگوی تمام نیازهای بشری است

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در ادامه به سوالات اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  پاسخ داد و اظهار داشت: اسلام یک دین کامل است که پاسخگوی تمام نیازهای بشری است و برای هدایت انسان‌ها آمده است.

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی افزود: خداوند درباره رسالت پیامبر در قرآن کریم می‌فرماید: «وَيُزَكّيهِم وَيُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَالحِكمَةَ»، یعنی پیامبر برای تزکیه نفوس و تربیت ملکات اخلاقى انسان‌ها مبعوث شده است.

وی با بیان این که متأسفانه اخلاق در زندگی برخی افراد جایی ندارد، گفت: برخی افراد تصور می‌کنند که مستحبات به معنای اخلاق خوب و مکروهات به معنای اخلاق بد است در حالی که این تصور اشتباه است و اخلاق جدای از مستحبات و مکروهات است.

 

امر به معروف و نهی از منکر در جامعه احیا شود

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در ادامه به موضوع امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: در مجلس شورای اسلامی قانون امر به معروف و نهی از منکر در سه ضلع «مردم به مردم»، «مردم به دولت» و «دولت به مردم» تدوین شد و همه افراد جامعه مشمول این قانون می‌شوند.

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی افزود: اگر فردی اشتباهی از مسئولین می‌بیند، واجب است که آن را گوشزد کند، اما این کار باید از طریق ارسال نامه و به صورت انتقاد، پیشنهاد و یا خیرخواهی باشد که به طور یقین اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه باید احیا شود، تصریح کرد: متأسفانه ما در جامعه امر به معروف و نهی از منکر را ترک کردیم، در حالی که باید در اجرای این امر برنامه ریزی داشته باشیم و در برابر وقایع روز باید بروز آمرانه داشته باشیم.

 

لزوم تدبیر و حسابرسی در کارها

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در پاسخ به یکی از سوالات، بر لزوم تدبیر در کارها تصریح کرد و اظهار داشت: ما باید در هر کاری تدبیر داشته باشیم و در هر کاری آسیب شناسی کنیم و محاسبه داشته باشیم، در این صورت به نقایص کارها پی خواهیم برد.

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی یادآور شد: در روایات اسلامی آمده است که کسی که اهل حساب و کتاب باشد، اهل تقوا است و اهل بیت(علیهم‌السلام) فرمودند: «از ما نیست کسی که اهل محاسبه نیست».

 

حوزویان در انتخابات، فرد اصلح را شناسایی کنند/بصیرت دهی در جامعه، وظیفه حوزویان در انتخابات است

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در پاسخ به سوال یکی از اساتید درباره انتخابات سال آینده، تصریح کرد: در انتخابات باید افراد صالح انتخاب شوند و از بین آنان اصلح انتخاب شود، بنابراین باید اصلح را شناسایی کرد و به مردم بصیرت داد.

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی در پایان گفت: از آنجا که سیاست اسلامی عین دیانت است، حق نداریم خیلی کارها را انجام دهیم و وظیفه حوزه علمیه، شناسایی و شناساندن اصلح است.

 

 

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: تحصیل علم نیاز به تلاش خستگی‌ناپذیر دارد
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: تحصیل علم نیاز به تلاش خستگی‌ناپذیر دارد و...
زندگی طلبه باید سراسر مناسک دینی باشد
استاد حوزه و دانشگاه گفت: زندگی طلبه باید سراسر مناسک دینی باشد؛ یعنی هرطلبه در...
سه توصیه استاد قرائتی به خواهران طلبه
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی خواهران طلبه را به جدیت در تحصیل علم، اخلاص و...
برگزاری مسابقات اخلاقی تربیتی درس اخلاق جامعه‌الزهرا(س)
مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری مسابقات اخلاقی...