فرم جستجو

زینب(سلام الله علیها)؛ آینه‌ی تمام نمای مادر

مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با بیان اینکه شخصیت حضرت زینب(سلام الله علیها) قابل الگوبرداری در تمامی ابعاد زندگی بانوان جامعه است، عنوان کرد: حضرت زینب(سلام الله علیها) در همه ویژگی های شخصیتی اسوه هستند.

به گزارش دفتر روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «زهره عزیزی» روز پنج شنبه، در آستانه‌ی میلاد فرخنده‌ی حضرت زینب(سلام الله علیها)، در گفت‌و‌گو با خبرنگار روابط عمومی عنوان کرد: حضرت زینب(سلام الله علیها) در همه‌ی ویژگی‌های شخصیتی اسوه هستند.

خانم «زهره عزیزی» در ادامه اظهار داشت: حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) در پنجم جمادی الاول سال پنجم یا ششم هجری در شهر مدینه و در خانواده‌ای متولد شدند که مادر ایشان، بانو حضرت زهرا(سلام الله علیها) و پدرشان مولا امیرالمومنین(علیه السلام) بودند.

وی افزود: جد بزرگوار حضرت زینب(سلام الله علیها)، پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله) بودند و ایشان را به نام «زینب» یعنی زینت پدر نامگذاری کرده اند و تمامی این ویژگی‌های خانوادگی حضرت زینب(سلام الله علیها)، نشان‌دهنده‌ی شخصیت عظیم ایشان است.

خانم عزیزی با اشاره به اهمیت جایگاه خانواده در تربیت کودک در اسلام، اظهار داشت: دین مبین اسلام بر اهمیت هفت سال ابتدایی زندگی که در دامن خانواده شکل می‌گیرد در تربیت فرد، تأکید می‌کند و این در حالی است که حضرت زینب(سلام الله علیها) این سال‌ها را در دامن پدر، مادر و پدربزرگی والا مقام، از بزرگترین مربیان بشریت رشد کرده‌اند.

مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با برشمردن برخی ویژگی‌ها و القاب حضرت زینب(سلام الله علیها) تصریح کرد: عالمة غیر معلمه؛  ولیة الله العظمی، فاضلة کامله، صدیقة الصغری؛ صفاتی است که برای ایشان بیان شده است.

 

همواره صبور

وی در ادامه بیان داشت: «صبر» در تمامی مراحل زندگی این بانوی بزرگوار، از دوران کودکی در کنار مادر تا شهادت پدر، برادران و فرزندان و سپس حوادث بعد از عاشورا، متبلور است.

مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به بروز شدید احساسات و عواطف در شخصیت زنان اظهار داشت: حضرت زینب یک زن با وجود تمام احساسات و عواطف است ولی با این همه، در راه خدا چنان صبری از خود به نمایش می‌گذارد که آوازه‌اش تا ابد در تاریخ اسلام باقی می‌ماند.

 

اسوه‌ی عشق حقیقی

خانم عزیزی تصریح کرد: حضرت زینب(سلام الله علیها) اسوه‌ی عشق حقیقی است؛ زیرا اگر چیزی غیر از عشق به معبود در حادثه کربلا بود، هرگز نمی توانست آن همه سختی را تحمل کند؛ عشق واقعی حضرت به برادر و امام عصر خویش نیز در صحنه‌ی کربلا وصف ناشدنی است.

آنچه از سخنان حضرت در واقعه عاشورا با برادر و فرزندان برادر در تاریخ ثبت شده است و شکوه دفاع ایشان از اسلام پس از شهادت برادر، همگی جلوه‌هایی پرشور از عشق حقیقی را به نمایش می‌گذارد.

 

اسطوره‌ی مقاومت

او در ادامه بیان داشت: حضرت زینب(سلام الله علیها) با وجود مشکلاتی که در طی روز عاشورا و پس از آن برایشان اتفاق افتاد، چنان عمل کردند که در هیچ کجای تاریخ اثری از احساس شکست و اظهار ضعف و عجز از ایشان نمی‌بینیم؛ ایشان حتی عبادات مستحب‌شان را نیز در آن زمان به جا آوردند.

مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تأکید کرد: این بانوی بزرگوار باعث دلگرمی تمامی افراد حاضر در حادثه ی عاشورا بودند و با توجه به گستردگی شخصیت حضرت زینب(سلام الله علیها)، میلادشان را نه تنها به روز پرستار که به روز تمامی مهربانی‌ها و فداکاری‌ها  می‌توان نام گذاشت.

 

هوش و ذکاوت

خانم عزیزی خطبه فدک را بهترین نمونه تبلور هوش و ذکاوت حضرت زینب(سلام الله علیها) عنوان کرد و اظهار داشت: حضرت زهرا(سلام الله علیها) این خطبه را در دفاع از حضرت علی(علیه السلام) خوانده‌اند و حضرت زینب(سلام الله علیها) که در آن زمان کودکی حدودا پنج ساله بودند، حافظ و راوی این خطبه مهم هستند.

 

ولایت مداری

وی با اشاره مجدد به الگوگیری حضرت زینب(سلام الله علیها) از مادر بزرگوارشان، افزود: حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) از حضرت علی(علیه السلام) با وجود اینکه همسرشان بوند؛ به عنوان ولی زمان خود، اطاعت امر می‌کردند و آموزش ولایت مداری از همان سنین کوچکی در وجود حضرت زینب(سلام الله علیها) ریشه گرفت.

مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تصریح کرد: ولایت مداری محض حضرت زینب(سلام الله علیها) در صحنه‌ی کربلا کاملا احساس می‌شود و هیچ مورد منفی‌ای در مورد این بانوی بزرگوار در تاریخ دیده نمی‌شود، ولی در حال حاضر مردم در قضیه ولایت مداری گاهی «اما» و «اگر» هایی می‌آورند.

 

الگوی کاملی از مادر

خانم عزیزی با بیان اینکه حضرت زینب(سلام الله علیها) در زمان شهادت مادر سن کمی داشتند، اظهار داشت: در میان زنانی که به نحوی به حضرت زهرا(سلام الله علیها) نزدیک بودند، حضرت زینب(سلام الله علیها) تنها کسی است که به طور کامل و بدون هیچ نقصی شبیه آن بانوی بزرگوار است.

وی تأکید کرد: صفاتی همچون ولایت مداری، فصاحت و بلاغت، هوش و ذکاوت، فرزند پروری، همسرداری، شرم و حیا، صبر و نجابت؛ از جمله مواردی است که حضرت زینب(سلام الله علیها) در آنها از مادر الگو گرفته است.

مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) بیان داشت: همان ویژگی‌هایی که درباره‌ی نحوه‌ی سخنرانی حضرت زهرا(سلام الله علیها) بیان شده، درباره‌ی حضرت زینب(سلام الله علیها) نیز نقل شده است؛ ایشان با اعلی درجه‌ی حیا و نجابت نقش‌آفرینی اجتماعی خویش را نیز داشتند.

 

انتخاب آگاهانه، زندگی مومنانه

وی با تأکید بر اهمیت انتخاب همسر برای تشکیل خانواده‌ی سالم افزود: یکی از تاثیرگذارترین مسائل در شکل‌گیری شخصیت حضرت زینب(سلام الله علیها) داشتن خانواده‌ای مومن بود و جوانان ما نیز برای داشتن فرزندانی که الگویشان حضرت زینب(سلام الله علیها) باشد، باید با انتخابی صحیح و به دور از عشق‌های زودگر و ازدواج از روی اجبار، خانواده‌ای سالم تشکیل دهند.

مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تصریح کرد: حتی در امر ازدواج هم می‌توان از زندگی حضرت زینب(سلام الله علیها) الگو گیری کرد، چرا که برای ایشان، کفوی جز «عبدالله بن جعفر بن ابی طالب» نمی‌توان تصور کرد؛ جوانان مومن نیز در انتخاب همسر باید به این امر توجه کنند زیرا در غیر اینصورت زندگی افراد در آینده دچار مشکل خواهد شد.

 

تلاش در جهت کسب ویژگی‌های حضرت زینب(سلام الله علیها)

خانم عزیزی با تأکید بر اینکه در موارد بسیاری می توانیم تأثیر ذاتیات را در وجود افراد ببینیم، از اهمیت اکتساب سخن گفت و در ادامه اظهار داشت: جوانان امروز باید بدانند که با داشتن عقیده و تلاش برای اکتساب معارف الهی و حرکت در مسیر رضای الهی، بدون وجود خانواده‌ای آسمانی همچون خانواده‌ی حضرت زینب(سلام الله علیها)؛ می‌توانند از شخصیت ممتاز ایشان الگوبرداری کنند و از طریق اکتسابی خود را به ویژگی‌های وجودی این بانوی بزرگوار نزدیک کنند.

مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در پایان با تأکید بر لزوم انجام کارهای مطالعاتی بیشتر در مورد حضرت زینب(سلام الله علیها) خاطر نشان کرد: این بانوی بزرگوار دارای تمامی ویژگی‌های کاملی است که حتی گاهی برشمردن آنها برای یک زن، عجیب است و باید برای شناساندن شخصیت ممتاز آن حضرت به جوانان، تحقیقات و مطالعات عالمانه‌ی بیشتری انجام گیرد.

 

 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

کتاب‌نامه معارفی «نسیم هدی» منتشر شد
مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعةالزهرا(س) از انتشار کتاب‌نامه معارفی «نسیم...
برنامه‌های دهمین دوره کارورزی طلاب دانش‌آموخته بین‌الملل تشریح شد
مدیرکل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعةالزهرا(سلام الله علیها): دهمین دوره کارورزی...
هشتاد بانوی مبلغ در طرح «میثاق با ولایت» به مدارس اعزام می شوند
مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعة الزهرا(سلام الله علیها) از اجرای طرح «...
۱۲۰ بانوی مبلغ در طرح «بوی یاس» به مدارس استان اعزام می شوند
مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعة الزهرا(سلام الله علیها) از اجرای طرح «بوی...