فرم جستجو

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ره):حضرت خدیجه (س) یکی از شخصیت‌های بسیار تأثیرگذار در تاریخ اسلام است

آیت‌الله ری‌شهری گفت: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) یکی از شخصیت‌های ممتاز و بافضیلت و بسیار تأثیرگذار در تاریخ اسلام است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، آیت الله محمدی ری شهری، رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث عصر روز پنج شنبه (۲ دی ماه) در مراسم اختتامیه همایش ملی «صدف کوثر» که در راستای تکریم امّ‌المومنین، حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا (سلام الله علیها) برگزار شد، با بیان این مطلب، گفت: پیامبر گرامی اسلام (ص) تعبیرهای بلندی در تجلیل از حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) در کنار سه بانوی بزرگوار دیگر دارد.

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) اظهار داشت: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها)، حضرت فاطمه(سلام الله علیها)، حضرت مریم و حضرت آسیه برترین زنان جهان هستند، در برخی منابع نیز ایشان به عنوان برترین زنان بهشت معرفی شدند.

آیت الله ری شهری افزود: احادیثی که درباره حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) بیان شده است، نشانه این معناست که این چهار زن در تاریخ جهان به قله انسانیت دست یافتند و حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) از جمله آنان بود.

وی یادآور شد: کمالات شخصیت‌های بزرگ به دو بخش کمالات غیراختیاری و کمالات اختیاری تقسیم می‌شود، کمالات اختیاری هم به کمالات اختصاصی و کمالات غیراختصاصی تقسیم می‌شود.

رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث افزود: شماری از شخصیت‌های بزرگ یک سری فضایل ذاتی دارند، برخی از کمالات مانند اخلاق نیکو و یا رفتارهای انسان دوستانه و غیره اختیاری است.

وی ادامه داد: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) دارای کمالات اختیاری اختصاصی بود، از جمله آن حضرت اولین زن مسلمان بود و در میان زنان سبقت بر اسلام داشت.

آیت الله ری شهری بیان داشت: اولین بیعت که در تاریخ اسلام اتفاق افتاد، بیعت اسلام بود و اولین زن مسلمان و اولین مرد مسلمان در بیعت اسلام، حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) و حضرت علی (علیه السلام) بودند.

وی اضافه کرد: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) بزرگترین ثروتمندی بود که همه ثروت عظیم خود را در راه خداوند انفاق کرد.

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) گفت: اسلام با منطق رواج پیدا کرد، ثروت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) به ترویج اسلام کمک کرد.

آیت الله ری شهری تصریح کرد: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) اولین زن و تنها زنی بود که پیامبرگرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) با ایشان مشورت می‌کرد که از جمله خصایص اختیاری این بانوی گرامی بود.

وی اضافه کرد: پیامبر اکرم (ص) به حضرت خدیجه (سلام الله علیها) احترام می‌گذاشت و در همه کارها با این بانو مشورت می‌کرد و دستیار صادقی برای پیامبر (ص) بود.

رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث عنوان کرد: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) تنها زنی است که ادامه دهنده نسل پیامبر گرامی اسلام (ص) بود.

آیت الله ری شهری یادآور شد: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) کمالات اختیاری غیراختصاصی هم داشت که می‌توان از این کمالات الگو گرفت؛ پاکی حضرت خدیجه (سلام الله علیها) از جمله کمالات اختیاری غیراختصاصی این بانوی بزرگوار بود و زنان و مردان جهان می‌توانند از این خصلت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) الگو بگیرند.

وی با بیان این که راستگویی و صداقت یکی دیگر از خصوصیات حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها)  بود، گفت: ایثار و انفاق از دیگر خصوصیات آن حضرت است.

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ره)، دفاع از اسلام را از دیگر ویژگی‌های حضرت خدیجه (سلام الله علیها) عنوان کرد و افزود: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) در شرایط غربت اسلام از دین اسلام و ارزش‌ها و عقاید اسلام دفاع کرد که از فضایل آن حضرت بود.

آیت الله ری شهری بیان داشت: مدیریت اقتصادی از جمله کمالات اختیاری غیراختصاصی حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) بود که نشان می‌دهد زنان امروز هم می‌توانند مدیریت اقتصادی داشته باشند.

وی تصریح کرد: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) در انتخاب همسر میزان‌ها و معیارهایی داشت و قرابت، کرامت، اخلاق نیکو و صداقت پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) را از جمله معیارهای انتخاب خود معرفی کردند و این مسئله هم می‌تواند زمینه ساز برای الگویی گیری از این شخصیت باشد.

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

دومین برنامه «رسم پروانگی» ویژه طلاب خوابگاهی برگزار شد
معاون تربیتی ‌فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری دومین برنامه «رسم...
رهبرمعظم انقلاب: از فرصت عرفه استفاده کنیم
رهبرمعظم انقلاب: از فرصت عرفه استفاده کنیم
نهمین نشست از سلسله‌نشست‌های تخصصی فلسفی برگزار می شود
مدیر پژوهشی دانشکده هدی از برگزاری نهمین نشست از سلسله‌نشست‌های تخصصی فلسفی به...
اعلام تعطیلی جامعه الزهرا(س) در روز ۲۷ آبان ماه
همه بخش های جامعه الزهرا(س) روز شنبه ۲۷ آبان ماه تعطیل است.