فرم جستجو

فعالیت‌های پژوهشی جامعه‌الزهرا(س) در هفته پژوهش تشریح شد

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا (س) فعالیت‌های پژوهشی و عملکرد یکساله این معاونت را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته پژوهش با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات پژوهشگاه جامعه الزهرا(سلام الله علیها)  برگزار شد، عنوان کرد: مهمترین هدف معاونت پژوهش در یک سال اخیر حرکت به سمت استانداردسازی سطح پژوهش­ در جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) و زمینه سازی مناسب جهت نگارش کتب­ پژوهشی و  مقالات علمی پژوهشی توسط پژوهشگران، اساتید و دانش پژوهان بوده است.

 

برگزاری ۱۲ کارگاه تخصصی ویژه اساتید و پژوهشگران جامعه الزهرا (س) در طول یک سال گذشته

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: در طول یک سال گذشته، ۱۲ کارگاه تخصصی ویژه اساتید، پژوهشگران و دانش‌پژوهان در ۹۸ ساعت و برای ۷۲۰ نفر برگزار شده است.

خانم غروی تصریح کرد: این کارگاه­ها از جهت کیفی (رویکرد تخصصی) برای اولین­بار برنامه‌ریزی و اجرا شده است، در این میان، کارگاه تخصصی «شیوه­ها و اصول نگارش مقاله نویسی علمی پژوهشی» که توسط دکتر احمد پاکتچی برگزار شد با شرکت ۲۹۰ نفر دارای بیشترین مخاطب بوده است.

 

برگزاری ۱۹ نشست علمی پژوهشی در جامعه الزهرا (س) از سال گذشته تا کنون

وی با اشاره به برگزاري نشست­های­ تخصصي در گرایش‌های مختلف، بیان کرد: در طول یک سال گذشته، سلسله نشست های تخصصی «تاریخ کلام امامیه در عصر حور ائمه(علیهم السلام» با حضور جمعی از پژوهشگران و اساتید گروه تاریخ و فلسفه ­و­ کلام و به مدت ۴۰ ساعت برگزار شد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: در یک سال اخیر، ۱۹ نشست علمی پژوهشی برای ۹۷۹ دانش پژوه برگزار شد که ۴ نشست درگرایش فقه و حقوق، ۴ نشست در گرایش تفسیر و علوم قرآن، یک نشست در گرایش مطالعات زن و خانواده، ۳ نشست در گرایش اخلاق و تربیت، ۳ نشست در گرایش فلسفه و کلام و ۴ نشست در گرایش تاریخ برگزار شد.

 

حضور بیش از ۳۰۰ خواهر طلبه در انجمن های علمی پژوهشی جامعه الزهرا (س)

دکتر غروی، تأسیس و راه اندازی انجمن‌های علمی پژوهشی طلاب جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) را یکی از فعالیت‌های معاونت پژوهش در یک سال اخیر عنوان کرد و ادامه داد: دفتر انجمن‌های علمی پژوهشی با هدف شناسایی و ساماندهی استعدادها و ذخایر علمی جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) در رشته‏های مختلف، ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي شكوفايي استعدادها، برانگيختن خلاقيت علمی و ‏پژوهشی دانش‌پژوهان از آذرماه ۱۳۹۴  فعالیت خود را آغاز کرد.

وی اضافه کرد: بیش از ۳۰۰ علاقمند در انجمن‌های علمی «تفسیر و علوم قرآن»، «فلسفه و کلام»، «تعلیم و تربیت اسلامی»، «فقه و اصول» و «مطالعات زن و خانواده» ثبت نام کردند و امسال، ۳ کارگاه، دو نشست و دو بازدید پژوهشی برای اعضای انجمن‌ها برنامه ریزی و اجرا  شد.

 

طراحی پژوهشکده مجازی بین المللی یکی از دستاوردهای ارزشمند جشنواره پژوهشی بین المللی بانو امین (ره)

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا (سلام الله علیها)، برگزاری جشنواره پژوهشی بین المللی بانو امین (ره) را از جمله بزرگترین برنامه‌های این معاونت در سال جاری برشمرد و تصریح کرد: هدف از برگزاری این جشنواره، شناسایی ظرفیت پژوهش بانوان طلبه و شناسایی بانوان پژوهشگر بوده است و از رهگذر این جشنواره علایق و سلیقه‌های بانوان شرکت کننده در عرصه پژوهش شناسایی شد.

دکتر غروی با بیان این که جشنواره بین المللی بانو امین (ره) دو دستاورد کلان دربر داشت، افزود: طراحی پژوهشکده مجازی بین المللی از جمله دستاوردهای این برنامه بود، به طوری که تا کنون ۶۱۲ طلبه در سطوح مختلف تحصیلی حوزه‌های علمیه در این طرح ثبت نام کرند.

وی ادامه داد: طلاب تا تاریخ ۳۰ دی ماه فرصت دارند تا عضو این پژوهشکده شوند و امیدواریم که این پژوهشکده در دهه فجر سال جاری راه اندازی شود.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: مجمع هم اندیشی مراکز پژوهشی حوزه مطالعات زن و خانواده از دیگر دستاوردهای جشنواره پژوهشی بین المللی بانو امین (ره) بود که در این راستا، مراکز و موسسات فعال در حوزه مطالعات زن و خانواده شناسایی و جهت تعامل با آنها اقدام می‌شود.

 

ثبت نام ۲۲۲ خواهر طلبه در طرح «دستیار پژوهش»

غروی با اشاره به اجرای طرح «دستیار پژوهش» در جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) در بهمن سال گذشته، اظهار داشت: این طرح در حقیقت، تربیت پژوهشگر و جذب آنان در گروه‌های پژوهشی مختلف است.

وی بیان کرد: در این طرح، دانش پژوهان شاغل به تحصیل در سطح ۳ و ۴ شناسایی و دوره‌های تربیت پژوهشگر برای آنها برگزار شد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: طرح «دستیار پژوهش» در ۶ گروه «اخلاق و تربیت اسلامی»، «تاریخ و سیره اهل بیت»، «تفسیر و علوم قرآنی»، «مطالعات زن و خانواده»، «فقه و اصول» و «فلسفه و کلام اسلامی» اجرا می‌شود و تا کنون ۲۲۲ نفر در این طرح ثبت نام کردند.

 

ایجاد و راه اندازی شبكه علمي در کتابخانه جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها)

غروی با بیان این که ایجاد و راه اندازی شبكه علمي در کتابخانه جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) یکی از کارهای ارزنده معاونت پژوهش در طول یک سال گذشته است، گفت: شبکه علمی جهت گردآوری، ذخیره، سازماندهی، اشاعه اطلاعات و دانش به شکل دیجیتالی و همچنین دسترسی به منابع کمیاب و نایاب در سال ۱۳۹۴ ایجاد شد.  

وی با بیان این که شبکه علمی جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) در سه بخش به بهره‌برداری رسید، افزود: بخش کتابخانه دیجیتال، حاوی ۱۷ سایت علمی با امکان دسترسی به بیش از  یک میلیون و ۱۶۲ هزار کتاب الکترونیکی و بخش پایگاه­های پژوهشی، حاوی ۱۸ سایت علمی با دسترسی به بیش از یک میلیون و ۴۱۵ هزار داده علمی مجلات و نشریات از جمله بخش‌های شبکه علمی است.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: بخش نشریات و فرهنگ حاوی  ۱۸ سایت با امکان دسترسی به بیش از ۳ میلیون و ۵۰۳ هزار مقاله علمی جهت سهولت دسترسی پژوهشگران به منابع الکترونیکی سومین بخش شبکه علمی است که مورد استفاده طلاب پژوهشگر قرار می‌گیرد.

 

طراحی و اجرای کلان پروژه‌های پژوهشی در جامعه الزهرا (س)

غروی، طراحی و اجرای کلان پروژه‌های پژوهشی را از دیگر فعالیت‌های معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) عنوان کرد و گفت: گروه‌های پژوهشی تاریخ، اخلاق و تربیت، فقه و حقوق و تفسیر از سال گذشته بخشی از فعالیت‌های خود را در قالب کلان پروژه‌های پژوهشی  برنامه ریزی کردند.

وی بیان داشت: از سال گذشته تا کنون، یک کلان پروژه در گروه تاریخ، ۴ کلان پروژه در گروه تفسیر، یک کلان پروژه در گروه فقه و حقوق و دو کلان پروژه در گروه اخلاق و تربیت طراحی و در حال اجرا است.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: گرچه گروه فلسفه کلان پروژه نداشته است، اما دو کتاب ارزنده شامل «فاعلیت نفس در جهان خارج (تحلیلی بر اصول، نتایج و لوازم کاربردی بر اساس آراء صدرالمتألهین)»  و «تمایزات عقلانیت ناب با روش شبه عقلانی» مورد نگارش قرار داده است.

 

بررسی بیش از ۲۶۰ اثر در شورای نشر معاونت پژوهش در طول یک سال گذشته

غروی به شورای نشر آثار پژوهشی جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و تصریح کرد: شورای نشر معاونت پژوهش، متشکل از ۶ نفر از فضلا و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است و در راستای حمایت از آثار مکتوب دانش‌پژوهان و اساتید فعالیت می‌کند.

وی افزود: این شورا از سال گذشته تا کنون، بیش از ۲۶۰ اثر در رشته‌های «تفسیر و علوم قرآنی»، «تاریخ اسلام»، «تعلیم و تربیت»، «فلسفه و کلام»، «فقه و حقوق»، «مطالعات اجتماعی»، «شیعه‌شناسی»، «اسلام‌شناسی»، «زن و خانواده»، «هنر و رسانه» و... بررسی کرده است و ۱۷اثر به تأیید شورای نشر معاونت پژوهش رسیده است که ۷ اثر در دست چاپ و انتشاراست و ۱۲ اثر در مرحله اصلاح نهایی است.

 

عضویت بیش از ۱۵ هزار نفر در کتابخانه جامعه‌الزهرا (س)

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به فعالیت کتابخانه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و بانک اطلاعات موجود در کتابخانه، گفت: این کتابخانه در جلسات کنسرسیوم مجمع تخصصی کتابخانه‌های ایران(مکتا) شرکت فعال دارد و اعضای این کتابخانه می‌توانند با کارت کتابخانه از کتابخانه‌های تخصصی دیگر استفاده کنند.

غروی ‌افزود: کتابخانه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیش از ۱۵ هزار و ۳۰۰ نفر عضو دارد که بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ نفر آنها فعالیت مستمر دارند و عضو فعال هستند.

وی تصریح کرد: کتابخانه مرکزی دارای ۲۶ هزار و ۲۱۱ عنوان و ۵۸ هزار و ۳۱۷ جلد کتاب به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی است؛ همچنین در کتابخانه تخصصی پژوهشی جامعه‌الزهرا (سلام الله علیها)، بیش از دو هزار و ۶۰۰ کتاب به زبان‌های فاریس و عربی در حوزه‌های مختلف وجود دارد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: سالن مطالعه کتابخانه جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) در یک طبقه کامل و در مساحت ۷۳۰ متر با ظرفیت ۳۰۰ میز و صندلی برای طلاب و پژوهشگران تجهیز شده است.

غروی با بیان این که بیش از صد نشریه تخصصی و علمی پژوهشی در آرشیو نشریات وجود دارد، گفت: در حال حاضر بیش از سه هزار و ۸۰۰ عنوان پایان‌نامه در پایگاه نرم‌افزار کتابخانه ثبت و سازمان دهی شده است.

 

تفاهم نامه های پژوهشی جامعه الزهرا (س) با نهادهای علمی

وی به تفاهم نامه‌های معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) با دیگر مراکز علمی پژوهشی در طول یک سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: تفاهم نامه با کتابخانه‌های تخصصی قم و تشکیل مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم تحت عنوان «مکتا» از جمله تفاهم نامه‌هایی است که در طول یک سال گذشته به امضا رسیده است.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: تفاهم­نامه همکاری در برگزاری همایش ملی بین­رشته‌ای «انسان، جامعه، سلامت» از دیگر تفاهم نامه‌هایی بود که به منظور توسعه فعالیت‌­های علمی پژوهشی در حوزه­های تخصصی و استفاده از توانمندی­های فکری و تجربه­های علمی و عملی بین دانشگاه قم و جامعه‌‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) منعقد شد.

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

کرسی ترویجی «سقط جنین و جایگاه انسان در نظام هستی» در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود
کرسی ترویجی «سقط جنین و جایگاه انسان در نظام هستی» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌...
آمادگی طلاب جامعه الزهرا(س) برای حضور در جشنواره علامه حلی
آمادگی طلاب جامعه الزهرا(س) برای حضور در جشنواره پژوهشی علامه حلی
جامعه الزهرا(سلام الله علیها) یکی از برکات انقلاب اسلامی است
آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید، جامعه الزهرا(سلام الله علیها...
«هرمنوتیک و فهم قرآن با رویکرد پاسخ به شبهات» در جامعه‌الزهرا(س) تبیین شد
«هرمنوتیک و فهم قرآن با رویکرد پاسخ به شبهات» با حضور و ارائه حجت الاسلام و...