فرم جستجو

شخصیت زن با طرح تفکرات فمینیستی مورد هدف قرار گرفته است

حجت الاسلام والمسلمین راشد یزدی گفت: امروز در دوره جاهلیت ثانوی قرار داریم، به طوریکه با طرح تفکرات فمینیستی و تساوی حقوق زن و مرد، شخصیت زن را مورد هدف قرار داده اند.

حجت الاسلام والمسلمین راشد یزدی گفت: امروز در دوره جاهلیت ثانوی قرار داریم، به طوریکه با طرح تفکرات فمینیستی و تساوی حقوق زن و مرد، شخصیت زن را مورد هدف قرار داده اند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدکاظم راشدیزدی» در جلسه معرفتی اردوی طلاب مدرسه علمیه نیمه وقت صبح که در دومین روز اقامت طلاب در مشهد مقدس برگزار شد، به جایگاه ویژه زن در عالم خلقت و وظیفه بانوان طلاب در تقویت، رشد و القای این جایگاه به دیگر بانوان پرداخت.

استاد اخلاق حوزه علمیه مشهد با اشاره به قانون زوجیت و آیه شریفه «وَمِن کُلِّ شَیْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَیْنِ؛ و از هر چيزي‌ ما دو جفت‌ آفريديم‌»، اظهار داشت: زوجیت از کوچکترین ذرات عالم تا اجرام آسمانی حکم فرماست؛ بر این اساس، زن و مرد مکمل و متمم یکدیگر هستند.

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی افزود: براساس آمار سازمان ملل، تعداد موالید دختر و پسر در جهان باهم یکسان است، اما از آنجا که مردان در جریان حوادث زندگی بیشتر دچار تلفات می‌شوند، تعداد زنان همواره بیشتر ازمردان است.

وی به مظلومیت زن در تاریخ بشریت و در دوره جاهلیت اولی اشاره کرد و گفت: در کشورهای زنده دنیا از جمله چین، هند، ایران، یونان و مصر تا ظهور اسلام، ناهنجاری‌های ثبت شده ای مانند زنده به گور کردن دختر نسبت به زن وجود دارد که در سوره شمس «وَ إِذَا الْمَوْءُدَةُ سُئِلَتْ بِأَىِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ؛ و آنگاه که از زنده به گور شده پرسش شود: به کدامین گناه کشته شده است؟» به این موضوع اشاره شده است.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: زنان همواره مورد ظلم قرار می‌گرفتند، از جمله در چین اگر زنی دو دختر داشت و صاحب دختر سوم می‌شد، مادر را می‌کشتند؛ در هند معتقد بودند که زن وفادار باید بعد از مرگ شوهر، خود را در آتش بیفکند.

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی اضافه کرد: کتاب‌های مقدس، زنان را چنان تحقیر می‌کردند که او را قابل حشر و نشر نمی دانستند، حتی شخصیت‌هایی چون افلاطون و سقراط جملات نامناسبی درباره زن نقل کردند؛ در عربستان نیز زن جزو وسایل خانه به شمار می‌رفت.

وی تصریح کرد: امروز در دوره جاهلیت ثانوی قرار داریم، به طوریکه با طرح تفکرات فمینیستی و تساوی حقوق زن و مرد، شخصیت زن را مورد هدف قرار داده اند.

استاد اخلاق حوزه بیان داشت: با توجه به اینکه زن، موجود و عنصری لطیف، ظریف، نجیب و شریف است، باید این ویژگی‌های چهارگانه را حفظ کرده و به مهمترین نقش خود که دختری، همسری ومادری است، اولویت داده و شخصیت خود را رشد دهد.

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی یادآور شد: متأسفانه تفکر و اندیشه فمینیسمی باعث تخریب شخصیت بانوان شده، به گونه ای که مهمترین نقش زن را از او گرفته اند.

وی عنوان کرد: در دنیای امروز که بحث تساوی زن ومرد مطرح شده، شیوه جدیدی از ظلم به بانوان صورت می‌گیرد، چون واگذار کردن بعضی مشاغل به زنان ظلم است؛ زن باید کارهایی ظریفی که با خلقتش تناسب دارد انجام دهد.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه زنان سه مرحله دختر بودن، همسر بودن و مادر بودن را پشت سر می‌گذارند، اظهار داشت: خداوند درباره مرحله اول یعنی دختر بودن در آیه ۴۹ سوره شوری می‌فرماید: «یَهَبُ لِمَن یَشَآءُ إِنَاثاً وَیَهَبُ لِمَن یَشَآءُ الذُّکُورَ؛ به هر که بخواهد دختران بخشد و به هر که بخواهد پسران بخشد».

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی افزود: در این آیه، ابتدا به خلقت دختر وسپس به خلقت پسر اشاره می‌کند، پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «هرکه اولین فرزندش دختر باشد خداوند درهای رحمت را به روی او بازمی‌کند»؛ رسول خدا درباره این مرحله از زندگی دخترش فرمودند: «فداها أبوها» و حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) را «ام أبیها» نامیدند.

وی به مرحله همسری زنان اشاره کرد و گفت: خداوند در آیه ۲۱ سوره روم، زنان را مایه آرامش و رحمت معرفی می‌کند و می‌فرماید: «هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَ أَنْتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ؛ همسران شما، لباس شما هستند و شما لباس آنها (هر دو زينت هم و سبب حفظ يكديگريد».

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به مرحله سوم یعنی مادری، تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) به جوانی که قصد ازداواج داشت، فرمودند: «مادر خوبی برای کودکانت بگیر» و نیز فرمودند: «اگر پدر و مادرتان با هم شما را صدا زدند، اول به مادر پاسخ بده».

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی تأکید کرد: از آنجا که خداوند متعال، پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) را به عنوان الگو واسوه معرفی می‌کند وتبعیت از آن حضرت را برای ما لازم می‌داند، شایسته است شان وجایگاه زنان در جامعه رعایت شود.

وی در پایان به بانوان طلبه توصیه کرد که در تبیین شخصیت واقعی زن وارد عرصه شده وتلاش کنند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

مراسم افتتاحیه اردوی «فجر رضوی» برگزار شد
مراسم افتتاحیه اردوی «فجر رضوی» با حضور جمعی از طلاب مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(...
ایمان و تقوا؛ شرط رسیدن به مقام عالمه غیرمعلمه است
استاد شیرازی در مراسم فارغ‌التحصیلی دوره عمومی سطح دو عنوان کرد: کسی عالم،...
جلسه دفاعیه پایان‌نامه «نقش نواب اربعه در هدایت شیعیان» برگزار می‌شود
جلسه دفاع از پایان‌نامه سطح سه با موضوع «نقش نواب اربعه در هدایت شیعیان» توسط...
هفتمین مرحله دوره نهج‌البلاغه‌خوانی برگزار می‌شود
مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری مرحله هفتم از دوره...