فرم جستجو

نگاهی به کتاب ایران جوان بمان+ دانلود فایل پاورپونت

نویسنده در کتاب ایران جوان بمان با نگاه آینده نگرانه در مساله جمعیت، انفجار سالمندی را به عنوان یک خطر دانسته و هزینه های بالای نگهداری سالمندان، کم شدن نیروی کار و در نتیجه کاهش تولید، مهاجرت، ضعیف شدن نیروی دفاعی کشور و کاهش جمعیت جوان و نخبه کشور را از عواقب آن برشمرده است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، کتاب ایران جوان بمان به قلم محسن عباسی ولدی در ۳۲۵ صفحه به موضوع سیاست های کنترل جمعیت و خطر پیری در کشور پرداخته است.

نویسنده در این کتاب با بررسی تاریخچه کنترل جمعیت در ایران، دلایل کنترل حمعیت در دهه شصت را مورد بازبینی قرار داده است. وی در بخشی از این کتاب با عنوان «در کجا اشتباه کردیم؟» آورده است: «در شرایط خاصی مسئولان نظام با در نظر گرفتن برخی از مصالح عمومی کشور به این نتیجه رسیدند که باید سیاست محدود کردن فرزندآوری در کشور اجرایی شود. این که آیا اصل این سیاست حتی با در نظر گرفتن همان مصالح مقطعی درست بود یا نه بماند؛ اما در این تردیدی نیست که مصالح مقطعی باید سیاست مقطعی داشته باشد؛ ولی ما برای یک مصلحت مقطعی، سیاستی بدون حد و مرز را اجرا کردیم که بدون تردید اشتباه بزرگی بود.»

نویسنده در ادامه با نگاه آینده نگرانه در مساله جمعیت، انفجار سالمندی را به عنوان یک خطر دانسته و هزینه های بالای نگهداری سالمندان، کم شدن نیروی کار و در نتیجه کاهش تولید، مهاجرت، ضعیف شدن نیروی دفاعی کشور و کاهش جمعیت جوان و نخبه کشور را از عواقب آن برشمرده است.

وی در ادامه به شبهات موجود درباره فرزندآوری مانندمشکل اشتغال، کمبود فضای آموزشی، اقتصاد خانواده ها، کمبود منابع طبیعی و موانعی که در مسیر فرزندآوری وجود دارد مانند مخالف بزرگترها، طعنه های مردم، وقت نداشتن برای تربیت و بی حوصلگی همسر، نبود مسکن اجاره ای برای خانواده های پرجمعیت و ... پاسخ داده است.

نویسنده در بخشی از این کتاب با عنوان  «معایب تک فرزندی»، احساس تنهایی، لوس شدن، از دست دادن استقلال شخصیت، ضعف داشتن در به کارگیری قانون زندگی، اضطراب شدید پدر و مادر، از بین رفتن نسل عمو و عمه و دایی و خاله، خلا عاطفی و اضطراب و فشار در نگهداری والدین هنگام سالمندی را از این معایب برشمرده است.

در بخشی از این کتاب آمده است: «بسیاری از افرادی که در خانواده های پرجمعیت بزرگ شده اند، انسانهای مستقلی هستند که در زندگی به دیگران اتکا نمی کنند. آنها در محیط پرجمعیت خانواده متوجه می شوند هر کسی باید گلیم خود را از آب بیرون بکشد و خانواده تنها در اندازه یک زمینه ساز می تواند کمک کارشان باشد؛ از همین رو تمام تلاش خود را بکار می گیرند تا بتوانند با بیشترین استفاده از امکانات به بالاترین نقاط کمال برسند؛ اما تک فرزندها نسبت به اینها انگیزه کمتری برای تلاش دارند؛ زیرا تمام امکانات خانواده در اختیار آنان قرار دارد. از همین رو به شدت وابسته به خانواده بار آمده و استقلال شخصیت خود را از دست می دهند.»

گفتنی است، کتاب ایران جوان بمان نوشته محسن عباسی ولدی از سوی انتشارات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) به زیور طبع آراسته شده است.

فایل پاورپونت کتاب را از اینجا دانلود کنید.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

جامعه الزهرا(س)، سه شنبه، بیست و یکم دی، تعطیل است
در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، جامعه الزهرا(س) همزمان با حوزه های علمیه...
دشمنان در قضایای اخیر هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل به وجود آورند
رهبر معظم انقلاب گفتند: در قضایای چند روز اخیر، دشمنان ایران با ابزارهای...
به همت کانون هلال مهر جامعه الزهرا(س)؛ کارگاه «فشار و قند خون» برگزار می‌شود
دبیر انجمن علمی‌فرهنگی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) گفت: کارگاه «فشار و قند...
نشاط بانوی ایرانی در قاب غفلت
در جامعه ایران با توجه به نبود زیر ساخت های مناسب برای اوقات فراغت بانوان؛...