فرم جستجو

سفر اربعین، کلاس درسی ارزشمند است

حجت الاسلام و المسلمین هاشمیان ضمن قدردانی از تلاش‌ مسئولان در فراهم نمودن شرایط اعزام کاروان «همپای قافله»، سفر اربعین را برای بانوان طلبه، حضور در کلاس درسی ارزشمند دانستند.

به گزارش دفتر روابط عمومی و بین الملل، صبح روز سه‌شنبه، هجدهم آبان، نشست شورای جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با حضور مدیران ارشد، مسئولان و کارشناسان برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمیان در ابتدای این نشست با بیان روایتی از حضرت امام صادق(علیه السلام) به تشریح سیره‌ی اجتماعی حضرت امیرالمومنین علی(علیه السلام) در ارتباط با مردم پرداختند.

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ عَمَّارٍ السَّابَاطِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام قَالَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ عليه السلام يَقُولُ لِيَجْتَمِعْ فِي قَلْبِكَ الِافْتِقَارُ إِلَى النَّاسِ وَ الِاسْتِغْنَاءُ عَنْهُمْ فَيَكُونَ افْتِقَارُكَ إِلَيْهِمْ فِي لِينِ كَلَامِكَ وَ حُسْنِ بِشْرِكَ وَ يَكُونَ اسْتِغْنَاؤُكَ عَنْهُمْ فِي نَزَاهَةِ عِرْضِكَ وَ بَقَاءِ عِزِّك.

امام صادق(علیه السلام) می فرماید: حضرت علی(علیه السلام) پیوسته می‌فرمود: باید دو چیز در قلب تو جمع شود؛ یکی افتقار به مردم و دیگری استغنای از آنها؛ نیاز تو به مردم در نرم سخن گفتن و خوش‌رفتاری با آنهاست و بی‌نیازی از آنان در حفظ عزت و آبروی توست.

مدیر محترم جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در تبیین این حدیث بیان داشتند که حضرت، بیان نرم و لیّن با مردم را توصیه نموده، افتقار به مردم را در همین خوشرویی و نرمی و تواضع، می‌دانند و از سوی دیگر امر به بی‌نیازی از مردم می‌فرمایند و حفظ عزّت و آبروی انسان را در گرو استغنای از مردم در طلب و خواستنِ چیزی می‌دانند و جمع این دو را در قلب، از منش مسلمانی عنوان می‌کنند.

ایشان با بیان اینکه تواضع در برابر مردم و نرمی و آرامش در پاسخ‌گویی به نیازهای آنان باید مبنای برخوردهای ما با ایشان باشد، افزودند که در فضاهایی مثل جامعه‌الزهرا(سلام الله علیها) تواضع علمی اساتید و مسئولان می‌تواند یکی از جلوه‌های افتقار به مردم  در برخورد با طلبه‌ها باشد.

سپس با اشاره به سفر اخیر خود در بازدید از مراکز دینی کشور روسیه، که به دعوت اداره مفتیات این کشور انجام شده بود؛ ظرفیت این مراکز و مدارس را در همکاری‌های دینی و تعاملات علمی با مراکز ایران اسلامی بسیار ارزنده قلمداد کردند و جمعیت شیعیان و فعالیت‌های فرهنگی ایشان را یکی از امتیازات مناسب در گسترش این همکاری‌ها دانستند و از مدیران ارشد خواستند که زمینه‌های توسعه همکاری‌ها را مورد بررسی قرار داده، فراهم نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمیان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از تلاش‌های موثر بخش‌های مختلف جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در راه‌اندازی کاروان‌های «همپای قافله» حضور بانوان طلبه را در این سفر معنوی، شرکت کردن در کلاس درسی ارزشمند دانستند و همچنین خواستار توجه و مجاهده بخش‌های مختلف برای جلوگیری از آسیب های احتمالی در خدمت‌رسانی به مراجعان و فراگیران حاضر در مجموعه شدند.

سپس دکتر «محمد جواد احمدی لو»، سرپرست دفتر فناوری اطلاعات، به بیان گزارشی از فعالیت‌هایی که با هدف تامین امنیت شبکه و زیرساخت‌ها و تامین امنیت برنامه‌های کاربردی و پایگاه داده، انجام شده است پرداخته، با تأکید بر سه محور اصلی محرمانگی، یکپارچه بودن و دسترسی نظام‌مند به اطلاعات، به پرسش‌های حاضران پاسخ گفتند.

یکی دیگر از موضوعات طرح شده در این نشست، هم‌اندیشی درباره‌ی برگزاری همایش روسا و مشاوران آموزش و پرورش در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) بود؛ این همایش دو روزه که در آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد در پی تعامل معاونت آموزش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با مدیریت کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش  و با هدف جذب نخبگان و نمایش جلوه‌هایی از پویایی حوزه علمیه خواهران برگزار خواهد شد؛ امید است که به دنبال برگزاری این همایش، نمایندگان استان‌های مختلف با انتقال مناسب فعالیت‌ها، برنامه‌ها و ظرفیت‌های تحصیلی بی نظیر در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) زمینه‌های انتخاب آگاهانه دانش‌آموزان نخبه را برای ادامه تحصیل در علوم حوزوی فراهم آورند.

حجت الاسلام والمسلمین «سید سجاد هاشمیان» با اشاره به اینکه نخبه‌پروری و نخبه‌گزینی در حوزه علمیه یکی از عوامل موثر در تعالی این نهاد است؛ ادامه دادند آموزش و پرورش یکی از مهم‌ترین مراکزی است که باید با آن تعامل داشته باشیم و از این تعامل به شجره‌ مبارکی تعبیر نمودند که اگر درست غرس شود، ثمرات پرباری برای ما به دنبال خواهد داشت.

این نشست با تأکید مدیران محترم درباره اهمیت فعالیت مستقل و مدون «اداره نخبگان و استعدادهای برتر»  و توافق برای همکاری در برگزاری هر چه بهتر این همایش، پایان یافت.

 

 

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

اعزام ۳۵۰ بانوی مبلغ به کشورهای مختلف در ماه مبارک رمضان
مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان این که بانوان مبلغ آماده جهاد...
سکوت در برابر کشتار شیعیان نیجریه، تأسف بار است
حجت الاسلام والمسلمین هاشمیان، در پیامی جنایات ارتش نیجریه علیه مسلمانان این...
مهمترین سرمایه های کشور جوانان هستند نه چاه های نفت
مهمترین سرمایه های کشور جوانان هستند نه چاه های نفت
کرسی ترویجی «ارهاص و معجزه» برگزار می شود
کرسی ترویجی «ارهاص و معجزه؛ تطور مفهومی و تبیین رویکردهای سده اخیر» از سوی...