فرم جستجو

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان؛ پیاده روی اربعین پدیدآورنده اقتدار امت اسلامی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که اجتماع قلوب را در اربعین می توان دید، گفت: بعد اجتماعی و سیاسی سفر اربعین مایه قدرت و عزت اسلام می شود؛ پیاده روی اربعین پدیدآورنده اقتدار امت اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا (سلام الله علیها)، حجت الاسلام و المسلمین «علیرضا پناهیان» در همایش بزرگ اربعین هم پای قافله که در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا (سلام الله علیها) به همت معاونت تربیتی فرهنگی برگزار شد، عنوان کرد: یکی از علامت های مومن علاقه داشتن به زیارت حضرت اباعبدالله در کربلا است.

وی ادامه داد: یکی از اسراسر ایمان این است که انسان علاقه زیارت به اهل بیت (علیهم السلام) را در دل خود پیدا می کند.

 

علاقه به زیارت امام حسین (علیه السلام) از هدایای ویژه خداوند است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که خداوند ایمان را محبوب دل های مومنین قرار می دهد، گفت: در روایات آمده است که خداوند هدیه ای به قلب انسان می دهد که ایمان را محبوب دل قرار می دهد که این ایمان محبوب، همان اهل بیت (علیهم السلام) هستند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان اظهار داشت: علاقه پیدا کردن به زیارت امام حسین (علیه السلام) از هدایای ویژه خداوند است، گریه کردن هم از این جنس است، این که ما می توانیم اشک بریزیم وعده پیامبر است که فرمود: «قطره خون امام حسین علیه السلام هرگز سرد نمی شود».

 

گریه بر امام حسین (علیه السلام) به اقتدار امت اسلامی کمک می کند/ گریه بر امام حسین (علیه السلام) یک معجزه است

وی با بیان این که گریه بر امام حسین (علیه السلام) به اقتدار امت اسلامی کمک می کند، افزود: مصیبت بستگان در قلب انسان به مرور زمان سرد می شود اما مصیبت امام حسین (علیه السلام) به گونه ای است که هیچ گاه سرد نمی شود. 

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: مومنین در تمام طول عمر، متأثر از ذکر مصیبت امام حسین (علیه السلام) هستند و این تأثر هدیه ای ویژه از سوی خداوند است؛ فردی که بر امام حسین (علیه السلام) گریه می کند، صفای باطن می کند و اظهار کراهت از کفر دارد.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان تصریح کرد: گریه بر امام حسین (علیه السلام) یک کار عادی نیست بلکه یک معجزه است، بنا به روایات اهل بیت (علیهم السلام)، جابجا کردن کوه ها آسان تر از جابجا کردن دل ها است.

 

امام حسین (علیه السلام) در قلب ها نفوذ دارد

این خطیب برجسته با بیان این که حتی افراد غیرمسلمان به امام حسین (علیه السلام) ارادت دارند، یادآور شد: ارادت غیرمسلمانان در اثر صفای باطن و ارتباط است؛ امام حسین (علیه السلام) در قلب ها نفوذ دارد و خداوند این کار را کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان ادامه داد: اگر زیارت امام حسین (علیه السلام) منهای علاقه باشد، باز این زیارت یک عبادت پرثواب است و برای هر قدم آن زیارت یک حج و عمره می گذارند؛ در احادیث و روایات، حتی برای یک قدم ثواب شهادت هم نوشته شده است.

 

زیارت امام حسین (علیه السلام) یک عبادت پرنور است

استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: زیارت امام حسین (علیه السلام) یک عبادت پرنور است که مانند آب و غذا مورد نیاز انسان است.

وی تصریح کرد: بسیاری از بی قراری های ما به خاطر کمبود نور است، نور، بینایی و نشاط برای انسان می آورد و سختی های زندگی انسان را کاهش می دهد و انسان را به آرامش می رساند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با اشاره به اینکه اگر عملی را به خاطر خدا انجام دهید، نورانی می شوید، بیان کرد: ما باید نیاز خود را به نور کشف کنیم، ما علاوه بر علاقه ای که نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) داریم، نیاز به نور اهل بیت (علیهم السلام) هم داریم.

وی با بیان این که انسان علاوه بر نیازهای مادی و دنیوی، به نور هم احتیاج دارد، عنوان کرد: وقتی انسان مدتی شدیدا غرق در نور باشد، نورانی می شود، زمانی که از نور بیرون بیاید، عطش به نور در وجود او بیدار می شود.

 

نیاز به نور در زائران حسینی باید بیدار شود

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: زیارت امام حسین (علیه السلام) باعث می شود که انسان غرق نور شود و نور، قلب انسان را لطیف می کند، زائران حسینی تجربه نورانی شدن را درک می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان این که نیاز به نور در زائران حسینی باید بیدار شود، افزود: زائران حسینی باید بتوانند نورانیتی که در سفر اربعین کسب کردند را حفظ کنند، اگر انسان مدتی نورانی زندگی کند، می تواند نورانیت را حس کند و نیاز به آن را در دل خود احساس کند.

 

پیاده روی اربعین پدیدآورنده اقتدار امت اسلامی است/ اجتماع قلوب را در اربعین می توان دید

وی گفت: وجه سومی که برای زیارت امام حسین (علیه السلام) می توان برشمرد، وجه اجتماعی، سیاسی و اقتدار امت اسلامی است؛ امروز با وجود این که ناامنی شدیدی در منطقه وجود دارد، امام حسین (علیه السلام) بیش از ۲۰ میلیون زائر را پیرامون خود گرد آورده است و این معجزه الهی است.

استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر این که پایان فر هنگ منحط غربی با اربعین دیده می شود، تأکید کرد: غربی ها در ساختن فیلم و فرهنگ، قوی هستند، اما نمی توانند دو میلیون نفر را در کنار خود جمع کنند تا در کنار هم گریه کنند، زیرا امروز بین مردم غرب عاطفه وجود ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان عنوان کرد: بعد اجتماعی و سیاسی سفر اربعین مایه قدرت و عزت اسلام می شود؛ پیاده روی اربعین پدیدآورنده اقتدار امت اسلامی است و وقتی در عرصه جهاد و سیاست قدم برمی داریم، ثواب دیگری دارد.

وی با بیان این که اجتماع قلوب را در اربعین می توان دید، اظهار داشت: در اربعین مردم به هم علاقمند هستند و  این مردم علاقمند به یکدیگر، پرقدرتمندترین مردم هستند.

 

در جریان پیاده روی عظیم اربعین، قدرت اسلام به نمایش گذاشته می شود

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در جریان پیاده روی عظیم اربعین قدرت اسلام به نمایش گذاشته می شود و کار کردن برای قدرت اسلام بالاترین وظیفه است و بالاترین اجر را دارد.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان بیان کرد: حضرت امام (ره) می فرماید که فلسفه این همه پاداش که برای زیارت امام حسین (علیه السلام) و گریه بر آن حضرت وجود دارد، همه آن سیاسی است.

وی با بیان این که راه به دست آوردن امنیت، رفاه و آرامش این است که قدرت داشته باشیم، گفت: قدرت با اتحاد قلبی ملت پدید می آید و شما بزرگترین همایش سیاسی عالم را در اربعین می بینید.

 

اربعین زمینه ای برای مقدمه سازی ظهور است

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: شما در اربعین برای ظهور مقدمه سازی می کنید، زیارت اربعین برای این است که به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) کمک کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان تأکید کرد: علاقه به زیارت امام حسین (علیه السلام) هدیه ویژه الهی است و دست خود ما نیست، همچنین کسب نور و درک نورانیت این سفر معنوی مهم و پرثواب ترین عبادت است.

وی بیان کرد: پیاده روی اربعین در عبادت جایگاه ویژه ای دارد و بنا به روایات اسلامی هر قدم پیاده روی برای امام حسین (علیه السلام)، یک حج است.

 

نگویید: «یا امام حسین (علیه السلام) عنایتی به ما بکن»!

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: برای این که بهره این سفر برای شما زیاد شود، باید توجه کنید که اهل بیت (علیهم السلام) به زائر کربلا علاقه دارند، بنابراین در طول سفر شرمنده محبت اهل بیت (علیهم السلام) باشید؛ نگویید که یا امام حسین (علیه السلام) عنایتی به ما بکن؛ این نوع دعا درست نیست.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان ادامه داد: شما زائرین اربعین باید شرمنده محبت اهل بیت (علیهم السلام) باشید که این سفر نصیب شما شده است و از آنها عذرخواهی کنید، از محبتی که خدا به شما دارد نشاط داشته باشید؛ این خوشحالی سرمایه اشک از سر محبت شما و معنویت شما خواهد شد.

وی اضافه کرد: بعد از سفر اربعین، کمبود محبت ها جبران می شود و انسان سیراب می شود، بنابراین نیت خود را برای این سفر خالص کنید و آمادگی برای انجام این عبادت را پیدا کنید.

 

عاطفه میان مردم در پیاده روی اربعین موجب اقتدار امت اسلامی می شود

استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: بسیاری از زائرین در طول مسیر مشغول تماشا می شوند، در حالی که انسان باید در خود غرق شود و باعظمت ترین عبادت ممکن در عالم را انجام دهد.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان افزود: زائر امام حسین (علیه السلام) در این سفر به هر که خدمت کند، امام حسین (علیه السلام) از او تشکر می کند؛ همچنین این عاطفه موجب اقتدار امت اسلامی می شود.

وی اضافه کرد: بهترین نمازها و قرآن ها را در این سفر می توان خواند، بهترین نماز شب ها را در سفر اربعین می توان خواند، از این سفر استفاده بهینه داشته باشید.

استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: زائرین اربعین از این سفر معنوی و قدسی تقوا جمع کنند و از سخنان باطل و نابجا بپرهیزند، زمانی که خسته شدند، به یاد مصائب اهل بیت (علیهم السلام) بیفتند تا دل خود را صفا دهند و ارتباط عاطفی برقرار کنند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان تاکید کرد: در این سفر نورانی فرج حضرت ولیعصر (عجل الله تعالی فرجه) را تسهیل کنیم.

 

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

نشست علمی امتداد حکمت متعالیه در ساحت علوم انسانی برگزار می شود
دانشکده هدی نشست علمی امتداد حکمت متعالیه در ساحت علوم انسانی را برگزار می کند.
جمعی از طلاب جامعه‌الزهرا(س) در تجمع بزرگ ۹ دی طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه شرکت کردند
جمعی از طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تجمع بزرگ ۹ دی طلاب و فضلای حوزه‌...
علمای زیادی میهمان سفره حضرت معصومه(س) بودند
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین جعفری با بیان اینکه همه علما بر سر سفره حضرت معصومه(سلام...
دشمنان در قضایای اخیر هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل به وجود آورند
رهبر معظم انقلاب گفتند: در قضایای چند روز اخیر، دشمنان ایران با ابزارهای...