فرم جستجو

استاد حوزه ویژگی های شیعیان مورد محبت اهل بیت(ع) را تببین کرد

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین طباطبایی با اشاره به حدیثی از امام صادق(علیهم‌السلام)، ویژگی‌های شیعیان مورد محبت اهل بیت(علیهم‌السلام) را تبیین کرد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سیدعلی طباطبایی» روز پنجشنبه در ششمین محفل عزاداری دهه اول محرم که در حسینیه امام خمینی(ره) جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد، عنوان کردند: پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ أَسَاسٌ‏ وَ أَسَاسُ‏ اَلْإِسْلاَمِ‏ حُبُّنَا أَهْلَ اَلْبَيْتِ‏؛ برای هر چیز پایه و اساسی است و اساس اسلام حب و دوستی نسبت به ما اهل بیت(علیهم‌السلام) است».

 

محبت خاص اهل بیت(علیهم‌السلام) شرایط مخصوص دارد

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه محبت اهل بیت(علیهم‌السلام) نسبت به شیعیان، عمومی و یا خاص است، تصریح کرد: روایات متعددی درباره محبت عمومی اهل بیت(علیهم‌السلام) نسبت به شیعیان بیان شده است.

وی با تصریح بر اینکه محبت خاص اهل بیت(علیهم‌السلام) اثر خاص و شرایط مخصوص دارد، گفت: امام صادق(علیه‌السلام) می فرمایند: «انا نحب من شیعتنا من کان عاقلا، فهما، فقیها، حلیما، مداریا، صبورا، صدوقا، وفیا؛ ما، شیعه ای را که عاقل، فهیم، دانا، بردبار، مداراکننده، شکیبا، راستگو و وفادار باشد، به یقین دوست داریم».

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی ادامه داد: با توجه به این حدیث، اگر شیعه ای دارای این هشت ویژگی باشد،  محب اهل بیت علهیم السلام می شود.

وی اظهار داشت: اگر این هشت ویژگی در یک مؤمن جمع شود، آن  مؤمن جزء اصحاب و محبان خاص اهل بیت(علیهم‌السلام) خواهد بود.

 

اهمیت «عقل» در جوامع روایی

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: اهل بیت(علیهم‌السلام) شیعه عاقل، اهل فهم، اهل تفقه، بردبار، اهل مدار را که نه تنها صابر، بلکه صبور و نه تنها صادق، بلکه صدوق و اهل وفا باشد، دوست می دارند و نسبت به آن مؤمن محبت خاص دارند.

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی به اهمیت وجود عقل در انسان مؤمن اشاره کرده و گفت: در اینجا، عاقل در مقابل مجنون و دیوانه نیست بلکه عاقل در مقابل جاهل است.

وی با اشاره به اینکه عقل در مقابل جهل است، افزود: در جوامع روایی ما از جمله کتاب اصول کافی، اولین کتاب درباره «عقل و جهل» و سپس موضوع «علم» و «توحید» مورد تبیین قرار گرفته که همه این ها حساب شده است.

 

انسان عاقل گناه نمی‌کند

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه انسان ها به دو دسته عاقل و جاهل تقسیم می شوند، ادامه داد: عقل از ماده عقال به معنای ابزار کنترل است، یعنی طغیان قوای درونی و بیرونی انسان توسط عقل کنترل می شود.

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی با بیان اینکه تمام گناهان ما از طغیان چهار قوه غضب، شهوت، وهم و خیال ناشی می شود، یادآور شد: گاهی غضب و شهوت از بیرون و وهم و خیال از درون طغیان می کند که در تهذیب نفس، این قوا باید توسط عقل کنترل شوند.

وی با بیان اینکه قوای درونی و بیرونی انسان نعمت هایی از سوی پروردگار هستند، تصریح کرد: اگر کسی شهوت و غضب را از بیرون و وهم و خیال را از درون کنترل کند، عاقل است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه انسان عاقل گناه نمی کند، تصریح کرد: مردان الهی چون در مسیر تکامل انسانی قرار دارند، قوای درونی و بیرونی آنها به جای این که بسوزاند، نور می دهد.

 

علم در اختیار عاقل، نور علی نور است

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی با بیان اینکه عاقل ها به دو دسته درس خوانده و درس نخوانده تقسیم می شوند، گفت: عالم عاقل، عاقل درس خوانده است؛ اما گاهی هم ممکن است انسان عاقل درجات علمی را طی نکرده باشد.

وی افزود: جاهلان هم به دو دسته درس خوانده و درس نخوانده تقسیم می شوند، یادآور شد: برخی افراد عالم اما جاهل هستند، همان هایی که امام علی(علیه‌السلام) فرمودند: «چه بسیار افرادی که عالم اما کشته جهل خود هستند و به علم عمل نمی کنند».

استاد حوزه علمیه با تصریح بر اینکه علم، کوثر است، تأکید کرد: اگر علم در اختیار عاقل باشد، نور علی نور است و اگر در اختیار جاهل باشد، تکاثر می شود؛ زیرا علم را می فروشد تا دنیا را به دست آورد.

 

عقل و علم لازمه و مقدمه فهم توحید است

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی بیان داشت: عقل و علم لازمه و مقدمه فهم توحید است و تا زمانی که عقل و علم فهمیده نشود، جایی برای توحید نیست.

وی با بیان اینکه انسان تکامل یافته و شیعه مورد محبت اهل بیت(علیه‌السلام) عاقل، فهیم، دانا، بردبار، مداراکننده، شکیبا، راستگو و وفادار است، اظهار داشت: امروز امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) شیعیانی را مورد محبت قرار می دهند که دارای این خصلت های انسانی باشند.

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

مکان‌های برگزاری مسابقه علمی کوثر اعلام شد
مدير اداره ارزشيابي تحصيلي و مسابقات علمی معاونت آموزش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌...
کتاب «بدان، اَیَّدَک الله»؛ سخنان رهبر معظم انقلاب خطاب به طلاب
کتاب «بدان، اَیَّدَک الله» شامل سخنان و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله...
نهمین نشست از سلسله‌نشست‌های تخصصی فلسفی برگزار می شود
مدیر پژوهشی دانشکده هدی از برگزاری نهمین نشست از سلسله‌نشست‌های تخصصی فلسفی به...
اعلام تعطیلی جامعه الزهرا(س) در روز ۲۷ آبان ماه
همه بخش های جامعه الزهرا(س) روز شنبه ۲۷ آبان ماه تعطیل است.