فرم جستجو

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: تحصیل علم نیاز به تلاش خستگی‌ناپذیر دارد

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: تحصیل علم نیاز به تلاش خستگی‌ناپذیر دارد و دانش نصیب فردی می شود که با فراغت بال به تحصیل علم بپردازد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «علی نکونام»، عضو شورای عالی حوزه های علمیه روز چهارشنبه در جلسه درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: هدف یک طلبه، تفقه در دین و در ادامه انذار و تبذیر مردم است.

 

ابزار و وسایل مورد نیاز برای موفقیت در تفقه در دین

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه طلاب جهت موفقیت در تفقه در دین، نیاز به وسایل و ابزاری دارند، اظهار داشت: اگر کسی بخواهد عالم و فقیه در دین باشد، نیاز به استاد مناسب دارد که با مدیریت متعهد و دلسوز این مکان مقدس، اساتید برجسته ای به تدریس می پردازند.

وی با بیان اینکه رفیق مناسب یکی از موارد مؤثر در سرنوشت انسان است، افزود: حضرت عیسی(علیه‌السلام) در پاسخ به سؤال حواریون که پرسیدند: «با چه افرادی معاشرت کنیم؟»، فرمودند: «کسی که این سه خصلت در آن جمع باشد، آن که دیدار او شما را به یاد خدا بیندازد، آن که هر وقت سخن بگوید، به علم و دانش شما بیفزاید، آن که عمل و رفتارش شما را به یاد آخرت بیندازد».

 

طلاب زمان بیشتری از عمر خود را برای تحصیل علم صرف کنند

حجت الاسلام و المسلمین نکونام در ادامه به لزوم جدیت در کار اشاره کرد و اظهار داشت: تحصیل علم نیاز به تلاش خستگی‌ناپذیر دارد و دانش نصیب فردی می شود که با فراغت بال به تحصیل علم بپردازد.

وی با بیان اینکه امروز فضای مجازی بخشی از عمر و فرصت های ما را از بین می برد، تصریح کرد: طلاب به ویژه در دوران نشاط جوانی باید زمان بیشتری از عمر خود را برای تحصیل علم صرف کنند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه به حدیثی از امام علی(علیه‌السلام) اشاره کرد که فرمودند: «بر دانش آموز لازم است که نفس خود را به طلب علم عادت دهد و از تحصیل علم خسته نشود و آنچه که می آموزد، زیاد نشمرد».

 

تقوا و ورع از مسائل مهم دوران طلبگی است

حجت الاسلام و المسلمین نکونام با بیان این که طلاب به فهم درس اهمیت دهند، گفت: طلاب برای رفع خستگی می توانند در مطالعه تنوع داشته باشند، مثلا زمانی که از درس خسته شدند، کلمات قصار «نهج البلاغه» را مطالعه کنند.

وی، تقوا و ورع را از جمله مسائل مهم در دوران طلبگی عنوان کرد و اظهار داشت: طلاب حوزه های علمیه، شاگردان مکتب امام صادق(علیه‌السلام) هستند و باید جهات ورع و تقوا را در نظر بگیرند و مروج دین باشند.

 

اوقات تحصیلی طلبه نباید ضایع شود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه نوشتن خلاصه درس باعث تقویت حافظه می شود، تصریح کرد: طلاب برای یادگیری به حافظه خود اعتماد نکنند و در زمان مطالعه، خلاصه درس را یادداشت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین نکونام به لزوم داشتن برنامه منظم در دوران طلبگی اشاره کرد و افزود: طلاب باید برای ایام تحصیلی و تفریحی خود برنامه منظم داشته باشند.

وی با بیان اینکه اوقات تحصیلی طلبه نباید ضایع شود، تصریح کرد: وقت برای انسان سرمایه است و اگر از دست برود، جایگزین ندارد.

 

توصیه آیت‌الله بهجت به مطالعه نهج‌البلاغه و «جهاد النفس» کتاب «وسایل الشیعه»/ تحصیل علم، جهاد است

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با تصریح بر اینکه نهج البلاغه را با دقت مطالعه کنید، یادآور شد: آیت الله بهجت(ره) مطالعه «نهج البلاغه» و باب «جهاد النفس» از کتاب «وسایل الشیعه» را به طلاب توصیه می کردند.

وی با بیان اینکه اخلاص در کار از جمله موارد مورد توجه برای طلاب است، تصریح کرد: تحصیل علم، جهاد است و اگر انسان نیت خود را خالص کند، ارزش عمل بیشتر می شود.

 

تحصیل طلبه از بالاترین عبادات است

حجت الاسلام و المسلمین نکونام، طلاب را به استمداد از امور معنوی و کمک گرفتن از اهل بیت(علیهم‌السلام) فرا خواند و گفت: یک طلبه برای رسیدن به اهداف خود باید همت بلند داشته باشد، بنابراین به تحصیل کم قانع نشوید و همواره به تحصیل بپردازید.

وی با تصریح بر اینکه تحصیل طلبه از بالاترین عبادات است، تأکید کرد: اگر طلاب به درستی تحصیل کنند و از تحصیل خود نتیجه‌گیری کنند، بالاترین عبادت را خواهند داشت.

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

زندگی طلبه باید سراسر مناسک دینی باشد
استاد حوزه و دانشگاه گفت: زندگی طلبه باید سراسر مناسک دینی باشد؛ یعنی هرطلبه در...
سه توصیه استاد قرائتی به خواهران طلبه
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی خواهران طلبه را به جدیت در تحصیل علم، اخلاص و...
برگزاری مسابقات اخلاقی تربیتی درس اخلاق جامعه‌الزهرا(س)
مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری مسابقات اخلاقی...
اخلاق، رفتار و کردار ما باید رنگ الهی داشته باشد
استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان این که اخلاق، رفتار و کردار ما باید رنگ الهی...