فرم جستجو

معاونت پژوهش

اخبار پژوهشی

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی جامعه الزهرا(س) برپا می شود

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی جامعه الزهرا(س) از ۲۲ تا ۳۰ آذر ماه در آموزشگاه امام رضا(ع) در معرض دید علاقه مندان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم ریحانه حقانی در گفتگو با واحد خبر بیان داشت: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی جامعه الزهرا(س) به مناسبت هفته پژوهش، روز چهارشنبه، ۲۲ آذرماه در این موسسه علمی راه اندازی می شود.

وی افزود: هدف از برپایی این نمایشگاه معرفی آثار و دستاوردهای پژوهشی جامعه الزهرا(س)، فعالیت های معاونت پژوهش این موسسه علمی، ترغیب و تشویق طلاب برای ورود به عرصه پژوهش و ارائه محصولات کمک پژوهشی به علاقه مندان است.

معاون پژوهش جامعه الزهرا(س) ادامه داد: در این نمایشگاه، دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران و طلاب شامل ۳۸ مقاله از پژوهشگران، ۱۵ مقاله از طلاب دوره تربیت پژوهشگر، ۱۰ مقاله از طرح فراخوان حمایتی، ۷ مقاله از طرح های پژوهشی گروه های علمی _ پژوهشی، ۲۱ عنوان کتاب از انتشارات جامعه الزهرا(س)، ۹ عنوان کتاب آماده انتشار از معاونت پژوهش و نشریات این معاونت در معرض بازدید قرار خواهد گرفت.

وی بیان داشت: اختصاص غرفه‌ای جهت معرفی مراکزی که با معاونت پژوهش جامعه الزهرا(س) تعامل و همکاری دارند از دیگر بخش‌های این نمایشگاه است که در این راستا نرم‌افزارهای جدید مرکز تحقیقات کامپیوتری نور نیز در این نمایشگاه با تخفیف ویژه به طلاب عرضه می‌شود.

گفتنی است، نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی جامعه الزهرا(س) تا سی‌ام آذر ماه پذیرای علاقه مندان به عرصه پژوهش خواهد بود.

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

هرمنوتیک و فهم قرآن با رویکرد پاسخ به شبهات

سی و یکمین نشست علمی معاونت پژوهش جامعه الزهرا(س) با عنوان «هرمنوتیک و فهم قرآن با رویکرد پاسخ به شبهات» برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، همزمان با هفته پژوهش، نشست علمی _ پژوهشی «هرمنوتیک و فهم قرآن با رویکرد پاسخ به شبهات»، با ارائه حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می شود.

این نشست علمی روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن نشست­های علمی_ پژوهشی واقع در طبقه سوم پژوهشگاه جامعه الزهرا(س) برگزار می شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

برگزاری ۱۲ کارگاه و نشست علمی در هفته پژوهش

معاون پژوهش جامعه الزهرا(س) از برگزاری ۱۲ نشست علمی، کارگاه آموزشی و کرسی ترویجی در هفته پژوهش در این موسسه عالمی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم ریحانه حقانی، معاون پژوهش جامعه الزهرا (سلام الله علیها) در گفتگو با واحد خبر با اشاره به برنامه های این معاونت برای هفته پژوهش، از برگزاری۱۲ کارگاه، نشست و کرسی ترویجی در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) خبر داد.

وی ادامه داد: در برگزاری این کارگاه‌ها و نشست‌ها، موضوعات پرکاربرد متناسب با نیاز طلاب در نظر گرفته شده و از اساتید توانمند در حوزه‌های تخصصی برای ارائه مطالب دعوت به عمل آمده است.

حقانی با اشاره به نشست های هرمنوتیک و فهم قرآن با رویکرد پاسخ به شبهات با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی، نقش طلاب در مواجهه با جریان های انحرافی با ارائه حجت الاسلام والمسلمین مهدی فرمانیان، مواجهه با اسناد بین المللی در عرصه زن و خانواده با سخنرانی سرکار خانم خزعلی, آشنایی با اصول و روش های استناددهی با ارائه سیدمحمد حسینی سورکی و آشنایی با اصول و آیین درست نویسی با بیان دکتر محمد دانشگر به دیگر برنامه های معاونت پژوهش در این هفته اشاره کرد و افزود: کرسی ترویجی راهبردهای سیاست جنایی اسلام در پیشگیری اجتماعی از جرائم جنسی با ارائه حجت الاسلام والمسلمین علی محمد محمدی، کارگاه مهارت افزایی اطلاع یابی از پایگاه های اطلاعاتی با ارائه سیدمحمد موسوی، مهارت افزایی نگارش علمی پایان نامه ها با ارائه دکتر داوود رحیمی، بایسته های تاریخ نگاری در علم در مدرسه اهل بیت (ع) با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محسن الویری، بازخوانی نظریه هرم روانی آدمی؛ مبنایی برای نظام تربیتی اسلامی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی شاملی, آشنایی با اصول روش تحقیق با ارائه دکتر داوود رحیمی و بررسی نقش عرف در استنباط احکام از نظر شیعه با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمدکاظم رحمان ستایش از دیگر برنامه علمی _ پژوهشی جامعه الزهرا(س) در هفته پژوهش است.

وی در پایان از برگزاری همایش بزرگداشت هفته پژوهش در روز شنبه ۲۵ آذرماه از ساعت ۸ تا ۱۲ در تالار بیداری اسلامی خبر داد و گفت: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی نیز از ۲۲ تا ۳۰ آذرماه در آموزشگاه امام رضا(ع) برپا می شود.

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

 

گروه خبری: 

نامگذاری روزهای هفته پژوهش در جامعه الزهرا(س)

اسامی روزهای هفته پژوهش از سوی معاونت پژوهش جامعه الزهرا (س) اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام الله علیها) به منظور پربارتر شدن محتواي برنامه‌های هفته پژوهش، گردهمايي پژوهشگران این موسسه علمی را هر سال با نگاهي ويژه به موضوعات مورد نياز برگزار می‌کند. در همين راستا هفته پژوهش امسال با شعار «اخلاق پژوهشی» به ترتیب زیر نامگذاری شد؛

شنبه، ۲۵/۰۹/۹۶ (پژوهش و اخلاق پژوهشگری) 

یکشنبه، ۲۶/۰۹/۹۶ (پژوهش، طلاب و پاسخگویی به شبهات)

دوشنبه، ۲۷/۰۹/۹۶ (پژوهش، حوزه و بین‌الملل)

سه‌شنبه، ۲۸/۰۹/۹۶ (پژوهش و بانوان پژوهشگر)

چهارشنبه، ۲۹/۰۹/۹۶ (پژوهش و شکوفایی خلاقیت‌ها)

پنجشنبه، ۳۰/۰۹/۹۶ (پژوهش و حقوق اسلامی)

گفتنی است، پژوهش در جامعه‌الزهرا(سلام الله علیها) از سال ۱۳۸۰ بنیان‌گذاری شد و از سال ۱۳۸۴ با استقلال از معاونت آموزشی در عرصه‌های مختلفی چون تربیت پژوهشگر، ساماندهی و سازماندهی پژوهش، اجرای طرح‌های پژوهشی و تهیه و تدوین متون فعالیت خود را آغاز کرد.

این معاونت همه ساله و در هفته پژوهش با هدف ترغیب طلاب به امر پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برنامه های متعددی را برگزار می کند که انتخاب شعار و نامگذاری روزهای هفته پژوهش در این راستا است.

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

اعلام برنامه های هفته پژوهش در جامعه الزهرا(س)

برنامه های معاونت پژوهش جامعه الزهرا (س) در هفته پژوهش اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم ریحانه حقانی، معاون پژوهش جامعه الزهرا(س) در گفت وگو با واحد خبر، با اشاره به آغاز هفته پژوهش از روز شنبه، ۲۵ آذرماه، برنامه های معاونت پژوهش را در این هفته اعلام کرد.

وی اظهار داشت: معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام الله علیها) با هدف توسعه و تعمیق فرهنگ پژوهش و ارتقای سطح علمی_ پژوهشی طلاب، پژوهشگران و اساتید، برنامه‌های ویژه‌ای را متناسب با نیازهای پژوهشی طلاب، در قالب نمایشگاه، کارگاه و نشست اجرا می کند.

حقانی ادامه داد: در همین راستا نمایشگاه ویژه هفته پژوهش روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) آغاز به کار می کند  و تا پنجشنبه ۳۰ آذرماه پذیرای پژوهشگران و علاقه مندان به این عرصه خواهد بود.

وی از برگزاری پنج کارگاه تخصصی، شش نشست علمی و یک کرسی ترویجی در هفته پژوهش خبر داد و گفت: جزییات این برنامه ها در روزهای آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

سومین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

مدیر گروه آموزشی مطالعات اسلامی زنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری سومین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» با محوریت «زن شرقی از نگاه زن غربی» در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خبر داد.

مدیر گروه آموزشی مطالعات اسلامی زنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری سومین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» با محوریت «زن شرقی از نگاه زن غربی» در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «زهرا امین مجد» روز شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: سومین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» به همت گروه علمی مطالعات اسلامی زنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و با همکاری انجمن علمی پژوهشی مطالعات زن و خانواده معاونت پژوهش این مؤسسه برگزار می‌شود.

مدیر گروه آموزشی مطالعات اسلامی زنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: در این نشست، سرکار خانم دکتر «فرشته روح‌افزا»، همسر دانشمند شهید دکتر «احمد حاتمی» و مدیر طرح و برنامه‌ریزی شورای عالی فرهنگی اجتماعی زنان به تبیین موضوع  «زن شرقی از نگاه زن غربی» می‌پردازد.

امین مجد با بیان اینکه حضور اساتید و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در این سلسله‌نشست‌ها آزاد است، تصریح کرد: دومین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» با موضوع «زن غربی، ازدواج و خانواده» با حضور دکتر روح‌افزا برگزار شد و به دلیل استقبال بانوان طلبه از مباحث مطرح شده، سومین نشست نیز با حضور معاون فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: نخستین نشست از این سلسله‌نشست‌ها با موضوع «زن غربی، جنسیت و هویت» و با سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «علی غلامی»، استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تشکیل شد.

مدیر گروه آموزشی مطالعات اسلامی زنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: این نشست روز پنجشنبه، ۲۳ آذر ماه ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ در آمفی‌تئاتر طبقه سوم ساختمان شهید بهشتی(ره) جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

بیش از صد اثر به دبیرخانه چهارمین جشنواره بانو امین ارسال شده است

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از ارسال بیش از صد اثر به دبیرخانه جشنواره بانو امین(ره) خبر داد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از ارسال بیش از صد اثر به دبیرخانه جشنواره بانو امین(ره) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ریحانه حقانی» در گفتگو با واحد خبر با اعلام این مطلب، عنوان کرد: همزمان با بزرگداشت هفته پژوهش چهارمین جشنواره بانو امین(ره) به منظور تکریم آثار برگزیده و جایگاه علمی دانش‌آموختگان و همچنین انسجام‌بخشی به پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌ها برگزار می‌شود.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: در زمان فراخوان جشنواره، ۶۵ عنوان پایان‌نامه دفاع شده سطح ۳ جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و ۴۶ گواهی اثر برگزیده در جشنواره‌ها و همایش‌های مهم کشوری به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

حقانی افزود: از مجموع ۶۵ عنوان پایان‌نامه‌ برتر دفاع شده سطح سه، ۳۹ عنوان توسط داوران جشنواره ارزیابی شده و ۲۶ عنوان نیز در دست ارزیابی است؛ همچنین در بخش ویژه جشنواره، ۴۶ گواهی از سوی طلاب مبنی بر کسب رتبه علمی در جشنواره­ها و همایش­ها ارسال شده است.

وی اضافه کرد: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره به اتمام رسیده است و قابل تمدید نیست.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: چهارمین جشنواره بانو امین در هفته پژوهش(۲۵ تا ۲۹ آذرماه) برگزار و از آثار برگزیده قدردانی می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

استاد حوزه و دانشگاه: علم «مطالعات زنان» نباید به عنوان میان‌رشته مطرح شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین کدخدایی گفت: علم «مطالعات زنان» زیرمجموعه علوم اجتماعی و به عنوان میان‌رشته مطرح است، در حالیکه باید به عنوان رشته تخصصی درنظر گرفته شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین کدخدایی گفت: علم «مطالعات زنان» زیرمجموعه علوم اجتماعی و به عنوان میان‌رشته مطرح است، در حالیکه باید به عنوان رشته تخصصی درنظر گرفته شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، نشست علمی «مسئله شناسی مطالعات زنان( راهبرد گرایشی یا میان رشته‌ای)» با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «محمد رضا کدخدایی» در سالن نشست‌های تخصصی پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین کدخدایی در ابتدای جلسه به موضوع علم مطالعات زنان پرداخت و اظهار داشت: آنچه در غرب به نام مطالعات زنان پایه‌ریزی شده است جزئی به نام خانواده ندارد و در حقیقت جنسیت زنان، مورد مطالعه این رشته است.

وی افزود: مطالعات زنان در غرب در برخی مواقع در تزاحم با خانواده قرار می‌گیرد و در بیست سال اخیر اگر نامی از خانواده برده می‌شود به جهت ابزاری بودن این نهاد در برنامه رشد و توسعه است.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به پیشینه ورود این رشته به فضای دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران به آسیب‌ها و چالش‌های این رشته پرداخت و با تأکید به راهبردی و حائز اهمیت بودن این رشته، افزود: ایراد کار آنجاست که ما به علم «مطالعات زنان» به عنوان یک رشته زیرمجموعه علوم اجتماعی نگاه می‌کنیم، یعنی به عنوان میان‌رشته مطرح است و رشته تخصصی درنظر گرفته نمی‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین کدخدایی تصریح کرد: اگر بخواهیم نتیجه مطلوب را از علم «مطالعات زنان» بگیریم باید بدانیم که با این علم نمی‌خواهیم مسئله‌ای را حل کنیم، بلکه می‌خواهیم فهم و درک صحیحی از ابعاد مختلف یک مسئله داشته باشیم و باید به این علم، این چنین نگاه شود و برای آن برنامه‌ریزی شود.

وی با بیان اینکه تعریف مفاهیم، معانی و واژگان جدید در حوزه مطالعات زنان از جمله کار‌هایی است که باید ریشه‌ای به آن پرداخته شود، تأکید کرد: خداوند در آیه ۱۲۷ سوره نساء می‌فرماید: «وَ يَسْتَفْتُونَکَ فِي النِّساءِ؛ و درباره زنان از تو فتوا خواهند»؛ این آیه نشان از پیچیدگی مباحث مربوط به زنان است.

استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: اینکه زوجیت زن و مرد از چه سنخ است و واژگان و اصطلاحات به کار رفته در رابطه با زن چه معانی در خود دارد، می‌تواند بسیاری از مقاومت‌ها در برابر نظر اسلام را شکست و پاسخ داد.

در پایان جلسه به پرسش‌های مطرح شده، توسط استاد پاسخ داده شد.

گروه خبری: 

نشست علمی «مسئله‌شناسی مطالعات زنان» در جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری نشست علمی «مسئله‌شناسی مطالعات زنان» با حضور پژوهشگران این مؤسسه خبر داد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری نشست علمی «مسئله‌شناسی مطالعات زنان» با حضور پژوهشگران این مؤسسه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ریحانه حقانی» روز یکشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: نشست علمی پژوهشی «مسئله‌شناسی مطالعات زنان (راهبرد گرایشی یا میان رشته‌ای)» از سوی نشست انجمن علمی پژوهشی زن و خانواده این معاونت در پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

وی اظهار داشت: در این نشست که با هدف آشنایی بیشتر پژوهشگران با مباحث رشته مطالعات زنان تشکیل شد، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «محمدرضا کدخدایی»، استاد حوزه و دانشگاه به سخنرانی پرداخت و تصریح کرد: آنچه در غرب به نام مطالعات زنان پایه‌ریزی شده است جزئی به نام خانواده ندارد و در حقیقت جنسیت زنان، مورد مطالعه این رشته است.

حجت الاسلام و المسلمین کدخدایی بیان داشت: در حوزه مطالعات زنان در غرب اگر نامی از خانواده در بیست سال اخیر برده می‌شود به جهت ابزاری بودن این نهاد در برنامه رشد و توسعه است.

وی با بیان اینکه مفاهیم، معانی و واژگان جدید در حوزه مطالعات زنان باید به صورت ریشه ای تبیین شوند، تصریح کرد: اینکه زوجیت زن و مرد از چه سنخ است و واژگان و اصطلاحات به کار رفته در رابطه با زن چه معانی در خود دارد، می‌تواند بسیاری از مقاومت‌ها در برابر نظر اسلام را شکست و پاسخ داد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

 

 

گروه خبری: 

تقدیر از اثر طلبه جامعه الزهرا(س) در اختتامیه چهارمین جشنواره علامه حلی استان قم

در اختتامیه چهارمین جشنواره علامه حلی استان قم از اثر بانوی طلبه جامعه الزهرا(س) تقدیر به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، اختتامیه چهارمین جشنواره علامه حلی استان قم روز پنجشنبه در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد.

در این مراسم آیت الله مقتدایی، دبیر شورای سیاست گذاری حوزه‌های علمیه خواهران با بیان این‌که برخلاف برخی شایعات مطرح شده، رشد علمی حوزه‌ها نسبت به قبل کاهش نیافته است، اظهار کرد: امروز نسبت به گذشته سطح علمی حوزه‌های علمیه رشد پیدا کرده است و یکی از دلایل رشد علمی حوزه‌ها برگزاری همین جشنواره‌ها است؛ استقبالی که در سراسر کشور از جشنواره علامه حلی می‌شود، نشان دهنده رشد چشمگیر و ارتقای علمی حوزه‌های علمیه است.

گفتنی است در این مراسم از برگزیدگان چهارمین جشنواره استانی علامه حلی تقدیر به عمل آمد. در همین راستا از اثر خانم حمیده حیدری نسب از طلاب جامعه الزهرا(س) که با مقاله ای با عنوان جغرافیای میوه ای قرآن در بخش تفسیر این جشنواره شرکت کرده بود نیز تجلیل شد.

گفتنی است، جشنواره علامه حلی، جشنواره پژوهشی ویژه طلاب جوان است که به صورت کشوری و استانی برگزار می شود.

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر