فرم جستجو

معاونت پژوهش

اخبار پژوهشی

تجهیز سیستم های کتابخانه و بانک اطلاعات جامعه الزهرا(س) به نرم افزار پژوهیار دو

نرم افزار «پژوهیار»، اولین نرم‌افزار مدیریت استناددهی فارسی زبان برای استفاده پژوهشگران روی سیستم های کتابخانه و بانک اطلاعات نصب شد.

 

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل،  نرم‌افزار پژوهیار دو در سیستم های کتابخانه، بانک اطلاعات و کتابخانه دیجیتال جامعه الزهرا(س) نصب شد تا پژوهشگران از این پس بتوانند از ویژگی ها و امکانات این نرم افزار استفاده کنند.

گفتنی است، «پژوهیار» اولین نرم‌افزار مدیریت استناددهی متن باز فارسی زبان است که بر پایه نرم افزار زوترو طراحی شده است. این نرم افزار محققان و پژوهشگران را در امر پژوهش و مستند‌سازی نتایج پژوهشی یاری می‌کند. پژوهیار، ابزاری پژوهشی و قدرتمند است که به کاربران کمک می‌کند تا گردآوری، سازماندهی و تجزیه و تحلیل منابع علمی خود رابه آسانی انجام دهند و سپس با تکیه بر آن بتوانند به نحو مناسبی و بر اساس شیوه‌نامۀ استناددهی مورد نظر خود، به مستندسازی حاصل پژوهش خود در قالب کتاب، پایان‌نامه و مقاله بپردازند. این نرم افزار دارای قابلیت‌های بسیاری از جمله ذخیره و طبقه بندی اطلاعات، یادداشت گذاری، استفاده از برچسب‌های مختلف، جستجوی اطلاعات ذخیره شده و... است. همچنین پژوهیارپیوند محکمی با منابع برخط (online) دارد، به گونه‌ای که هنگام جستجو و بازیابی اطلاعات از کتاب، مقاله، صفحات وب، تصاویر و ده‌ها قلم دیداری و شنیداری دیگر، پژوهشگر به طور خودکار می‌تواند منابع خود را در نرم افزار ذخیره کند و سپس برای استناددهی از این منابع با شیوه‌های مختلف استناددهی به این اقلام متنوع اطلاعاتی در متن در حال نگارش خود اقدام نماید. این نرم‌افزار بر اساس نیاز سه زبانه و تلفیقی کاربران منابع پژوهشی فارسی، عربی و انگلیسی طراحی و ارائه شده است.

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

مسئله فمنیسم در غرب اقتصادی و در ایران فرهنگی است

حجت الاسلام و المسلمین غلامی با بیان اینکه مسئله فمنیسم در غرب اقتصادی و در ایران فرهنگی است، گفت: هر گاه وضعیت اقتصادی زنان در غرب بهبود یافته جنبش فمنیسم افول کرده، اما در ایران مسئله فمنیسم، مسئله فرهنگ است.

حجت الاسلام و المسلمین غلامی با بیان اینکه مسئله فمنیسم در غرب اقتصادی و در ایران فرهنگی است، گفت: هر گاه وضعیت اقتصادی زنان در غرب بهبود یافته جنبش فمنیسم افول کرده، اما در ایران مسئله فمنیسم، مسئله فرهنگ است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت‌الاسلام و المسلمین «علی غلامی» در پنجمین نشست از سلسله نشست‌های «زن غربی» که در سالن شهید بهشتی حوزه علمیه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد، به تبیین رابطه اشتغال زن غربی و ساختارهای اقتصادی وابسته به آن پرداخت.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ابتدا به تأثیر کار خانگی زنان در اقتصاد ملی اشاره و بیان کرد: حدود ۴۰ درصد درآمدهای اقتصادی در کشورهای صنعتی حاصل کار خانگی است.

 حجت الاسلام و المسلمین غلامی در بیان علت روی­آوردن زنان به مشاغل دفتری افزود: زنان نسبت به مردان تلقی مثبت‌تری نسبت به فعالیت‌های یکنواخت دارند از این رو مسؤولان امر برای جذب نیرو برای امور یکنواخت دفتری تمایل بیشتری به جذب بانوان دارند.

 

مسئله فمنیسم در غرب اقتصادی و در ایران فرهنگی است

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ادامه داد: به دلیل هزینه‌ بالای خرید خانه و ماشین در کشورهای غربی، خرید خانه و ماشین در این جوامع از طریق وام‌های کلان انجام می‌شود، از این رو افراد با دریافت وام‌های سنگین به مدت طولانی بدهکار حکومت خود هستند و باید در اختیار حکومتشان باشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامی بیان داشت: چالش‌های غرب با بحث اشتغال زنان متفاوت با وضعیت جوامع شرقی و اسلامی مانند ایران است؛ کلیساها در غرب مهمترین مخالفان اشتغال زنان بودند چون زنان را اغواگر می‌دانستند، اما با گذشت زمان به دلیل کمبود نیروی انسانی و مشکلات ناشی از جنگ جهانی زنان در غرب وارد جامعه کار شدند، ولی در جامعه ایرانی برای کسب اعتبار و سرمایۀ اجتماعی زنان وارد بازار کار می‌شوند.

وی با بیان اینکه افزایش قدرت اشتغال و درآمدزایی زنان سبب افزایش توقعات آنان شده، اضافه کرد: مسئله فمنیسم در کشورهای غربی مسئله اقتصاد است نه فرهنگ، گواه این مسئله این است که هر گاه وضعیت اقتصادی زنان در غرب بهبود یافته جنبش فمنیسم افول کرده، اما در ایران مسئله فمنیسم، مسئله فرهنگ است.

 

افزایش اختلاط میان زن و مرد در جامعه شغلی امروز

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: امروزه اشتغال برای تأمین نیازهای ضروری خانوار نیست و بخشی از هویت مصرفی بشر امروزی است؛ اختلاط میان زن و مرد امروزه در محیط کار بیشتر شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامی ادامه داد: خروجی نظام فعلی تربیتی آموزش و پرورش و تولیدات رسانه‌ای کشور فردی عفیف، متقی و متخصص نیست و افراد پس از گذراندن دوره طولانی تحصیل و تن دادن به سختی‌های کنکور برای رهایی از حس بی­فایده بودن به سراغ کارهایی غیر مرتبط با تحصیل خود می‌روند.

وی تصریح کرد: فرهنگ غرب در مواجهه با احکام اسلامی دچار دوگانه‌های متضادی است که یک نمونه آن این است که با تعدد زوجات مقابله می‌کند ولی همجنسگرایی را می‌پذیرد! اگر تبعیض مثبت به نفع زنان انجام شود کار پسندیده‌ای شمرده می‌شود اما اگر به مرد به واسطه تکالیف بیشتر امتیاز و حقوق بیشتری داده شود ناپسند شمرده می‌شود.

عضو مرکز تحقیقات زن و خانواده عنوان داشت: فضای آموزشی و دانشگاهی آمریکا مملو است از تبعیض‌های یک طرفه و فاحش به نفع خانم‌ها.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامی ادامه داد: در سبک زندگی غربی زن و شوهرها ابتدای هفته از هم خداحافظی می‌کنند و برای کار به سایر کشورهای عضو شینگن می‌روند و در این مدت بدون هیچ حدی با شریک‌های جنسی خود هستند.

 

مصرف هورمون‌های مردانه توسط زنان در غرب برای دستیابی به جایگاه‌های سیاسی

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه داشت: بر اساس مستندات به دست آمده، در کشورهای غربی زنان هورمون‌های مردانه مصرف می‌کنند تا با نزدیک شدن به قابلیت‌های مردانه بتوانند در جایگاه‌های بالای سیاسی قرار گیرند.

عضو مرکز تحقیقات زن و خانواده بیان داشت: در دنیای مدرن امروز، انسان چیزهایی را به دست آورده و چیزهایی را نیز از دست داده است، مثلا احساس آزادی در زنان تقویت شده ولی از همیشه بدبخت‌تر شده‌اند چرا که نیروی آنان برای انجام تعهدات سخت و شکنندۀ کاری که با روحیات زن سازگار نیست کاهش یافته و آرامش خود را از دست داده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامی ادامه داد: اشتغال زنان، چنان زنان را درگیر کرده که حتی از رسیدگی به رشد، روحیه و پیشبرد امور تربیتی فرزند خود بازمانده‌اند.

وی افزود: در غرب اغلب شغل‌هایی که تمایل مردان برای اشتغال به آن کمتر است مانند رفتگری شهرداری‌ها، گارسونی رستوران‌ها و کارگری کارخانه‌ها را به زنان می‌دهند. در اصل پروژۀ اقتصاد محور «جنبش فمنیستی» برای در خدمت گرفتن نیروهای کار ارزان و پرکار که زنان هستند بوده است.

 

صداوسیما در پخش تبلیغ زنانی که به شغل‌های مردانه اشتغال دارند اشتباه کرد

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ادامه داد: زن کامیون‌سوار، زن قصاب و زن تعمیرکار ایرانی را چندین بار از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نشان می‌دهند و اینگونه، زنان جامعه را به این سمت‌و‌سوها سوق می‌دهند! در نظام اسلامی اشتغال زنان به شغل‌هایی مخالف با شأن آنان صحیح نیست، برای زنان باید موقعیت‌های شغلی مناسب فراهم شود نه اینکه به هر قیمتی شاغل شوند.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامی اضافه کرد: در عرصه اشتغال گرچه به نظر می‌رسد حضور زنان به اقتصاد خانواده کمک می‌کند ولی عملا اینگونه نیست چرا که اشتغال زنان هزینه‌های مصرفی و تجملی خانواده را ارتقا داده است؛ بر اساس تحقیقی که در کشور آلمان صورت گرفت به دست آمد که ۸۰ درصد درآمد زنان صرف هزینه‌هایی می‌شود که اگر زنان شاغل نبودند به خرید آن‌ها روی نمی‌آوردند.

وی عنوان داشت: بر اساس تحقیقات به دست آمده، اشتغال زنان غربی در ارتش و پلیس، زنان را نسبت به جنیست خود ناراضی کرده است.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ضمن انتقاد از انجام برخی امور فمنیستی در مجموعه مسؤولان ایران گفت: شعار‌های فمنیستی در جمهوری اسلامی ایران دارد اجرا می‌شود که تازه‌ترین آن این است که نماینده‌ها بر سر این مسئله به توافق رسیده‌اند که از دوره‌های بعدی ۳۰ درصد نمایندگان مجلس را زنان تشکیل دهند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

برگزاری کرسی ترویجی «راه‌کارهای ارتقای تعامل بانوان شاغل با خانواده» در جامعه‌الزهرا(س)

کرسی ترویجی «راه‌کارهای ارتقای تعامل بانوان شاغل با خانواده» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود.

کرسی ترویجی «راه‌کارهای ارتقای تعامل بانوان شاغل با خانواده» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ریحانه حقانی» روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: دهمین کرسی ترویجی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با عنوان «راه‌کارهای ارتقای تعامل بانوان شاغل با خانواده» از سوی معاونت پژوهش و با همکاری شواری عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه کرسی‌های آزاداندیشی حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: هدف از برگزاری کرسی‌های ترویجی، تشویق نخبگان به ارائه نظریات پژوهشی و ایجاد امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه است.

حقانی بیان داشت: سرکار خانم «طاهره محقق» به عنوان ارائه‌دهنده این کرسی حضور دارد و سرکار خانم «طاهره ماهروزاده» و سرکار خانم «زهرا تاجیک» ناقدان این جلسه هستند.

وی اضافه کرد: سرکار خانم «رحیمه معصومی موحد»، دبیری علمی این کرسی را به عهده دارد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: این کرسی ترویجی روز یکشنبه، ۲۹ بهمن ماه ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن نشست‌های علمی پژوهشی طبقه سوم پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

کرسی ترویجی «سقط جنین و جایگاه انسان در نظام هستی» در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

کرسی ترویجی «سقط جنین و جایگاه انسان در نظام هستی» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س) و با همکاری شواری عالی انقلاب فرهنگی در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود.

کرسی ترویجی «سقط جنین و جایگاه انسان در نظام هستی» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س) و با همکاری شواری عالی انقلاب فرهنگی در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ریحانه حقانی» روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: هشتمین کرسی ترویجی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با عنوان «سقط جنین و جایگاه انسان در نظام هستی» از سوی معاونت پژوهش و با همکاری شواری عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: هدف از برگزاری این کرسی، تشویق نخبگان حوزه و دانشگاه به ارائه نظریات پژوهشی و ایجاد امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه است.

حقانی بیان داشت: حجت الاسلام و المسلمین دکتر «علی رضا آل بویه» استادیار و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مدیر گروه علمی پژوهشی اخلاق و تربیت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان ارائه‌دهنده این کرسی حضور دارد و حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود طیب حسینی» دانشیار گروه قرآن‌پژوهی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مدیر گروه علمی پژوهشی تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ناقد این جلسه است.

وی اضافه کرد: آقای «سیدمحمد حسینی سورکی» استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه قم، دبیری علمی این کرسی را به عهده دارد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: این کرسی ترویجی روز پنجشنبه، ۱۶ بهمن ماه ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن نشست‌های علمی پژوهشی طبقه سوم پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

پنجمین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

مدیر گروه آموزشی مطالعات اسلامی زنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری پنجمین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» با محوریت «زن غربی، ساختار اشتغال و سرمایه اقتصادی» در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خبر داد.

مدیر گروه آموزشی مطالعات اسلامی زنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری پنجمین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» با محوریت «زن غربی، ساختار اشتغال و سرمایه اقتصادی» در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «زهرا امین مجد» روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: پنجمین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» به همت گروه علمی مطالعات اسلامی زنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و با همکاری انجمن علمی پژوهشی مطالعات زن و خانواده معاونت پژوهش این مؤسسه برگزار می‌شود.

مدیر گروه آموزشی مطالعات اسلامی زنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: موضوع این نشست، «زن غربی، ساختار اشتغال و سرمایه اقتصادی» است که با حضور حجت الاسلام و المسلمین «علی غلامی» استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

امین مجد با بیان اینکه حضور اساتید و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در این سلسله‌نشست‌ها آزاد است، تصریح کرد: پنجمین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» روز پنجشنبه، ۲۶ بهمن ماه ساعت ۸ تا ۱۰ در آمفی تئاتر طبقه سوم ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار می‌شود.

وی به نشست‌های برگزار شده از این سلسله‌نشست‌ها اشاره کرد که با موضوعات ذیل در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد:

- نخستین نشست با موضوع «زن غربی، جنسیت و هویت» و با سخنرانی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «علی غلامی»، استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تشکیل شد.

- دومین نشست با موضوع «زن غربی، ازدواج و خانواده» با حضور دکتر روح‌افزا معاون فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

- سومین نشست نیز به دلیل استقبال بانوان طلبه از مباحث مطرح شده در نشست قبلی، با حضور دکتر روح افزا و با موضوع «زن شرقی از نگاه زن غربی» تشکیل شد.

- در چهارمین نشست، دکتر «احمد قطبی»، استاد حوزه و دانشگاه به تبیین موضوع «زن در اندیشه فلاسفه غرب» پرداخت.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

کرسی ترویجی «سیر مقتل‌نگاری تا پایان قرن سوم» در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

کرسی ترویجی «سیر مقتل‌نگاری تا پایان قرن سوم» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س) و با همکاری شواری عالی انقلاب فرهنگی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود.

کرسی ترویجی «سیر مقتل‌نگاری تا پایان قرن سوم» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س) و با همکاری شواری عالی انقلاب فرهنگی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ریحانه حقانی» روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: هشتمین کرسی ترویجی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با عنوان «سیر مقتل‌نگاری تا پایان قرن سوم» از سوی معاونت پژوهش و با همکاری شواری عالی انقلاب فرهنگی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: هدف از برگزاری این کرسی، تشویق نخبگان حوزه و دانشگاه به ارائه نظریات پژوهشی و ایجاد امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه است.

حقانی بیان داشت: حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حسین حسینیان مقدم» دانشیار و عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به عنوان ارائه دهنده این کرسی حضور دارد و حجت الاسلام و المسلمین دکتر «مصطفی صادقی» عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مدیر گروه پژوهشکده تاریخ سیره اهل بیت(علیهم‌السلام) ناقد این جلسه است.

وی اضافه کرد: سرکارخانم «هاجر رضایت» استاد و پژوهشگر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  دبیری علمی این کرسی را به عهده دارد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: این کرسی ترویجی روز چهارشنبه، ۲۵ بهمن ماه ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن نشست‌های علمی پژوهشی طبقه سوم پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

کارگاه «آموزش کاربردی نرم‌افزارهای فقه مقارن» برگزار شد

کارگاه «آموزش کاربردی نرم‌افزارهای فقه مقارن» با حضور پژوهشگران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

کارگاه «آموزش کاربردی نرم‌افزارهای فقه مقارن» با حضور پژوهشگران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، کارگاه علمی پژوهشی «آموزش کاربردی نرم‌افزارهای فقه مقارن» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

جناب آقای «علی جباری»، استاد حوزه و دانشگاه که در این کارگاه حضور داشت، پژوهشگران را با نرم افزارهای «مکتبه الشامله» و «الجامع الکبیر» آشنا کرد.

در ادامه کارگاه، شرکت کنندگان با روش کار با این نرم افزارها آشنا شدند؛ همچنین استاد حوزه و دانشگاه به توضیح و بررسی کامل نوار بالای نرم‌افزارها و طریقه استفاده از آنها پرداخت و در تمام موارد کار عملی توسط حاضران در کارگاه صورت گرفت.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

نشست علمی پژوهشی «نقش اشعریون در گسترش تشیع در قم» برگزار می‌شود

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری نشست علمی پژوهشی «نقش اشعریون در گسترش تشیع در قم» خبر داد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری نشست علمی پژوهشی «نقش اشعریون در گسترش تشیع در قم» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ریحانه حقانی» روز سه شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: چهل و یکمین نشست از سلسله‌نشست‌های علمی پژوهشی با عنوان «نقش اشعریون در گسترش تشیع در قم» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست، آشنایی پژوهشگران با تاریخ تشیع در قم است.

حقانی افزود: در این نشست، سرکار خانم «نرگس مجیدی نسب» استاد و پژوهشگر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به ارائه می‌پردازد.

وی یادآور شد: این نشست روز چهارشنبه، ۱۸ بهمن ماه ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن نشست های علمی پژوهشی طبقه سوم پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

بیستم بهمن‌ماه؛ آخرین مهلت ارسال آثار به دهمین جشنواره علامه حلی(ره)

بیستم بهمن ماه آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره پژوهشی علامه حلی اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، دبیرخانه جشنواره علامه حلی(ره) اعلام کرد: با توجه به درخواست مکرر طلاب و مدیران مدارس علمیه سراسر کشور، فرصت ثبت‌نام و شرکت در دهمین جشنواره علامه حلی(ره) تمدید شد.

بر این اساس، طلاب برادر سراسر کشور تا پایان روز جمعه بیستم بهمن‌ماه فرصت دارند ضمن ثبت‌نام در سامانه اینترنتی جشنواره، پرینت فرم ثبت‌نام را به همراه اصل اثر خود به دبیرخانه جشنواره در استان خود ارسال نمایند. طلاب خواهر نیز می‌بایست تا همین تاریخ در سامانه ثبت‌نام حوزه‌های علمیه خواهران فرایند ثبت‌نام خود را تکمیل نمایند.

بر اساس این گزارش خواهران طلبه جامعه الزهرا(س) می توانند برای ارسال آثار خود به نشانی https://research.whc.ir مراجعه کنند.

نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی، قرآن و علوم انسانی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از موضوعات بخش ویژه دهمین دوره جشنواره علامه حلی(ره) است

حداكثر سن شرکت در دهمین جشنواره علامه حلی(ره) ۳۱ سال است و هر پژوهشگر می تواند در هر دوره، حداكثر ۳ اثر ارسال كند؛ البته آثار مشترك و گروهی نیز پذیرفته می شود.

لازم به ذکر است آثار بایستی به صورت تايپ شده باشد. پايان ‌نامه‌ هاي دانشگاهي طلاب در صورتی که در زمان طلبگي نوشته شده باشد نیز پذیرفته می شود.

گفتنی است، جشنواره علامه حلی یک جشنواره پژوهشی است که همه ساله از سوی معاونت پژوهش حوزه های علمیه ویژه طلاب جوان خواهر و برادر برگزار می شود و می توان از آن به عنوان مهمترین گردهمایی پژوهشگران جوان حوزه نام برد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

استاد جامعه‌الزهرا(س) جریان‌های شبهه‌افکن را تبیین کرد

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در نشست علمی پژوهشی «شناخت شبهات روز با نگاه تفسیری» جریان‌های شبهه‌افکن در جامعه را تبیین کرد.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در نشست علمی پژوهشی «شناخت شبهات روز با نگاه تفسیری» جریان‌های شبهه‌افکن در جامعه را تبیین کرد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، نشست علمی پژوهشی «شناخت شبهات روز با نگاه تفسیری» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

سرکار خانم دکتر «سکینه آخوند» در این نشست، ابتدا کلیاتی درباره اهداف، ضرورت و اهمیت بحث، مفهوم شبهه و مقومات شبهه مطرح کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده تفسیر و معارف قرآن اظهار داشت: هدف اصلی بحث شناسایی شبهاتی است که در مورد قرآن بیان شده و تفاسیری از آیات الهی که القاء شبهه می‌کنند.

آخوند در مورد اهمیت و ضرورت بحث با اشاره به برخی روایات ائمه معصومین(علیهم‌السلام) بیان داشت: شک و شبهه دین را فاسد می‌کند؛ لذا فض این است شبهات زمان خود را بر اساس نیاز شناخت و در آن­ها پاسخ عالمانه داده شود.

وی تصریح کرد: در مواجهه با شبهه‌افکنان دو نکته اصلی کارساز است، از جمله محتوایی که در پاسخ‌ها مطرح می‌شود و دیگری روش پاسخ‌گویی به شبهات.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: وظیفه ایجاب می­کند قبل از مواجهه با شبهات از جانب مخاطبان، شبهات را شناسایی و روش‌های پاسخگویی به آنها یاد گرفته شود تا متناسب با هر مخاطب از روش مناسب استفاده کرد.

آخوند در ادامه به تعریف شبهه پرداخت و گفت: شبهه به معنای بیان مطالب و پرسش به نوعی که آمیزش حق با باطل صورت گیرد و همین سبب شود برای مخاطب ایجاد شبهه کند.

وی همچنین به تبیین مقومات شبهه پرداخت و بیان داشت: شبهه دو مقوم دارد: یکی حق‌نما بودن است؛ چون باطلی است که با حق آمیخته شده و دیگری همراه بودن ادعا با استدلال است.

عضو هیئت علمی دانشکده تفسیر و معارف قرآن پس از بیان مقدمات وارد بحث اصلی شده و جریان‌های شبهه‌افکن را معرفی کرد که این جریان‌ها عبارتند از:

۱) جریان ملی‌گرا که ملیت و ایرانی بودن را ملاک قرار می‌دهد و می‌گوید: «اسلام دین عرب‌هاست» و بر اساس این دیدگاه شبهاتی بیان می‌شود که مثلا چرا فارسی‌زبانان باید قرآن و نماز را به زبان عربی بخوانند؟

۲) جریان الحادی که اساساً خدا را نفی می‌کند و همه ادیان را زیر سوال می‌برد. در این دیدگاه ناکارآمدی دین و ناسازگاری عقل و دین مطرح می‌شود.

۳) جریان فمنیست‌ها که بحث تساوی حقوق زن و مرد را عنوان می‌کند و می‌گوید: «اسلام بین زن و مرد تبعیض قائل شده» و شبهاتی درباره ارث و دیه و اطاعت زن مطرح می‌کند.

۴) جریان ضدمذهب که برضد مذهب شیعه شبهه‌افکنی می‌کند و شبهاتی درباره امامت، توسل، زیارت و شفاعت را القاء می‌کند.

۵) جریان درون‌شیعی که شبهاتی در خصوص ولایت فقیه و جدایی دین از سیاست و عدم برتری ائمه معصومین(علیهم‌السلام) را مطرح می‌کند.

۶) جریان مستشرقان که توسط غیرمسلمانانی که در مورد مسلمانان مطالعه کرده‌اند صورت می‌گیرد. آنها شبهات زیادی را در مورد قرآن، نبوت و وحی مطرح و قرآن را حاصل نبوغ پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) معرفی کردند.

۷) جریان روشنفکران که تأثیر زیادی از مستشرقان گرفته است. آنها بیان می‌دارند که وحی تفسیر نشده و می‌توان متناسب با هر زمانی آن را تفسیر کرد.

در پایان جلسه، کتاب «نقد قرآن» اثر دکتر سها معرفی شد که شبهاتی در خصوص قرآن بیان داشته است. همچنین کتاب «هنر همیشه بر حق بودن» اثرآرتور شوپنهاور معرفی شد که ۳۸ روش غلبه بر دشمن را یاد می‌دهد و می‌توان از مطالب آن برای روش‌های پاسخ‌گویی به شبهات استفاده کرد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر