فرم جستجو

معاونت پژوهش

اخبار پژوهشی

پنجمین کرسی ترویجی جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری پنجمین کرسی ترویجی با موضوع «فطرت مبنای تبری در روابط اجتماعی» خبر داد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری پنجمین کرسی ترویجی با موضوع «فطرت مبنای تبری در روابط اجتماعی» خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ریحانه حقانی» روز سه شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: پنجمین کرسی ترویجی با عنوان «فطرت مبنای تبری در روابط اجتماعی» به همت معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

وی اظهار داشت: هدف از برگزاری کرسی‌های ترویجی، تشویق نخبگان به ارائه نظریات پژوهشی و ایجاد امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه است.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: در این کرسی ترویجی، سرکار خانم دکتر «طاهره ماهروزاده»، استاد و پژوهشگر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به ارائه می‌پردازد.

حقانی افزود: استاد ناقد: سرکار خانم دکتر «فائزه سادات امینی»، استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و دانشگاه به عنوان ناقد این کرسی ترویجی است و سرکار خانم «محترم قوی»، استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) دبیری علمی این کرسی را به عهده دارد.

وی یادآور شد: کرسی ترویجی «فطرت مبنای تبری در روابط اجتماعی» روز چهار شنبه، ۲۶ مهرماه ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن نشست‌های علمی پژوهشی طبقه سوم پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
 
 
گروه خبری: 

کارگاه «آشنائی با کرسی‌های مورد حمایت دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌ها» برگزار شد

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری کارگاه آموزشی «آشنائی با کرسی‌های مورد حمایت دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌ها» خبر داد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری کارگاه آموزشی «آشنائی با کرسی‌های مورد حمایت دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌ها» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ریحانه حقانی» روز پنجشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: کارگاه آموزشی «آشنایی با کرسی‌های مورد حمایت دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌ها» ویژه اساتید، پژوهشگران و طلاب سطح ۴ به همت معانت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

وی اظهار داشت: در این کارگاه، دکتر «مهدی انتظاری»، معاون خانه ملی گفتگوی آزاد دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره و دکتر «علی اکبر مسگر»، معاون حمایت و گفتمان‌سازی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره حضور داشتند.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه این کارگاه در سالن جلسات پژوهشگاه این مؤسسه برگزار شد، گفت: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، زمینه­ سازی مشارکت فعال اساتید، پژوهشگران و طلاب در برگزاری کرسی‌های نقد و نظریه‌پردازی و همچنین تقویت گفتگو و نقد در مراکز علمی بود.

حقانی تصریح کرد: در این کارگاه، هدف از تأسیس و موضوع فعالیت «هيأت حمايت از كرسی‌های نظريه‌پردازی، نقد و مناظره»، انواع  کرسی‌های ترویجی، ویژگی‌ها و فرایند سنجش و ارزیابی طرح‌نامه‌های تخصصی از آغاز تا پایان برگزاری کرسی‌ها و مسائل مؤثر بر کاهش شتاب نظریه‌پردازی تبیین شد.

وی یادآور شد: در پایان این کارگاه، پرسش‌های مطرح شده توسط شرکت‌کنندگان توسط اساتید پاسخ داده شد.

 

گروه خبری: 

همایش ملی کتاب سال بانوان برگزار می شود

همایش ملی کتاب سال بانوان برگزار می شود

معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از برگزاری همایش ملی کتاب سال بانوان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم "ریحانه حقانی" روز دوشنبه در گفتگو با واحد خبر بیان کرد: مقام معظم رهبری (دام ظله) اهمیت زیادی به موضوع تألیف کتاب، خصوصا تالیف بانوان دارند.

وی ادامه داد: سنت حوزه هم بر محور کتاب و نگاه تألیفی است و از سوی دیگر دانش پژوهان و پژوهشگران، پديد آورندگان جريانهاي فكري و فرهنگي جامعه اند و نتايج تحقيقات آنها موجبات دگرگوني و  پيشرفت در عرصه هاي گوناگون علم و فرهنگ خواهد بود.

حقانی با اشاره به اینکه ما نیازمند شناسايي پژوهشگران و  نیز موضوعات مورد پژوهش در عرصه های خاص و برنامه ریزی در جهت آسیب شناسی آثار گذشته و تکمیل فرآیند پژوهشی هستیم، عنوان کرد: در همین راستا معاونت پژوهش جامعه الزهرا (سلام الله علیها) ضمن ارج نهادن به تلاش هاي علمي طلاب و پژوهشگران مؤلفان، مترجمان و بانوان اهل قلم در نظر دارد با برگزاری همایش کتاب سال بانوان، زمينة مطالعه، پژوهش و نگارش هرچه بيشتر در عرصه های علمي را فراهم کند.

وی زمان برگزاری این همایش را سال آینده اعلام کرد و افزود: زمان فراخوان دریافت آثار در اطلاعیه ای اعلام خواهد شد.

وی هدف از برگزاری همایش کتاب سال بانوان را توسعة و تعمیق فرهنگ تحقیق و پژوهش در بین بانوان، شناسايي  و افزایش ظرفیت ها با هدف تولید علم، ارتقاي کمی و کیفی پژوهش های دینی، حمايت از بانوان دانش پژوه و نو قلم براي توليد انديشه هاي جديد و افزایش نشاط علمي عنوان کرد.

معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) ادامه داد: تمرکز بر نیازهای پژوهشی عرصه زن و خانواده، اهتمام به نوآوری، تقویت فرهنگ رقابت علمی سالم و لزوم ارتباط و تعامل اثر بخش از سیاست های کلی برگزاری این همایش است.

وی ادامه داد: ساختار همایش کتاب سال بانوان شامل شورای سیاست گذاری، کمیته علمی، کمیته اجرایی و دبیرخانه است.

حقانی تصریح کرد: موضوعات و محورهای علمی آثار در عرصه علوم اسلامی- انسانی(بانوان)، رساله های سطح۴ و دکتری بانوان و بخش ویژه این همایش شامل کتاب های منتشر شده در عرصه زن و خانواده اعم از بانوان و آقایان است.

وی در پایان قالب آثار را شامل تألیف، ترجمه و  تصحیح معرفی کرد.

گروه خبری: 

بردگی جاهلیت و نوین؛ دو رویکرد به زن در جهان معاصر

مبلغ بین‌المللی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) بیان داشت: اگر الگوی مناسبی از زن برای زنان غربی ترسیم کنیم آنها هم با ما همفکر و همراه می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) پیش نشست تخصصی «تحولات سبک زندگی زن غربی از گذشته تاکنون» پیش از ظهر امروز در پژوهشگاه حضرت معصومه جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) برگزار شد.

در این نشست که به همت معاونت پژوهشی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) و با همکاری گروه مطالعات اسلامی زنان برگزار شد، خانم «هانیه ترکیان» به بیان نظرات خود در این رابطه پرداخت.

نوع تفکر زن غربی، تنها مختص کشورهای غربی نیست

این مبلغ بین‌المللی در ابتدا با اشاره به اینکه تفکر غربی در مورد زن دیگر محدود به کشورهای غربی نیست گفت: طبق بیان امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) تقسیم‌بندی مردم به مستضعف و مستکبر در کشورهای غربی، باعث شده که مستکبران روش‌هایی برای سلطه بر سایر انسان‌ها اتخاذ کنند.

وی افزود: در حال حاضر در کشورهای غربی افراد زیادی مستکبرستیز هستند ولی از نظر مذهبی استضعاف دارند. از سوی دیگر بسیاری از مشکلات زنان غربی را ما در ایران نیز داریم.

باوجود تفاوت مذهبی می‌توان در مسیر مبارزه با استکبار همفکری کرد

بانوی طلبه ایتالیایی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) با تأکید بر بررسی راه‌های اتحاد مستضعفان بیان داشت: مستضعفان در کشورهای غربی به چند گروه تقسیم‌شده‌اند که در این میان، شیعیان از قدرت کمتری برخوردار هستند و آزادی کمتری نسبت به سایر اندیشه‌ها دارند.

ترکیان تصریح کرد: بقیه مسلمانان دارای استضعاف فکری در کنار استضعاف عملی هستند. مسیحیان هم استضعاف فکری دارند ولی در مبارزاتی همچون مبارزات فمینیستی قدرت بیشتری دارند و اگر در برخی از مبارزات نتوان با آن‌ها هم مسیر شد می‌توان در برخی اندیشه‌ها با آن‌ها همفکری کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه اکثر زنان غربی مستضعف هستند و نیاز به کمک دارند، گفت: با توجه به اسلام هراسی که در غرب ایجاد شده نمی‌توان با نام اسلام، اندیشه‌های اسلامی را تبلیغ کرد؛ اما اگر با عناوین مختلف این اندیشه‌ها را به زنان غربی بیاموزیم، بسیار مورد توجه و استقبال قرار خواهد گرفت.

پژوهشگر امور زنان اظهار داشت: ما باید الگوی زنی را معرفی کنیم که نه برده تفکر استکباری، فمینیسمتی و لیبرالی باشد که باعث بردگی نوین زن شده است و نه به بردگی جاهلیت برگردیم که وهابیت با فعالیت بالایی به‌واسطه قدرت مالی زیاد خود در غرب کسب کرده و خواهان بازگشت آن است.

مدیریت ارتباطات جنسی با اندیشه غربی کانون خانواده را تضعیف می‌کند

هانیه ترکیان با تأکید بر اینکه مستکبران از جنبش‌های زنان در غرب سوءاستفاده کرده‌اند، گفت: با توجه به عدم وجود اندیشه صحیح در مورد زنان در غرب، جنبش‌هایی ایجاد شد ولی مستکبران از این جنبش‌ها به سود خود استفاده کردند که نتیجه آن بردگی نوین زن شد.

وی افزود: اوج فمینیست از دهه ۶۰ میلادی آغاز شد که با مدیریت ارتباط جنسی، استفاده از راه‌های جدید پیشگیری از بارداری و قانون اجازه سقط‌ جنین به زنان، تضعیف خانواده و آسیب‌پذیری افراد حاصل شد.

این مبلغ بین‌المللی تصریح کرد: خانواده نهاد اصلی جامعه است و با به هم ریختن ٱن، جامعه هم به هم می‌ریزد و افراد ضعیف‌تر در این موقعیت ضربه بیشتری می خورند و برده خواسته‌های جامعه استکباری می‌شوند.

از بین بردن هویت مذهبی اولین گام در بردگی انسان است

ترکیان با اشاره به حرکت گام به گام استکبار درزمینه بردگی انسان در غرب بیان داشت: غرب در ابتدا هویت مذهبی فرد را با بیان اندیشه‌های مسیحیت در مورد زن از بین برد از این رو احساسات مادرانه به‌مرور از بین رفت. در ادامه هویت جنسی شخص کنار گذاشته و هویت جنسی و جنسیتی از یکدیگر جدا شد و در انتها آزادی جنسی در رفتار و ازدواج با جنس موردپسند هر فرد در جامعه فراگیر شد.

وی در ادامه گفت: هرچند بهانه این اندیشه‌ها آزادی است ولی در اصل باعث آسیب‌پذیری شخص می‌شود. البته به دلیل بنیانی بودن خانواده در ایران، این‌گونه اندیشه‌ها هنوز نتوانسته  در بین عموم مردم گسترش یابد.

پوچ‌گرایی، نتیجه نهایی آزادی جنسی است

پژوهشگر امور زنان، پوچ‌گرایی را فرجام آزادی جنسی غرب دانست و خاطرنشان کرد: آزادی در تصمیم برای استفاده جنسی از بدن خود، درنهایت منجر به مصرف‌گرایی خواهد شد و کسی که هویت ثابتی ندارد ازنظر روانی دچار مشکل می‌شود و چون در حال مبارزه با طبیعت خود است، هیچ‌وقت اشباع نمی‌شود و این امر درنهایت منجر به پوچ‌گرایی و مسائلی همچون خودکشی خواهد شد.

هانیه ترکیان تأکید کرد: بسیاری از غربی‌ها متوجه شده‌اند که این‌ها روش‌هایی است که مستکبران ترویج کرده‌اند تا انسان‌ها را عبد و برده خود سازند و دانسته‌اند که مبارزات لیبرالی و فمینیستی برای به بردگی کشیدن افراد است.

استفاده از رحم اجاره‌ای در آینده مادر و کودک نتیجه‌های نادرستی خواهد داشت

وی در ادامه به مسئله «رحم اجاره‌ای» پرداخت و افزود: پدیده رحم اجاره‌ای مسئله‌ای است که مدت‌ها در غرب رواج داشت و هم‌اکنون در ایران نیز جریان پیداکرده است.

مبلغ بین‌المللی با تشریح اینکه بیشتر مقالات نوشته‌شده در مورد رحم اجاره‌ای، با دیدگاهی مثبت به این موضوع پرداخته‌اند اظهار داشت: به این موضوع با عنوان درمان جدید ناباروری نگریسته شده ولی باید به این امر توجه کرد که آیا هر آنچه علم پزشکی کشف می‌کند برای ما چیز خوبی است؟

ترکیان در توضیح مشکلات اجتماعی و تربیتی رحم اجاره‌ای بیان داشت: فرزندی که با رحم اجاره‌ای به دنیا می‌آید ازنظر بیولوژیکی برای زن صاحب رحم نیست ولی ازنظر عاطفی و جسمی آن زن تغذیه‌کننده جنین است و در پایان دوره بارداری موظف است نوزاد را به مادر و پدر اصلی بازگرداند.

وی در ادامه گفت: کسی که با تفکر سرمایه محور، فرزندی که ۹ ماه در وجود خود پرورش داده، رها می‌کند به‌مرور با اندیشه مالی پیش خواهد رفت و از اصل مادری خود دور می‌شود و این امر در آینده نتایج نامساعدی خواهد داشت.

کودکانی که از طریق رحم اجاره‌ای به دنیا می‌آیند در جامعه آسیب‌پذیرتر خواهند بود

پژوهشگر امور زنان تصریح کرد: باوجود پیشرفت در امور علمی و پژوهشی در غرب، هیچ تحقیق و پژوهشی در مورد زنانی که در کار رحم اجاره‌ای شرکت می‌کنند صورت نگرفته است.

وی افزود: کودکی که از این طریق به دنیا می‌آید و بعد از مدتی می‌فهمد مادری که او را ۹ ماه پرورش داده و به دنیا آورده کسی غیر از مادر اصلی و ژنتیکی اوست، آسیب‌پذیرتر از سایر افراد جامعه خواهد شد.

ترکیان با اشاره به اینکه ازنظر فمینیست‌ها بحث رحم اجاره‌ای نوعی بردگی برای زن است اظهار داشت: برای از بین بردن کامل بحث بارداری برای زن، مسئله رحم مصنوعی مطرح شد. یکی از فمینیست‌های معروف ایتالیایی در این مورد گفته بود اگر رحم مصنوعی در جامعه رونق پیدا کند، بسیار بهتر است چون باعث آزادی زن‌ها از زنجیرهای طبیعت یعنی دوره بارداری است.

باید برای زنانی که تحت حکومت مستکبران هستند الگوهای دینی را تشریح کنیم

وی افزود: در حال حاضر در غرب زنان مستکبری داریم که در حال ترویج اندیشه‌های لیبرالی و فمینیستی هستند. اینها به‌مرور خواهند فهمید که این اندیشه ها روش‌هایی برای به بردگی کشیدن آنهاست و این امر تاکنون نیز محقق شده است.

این مبلغ بین‌المللی تأکید کرد: باید به چنین افرادی که به استضعاف کشیده شده‌اند الگویی همچون حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) و حضرت زینب(سلام‌الله علیها) را معرفی کرد چون تاکنون الگویی که به آن‌ها معرفی‌شده زن در نظام سرمایه محور بوده که الگوی درست و کاملی نیست.

هانیه ترکیان در پایان با اشاره به سخنی از حضرت زینب(سلام‌الله علیها) بیان داشت: طبق بیان حضرت زینب(سلام‌الله علیها) اگر زیبایی‌های دین به مردم نشان داده شود به‌طرف اسلام جذب می‌شوند و چه‌کاری گران‌قدرتر از اینکه الگوی صحیحی برای زن معرفی  و از او دستگیری شود.

گروه خبری: 

پیش‌نشست تخصصی «تحولات سبک زندگی زن غربی از گذشته تاکنون» برگزار می‌شود

سرپرست معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری پیش نشست علمی پژوهشی «تحولات سبک زندگی زن غربی از گذشته تاکنون» در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، سرکار خانم «ریحانه حقانی» روز پنجشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: پیش‌نشست علمی پژوهشی «تحولات سبک زندگی زن غربی از گذشته تاکنون» به همت معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و با همکاری گروه مطالعات اسلامی زنان برگزار می‌شود.  

سرپرست معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: هدف از برگزاری این پیش‌نشست، تحقق منویات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و پاسخ به نیاز جامعه علمی بانوان است.

حقانی یادآور شد: در این پیش نشست، سرکار خانم «هانیه ترکیان»، طلبه سطح ۴ جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از کشور ایتالیا و فعال در عرصه تبلیغ بین‌الملل که در مرکز اسلامی امام مهدی(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) واقع در شهر روم تدریس می‌کنند، حضور دارند.

وی تصریح کرد: پیش نشست علمی پژوهشی «تحولات سبک زندگی زن غربی از گذشته تاکنون» روز شنبه -۴ شهریورماه- ساعت ۱۰ الی ۱۲ در پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

گروه خبری: 

«آثار گروهی اساتید، طلاب و پژوهشگران جامعه‌الزهرا(س)» فراخوان شد

سرپرست معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س) از فراخوان «آثار گروهی اساتید، طلاب و پژوهشگران جامعه‌الزهرا(س)» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «ریحانه حقانی»، روز یکشنبه در گفتگو با واحد خبر با اعلام این مطلب، عنوان کرد: امروز گسترش دامنه علمی و تخصصی شدن آن و حرکت پرشتاب طرح‌ها و پژوهش‌های علمی ضرورت گرایش به پژوهش‌های جمعی را هرچه بیشتر آشکار کرده است.

وی اظهار داشت: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان بزرگترین مرکز علمی حوزوی بانوان برخوردار از نیروهای انسانی مستعد، زمینه لازم جهت برنامه‌ریزی صحیح و شکوفایی این استعدادهای پژوهشی را دارا است که بر همین اساس، طرح فراخوان آثار گروهی طلاب و اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) توسط معاونت پژوهش برنامه‌ریزی و تدوین شده است.

سرپرست معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه ترویج فرهنگ پژوهش گروهی و پرداختن به موضوعات کاربردی توسط بانوان طلبه از جمله اهداف تدوین این طرح است، افزود: «اساتید»، «دانش‌آموختگان سطح سه و چهار»، «طلاب شاغل به تحصیل در سطح سه و چهار» و همچنین «طلاب سطح دو دارای آثار پژوهشی منوط به تأیید در مصاحبه علمی» می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

حقانی با بیان اینکه هر گروه شرکت کننده در این فراخوان، متشکل از سه الی پنج نفر است، گفت: شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را در قالب مقاله یا طرح‌های پژوهشی کاربردی و به دو شیوه کتابخانه‌ای و یا میدانی ارائه دهند.

وی، مهلت زمان ثبت طرح را ۱۰ مهرماه سال جاری عنوان کرد و اظهار داشت: هر یک از گروه‌های شرکت‌کننده می‌توانند اثر یا آثار خود را در قالب فایل ورد و یا پی‌دی‌اف به نشانی پست الکترونیکی anjoman.pajohesh@jz.ac.ir ارسال کنند.

سرپرست معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پایان، فرایند اجرایی طرح را به صورت زیر اعلام کرد:

۱- تکمیل فرم ثبت نام اطلاعات (فرم شماره ۱)؛

۲- طرح موضوع پیشنهادی در شورای علمی و اطلاع‌رسانی به دبیر گروه؛

۳- تکمیل فرم طرح پژوهشی (فرم شماره ۲)؛

۴- بررسی طرح‌های پیشنهادی در شورای علمی.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۳۲۱۱۲۱۷۶ تماس بگیرید و یا به سایت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به نشانی http://jz.ac.ir مراجعه کنید.
گروه خبری: 

گزارش عملکرد دوسالانه معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س) تشریح شد

معاون سابق پژوهش جامعه‌الزهرا(س) گزارش عملکرد دوسالانه این معاونت را تشریح کرد.

معاون سابق پژوهش جامعه‌الزهرا(س) در ارائه گزارش عملکرد دوسالانه به برنامه‌های تأسیسی، تکمیلی و طرح‌نامه‌های پژوهشی جهت تحقق اهداف این معاونت اشاره کرد. 

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی»، معاون سابق پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: بدون تردید دستیابی به اهداف و چشم‌اندازهای مجموعه مقدس جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان برترین نهاد حوزوی تأثیر­گذار و بین‌المللی بانوان، در سایه نظام آموزشی پویا و هدفمندی که در صدد تولید دانش و نوآوری باشد، نقش سازنده‌تری را در جامعه اسلامی ایفا خواهد کرد.

 

موفقیت در عرصه پژوهش، مرهون نظام آموزشی پژوهش‌نگر است

دکتر غروی با بیان اینکه در معاونت پژوهش، تلاش برای افزایش آگاهی، کشف، گسترش و تعمیق آموزه‌های اسلامی مورد توجه است، اظهار داشت: این معاونت با زمینه‌سازی و نهادینه کردن پژوهش در برنامه‌های آموزشی و برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و بلند­مدت پژوهشی در صدد است تا از بدو تحصیل، زمینه‌های رشد، شکوفایی، بروز خلاقیت، نوآوری و تولید علم را در میان طلاب، اساتید و دانش‌آموختگان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) فراهم آورد.

وی که بیش از دو سال، معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) را به عهده داشته است، تصریح کرد: معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ تاکنون کوشیده است با برنامه‌ریزی‌های منسجم و هدفمند، بخشی از اهداف پژوهشی جامعه علمی کشور را تأمین کند، هر چند موفقیت در این عرصه، مرهون نظام آموزشی پژوهش‌نگر است که خلأ جدی آن در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مشهود است.

 

برنامه‌های تأسیسی، برنامه‌های تکمیلی و طرح‌نامه‌های پژوهشی در دستور کار معاونت پژوهش

معاون سابق پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: برنامه‌ریزی دوسالانه معاونت پژوهش بر مبنای سه هدف اصلی «ظرفیت‌شناسی پژوهشگران و طلاب مستعد پژوهش»، «برنامه‌ریزی در جهت ظرفیت‌سازی» و «ارتقا­بخشی سطح پژوهشی اساتید و پژوهشگران» شکل گرفته است.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های تأسیسی، برنامه‌های تکمیلی و طرح‌نامه‌های پژوهشی جهت تحقق اهداف معاونت پژوهش به صورت هدفمند برنامه‌ریزی شد، افزود: برنامه‌های تأسیسی، برنامه‌هایی است که برای اولین‌بار در معاونت پژوهش انجام شده و فاقد سابقه قبلی است.

 

جامعه‌الزهرا(س)؛ اولین نهاد حوزوی خواهران که مجوز برگزاری کرسی‌های ترویجی، نقد و مناظره را دریافت کرده است

دکتر غروی، برگزاری پنج کرسی ترویجی، نقد و مناظره در سال ۹۵ و ابتدای ۹۶ را از جمله برنامه‌های تأسیسی این معاونت برشمرد و ادامه داد: این معاونت افتخار داشت که با برگزاری نشست‌های علمی پژوهشی از سوی شورای انقلاب فرهنگی، مجوز برگزاری کرسی‌ها را دریافت کند که به گفته این شورا، جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اولین نهاد حوزوی خواهران است که مجوز برگزاری کرسی‌ها را دریافت کرده است.

وی با بیان اینکه ۲۰ نشست تخصصی ویژه اساتید و پژوهشگران در طول این مدت برگزار شده است، گفت: در طول دو سال گذشته، ۳۹ نشست علمی پژوهشی ویژه طلاب، اساتید، پژوهشگران، اعضای انجمن‌های علمی پژوهشی و دستیاران پژوهش توسط معاونت پژوهش برگزار شد.

 

تأسیس و راه‌اندازی ۶ انجمن علمی پژوهشی در طول یک سال گذشته در جامعه‌الزهرا(س)

معاون سابق پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کرد: از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ تا کنون ۱۷ کارگاه عمومی، ۱۴ کارگاه ویژه دستیاران پژوهش، ۱۷ کارگاه ویژه اعضای انجمن‌ها و ۳ کارگاه ویژه کتابداران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شده که در مجموع، ۵۱ کارگاه و ۳۱۵ ساعت را شامل می‌شود.

غروی با اشاره به اینکه ۶ انجمن علمی پژوهشی در طول یک سال گذشته در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تأسیس و راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: تحقق فرهنگ پژوهش گروهی و برنامه‌ریزی و اجرای ۶ کلان‌پروژه پژوهشی و همچنین طراحی و اجرای ۸ فراخوان حمایتی از آثار طلاب و اساتید و پژوهشگران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از دیگر برنامه‌های تأسیسی معاونت پژوهش در دو سال گذشته است.

وی یادآور شد: برگزاری جشنواره پژوهشی بین‌المللی بانو امین(ره)، برگزاری جشنواره پژوهشی فجر و همچنین اجرای دوره تربیت دستیار پژوهش از جمله برنامه‌هایی بودند که برای اولین بار در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اجرا شدند.

 

برنامه‌های تکمیلی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س) در طول دو سال گذشته

معاون سابق پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به برنامه‌های تکمیلی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در طول دو سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: برنامه‌های تکمیلی آن دسته از فعالیت‌های پژوهشی است که در ادامه، تکمیل و اصلاح برنامه‌های گذشته انجام شده است.

غروی افزود: بهسازی امور کتابخانه، توسعه همکاری‌ها، تعاملات و تفاهم‌نامه‌های پژوهشی با سایر مراکز علمی پژوهشی و برگزاری همایش آموزش پژوهش‌محور که از مقام پژوهشگران جلیل شد، از جمله برنامه‌های تکمیلی این معاونت بود.

وی اضافه کرد: در این مدت، ۲۷ جلسه شورای نشر آثار پژوهشی معاونت پژوهش و ۲۰ جلسه شورای پژوهش معاونت، طبق سنوات گذشته برگزار شد.

 

ارائه ۱۲ طرح‌نامه پژوهشی از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(س)

معاون سابق پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به طرح‌نامه‌های پژوهشی این معاونت اشاره و تصریح کرد: معاونت پژوهش از اردیبهشت‌ماه ۹۴ تا خردادماه ۹۶، به منظور تحقق اهداف پژوهشی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، ترسیم وضعیت مطلوب، ایجاد فرصت منظم پژوهشی، استفاده صحیح از منابع و هموار ساختن راه مناسب شناسایی و پرورش استعداد­های پژوهشی، اقدام به تنظیم و ارائه طرح‌نامه‌های پژوهشی کرده است که برخی از آن‌ها در حال بررسی و شماری دیگر نیز به دلیل نبود بستر مناسب اجرایی در مجموعه متوقف شده است.

غروی در پایان عنوان کرد: ۱۲ طرح‌نامه پژوهشی از سوی معاونت پژوهش در طول دو سال گذشته ارائه شده که به شرح ذیل است:

۱-طرح ساماندهی و حمایت از پایان‌نامه‌های سطح چهار جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)؛

۲- طرح پژوهشکده مجازی معاونت پژوهش؛

۳- طرح سایت اندیشکده زن و خانواده؛

۴- طرح همایش کتاب سال بانوان؛

۵- طرح ساماندهی و پشتیبانی فعالیت‌های پژوهشی طلاب، اساتید و دانش‌آموختگان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)؛

۶- طرح هم‌اندیشی ملی جایگاه زن و خانواده در جهان معاصر؛

۷- طرح برگزاری کارگاه‌های مهارت‌افزایی پژوهشی اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)؛

۸- طرح تحقق آرای فقها و مدارک آن‌ها در مسائل فقه بانوان؛

۹- طرح مشاوران پژوهشی؛

۱۰- طرح ترسیم نقشه علمی تولیدات علمی پژوهشی در حوزه زنان و خانواده؛

۱۱- طرح تشکیل کارگروه سیاستگذاری و آسیب‌شناسی پژوهش‌های کاربردی؛

۱۲- طرح تربیت پژوهشگر.

گروه خبری: 

کرسی ترویجی «فاعلیت نفس در جهان خارج» برگزار شد

چهارمین کرسی ترویجی با موضوع «فاعلیت نفس در جهان خارج(تحلیلی بر اصول، نتایج و لوازم کاربردی براساس آراء صدرالمتألهین)» با ارائه یکی از پژوهشگران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ‌و نقد اساتید برجسته حوزه و دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، چهارمین کرسی ترویجی با موضوع «فاعلیت نفس در جهان خارج (تحلیلی بر اصول، نتایج و لوازم کاربردی براساس آراء صدرالمتألهین)» به همت معاونت پژوهش در پژوهشگاه حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

این کرسی ترویجی با ارائه سرکار خانم «خدیجه هاشمی»، پژوهشگر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ‌و نقد اساتید برجسته حوزه و دانشگاه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «محمدمهدی گرجیان»، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(علیه‌السلام) و حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «محمدباقر ملکیان»، عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) برگزار شد.

سرکار خانم هاشمی در ابتدای نشست به تشریح اثر تألیفی خود پرداخت و بیان داشت: مسئله اصلی در این نوشتار پاسخ به پرسش‌هایی درباره تاثیرگذاری، توانایی و نوع فاعلیت نفس در مکتب صدرا است.

پژوهشگر حوزه خاطر نشان کرد: منظور از فاعلیت، قدرت خلاق و فعال نفس و توانایی خلق در جهان عین یا خارج است.

وی افزود: از آنجا که ازمنظر صدرا، نفس دارای مراتب و سیر استکمالی است؛ فرضیه ما در این تحقیق این است که تأمل در آرا، مبانی و به خصوص مباحث انسان‌شناسی صدرا می‌تواند زمینه این ادعا را فراهم کند که نفس انسان در طی مراتب استکمالی خود می‌تواند به قدرتی دست پیدا کند که دیگر ناشی از اعضا و جوارح ظاهری‌اش نیست.

هاشمی تاکید کرد: به نظر صدار این قدرت می‌تواند هم دارای منشا ربانی و هم غیر الهی و شیطانی باشد و بسته به اینکه نفس مراتب کمالی خود را در کدام یک از این دو مسیر به فعلیت رسانده باشد، تأثیرگذاری آن الهی یا غیرالهی خواهد بود و البته تأکید این نوشتار بر تبیین« فاعلیت الهی نفس» است.

پژوهشگر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اتحاد نفس و بدن از منظر ملاصدرا خاطر نشان کرد: بدن مرتبه‌ی نازله‌ی نفس است و نخستین اثری که از نفس می‌بینیم در همین بدن است و اما با قوت و قدرت یافتن نفس در اثر عواملی همچون طهارت، تزکیه و...؛ این نفوذ سلطنت و فرمانروایی نفس از حوزه‌ی بدن گسترش پیدا کرده و به عوالم دیگر سرایت می‌کند تا آنجاکه در انسان کامل، کل عالم هستی حکم بدن این انسان را پیدا می‌کند.

وی در ادامه به بیان فایده‌ی علمی این تحقیق پرداخت و گفت: در جستجوهای صورت گرفته، پژوهشی با این عنوان خاص و در این نظام و ساختار خاص ندیدم؛ هر چند مبادی، مبانی، لوازم و نتایج در جایی به صورت مستقل دیده می‌شود و از سویی نتایج و لوازم فلسفی که مهم ترین بخش این کتاب بوده، می‌تواند پاسخگوی بسیاری از شبهات فلسفی کلامی باشد.

هاشمی پژوهش خود را یک نقد فلسفی بر عرفان‌های نوظهور و کاذب و ادبیات صرفا معنی‌گرا دانست و عنوان داشت: این نوع ادبیات به حوزه معنویت و قدرت نفس که فقط به ساحت درون انسان محدود می‌شود، مرتبط است که در قالب قانون جذب مطرح می‌شود و هیچ دخالتی از دین و خدا در این مباحث نمی‌بینیم.

این محقق حوزوی در ارتباط با ساختار کتاب خود گفت: این کتاب مشتمل بر سه بخش است: اول ادبیات تحقیق؛ فاعلیت نفس در جهان خارج؛ لوازم و نتایج مسئله فاعلیت نفس در جهان خارج.

وی افزود: هر کدام از بخش‌های این کتاب، مشتمل بر سه یا چهار فصل است و بخش ادبیات تحقیق شامل فصول روش‌شناسی، تحلیل مفهومی و بررسی مبانی است.

هاشمی در توضیح روش کار خود اظهار داشت: روش این نوشتار تلفیقی از دو رویکرد درون‌دینی و برون‌دینی است و نوع چینش مطالب به روش عام به خاص بوده و سعی شده تکنیکی که برای تحلیل محتوا استفاده می‌شود از قواعد منطقی مانند تعریف و تحلیل مفاهیم و گزاره‌ها، برهان و نقد محتوا باشد و ابزاری که ما را در بکارگیری این روش‌ها کمک کرده منابع و اسناد کتابخانه‌ای و راهنمایی اساتید بوده است.

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «محمد مهدی گرجیان» به ارائه سخن پرداخت و با قدردانی از تلاش صورت گرفته اظهار داشت: این موضوع بسیار شریف و ارزشمند است و جای کار و بحث زیادی دارد و مؤلف رویکردهای متعددی را مورد توجه قرار داده است.

استاد دانشگاه باقرالعلوم ضمن تقدیر از تلاش‌های خانم هاشمی در امر نگارش و تحقیق در دوره دکتری، خاطر نشان کرد: یکی از مباحث که باید در این رساله مشخص شود، بحث فاعلیت است که آیا مقصود در صقع ذهن و مملکت خودش است یا در عالم عین فعالیت نفس در جهان خارج است؟ و باید مشخص شود که منظور از خارج اعم از ذهن خارج و یا در قبال ذهن است.

وی افزود: ورود به فصول، چینش و مباحث بیان شده در آنها به خوبی انجام شده و با وجود اینکه روش‌شناسی به خوبی صورت گرفته ولی بهتر بود که روش‌شناسی به فهرست مطالب تبدیل نمی‌شد، زیرا روش‌شناسی معنای خاص خود را طلب می‌کند. ایشان در ادامه به تذکر نکاتی در جهت اغنای اثر پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدباقر ملکیان در تقدیر از اثر تألیفی خانم هاشمی اظهار داشت: استفاده از منابع متعدد به احسن وجه و استخراج آنها کار هنرمندانه‌ای است و نیاز به معلومات بالا و قدرت استنباط خوبی دارد.

عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره) تصریح کرد: استفاده از منابع بسیار خوب فلسفی و عرفانی خود یک امتیاز بسیار بالایی برای این نوشته است.

وی با تأکید بر اینکه به بیان اشکالات ظاهری و ویرایشی خواهد پرداخت، افزود: این اشکالات ظاهری به محتوای کتاب ارتباطی ندارد، اما امروز در نوشته‌های علمی به آن اهمیت می‌دهند و باید ظواهری رعایت شود که آنها به مؤلفه‌های شکلی می‌گویند.

ملیکان با اشاره به اینکه وحدت رویه یک اثر نشان دهنده نظم فکری نویسنده است، بیان داشت: باید در سراسر رساله در هر قسمتی رویه و روش واحدی اعمال شود و مؤلف این اثر، پسندیده‌اند که مطالب را با عدد و شماره از هم جدا کنند و این عددگذاری نشانه نظم فکری بر مطالب است و نباید در فصول بعد از حروف برای دسته‌بندی استفاده کرد.ایشان نکات دیگری را در جهت تنظیم دقیق‌تر ظاهر اثر بیان کرد.

سرکار خانم هاشمی در پایان نقد اساتید ضمن تشکر از آنها به بیان توضیحات خود پرداخت؛ وی در پاسخ به ایرادات ظاهری که توسط دکتر ملکیان بیان شد گفت: موارد بیان شده را قبلا از جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) پیگیری کردم تا طبق شیوه‌نامه مدون پژوهشگاه تنظیم کنم، ولی متأسفانه شیوه‌نامه‌ای نیست و علت آن به خاطر بالا نبودن خروجی‌های نشرشان است.

گروه خبری: 

پیش‌نشست کنگره بین‌المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» در جامعه الزهرا(س) برگزار شد

پیش‌نشست کنگره بین‌المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» به همت معاونت پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) صبح امروز –یکم خرداد- در تالار بیداری اسلامی این موسسه و با حضور جمعی از طلاب اساتید و پژوهشگران برگزار شد.

پیش‌نشست کنگره بین‌المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» به همت معاونت پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) صبح امروز –یکم خرداد- در تالار بیداری اسلامی این موسسه و با حضور جمعی از طلاب اساتید و پژوهشگران برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مدنی، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) و حجت الاسلام و المسلمین خوش‌خو معاون بین الملل کنگره، در این مراسم حضور داشته، به ایراد سخن پرداختند.

در بخشی از این نشست، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی»، معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) ضمن قدردانی از نکات ارزنده ای که از سوی معاون بین الملل کنگره بیان شد؛ حضور اساتید، پژوهشگران و طلاب را در این نشست ارج نهاد.

دکتر غروی ابراز امیدواری کرد: برگزاری چنین نشست‌هایی در تقویت انگیزه پژوهشگران در ارائه آثار درخور علمی و پژوهشی به این کنگره موثر باشد.

وی با بیان اینکه پیش از این اعلام شده بود آثار برگزیده طلاب در این کنگره مورد حمایت معاونت پژوهش قرار می گیرد؛ عنوان کرد: با عنایت مدیر محترم جامعه الزهرا(سلام الله علیها) علاوه بر آثار برگزیده، آثار فاخر علمی ارائه شده در این کنگره نیز مورد قدردانی قرار می گیرند.

دکتر غروی تعیین استاد راهنما و مشاور و تشکیل کارگاه‌های تخصصی را از قالب‌های حمایتی معاونت پژوهش از آثار علمی پژوهشگران عنوان کرد و اذعان داشت: این معاونت از هیچ تلاشی در ارائه مقالات برجسته علمی پژوهشگران به این کنگره فروگذار نمی کند.

 معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در پایان ضمن ارزشمند خواندن حرکت در مسیر تبیین جایگاه شیعه در اعتلای علوم اسلامی، بار دیگر حمایت مادی و معنوی این معاونت را از ارائه مقالات ارزنده علمی از سوی طلاب پژوهشگر این موسسه به کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» یادآور شد.

گروه خبری: 

بانوان طلبه شیعه، نقش بسزایی در گسترش علوم اسلامی دارند

حجت الاسلام و المسلمین خوش خو معاونت بین الملل کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی اظهار داشت: با توجه به جریان شیعه ستیزی در جهان که توسط دشمنان اسلام راه اندازی شده است، آیت الله مکارم شیرازی تصمیم به برگزاری کنگره «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» گرفتند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، به همت معاونت پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، پیش نشست کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی با عنوان «فرهنگ کتب حدیثی شیعه» پیش از ظهر امروز – ۱ خرداد - در تالار بیداری اسلامی این موسسه برگزار شد.

معاون بین الملل کنگره در ابتدای این مراسم ضمن قدردانی از مدیریت جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، معاونت پژوهشی و مدیرکل روابط عمومی این موسسه، بیان داشت: آیت الله «ناصر مکارم شیرازی» از مراجعی هستند که مشکلات جامعه را به خوبی درک کرده و به موقع وارد عمل می شوند و از این رو با توجه به خطر جریان داعش، از سال ۱۳۹۳ دبیرخانه «کنگره جریان های تکفیری» راه اندازی شد.

حجت الاسلام و المسلمین «محمدرضا خوش خو» خاطر نشان کرد: در برگزاری کنگره جریان های تکفیری، برای اولین بار، دو مرجع بزرگ شیعیان، ریاست و دبیری یک کنگره را بر عهده داشتند و این کنگره با استقبال ۸۲ کشور و با حضور ۷۰۰ مهمان خارجی و ۳۰۰ مهمان داخلی برگزار شد و بدین ترتیب دبیرخانه دائمی کنگره جریان های تکفیری تشکیل شد.

وی افزود: با توجه به اینکه شیعه ستیزی به عنوان حرکتی در جهان توسط دشمنان طراحی و برنامه ریزی می شد، آیت الله مکارم شیرازی تصمیم بر برگزاری کنگره «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» گرفتند.

معاون بین الملل کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی، ضمن قرائت سخنان آیت الله مکارم شیرازی، در ارتباط با علت و اهمیت برگزاری این کنگره اظهار داشت: هدف از برگزاری این کنگره تبیین نقش اهل بیت(علیهم السلام) و پیروان آنها در پیدایش و گسترش علوم اسلامی، تبیین نقش دانشمندان شیعه در پیدایش و گسترش اسلام و تبیین نقش علمای شیعه در شکوفایی تمدن اسلامی است.

خوش خو در ارتباط با قلمرو منطقه ای این کنگره تصریح کرد: شبه جزیره عربستان، ایران، ماوراء النهر و آسیای میانه، آفریقا، بالکان، عراق، شبه قاره هند، شامات، افریقا ماورالنهر و آسیای جنوب شرقی و برخی مناطق دیگر از جمله قلمرو منطقه ای این کنگره هستند.

وی در ادامه در ارتباط با پیش نشست های این کنگره گفت: تاکنون تعدادی پیش نشست از این همایش برگزار شده و همچنان مراکز علمی خواستار برگزاری پیش نشست هایی از این همایش در مرکز علمی خود هستند و از سویی در دو کشور هند و مالزی نیز پیش نشست های بین المللی برگزار شده است.

معاون بین الملل کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی خاطر نشان کرد: کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی دارای چهارده کمیته علوم قرآن، علوم حدیث، فقه و اصول، کلام، علوم ادبی، علوم عقلی، اخلاق و تربیت و عرفان، تاریخ و جغرافیا، علوم انسانی دیگر، علوم طبیعی و بانوان؛ است.

خوش خو در ارتباط با بخش بانوان این کنگره اظهار داشت: بانوان نقش بسزایی در گسترش علوم اسلامی داشته و دارند و از سویی بانوان طلبه صاحب نظر در حوزه های علمیه خواهران و جامعه الزهرا(سلام الله علیها) حضور دارند که باعث پیشتاز بودن این مراکز علمی شده اند و در حال حاضر نیز حرکت و علم آنها در حوزه های علمیه کمتر از برادران نیست.

وی در پایان ضمن تاکید بر تمدید مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۳۱ خرداد افزود: علاقمندان می توانند آثار خود را از طریق سایت کنگره به نشانی  www.shia-congress.com  و ایمیل info@shia-congress.com  و یا به صورت حضوری به نشانی قم، جمکران، ابتدای بلوار انتظار، مجتمع دارالولایه، ساختمان دارالاعلام، طبقه اول؛ ارسال کنند.

 

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها