فرم جستجو

معاونت پژوهش

اخبار پژوهشی

۵۴ پژوهشگر برتر جامعه‌الزهرا‌(س) تجلیل شدند

آیین تجیل از پژوهشگران برتر، با حضور حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و با قدردانی از ۵۴ پژوهشگر برتر این موسسه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، آیین تجلیل از پژوهشگران برتر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه با حضور حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و به همت معاونت پژوهش در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

آیین تجلیل از پژوهشگران برتر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در حاشیه برگزاری بیست و ششمین نشست از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) صورت گرفت.

سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی»، معاون پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در این مراسم، به برخی از دستاوردهای پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و در ادامه کلیپی از دستاوردهای پژوهشی این مجموعه فاخر به نمایش گذاشته شد.

در این مراسم، ۵۴ پژوهشگر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با حضور حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، سرکار خانم «سیده سعیده غروی»، معاون پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، سرکار خانم «حجازی»، مدیر کتابخانه و سرکار خانم «طیبی» تجلیل شدند.

گروه خبری: 

«دستیار پژوهش»؛ طرحی موفق در معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا‌(س)

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه امکانات این موسسه برای پژوهش بانوان بسیار مناسب است، اظهار داشت: انتظار ما از طلاب این است که در کنار آموزش، به فعالیت‌های پژوهشی اهمیت دهند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز چهارشنبه در بیست و ششمین نشست از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) که در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد، عنوان کرد: خداوند در قرآن کریم، حضرت مریم و حضرت آسیه (سلام‌الله‌علیهما) را الگوی همه جهانیان از جمله زنان و مردان عالم معرفی می‌کند، همچنین همسر حضرت نوح و همسر حضرت لوط به دلیل اعمال ناشایست به عنوان الگوهایی برای جهانیان معرفی شده‌اند که نشان می‌دهد زن می‌تواند به بالاترین مقام برسد و یا در بدترین حالت قرار گیرد.

 

امکانات جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) برای پژوهش بانوان قابل توجه است

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: ما حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) را به عنوان الگویی برجسته داریم که سیره و عملکرد این بانوی گرامی، قابلیت تام برای الگوگیری دارند.

وی به برخی فعالیت‌های پژوهشی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اشاره و تصریح کرد: امکانات جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) برای پژوهش بانوان زیاد است، از جمله فضای فیزیکی قابل توجه، کتابخانه دیجیتال، پژوهشگاه و کتابخانه ارزشمندی در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

 

طلاب با استفاده از پژوهش، علم خود را تعمیق بخشند

خانم غروی، حضور اساتید راهنما و ناظران علمی برجسته در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) را از دیگر برکات این مؤسسه عنوان کرد و افزود: انتظار ما از طلاب این است که در کنار آموزش، به فعالیت‌های پژوهشی و دوره‌هایی که برگزار می‌شود، اهمیت دهند و علمی که آموختند، را عملیاتی کنند.

وی، عضویت در مجمع تخصصی کتابخانه‌های ایران(مکتا) را از دیگر دستاوردهای معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) برشمرد و ادامه داد: معاونت پژوهش از طریق «مکتا» با کتابخانه‌های تخصصی قم قراردادی به امضا رسانده است که اعضای کتابخانه‌ها می‌توانند از کتب کتابخانه‌های تخصصی عضو استفاده کنند.

معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: اگر چه تربیت فرزند و خانه‌داری با ذات و سرشت زن همخوانی دارد، اما بانوان زمانی که در اجتماع حضور دارند،  باید به گونه‌ای تلاش کنند که در مقابل خداوند پاسخگو باشند، بانوان پژوهشگر نیز باید علم خود را عمیق کنند و به عمل برسانند.

خانم غروی تصریح کرد: بانوان طلبه باید علومی که آموختند را عملیاتی کنند و برای این کار، تا اثر پژوهشی و مطالعات پژوهشی نداشته باشند، نمی‌توانند بر علوم تسلط کافی داشته باشند، در حالی که اگر در عرصه پژوهش فعالیت کنند، آثار ماندگاری از آنان به یادگار می‌ماند.

 

«دستیار پژوهش»؛ طرحی موفق در معاونت پژوهش

وی، اجرای طرح «دستیار پژوهش» را از دیگر دستاوردهای موفقیت آمیز معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عنوان کرد و افزود: معاونت پژوهش بیش از یک سال است که طرح تربیت پژوهشگر با عنوان «طرح دستیار پژوهش» را در دستورکار خود داشته است.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ادامه داد: در این طرح، پنج گروه پژوهشی تشکیل شدند و تا حدودی ظرفیت پژوهشی طلاب شرکت کننده در این طرح شناسایی شد.

خانم غروی عنوان کرد: این طرح برای اولین بار برگزار شد و دومین دوره آن در شهریور سال آینده آغاز می‌شود که امید است با حمایت و پشتیبانی مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) عرصه‌هایی در این حوزه گشوده و ظرفیت پژوهشی طلاب جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) شناسایی شود.

 

برگزاری کرسی‌های ترویجی در دستور کار معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)

وی به برگزاری کارگاه‌های پژوهشی تخصصی اشاره و عنوان کرد: برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های پژوهشی، عرصه‌های تازه ای در موضوع شناسی به روی پژوهشگران می‌گشاید و پژوهشگران می‌توانند در عرصه‌های جدید قلم بزنند.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان این که امروز بیست ششمین نشست از سلسله نشست‌های معاونت پژوهش برگزار می‌شود، افزود: برگزاری کرسی‌های ترویجی از دیگر دستاوردهای معاونت پژوهش است که اخیرا این معاونت موفق به دریافت مجوز برگزاری کرسی‌های ترویجی شده است.

خانم غروی با بیان این که اولین کرسی ترویجی معاونت پژوهش در هفته گذشته برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری کرسی‌های ترویجی یک امتیاز پژوهشی برای جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: طلاب سطوح عالی می‌توانند آثار پژوهشی، مقالات و طرح‌های رساله‌های خود را در قالب کرسی ترویجی برگزار کنند و حکم برگزاری کرسی را از وزارتخانه دریافت کنند.

معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در پایان تصریح کرد: زمینه‌های پژوهشی مناسبی به برکت بانوی دوعالم در جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) فراهم شده است و هر کس به اندازه توفیق خود می‌تواند از این سفره پربرکت استفاده کند و وامدار این بانوی گرامی باشد.

 

 

گروه خبری: 

سیره حضرت زهرا(س) بهترین گواه در مسئولیت اجتماعی زن مسلمان است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها) بهترین ادعا و گواه است که زن می‌تواند مسئولیت اجتماعی و بالاترین حضور اجتماعی را داشته باشد و در عین حال در اوج عفاف و حجاب و پاکدامنی هم باشد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه در بیست و ششمین نشست از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با موضوع «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی(سلام الله علیها)» که در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد، عنوان کردند: انسان دارای مسئولیت اجتماعی است و این بعد یکی از ابعاد شخصیتی انسان است.

 

حضرت زهرا(سلام الله علیها) در همه مراتب و میادین مسئولیت اجتماعی، به بهترین وجه حضور اجتماعی داشتند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزودند: مسئولیت اجتماعی دارای مراتبی است و گستره گسترده‌ای در میادین مختلف زندگی دارد و حضرت زهرا(سلام الله علیها) در همه این مراتب و میادین به بهترین وجه حضور اجتماعی داشتند و مسئولیت اجتماعی خویش را به بهترین وجه نشان دادند.

ایشان گفتند: مسئله حضور اجتماعی و ایفای نقش زن در اجتماع از دیرباز مسئله ای چالش برانگیز بوده و موافقان و مخالفان فراوانی داشته است، به طوری که گاهی در قالب غیرت، گاهی در قالب تعصبات قبیله‌ای، سنت‌های اجتماعی و یا در چهره دین، شرع و شریعت و زمانی به صورت تمدنی، مدرنیته، پیشرفت و یا توسعه مورد توجه همگان قرار گرفته است و هر لحظه به رنگی در میدان اندیشه بشری ظاهر شده است.

 

چهار اندیشه و باور که درباره مسئله حضور اجتماعی زن وجود دارد

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه دادند: گاهی مسئله حضور اجتماعی زن پا از میدان اندیشه فراتر گذاشته و به میدان درگیری‌های فیزیکی کشیده شده و گاهی تا پای کشتارهای جمعی پیش رفته است.

 ایشان یادآور شدند: مجموعه اندیشه‌ها و باورهایی را که درباره مسئله حضور اجتماعی و ایفای نقش زن در اجتماع وجود دارد، به ۴ دسته می‌توان تقسیم کرد، از جمله گروه اول بر این باور هستند که حضور اجتماعی زن و مسئولیت اجتماعی او که مبنای این حضور است، ضد دین، ضد غیرت، ضد سنت‌های قومی و قبیله ای است؛ این موضوع، یکی از مهمترین مسائلی است که جای پژوهشی جدی دارد.

نویسنده کتاب «احکام مصلحتی در فقه اسلامی» افزودند: تفکر دوم درباره مسئله حضور اجتماعی و ایفای نقش زن در اجتماع این است که هر گونه قید و بندی برای حضور زن  در اجتماع غلط بوده است و این احساس مسئولیت اجتماعی او است که اقتضا می‌کند که بدون هیچ مانع و محدودیتی در همه صحنه‌ها به هر شکل ممکن حضور پیدا کند این اندیشه با ابتدایی ترین اصول فکری مخالف است، اما متأسفانه شاهد گسترش آن در بسیاری از جوامع هستیم.

ایشان ادامه دادند: در تفکر سوم، حضور اجتماعی و احساس مسئولیت اجتماعی وی، بعدی از ابعاد شخصیتی زن است و او را نمی توان بر این احساس ملامت کرد، اما قیود عفاف، حجاب، خانواده، سنت‌های قومی و حساسیت‌های منطقه ای را هم باید رعایت کرد، اما آزادی و احساس مسئولیت وی نباید قربانی ظواهر، سنت‌ها و تابوهای اجتماعی شود.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اضافه کردند: چهارمین اندیشه درباره مسئله حضور اجتماعی و ایفای نقش زن در اجتماع این است که عفاف، پاکدامنی و خانه داری از ابعاد ذاتی شخصیت زن است، همانگونه که احساس مسئولیت اجتماعی وی و به دنبال آن، حضور اجتماعی زن از ابعاد شخصیتی او است و این دو با هم تنافی و تزاحمی ندارند و در صورت تزاحم موردی باید بررسی کرد که کدام مقدم است.

 

حضرت زهرا(سلام الله علیها) به عنوان سیده نساء العالمین و اسوه شایستگان عالم است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه چهارمین اندیشه مدعای این مقاله است، عنوان کردند: بهترین دلیل این مدعا سیره فاطمی(سلام الله علیها) است؛ سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها) به عنوان سیده نساء العالمین و اسوه شایستگان که حتی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) ایشان را الگوی خود می‌خوانند و می‌فرمایند: «وَفی اِبنَةِ رَسولِ الله لِی اُسوَةٌ حَسَنَةٌ؛ دختر رسول خدا برای من اسوه است».

ایشان تصریح کردند: خداوند متعال، عصمت، طهارت و پاکی حضرت زهرا(سلام الله علیها) را در کتاب جاودان خود و در آیه شریفه «إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً» ترسیم کرده است و همه این موارد می‌تواند بهترین دلیل برای این مدعا باشد.

 

همه مکاتب بشری نمی توانند مدعی مسئولیت اجتماعی باشند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به تعریف مسئولیت اجتماعی اشاره کردند و اظهار داشتند: احساس مسئولیت نسبت به محیط پیرامونی، احساس وظیفه نسبت به انسان‌ها و حیوانات و حوادثی که در جامعه می‌گذرد مسئولیت اجتماعی است.

ایشان با اشاره به تیپ شناسی انسان ها، به مبانی مسئولیت اجتماعی اشاره کردند و افزودند: اختیار، اجتماعی بودن و تکلیف از جمله مبناها در بحث مسئولیت اجتماعی هستند و تنها مکاتبی می‌توانند مسئولیت اجتماعی را مورد بحث قرار دهند که این مبانی را بپذیرند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: امروز همه مکاتب بشری، بحث مسئولیت اجتماعی را مطرح می‌کنند، اما همه آنان نمی توانند این ادعا را داشته باشند، اگر مکتبی مدعی باشد که این جهان خدایی ندارد و پایانی ندارد، بنابراین مسئولیت در اینجا معنایی ندارد و اگر تکلیفی نباشد، پس مسئولیت معنایی ندارد.

 

اسلام در عرصه مبانیِ احساس مسئولیت اجتماعی حرف برای گفتن دارد

نویسنده کتاب «فرهنگ کتب حدیثی شیعه» با بیان اینکه اسلام در عرصه مبانی احساس مسئولیت اجتماعی حرف برای گفتن دارد، تصریح کردند: گستره مسئولیت اجتماعی در دو بعد فردی و اجتماعی احساس مسئولیت انسان نسبت به همسر، فرزندان، خویشان، هموطنان، هم کیشان و همه انسان‌ها و همچنین همه هستی قابل بررسی است.

ایشان با اشاره به مسئولیت اجتماعی در روایات اسلامی، بیان داشتند: پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) در روایتی می‌فرمایند: « ألا كُلُّكُم راعٍ و كُلُّكُم مَسؤولٌ عَن رَعِيَّتِه ؛ فَالأَميرُ الَّذي عَلَى النّاسِ راعٍ و هُوَ مَسؤولٌ عَن رَعِيَّتِهِ ، وَالرَّجُلُ راعٍ عَلى أَهلِ بَيتِهِ و هُوَ مَسؤولٌ عَنهُم ، وَ المرأةُ راعِيةٌ عَلى بَيتِ بَعلِها و وُلدِهِ و هِيَ مَسؤولَةٌ عَنهُم ، وَ العَبدُ راعٍ عَلى مالِ سَيِّدِهِ و هُو مَسؤولٌ عَنهُ ، ألا فَكُلُّكُم راعٍ و كُلُّكُم مَسؤولٌ عَن رَعِيَّتِهِ؛ بدانيد كه همه شما مسئوليد و همه شما نسبت به زيردستانش بازخواست مى شويد . فرمانرواى مردم، مسئول مردم است و نسبت به زيردستانش بازخواست مى شود؛ مرد، سرپرست خانواده است و نسبت به آنان بازخواست مى شود؛ زن، مسئول خانه شوهر و فرزندان اوست و در برابر آنان بازخواست مى شود؛ برده مسئول مال مالك خود است و در برابر آن مسئول است، پس بدانيد كه همه شما مسئوليد و در برابر زيردستان خود بازخواست مى شويد».

 

سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها) بهترین ادعا در مسئولیت اجتماعی زن مسلمان است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه با بیان اینکه مسئولیت‌های اجتماعی در زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) در چند بعد قابل بررسی است، اظهار داشتند: حضور اجتماعی حضرت زهرا(سلام الله علیها) در خانواده و همچنین در مسئله فتنه پس از پیامبرگرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) از جمله مسئولیت‌های اجتماعی آن حضرت در زندگی است.

ایشان تصریح کردند: حضرت زهرا(سلام الله علیها) در عرصه حضور اجتماعی در بلندترین قامت به میدان تاریخ آمدند و این به معنای احساس مسئولیت اجتماعی یک زن مسلمان است؛ سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها) بهترین ادعا و گواه است که زن می‌تواند ادعای مسئولیت اجتماعی داشته باشد و به دنبال این احساس بالاترین حضور را داشته باشد و در عین حال در اوج عفاف و حجاب و پاکدامنی هم باشد.

 

گروه خبری: 

رویکرد جامعه‌الزهرا(س) در عرصه پژوهش، افزایش مهارت پژوهشگران است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه رویکرد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در عرصه پژوهش، افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های پژوهشگران است، عنوان کردند: طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مسئله پژوهش را جدی بگیرند، در بحث نظارت هم جدی باشند و یکدیگر را نقد کنند تا آثار و محصولات ارزشمندی به جامعه عرضه شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، بیست و ششمین نشست از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با موضوع «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی(سلام الله علیها)» و با حضور و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

 

فارغ التحصیل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  باید دارای یک تخصص باشد

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به موضوع پژوهش در این مجموعه اشاره کردند و اظهار داشتند: مجموعه فاخر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  با قلم مبارک امام خمینی (ره) و با تلاش‌ها و فعالیت‌های علما و مسئولین شکل گرفت.

ایشان ضمن تقدیر از زحمات مدیران و مسئولین جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از زمان آغاز تأسیس تا کنون، تصریح کردند: آنچه که امروز مورد نظرما است، این است که ما ضمن استمرار مسیر آموزشی سابق، در چند بخش به صورت جدی‌تر فعالیت داشته باشیم و حلقه‌های تکمیلی آموزش‌های متعارف را تکمیل کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تأکید کردند: آرزوی ما این است که هر طلبه ای که وارد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  می‌شود، در زمان فارغ التحصیلی دارای یک تخصص باشد؛ یعنی یا پژوهشگری توانمند در عرصه پژوهش باشد، یا مبلغی توانا که در عرصه تبلیغ سنتی و نوین فعالیت کند.

ایشان افزودند: فارغ التحصیل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یا باید مشاوری پرتوان باشد که بتواند به صورت تخصصی، گره‌های روانی و عقده‌های درونی را بگشاید و راهکارهای مناسب ارائه دهد و یا استاد برجسته‌ای که در عرصه تدریس فعالیت داشته باشد.

 

پژوهشگران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  به کار متوسط قانع نشوند

ایشان یادآور شدند: گام‌های اول باید کوچک باشد تا به گام‌های بلند برسیم و اگر موفقیت ما در این عرصه‌ها محقق شود، بسیاری از نگرانی‌هایی که در ذهن فارغ التحصیلان وجود دارد، برطرف می‌شود، همچنین به بسیاری از نیازهای جامعه پاسخ داده می‌شود.

ایشان با بیان اینکه در بحث بودجه گذاری و بحث نظارتی در عرصه پژوهش جدی خواهیم بود، گفتند: تقاضای ما این است که همه افرادی که در عرصه پژوهش فعالیت می‌کنند، به کار متوسط قانع نباشند و تمام تلاش خود را برای ارائه آثار فاخر ارائه دهند.

 

رویکرد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در عرصه پژوهش، افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های پژوهشگران است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه رویکرد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در عرصه پژوهش، افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های پژوهشگران است، عنوان کردند: طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  مسئله پژوهش را جدی بگیرند، در بحث نظارت هم جدی باشند و یکدیگر را نقد کنند تا آثار و محصولات ارزشمندی به جامعه عرضه شود.

ایشان اظهار امیدواری کردند که آثار فاخر و ارزشمندی از جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  به کتاب سال حوزه و کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ارائه شود و تصریح کردند: کتاب‌های فاخر مورد توجه همه افراد در دنیا قرار می‌گیرد، بنابراین آثار باید به گونه ای باشد که قابلیت ترجمه به زبان‌های دیگر هم داشته باشد و این مسئله شدنی است.

 

پژوهشگران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با قلم توانای خود در عرصه مطبوعات بدرخشند

نویسنده کتاب «فرهنگ کتب حدیثی شیعه» به فعالیت‌های پژوهشی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کردند و اظهار داشتند: دوره‌هایی که در عرصه پژوهش برگزار می‌شود، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر هستند، اما افق ما را محقق نمی‌کنند و ما درصدد هستیم که حجم فشرده و گسترده تری در عرصه پژوهش داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تأکید کردند: پژوهشگران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  باید با قلم توانای خود در عرصه مطبوعات جمهوری اسلامی ایران بدرخشند و عرصه را بر مطبوعات زرد تنگ کنند.

ایشان با تقدیر از فعالیت‌های پژوهشی گذشته و تجلیل از فعالیت‌های عرصه پژوهش در زمان حال، بیان داشتند: ما نباید به آنچه که در حال حاضر وجود دارد، اکتفا کنیم، بلکه توقع ما باید از خودمان زیاد باشد

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به موضوع نشست علمی پژوهشی با عنوان «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی(سلام الله علیها)» پرداختند.

 

 

گروه خبری: 

نشست «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی سلام الله علیها» برگزار می شود

معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از برگزاری نشست «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی سلام الله علیها» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم دکتر «سیده‌سعیده غروی» روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، با اعلام این خبر، عنوان کرد: بیست و ششمین نشست علمی پژوهشی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با عنوان «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی سلام الله علیها» برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست تبیین جایگاه و الگو بودن شخصیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) در بعد اجتماعی است.

معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تجلیل و حمایت از آثار طلاب و پژوهشگران را از دیگر اهداف این نشست برشمرد و تصریح کرد: این نشست با حضور مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود مدنی، برگزار خواهد شد.

غروی یادآور شد: این نشست روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه، ساعت ۸:۴۵ تا ۱۱ در سالن آمفی تئاتر طبقه همکف ساختمان شهید بهشتی(ره) در آموزشگاه امام رضا(علیه السلام)، برگزار می‌شود.

 

گروه خبری: 

مجمع سالانه انجمن‌های علمی-پژوهشی جامعه الزهرا(س) برگزار می شود

معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، از برگزاری مجمع سالانه انجمن‌های علمی-پژوهشی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، از برگزاری مجمع سالانه انجمن‌های علمی-پژوهشی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) خبر داد.

وی اظهار داشت: برگزاری این مجمع از جمله اقداماتی است که در اداره کل پشتیبانی پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) برنامه ریزی شده است.

خانم غروی افزود: هدف از برگزاری این مجمع، ارائه گزارش سالانه و بیان برنامه‌های آتی انجمن هاست.

معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، قدردانی و تجلیل از دبیران و اعضای فعال هر یک از انجمن ها را از دیگر برنامه‌های این مجمع برشمرد و یادآور شد: این برنامه در روز یکشنبه ۲۲ اسفندماه ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن نشست‌های علمی-پژوهشی، طبقه سوم ساختمان پژوهشگاه برگزار خواهد شد.

 

گروه خبری: 

کرسی ترویجی «سبک زندگی رسول خدا(ص) با همسرانش» برگزار شد

کرسی ترویجی «سبک زندگی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) با همسرانش» پیش از ظهر چهارشنبه، ۱۸ اسفند، به همت معاونت پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در سالن نشست‌های علمی پژوهشی پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام الله علیها) در این موسسه برگزار شد.

کرسی ترویجی «سبک زندگی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) با همسرانش» پیش از ظهر چهارشنبه، ۱۸ اسفند، به همت معاونت پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در سالن نشست‌های علمی پژوهشی پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام الله علیها) در این موسسه برگزار شد.

این کرسی ترویجی با هدف بررسی تحلیلی سیره و رفتار پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) با همسرانش و پاسخ به شبهات و با ارائه خانم «فرزانه حکیم‌زاده» مدیر گروه علمی پژوهشی تاریخ و سیره جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

خانم «رویا باقری» دبیری علمی کرسی ترویجی، دکتر «زهرا روح‌اللهی امیری» عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(علیه‌السلام) و مدیر گروه علمی تاریخ جامعه‌المصطفی‌العالمیه و همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «حسین بستان» استادیار گروه جامعه‌شناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ ناقدان این کرسی ترویجی بودند.

گروه خبری: 

کرسی ترویجی «سبک زندگی رسول خدا(ص) با همسرانش» برگزار می‌شود

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری اولین کرسی ترویجی با موضوع «سبک زندگی رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با همسرانش» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، عنوان کرد: اولین کرسی ترویجی با موضوع «سبک زندگی رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با همسرانش» به همت معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می شود.

وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست، تشویق نخبگان به ارائه نظریات پژوهشی و امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه است.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: در این کرسی ترویجی، سرکار خانم «فرزانه حکیم‌زاده»، مدیر گروه علمی پژوهشی تاریخ و سیره جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به سخنرانی می‌پردازد.

غروی ادامه داد: سرکار خانم دکتر «زهرا روح‌اللهی امیری»، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(علیه‌السلام) و مدیر گروه علمی تاریخ جامعه‌المصطفی‌العالمیه و همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «حسین بستان»، استادیار گروه جامعه‌شناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ناقدین این کرسی ترویجی هستند.

وی تصریح کرد: سرکار خانم «رویا باقری»، دبیری علمی کرسی ترویجی «سبک زندگی رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با همسرانش» را به عهده دارد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: این کرسی روز چهارشنبه ۱۸ اسفندماه ساعت ۱۰ الی ۱۲ در سالن نشست‌های علمی پژوهشی طبقه سوم پژوهشگاه برگزار می شود.

گروه خبری: 

نشست پژوهشی «اولویت‌های شناختی در منابع تفسیری» برگزار می‌شود

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری نشست علمی پژوهشی «اولویت‌های شناختی در منابع تفسیری» ویژه پژوهشگران جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) خبرداد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، عنوان کرد: نهمین نشست علمی پژوهشی از سلسله‌نشست‌های انجمن های علمی پژوهشی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به همت انجمن تفسیر و علوم قرآن برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این کارگاه، آشنایی پژوهشگران با منابع دست اول تفسیری و علوم قرآنی شیعه و اهل تسنن و همچنین آشنایی با مهمترین کتب مرجع علوم قرآنی است.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: این کارگاه با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «سید محمود طیب‌حسینی»، دانشیار گروه قرآن‌پژوهی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مدیر گروه علمی پژوهشی تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

غروی یادآور شد: کارگاه علمی پژوهشی «اولویت‌های شناختی در منابع تفسیری» روز یکشنبه ۱۵ اسفندماه، ساعت ۱۰ الی ۱۲ در سالن نشست‌های علمی پژوهشی طبقه سوم پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

گروه خبری: 

کارگاه «روش پژوهش با نرم‌افزارهای حدیثی» برگزار می‌شود

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری کارگاه علمی پژوهشی «روش پژوهش با نرم‌افزارهای حدیثی» ویژه پژوهشگران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، عنوان کرد: در این کارگاه، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «احسان سرخه‌ای»، استاد حوزه و دانشگاه به سخنرانی می‌پردازد.

وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این کارگاه، دانش‌افزایی مهارتی اساتید  و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پژوهش‌های حدیثی است.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: پژوهشگرانی که تمایل به شرکت در این کارگاه را دارند، می‌توانند از تاریخ ۱۱ الی ۱۴ اسفندماه از طریق شماره تلفن ۳۲۱۱۲۴۲۴ برای ثبت نام اقدام کنند.

غروی یادآور شد: کارگاه علمی پژوهش «روش پژوهش با نرم‌افزارهای حدیثی» روز یکشنبه ۱۵ اسفندماه ساعت ۸ الی ۱۲ در سالن جلسات طبقه سوم پژوهشگاه برگزار می‌شود.

گروه خبری: 

صفحه‌ها