فرم جستجو

عمومی

خبرهای عمومی

دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» برگزار می‌شود

دبیر انجمن علمی‌فرهنگی جامعه‌الزهراء(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» در ترم تحصیلی جدید خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌‌الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار روابط عمومی با اشاره به اینکه دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» به همت کانون «مکارم‌الاخلاق» انجمن علمی‌فرهنگی و با هدف تربیتی شرح و بررسی «دعای اول صحیفه سجادیه» برگزار می‌شود، گفت: تمسک به ادعیه زاکیه اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) به عنوان گنجینه ارزشمند و گرانبهای معارف و نیز راهبرد و راهکاری تربیتی، باید در اولویت برنامه‌های تربیتی جوامع اسلامی به ویژه طلاب علوم دینی قرار گیرد.   

دبیر انجمن علمی‌‌فرهنگی تصریح کرد: صحیفه پرنور سجادیه که به عنوان میراث آسمانی حضرت زین‌العابدین(علیه‌السلام) در اختیار امت مسلمان قرار گرفته، کتابی هزاران برگ از مولفه‌ها و برنامه‌های عمل‌ساز اخلاقی و تربیتی است.  

ظهیری یادآور شد: دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» با هدف تربیتی شرح و تفسیر دعای اول صحیفه سجادیه و با حضور استاد ارجمند، سرکار خانم لباف (دامت‌برکاته) برگزار می‌شود.  

وی افزود: این دوره معرفت‌افزایی، روزهای پنجشنبه، به مدت ۶ جلسه و از تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد که علاقه مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر تا چهارشنبه، ۲۷ بهمن، به دفتر انجمن علمی‌فرهنگی واقع در انتهای طبقه همکف شهید قدوسی (رحمةالله‌علیه) مراجعه فرمایند.

 

گروه خبری: 

زنگ انقلاب در مجتمع تربیتی هدی طنین‌انداز شد

زنگ انقلاب توسط «حجت الاسلام و المسلمین مدنی» ساعت ۹:۳۳ دقیقه همزمان با ورود امام خمینی(ره) به میهن اسلامی در مجتمع آموزشی تربیتی هدی وابسته به جامعه الزهرا(سلام الله علیها) نواخته شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، این مراسم روز سه شنبه همزمان با آغاز ایام الله دهه مبارک فجر با حضور معاونان، مدیران و اعضای شورای جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، مدیران اداره آموزش و پرورش استان قم و مسئولان بسیج دانش آموزی اداره آموزش و پرورش قم، به میزبانی مدیران و دانش آموزان مدارس مجتمع آموزشی تربیتی هدی برگزار شد.

 

لزوم تربیت نسل جدید در مسیر حفاظت از آرمان‌های انقلاب اسلامی

در این مراسم که ساعت ۹ صبح در دبیرستان معارف اسلامی هدی برگزار شد، پس از قرائت آیاتی چند از سوره فجر توسط دانش آموزان دبستان هدی و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، «علیرضا کبیری»، مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی به سخنرانی پرداخت.

مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی، باور به خدا، باور به مردم و باور به خود را از جمله باورهای امام خمینی(ره) عنوان کرد و گفت: امام خمینی (ره) با این سه باور پا به صحنه مبارزه با قدرت استبداد داخلی و استکبار جهانی گذاشتند و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

وی به افتخاراتی که ملت ایران به واسطه پیروزی انقلاب اسلامی کسب کردند اشاره کرده، بر لزوم تربیت نسل جدید در مسیر حفاظت از آرمان‌های انقلاب اسلامی تأکید کرد.

کبیری در پایان به برنامه‌های مجتمع آموزشی تربیتی در ایام مبارک دهه فجر اشاره کرد.

در ادامه، گروه سرود پیش دبستانی هدی با لباس‌های اقوام ایرانی به اجرای سرودی به مناسبت دهه فجر پرداختند و پس از آن، زنگ انقلاب اسلامی توسط حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) رأس ساعت ۹:۳۳ دقیقه که همزمان با ورود امام خمینی (ره) به کشور بود، به صدا درآمد و در فضای مراسم طنین انداز شد.

 

پیروزی‌های آینده ما در گروی ایمان به خداوند است

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی، در این مراسم به بیان خاطراتی از دوران انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس پرداختند و تصریح کردند: روحیه فداکاری، ایثارگری و شهادت جز در پرتوی ایمان و توکل به خداوند حاصل نمی‌شود و رمز اساسی پیروزی انقلاب اسلامی، روحیه فداکاری و ایثارگری‌های ملت ایران و توکل به خداوند بود.

ایشان با بیان اینکه پیروزی‌های آینده ما در گروی ایمان به خداوند است، گفت: ایمان به خدا، فردای انقلاب و فردای تاریخ نسل جوان را بیمه خواهد کرد و اگر ایمان به خدا را از دست دهیم، شکست خواهیم خورد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با تأکید بر اینکه دانش‌آموزان و نسل جدید با انقلاب اسلامی آشنا شوند، تصریح کردند: انقلاب اسلامی ما با انقلاب‌های دیگر متفاوت است و نسل جدید باید مسیر مقدس انقلاب اسلامی را بشناسند و ریشه‌ها، زمینه‌ها و حقیقت انقلاب اسلامی و وظیفه خود را در این مسیر بدانند.

در پایان مراسم، دانش آموزان مجتمع آموزشی تربیتی هدی سرود «خمینی ای امام» را به یاد روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ همخوانی کردند.

گفتنی است، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به همراه معاونان و مدیران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، مدیران و معاونان اداره آموزش و پرورش و مدیران و معاونان مجتمع آموزشی تربیتی هدی پس از مراسم جشن انقلاب از نمایشگاه دهه فجر این مجتمع بازدید کردند.

 

 

گروه خبری: 

ارتباط اعضای خانواده روحانیون، عقیدتی است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: نور معنویت یک فرد روحانی در خانواده او منعکس می‌شود و اعضای آن خانواده با یکدیگر ارتباط عقیدتی دارند که فراتر از ارتباط خونی است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در ضیافت افطاری خانواده روحانیون مرحوم استان قم با عنوان همایش «ضیافت نور»، بیان داشتند: نور معنویت یک فرد روحانی در خانواده او منعکس می‌شود و اعضای آن خانواده با یکدیگر ارتباط عقیدتی دارند که فراتر از ارتباط خونی است.

 

یادآوری روحانیون مرحوم در بهترین ساعات ماه رمضان

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) ضمن قدردانی از مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در برگزاری این مراسم خاطر نشان کردند: ضیافت افطاری خانواده روحانیون مرحوم، مراسم ارزشمندی است که توسط مرکز خدمات پایه‌گذاری شده و در تمامی استان‌ها برگزار می‌شود.

ایشان افزودند: برگزاری این مراسم باعث توجه جمعی دل‌ها و ذهن‌های ما در بهترین روزها و ساعات در ماه مبارک رمضان به آن عزیزان سفر کرده می‌شود.

 

روحانیت محدود به فرد نیست

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: برگزاری چنین جلساتی ویژه خانواده‌های روحانیون، تفکر و نگاه خارج بودن روحانی از قالب فرد را زنده می‌کند و در قالب خانواده‌اش توسعه می‌یابد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اندیشه مرکز خدمات به خانواده‌های روحانیون بیان داشتند: برگزاری مراسمی مانند ضیافت افطاری ویژه خانواده‌ها نشان می‌دهد که مرکز خدمات، روحانیت را تنها در قالب شخص روحانی نمی‌بیند، بلکه تمامی اعضای خانواده را روحانی می‌داند.

ایشان در ادامه گفتند: وقتی برای علمای بزرگ کلمه «بیت» را به کار می‌بریم به این معنی است که اگر این عالم بزرگ در یک خانواده حضور دارد، روحانیت به‌ تمامی افراد خانواده سرایت می‌کند و تشکیل یک خانواده می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی خاطر نشان کردند: مراسم تکریم خانواده روحانیون گسترش‌دهنده این فرهنگ است که روحانیت از وجود فرد روحانی مانند نوری به تمامی افراد خانواده او منعکس شده است و ما همه خانواده را به عنوان روحانیت می‌شناسیم.

 

رابطه عقیدتی محکم تر از رابطه خونی است

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با بیان اینکه این رابطه یک رابطه خونی و نسبی نیست، بلکه یک رابطه عقیدتی است ابراز داشتند: رابطه فرزندان با پدر به عنوان یک روحانی و یا همسر با شوهر به عنوان یک روحانی یک رابطه نسبی و خونی نیست، بلکه یک رابطه عقیدتی است و به مراتب محکم‌تر و استوارتر از رابطه خونی است.

ایشان افزودند: این رابطه عقیدتی آنقدر محکم و اساسی است که موجب می‌شود پیامبر(صلی الله علیه و آله) در مورد سلمان که از سرزمین بسیار دوری آمده است بگویند سلمان از ما اهل‌بیت(علیهم السلام) است.

 

فرزند حضرت نوح(علیه السلام) از نظر عقیدتی از پدر جدا بود

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: اگر رابطه پدر روحانی با فرزندانش فقط خونی باشد و عقیدتی نباشد، ارزشی ندارد و در قرآن کریم نیز در مورد فرزند حضرت نوح(علیه السلام) گفته شده که او از خانواده حضرت نوح(علیه السلام) نبود و علت این مسئله به خاطر هم عقیده نبودن او با پدرش بود.

مدیر جامعه الزهرا در پایان بیان داشتند: پیام این جلسه و ضیافت افطار این است که روحانیت را در قالب یک شخص نمی‌شناسیم و اگر او از این دنیا سفر کرده است، خانواده وی برای ما مهم است و ان شاء الله روحانیت در چهره فرزندان و نوه‌های آنها بدرخشد.

گروه خبری: 

بانو امین؛ تنها بانویی که کل قرآن کریم را تفسیر کردند

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان این که بانو امین تنها بانویی هستند که کل قرآن کریم را تفسیر کردند، اظهار داشت: بانو مجتهده امین در زمینه علمی دارای جامعیت بودند و در زمینه تفسیر نیز به کشف و شهود در تفسیر آیات قرآن رسیده بودند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل به نقل از خبرگزاری  بین‌المللی قرآن (ایکنا)، سرکار خانم «ناهید طیبی»، عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به سالروز درگذشت بانو امین(مصادف با ماه مبارک رمضان سال ۱۴۰۳ هجری قمری) به عنوان اولین زن مجتهده عنوان کرد: بانو امین جزء معدود بانوانی بود که در زمانی قلم به دست گرفت و به کارهای علمی پرداخت که فعالیت زنان در این زمینه عار و ننگ تلقی می‌شد.

 

بانو امین در دوران کشف حجاب با حفظ کامل مسائل شرعی وارد عرصه های علمی شدند

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به شرایط زندگی دوره جوانی ایشان و وضعیت زنان در قبل از انقلاب بیان داشت: ایشان این فعالیت‌های موفق علمی و اجتماعی را در دوره‌ای انجام داد که جامعه با پدیده‌هایی مانند کشف حجاب و ... مواجه بود و ایشان با حفظ کامل مسائل شرعی وارد عرصه‌های علمی شدند و موفق شد تا به درجه اجتهاد به عنوان بالاترین مرتبه علمی در حوزه دست یابد.

نویسنده کتاب زندگانی بانوی ایرانی اظهار کرد: بانو مجتهده امین در خانواده‌ای متمول و ثروتمند زندگی می‌کردند، اما بیشتر اموال خود را متناسب با شرایط زمانی که در آن زندگی می‌کردند، برای تعلیم و تعلم هزینه کردند‌.

 

تألیف ۹ کتاب توسط بانو مجتهده امین

وی تصریح کرد: بانو امین در سن ۴۰ سالگی اولین کتاب خود یعنی «اربعین الهاشمیه» را چاپ کردند و وقتی این کتاب در نجف در اختیار علمای آن دوره قرار گرفت متوجه نبوغ این بانو در زمینه اجتهاد شدند و به ایشان اجازه اجتهاد و نقل روایت دادند و آنچنان تسلط علمی بالایی داشتند که برخی مراجع گذشته مانند آیت الله مرعشی نجفی که از مراجع بنام کشور در یک نسل قبل بودند، از ایشان اجازه اجتهاد داشتند.

طیبی با بیان اینکه بانو امین ۹ کتاب دارند که یکی از مهمترین این کتاب‌ها، مخزن العرفان در ۱۵ جلد است، اظهار کرد: همان طور که از نام این اثر پیداست در ظاهر تصور می‌شود که این کتاب تفسیری کاملا عرفانی از قرآن مجید است که از طریق کشف و شهود به دست آمده است، اما با تحقیق در می‌یابیم که این اثر فراتر از مباحث صرف عرفانی است.

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: روش بانوامین در تفسیر مخزن العرفان، روشی اجتهادی، عقلی و در حقیقت آمیزه‌ای از فلسفه و عقل و عرفان است و صاحب‌نظر بودن ایشان در عرصه تفسیری به خوبی از این کتاب مشهود است.

طیبی با بیان اینکه ایشان برای نوشتن این تفسیر روش ترتیبی را برگزیدند گفت: در ادامه تفسیر و وقتی هنوز تا اواسط سوره آل عمران را تفسیر کره بودند به علت بیماری احساس می‌کنند که ممکن است موفق به اتمام این تفسیر نشوند لذا در میانه راه از انتهای قرآن شروع به تفسیر می‌کنند که خوشبختانه توفیق می‌یابند تا کل قرآن کریم را بر روشی که گفته شد تفسیر کنند.

 

بانو امین؛ تنها بانویی که کل قرآن کریم را تفسیر کرده است

وی با بیان اینکه ایشان تنها بانویی است که کل قرآن را تفسیر کرده است به کتاب اربعین الهاشمیه ایشان اشاره و عنوان کرد: اربعین الهاشمیه به زبان عربی و مشتمل بر ۴۰ حدیث است که ۴۰ حدیث‌نویسی در دوران‌های گذشته به عنوان یک سنت رواج داشت و امروز نیز برخی این کار را انجام می‌دهند و ایشان در این اثر، به تفسیر عقلانی و فلسفی ۴۰ حدیث پرداخته است.

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به برخی ویژگی‌های شخصیتی ایشان اشاره و تصریح کرد: بانوامین به تعبیر من مانند شهید مطهری، آثاری را که می‌خواستند بنویسند ابتدا یک نیازسنجی و جریان شناسی از وقایع دوره خود داشتند و متناسب با نیاز روز مطلب می‌نوشتند.

طیبی ادامه داد: ایشان کتاب «روش خوشبختی» را در زمانی نوشتند که احساس کردند وضعیت خانواده در کشور دچار بحران است و این اثر را متناسب با ادبیات زمان خود نوشتند.

 

بانو مجتهده امین دارای جامعیت علمی بودند

وی، جامعیت علمی را از دیگر ویژگی‌های بانوامین برشمرد و اظهار داشت: بانوامین در زمینه حدیث، تفسیر، اخلاق و مسایل تربیتی و ... متناسب با زمان خود سخن گفته و مطلب نوشته است و در شرایطی این جامعیت را داشته که اصولا مخالفت‌های زیادی با حضور علمی زنان می‌شد و این مخالفت حتی در درون خانواده ایشان نیز وجود داشت.

عضو هیئت علمی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به کتاب «نفحات الرحمانیه» بانوامین اشاره کرد و ادامه داد: بانوامین در این اثر که به عربی نوشته شده است نسیم‌های رحمانی از جانب خداوند دریافت کرده‌اند که در فهم آیات به ایشان کمک زیادی کرده است.

طیبی افزود: بانو همایونی که در واقع حامی بنده در نوشتن کتاب «زندگانی بانوی ایرانی» بودند بارها به من فرمودند که بانوامین به هیچ عنوان موافق نبودند که این کتابشان به فارسی چاپ شود، زیرا اعتقاد داشت هاضمه برخی افراد تنگ است و ممکن است باعث سوء استفاده شود زیرا ایشان الهاماتی را از طریق کشف و شهود در تفسیر قرآن دریافت کرده بودند.

وی با تمجید از این شخصیت بزرگوار ادامه داد: من در سن ۱۶ سالگی در جلسات تفسیر ایشان حضور داشتم، اما وقتی وارد حوزه علمیه بانوامین شدم، ایشان دوره کهولت سن و زمین‌گیر شدن را سپری می کردند و متاسفانه توفیق بهره‌مندی بیشتر از آن شخصیت بزرگوار و اخلاقی را نداشتیم اگرچه کتب ایشان برای علاقه‌مندان به عرفان و اخلاق و تفسیر خواندنی و قابل استفاده است.

 

یادآور می‌شود «حاجیه خانم سیده نصرت بیگم امین(معروف به بانوی ایرانی) در سال ۱۲۶۵ هجری شمسی در اصفهان متولد و پس از یك عمر خدمت خالصانه و صادقانه در ۲۳ خرداد ۱۳۶۲ مصادف با ماه مبارک رمضان سال ۱۴۰۳ هجری قمری سر در نقاب خاك كشید و به جوار رحمت الهی شتافت.

گروه خبری: 

طرح «نیمسال تابستانه» ویژه طلاب حضوری غیرخوابگاهی اجرا می‌شود

مدیر مدرسه تمام وقت روزانه جامعه‌الزهرا‌(س) از راه‌اندازی طرح «نیمسال تابستانه» ویژه طلاب دوره عمومی(حضوری) غیرخوابگاهی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «جلیل پور»، مدیر مدرسه علمیه تمام وقت روزانه جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز سه شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به منظور استفاده بهینه از فرصت تابستان و کوتاه نمودن طول دوره تحصیل طلاب، اقدام به راه‌اندازی طرح «نیمسال تابستانه» کرده است.

وی با بیان اینکه طرح «نیمسال تابستانه» از تاریخ ۱۰ الی ۲۵ تیرماه اجرا می شود، اظهار داشت: طلابی که علاقه‌مند به شرکت در این طرح هستند، می‌توانند روز یکشنبه -۳ تیرماه- از ساعت ۸ الی ۲۴ برای انتخاب واحد اقدام کنند.

مدیر مدرسه علمیه تمام وقت روزانه یادآور شد: در این ایام، سرویس رفت و برگشت طبق روال دیگر روزهای سال در ساعت های ۸ و ۱۲ برای طلاب فراهم شده است.

جلیل پور با بیان این که انتخاب واحد به صورت اینترنتی و از طریق سامانه دانش پژوهان صورت می‌گیرد، گفت: شرکت‌کنندگان در این طرح حداکثر می‌توانند ۴ واحد انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: امتحان پایان ترم، روزهای ۲۷، ۲۸ و ۳۱ تیرماه سال جاری برگزار می‌شود.

 

گروه خبری: 

فراخوان مقاله اجلاس بین‌المللی «محبان اهل‌بیت(ع) و مسأله تکفیری‌ها»

پژوهشگران و دانش پژوهان تا ۱۵ تیرماه آثار خود را به دبیرخانه اجلاس بین‌المللی «محبان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و مسأله تکفیری‌ها» ارسال کنند.

۱۵ تیرماه؛ مهلت ارسال مقاله به دبیرخانه اجلاس بین‌المللی «محبان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و مسأله تکفیری‌ها»

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، اجلاس بین المللی «محبان اهل بیت(علیهم السلام) و مسأله تکفیری ها» به همت مجمع جهانی بیداری اسلامی، مردادماه سال جاری برگزار می شود.

 

در این اجلاس بین المللی، پژوهشگران می توانند مقالاتی با محورهای «مفهوم شناسی، مبانی و اندیشه های فکری و معرفتی محبان اهل بیت(علیهم‌السلام)»، «تاریخ و تمدن مذاهب اسلامی و پی ریزی تمدن نوین اسلامی» و «آراء اندیشمندان و علماء طراز اول مسلمین در شکل گیری امت واحده در تقابل با نحله های انحرافی» ارسال کنند.

 

همچنین «اتحاد محبان اهل بیت(علیهم‌السلام) برای تشکیل امت واحده اسلامی»، «آسیب شناسی چالش ها و تهدیدهای پیش روی محبان اهل بیت(علیهم‌السلام) و جهان اسلام»، «راهبردها و راهکارهای وحدت و انسجام محبان اهل بیت(علیهم‌السلام) در تقابل با دشمنان» از دیگر محوهای این اجلاس بین المللی است.

 

پژوهشگران و علاقه مندان به شرکت در این اجلاس می توانند مقالات خود را تا ۱۵ تیرماه سال جاری به آدرس الکترونیکی info@islamic-awakening.ir ارسال و یا از طریق سایت دبیرخانه رسمی مجمع جهانی بیداری اسلامی به نشانی http://islamic-awakening.ir/fa اقدام کنند.

 

دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی، صاحبان آثار برگزیده را جهت حضور در این همایش و ارائه آثار در کمیسیون های تخصصی دعوت می کند، همچنین مقالات برتر در قالب کتاب، نشریه و تیزرهای بین المللی به چاپ می رسد.

گروه خبری: 

شهید حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین تقوی لایق شهادت بودند

شهید حجت الاسلام و المسلمین تقوی خالصانه و برای خدا فعالیت می‌کردند و به فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بسیار اهمیت می‌دادند.

همسر شهید حجت الاسلام و المسلمین تقوی تصریح کرد: ایشان خالصانه و برای خدا فعالیت می‌کردند و به فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بسیار اهمیت می‌دادند.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «خدیجه عقیقی»، همسر شهید حجت الاسلام و المسلمین «سیدمهدی تقوی» روز یکشنبه -۲۱ خردادماه- در دیدار مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) از خانواده این شهید گرامی، به ویژگی‌های بارز این شهید بزرگوار اشاره کرد و اظهار داشت: ایشان همواره در زمینه کارهای فرهنگی فعال بودند و به عنوان یکی از سربازان گمنام امام زمان(عجّل الله تعالی فرجه الشریف) فعالیت می‌کردند.

 

شهید حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین تقوی خالصانه و برای خدا فعالیت می‌کردند

همسر شهید حجت الاسلام و المسلمین تقوی که از دانش‌پژوهان مرکز تخصصی تفسیر علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) است، عنوان کرد: ایشان لایق شهادت بودند و اگر مرگی بالاتر از شهادت بود، بدون شک خداوند به ایشان عنایت می‌کرد.

وی که به مدت ۲۷ سال با شهید حجت الاسلام و المسلمین تقوی زندگی مشترک داشتند، تصریح کرد: شهید تقوی در زمینه‌های فرهنگی، خالصانه و برای خدا فعالیت می‌کردند و به فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بسیار اهمیت می‌دادند تا منویات رهبر معظم انقلاب را به مرحله عمل برسانند.

 

حضور فعال بانوان در فعالیت‌های فرهنگی یکی از خواسته‌های شهید حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین تقوی بود

همسر شهید حجت الاسلام و المسلمین تقوی با اشاره به فعالیت‌های شهید حجت الاسلام و المسلمین تقوی درباره گفتمان انقلاب اسلامی، تصریح کرد: این شهید بزرگوار بر مسائلی چون تحقق منویات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و معرفی انقلاب اسلامی تأکید زیادی داشتند.

وی تأکید کرد: ایشان معتقد بودند که بانوان باید در کنار تحصیل، به فعالیت‌های فرهنگی بپردازند، یکی از خواسته‌های این شهید بزرگوار این بود که بانوان باید در قضیه انقلاب اسلامی و طبق منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فعالیت کنند و آن را به مرحله عمل برسانند.

 

گروه خبری: 

کانال رسمی جامعه‌الزهرا(س) در شبکه پیام‌رسان ملی «سروش» رونمایی می‌شود

مدیر کل روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از راه‌اندازی و رونمایی کانال رسمی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در شبکه پیام‌رسان ملی «سروش» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، کانال رسمی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) همزمان با میلاد باسعادت امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) در شبکه پیام‌رسان ملی «سروش» رونمایی می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین «محمد کیانی»، مدیر کل روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  روز پنج شنبه در گفتگو با واحد خبر عنوان کرد: کانال رسمی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در روز مبعث پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) به صورت آزمایشی در شبکه پیام رسان ملی «سروش» راه اندازی شد و از آن زمان تا کنون، مطالب و اخبار جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در این کانال بارگذاری می‌شود.

مدیر کل روابط عمومی و بین الملل اظهار داشت: کانال رسمی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با هدف حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در امر حمایت از تولیدات ملی و دانشمندان و نخبگان ایرانی و همچنین حضور فعال در فضای مجازی در پیام‌رسان «سروش» راه‌اندازی شده است.

حجت الاسلام و المسلمین کیانی اظهار امیدواری کرد که در آینده به تدریج شاهد توسعه بیش از پیش پیام‌رسان‌های ملی باشیم و گفت: کانال رسمی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) پس از یک دوره فعالیت آزمایشی در پیام‌رسان ملی «سروش» روز شنبه (۲۰ خردادماه) همزمان با میلاد باسعادت امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) رونمایی می‌شود.

 

«سروش» یک نرم‌افزار بومی است که با تلاش متخصصان نخبه ایرانی طراحی شده و دارای قابلیت‌های نرم‌افزارهای مشابه خارجی است.

پیام رسان «سروش» دارای قابليت‌هاي متعدد مانند ارسال پيام متني، ارسال پيام صوتي، ارسال عكس و فيلم، ارسال فايل‌هاي مختلف، تشكيل گروه، ایجاد كانال‌هاي عمومي متعدد و غیره است.

نرم‎افزار «سروش» دارای نسخه‌های اندروید، ios  و دسکتاپ  است، علاقه‌مندان جهت عضویت در کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  می‌توانند با استفاده از روش‌های ذیل اقدام کنند:

نرم‌افزار پیام رسان «سروش» را از فروشگاه‌های اینترنتی ارائه نرم‌افزار و جستجوگرهای اینترنتی در قالب اندروید و ios و یا دسکتاپ به صورت رایگان دانلود و نصب نمایند.

مخاطبین پس از نصب نرم‌افزار پیام‌رسان «سروش» می‌توانند آیدی sapp.ir/jz_news را در گفتگوی خصوصی این نرم افزار نوشته و با کلیک بر روی آن وارد کانال شده و درخواست عضویت کنند تا عضو کانال شوند.

گفتنی است که راه‌های ارتباطی پیشین برای اطلاع از اخبار جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) همانند گذشته به قوت خود باقی است.

گروه خبری: 

سالروز وفات جانسوز امّ‌المؤمنین حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) و یوم‌الله ۱۵ خرداد تسلیت باد

سالروز وفات جانسوز امّ‌المؤمنین حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) و یوم‌الله ۱۵ خرداد تسلیت باد.

سالروز وفات جانسوز امّ‌المؤمنین حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) و یوم‌الله ۱۵ خرداد تسلیت باد.

گروه خبری: 

زندگی حضرت خدیجه(س)؛ تجلّی‎گاه آیات قرآن

حضرت خدیجه(س) از سرآمدان مصادیق تقرب به خداوند بودند؛ بانویی که اولین مسلمان و ایمان‎آورنده به نبی مکرم(ص)، اولین نمازگزار و اولین بیعت‎کننده با رسول خدا بوده است.

به گزارش روابط عمومی و بین المللل، نوشته‎ی زیر گزیده‎ای است از یکی از مقالات برگزیده‎ی همایش صدف کوثر که توسط سرکار خانم «نظیفه سادات مؤذن»، طلبه سطح چهار رشته فلسفه و استاد جامعه الزهرا(سلام الله علیها) ارائه شده است.

این پژوهش بر آن بوده است تا در زندگی یک بانوی برگزیده که سال‎ها همراه و مونس رسول مکرم اسلام- صلّی‌الله‌علیه‌وآله - بود، جلوه‎های «کمال‎جویی» را بیابد و به تماشا بگذارد. مصادیق این کمالات از متن قرآن کریم گرفته شده است که کتاب سعادت و راهنمای مسیر خداجویی است.

در این نوشتار خواهیم دید که زندگی خدیجه کبری – سلام‌الله‌علیها - حتی پیش از اسلام آوردن و حتی پیش از ازدواج با نبی مکرّم خدا – صلّی‌الله‌علیه‌وآله - سرشار از جلوه های ناب کمال بوده است.

 

یکی از بارزترین مصادیق «جهاد با اموال در راه خدا» توسط حضرت خدیجه(س) به نمایش گذاشته شد

۱. يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ (مائده/۳۵)

در این آیه‎ی مبارکه خداوند متعال، راهی پیش پای مشتاقان قرب می‎گذارد و از ایشان می‎خواهد علاوه بر رعایت تقوا و پرهیزگاری، وسیله و واسطه‎ای انتخاب کنند که باعث شود مسیر رسیدن به حق، کوتاه‎تر و ساده‎تر شود. اگر هر انسانی در حد توان امروز خود «ابتغاء وسیله» می‎کند، خدیجه کبری (س) در دوره‎ای می‎زیست که توفیق ابتغاء بهترین وسیله برای او فراهم شد و زیرکی و خلوص بی‎مانند او باعث شد این امکان را قدر بشناسد و با یک سنّت‏شکنی بی‎مانند در روزگار خود و در قوم و قبیله‎ی خود، بی‎وحشت از سرزنش‎ها، محمد (ص) را انتخاب کرد. ایشان به صفیّه، عمه‎ی پیامبر گرامی اسلام (ص) علت اشتیاق خود به ازدواج با محمد امین (ص) را چنین بیان کرد: «إنی قد علمت أنه مؤیّدٌ من رب العالمین.»

 

۲. إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتابُوا وَ جاهَدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ في‏ سَبيلِ اللَّهِ أُولئِکَ هُمُ الصَّادِقُونَ (حجرات/۱۵)

«جهاد با اموال در راه خدا» از عبارت‎ها و مفاهیمی است که بارها در آیات متعدّد قرآن کریم به آن اشاره و به اهمیت آن تأکید ویژه شده است. به جرئت می‎توان گفت که یکی از بارزترین مصادیق این جهاد، توسط ام‎المؤمنین، خدیجه‎ی کبری (س) به نمایش گذاشته شده است. این بزرگ بانوی آسمانی از همان آغاز زندگی مشترک، تمام دارایی خود را در اختیار پیامبر (ص) قرار داد. اموال ام‎المؤمنین، صرف کمک به مسلمانان مستضعف شد و در دوران سخت شعب ابی طالب، تنها پشتیبان آنان بود برای تأمین حداقل‎های مورد نیازشان.

 

حضرت خدیجه(س) در زندگی نورانی خود، یاد خدا را جاری ساخته بود

۳. الَّذينَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (رعد/۲۸)

آرامش یافتن با یاد خدا از وعده‎های الهی برای مؤمنان است. همسر پر معنویت رسول خدا (ص) در زندگی نورانی خود، یاد خدا را جاری ساخته بود و علاوه بر آنکه از برکات نماز بهره‎مند بود و از اولین نمازگزاران تاریخ اسلام بود، دعاهایی مخصوص خود داشت که به صورت حرز نوشته و با خود همراه داشت و بعضی را نیز از رسول مکرم اسلام (ص) آموخته بود و همواره می‎خواند.

 

حضرت خدیجه(س) از سرآمدان مصادیق تقرب به خداوند بود

۴. وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ ؛ أُولئِکَ الْمُقَرَّبُونَ (واقعه/۱۰ و ۱۱)

بر اساس دیدگاه این آیه مبارکه، سبقت در خیر موجب تقرّب است و به یقین حضرت خدیجه(س) از سرآمدان مصادیق تقرّب به پروردگار خواهد بود. بانویی که اولین مسلمان و ایمان‎آورنده به نبی مکرم (ص)، اولین نمازگزار و اولین بیعت‎کننده با رسول خدا بوده است.

 

  ۵. وَ أَمَّا السَّائِلَ فَلا تَنْهَرْ (ضحی/۱۰)

روایات تاریخی گواهی می‎دهند که خانه‎ی خدیجه (س) پناهگاه بی‎پناهان و یتیمان و مساکین بود. به حدی که به این بانوی مکرّمه، لقب «ام الصعالیک» (مادر بینوایان) و «ام الایتام» (مادر یتیمان) داده بودند و همه می‎دانستند که هر گاه مشکلی برایشان پیش آید، می‎توانند درمان خود را در خانه‎ی پرمهر ام‎المؤمنین بیابند. بانویی که نه تنها از جهات مادی آنان را تأمین و مشکلاتشان را حل می‎کرد، بلکه با محبت و مهر بی‎مانند خود، مرهمی بر آلام دل‎هایشان هم بود. رفت و آمد مردم به منزل این بانو به حدی چشمگیر بود که خود یکی از نشانه‎ها برای یافتن خانه‎ی خدیجه (س) به شمار می‎آمد.

 

سلام خداوند و جبرئیل به حضرت خدیجه(س)

۶. سَلامٌ عَلَيْکُمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَي الدَّارِ (رعد/۲۴)

مقام و شخصیت بی مانند خدیجه‎ی کبری(س) به حدی است که بارها سلام خاص ربوبی به واسطه‎ی جبرئیل به ایشان ابلاغ شده و این معنا در روایات متعدّد نقل گردیده است. از جمله در روایتی از امام باقر (ع) آمده است: «رسول خدا فرمودند: وقتی که در شب معراج جبرئیل مرا به سوی آسمان‎ها برد و سیر داد، هنگام مراجعت به جبرئیل گفتم: آیا حاجتی داری؟ جبرئیل گفت: حاجتم این است که سلام خدا و سلام مرا به خدیجه برسانی.»

سلام الله علیها و وفّقنا الله لمعرفة قدرها

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها