فرم جستجو

عمومی

خبرهای عمومی

برگزیدگان مسابقه کتابخوانی «اکسیر اعظم» معرفی شدند

دبیر انجمن علمی‌فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به استقبال پرشور طلاب از اعلام اسامی برگزیدگان مسابقه کتابخوانی «اکسیر اعظم» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اعلام این خبر، گفت: مسابقه کتابخوانی «اکسیر اعظم» به همت کانون پیام ولایت و با هدف بازخوانی منظومه فکری مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) پیرامون انسجام اسلامی در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

دبیر انجمن عملی‌فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ نفر از طلاب بخش حضوری و غیرحضوری جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در مسابقه کتابخوانی «اکسیر اعظم» که به مناسبت هفته «وحدت» برگزار شد، شرکت کردند.

وی ضمن تشکر از شرکت کنندگان در این مسابقه که بر اساس دغدغه خود نسبت به مطالعه و پیگیری فرمایشات راهبرانه رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) اهتمام داشتند، عنوان کرد: به ۸ نفر از برگزیدگان این مسابقه، هدایایی به رسم یادبود تقدیم می‌شود.

ظهیری در پایان گفت: برگزیدگان مسابقه کتابخوانی «اکسیر اعظم» می‌توانند جهت دریافت هدایای خود از روز پنج شنبه ۳۰ دی‌ماه سال جاری به دفتر انجمن علمی‌فرهنگی طلاب واقع در انتهای طبقه همکف شهید قدوسی(رحمه‌الله‌علیه) مراجعه کنند.

 

جهت مشاهده اسامی برگزیدگان مسابقه کتابخوانی «اکسیر اعظم» اینجا را کلیک کنید.

گروه خبری: 

سومین مرحله غیرحضوری حدیث‌خوانی اصول کافی تمدید شد

مهلت شرکت در سومین مرحله از سلسله‌مسابقات سیر مطالعاتی غیرحضوری حدیث‌خوانی اصول کافی تمدید شد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، «معصومه ظهیری» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی، با اعلام این خبر، گفت: سلسله‌مسابقات حدیث‌خوانی غیرحضوری اصول کافی به همت دارالحدیث اداره قرآن و حدیث جامعه الزهرا(سلام الله علیها) و با هدف غربت‌زدایی از منابع معتبر حدیثی از شهریور ماه سال جاری آغاز شده است.

وی ادامه داد: مرحله اول و دوم این مسابقات با ارائه ۴۰ سوال تشریحی از «باب‌العشره» و «باب فضل‌القرآن» جلد چهارم از کتاب شریف «اصول کافی» با شرکت جمع کثیری از طلاب، اساتید و کارمندان جامعه‌الزهرا(سلام الله علیها) و همچنین طلابی از مدارس علمیه خواهران استان قم و برخی مدارس علمیه خواهران استان‌های کاشان و اصفهان برگزارشد.

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: مهلت ارائه پاسخنامه مرحله سوم این مسابقات به دلیل درخواست‌های مکرر طلاب و پیش رو بودن ایام امتحانات خواهران طلبه تا پایان دی‌ماه سال جاری تمدید شد.

وی افزود: اداره قرآن و حدیث شرایطی فراهم آورده است تا طلابی که تا کنون موفق به شرکت در مرحله اول و دوم سلسله‌مسابقات حدیث‌خوانی غیرحضوری اصول کافی نشده اند، بتوانند در این مسابقات شرکت کنند.

ظهیری اظهار داشت: خواهران طلبه در صورتی که پاسخنامه دو مرحله اول این مسابقات را ارائه دهند، می توانند تا پایان این دوره از مسابقات حضور داشته باشند.

وی گفت: طلاب برای ثبت نام و دریافت پرسشنامه به سرای ثقلین مستقر در ورودی ساختمان شهید بهشتی(رحمه‌الله‌علیه) یا پایگاه اینترنتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به نشانی www.jz.ac.ir مراجعه کنند.

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: شرکت کنندگان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۳۲۱۱۲۳۵۵ تماس بگیرند.

 

-    جهت دریافت  سوالات مرحله اول اصول کافی اینجا را کلیک کنید.

 

-    جهت دریافت  سوالات مرحله دوم اصول کافی اینجا را کلیک کنید.

 

-     جهت دریافت  سوالات مرحله سوم اصول کافی اینجا را کلیک کنید.

گروه خبری: 

گزارش تصویری مراسم تودیع و معارفه مدیر جامعه الزهرا(س)

آیین تودیع و معارفه مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تالار بیداری اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، آیین تودیع و معارفه مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) روز پنج شنبه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و شخصیت‌های علمی، حوزوی و مسئولین استانی در  تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) برگزار شد.

گروه خبری: 

تغییر برنامه امتحانات مدارس تمام وقت روزانه و خوابگاهی اعلام شد

به دلیل تعطیلی روز سه شنبه ۲۱ دی ماه، کلیه امتحانات به روز چهار شنبه ۲۲ دی ماه منتقل شد و امتحانات روز پنجشنبه ۲۳ دی ماه از ساعت ۹ به ساعت ۱۲ منتقل شد.

به دلیل تعطیلی روز سه شنبه ۲۱ دی ماه، کلیه امتحانات به روز چهار شنبه ۲۲ دی ماه منتقل شد و امتحانات روز پنجشنبه ۲۳ دی ماه از ساعت ۹ به ساعت ۱۲ منتقل شد.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، با توجه به تعطیلی روز سه شنبه، ۲۱ دی ماه تغییراتی در امتحانات پایان ترم طلاب مدارس علمیه تمام وقت روزانه و خوابگاهی ایجاد شده است.

 

برای مشاهده برنامه امتحانات دروس عمومی پایان ترم نیمسال اول ۹۶-۹۵ برنامه تمام وقت روزانه و خوابگاهی اینجا را کلیک کنید.

گروه خبری: 

حضرت معصومه(س) سبب برکات زیادی در شهر قم شدند

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(س) گفت: فعالیت‌های علمی، فرهنگی، تبلیغی و ترویجی شهر مقدس قم با توجه به همجواری حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) باید بیشتر از گذشته میسر شود تا پاسخگوی نیازهای مردم باشد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، «معصومه ظهیری» در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با عرض تسلیت به مناسبت رحلت حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) مصادف با دهم ربیع‌الثانی، عنوان کرد: حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها)، دختر امام موسی کاظم(علیه‌السلام) مهمان ۱۰ روزه قم بودند که برای همیشه میزبان این شهر و دیار و به عنوان نگین انگشتری قم شدند.

 

حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) سبب خیرات و برکات زیادی در شهر قم شدند

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: حضرت فاطمه معصومه، کریمه اهل بیت(سلام‌الله‌علیها) پس از درنگی کوتاه در شهر مقدس قم به سوی دیار باقی رخت بربست، اما آثار و خیرات و برکات ایشان برای این شهر و این مردم و سرزمین باقی ماند.

وی تصریح کرد: شهر مقدس قم به واسطه وجود آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها)، منشأ بسیاری از انقلاب‌ها و نهضت‌ها از جمله انقلاب بزرگ اسلامی شد.

ظهیری به آثار معنوی وجود حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) در شهر قم اشاره کرد و گفت: حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) با توجه به وعده امام صادق(علیه‌السلام) که قم را حرم اهل بیت(علیهم السلام) نامیده بودند، از ساوه به قم حرکت کردند و در این شهر به خاک سپرده شدند.

وی با بیان اینکه مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) سبب حضور بسیاری از بزرگان و نام‌آوران در قم شد، ادامه داد: امامزادگان بسیاری به واسطه وجود حرم مطهر حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) در قم حضور داشتند و باعث خیرات و برکات زیادی در این شهر مقدس شدند و امروز بیش از ۴۰۰ امامزاده گرد این حلقه انگشتری به خاک سپرده شده‌اند.

 

حرمت شهر قم به عنوان حریم حرم اهل بیت(علیهم‌السلام) باید حفظ شود

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به حضور علما و مراجع بزرگ و برجسته در قم اشاره و عنوان کرد: تأسیس حوزه علمیه قم توسط مرحوم شیخ عبدالکریم حائری(ره) که مهد پرورش علما و صدور علم و اجتهاد از این دیار به اقصی نقاط جهان را فراهم کرده است، از جمله برکات حضور حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) در شهر مقدس قم است.

وی تصریح کرد: از آنجا که شهر مقدس قم بنا به روایات اسلامی، حرم اهل بیت(علیهم‌السلام) است، همه افرادی که وارد شهر قم می‌شوند، باید حرمت حریم حرم را نگاه دارند و این امر تنها وظیفه مجاوران حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) و ساکنان قم نیست.

 

حوزه‌های علمیه وظیفه سنگینی در تبدیل قم به قطب فرهنگی دارند

ظهیری با تأکید بر اینکه باید به شهر مقدس قم، نگاه فرهنگی داشته باشیم، اظهار داشت: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بر قطب فرهنگی بودن قم تأکید داشتند و در این راستا باید تلاش‌های زیادی صورت بگیرد که البته حوزه‌های علمیه، وظیفه سنگینی را در این زمینه دارند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در سخنان ارزشمند خود به شهر مقدس قم اشاره داشتند و تصریح کردند که قم باید به قطب فرهنگی جهان اسلام تبدیل شود و برای مردم ایران و جهان اسلام خیرات و ثمرات فراوانی داشته باشد.

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پایان اظهار امیدواری کرد که فعالیت‌های علمی، فرهنگی، تبلیغی و ترویجی شهر مقدس قم با توجه به همجواری حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) و به برکت خون شهدای اسلام بیشتر از گذشته میسر شود و این فعالیت‌ها پاسخگوی نیازهای مردم به ویژه جهان اسلام باشد.

گروه خبری: 

جامعه الزهرا(س)، سه شنبه، بیست و یکم دی، تعطیل است

در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، جامعه الزهرا(س) همزمان با حوزه های علمیه سراسر کشور، سه شنبه، بیست و یکم دی ماه تعطیل است.

به گزارش روابط عمومی  و بین الملل، در پی ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، یار دیرین امام و انقلاب و رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، مدیریت جامعه الزهرا(س) با انتشار اطلاعیه ای ضمن تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی اعلام کرد: جامعه الزهرا(س) همزمان با حوزه های علمیه سراسر کشور، سه شنبه ۲۱ دی ماه تعطیل است.

بنابراین تمامی بخش های جامعه الزهرا(س) در روز دوشنبه، بیستم دی ماه،  فعال بوده و امتحانات بر اساس برنامه قبلی برگزار خواهد شد.

گروه خبری: 

باز نشر بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم قم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم قم، از «ایمان و معرفت دینی»، «قدرت علمی»، «اقتصاد مقاوم» و «حفظ عزت ملی» به‌عنوان عناصر چهارگانه‌ی اقتدار کشور و ملت ایران نام بردند و با تأکید بر وظیفه‌ی مهم مسئولان و مدیران ارشد کشور، دانشگاهیان، حوزویان، روشنفکران و فعالان سیاسی و فرهنگی برای تقویت این عناصر اقتدار، گفتند: مهم‌ترین درس قیام ۱۹ دی مردم قم، شناخت دشمن و شیوه و سمت‌وسویِ دشمنی، و اقدام به‌هنگام و بادقت در مقابل او است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم قم، از «ایمان و معرفت دینی»، «قدرت علمی»، «اقتصاد مقاوم» و «حفظ عزت ملی» به‌عنوان عناصر چهارگانه‌ی اقتدار کشور و ملت ایران نام بردند و با تأکید بر وظیفه‌ی مهم مسئولان و مدیران ارشد کشور، دانشگاهیان، حوزویان، روشنفکران و فعالان سیاسی و فرهنگی برای تقویت این عناصر اقتدار، گفتند: مهم‌ترین درس قیام ۱۹ دی مردم قم، شناخت دشمن و شیوه و سمت‌وسویِ دشمنی، و اقدام به‌هنگام و بادقت در مقابل او است.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که هم‌زمان با سی و نهمین سالگرد قیام تاریخی مردم قم در ۱۹ دی سال ۱۳۵۶ برگزار شد، شناخت «نیازِ لحظه» و «اقدام به‌هنگام مردم قم» را مهم‌ترین ویژگی این حرکت برشمردند و افزودند: به همین دلیل، قیام مردم قم تأثیر خود را گذاشت و زمینه‌ساز حرکت‌های بعدی و درنهایت، پیروزی انقلاب اسلامی شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به وقتِ مخصوص هر فریضه، بهترین زمان انجام آن را «اول وقت» دانستند و خاطرنشان کردند: انجام با تأخیرِ فریضه یا انجام آن بعد از وقت، همانند اقدام توّابین بعد از قیام عاشورا خواهد بود که دیرهنگام و بدون تأثیر بود.

ایشان، انقلاب اسلامی را «خیز بلند ملت ایران» برای رهایی از «وابستگی» و «عقب‌ماندگی» خواندند و گفتند: قطعاً این حرکت، با ایستادگی و مخالفت کسانی که نفع آنها در وابستگی و عقب‌ماندگی ملت ایران است، مواجه خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر «دشمن‌تراشی در انقلاب اسلامی» تأکید کردند: انقلاب و ملت ایران هیچ‌گاه به‌دنبال دشمن‌تراشی نیستند بلکه آن قلدرهای زورگویی که ایران را غصب کرده بودند و از این کشور بیرون رانده شدند و منافع آنها در وابستگی و عقب‌ماندگی کشور است، امروز «دشمنِ خونی و آشتی‌ناپذیر ملت ایران» هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شرط اصلی از بین رفتن این دشمنی را «ناامیدی دشمنان» دانستند و افزودند: دشمنی‌ها با نظام اسلامی و ملت ایران وجود دارد و در مقابل، مهم‌ترین وظیفه، «شناخت دشمن و اهداف او، و ایستادگی در مقابل دشمن» است.

ایشان با طرح این سؤال که «دشمن کیست؟» گفتند: دشمنان اصلی ایرانِ مستقل و پیش‌رونده، «آمریکا، انگلیس، زرسالاران بین‌المللی و صهیونیست‌ها» هستند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته علاوه بر دشمنان خارجی، «دشمن درونی» هم داریم که عبارت است از «بی‌انگیزگی، ناامیدی، بی‌حالی، بی‌نشاطی، تنبلی، سیاست‌های غلط، رفتارهای بد، اختلافات گوناگون، و تنگ‌نظری».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اگر ما تنبلی کنیم و به‌وقت عمل نکنیم، دشمن را اشتباه بگیریم و به‌جای «شیطان اکبرِ واقعی»، یک برادرِ ناباب را دشمن بگیریم، ضربه خواهیم خورد.

ایشان وجود دشمنان اصلی خارجی را نه یک شعار بلکه واقعیتی مبتنی بر مبانی مستدل دانستند و گفتند: وقتی که وزیر امور خارجه به‌اصطلاح «خوش‌اخلاق» آمریکا در نامه‌ی خداحافظی خود، به دولت بعدی توصیه می‌کند که «تا می‌توانید به ایران سخت بگیرید و تحریم‌ها را حفظ کنید، زیرا با سخت‌گیری می‌توان از ایران امتیاز گرفت»، آیا این دشمن نیست؟ چرا، دشمن است اما یک دشمنِ خندان؛ و رفتار این دشمن خندان با آن دشمنی که ایران را محور شرارت می‌خواند، هیچ تفاوتی ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اینکه گفته می‌شود «دشمن»، یک شعار و یا «دشمن‌تراشی» نیست، و اگر چشم را باز کنیم، دشمن را می‌بینیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین درخصوص دشمنی «انگلیسی‌ها» خاطرنشان کردند: انگلیس، استعمارگرِ پیرِ ازکارافتاده، اکنون بار دیگر به خلیج فارس آمده و قصد دارد با استفاده از کشورهای این منطقه، منافع خود را به‌دست آورد و به همین دلیل در حالی که خود، یک «تهدید واقعی» است، ادعا می‌کند که ایران تهدید است.

ایشان گفتند: همچنین محافل انگلیسی در حال برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری برای کشورهای منطقه و ایران هستند و یکی از اهداف آنها، «تجزیه‌ی عراق، سوریه، یمن و لیبی» است و در مورد ایران هم همین نیت را دارند اما چون به‌شدت از افکار عمومی ایران هراس دارند، آن را بر زبان نمی‌آورند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: انگلیسی‌ها به زعم خود، در حال برنامه‌ریزی برای محدودیت‌ها و تحریم‌های دوران بعد از برجام و همچنین آموزش و تسلیح افراد بومی در منطقه ازجمله ایران هستند تا این افراد به جان نظام اسلامی و ملت بیفتند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از برشمردن نمونه‌های عینی از اقدامات خصمانه‌ی انگلیس ضد ملت ایران، خاطرنشان کردند: آیا این، دشمن نیست؟ آیا دشمن از این خبیث‌تر می‌توان یافت؟ بنابراین باید دشمن و شیوه‌های دشمنی او را شناخت.

ایشان با تأکید بر اینکه همه‌ی آحاد مردم اعم از مسئولان، جوانان، کارگران، و دانشگاهیان باید دشمن و اهداف او را بشناسند، گفتند: هدف اصلی دشمن، ملت ایران و نظام اسلامی است و اگر برخی اوقات نیز با برخی اشخاص یا برخی دستگاه‌ها و نهادها دشمنی می‌کنند، به این علت است که آنها در مقابل او سینه سپر کرده‌اند و دشمن می‌خواهد این افراد یا نهادها را از سر راه خود بردارد.

رهبر انقلاب اسلامی مهم‌ترین وظیفه‌ی مسئولان، دانشگاهیان، حوزویان و فعالان فرهنگی و سیاسی را در چنین شرایطی، «بالا بردن قدرت کشور و مقاوم‌سازی از طریق تقویت عناصر اقتدار ملی» دانستند و افزودند: یکی از مهم‌ترین عناصر اقتدار و تحرک کشور، «ایمان دینی مردم به‌ویژه جوانان» است، زیرا در طول ۱۴۰ سال گذشته، هر حرکت جریان‌ساز و تأثیرگذاری که در کشور روی داده است، عنصر اصلی آن، «ایمان دینی» بوده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به قضایایی همچون «تحریم تنباکو»، «مشروطیت» و «ملی شدن صنعت نفت» اشاره و تأکید کردند: در همه‌ی این قضایا، «ایمان دینی» و «پیشاهنگی علما و روحانیون» به‌عنوان مظهر دینداری مردم، حرف اول را می‌زد و هرگونه انحراف یا شکستی که در این قضایا به وجود آمد، به‌دلیل دوری از عنصر دینی و کنار گذاشته شدن علما بود.

ایشان به نقش بی‌بدیل «ایمان دینی» در «قیام پانزده خرداد»، «پیروزی انقلاب اسلامی»، «دوران دفاع مقدس» و قضایای دیگر در سال‌های اخیر اشاره کردند و گفتند: امروز تلاش گسترده‌ای برای تضعیف یا از بین بردن ایمان دینی در مردم به‌ویژه جوانان در جریان است اما باید این عامل اقتدار را حفظ و تقویت کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، شرطِ تأثیرگذاری ایمان دینی را همراه شدن آن با «معرفت دینی» دانستند و افزودند: معرفت دینی یعنی حضور دین در جامعه، سیاست، اقتصاد و اداره‌ی کشور و به تعبیری همان جمله‌ی معروف مرحوم مدرس که گفت «دیانت ما عین سیاست ما است».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برنامه‌ریزی و طراحی هیئت‌های اندیشه‌ورز آمریکایی و انگلیسی برای مقابله با «دین سیاسی» و «جدایی دین از سیاست» خاطرنشان کردند: آنها به‌دنبال «دینِ گوشه‌ی مسجد و داخل خانه و فقط در درونِ افراد» هستند و نه «دینِ همراه با عمل در اقتصاد و سیاست و زیربارِ دشمن نرفتن».

ایشان تأکید کردند: دشمن از آن دینی می‌ترسد که دولت، اقتصاد، قدرت، سیاست، ارتش و سیستم مالی و اداری دارد، بنابراین معرفت دینیِ صحیح، منفک نشدن دین از زندگی و سیاست است.

رهبر انقلاب اسلامی، «قدرت علمی» را دومین عامل اقتدار کشور خواندند و گفتند: با وجود خباثت‌های برخی عناصر خودفروخته که سعی در ناامید کردن جوانان و کوچاندن آنها از کشور دارند، اما جوانان انقلابی و مؤمن ایستاده‌اند و به حرکت علمی خود ادامه می‌دهند که یک نمونه‌ی آن در دیدار چند روز پیش نخبگان بسیجی و مدال‌آور دانشگاه صنعتی شریف مشاهده شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: یکی از راه‌های مقاوم‌سازی کشور، ادامه‌ی حرکت علمی است، بنابراین حرکت علمی نباید متوقف شود و همچنین نباید شتاب آن کاهش یابد.

ایشان از «اقتصاد مقاوم» به‌عنوان سومین عامل اقتدار کشور نام بردند و افزودند: نباید مردم دچار مشکلات اقتصادی گوناگون همانند بیکاری و رکود باشند و مسئولان هم فقط حرف بزنند زیرا هدف اصلی از تحریم‌ها، ایجاد مشکلات اقتصادی و فشار بر مردم و جدا کردن آنان از نظام است و حتی در برداشتن تحریم‌ها نیز به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که مشکلات باقی بماند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: پادزهر این طراحی دشمن، همان «اقتصاد مقاومتی» است که بارها گفته‌ایم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اگر کشوری اقتصاد قوی داشته باشد، پول آن کشور ارزش پیدا می‌کند و مسئولان و مردم آن نیز دارای اعتبار می‌شوند.

ایشان افزودند: یکی از راه‌های اصلی مقاوم‌سازی اقتصاد، «رهایی از وابستگی به درآمد حاصل از فروش نفت» است زیرا قیمت نفت، اهرمی در دست دیگران برای فشار به کشورها است.

رهبر انقلاب اسلامی «حفظ عزت ملی» را چهارمین عامل اقتدار ملی برشمردند و تأکید کردند: عزت ملی به معنای حفظ عزت کشور و ملت در مذاکرات بین‌المللی و رفت‌وآمدهای دیپلماتیک، و زیر بار زور نرفتن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود خاطرنشان کردند: اگر این عناصر اقتدار ملی را بشناسیم و تقویت کنیم و نسبت به اهداف و روش‌های دشمن نیز آگاهی پیدا کنیم، می‌توانیم در مقابل طراحی‌های او برنامه‌ریزی و مقاومت کنیم اما اگر این عناصر را نشناسیم و بصیرت نداشته باشیم، ممکن است به دشمن، کمک هم بکنیم و به جای دشمن، دوست و جبهه‌ی خودی را هدف قرار دهیم.

ایشان با اشاره به تلاش دشمن برای از بین بردن عوامل اقتدار ملی، گفتند: از بین بردن «ایمان، حیا و عفاف، پایبندی به مبانی دینی و حاکمیت دین، متوقف کردن حرکت علمی، مخدوش کردن عزت ملی»، و «تضعیف دستگاه‌ها و نهادهایی که مظهر اقتدار کشور هستند» از برنامه‌های دشمن است که باید در مقابل آنها ایستاد.

رهبر انقلاب اسلامی، «حمله به سپاه، بسیج و شورای نگهبان» را در چارچوب طراحی دشمن برای تضعیف دستگاه‌ها و نهادهای مظهر اقتدار کشور خواندند و افزودند: من کاری به بگومگوهای اخیر رؤسای دو قوه ندارم زیرا موضوع مهمی نیست و به حول و قوه‌ی الهی تمام می‌شود؛ اگرچه دشمن به‌دنبال بزرگ‌نمایی آنها است اما همه باید وجود یک قوه‌ی قضائیه‌ی مستقل و شجاع را قدر بدانند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: من همواره از دولت‌ها، از مجلس شورای اسلامی و از قوه‌ی قضائیه حمایت کرده و می‌کنم اما باید دید، دشمن به‌دنبال چیست و او را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشت.

ایشان تأکید کردند: امروز مهم‌ترین اهداف کشور، داشتنِ «دستگاه امنیتی قوی»، «دستگاه نظامی مقتدر و مردمی»، «حرکت عظیم مردمی به نام بسیج»، «روحانیت آگاه به زمان و حاضر در صحنه»، «قوه‌ی قضائیه‌ی مقتدرِ کامل»، و «دولت برنامه‌ریزِ دقیق و شجاع» است زیرا با تأمین این اهداف، حرکت ملت ایران موفق خواهد شد و باید هر کدام از این عناصر که موجود نیستند، تأمین، و عناصر موجود، حفظ شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به رویش‌ها و حرکت‌های علمی و فرهنگیِ پرشمار و فراگیر جوانان مؤمن و انقلابی در کشور، گفتند: امروز بهترین مدال‌آوران کشور در مسابقات علمی، جوانان بسیجی هستند و جوانان نخبه، باهوش و همچنین اساتید دارای فکر، انگیزه و عزم انقلابی در عرصه‌های علمی، فرهنگی، هنری و سیاسی فعال هستند و ما مسئولان وظیفه داریم هر چه می‌توانیم به این جوانان پرانگیزه کمک کنیم.

ایشان با اشاره به شناخت نادرست دشمن از ملت ایران، «فتنه‌ی ۸۸» را نمونه‌ای از خطاهای محاسباتی دشمن برشمردند و خاطرنشان کردند: دشمن در سال ۸۸ با به‌راه‌انداختن فتنه به خیال خود کار را به نقاط حساس و باریک رساند اما ناگهان حرکت عمومی ۹ دی که از جنس حرکت ۱۹ دی ۵۶ بود، همه را مبهوت کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر وظیفه‌ی همه‌ی قشرهای فعال کشور را «حفظ و تقویت عوامل اقتدار ملی» خواندند و تأکید کردند: حتی کسانی که به دین و شریعت پایبندی و دلبستگی ندارند اما ایران را دوست دارند و خائن و دشمن در لباس دوست نیستند، بدانند که «حمله به ایمان اسلامی جوانان»، «خیانت به ایران و کشور» است.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان بار دیگر درس حادثه‌ی ۱۹ دی را «شناخت دشمن و شیوه‌های دشمنی و ایستادگی و مقابله به‌هنگام و همه‌جانبه در مقابل او» دانستند و تأکید کردند: اگر به این درس عمل کنیم، دشمنان عنود و جهانی در مقابل ملت ایران هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.

 

 

گروه خبری: 

دومین نشست علمی تخصصی «نگاهی نو به علم نحو» برگزار شد

مدیر گروه علمی ادبیات عربی از برگزاری نشست علمی تخصصی «نگاهی نو به علم نحو» در جامعه الزهرا (سلام الله علیها) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی  و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «داود فائزی نسب» در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر گفت: این نشست با حضور و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین «حسین شیر افکن»، منقح و مصحح کتاب «هدایه فی النحو» برگزار شد.

مدیر گروه علمی ادبیات عربی، هدف از این نشست را «نگاهی نوین به علم نحو» عنوان کرد و افزود: در این نشست، جمعی از  اساتید و دانش پژوهان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) حضور داشتند.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین فائزی نسب اظهار کرد: در این نشست، تصریح شد که امروز، شیوه رایج در بیان اصطلاحات نحوی، ظاهر الفاظ است و کمتر به ارتباط عناوین و اصطلاحات نحوی با معنای آن پرداخته می‌شود.

وی تصریح کرد: نپرداختن به ارتباط عناوین و اصطلاحات نحوی با معنای آن، باعث فهم نادرست و نامأنوس مباحث نحوی می‌شود که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد. 

مدیر گروه علمی ادبیات عربی بیان کرد: منقح و مصحح کتاب «هدایه فی النحو» در این نشست، اصطلاحات نحوی را در قالب مفاهیم کاربردی تبیین کرد.

گروه خبری: 

جشن تکلیف دختران طلاب، برگزار می شود

مدیر اداره کل طلاب و امور خانواده، از برگزاری جشن تکلیف دختران، چهاردهم بهمن، در آستانه میلاد با سعادت حضرت زینب(سلام الله علیها)، خبرداد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، مدیر اداره کل طلاب و امور خانواده «ملیحه عرب خزائلی» روز شنبه با اعلام این خبر، گفت: ثبت نام علاقه مندان برای شرکت در این جشن که از نیمه دی ماه آغاز شده، تا پنج بهمن ادامه خواهد داشت.

طلاب محترم می توانند همه روزه در ساعت اداری با حضور در این اداره کل و ارائه شناسنامه فرزند خود، نسبت به ثبت نام اقدام فرمایند.

 

گروه خبری: 

بانو قرهی، استاد مخلص قرآن، درگذشت

در پی درگذشت بانوی مومن، استاد مخلص قرآن، مرحومه مغفوره خانم قرهی، جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با صدور پیامی این ضایعه را به خانواده معزز ایشان تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است:

«انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت بانوی مومن و استاد مخلص قرآن، مرحومه مغفوره خانم قرهی را به خانواده معزز ایشان، جامعه قرآنی، اساتید، طلاب، همکاران و شاگردان آن مرحومه تسلیت می گوییم و از ایزد منان برای ایشان رحمت و مغفرت و علو درجات را مسئلت می نماییم.»

گفتنی است؛ بانو قرهی از اساتید محترم قرآن و تفسیر در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) و از اعضای کارگروه قرآنی این موسسه بودند.

مراسم تشییع، تدفین و مجلس ترحیم آن مرحومه، امروز جمعه، ساعت ۱۴:۳۰ ، در محل بهشت معصومه(سلام الله علیها) برگزار خواهد شد.

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر