فرم جستجو

عمومی

خبرهای عمومی

دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» برگزار می‌شود

دبیر انجمن علمی‌فرهنگی جامعه‌الزهراء(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» در ترم تحصیلی جدید خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌‌الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار روابط عمومی با اشاره به اینکه دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» به همت کانون «مکارم‌الاخلاق» انجمن علمی‌فرهنگی و با هدف تربیتی شرح و بررسی «دعای اول صحیفه سجادیه» برگزار می‌شود، گفت: تمسک به ادعیه زاکیه اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) به عنوان گنجینه ارزشمند و گرانبهای معارف و نیز راهبرد و راهکاری تربیتی، باید در اولویت برنامه‌های تربیتی جوامع اسلامی به ویژه طلاب علوم دینی قرار گیرد.   

دبیر انجمن علمی‌‌فرهنگی تصریح کرد: صحیفه پرنور سجادیه که به عنوان میراث آسمانی حضرت زین‌العابدین(علیه‌السلام) در اختیار امت مسلمان قرار گرفته، کتابی هزاران برگ از مولفه‌ها و برنامه‌های عمل‌ساز اخلاقی و تربیتی است.  

ظهیری یادآور شد: دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» با هدف تربیتی شرح و تفسیر دعای اول صحیفه سجادیه و با حضور استاد ارجمند، سرکار خانم لباف (دامت‌برکاته) برگزار می‌شود.  

وی افزود: این دوره معرفت‌افزایی، روزهای پنجشنبه، به مدت ۶ جلسه و از تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد که علاقه مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر تا چهارشنبه، ۲۷ بهمن، به دفتر انجمن علمی‌فرهنگی واقع در انتهای طبقه همکف شهید قدوسی (رحمةالله‌علیه) مراجعه فرمایند.

 

گروه خبری: 

زنگ انقلاب در مجتمع تربیتی هدی طنین‌انداز شد

زنگ انقلاب توسط «حجت الاسلام و المسلمین مدنی» ساعت ۹:۳۳ دقیقه همزمان با ورود امام خمینی(ره) به میهن اسلامی در مجتمع آموزشی تربیتی هدی وابسته به جامعه الزهرا(سلام الله علیها) نواخته شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، این مراسم روز سه شنبه همزمان با آغاز ایام الله دهه مبارک فجر با حضور معاونان، مدیران و اعضای شورای جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، مدیران اداره آموزش و پرورش استان قم و مسئولان بسیج دانش آموزی اداره آموزش و پرورش قم، به میزبانی مدیران و دانش آموزان مدارس مجتمع آموزشی تربیتی هدی برگزار شد.

 

لزوم تربیت نسل جدید در مسیر حفاظت از آرمان‌های انقلاب اسلامی

در این مراسم که ساعت ۹ صبح در دبیرستان معارف اسلامی هدی برگزار شد، پس از قرائت آیاتی چند از سوره فجر توسط دانش آموزان دبستان هدی و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، «علیرضا کبیری»، مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی به سخنرانی پرداخت.

مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی، باور به خدا، باور به مردم و باور به خود را از جمله باورهای امام خمینی(ره) عنوان کرد و گفت: امام خمینی (ره) با این سه باور پا به صحنه مبارزه با قدرت استبداد داخلی و استکبار جهانی گذاشتند و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

وی به افتخاراتی که ملت ایران به واسطه پیروزی انقلاب اسلامی کسب کردند اشاره کرده، بر لزوم تربیت نسل جدید در مسیر حفاظت از آرمان‌های انقلاب اسلامی تأکید کرد.

کبیری در پایان به برنامه‌های مجتمع آموزشی تربیتی در ایام مبارک دهه فجر اشاره کرد.

در ادامه، گروه سرود پیش دبستانی هدی با لباس‌های اقوام ایرانی به اجرای سرودی به مناسبت دهه فجر پرداختند و پس از آن، زنگ انقلاب اسلامی توسط حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) رأس ساعت ۹:۳۳ دقیقه که همزمان با ورود امام خمینی (ره) به کشور بود، به صدا درآمد و در فضای مراسم طنین انداز شد.

 

پیروزی‌های آینده ما در گروی ایمان به خداوند است

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی، در این مراسم به بیان خاطراتی از دوران انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس پرداختند و تصریح کردند: روحیه فداکاری، ایثارگری و شهادت جز در پرتوی ایمان و توکل به خداوند حاصل نمی‌شود و رمز اساسی پیروزی انقلاب اسلامی، روحیه فداکاری و ایثارگری‌های ملت ایران و توکل به خداوند بود.

ایشان با بیان اینکه پیروزی‌های آینده ما در گروی ایمان به خداوند است، گفت: ایمان به خدا، فردای انقلاب و فردای تاریخ نسل جوان را بیمه خواهد کرد و اگر ایمان به خدا را از دست دهیم، شکست خواهیم خورد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با تأکید بر اینکه دانش‌آموزان و نسل جدید با انقلاب اسلامی آشنا شوند، تصریح کردند: انقلاب اسلامی ما با انقلاب‌های دیگر متفاوت است و نسل جدید باید مسیر مقدس انقلاب اسلامی را بشناسند و ریشه‌ها، زمینه‌ها و حقیقت انقلاب اسلامی و وظیفه خود را در این مسیر بدانند.

در پایان مراسم، دانش آموزان مجتمع آموزشی تربیتی هدی سرود «خمینی ای امام» را به یاد روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ همخوانی کردند.

گفتنی است، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به همراه معاونان و مدیران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، مدیران و معاونان اداره آموزش و پرورش و مدیران و معاونان مجتمع آموزشی تربیتی هدی پس از مراسم جشن انقلاب از نمایشگاه دهه فجر این مجتمع بازدید کردند.

 

 

گروه خبری: 

ضرورت پاسخ به شبهات ذهن فرزندان

حجت الاسلام مشکوری گفت:‌ والدین به واسطه ارتباط مستمر با فرزندانشان باید به همه شبهاتی که در فضای مجازی برایشان ایجاد می شود پاسخ بدهند تا دچار شل دینی نشوند.
 
 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت‌الاسلام محمد حسین مشکوری در گفت‌‌وگویی با اشاره به آیه شریفه «قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلِیکُمْ ناراً » گفت: والدین باید به طور مستقیم و یا غیر مستقیم بر روند تربیتی فرزندانشان نظارت دقیق داشته باشند، چراکه این مهم اساس کار پدران و مادران است.

رییس مؤسسه کانون خورشید اینکه تربیت از سوی والدین صرفاً به مدرسه سپرده شود را مردود خواند و اظهار داشت:‌ با توجه به روایات در می یابیم که یکی از وظایفی که پدر نسبت به فرزندش دارد این است که به وی قرآن کریم را آموزش داده و او را با احکام شرعی آشنا کند.

خانواده و مدرسه باید با همکاری همدیگر فرزندان را تربیت صحیح کنند

وی با بیان اینکه خانواده و مدرسه باید با همکاری همدیگر فرزندان را تربیت صحیح کنند، عنوان کرد: نظارت بر رفتار فرزندان در فضای مدرسه و مراکز آموزشی بسیار مهم است؛ بنابراین خانواده‌ها باید با مسؤولان مدرسه همواره در تعامل باشد و هم‌نشینان فرزند خودشان را شناسایی کنند و بر تعامل آنها نظارت داشته باشند.

اگر نسبت به نوع ارتباط فرزند با فضای مجازی دقت نشود، جامعه ضربه‌ای مهلک می خورد

حجت‌الاسلام مشکوری با اشاره به اینکه فضای مجازی این ضرورت را ایجاد کرده است که والدین نظارت بیشتری بر فرزندان خود داشته باشند، ابراز داشت: اگر نسبت به نوع برخورد فرزندان با فضای مجازی دقت نکنیم به یقین جامعه در آینده ای نزدیک ضربه مهلک خواهد خورد.

به شبهات در ذهن فرزندانتان پاسخ بگویید تا دچار شل دینی نشوند

رییس مؤسسه کانون خورشید خاطرنشان کرد:‌ والدین به واسطه ارتباط مستمر با فرزندانشان باید به همه شبهاتی که در فضای مجازی برایشان ایجاد می شود پاسخ بدهند تا شبهه در ذهنشان تثبیت نشود و دچار شل دینی نشوند.

تربیت صحیح دانش‌آموز مبتنی بر سلامت اعتقادی معلم است

وی با بیان اینکه فرزندان مهم ترین ساعات یادگیری عمر خودشان را در اختیار مربیان هستند، افزود: مربی هر میزان از سلامت اعتقادات برخوردار باشد، سلامت افکار و قلبش به دانش آموزان منتقل می شود.

حجت‌الاسلام مشکوری در پایان یادآور شد: گاهی برخی از معلمان با مشکلات اعتقادی وارد کلاس درس می شوند و با این افکار سبب ایجاد تردید در اعتقادات دانش‌آموزان شده و زمینه انحرافشان را فراهم می کنند؛ بنابراین مربی باید قبل از هر چیز متدین، معتقد و پاک طینت باشد.

گروه خبری: 

پیشرفت علمی زمینه‌ساز اقتدار کشور

رهبر انقلاب اسلامی، اصلی‌ترین راه جلوگیری از غرب‌زدگی کشور را، از بین بردن وابستگی دانستند و با تأکید بر اینکه از عناصر اصلی رهایی از وابستگی، پیشرفت علمی است، خاطرنشان کردند: در مسیر پیشرفت علمی و فناوری نباید هیچ مانعی از جانب دستگاه‌های مختلف به‌وجود آید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار صدها نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، جوانان نخبه‌ی میهن را مایه‌ی امید به آینده‌ی درخشان ایران خواندند و با اشاره به ضرورت هوشیاری در مقابل مکر و حیله‌ی شیطان بزرگ، خطاب به مردم، مسئولان و فعالان سیاسی و مطبوعاتی، هفت نکته‌ی مهم را درباره‌ی قضایای اخیر پیرامون برجام مورد تأکید قرار دادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، وابستگی سیاسی را بسیار خطرناک و مایه‌ی توسری‌خوری ملت‌ها دانستند و با اشاره به قطع کامل وابستگی ایران به آمریکا خاطرنشان کردند: دشمن با رصد تحولات و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران، از تبدیل ایران از «کشوری عقب‌افتاده و وابسته» به کشوری «اثرگذار، متنفذ و برخوردار از اقتدار روزافزون سیاسی، دفاعی و علمی»، کاملاً عصبانی و به‌شدت نگران است.

رهبر انقلاب، دشمنی رژیم آمریکا با ملت ایران را از همان روزهای اول پیروزی انقلاب یادآور شدند و افزودند: آن روزها نه مسئله‌ی انرژی هسته‌ای مطرح بود و نه موشک و نفوذ منطقه‌ای، اما آمریکایی‌ها فهمیده بودند که با پیروزی انقلاب، ایران را به‌عنوان کشوری «زیردست، مطیع و بسیار پرمنفعت» از دست داده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، الگو شدن ایران در ذهن ملت‌ها را موجب خشم و ناامیدی بیشتر سلطه‌گران خواندند و افزودند: ملت ایران در چهل سال اخیر به جهانیان ثابت کرده است که می‌توان از ابرقدرت‌ها نترسید، در مقابل آن‌ها ایستادگی کرد و با وجود تحریم‌ها و فشارها، به رشد و پیشرفت روزافزون نیز دست یافت.

ایشان، پیشرفت‌های نظامی و موشکی ایران در عین تحریم کامل را موجب حیرت و حتی تحسین برخی دشمنان کینه‌ورز خواندند و افزودند: مقاله‌ی چند سال قبل یک ژنرال صهیونیست در این خصوص، نمونه‌ای از این واقعیت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه «نمی‌خواهیم وقت جلسه‌ی خوب و مفید با نخبگان جوان را با پاسخگویی به رئیس‌جمهور آمریکا ضایع کنیم»، افزودند: با وجود این، همه باید به یک نکته‌ی مهم توجه کنیم و آن، ضرورت شناخت دشمن است زیرا هر ملتی دشمنانش را نشناسد و او را دوست یا بی‌طرف بداند، حتماً مورد تهدید و در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

ایشان افزودند: امیرمؤمنان در نهج‌البلاغه می‌فرمایند «خواب نمی‌روم و می‌فهمم که در اطرافم چه می‌گذرد»، و ملت و مسئولان ایران نیز نباید دچار خواب‌گرفتگی و غفلت شوند چراکه در این صورت به ما شبیخون می‌زنند و غارت می‌شویم.

رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به پاسخ‌های خوب و درست مسئولان کشور به اباطیل ترامپ، رئیس‌جمهور و هیأت حاکمه‌ی آمریکا را به علت درک نکردن تحولات ایران و منطقه، دچار «عقب‌افتادگی ذهنی» خواندند و خاطرنشان کردند: آن‌ها می‌خواهند ایرانِ جوان، مؤمن، انقلابی و پیشرفته را به ۵۰ سال قبل برگردانند، البته معلوم است که این کار، شدنی نیست اما آن‌ها به علت عقب‌ماندگی از درک این واقعیت عاجزند و به همین علت دچار اشتباه محاسباتی و شکست‌های پی‌درپی از ملت ایران شده و می‌شوند.

رهبر انقلاب، رژیم بسیار شرور آمریکا را به تعبیر حقیقتاً درست امام راحل، «شیطان بزرگ» و «شیطان اکبر» خواندند و خاطرنشان کردند: نظام آمریکا، کارگزار شبکه‌ی خطرناک و خبیث صهیونیسم بین‌الملل، دشمن ملت‌های مستقل و عامل اغلب جنگ‌ها در منطقه و جهان است و مانند زالو درصدد مکیدن دار و ندار ملت‌هاست.

ایشان با یادآوری سخنان ترامپ در مبارزات انتخاباتی مبنی بر به‌وجود آمدن داعش به‌دست آمریکا افزودند: طبیعی است که سردمداران آمریکا اکنون علیه سپاه پاسداران که اهداف خطرناک آمریکا و داعش را در منطقه سد کرده است، نعره بکشند و سخنرانی کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، خنثی شدن نقشه‌های آمریکا در منطقه از جمله در سوریه، لبنان و عراق را علت دیگر عصبانیت و خشم مقامات آمریکایی برشمردند و افزودند: جمهوری اسلامی نقشه‌های شوم آمریکا را برهم زده است.

رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین علل عصبانیت و ناامیدی آمریکایی‌ها به بیان هفت توصیه‌ی مهم به مردم، مسئولان و فعالان سیاسی و مطبوعاتی درباره‌ی قضایای اخیر پرداختند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین نکته تأکید کردند: همه یقین و مسلم بدانند که آمریکا این بار هم از ملت انقلابی ایران تودهنی و شکست خواهد خورد.

توصیه‌ی دوم رهبر انقلاب، «پرهیز از غفلت در مقابل مکر و حیله‌ی آمریکا» بود.
ایشان خاطرنشان کردند: نباید بلاهت نشان دادن رئیس‌جمهور آمریکا، موجب شود که از مکر و توطئه‌ی دشمن غافل شویم و آن را حقیر بشماریم، بلکه باید همه با تدبیر و هوشیاری و آمادگی کامل در صحنه باشیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته جنگ نظامی اتفاق نمی‌افتد اما مسائلی هست که اهمیتش از جنگ کمتر نیست، بنابراین باید پیش‌بینی کنیم و مراقب باشیم.

رهبر انقلاب در توصیه‌ی سوم، به دشمنی آمریکا با عناصر قدرت ایران اشاره و تأکید کردند: برعکسِ دشمن، همه باید این عناصر را تقویت کنیم.
ایشان علم و قدرت دفاعی را از جمله عناصر اصلی قدرت ملت ایران خواندند و افزودند: توان موشکی باید به کوری چشم دشمن هر روز افزایش یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقتصاد را از دیگر عناصر قدرت ایران برشمردند و تأکید کردند: باید به کاهش وابستگی و افزایش قدرت درون‌زای اقتصادی اهتمام جدی کرد.
رهبر انقلاب در همین زمینه یادآور شدند: بارها گفته‌ایم که با سرمایه‌گذاری خارجی از جمله غربی‌ها مشکلی نداریم اما نباید اقتصاد کشور به ستونی متکی باشد که با نعره‌ی شخصی مثل ترامپ بلرزد.
ایشان افزودند: اقتصاد ایران باید به «ستونِ توان و ظرفیت داخلی» تکیه کند و سیاست‌های اعلام‌شده‌ی اقتصاد مقاومتی، پیگیری و اجرا شود.

«بی‌اعتنایی به القائات دشمن»، چهارمین توصیه‌ی مهم رهبر انقلاب درباره‌ی قضایای اخیر است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: در برجام دشمن القا می‌کرد اگر توافق حاصل شود دشمنی‌ها برطرف می‌شود، توافق کردیم اما دشمنی‌ها بیشتر هم شد.
ایشان تأکید کردند: امروز هم نباید مطالبی مطرح شود که اگر مثلاً در فلان قضیه توافق نکردیم چنین و چنان می‌شود، این از القائات مورد نظر دشمن است و ما باید بی‌اعتنا به این القائات، مصالح خودمان را خودمان بفهمیم و آن را از دشمن نشنویم.

پنجمین توصیه‌ی رهبر انقلاب اسلامی یعنی افزایش قدرت دفاعی، بر تجربه‌ی دفاع مقدس متکی بود.
ایشان خاطرنشان کردند: در آن سال‌ها که تهران زیر موشک‌باران صدام و حامیان غربی‌اش بی‌دفاع بود، جوانان کشور برای حل این معضل از صفر شروع کردند و به‌تدریج به چنان توانایی دست یافتند که دشمن وقتی توانایی مقابله به مثل ما را دید، متوقف شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اکنون نیز باید توان دفاعی کشورمان را افزایش دهیم تا دشمنان گستاخ و جَری نشوند و به حمله و دست از پا خطا کردن، تشویق نگردند.

رهبر انقلاب در توصیه‌ی بعدی به موضوع رفتار اروپایی‌ها در مسئله‌ی اخیر پرداختند.
ایشان گفتند: اروپایی‌ها با درک اینکه برجام به نفع آنها و آمریکایی‌هاست، با سخنان رئیس‌جمهور آمریکا درباره‌ی پاره کردن برجام مخالفت کردند که این موضع‌گیری خوب است اما کافی نیست.
رهبر انقلاب گفتند: تا طرف مقابل، برجام را پاره نکند، ما آن را پاره نمی‌کنیم، اما اگر برجام را پاره کنند ما آن را ریزریز می‌کنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اروپایی‌ها باید مقابل اقدامات دولت آمریکا از جمله نقض برجام همچون تحریم‌هایی که انتظار دارند از کنگره بیرون بیاید بایستند و از هم‌صدایی با آمریکایی‌ها در مسائلی نظیر قدرت دفاعی ایران و حضور ایران در منطقه بپرهیزند چراکه ما مطلقاً هم‌آوازی اروپایی‌ها با زورگویی‌های آمریکا را قبول نمی‌کنیم.
رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: آن‌هایی که موشک و سلاح اتمی دارند ملت ایران را از داشتن موشک ۲ یا ۳ هزار کیلومتری نهی می‌کنند، این موضوع و دیگر مسائل مربوط به ایران به شما چه ربطی دارد؟

آخرین توصیه‌ی رهبر انقلاب، «جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی و اصول آن» از جمله تولید داخلی، منع واردات غیرضروری، جلوگیری از قاچاق کالا و ایجاد اشتغال بود.
ایشان خاطرنشان کردند: بیش از نیمی از سال، گذشته است و باید برای تحقق اهداف و جبران عقب‌ماندگی‌های ناشی از حرف‌های انتخاباتی، تلاش مضاعف شود تا اقتصاد ایران از اتکای به نفت، به اقتصادی مبتنی بر ارزش افزوده تبدیل شود.

رهبر انقلاب اسلامی، در بخش دیگری از سخنانشان، دیدار با نخبگان جوان را جلسه‌ای شیرین و مطلوب و سرشار از امید به آینده و افق‌های پیشِ رو خواندند و با تأکید بر اینکه نخبگان، نعمت‌های الهی هستند و باید شکر این نعمت را به‌جا آورد، گفتند: من عمیقاً و قویاً، نخبه‌باور هستم و مسئولان نیز باید باور کنند که نخبه داریم و این نخبه‌ها می‌توانند سرنوشت کشور را تغییر دهند.

ایشان، پیشرفت علمی را زمینه‌ساز اقتدار کشور دانستند و خاطرنشان کردند: کشور ما با وجود سابقه‌ی درخشان در زمینه‌ی علم، متأسفانه در دوران سلطه‌ی بیگانگان از قافله‌ی علم عقب افتاد که باید این عقب‌افتادگی جبران شود.

رهبر انقلاب اسلامی، اصلی‌ترین راه جلوگیری از غرب‌زدگی کشور را، از بین بردن وابستگی دانستند و با تأکید بر اینکه از عناصر اصلی رهایی از وابستگی، پیشرفت علمی است، خاطرنشان کردند: در مسیر پیشرفت علمی و فناوری نباید هیچ مانعی از جانب دستگاه‌های مختلف به‌وجود آید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ی کشور، بستر پیشرفت علمی و فناوری را مهیا دانستند و با ابراز رضایت از اقدامات بنیاد نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری افزودند: البته نباید به این حد از پیشرفت قانع بود، زیرا تا رسیدن به نقطه‌ی مطلوب فاصله‌ی زیادی داریم.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی سخنان خود به یک نکته‌ی اساسی اشاره کردند و گفتند: در پیشرفت علمی باید رویه‌سازی و جریان‌سازی شود تا سلایق و روش‌های مدیریتی در دولت‌های مختلف، در این مسیر تأثیرگذار نباشد و پیشرفت علمی کشور متوقف نشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چند نکته را نیز درخصوص مسائل مرتبط با علم و فناوری بیان کردند.

«افزایش کیفیت ضوابط شرکت‌های دانش‌بنیان»، «لزوم افزایش بودجه‌ی علم و فناوری»، «مدیریت صحیح منابع مالی در این بخش» و «ضرورت ارتقای کیفیت مقالات علمی»، نکاتی بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن‌ها اشاره کردند.

ایشان، معاونت علمی ریاست جمهوری و بنیاد نخبگان را به استفاده‌ی بیش از پیش از ظرفیت‌های دستگاه‌ها، توصیه‌ی مؤکد کردند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین گفتند: باید برای صنعت کشور، فکری اساسی شود زیرا صنعت گرفتار آفت مونتاژکاری شده است و تا وقتی که این آفت وجود دارد، نوآوری مورد توجه قرار نخواهد گرفت و تحرک و کار علمی نیز متوقف خواهد شد و در چنین شرایطی، میان دانشگاه و صنعت، ارتباطی برقرار نخواهد بود.

ایشان به موضوع لزوم اهمیت دادن به فعالیت‌های فرهنگی در معاونت علمی ریاست جمهوری و بنیاد نخبگان نیز اشاره کردند و افزودند: خطرناک‌تر و تلخ‌تر از ترور فیزیکی که در سال‌های گذشته انجام شد و تعدادی از دانشمندان ما شهید شدند، اسیر فکری و فرهنگی شدنِ دانشمندان است، بنابراین نخبگان باید با تقوا از خود مراقبت کنند.

رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان خود، شرایط امروز و جهت‌گیری کشور را بهترین فرصت برای جوانان به‌منظور افزایش ایمان، تلاش علمی در جهت پیشرفت و برطرف کردن اشکالات دانستند و گفتند: مطمئن هستم که شما جوانان، ایرانی به‌مراتب بهتر، پیشرفته‌تر و منظم‌تر، پیشِ رو خواهید داشت.

در ابتدای این دیدار دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم تغییر در رویکرد اقتصادی، از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد مبتنی بر نیروی انسانی خلاق و مؤمن و خودباور، گفت: طراحی مدل موفق آموزشی، تمرکز بر توانمندسازی نخبگان، جذب ایرانیان خارج از کشور و ایجاد شبکه‌ی نخبگانی از مهم‌ترین فعالیت‌ها و رویکردهای بنیاد ملی نخبگان بوده است.

در ابتدای این مراسم، شش تن از نخبگان در سخنانی دغدغه‌ها و پیشنهادهای خود را بیان کردند.
آقایان:
- محمد سالاری‌نسب، مهندس مکاترونیک و برگزیده‌ی جشنواره‌ی خوارزمی سال ۹۰
- محمد امین صادقی، دکترای کامپیوتر و دارنده‌ی نشان برنز المپیاد جهانی کامپیوتر
- محمد حق‌شناس، دانشجوی دکترای مدیریت و رتبه‌ی یک کنکور سراسری
- سیدرضا کاظمی، کارشناس ارشد فلسفه‌ی علم و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان
- عیسی زارع‌پور، دکترای مهندسی کامپیوتر
و خانم فاطمه خوشنویسان، دانشجوی دکترای مدیریت و برگزیده‌ی جایزه‌ی بنیاد ملی نخبگان
بر محورهای زیر تأکید کردند:
- ضرورت ایجاد فضای آرام و به‌دور از تنش در مراکز علمی و آموزشی
- لزوم به‌کارگیری نخبگان در صنعت و دستگاه‌های تصمیم‌ساز
- لزوم تغییر رویکرد دانشگاه‌ها به سمت پژوهش‌های کاربردی و بومی
- ضرورت مقابله با واردات در فضای مجازی از طریق تولید محتوای سالم و داخلی
- لزوم اصلاح قوانین شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوین

گروه خبری: 

اعلام اسامی زائران اربعین جامعه الزهرا(س)

ستاد اربعین جامعه الزهرا(سلام الله علیها) اسامی زائران اربعین را اعلام کرد

به گزارش روابط‌عمومی و بین‌الملل، ستاد اربعین جامعه‌الزهرا (سلام‌الله‌علیها) اسامی زائران کاروان «هم پای قافله» را پس از بررسی شرایط ثبت نام کنندگان اعلام کرد.
بر این اساس طلاب، اساتید و کارکنان جامعه‌الزهرا‌ (سلام‌الله‌علیها) که پیش از این برای شرکت در پیاده روی اربعین ثبت نام کرده بودند می توانند به سامانه http://prof.jz.ac.ir/karbala/‎‎ مراجعه و نتیجه ثبت نام خود را مشاهده کنند.
گفتنی است به دلیل محدودیت کاروان، امکان نام نویسی مجدد یا افزایش سهمیه وجود ندارد و حاضران در این کاروان نائب الزیاره دوستان خود خواهند بود.

سامانه اعلام اسامی کاروان زیارتی اربعین
 
 
.
عضو کانال جامعه الزهرا (سلام الله علیها) شوید:      https://telegram.me/jz_news
گروه خبری: 

توصیه آیت الله سبحانی به طلاب جوان

حضرت آیت الله سبحانی به طلاب جوان توصیه کرد از فرصت جوانی برای اندوختن علم بهره ببرند تا در جوانی از این سرمایه استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حضرت آیت الله سبحانی صبح امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم با اشاره به روایتی از امام موسی کاظم(ع)، اظهار داشتند: حضرت فرمودند: «قال النبی مَن تَعَلَّمَ في شَبابِهِ كانَ بِمَنزِلَةِ الوَشمِ فِي الحَجَرِ ، ومَن تَعَلَّمَ و هُوَ كَبيرٌ كانَ بِمَنزِلَةِ الكِتابِ عَلى وَجهِ الماءِ/ پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: آن كه در جوانى اش بياموزد ، آموخته اش مانند نقش بر سنگ است و آن كه در بزرگ سالى بياموزد، مانند نوشتن بر روى آب باشد».

ایشان ادامه دادند: از نظر روانشناسی قوای انسانی در جوانی نو؛ اما در دوران پیری، فرسوده است؛ البته قانونی که امام معصوم می فرماید، جنبه غالبی دارد؛ ممکن است موارد نادری پیدا شود که در دوران پیری هم به جایی برسد.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: مقصود از این حدیث آن است که باید به دوران جوانی توجه داشت و فرصت خود را صرف آموختن کنیم؛ بنابراین هرچه می توانید مطالعه و مباحثه نموده و بنویسید.

این استاد برجسته حوزه در پایان خاطرنشان کردند: انسان پس از پیری از هر عملی همانند آموزش، عبادت و ... باز می ماند؛ اما اگر از قبل سرمایه داشته باشد، در دوران پیری نیز از همان سرمایه استفاده خواهد کرد.

گروه خبری: 

انتشار کتاب «عرفان اسلامی؛ شرحی جامع بر صحیفه سجادیه» اثر آیت الله مکارم شیرازی

کتاب«عرفان اسلامی» بدون مبالغه از پرمحتواترین کتاب‌ها، در زمینه عرفان اسلامی و شاخ و برگ‌های آن و طرق سیر و سلوک الی الله است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جلد اول و دوم کتاب «عرفان اسلامی؛ شرحی جامع بر صحیفه سجادیه» تازه‌ترین اثر حضرت آیت الله مکارم شیرازی انتشار یافت.

این مجموعه با همکاری حجج الاسلام والمسلمین محمدرضا آشتیانی، محمدجواد ارسطا، عبدالمهدی توکل، سعید داودی، محمدجواد رودگر و احمد قدسی نگارش یافته است.

در جلد نخست این مجموعه بعد از سرآغاز با عنوان صحیفه سجادیه، دورنمایی امیدآفرین، ۱۸ فصل با عنوانهای زیر پیش‌روی ما قرار گرفته است:

عرفان ناب در صحیفه سجادیه، نسخه‌های جامع سیر و سلوک، روش‌های پیشنهادی اساتید سیر و سلوک،  معیارهای عرفان راستین و هشدارها، روش قابل نقد، اهمیت ذکر پروردگار در قران و احادیث، آیا برای سیر و سلوک استاد و راهنما لازم است؟، ریاضت‌های مشروع و نامشروع، شریعت، طریقت و حقیقت، کشف، شهود و رؤیا، کرامات اولیاء الله، عرفان و مسأله وحدت وجود، عرفان‌های کاذب و نوظهور، عرفان نظری و عملی راستین در صحیفه سجادیه، صحیفه سجادیه و امام سجاد(ع) را بهتر بشناسیم،‌ شارحان صحیفه سجادیه، جامعیت دعای صحیفه و اهمیت فوق‌العاده دعا در فرهنگ اسلامی.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در پیشگفتار این کتاب چنین آورده است:

کتابی که در پیش رو دارید بدون مبالغه از پرمحتواترین کتاب‌ها، در زمینه عرفان اسلامی و شاخ و برگ‌های آن و طرق سیر و سلوک الی الله است؛ کتابی است که با کمک و همکاری گروهی از اندیشمندان حوزوی با توجه به منابع معتبر اسلامی به بار نشسته است و هدف آن است تلاش کنیم در میان انبوه عرفان‌های کاذب و گمراه کننده راه وصول به قُرب پروردگار را از نزدیک‌ترین مسیر به کمک قرآن مجید و رهنمودهای مقرّبان درگاه الهی و آموزه های عقلانی (در سایه شرح صحیفه سجادیه) در اختیار طالبان این راه و عاشقان الله بگذاریم.

می‌دانیم عرفان اسلامی دو شاخه دارد:

شاخه نظری که از طریق شناخت «صفات جمال و جلال الهی» حاصل می‌شود و شاخه عملی که از طریق تهذیب نفوس و خودسازی و سیر و سلوک عملی به دست می‌آید.

عارفان بزرگ اسلامی هر کدام یکی از این دو راه ـ و گاه هر دو راه ـ را پیموده‌اند و دستورهایی از متون اسلامی استخراج کرده، در اختیار رهروان نهاده‌اند که شرح دستورات مهم آنها در «همین جلد» آمده است تا با آموزه های خود عاشقان سرچشمه بقا را رهبری کنند و آنها را به مقام «النفس المطمئنه» برسانند و بتوانند بر بساط قُرب پروردگار (رَاضِیةً مَّرْضِیةً) گام نهند و به خطاب «فَادْخُلِی فِی عِبَادِی وَادْخُلِی جَنَّتِی»؛ در سلک بندگان خاصم درآی و در بهشت خاص خودم گام نه، مخاطب شوند.

جالب اینکه: این بهشت نه تنها در سرای دیگر که در همین سرا بهشتی در انتظارشان است که انواع میوه های معرفت و جلوه های محبوب بی همتا بر شاخسار پربار درختانش نمایان است و صبح و شام به حکم «وَلَهُمْ رِزْقُهُمْ فِیهَا بُکْرَةً وَ عَشِیّآ» مشمول موهبت تازه‌ای می‌شوند بلکه در عالمی غوطه‌ور می‌شوند که صبح از شام نمی‌شناسند.

در بخش نهایی کتاب، اسناد صحیفه سجادیه به طور جامع مورد بررسی قرار گرفته، و تاریخچه آن تبیین شده، و با گوینده بزرگوار آن یعنی امام سجاد زین‌العابدین علی بن الحسین (ع) آشنایی بیشتری حاصل شده و مسیر برای شرح دعاهای صحیفه سجادیه و استخراج گوهرهای عرفانی، اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی هموار گردیده است و دعاها از جلد دوم شروع می‌شود.

..قاطبه علما و دانشمندان که صحیفه سجادیه را مورد بررسی قرار داده‌اند، اعم از شیعه و اهل سنت و حتی غیر مسلمانان اعتراف به عظمت اعجازمانند آن کرده‌اند.

همچنین در مقدمه جلد دوم این کتاب با عنوان «صحیفه سجادیه؛ گنجینه بی‌بدیل» چنین می‌خوانیم:

نخستین جلد این شرح را با محتوای گسترده‌ای درباره ویژگی‌های عرفان اسلامی و نیز معرفی بخش مهمی از عرفان‌های کاذب و التقاطی و همچنین اسناد صحیفه سجادیه و آشنایی بیشتر با پدید آوردنده به پایان بردیم نا خوانندگان عزیز با بصیرت بیشتر بتوانند دعاها صحیفه را دنبال کنند.

 و در این جلد که دومین مجلد از این شرح است تفسیر دعاها را شروع کرده‌ایم و تعداد شش دعا تحت عناوین حمد ثنای الهی در برابر نعمت‌های وافرش، نعمت فوق‌العاده وجود پیامبر(ص)، دعا برای اصناف فرشتگان، دعا برای پیروان انبیا و جانفشانی آنان، دعا برای همه دوستان و علاقه‌مندان، و دعا هنگام صبح و شام شرح داده شده است، شرحی شبیه تفسیر نمونه عمیق و روان و شرحی جمله به جمله با توجه به نکات ادبی، تاریخی، اخلاق و اعتقادی که بر عموم مخاطبان بتواند مفید باشد و البته نکاتی که نیز شرح بیشتر داشته در پایان هر فصل به صورت مستقل مطرح و توضیح داده شده است.

در فصل پانزدهم از جلد اول این مجموعه به بررسی و نقد عرفان‌های نوظهور به ویژه عرفان حلقه پرداخته شده و درباره توحید و شیطان در عرفان حلقه این چنین آمده است:

توحید در عرفان حلقه

آنها دین را یک امر ظاهری، روبنایی و کم اهمیت تلقی می‌کنند و مسیحی و یهودی و پیروان هر آیین و مذهبی، حتی کافر، می‌تواند به شعور کیهانی متصل شوند و کسانی که وحدت الهی را قبول دارند و به آشتی خود و همه جهان هستی دعوت می‌کنند موحد نامیده می‌شوند و این در واقع یک توحید انسانی است نه یک توحید الهی؛ بنابراین همه را به بی‌اعتنایی به برنامه‌های شریعت و شکستن خطوط قرمزها سوق داده‌اند و نام را توحید می‌نهند.

 شیطان در عرفان حلقه

 آنها شیطان را همچون ملائکه، کارگزار الهی می‌دانند و یا به تعبیر دیگر، شیطان را ملک می‌شمارند و معتقدند که ابلیس است که انسان را به کمال می‌رساند و موجودی است که در تمثیل از جنس آتش شمرده می‌شود (در حالی که از آز آتش نیست) و اگر رویارویی با این آتش نبود، انسان خام می‌ماند.

حتی می‌گویند: سجده نکردن ابلیس در برابر آدم به امر خدا صورت گرفته و نوعی فرمان‌برداری بوده؛ چون خداوند آن را از پیش تعیین کرده و حتی رانده شدن ابلیس از درگاه خدا به معنای تغییر وضعیت او در جهان دو قطبی است و شیطان درون هر انسانی، بخشی از وجود را تشکیل می‌دهد که هیچ گاه از بین نمی‌رود.

 بنابراین، نوعی تقدیس شیطان که زمینه شیطان‌پرستی است در عمق تعلیمات آنها دیده می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه کتاب به انتشارات امام علی بن ابیطالب(ع) به نشانی: قم، خیابان شهدا – کوچه ۲۲ – پلاک ۱۵ مراجعه کنند.

 

گروه خبری: 

استاد جامعه‌الزهرا(س): دوران زندگانی امام سجاد(ع) سخت‌ترین دوره تاریخ اسلام است

استاد جامعه‌الزهرا(س): دوران زندگانی امام سجاد(ع) سخت‌ترین دوره تاریخ اسلام است

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی تأکید کرد: امروز در رأس نظام جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) حضور دارند و مردم به ویژه افراد متدین و انقلابی باید مراقب باشند که خط ولایت را گم نکنند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سیدحسین شفیعی دارابی» روز دوشنبه در محفل عزای امام سجاد(علیه‌السلام) که با حضور اساتید، طلاب و کارکنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) این مؤسسه برگزار شد، عنوان کرد: روز ۲۵ ماه محرم طبق نقل مرحوم شیخ مفید در «امالی»، مرحوم شیخ طوسی در «مصباح» و مرحوم کفعمی در «المصباح» مصادف با سالروز شهادت امام زین العابدین(علیه‌السلام) است.

 

دوران امامت امام سجاد(ع) بخش حساسی از تاریخ اسلام را در بردارد

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به اینکه امام سجاد(علیه‌السلام) در سال ۳۸ هجری قمری در مدینه به دنیا آمدند و در سال ۹۵ هجری قمری به شهادت رسیدند، اظهار داشت: عمر مبارک امام سجاد(علیه‌السلام) ۵۷ سال بوده است که بخش حساسی از تاریخ اسلام را در بر دارد و عبرت‌ها و آموزه‌هایی در این دوران مطرح است.

وی به منزلت والای امام سجا(علیه‌السلام) اشاره و تصریح کرد: این موضوع که ما چقدر امام سجاد(علیه‌السلام) را می‌شناسیم و چه تصویری از زندگی آن حضرت در ذهن نسل دیروز و امروز جامعه وجود دارد، بسیار باعث تأسف است.

 

«ذو الثفنات»، لقب امام سجاد(علیه‌السلام)/متأسفانه نسل جدید امام سجاد(علیه‌السلام) را فقط با صبغه بکاء می‌شناسند

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی افزود: نسل گذشته امام سجاد(علیه‌السلام) را به عنوان امام بیمار می‌شناختند؛ خوشبختانه امروز این حرف کمرنگ شده است، اما نسل جدید ما امام سجاد(علیه‌السلام) را فقط با صبغه بکاء و حزن و مصیبت برای امام حسین(علیه‌السلام) می‌شناسند.

وی یادآور شد: بنا به نقل شیخ عباس قمی، عرب لقب «ذوالثفنات» به معنای «صاحب وصله‌ها» را به امام سجاد(علیه‌السلام) نسبت می‌دهند که دلایل مختلفی دارد، از جمله پیشانی مبارک امام زین العابدین(علیه‌السلام) به دلیل سجده‌های زیاد پینه می‌بست، همچنین شانه‌های حضرت وصله و پینه داشت.

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ادامه داد: وجود وصله بر شانه‌های امام سجاد(علیه‌السلام) نوعا به خاطر اثر غل و زنجیر بوده است، همچنین دلیل دیگر به فرموده امام محمدباقر(علیه‌السلام)، کمک به نیازمندان بود که آن حضرت هر شب و در تاریکی شب، غذا و مایحتاج فقرا را به دوش می‌کشیدند و برای آنان می‌بردند.

 

تنها حضرت علی بن الحسین(علیه‌السلام) مسمی به لقب «زین العابدین» و «سجاد» شدند

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی در ادامه با تصریح بر اینکه ائمه معصومین(علیهم‌السلام) همه نور واحد هستند، گفت: ائمه اطهار(علیهم‌السلام) همگی «وجیها عندالله» هستند، اما شرایط زمانی و موقعیت‌های خاص موجب شد که صفت و خصلتی در زندگی هر یک از امامان(علیهم‌السلام) جلوه کند.

وی یادآور شد: همه امامان معصوم(علیهم‌السلام) اهل عبادت و تهجد هستند و در برابر عظمت خداوند متعال کرنش می‌کنند، اما در این میان، حضرت علی بن الحسین(علیه‌السلام) مسمی به لقب «زین العابدین» و «سجاد» شدند.

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به روایتی از پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) اشاره کرد که فرمودند: ر روز قیامت منادی ندا کند: «أیْنَ زَیْنُ الْعابِدینَ؟ کجا است زین العابدین؟» پس گویا می‌بینم که فرزندم علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب(علیه‌السلام) در آن هنگام با تمام وقار و سکون صفوف اهل محشر را بشکافد و بیاید.

 

دوران زندگانی امام سجاد(علیه‌السلام) سخت‌ترین و امنیتی‌ترین دوره تاریخ اسلام است

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی با بیان اینکه دوران زندگانی امام سجاد(علیه‌السلام) سخت‌ترین و امنیتی‌ترین دوره تاریخ اسلام است، تصریح کرد: در این دوران، فضایی آلوده بر جامعه حاکم بود و جامعه از دین، ایمان، قرآن و اسلام فاصله گرفته بود.

وی ادامه داد: مردم در زمان امامت امام سجاد(علیه‌السلام) یا به واسطه تهدید و یا تبلیغات منفی از اهل بیت(علیهم‌السلام) بریده بودند، چنانچه آن حضرت در جایی فرمودند: «وضع ما بعد از واقعه عاشورا به جایی رسید که در تمام مکه و مدینه ۲۰ نفر نبودند که دوستدار ما باشند».

 

تشدید دین گریزی در جامعه در دوران امامت امام سجاد(ع)

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: پس از واقعه کربلا، دشمن چنان جوی در جامعه ایجاد کرده بود که دین‌گریزی در میان مردم شدت یافته بود، به طوریکه امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: «مردم پس از واقعه عاشورا همه مردم از امامت و ولایت مرتد شدند به جز سه نفر؛ ابو خالد کابلی، یحیی بن ام‌طویل، جبیر بن مطعم سپس افرادی به آنان پیوستند و زیادتر شدند».

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی یادآور شد: عواملی چون تهدید، تطمیع و تبلیغات منفی سبب فضای متشنج در آن دوران شد، اما دو عامل واقعه عاشورا و استمرار خلافت خلفای غاصب مهم‌ترین عوامل ایجاد این فضا بود.

وی یادآور شد: در دوره امامت امام سجاد(علیه‌السلام)، ۶ تن از خلفای بنی امیه از جمله یزید و عبدالملک بن مروان و طائفه زبیر بر جامعه حکومت می‌کردند که جنایات زیادی مرتکب شدند و رعب عجیبی در جامعه ایجاد کردند.

 

مردم در دوران امامت امام سجاد(علیه‌السلام) خط امامت و ولایت را گم کردند

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با تصریح بر اینکه مردم در دوران امامت امام سجاد(علیه‌السلام) خط امامت را گم کردند، تأکید کرد: امروز در رأس نظام جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) حضور دارند و مردم به ویژه افراد متدین و انقلابی باید مراقب باشند که خط ولایت را گم نکنند.

وی به کتابی از مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) تحت عنوان «پژوهشی در زندگی امام سجاد(علیه‌السلام)» اشاره کرد که رهبر معظم انقلاب با قدرت علمی و تحلیلی، ۱۴ محور مهم و کلیدی را در زندگی آن حضرت بازگو کردند.  

 

امام سجاد(ع) دل‌های مردم را به اهل بیت(ع) نزدیک کرد

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: امام سجاد(علیه‌السلام) در دوران امامت خویش به گونه‌ای پایه‌ریزی کردند که به فرموده امام صادق(علیه‌السلام)، همان مردمی که خط ولایت را گم کرده بودند، به اهل بیت(علیهم‌السلام) پیوستند، چنانچه چند هزار محدث و دانشمند در محضر امام محمدباقر و امام جعفر صادق(علیهما السلام) تربیت شدند.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی دارابی در ادامه به ویژگی‌های امام سجاد(علیه‌السلام) از جمله زهد، تقوا و تهجد آن حضرت اشاره کرد و اظهار داشت: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در کتاب خویش، زهد، تقوا و عبادات امام سجاد(علیه‌السلام) را به زهد و تقوای امام علی(علیه‌السلام) تشبیه می‌کنند که می‌فرمودند: «اگر تمام عالم و اقالیم سبعه را به من دهند، حاضر نیستم دانه جویی را از دهان مورچه‌ای بیرون بیاورم».

گروه خبری: 

محفل عزای امام سجاد(ع) در جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد

محفل عزای امام سجاد(ع) در سالروز شهادت آن حضرت با حضور اساتید، طلاب و کارکنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

محفل عزای امام سجاد(ع) در سالروز شهادت آن حضرت با حضور اساتید، طلاب و کارکنان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، در محفل عزای امام سجاد(علیه‌السلام) روز دوشنبه همزمان با سالروز شهادت آن امام همام(۲۵ محرم) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مداح اهل بیت(علیهم‌السلام) به قرائت زیارت عاشورا و مدیحه سرایی پرداخت.

در این محفل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین «سیدحسین شفیعی دارابی»، مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به عنوان سخنران به ویژگی‌ها و منزلت والای امام سجاد(علیه‌السلام)، مصیبت‌هایی که آن حضرت پس از واقعه عاشورا و در دوران امامت خویش  متحمل شدند و زمینه‌سازی آن حضرت برای بیدار کردن دل‌های خفته مسلمانان اشاره کرد.

گروه خبری: 

آغاز ثبت نام طلاب پایه اول و دوم و کارکنان جامعه الزهرا (س) در کاروان اربعین

آغاز ثبت نام طلاب پایه اول و دوم و کارکنان جامعه الزهرا (س) در کاروان اربعین

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، ستاد اربعین جامعه الزهرا(س) در
پاسخ به درخواست مکرر طلاب فاقد شرایط و کارکنان این موسسه علمی، آموزشی و پس از
رایزنی با طرف عراقی و امکان افزایش سهمیه اسکان، تردد و پذیرایی از تعداد بیشتری
از زائران جامعه الزهرا(س) ثبت نام کاروان زیارتی اربعین را به مدت یک روز فراهم
کرد.

بر اساس این گزارش طلاب پایه اول و دوم و نیز کارکنان علاقه مند به
حضور در کاروان «هم‌پای قافله»می توانند از هم اکنون پایان روز ۲۳ مهرماه با مراجعه
به سامانه ثبت نام کاروان اربعین به نشانی  http://prof.jz.ac.ir/karbala/‎
ثبت نام کنند.

 سامانه ثبت نام کاروان اربعین

گروه خبری: 

صفحه‌ها