فرم جستجو

عمومی

خبرهای عمومی

دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» برگزار می‌شود

دبیر انجمن علمی‌فرهنگی جامعه‌الزهراء(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» در ترم تحصیلی جدید خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌‌الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار روابط عمومی با اشاره به اینکه دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» به همت کانون «مکارم‌الاخلاق» انجمن علمی‌فرهنگی و با هدف تربیتی شرح و بررسی «دعای اول صحیفه سجادیه» برگزار می‌شود، گفت: تمسک به ادعیه زاکیه اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) به عنوان گنجینه ارزشمند و گرانبهای معارف و نیز راهبرد و راهکاری تربیتی، باید در اولویت برنامه‌های تربیتی جوامع اسلامی به ویژه طلاب علوم دینی قرار گیرد.   

دبیر انجمن علمی‌‌فرهنگی تصریح کرد: صحیفه پرنور سجادیه که به عنوان میراث آسمانی حضرت زین‌العابدین(علیه‌السلام) در اختیار امت مسلمان قرار گرفته، کتابی هزاران برگ از مولفه‌ها و برنامه‌های عمل‌ساز اخلاقی و تربیتی است.  

ظهیری یادآور شد: دوره معرفت‌افزایی «برگی از طوبی» با هدف تربیتی شرح و تفسیر دعای اول صحیفه سجادیه و با حضور استاد ارجمند، سرکار خانم لباف (دامت‌برکاته) برگزار می‌شود.  

وی افزود: این دوره معرفت‌افزایی، روزهای پنجشنبه، به مدت ۶ جلسه و از تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد که علاقه مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر تا چهارشنبه، ۲۷ بهمن، به دفتر انجمن علمی‌فرهنگی واقع در انتهای طبقه همکف شهید قدوسی (رحمةالله‌علیه) مراجعه فرمایند.

 

گروه خبری: 

زنگ انقلاب در مجتمع تربیتی هدی طنین‌انداز شد

زنگ انقلاب توسط «حجت الاسلام و المسلمین مدنی» ساعت ۹:۳۳ دقیقه همزمان با ورود امام خمینی(ره) به میهن اسلامی در مجتمع آموزشی تربیتی هدی وابسته به جامعه الزهرا(سلام الله علیها) نواخته شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، این مراسم روز سه شنبه همزمان با آغاز ایام الله دهه مبارک فجر با حضور معاونان، مدیران و اعضای شورای جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، مدیران اداره آموزش و پرورش استان قم و مسئولان بسیج دانش آموزی اداره آموزش و پرورش قم، به میزبانی مدیران و دانش آموزان مدارس مجتمع آموزشی تربیتی هدی برگزار شد.

 

لزوم تربیت نسل جدید در مسیر حفاظت از آرمان‌های انقلاب اسلامی

در این مراسم که ساعت ۹ صبح در دبیرستان معارف اسلامی هدی برگزار شد، پس از قرائت آیاتی چند از سوره فجر توسط دانش آموزان دبستان هدی و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، «علیرضا کبیری»، مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی به سخنرانی پرداخت.

مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی، باور به خدا، باور به مردم و باور به خود را از جمله باورهای امام خمینی(ره) عنوان کرد و گفت: امام خمینی (ره) با این سه باور پا به صحنه مبارزه با قدرت استبداد داخلی و استکبار جهانی گذاشتند و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

وی به افتخاراتی که ملت ایران به واسطه پیروزی انقلاب اسلامی کسب کردند اشاره کرده، بر لزوم تربیت نسل جدید در مسیر حفاظت از آرمان‌های انقلاب اسلامی تأکید کرد.

کبیری در پایان به برنامه‌های مجتمع آموزشی تربیتی در ایام مبارک دهه فجر اشاره کرد.

در ادامه، گروه سرود پیش دبستانی هدی با لباس‌های اقوام ایرانی به اجرای سرودی به مناسبت دهه فجر پرداختند و پس از آن، زنگ انقلاب اسلامی توسط حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) رأس ساعت ۹:۳۳ دقیقه که همزمان با ورود امام خمینی (ره) به کشور بود، به صدا درآمد و در فضای مراسم طنین انداز شد.

 

پیروزی‌های آینده ما در گروی ایمان به خداوند است

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی، در این مراسم به بیان خاطراتی از دوران انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس پرداختند و تصریح کردند: روحیه فداکاری، ایثارگری و شهادت جز در پرتوی ایمان و توکل به خداوند حاصل نمی‌شود و رمز اساسی پیروزی انقلاب اسلامی، روحیه فداکاری و ایثارگری‌های ملت ایران و توکل به خداوند بود.

ایشان با بیان اینکه پیروزی‌های آینده ما در گروی ایمان به خداوند است، گفت: ایمان به خدا، فردای انقلاب و فردای تاریخ نسل جوان را بیمه خواهد کرد و اگر ایمان به خدا را از دست دهیم، شکست خواهیم خورد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با تأکید بر اینکه دانش‌آموزان و نسل جدید با انقلاب اسلامی آشنا شوند، تصریح کردند: انقلاب اسلامی ما با انقلاب‌های دیگر متفاوت است و نسل جدید باید مسیر مقدس انقلاب اسلامی را بشناسند و ریشه‌ها، زمینه‌ها و حقیقت انقلاب اسلامی و وظیفه خود را در این مسیر بدانند.

در پایان مراسم، دانش آموزان مجتمع آموزشی تربیتی هدی سرود «خمینی ای امام» را به یاد روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ همخوانی کردند.

گفتنی است، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به همراه معاونان و مدیران جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، مدیران و معاونان اداره آموزش و پرورش و مدیران و معاونان مجتمع آموزشی تربیتی هدی پس از مراسم جشن انقلاب از نمایشگاه دهه فجر این مجتمع بازدید کردند.

 

 

گروه خبری: 

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جامعه‌الزهرا(س) بازدید کردند

۴۰ نفر از دانشجویان نخبه دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بازدید کردند

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با فضای تحصیلی طلاب، نوع دروس حوزوی و رشته‌های تحصیلی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) آشنا شدند و فعالیت های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و تفریحی این موسسه برای آنان تشریح شد.

در این بازدید، سرکار خانم «بتول ارسطو»، فارغ التحصیل سطح ۳ جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تسخنانی از نهج البلاغه را برای دانشجویان تبیین و تفسیر کرد و در ادامه به سوالات دانشجویان در مورد مسائل دینی و مذهبی پاسخ داد.

در جریان این بازدید، دانشجویان با مراکز علمی، پژوهشی و تفریحی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) آشنا شدند، همچنین برای ادای احترام به شهداء و قرائت فاتحه، قبور شهدای گمنام جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) زیارت کردند.

گروه خبری: 

تلفیق مأموریت فرهنگی و تبلیغی و همچنین مأموریت آموزشی و تربیتی در جامعه الزهرا(س)

مدیر کل روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از تلفیق مأموریت فرهنگی و تبلیغی و همچنین مأموریت آموزشی و تربیتی در این موسسه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام والمسلمین«محمد کیانی»، مدیر کل روابط عمومی و بین الملل از تلفیق مأموریت فرهنگی و تبلیغی و همچنین مأموریت آموزشی و تربیتی در جامعه الزهرا(س) خبر داد.

وی با تاکید بر اهمیت مسائل تربیتی در کنار آموزش بیان داشت: تجمیع مأموریت آموزشی و تربیتی در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) ، منجر به اولویت‌دهی به برنامه‌های تربیتی خواهد شد.

مدیر کل روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا(سلام الله علیها) خاطر نشان کرد: جامعه الزهرا(سلام الله علیها) موسسه‌ای آموزشی پژوهشی و در عین حال فرهنگی تربیتی است و اگر مسئله تربیت در این موسسه بیش از مسئله آموزش اهمیت نداشته باشد، اهمیت کمتری ندارد.

وی افزود: حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی» مدیر جدید جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از ابتدای تصدی ریاست این موسسه، نگاه ویژه‌ای به مسائل تربیتی نسبت به سایر امور در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) داشته‌اند.

کیانی با تاکید بر اهمیت جایگاه مسائل تربیتی اظهار داشت: تعریف موضوع تربیت و آموزش در دو معاونت مجزا، طبیعتا منجر خواهد شد بحث آموزش در راس قرار گیرد و بروز مشکلاتی در ارتباط با مسائل تربیتی و آموزشی را در پی خواهد داشت.

مدیر کل روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تصریح کرد: طبق پیشنهاد حجت الاسلام و المسلمین مدنی، به حسب تجربیات کسب شده در دنیا مبنی بر کنار هم قرار گرفتن مسائل آموزشی و تربیتی، طرح تلفیق این دو مأموریت ارائه شد تا معاون مربوط در تمامی مسائل آموزشی، دیدگاه تربیتی نیز داشته باشد.

وی در ادامه تلفیق ماموریت دو بخش فرهنگی و تبلیغی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) را نیز تشریح کرد و گفت: جامعه الزهرا(سلام الله علیها) دارای دو بخش مجزا با عنوان «معاونت فرهنگی» و «اداره کل تبلیغ» بود که در بسیاری از مسائل کاری و وظایف دچار هم پوشانی بودند و تجربه تلفیق ماموریتی این دو بخش در سایر نهادهای حوزوی، سالها تجربه شده بود بنابراین با پیشنهاد مدیر محترم جامعه و تصویب هیئت امنای جامعه الزهرا(سلام الله علیها)  مأموریت فرهنگی و تبلیغی تلفیق و از این پس تمامی امور فرهنگی تبلیغی زیر مجموعه یک فرد، مدیریت خواهد شد.

مدیر کل روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا(سلام الله علیها) سپس به تودیع و معارفه‌های جدید در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به تغییرات مأموریتی، سرکار خانم «زهره عزیزی» مدیر کل تبلیغ و سرکار خانم «معصومه ظهیری» معاونت تربیتی فرهنگی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از سمت‌های خود استعفا دادند و حجت الاسلام و المسلمین «محمدرضا برادران» به سمت سرپرست معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) منصوب شد.

وی همچنین عنوان کرد: اداره کل تربیتی نیز از لحاظ ماموریتی زیر مجموعه معاونت آموزش قرار گرفت و حجت الاسلام والمسلمین«علیرضا حاجی زاده» که تا کنون مسئولیت معاونت آموزشی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) را برعهده داشت، از این پس مسئولیت تربیتی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) را نیز  عهده‌دار خواهد بود.

ایشان در پایان با اشاره به خدمات ارزشمند سرکار خانم ظهیری و سرکار خانم عزیزی در دوران تصدی مسئولیت معاونت تربیتی فرهنگی و اداره کل تبلیغ و ارتباطات، گفت: درجلسه شورای جامعه با حضور مدیر محترم جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از زحمات خالصانه ایشان قدردانی شد.

 

گروه خبری: 

بازدید جمعی از بانوان کشور روسیه از جامعه‌الزهرا(س)

۱۲ نفر از بانوان مسلمان کشور روسیه از جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، دوازده بانوی مسلمان کشور روسیه با هماهنگی مرکز آموزش معارف اسلامی انصار طه، از جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  بازدید کردند.

هدف از این بازدید آشنایی این بانوان با جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  به عنوان بزرگترین مرکز علمی حوزوی خواهران در سطح کشور جهت تربیت زنانی اندیشمند، اسلام شناس، صاحب نظر، وارسته و الگو برای دیگر زنان مسلمان در داخل  و خارج کشور بود.

خواهران مسلمان روسی از مراکز علمی، پژوهشی و ورزشی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بازدید کردند و همچنین با شرایط پذیرش برای متقاضیان غیر ایرانی و دوره های آموزشی کوتاه مدت این موسسه آشنا شدند.

گروه خبری: 

بازدید جمعی از دانش آموزان تهرانی از جامعه الزهرا(س)

تعدادی از دانش آموزان دبیرستان «روشنگر شاهد تهران» از جامعه الزهرا(سلام الله علیها) بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، ۳۰ نفر از دانش آموزان دبیرستان روشنگر شاهد تهران از بخش های مختلف جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  بازدید کردند.

هدف از این بازدید معرفی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، اعتلای روحیه معنوی دانش آموزان، آشنایی با آموزشگاه های این موسسه و شرایط پذیرش جهت شرکت در آزمون ورودی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) بود.

در این بازدید خانم «اسما سلطان» از طلاب سطح سه جامعه الزهرا(سلام الله علیها) توضیحاتی در ارتباط با این موسسه برای دانش آموزان بیان کرد و به پرسش های آنان در مورد مسائل مذهبی و اخلاقی پاسخ داد.

 دانش آموزان تهرانی پس از بازدید از ورزشگاه و خوابگاه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، نماز ظهر را به جماعت در کنار طلاب خوابگاهی اقامه کردند.

گروه خبری: 

تقویت نظام اسلامی واجب و تضعیف آن حرام است

عضو هیئت رئیس مجلس خبرگان رهبری در همایش حوزه انقلابی اظهار داشت: اگر کسی دین را از سیاست جدا بداند، پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) و امام علی(علیه‌السلام) را تکذیب کرده است.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، همایش ملی حوزه انقلابی با عنوان «من انقلابی‌ام» صبح امروز در مدرسه علمیه دارالشفای قم برگزار شد.

آیت‌الله سید احمد خاتمی در این همایش با اشاره به رسالت‌های تبیین شده حوزه علمیه در قرآن بیان داشت: «لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ» وَ «لِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ» دو رسالت حوزه‌های علمیه هستند که در قرآن بیان‌شده و متأسفانه گرفتاری کنونی ما عدم عمل به دومین رسالت است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: یکی از مصادیق انذار در کنار منبر، استفاده از رسانه در تبلیغ است و نظام اسلام این موقعیت را در اختیار ما قرار داده است.

وی افزود: نظامی اسلامی است که سیستم مدیریتی آن بر اساس دین باشد و انتظار حوزه از نظام دینی نیز مبتنی بر میدان دادن به متدینین در عرصه‌های مدیریت جامعه است.

آیت‌الله خاتمی در تشریح دولت کریمه مهدوی اظهار داشت: دولت کریمه مهدوی دولتی است که ارزش‌ها در آن دارای جایگاه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: انتظار حضور دین در عرصه اجتماع از دیگر انتظارات حوزه از نظام است و در روزهای اولیه انقلاب حوزویان امید داشتند کتب فقهی مدیریت جامعه را در دست خواهند گرفت و نه قوانین شرقی و غربی که ریشه مادی دارند و در شان نظام جامعه اسلامی نیستند.

وی در ادامه به مسئله «ربا» اشاره کرد و گفت: ربا از مباحثی است که از آن به‌عنوان جنگ با خدا یادشده و علما و متدینین خواستار رفع این بلای اقتصادی از کشور که باعث متلاشی شدن خانواده‌ها شده، هستند.

آیت‌الله خاتمی تأکید کرد: مردم، اسلام را در عملکرد مسئولان می‌بینند و انتظار حوزه از نظام اسلامی، کنترل زیرمجموعه‌های خود است.

امام‌جمعه موقت تهران با اشاره به مسئله حجاب در ادارات اظهار داشت: به مسئولین دولت گذشته و فعلی گفته شد که اگر توانایی مدیریت کل جامعه را ندارید لااقل زیرمجموعه خود را اصلاح کنید و در این میان باوجود حضور بانوان محجبه و عفیفه در ادارات، انتظار می‌رود افراد اندکی که حجاب خود را رعایت نمی‌کنند توجیه شوند.

وی عنوان کرد: مردم نظام و حوزه را با یکدیگر مرتبط می‌دانند و ازاین‌رو طلابی که برای تبلیغ به مناطق مختلف می‌روند در مورد اختلاس‌ها مورد سؤال واقع می‌شوند و انتظار حوزه از نظام اسلامی این است که باانگیزه جدی برنامه‌هایی برای مقابله با فساد طراحی و اجرا کنند.

عضو هیئت رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انتظار نظام اسلامی از حوزه دفاع از آن است گفت: رهبری و نظام می‌خواهند که اصل دین در جامعه اجرا شود و در صورت وجود مشکلات نباید به‌نظام بی‌توجه بود.

آیت‌الله خاتمی در پایان اظهار داشت: تقویت مواضع انقلابی ولایت سومین انتظار نظام از حوزه‌های علمیه است که همچون زمان امام خمینی(ره) که با یک سخنرانی ایشان حوزه به‌صورت همه‌جانبه به صحنه می‌آمد، اکنون نیز همان‌گونه باشد و در این مسیر موضع مراجع نیز که مکرر بیان‌شده کاملاً روشن است که تقویت نظام واجب و تضعیف آن حرام است.

 

 

گروه خبری: 

همایش ملی حوزه انقلابی در قم برگزار شد

همایش ملی حوزه انقلابی با عنوان «من انقلابی‌ام» با سخنرانی آیت‌الله «سید احمد خاتمی» عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری و حضور آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، آیت الله حسینی بوشهری، اساتید، فضلا و طلاب حوزه علمیه در مدرسه علمیه دارالشفای قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، همایش ملی حوزه انقلابی با عنوان «من انقلابی‌ام» پیش از ظهر امروز پنجشنبه – ۳۱ فروردین - با حضور آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، آیت الله حسینی بوشهری، اساتید، فضلا و طلاب حوزه علمیه در مدرسه عالی دارالشفای قم برگزار شد.

آیت‌الله «سید احمد خاتمی» عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری سخنران این همایش ملی، بود.

 

حوزه ما انقلابی است و باید انقلابی نیز بماند

عضو‌‌ شورای‌عالی حوزه‌های‌علمیه با بیان اینکه نظام از حوزه انتظار دارد که انقلابی بماند؛ تأکید کرد: رهبر انقلاب هیچگاه نفرمودند حوزه ما انقلابی شود؛ معنی انقلابی ماندن این است که حوزه ما انقلابی است و باید انقلابی نیز بماند.

 

حوزویان باید در هر دوره وضعیت خود را به‌خوبی تحلیل و رسالت خود را تبیین کنند

حجت‌الاسلام و المسلمین ربانی با تشریح اهداف اصلی اسن همایش، به وظایف و رسالت‌های حوزه علمیه اشاره کرد و گفت: اگر حوزویان به‌درستی به وظایف خود واقف باشند و تصور صحیحی از رسالت و مأموریت حوزه داشته باشند و در مقام عمل نیز به شایستگی عمل کنند، حوزه انقلابی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: حوزویان باید در هر دوره وضعیت خود را به‌خوبی تحلیل کنند و در کنار آن با نظام اسلامی ارتباط مثبت داشته باشند و رسالت خود را نسبت به‌نظام اسلامی تبیین کنند.

 

رویکرد همایش ملی حوزه انقلابی علمی پژوهشی است

حجت‌الاسلام والمسلمین همت بناری با بیان گزارشی از رویکرد علمی پژوهشی این همایش اظهار داشت: همایش حوزه انقلابی با تشویق برخی اساتید حوزه و ابتکار مجمع طلاب مسجد سلیمانی قم در سال گذشته کلید خورد و امسال با مشارکت بیش از هفت مرکز و نهاد حوزوی برگزار شد.

دبیر علمی همایش حوزه انقلابی تصریح کرد: عمل به منویات مقام معظم رهبری در عرصه حوزه انقلابی، تبیین مؤلفه‌ها و شاخصه‌های حوزه انقلابی، بررسی راه‌های تقویت حوزه‌های علمیه انقلابی از اهداف برگزاری این همایش بوده است.

وی افزود: صد مقاله از سوی حوزویان و غیر حوزویان به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از بررسی‌های علمی، ده مقاله برتر برگزیده شدند.

 

اسلام هیچ‌گاه از سیاست جدا نیست

حجت‌الاسلام والمسلمین فقیهی نیز در همایش حوزه انقلابی با تأکید بر حیات جامعه اسلامی در صورت وجود روحیه انقلابی، گفت: اسلام هیچ‌گاه از سیاست جدا نیست ولی در برخی نهادها و دانشگاه‌ها سعی در جدا پنداشتن دین از سیاست است و اگر این امر در حوزه‌های علمیه تکرار شود، دیگر نمی‌توان در مراکز دیگر آن را کنترل کرد.

استاد حوزه علمیه بیان داشت: پرورش فقهای جامع‌الشرایط برای رهبری جامعه، معرفی اسلام ناب محمدی به سراسر جهان، رشد صعودی علم در حوزه، زمینه‌سازی در جهت احیای کرامت مردم و جذب حداکثری ازجمله وظایف حوزه‌های علمیه است.

 

نظام اسلامی مبتنی بر فقه پویای شیعه و توسعه آن در گرو فقه حکومتی است

حجت‌الاسلام والمسلمین مشکانی سبزواری پیش از ظهر امروز در همایش حوزه انقلابی با اشاره به مقدس بودن جایگاه حوزه‌های علمیه در تاریخ تشیع اظهار داشت: مرجعیت برخاسته از همین نهاد شیعی است و تبیین و ترویج دین، کار دائمی و ویژه حوزه است.

این پژوهشگر حوزوی خاطرنشان کرد: نظام اسلامی مبتنی بر فقه پویای شیعه بوده و در زمان توسعه نیز نیازمند فقهی است که رهبر انقلاب از آن به‌عنوان فقه حکومتی یادکرده‌اند و این امر جزو وظایف حوزه‌های علمیه است.

وی در ادامه گفت: انقلاب اسلامی پس از انقلاب نبوی و علوی، شکوهمندترین شرایط را برای شیعیان ایجاد کرده است و یکی از زمینه‌های تحقق این شکوه، استقرار نظام فقه حکومتی است و اگر حوزه نخواهد فقه حکومتی را در اختیار قرار دهد روبه‌زوال خواهد رفت و ساختار نظام دینی نیز دیگر نخواهد بود.

 

در پایان این مراسم به  ۱۰ نفر از طلاب و صاحبان مقالات برتر به دست آیت الله حسینی بوشهری جوایزی اهدا شد.

گروه خبری: 

جلب مشارکت حداکثری و بیان شاخص های رهبری در انتخاب فرد اصلح؛ وظیفه تمامی ما در عرصه انتخابات است

رئیس مرکز خدمات حوزه علمیه: جذب افراد برای حضور حداکثری در انتخابات و بیان شاخص های رهبری در انتخاب فرد اصلح؛ دو امتحان الهی است که در حال حاضر بر عهده ی تمامی ماست.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، اولین جلسه از سلسله نشست‌های بصیرت افزایی انتخابات با موضوع «حوزه و نظام اسلامی» امروز چهارشنبه – ۳۰ فروردین – در سالن بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  برگزار شد.

حجت الاسلام «سید حسن ربانی» در تشریح خاستگاه روحانیت بیان داشت: رسالت انبیا(سلام‌الله علیهم) و ائمه اطهار(علیهم السلام) همان خاستگاه اصلی روحانیت است و وظیفه اصلی روحانیت با توجه به این جایگاه شناخته می شود.

رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه تاکید کرد: رفتار پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) در ارتباط با دوست و دشمن باید مورد بررسی قرار گیرد و آیات متعدد قرآن کریم درباره منافقین، نشان‌دهنده اهمیت توجه به حضور آنها در جامعه زمان رسالت است.

وی افزود: همانطور که پیامبر(صلی الله علیه و آله) حکومت می کردند، علما هم که میراث داران ایشان هستند اجازه حکومت دارند و وظیفه ی اصلی پیامبر دعوت مردم به خدا و گسترش خدامحوری در تمامی ابعاد زندگی مردم است.

ربانی تصریح کرد: چیزی که معیار نزدیکی یا دوری ما به دیگران است، خدامحوری است و این مسئله از اصول مبانی سیاسی ماست.

رئیس مرکز خدمات حوزه علمیه نکته دوم زندگی پیامبر را دعوت حکیمانه مردم به خدا توسط ایشان خواند و خاطر نشان کرد: حوزه علمیه و روحانیت اگر بخواهد مردم را به خدا دعوت کند، باید در امر دعوت مردم به سوی خدا، حکیمانه و منطقی حرکت کند.

وی در ادامه گفت: تعریف حکمت، کار حکیمانه و کاری که مسبوق به تامل و فکر است و در مقابل، کاری که با حکمت و عقل متضاد است، در زندگی پیامبر به روشنی مشخص شده است.

ربانی با اشاره به آیه «اِنَّکَ لَعَلَی‌ٰ خُلُقٍ عَظیم» اظهار داشت: برای اینکه راه دعوت به سوی خدا را کنیم، نیاز به خُلق رسول اللهی داریم و متاسفانه امروز در حوزه های علمیه از این مباحث فاصله گرفته ایم؛  برای حفظ میراث پیامبر(صل الله علیه و آله) باید ایشان را دوست داشته باشیم.

رئیس مرکز خدمات حوزه علمیه با تاکید بر رفتار پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله) با دشمنان بیان داشت: دعای پیامبر(صل الله علیه و آله) بر مشرکانی که ایشان را اذیت کرده بودند برای تمامی ما درس عبرت است که با دشمنان خود باید چه رفتاری داشته باشیم و طالب خیر برای آنها باشیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری(دام عزه) افرادی را برای سرکشی به امور زندگی کسانی که حتی مخالفت علنی با ایشان دارند می فرستند و بارها تاکید به جذب حداکثری داشته و دارند.

ربانی سیره و روش امام خمینی(رحمة الله) و مقام معظم رهبری(دام عزه) را مطابق با سیره رسول الله(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت(علیهم السلام) خواند و خاطر نشان کرد: ما باید تا جایی که می توانیم مانند ایشان عمل کنیم و در کنار آن بر روی مبانی اصولی بایستیم و از آنها دفاع کنیم.

رئیس مرکز خدمات حوزه علمیه تاکید کرد: مبانی حوزه علمیه حرکت در جهت فرمایشات مقام معظم رهبری(دام عزه) است که همانا حرکت در جهت فرمایشات پیامبر(صل الله علیه و آله) و اهل بیت(علیهم السلام) است.

وی در ادامه حضور حداکثری در انتخابات را جزو تاکیدات مقام معظم رهبری برشمرد و گفت: توجه به اطرافیان یک کاندید برای انتخاب او و پایبندی وی و اطرافیانش به مبانی انقلاب از ملاک‌های انتخاب یک فرد است که مورد تاکید مقام معظم رهبری(دام عزه) است.

ربانی موضع گیری یک کاندید در مقابل دشمنان را از محورهای دیگر انتخاب اصلح خواند و بیان داشت: جذب افراد برای حضور حداکثری در انتخابات و بیان شاخص های رهبری در انتخاب فرد اصلح؛ دو امتحان الهی است که در حال حاضر بر عهده ی تمامی ماست.

رئیس مرکز خدمات حوزه علمیه در پایان با اشاره به شخصیت «حجاج بن یوسف» اظهار داشت: علت گرفتاری مردم کوفه به شخصیتی همچون حجاج، قدر نشناسی از شخصیت حضرت علی(علیه السلام) بود و امیدواریم با موفقیت در انتخاب اصلح قدر نعمت این نظام و رهبری را بدانیم.

 

گفتنی است تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هر چهارشنبه نشست بصیرت افزایی انتخابات در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  برگزار می شود.

گروه خبری: 

همایش ملی حوزه انقلابی برگزار می‌شود

دبیر علمی همایش «حوزه انقلابی» بررسی مبانی و اصول، مؤلفه‌ها و شاخص‌ها، چالش‌ها و آسیب‌‌ها، راهبردها و راهکارهای تقویت و پیشرفت و بیان دستاوردهای حوزه انقلابی را از محورهای برگزاری همایش ملی حوزه انقلابی برشمرد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، نشست خبری همایش ملی «حوزه انقلابی» با عنوان «من انقلابی ام» پیش از ظهر امروز سه شنبه – ۲۹ فروردین - در مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار شد.

حجت الاسلام «علی همت بناری» در این نشست با اشاره به شهدای روحانی اظهار داشت: روحانیت نسبت به جمعیت خود بیشترین شهدا را تقدیم جمهوری اسلامی کرده و این روند به قرائت اسلام ناب در حوزه های علمیه و استمرار حضور حوزه های علمیه در متن انقلاب می انجامد.

دبیر علمی همایش حوزه انقلابی خاطر نشان کرد: با توجه به برنامه های دشمنان نظام و اسلام که تلاش می کنند پایگاه های معنوی نظام اسلامی را تضعیف کنند و تاکیدات مقام معظم رهبری در ارتباط با بالندگی و حضور باشکوه حوزه های علمیه در عرصه های اجتماعی و سیاسی به عنوان مدافع اسلام ناب، برگزاری این قبیل همایش ها تلاش برای حضور موثرتر حوزه در صحنه های اسلام ناب است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب با تیزبینی خاص و آینده نگری، هشدارهای لازم را در این زمینه ارائه فرموده اند که باید مراقب نقشه های دشمن بود و حوزه نیز با تعدادی از نهادهای حوزوی در ابتدای سال گذشته با طراحی این همایش، جلسات و کارشناسی های متعدد سعی در تحقق امر مقام معظم رهبری دارد.

همت بناری در ارتباط با مقالات ارسالی به همایش اظهار داشت: تاکنون ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده و این همایش به عنوان اولین نشست از این طلیعه مبارک است که در حیطه حوزه انقلابی روی می دهد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی هدف از برگزاری این همایش را لبیک گویی به ندای رهبر انقلاب خواند و تصریح کرد: دست یافتن به راهکارهایی برای استمرار انقلابی گری در حوزه، گفتمان و جریان سازی و پویایی این شعار مهم و کلیدی در حوزه از اهداف این همایش است تا در نهایت در سطح کشور موج آفرینی کند.

همت بناری با بیان اینکه این همایش با مشارکت ۹ مرکز حوزوی برگزار می شود اظهار داشت: مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، جامعه المصطفی العالمیه(صلی الله علیه و آله)، جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، موسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت حوزه علمیه، مدیریت پژوهش و تحقیقات کاربردی روحانیت، مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه مسجد سلیمان مقیم در قم؛ در طراحی، برنامه ریزی و اجرای این همایش حضور دارند.

دبیر علمی این همایش خاطر نشان کرد: مبانی و اصول حوزه انقلابی، مؤلفه‌ها و شاخص‌های حوزه انقلابی، چالش‌ها و آسیب‌شناسی حوزه انقلابی، راهبردها و راهکارهای تقویت و پیشرفت حوزه انقلابی و دستاوردهای حوزه انقلابی؛ از محورهای برگزاری همایش ملی حوزه انقلابی به شمار می‌روند.

وی افزود: تمامی محورهای همایش در مجموعه مقالات پوشش داده شد و ارائه الگوی همکاری مراکز حوزوی و هم افزایی آنها با یکدیگر یکی از دستاوردهای این همایش است.

همت بناری گفتمان سازی و تبیین شاخص های حوزه انقلابی را از دیگر اهداف این همایش خواند و خاطر نشان کرد: دو کتاب برای همایش حوزه انقلابی تهیه شده که به صورت جداگانه در یک کتاب مقالات برگزیده و در کتاب دیگر مصاحبه های پیرامون همایش با برخی از شخصیت های حوزوی و دیدار اعضای برگزار کننده همایش با مراجع عظام تقلید به چاپ رسیده است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی اظهار داشت: همایش حوزه انقلابی روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه سال جاری از ساعت ۹ تا ۱۳ تا در سالن همایش های مدرسه دارالشفا و با حضور جمعی از مراجع عظام تقلید، اساتید و طلاب برگزار می شود.

وی در پایان گفت: ارائه گزارش دبیر همایش، سخنرانی آیت الله «سید احمد خاتمی»، ارائه مقالات برگزیده و تقدیر از آنها و تقدیر از مرحوم آیت الله شرعی به عنوان یکی از شخصیت های حوزه انقلابی که نقش موثری در بنیان گذاری حوزه های علمیه داشتند؛ از برنامه های این همایش است.

 

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها