فرم جستجو

حوزه مدیریت

خبرهای مربوط به مدیریت

تبریک مدیر جامعه‌الزهرا(س) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) طی پیامی، انتصاب دکتر سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم تبریک گفتند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» روز دوشنبه با صدور پیامی، انتصاب دکتر «سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم تبریک گفتند.

در متن این پیام آمده است:

 

«برادر بزرگوار جناب آقای دکتر سیّدعباس صالحی (زیدعزّه‌العالی)

انتخاب حضرتعالی توسط ریاست محترم جمهوری و حسن اعتماد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به جنابعالی که فرهیخته‌ای توانمند در عرصه فرهنگ و هنر و دارای اندیشه عمیق حوزوی هستید، موجب خرسندی است.
ضمن تبریک مسئولیت خطیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از خداوند منان موفقیت روزافزون برای حضرتعالی مسئلت می نمایم.

جامعه‌الزهرا‌(سلام‌اللّه‌علیها) به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع با تمامی ظرفیت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود در عرصه‌های مرتبط با بانوان همچون گذشته در خدمت نظام اسلامی و ارکان معظم آن خواهد بود».

 

بنا بر این گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته(یکشنبه) با ٢٤٢ رای موافق، ٢٥ رای مخالف، ٢١ رای ممتنع از ٢٨٨ نماینده حاضر، سید عباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب کردند.

گروه خبری: 

پیام تبریک مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) به آیت‌الله هاشمی شاهرودی

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در پیامی، انتصاب آیت‌الله هاشمی شاهرودی از سوی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را تبریک گفتند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، متن پیام حجت الاسلام و المسلمین مدنی به این شرح است:

 

«برادر بزرگوار حضرت آیت‌اللّه حاج سیّد محمود هاشمی شاهرودی(دامت‌برکاته)

انتصاب شایسته حضرتعالی از سوی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به ریاست «مجمع تشخیص مصلحت نظام» که بیانگر حسن اعتماد معظم له به حضرتعالی می باشد را صمیمانه تبریک عرض می نمایم.

امید است در ظلّ توجهات حضرت ولیّ عصر(عجل‌اللّه‌تعالی‌فرجه‌الشریف) با مدیریت عالمانه و هوشمندانه حضرتعالی و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند دوران گذشته، شاهد تحولی مهم در این نهاد ارزشمند و یادگار امام راحل (ره) به گونه‌ای برجسته و تاثیرگذار در پیشبرد اهداف مقدس انقلاب شکوهمند اسلامی باشیم.

موفقیت روزافزون حضرتعالی در این مسئولیت خطیر و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

بدیهی است جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع با تمامی ظرفیت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود در عرصه‌های مرتبط با بانوان همچون گذشته در خدمت نظام اسلامی و ارکان معظم آن خواهد بود».

 

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)

سیدمحمود مدنی

گروه خبری: 

جلسه هیئت امنای دانشکده هدی برگزار شد

در جلسه هیئت امنای دانشکده هدی که با حضور مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد، با استعفای دکتر فاضلی، رئیس این دانشکده موافقت شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، جلسه هیئت امنای دانشکده هدی وابسته به جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد و هیئت امنای این دانشکده با استعفای دکتر فاضلی، رئیس این مرکز آموزش عالی موافقت کرد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به استعفای دکتر فاضلی از ریاست دانشکده هدی و پیگیری‌های صورت گرفته برای انتخاب و انتصاب یک شخصیت علمی دارای وجهه در بین اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی برای ریاست این دانشکده اشاره کردند.

در ادامه این جلسه اعضای هیئت امنای دانشکده هدی ضمن قدردانی از زحمات دکتر فاضلی در مدت ریاست بر این دانشکده، با استعفای ایشان موافقت کردند.

تصویب کلیات بودجه سال ۱۳۹۶ دانشکده هدی و آیین‌نامه وظایف و اختیارات هیئت امنای این دانشکده از دیگر مصوبات هیئت امنای دانشکده هدی بود.

گروه خبری: 

سرپرست جدید دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی جامعه‌الزهرا(س) منصوب شد

سرپرست جدید دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی از سوی مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی» طی حکمی، «سعید شایان‌پور» را به سمت سرپرست دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) منصوب کرد.

در این حکم، آینده پژوهشی برای مجموعه فعالیت‌های جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، مطالعات راهبردی برای رسیدن به اهداف والای ترسیم شده، تدوین نظام ارزیابی دقیق و کارآمد، تکمیل نظام بودجه‌ریزی و ارائه به موقع آن و همچنین تکمیل و اصلاح ساختار و تدوین آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و شرح وظایف واحدها از جمله امور مهم این دفتر عنوان شده است و از سرپرست جدید این دفتر خواسته شده است تا با همکاری، همفکری و رایزنی با مدیران واحدها، شاهد تحولی شایسته در این مجموعه باشیم.

 

 

همچنین در این حکم از زحمات و تلاش‌های ارزشمند حجت الاسلام‌و‌المسلمین «عباسعلی چمرانی»، سرپرست پیشین دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی، قدردانی شده است.

 

 

گروه خبری: 

پانزدهمین جلسه شورای مدیران ارشد جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد

پانزدهمین جلسه شورای مدیران ارشد جامعه‌الزهرا(س) با حضور مدیر این مؤسسه علمی حوزه ای برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، پانزدهمین جلسه شورای مدیران ارشد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با حضور حجت الاسلام والمسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر این مؤسسه علمی حوزه یکشنبه هشتم مرداد ماه برگزار شد.
در این جلسه طرح تربیت مشاور و طرح ایجاد دروس آزاد حوزه در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد راهکارهای اجرایی و موانع آن مورد مطالعه قرارگیرد تا در صورت تصویب به مرحله اجرا گذاشته شود.
حجت الاسلام والمسلمین مدنی در این جلسه به اهمیت مشاوره به ویژه در مراکز آموزشی اشاره کردند و افزودند: با توجه به هجمه‌های فرهنگی و اعتقادی شدیدی که اکنون از طرق مختلف، روی جوانان انجام می‌شود، شایسته است در دوره‌های مشاوره، تکنیک اصلاح اعتقادات نیز افزوده شود.
وی در بخش دیگری از این جلسه به ظرفیت نشر در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کردند و بیان داشتند: در راستای تولید محصولات علمی، آموزشی، دینی و تبلیغی، انتشارات جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) سامان‌دهی خواهد شد و شورای نشر جامعه مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.
در این جلسه مدیران ارشد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با ارائه دیدگاه‌های خود درباره طرح‌های مطرح شده، محاسن و معایب این طرح‌ها را مورد بررسی قرار دادند و پیشنهاداتی برای رفع مشکلات و معایب آن بیان کردند.

گروه خبری: 

با حضور مدیر جامعه‌الزهرا(س)؛ «پرتال اساتید» و «نگاره انجمن‌های علمی اساتید» رونمایی شد

آیین رونمایی از «نگاره انجمن‌های علمی اساتید» و «پرتال اساتید» با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور برگزار شد.

با حضور مدیر جامعه‌الزهرا(س)؛ «پرتال اساتید» و «نگاره انجمن‌های علمی اساتید» در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، آیین رونمایی از «نگاره انجمن های علمی اساتید» روز پنجشنبه (۵ مردادماه) با حضور حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و علما و فضلای حوزه در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور با عنوان «الگوی برتر تدریس ویژه  اساتید خانم فقه و اصول» برگزار شد.

در این مراسم که در سالن همایش های مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار شد، از پرتال اساتید نیز رونمایی شد.

در «نگاره انجمن های عملی اساتید»، محتواهای علمی چهار انجمن علمی اساتید شامل فقه، اصول، کلام و ادبیات عرب در قالب چهار کتاب تدوین شده است که در اختیار اساتید حوزه های علمیه خواهران قرار می گیرد.

«پرتال اساتید» نیز با هدف یکپارچه‏سازی اطلاعات و فرایندهای مربوط به امور اساتید و دسترسی اساتید محترم به اطلاعات شخصی راه‏اندازی شده است که در این پرتال می توان به برنامه درسی، برنامه کلاسی، مشخصات طلاب و سوابق تدریس اساتید دسترسی یافت.

 

گروه خبری: 

مسیر حوزه‌های علمیه را باور داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: در برنامه‌های حوزه علمیه ممکن است نقص و اشکالی وجود داشته باشد، اما مسیر را باور داشته باشیم؛ مسیری که در آن یک طلبه حوزه علمیه به عنوان سرباز امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه)، بیانگر روایات اهل بیت(علیهم‌السلام)، بیانگر احکام خداوند، مدافع حریم ولایت و پاسخگوی شبهات پرورش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها)، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) روز پنجشنبه(۵ مردادماه) در مراسم اختتامیه دومین جشنواره علمی اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور با عنوان «الگوی برتر تدریس ویژه  اساتید خانم فقه و اصول» که در سالن همایش‌های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد، ضمن تبریک ایام دهه کرامت، عنوان کردند: در روایات اسلامی، «رئوف» و «عالم آل محمد(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)» را به آن حضرت لقب دادند، در حالیکه عموم مردم امام رضا(علیه‌السلام) را با القاب «امام رئوف» و «ضامن آهو» می‌شناسند.

 

عالم آل محمد(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)، لقب فراموش شده امام رضا(علیه‌السلام) است/ هیچ عنوانی را پرافتخارتر از استادی نمی‌دانم

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه عالم آل محمد(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)، لقب فراموش شده امام رضا(علیه‌السلام) است، افزودند: شایسته است که این دهه به عنوان «دهه علم» نامگذاری شود و در این دهه باکرامت، اساتید برجسته تکریم شوند.  

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ادامه یادآور شدند: بنده به مدت سه دهه، توفیق خدمت به طلبه‌ها را داشتم و با وجود عناوین مختلف، هیچ عنوانی را پرافتخارتر از استادی نمی‌دانم.

ایشان اظهار داشتند: اگر شخصی را به عنوان استاد ممتاز و الگوی اساتید معرفی می‌کنیم، خصایص و ویژگی‌های او چه باید باشد که این بحث، بحث پردامنه و عمیقی است.

 

استاد، شأن و جایگاه خود را باور داشته باشد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) ادامه دادند: استاد باید دارای ویژگی‌هایی چون زهد، تقوا، اخلاق نیکو و غیره باشد، اما آن خصوصیت از ویژگی استادی که پایه همه خصوصیت‌های دیگر می‌تواند قرار گیرد و آن سنگ بنا این است که استاد، شأن و جایگاه خود را باور داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اضافه کردند: خداوند زمانی که عنوان «علم الأسما» را به حضرت آدم(علیه‌السلام) داد، همه ملائکه در برابر حضرت آدم(علیه‌السلام) سجده کردند و استادی در حوزه علوم آل محمد(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) دارای همان رتبه است.

ایشان با تصریح بر اینکه برای  مکانت عظیم استادی، شرف و عظمت قائل شوید و افتخار کنید، تصریح کردند: همانطور که خواندن نماز را واجب می‌دانیم و از تأخیر در آن ناراحت می‌شویم، باید این احساس درباره درس خواندن هم وجود داشته باشد؛ یعنی اگر در درس ما تأخیری صورت گرفت، احساس کنیم که یک واجب تأخیر شده است.

 

نسل‌های مختلفی از حوزه‌های علمیه، وامدار آیت‌الله ستوده هستند/مسیر حوزه‌های علمیه را باور داشته باشیم

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به خدمات ارزنده حضرت آیت الله ستوده اشاره و عنوان کردند: نسل‌های مختلفی از حوزه‌های علمیه، وامدار حضرت آیت الله ستوده هستند؛ زمانی که دختر جوان ایشان رحلت کردند، ایشان درس خود را تعطیل نکردند و پس از تدریس به تشییع جنازه دختر خود رفتند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: ذات ما خالی از نقص نیست و ممکن است در برنامه‌های ما نقص و اشکالی وجود داشته باشد، اما مسیر را باور داشته باشیم؛ مسیری که در آن یک طلبه حوزه علمیه به عنوان سرباز امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)، بیانگر روایات اهل بیت(علیهم‌السلام)، بیانگر احکام خداوند، مدافع حریم ولایت و پاسخگوی شبهات پرورش می‌یابد.

ایشان افزودند: آنان که به جایی رسیدند، به این مسیر باور داشتند؛ همانطور که حضرت آیت الله بروجردی می‌فرمودند: «در اتاقی که کتاب فقه باشد، من پای خود را دراز نمی کنم»؛ این نگرش، تکریم و باور و ایمان به کار است.

 

حوزه علمیه به تعبیر مرحوم آیت‌الله مشکینی، پادگان حضرت بقیه‌الله(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) است

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: مرحوم آیت الله کوهستانی که مرد بزرگوار ناشناخته‌ای هستند، زمانی که مدرسه علمیه خود را تأسیس کردند به همسر خود فرمودند که این طلبه‌ها می‌خواهند سرباز امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) شوند، من برای آنها پدری می‌کنم و شما برای آنها مادری کن؛ اگر ما با این دید وارد شویم که طلاب سرباز امام زمان هستند و ما خادم آنان باشیم، بالاترین افتخار است.

حجت الاسلام و المسلمین به تعبیری از حضرت آیت الله مشکینی اشاره کردند که می‌فرمودند: «من تصور می‌کنم ک اگر امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) که امروز غایب هستند، ظهور کنند، چه کسانی به جز حوزه‌های عملیه از این مسیر دفاع می‌کنند؟؛ تعبیر ایشان این بود که حوزه علمیه پادگان حضرت بقیه الله (عجل الله تعالی فرجه) است؛ اگر اینجا پادگان آن حضرت است، ورود و حضور ایشان افتخار است و با هیچ چیز قابل معاوضه نیست.

 

درس باید رشدآفرین باشد

ایشان در ادامه به آیه ۶۶ سوره کهف اشاره کردند و اظهار داشتند: زمانی که حضرت موسی(علیه‌السلام) به محضر حضرت خضر(علیه‌السلام) می‌رسند، می‌فرمایند: «هَلْ أَتَّبِعُكَ عَلَی أَنْ تُعَلِّمَنِ مِمَّا عُلِّمْتَ رُشْدًا؛ آیا من تبعیت (و خدمت) تو کنم تا از علم لدنّی خود مرا بیاموزی؟».

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه درس باید رشدآفرین باشد، افزودند: درس خنثی تنها انتقال مفاهیم است، همانند فلش که به حافظه سیستم می‌زنند؛ در حالیکه تدریس باید به گونه ای باشد که به مخاطب اجازه دهیم فکر کند، درس را نقد کند و ماورای این ظاهر را ببیند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به شیوه تدریس مرحوم میرازی شیرازی، یادآور شدند: شیوه سامرایی یکی از شیوه‌های تدریس خارج در حوزه علمیه است که مرحوم میرزای شیرازی از این شیوه استفاده می‌کردند؛ ایشان در سامرا شیوه ای داشتند که وقتی بر منبر می‌نشستند، از یکی از طلبه‌ها درخواست می‌کردند که درس را بیان کند، گاهی درس خارج ایشان چهار ساعت طول می‌کشید و ایشان در پایان درس را جمع بندی می‌کردند و این نوع تدریس مجتهدپرور است.

 

لزوم تواضع و فروتنی میان شاگردان و استاد

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به آیه ۳۵ سوره غافر که خداوند می‌فرماید: کَذَلِکَ یَطْبَعُ اللَّهُ عَلَی کُلِ ّ قَلْبٍ مُتَکَبِّرٍ جَبَّارٍ؛ خدا بر دل هر متكبر و زورگويى مهر مى ‏نهد»، عنوان کردند: خداوند به صورت مکرر در قرآن کریم به این موضوع اشاره کرده است که خداوند بر قلب‌های متکبر مهر می‌زند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: مرحوم کلینی در کافی سندی را به صورت متصل نقل می‌کنند که امام موسی کاظم(علیه‌السلام) به یکی از اصحاب خود سفارش می‌کنند: «یَا هِشَامُ إِنَّ الزَّرْعَ یَنْبُتُ فِی السَّهْلِ وَ لَا یَنْبُتُ فِی الصَّفَا فَکَذَلِکَ الْحِکْمَهُ تَعْمُرُ فِی قَلْبِ الْمُتَوَاضِعِ وَ لَا تَعْمُرُ فِی قَلْبِ الْمُتَکَبِّرِ الْجَبَّارِ؛ اى هشام! به راستى کشت در زمین هموار بروید و در سنگلاخ نروید و همین طور حکمت در دل فروتن سکنى گزیند و در دل خودخواه ستمگر ساکن نشود».

ایشان با طرح این پرسش که ما برای شاگردان تواضع کنیم یا شاگردان در برابر ما تواضع کنند؟، تصریح کردند: روزی حضرت عیسی(علیه‌السلام) پاهای حواریون خود را شستند و سپس فرمودند: «این کار را کردم که تواضع داشته باشم، شما هم به هر کس تعلیم دادید در برابر او تواضع کنید»؛ بنابراین شما اساتید، عیسی باشید و پای شاگردان خود را بشویید، زیرا انسان متکبر نه خودش اهل نجات است و نه برای دیگران مفید است.

 

گروه خبری: 

مدیر جامعه‌الزهرا(س) از دانشکده هدی بازدید کردند

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در بازدید از دانشکده هدی بر پشتیبانی جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) از این دانشکده و رفع مشکلات آن تأکید کردند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از دانشکده غیرانتفاعی الهیات و معارف اسلامی هدی وابسته به جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بازدید کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در این بازدید با مدیران گروه های علمی روانشناسی اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، شیعه شناسی، علوم قرآن و حدیث و حقوق که از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه هستند، دیدار کردند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از بخش‌های آموزش، جذب و پذیرش دانشجو، آموزش زبان فارسی، فناوری اطلاعات و گروه‌های علمی بازدید کردند و سرکار خانم دکتر «زهرا شریف»، مدیر آموزش دانشکده هدی به معرفی و ارائه گزارشی از بخش‌های مختلف این دانشکده پرداخت.

کمبود فضای فیزیکی دانشکده ازجمله مسائلی بود که در این بازدید مورد تأکید و بررسی مسئولین دانشکده و مدیر جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) قرار گرفت.

 

مستندسازی و تدوین متون تخصصی به زبان فارسی در گروه زبان فارسی دانشکده هدی

سرکار خانم شریف در این بازدید عنوان کرد: در بخش زبان فارسی دانشکده هدی، هیئت‌علمی و مدیر گروه مجربی در جهت تدوین و برگزاری دوره‌های عمومی و تخصصی زبان فارسی هر رشته مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: با توجه به امر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) مبنی بر مستندسازی زبان فارسی، این مسئله در این واحد با حضور اساتید مجرب اجرا می‌شود و اصطلاحات هر رشته به زبان فارسی برای دانشجویان تهیه و تدوین می‌گردد. مدیر آموزش دانشکده هدی یادآور شد: در بخش زبان فارسی دانشکده مجازی، برای افرادی که جهت دیدار از خانواده به کشورهای خود سفر می‌کنند، ارتباط آموزشی به‌صورت غیرمستقیم ادامه پیدا می‌کند.

 

بهره‌گیری از کارشناس پژوهش جهت آموزش‌های مهارتی و محتوایی

شریف تصریح کرد: برگزاری تخصصی آموزش زبان فارسی با تدوین و بومی‌سازی متون توسط گروه علمی و تربیت مدرس زبان فارسی از بین زبان‌آموزان دانشکده هدی؛ از دیگر اقدامات گروه زبان فارسی این دانشکده است.

وی تأکید کرد: تمام گروهای علمی دانشکده هدی از میان اعضای هیئت‌علمی یا اساتید مدعو، یک کارشناس پژوهش جهت آموزش مهارتی و محتوایی نگارش مقاله و پایان‌نامه برای دانشجویان رشته خود، از بدو ورود به دانشکده دارند.

 

گسترش دانشکده و رفع مشکلات آن از برنامه‌های مدیریت جامعه‌الزهرا(س) است

در این بازدید، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مدنی با اشاره به همکاری جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و دانشکده هدی بیان داشتند: دانشکده هدی، افق روشنی در پیش رو خواهد داشت که امید است با همراهی هیئت امنای جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بتوان آینده درخشانی برای این مرکز علمی رقم زد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) عنوان کردند: سیاست کلی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و هیئت امنا، بر گسترش دانشکده و رفع مشکلات موجود است و امیدواریم با همکاری‌های صورت گرفته، شاهد گسترش کمی و کیفی دانشکده هدی باشیم.

ایشان تصریح کردند: در تلاش هستیم تا بتوانیم در حد یک دانشکده نمونه در همه استانداردها ظهور کنیم و جایگاه خودمان را تثبیت کنیم، چون این ظرفیت در این دانشکده وجود دارد و و مدیریت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حد توان از دانشکده هدی در جهات مختلف پشتیبانی می کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی با تأکید بر حل مشکلات سازمانی دانشجویان غیرایرانی دانشکده هدی، اظهار داشتند: با توجه به اینکه برخی دانشجویان غیرایرانی که به زبان فارسی مسلط نیستند، از وجود مشکلات آزرده‌خاطر می‌شوند، ارائه خدمات حقوقی برای این دانشجویان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

گفتنی است؛ در حال حاضر ۲۵۵ دانشجوی فعال در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

گروه خبری: 

دیدار جمعی از بانوان طلبه کشور عراق با مدیر جامعه‌الزهرا(س)

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی در این دیدار تصریح کردند: جبهه کفر جهانی درصدد است تا ریشه اسلام و بلکه ریشه‌های توحید و خداشناسی را قطع کند، به همین دلیل ما باید دوست و دشمن خود را بشناسیم و اجازه چنین کاری را به دشمن ندهیم.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جمعی از بانوان طلبه کشور عراق روز شنبه با حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) دیدار کردند.

 

جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  میزبان دو گروه از بانوان طلبه کشور عراق

در ابتدای این دیدار، سرکار خانم «نیره سادات اسماعیلی طبا»، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ضمن قدردانی از مدیریت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) عنوان کرد: این بانوان طلبه در قالب دو گروه از حوزه‌های علمیه خواهران کشور عراق وارد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شدند و دوره‌های آموزشی فرهنگی کوتاه مدت به صورت مشترک برای آنها برنامه ریزی و اجرا می‌شود.  

اسماعیلی طبا از همکاری معاونت‌های اداری مالی، آموزشی تربیتی، فرهنگی تبلیغی، رئیس اداره صیانت و مدیر خوابگاه قدردانی کرد و اظهار داشت: در این دوره، اساتید زباندان ایرانی و غیرایرانی که مسلط به زبان عربی بودند، حضور داشتند و کلاس‌ها به صورت کارگاهی برگزار شد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت افزود: در این دوره، موضوعاتی چون شبهات مهدویت و وهابیت، آشنایی با اندیشه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و همچنین برخی مسائل فقهی مانند دسته بندی احکام و آشنایی با احکام تبلیغی ارائه شد.

وی تصریح کرد: در این دوره علاوه بر کارگاه‌های آموزشی، فعالیت فرهنگی و معنوی برنامه ریزی شد، از جمله زیارت حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها)، زیارت مسجد مقدس جمکران، بازدید از موزه فقه و زندگی، دیدار با مادر شهید، بازدید از موزه حرم ویژه شرکت کنندگان در نظر گرفته شد.

اسماعیلی طبا در ادامه به رضایتمندی و استقبال طلاب غیرایرانی در دوره‌های آموزشی فرهنگی کوتاه مدت اشاره کرد و افزود: این گروه از بانوان طلبه پیشنهاد میزبانی برای گروه‌های جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  را دارند، همچنین جهت برگزاری کلاس‌های تخصصی، درخواست تبادل استاد بین حوزه‌های علمیه عراق و ایران را دارند.

 

لزوم شناخت مکتب اسلام و معرفت اهل بیت(علیهم‌السلام)

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی» با اشاره به این که جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خانه حضرت علی(علیه‌السلام) و حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) است، عنوان کردند: شما بانوان طلبه در مدرسه اهل بیت(علیهم‌السلام) تحصیل می‌کنید که افتخار بزرگی است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) سه موضوع را مورد توجه قرار دادند و اظهار داشتند: شناخت مکتب اسلام و همچنین معرفت اهل بیت(علیهم‌السلام) اولین موضوعی است که همه ما باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: ولایت و دوستی اهل بیت(علیهم‌السلام) امکان پذیر نیست، مگر با معرفت و شناخت کلام و سیرت اهل بیت(علیهم‌السلام) و همه ما باید نسبت به ائمه اطهار(علیهم‌السلام) معرفت کامل داشته باشیم.

ایشان با بیان اینکه زیارت اهل بیت(علیهم‌السلام) باید با معرفت باشد، افزودند: در احادیث و روایات اسلامی به زیارت بامعرفت اشاره شده است، از جمله امام صادق(علیه‌السلام) درباره زیارت امام رضا(علیه‌السلام) می‌فرماید: « مَنْ زَارَهُ عَارِفاً بِحَقِّهِ ...» و یا در روایتی از اهل بیت(علیهم‌السلام) آمده است: « مَنْ زَارَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ (ع) یَوْمَ عَاشُورَاءَ عَارِفاً بِحَقِّهِ کَانَ کَمَنْ زَارَ اللَّهَ فِی عَرْشِهِ»، همچنین امام رضا(علیه‌السلام) درباره حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) فرمودند: «مَنْ زارَها عارِفاً بِحَقِّها فَلَهُ الْجَنَّةُ».

 

لزوم شناخت دوست و دشمن در عصر حاضر

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه بیان داشتند: گام اول در این مسیر، معرفت کلام اهل بیت(علیهم‌السلام) است، همچنین گام دوم، شناخت دوست و دشمن در شرایط زمانی ما است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: امروز ما در دنیا جبهه‌ای را در مقابل جبهه کفر جهانی تشکیل دادیم، جبهه کفر جهانی که درصدد است تا ریشه اسلام و بلکه ریشه‌های توحید و خداشناسی را قطع کند، به همین دلیل ما ملزم به شناخت دوست و دشمن هستیم.

ایشان به اختلاف افکنی دشمنان میان شیعیان و اهل سنت اشاره و تأکید کردند: امروز دشمنان اسلام از جمله اسرائیل و آمریکا اقدام به اختلاف افکنی میان شیعیان و اهل سنت می‌پردازند و مسلمانان نباید اجازه چنین کاری را به دشمن بدهند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: ما شیعیان در فقه و عقاید، اختلافاتی با اهل سنت داریم، اما مشترکات زیادی هم با یکدیگر داریم؛ هر که قائل به توحید و «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» و «محمد رسول الله» باشد، با ما یکی است و در یک خانه و جبهه هستیم، اما ما علاوه بر این مسئله، بر «أَشْهَدُ أَنَّ عَلِیّاً وَلِیُّ اللَّهِ» هم تأکید داریم.

 

جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) آماده همکاری با حوزه‌های علمیه خواهران در عراق است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پاسخ به پیشنهادات مدیران حوزه‌های علمیه خواهران عراق درباره تبادل استاد و برگزاری کلاس‌های آموزشی، عنوان کردند: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌تواند در سه جهت همکاری داشته باشد، از جمله بانوان طلبه در صورتی که نیاز به شرکت در دوره‌های آموزشی پیشرفته داشته باشند، جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در این رابطه همکاری خواهد داشت.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به اعزام اساتید برجسته به عراق اشاره کردند و افزودند: درصورتیکه بانوان استاد برای تدریس در حوزه‌های علمیه عراق تمایل داشته باشند و برای آنها محدودیتی از نظر شرایط خانواده وجود نداشته باشد، جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برای این امر اقدام خواهد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان توصیه کردند که طلاب شرکت کننده در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت از نظر علمی و سنی در یک سطح باشند تا جهت بهره مندی طلاب، برنامه ریزی مناسبی صورت بگیرد.

 

در پایان، مدیران حوزه‌های علمیه خواهران عراق ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های ارزنده مسئولین برگزاری دوره‌های آموزشی فرهنگی کوتاه مدت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بر لزوم تعامل بیشتر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  و مدارس علمیه عراق تأکید کردند و آمادگی خود را برای پذیرایی از زائران در ایام و مناسبت‌های مختلف اعلام نمودند.

 

گروه خبری: 

گسترش تعاملات جامعه الزهرا(س) و آموزش و پرورش استان قم

در نشستی با حضور جناب آقای «حمید رضا شیخ الاسلام» مدیر کل آموزش و پرورش استان قم و حجت الاسلام والمسلمین دکتر مدنی مدیر جامعه الزهرا(س)، بر گسترش همکاری‌ها میان این دو مجموعه تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا(س)، صبح روز چهارشنبه -۲۸تیرماه-، مدیر کل آموزش و پرورش استان قم با حضور در جامعه‌الزهرا(س) با مدیر این مجموعه بزرگ حوزوی دیدار و گفتگو کرد.

در این جلسه که آقای «علیرضا کبیری»، مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی وابسته به جامعه الزهرا(س) نیز حضور داشت، زمینه های همکاری مشترک آموزش و پرورش استان قم با جامعه الزهرا(س) بررسی شد.

 

جامعه‌الزهرا(س)بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع، ظرفیتی ممتاز در شهر مقدس قم

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین  مدنی ضمن عرض خیرمقدم، جامعه الزهرا(س) را یادگار حضرت امام خمینی(ره) و از افتخارات نظام اسلامی و ظرفیتی ممتاز در شهر مقدس قم دانست.

دکتر مدنی با اشاره به ظرفیت عظیم این مؤسسه‌ با بیش از ۱۴ هزار طلبه فعال و دانش‌آموختگی بیش از پنجاه هزار بانوی طلبه ایرانی و بیش از هفت هزار بانوی طلبه غیرایرانی، گسترش و تبلیغ علوم اسلامی در اقصی نقاط ایران و جهان را از برکات بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع برشمرد.

 

ضرورت توسعه دبیرستان‌های معارف اسلامی  

مدیر جامعه الزهرا(س) در ادامه با اشاره به وجود دیگر ظرفیت‌های جامعه الزهرا(س) همچون مهد کودک، مدارس دخترانه هدی در تمامی مقاطع تحصیلی، دبیرستان های معارف اسلامی، دانشکده علوم و معارف اسلامی هدی و آموزشگاه‌های تخصصی در این مجموعه، بر ضرورت توسعه دبیرستان‌های معارف اسلامی تأکید و آمادگی جامعه الزهرا(س) را برای گسترش دبیرستان‌های معارف اسلامی اعلام نمود.

 

استفاده آموزش و پرورش از ظرفیت های تبلیغی جامعه الزهرا(س)

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم نیز با بیان اینکه یکی از ظرفیت های ممتازِ جامعه الزهرا(س) در مسیر دستیابی به اهداف تعلیم و تربیت اسلامی، ظرفیت‌ تبلیغی این موسسه است، خواستار تعاملات بیشتر این دو مجموعه در قالب بهره‌مندی از برنامه‌های تخصصی حوزه تبلیغ و حضور بانوان مبلغ در مدارس استان قم شد.

 

استفاده از ظرفیت فنی و حرفه‌ای برای گسترش  مهارت‌ها

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم همچنین با اشاره به ضرورت افزایش ظرفیت‌های فنی و حرفه‌ای در استان، بر اهمیت گسترش مهارت‌ها در بین بانوان تأکید کرد.

 

گسترش الکترونیک مدارس وابسته به جامعه الزهرا(س)

مدیر مجتمع آموزشی تربیتی هدی نیز در این نشست، از تعامل جامعه الزهرا(س) با وزارت آموزش و پرورش جهت دریافت مجوز رسمی گسترش مدارس معارف اسلامی به صورت الکترونیک خبر داد.

آقای کبیری  به وجود زیرساخت‌های مناسب در جهت گسترش الکترونیک دبیرستان‌های معارف اسلامی با گستره‌ای بین المللی، در جامعه الزهرا(س) اشاره کرد و اقدام در این مسیر را گامی در جهت ترویج آموزه‌های اسلامی فارغ از مرزبندی‌های جغرافیایی دانست.

در پایان این نشست، طرفین بر همکاری هرچه بیشتر دو مجموعه و برگزاری مستمر جلسات کارشناسی در این زمینه تأکید کردند.

 

 

گروه خبری: 

صفحه‌ها