فرم جستجو

حوزه مدیریت

خبرهای مربوط به مدیریت

مدیر جامعه‌الزهرا(س): رئیس‌جمهور ما باید انقلاب اسلامی را بشناسد و به آن باور داشته باشد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشتند: رئیس‌جمهور باید اقتصاد و نظام اسلامی را با همان دید وسیع و شرح صدر امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) پیش ببرد و به آنچه می‌گوید، عمل کند، بنابراین رئیس‌جمهور ما باید انقلاب را بشناسد و به آن باور داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، دومین جلسه از سلسله جلسات بصیرت افزایی انتخابات با موضوع انتخاب اصلح از دیدگاه اسلام، پیش از ظهر امروز – ۶ اردیبهشت – در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با حضور اساتید و طلاب این مرکز برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پیام مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری، توسط مدیر کل روابط عمومی و بین‌الملل جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) قرائت شد.

 

ماه‌های رجب و شعبان زمینه‌ای برای درک ماه مبارک رمضان است

حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در جلسه بصیرت‌افزایی ضمن اشاره به ایام ماه مبارک رجب، بیان داشتند: طبق بیان آیت‌الله جوادی آملی، سه ماه مبارک رجب، شعبان و رمضان یک مجموعه دوره متوالی هستند و کسی می‌تواند ماه مبارک رمضان را درک کند که ماه‌های رجب و شعبان را درک کرده باشد و اگر در این مسیر قصور کرده‌ایم باید از محضر خداوند استغفار کنیم که ما را محروم قرار ندهد.

ایشان افزودند: برای داشتن شب قدری خوب، باید قلب خود را حفظ کنیم تا در آن شب، آن دو دست پربرکتی که برای این امت دعا می‌کند و روح و ملائکه برای او نازل می‌شود، برایمان دعا کند و حداقل کار در این دو ماه، زمینه‌سازی است.

 

مبحث «جایگاه انتخابات در اسلام» نیازمند یک سلسله دروس خارج است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه مبحث «جایگاه انتخابات در اسلام» نیازمند یک سلسله دروس خارج است، اظهار داشتند: نظام‌های سیاسی دنیا در رابطه با مشروعیت حکومت و حاکمیت به سه قسم تقسیم می‌شود که پست‌ترین نظریه در این میان اندیشه‌ای است که حکومت و حاکمیت را ارثی می‌داند، اما امروز کسی طرفدار این نظریه نیست و در کشوری مانند انگلستان، این مقام صرفا سنتی و کاملا تشریفاتی است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تشریح نظریه دوم نظام‌های سیاسی دنیا، بیان داشتند: در نظریه دوم که صاحبان آن افرادی همچون ولتر، ژان ژاک روسو هستند، منشأ حاکمیت و حکومت، مردم هستند وهیچ منشأ فرامردمی حق تصرف ندارد.

ایشان در ادامه گفتند: این تفکر بعد از قرون وسطی، در فرانسه متولد و در کشورهای دیگر تقویت شد و به افرادی که به این نظام معتقدند، «لائیک» گفته می‌شود که معتقدند خدا، دین و روحانیت مربوط به دنیا نیستند و حق دخالت در امور دنیا را ندارند، زیرا دین از سیاست جدا و فقط برای آخرت است و کلیسا، روحانیت، خدا و مذهب حق دخالت در مسائل دنیوی را ندارند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به سومین نظریه نظام‌های سیاسی دنیا اشاره کردند و اظهار داشتند: در این نظریه، منشا حاکمیت و قدرت خداوند است و اوست که به قدرت مشروعیت می‌دهد و این یک جبهه‌ی فکری است.

 

وجود مکاتب مختلف در جبهه‌ی فکری

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تاکید کردند: تفاوت میان جبهه و مکتب در این است که در جبهه، مکاتب مختلفی وجود دارد که بین آنها تفاوت زیادی است و گاهی در مقابل هم هستند.

ایشان افزودند: در این جبهه‌ی فکری، مکتبی وجود دارد که معتقد است منشأ حکومت و حاکمیت خداوند است و رأی مردم منشأ و تاثیری ندارند و خداوند همانطور که پیامبران را انتخاب کرده، امام خود را نیز انتخاب می‌کند و وظیفه‌ی مردم فقط اطاعت است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: در مکتب دیگری از این جبهه، منشأ حاکمیت خداوند است، اما همان خداوند این حق را به مردم واگذار کرده و جامعه همانند یک مال مُشاع در نظر گرفته شده است.

 

در اندیشه امام خمینی(ره) بر نقش و جایگاه مردم تأکید شده است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به بیان اندیشه نظام جمهوری اسلامی ایران پرداختند و بیان داشتند: در اندیشه امام خمینی(ره) به عنوان معمار انقلاب، جایگاه مردم صرفا یک جایگاه تشریفاتی نیست و بسیار بر نقش مردم تأکید شده و طبق نظر ایشان همین مردم هستند که ما را از زندان‌ها درآورند و تظاهرات کردند و صاحب این مملکت هستند.

ایشان افزودند: زمانی در قم بحثی مبنی بر محدود کردن حق رأی به نخبگان مطرح شد که امام(ره) به شدت در مقابل این اندیشه موضع گرفتند و به نقش مردم در پیروزی‌های انقلاب اسلامی تاکید داشتند.

 

امام خمینی(ره)، نظام جدید «مردم‌سالاری دینی» مطرح کردند

حجت الاسلام و المسلمین مدنی خاطر نشان کردند: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) می‌فرمایند که منظومه فکری امام خمینی(ره) یک مجموعه نظریات منظم شده است و هنر امام راحل(ره) این بود که یک نظام جدید با عنوان «مردم سالاری دینی» را مطرح کرد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) سپس به بخش پایانی خطبه شقشقیه اشاره کردند و بیان داشتند: حضرت علی(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «لَوْ لَا حُضُورُ الْحَاضِرِ وَ قِيَامُ الْحُجَّةِ بِوُجُودِ النَّاصِرِ وَ مَا أَخَذَ اللَّهُ عَلَى الْعُلَمَاءِ أَلَّا يُقَارُّوا عَلَى كِظَّةِ ظَالِمٍ وَ لَا سَغَبِ مَظْلُومٍ لَأَلْقَيْتُ حَبْلَهَا عَلَى غَارِبِهَا وَ لَسَقَيْتُ آخِرَهَا بِكَأْسِ أَوَّلِهَا وَ لَأَلْفَيْتُمْ دُنْيَاكُمْ هَذِهِ أَزْهَدَ عِنْدِي مِنْ عَفْطَةِ عَنْزٍ ؛ اگر حضور فراوان بيعت‌كنندگان نبود و ياران حجّت را بر من تمام نمی‌‏كردند و اگر خداوند از علما عهد و پيمان نگرفته بود كه برابر شكم‌بارگى ستمگران و گرسنگى مظلومان سكوت نكنند، مهار شتر خلافت را بر كوهان آن انداخته، رهايش می‌‏ساختم و آخر خلافت را به كاسه اوّل آن سيراب می‌‏كردم، آنگاه مىی‌ديديد كه دنياى شما نزد من از آب بينى بزغاله‏‌اى بى ارزش‏تر است».

ایشان افزودند: درباره زمان ولایت فقیه از امام خمینی(ره) استفتا کرده‌اند و ایشان فرمودند ولایت فقیه همیشه هست، اما «تَولّی» فقیه زمانی است که همه مردم باشند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: اگر مردم نباشند، امیرالمومنین(علیه السلام) ۲۵ سال باید قنات حفر کنند و درخت بکارند؛ امام حسن(علیه السلام) تا مدائن بیایند، اما مجروح برگردند و از کوفه به مدینه بیایند و خانه‌نشین شوند و اگر مردم نباشند، حتی جایی که قیام وظیفه است، ولّی خدا امام حسین(علیه السلام) قیام می‌کنند، اما سینه آن حضرت، زیر سم اسب‌ها خرد می‌شود و دیگران بدمستی‌اش را می‌کنند.

 

ویژگی‌های اصلح در بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) مطرح شده است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در بخش دوم سخنان خود به مسئله انتخاب اصلح اشاره کردند و بیان داشتند: اصلح دارای ویژگی‌هایی همچون متعهد بودن، بصیر بودن، دشمن‌شناس بودن، پیوند با ارزش‌ها، داشتن سوابق پاک و غیره است که در بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مطرح شده است.

ایشان با تاکید بر اهمیت جایگاه و شأن رئیس جمهور ایران گفتند: ما می‌خواهیم رئیس جمهوری شایسته برای ایرانِ انقلاب کرده، که اسلامی است، انتخاب کنیم و شما به عنوان ملت ایران در مقابل نظام کاپیتالیستی و نظام مارکسیستی دنیا حرف جدیدی آورده اید.

 

رئیس‌جمهور باید اقتصاد و نظام اسلامی را با همان نگاه وسیع امام(ره) و رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) پیش ببرد

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: در نظریه پایان تاریخ و برخورد تمدن‌ها، اندیشه بسته شدن دنیا مطرح است که در نهایت چاره‌ای جز حاکمیت لیبرالیستی آمریکا نیست و در مقابل این اندیشه، کسی در جمهوری اسلامی ایران ایستاد و با فریاد «الله اکبر» حرف جدیدی را به میدان آورد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در پایان اظهار داشتند: افرادی در جامعه حضور دارند که اقتصاد اسلامی را باور ندارند و اندیشه لیبرالی خود را پنهان نمی‌کنند، اما باید کسی به روی کار بیاید که اقتصاد و نظام اسلامی را با همان دید وسیع و شرح صدر امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) پیش ببرد و نه تنها در لفظ بلکه در عمل به آنچه می‌گوید، عمل کند، بنابراین رئیس جمهور ما باید انقلاب را بشناسد و به آن باور داشته باشد.

 

 

گروه خبری: 

سرپرست معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا(س) منصوب شد

در حکمی از سوی حجت الاسلام و المسلمین مدنی، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، حجت الاسلام و المسلمین «محمدرضا برادران» به سمت سرپرستی معاونت فرهنگی تبلیغی این موسسه منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، با حکمی از سوی حجت الاسلام و المسلمین مدنی، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، حجت الاسلام و المسلمین «محمدرضا برادران» به سمت سرپرست معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) منصوب شد.

در این حکم از ایشان خواسته شده که برای تربیت مبلغان نخبه در رده‌های مختلف و حوزه های متعدد تبلیغ، به ویژه تبلیغ نوین، تهیه اطلاعات کامل از مبلغان موجود و رتبه بندی آنان، پشتیبانی علمی در فرصت های مختلف تبلیغی، ارتباط مستمر علمی و کاری با مبلغان و نیز آماده سازی ظرفیت‌های تبلیغی در جامعه به‌ویژه ظرفیت مراکز آموزشی و مساجد برنامه‌ریزی کنند.

حجت الاسلام و المسلمین برادران، تحصیلات حوزوی خود را از سال ۱۳۵۷ در کاشان آغاز کرد و پس از گذراندن دوره‌های مقدماتی نزد اساتیدی همچون آیت الله «یثربی»، «خراسانی»، «اسلامی» و «روحانی»؛ در سال ۱۳۶۱ وارد حوزه علمیه قم شد.

وی تحصیل در سطوح عالی را با بهره مندی از اساتیدی همچون آیت الله العظمی «پایانی»، «اعتمادی»، «طاهری»، «خرم آبادی»، «راستی کاشانی»، «اشتهاردی» و «ستوده» و با حضور در دروس خارج آیات عظام «مکارم شیرازی» و «حائری» در حوزه علمیه ادامه داد.

حجت الاسلام و المسلمین برادران مدرک سطح ۴ خود را با رتبه ممتاز در سال ۱۳۷۶ در رشته تخصصی تبلیغ با بهره‌گیری از اساتیدی همچون حجج اسلام «قرائتی»، «عابدی»، «استادی»، «جعفریان» و «محدثی» دریافت کرد.

سرپرست معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) دارای سابقه تدریس دروس مختلفی همچون آموزش عقاید، بدایه المعارف، ادبیات عرب، کلام جدید، تفسیر، روش سخنرانی دینی، روش کلاس‌داری، روش تحقیق، قضا، ادیان و مذاهب و مسائل خانواده در حوزه‌های علمیه متعدد از جمله الهادی، معصومیه، حوزه علمیه خواهران، سفیران هدایت، سازمان حج، دانشگاه ادیان و مذاهب، مرکز کوثر ویژه فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، است.

وی با همکاری حجج الاسلام و المسلمین «پناهیان» و «ماندگاری» در راستای نهضت نرم‌افزاری در زمینه تولید علم، موفق به ابداع برخی روش‌های نوین سخنرانی و نیز تألیف کتاب درسی با عنوان «روش سخنرانی دینی» به قلم حجت الاسلام و المسلمین «ملانوری» شد.

حجت الاسلام برادران دارای سوابق اجرایی متعدد همچون: مسئول عقیدتی – سیاسی گروه ۳۳ توپخانه ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ عضو هیئت بازرسی اساتید معارف دانشگاه‌ها از سوی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها؛ عضو هیئت علمی مرکز تخصصی تبلیغ؛ نماینده معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم و عضو گروه تدوین کتاب‌های درسی معارف اسلامی آموزش پرورش؛ عضویت در گروه نقد کتاب‌های درسی معارف اسلامی آموزش و پرورش در معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم؛ مدیر دفتر همکاری حوزه و آموزش و پرورش؛ مسئول آموزش‌های کاربردی معاونت تبلیغ و طلاب طرح هجرت؛ مدیر کل اداره همکاری‌های معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم؛ دبیر جامعه مبلغان کشور و عضویت در اتاق فکر هیئت رزمندگان اسلام؛ است.

سرپرست معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از سال ۱۳۵۹ تاکنون تبلیغ در دهستان‌ها، شهرستان‌ها، مراکز استان، مدارس و دانشگاه‌ها را برعهده داشته و همچنین برای سفرهای تبلیغی به کشورهای مختلف همچون ترکیه، امارات، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و روسیه اعزام شده و در برنامه‌های تلویزیونی «آفتاب شرقی» در شبکه یک سیما و «یاد خدا» در شبکه قرآن به عنوان کارشناس مذهبی حضور یافته است.

وی به عنوان مبلغ برتر و نخبه در سال ۱۳۸۷ از سوی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، سازمان تبلیغات اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دانشگاه‌ها، سازمان ملی جوانان و وزارت آموزش و پرورش انتخاب شده است.

 

گروه خبری: 

دومین جلسه بصیرت افزایی انتخابات با سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(س)

درس اخلاق این هفته با محوریت بصیرت افزایی انتخابات و سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(س) در تالار بیداری اسلامی این موسسه برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، دومین جلسه بصیرت افزایی انتخابات با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی» با موضوع «انتخاب اصلح از دیدگاه اسلام» برگزار می شود.

این جلسه که پیرو جلسات اخلاق هفتگی این موسسه برگزار می شود، دومین جلسه از سلسله جلسات بصیرت افزایی انتخابات است.

گفتنی است؛ جلسه «انتخاب اصلح از دیدگاه اسلام» روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت از ساعت ۱۰ تا ۱۱ در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  برگزار می شود.

گروه خبری: 

بیانیه انتخاباتی مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها)

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع، با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأکید بر حضور حماسی، فعال و با نشاط در عرصه انتخابات و انجام این وظیفه الهی و ملی، نکاتی را در این خصوص یادآور شدند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع، با انتشار بیانیه ای ضمن تأکید بر حضور حماسی، فعال و با نشاط در عرصه انتخابات و انجام این وظیفه الهی و ملی نکاتی را در این خصوص یادآور شدند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل در این بیانیه آمده است:

باسمه تعالی

اعضای محترم خانواده بزرگ و پر افتخار جامعه الزهرا(س)

اساتید محترم، طلاب عزیز، مدیران، کارمندان و کارگران گرامی

سلام علیکم و رحمة الله

  ضمن تبریک اعیاد خجستۀ در پیش رو و آرزوی توفیق روز افزون برای یکایک شما عزیزان، یادآور می‌شوم که ما در آستانۀ یک امتحان بزرگ الهی و ملّی قرار گرفته‌ایم. آزمون مهم انتخابِ رئیسِ جمهوری اسلامی ایران و سکان دار مدیریت اجرائی کشور.

بی تردید شرکت در انتخابات ریاست جمهوری همچون دیگر صحنه‌های انجام وظیفه و اداء مسئولیت اجتماعی، تکلیفی اسلامی و ملی است که خدای مهربان به آن فرمان داده است.

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَی أهْلِهَا                                                                ۵۸/نساء

و معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی; در وصیت نامه سیاسی خود می فرمایند:

وصیت من به ملت شریف آنست که در تمام انتخابات چه انتخاب رئیس جمهور و چه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چه انتخاب خبرگان ... در صحنه باشند.                            

                                                                                                             صحیفه نور

و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای(مد ظله العالی) می‌فرمایند:

شرکت در انتخابات یک وظیفه است، قشرهای مختلف مردم کوشش کنند که امر انتخابات و مجلس را همیشه مهم بشمارند همچنانی که اصل انتخابات یک تکلیف الهی است انتخاب اصلح هم یک تکلیف الهی است.

بنده به پیروی از امام بزرگوار و رهبری معظم انقلاب اسلامی(مد ظله العالی) ضمن حضور جدّی در صحنه انتخابات، همه عزیزان را به حضور حماسی و فعال و با نشاط در انجام این وظیفه الهی و ملی دعوت می‌کنم و با تأکید بر ضرورت این حضور دشمن شکن، نکات ذیل را یادآور می‌شوم:

۱- محیط علمی و حوزوی مقدس جامعه الزهرا(س) باید از هرگونه تبلیغات له یا علیه نامزدها منزه بماند و هر نوع بحث و فعالیت جناحی و گروهی و طرفداری از یک نامزد خاص در محیط جامعه و همه جلساتی که به نام جامعه برگزار می‌شود مجاز نمی باشد.

۲- هر فرد به صورت شخصی در چارچوب وظیفه شرعی و قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی می‌تواند فعالیت سیاسی و انتخاباتی داشته باشد و اشخاص در انتخاب افراد آزادند ولی هرگونه سوء استفاده از نام مبارک جامعه الزهرا(س) شایسته نیست.

۳- دعوت همگان به حضور حماسی و پرشور و دشمن شکن و وحدت آفرین و نیز تبیین شاخص‌ها و معیارهای انتخاب اصلح نظیر تعهد به اسلام ناب محمدی(ص) و تشیع علوی و فاطمی(س) و التزام به اندیشه‌های والای امام امت; و رهبری معظم انقلاب(مد ظله العالی)  را وظیفه خود می دانیم و به دور از هرگونه نشان جناحی و گروهی در انجام این وظیفه، تلاش خواهیم کرد.

امیدوارم خدای مهربان که همواره پشتیبان این کشور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)  و انقلاب شکوهمند اسلامی آن بوده است، باز هم عنایتش دستگیر ملت بزرگ ایران شده و توفیق بهترین انتخاب و ادامه راه خونین کفنان عاشق و مخلصی که جان بر سر ایمان نهاده اند، یاری کند. ان‌شاالله

إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ     

سیّد محمود مدنی بجستانی   

 

 

گروه خبری: 

تنها راه چاره در بحران هویت بشر، دعا و نیایش با خداست

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با حضور در مسجد انصار الزهرا(سلام الله علیها) پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر به سخنرانی در جمع معتکفان این مسجد که از طلاب، اساتید، مبلغان، دانش آموختگان و کارکنان جامعه الزهرا(سلام الله علیها) هستند، پرداختند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) ظهر سه شنبه -۲۲ فروردین- با حضور در مسجد انصار الزهرا(سلام الله علیها) پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر به سخنرانی در جمع معتکفان این مسجد که از طلاب، اساتید، مبلغان، دانش آموختگان و کارکنان جامعه الزهرا(سلام الله علیها) هستند، پرداختند.

امیر المومنین(علیه السلام)، جانِ پیامبر(صلی الله علیه و آله)

ایشان در بخش اول از سخنان خود، پس از تبریک میلاد با سعادت مولی الموحدین، امام علی(علیه السلام) به عظمت شخصیت حضرت امیرالمومنین و جایگاه والای ایشان در اسلام و نزد نبی مکرم اسلام اشاره داشتند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با بیان روایات متعدد از منابع حدیثی اهل سنت، به تعبیر ویژه رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در مورد امیرالمومنین اشاره کرده، عنوان کردند: در منابع مختلف روایاتی ذکر شده است که ایشان با تعابیری همچون «کنفسی» و «نفسی» و امثال آن، امام علی(علیه السلام) را «جان» خود خوانده اند.

 

خدا را به خاطر نعمت محبت اهل بیت(علیهم السلام) شکر کنیم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: در این روزهای پر برکت، خدا را بر نعمت بزرگ محبت اهل بیت و دل در گرو محبت حضرت زهرا(سلام الله علیها) و حضرت علی(علیه السلام) داشتن، شکر کنیم، چرا که این محبت، نعمتی است که افراد زیادی در دنیا از آن محروم هستند.

 

احیای سنت اعتکاف از برکات انقلاب اسلامی است

مدیر بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان در بخش دوم از سخنان خود به موضوع اعتکاف پرداختند و بیان کردند: اعتکاف یک سنت مستحبی است که احیای آن از برکات انقلاب اسلامی است، پس در این روزها به یاد شهدا و امام راحل(رحمت الله علیه) باشید.

استاد حوزه تصریح کردند: اعتکاف سنت فراموش شده‌ای بود که به برکت خون شهدا و رهبری امام راحل و انقلاب اسلامی  احیا شد به طوریکه اکنون در حدود ۶۰۰۰ مسجد در سراسر کشور اعتکاف برگزار می‌شود.

 

نام روزهای ماه رجب بر درهای آسمان نوشته شده است

دکتر مدنی در ادامه به فضیلت روزه ماه رجب اشاره و عنوان کردند: از جمله روایاتی که «حاکم حسکانی» در کتاب «فضایل شهر رجب» جمع آوری نموده، روایتی است که در آن بیان شده است که نام روزهای ماه رجب بر درهای آسمان نوشته شده است و هر کس یک روز آن را روزه بگیرد و آن را با تقوا به پایان برساند،  آن درِ آسمان و فرشته آن برای او دعا و طلب مغفرت می‌کنند و اگر بی تقوایی کند می‌گویند: «سخرک من نفسک»؛ خودت زیان کردی!

 

تنها چاره در بحران هویت بشر، دعا و نیایش با خداست

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در بخش پایانی از سخنان خود، اظهار داشتند: دنیای ما دنیای بحران‌هاست؛ محیط زیست، جنگ اتمی، آب، نفت و انرژی و غیره همه از بحران‌های امروز بشر است ولی مهم ترین بحران بشر، بحران هویت است؛ بشر خود را گم کرده است و تنها چاره برای رفع این حیرت و سرگردانی، دعا و نیایش با خداست.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با توصیه معتکفان به استفاده از فرصت معنوی خلوت با خدا و رهایی از تمام قیدها، بیان کردند: در این فرصت اعتکاف به خودتان و عمر گذشته خود فکر کنید و به فکر جبران باشید و از فرصت جوانی در این مسیر بهره ببرید.

ایشان در پایان با اشاره به اینکه تلاش یک ماهه برای یافتن مسجدی با فضا و شرایط مناسب برای اعتکاف خواهران به ناامیدی انجامیده بود؛ اختصاص مسجدی با نام انصار الزهرا(سلام الله علیها) در آخرین روزها را از عنایاتی عنوان کردند که در سایه حضرت زهرا(سلام الله علیها) نصیب این جمع شده است و باید قدر آن را دانست.

 

گروه خبری: 

مدیر جامعه الزهرا(س): هنر بهترین قالب تبلیغ دینی است

حجت الاسلام والمسلمین «سید محمود مدنی» در آیین اختتامیه دومین جشنواره هنرهای تجسمی اشراق، عنوان کردند: هنر بهترین قالب و ظرف برای تبلیغ دینی است و باید از این ظرفیت بهترین استفاده را برد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی، مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در اختتامیه دومین جشنواره هنرهای تجسمی اشراق که پیش از ظهر یک شنبه -بیستم فروردین- در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد با اشاره به اهمیت هنر عنوان کردند: خداوند در آفرینش جهان، همه خلقت را در ظرف هنر قرار داد و سراسر عالم هستی بر اساس طرحی هنرمندانه خلق شد.

ایشان افزودند: تبلیغ دین نیز باید با استفاده از ظرفیت هنر و در ظرف هنر باشد و در حالی که تمام خلقت در لباس زیبای هنر است و یک برگ گل سرخ که از آفریده های لطیف خداوند است، معرفت کردگار در آن نهفته است، ما نیز باید با هنرمندی مباحث دینی را مطرح کنیم.

مدیر جامعة الزهرا(سلام الله علیها) تصریح کردند: مردان و زنان طلبه که عهده دار گسترش خداباوری، دین باوری و تبلیغ دین هستند و متولیان فرهنگ دینی به شمار می روند، نباید از این ظرفیت الهی غفلت کنند و اگر خدای ناکرده دین و پیام های دینی در قالب هنر عرضه نشود، دین گریزی به وجود می آید و دین باوری از بین می رود.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی اضافه کردند: رویکرد بسیار خوبی در حوزه علمیه به وجود آمده که توجه ویژه ای به مقوله هنر شده که این موضوع بسیار مبارک و ارزشمند است و امیدواریم این شجره طیبه باقی مانده و به بالندگی برسد و ثمرات شیرین آن، کام نسل های آینده را شیرین کند.

ایشان با تأکید بر ضرورت استفاده از زبان هنر در تبلیع دینی خاطرنشان کردند: هنر قالب هستی است و خداوند هیچ مخلوقی را بی هنر خلق نکرده و شایسته ترین قشر که باید به این اخلاق الهی متخلق شوند، روحانیان هستند که مدعی پیام گسترانی دینی و الهی هستند و امیدواریم هیچ پیام دینی بدون قالب هنر بیان نشود.

مدیر جامعة الزهرا(سلام الله علیها) در ادامه ابراز کردند: مجموعه طلاب هنرمند از افتخارات حوزه هستند و کمک به رشد و تعالی و پیشرفت این افراد رسالتی است که بر عهده ماست و باید در این زمینه تلاش فراوانی داشته باشیم.

ایشان در پایان خاطرنشان کردند: امیدواریم خداوند توفیق دهد تا در جامعة الزهرا(سلام الله علیها) نیز بتوانیم زمینه را برای استفاده از ظرفیت هنرمندانه خواهران طلبه فراهم کنیم و از لطافت و عواطف ویژه آنها که در بزرگترین هنر عالم که هنر مادری است نهفته شده، برای تبلیغ مفاهیم دینی استفاده کنیم.

 

 

گروه خبری: 

پیام مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به مناسبت فرا رسیدن سال ۱۳۹۶ هجری شمسی

مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در پیامی فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۶ را به مردم ایران به ویژه خانواده جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «سیّدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به مناسبت فرا رسیدن آغاز سال ۱۳۹۶ پیامی صادر کرد؛ در این پیام آمده است:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم

یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

یکهزار و سیصد و نود و ششمین سالگرد هجرت پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و آغاز سالی جدید که فرصتی بی‌نظیر و مغتنم برای اصلاح گذشته‌ها و ایجاد ذخیره‌های جاودانه معنوی و بهره‌مندی از مواهب فراوان خدادادی است، به همه خداباوران و شایسته‌کاران و دل‌شیفتگان خاندان رسالت و عصمت تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

امید است این سال که با رائحه دل‌انگیز یاد و خاطره حضرت صدیقه طاهره سیده زنان عالمیان فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) آغاز می‌شود، سالی سرشار از معنویت و اخلاق، تلاش و جهاد، همراه با محبت و اخوت و آرامش برای همه جهانیان بویژه آحاد امت اسلامی‌مان باشد.

آرزو می‌کنم انقلاب شکوهمند اسلامی، این خونبهای شهیدان در فتح سنگرهای کلیدی استکبار و استعمار توفیقی روزافزون یافته در سایه اصل اخوت اسلامی، پیوند میان ملل و دول اسلامی هر چه بیشتر گسترش و تعمیق یابد و ایران سرافراز، شکوهمند و استوار در پرتو هدایت مقام معظم رهبری(دامت برکاته) در جایگاهی شایسته در تمامی صحنه‌های مهم جهانی حضور موثر، حکمت‌آمیز، چشم‌گیر و راهگشا داشته باشد و با تکیه بر اقتصاد مقاومتی، فرصت‌های شایسته‌ای برای همه ملت به ویژه جوانان در استفاده از موهبتهای گسترده الهی فراهم آورد.

آرزوی همیشگی ما ظهور مصلح جهانی و فرا رسیدن روز رهایی بشریت و آزادی انسانیت و حکومت عدل مهدوی است؛ امیدوارم این سال، فرصت تحقق این وعده الهی باشد.

 

إِنَّهُمْ يَرَوْنَهُ بَعِيدًا وَ نَرَاهُ قَرِيبًا

سیّد محمود مدنی»

 

 

گروه خبری: 

قرارگاه علمی در جامعه‌الزهرا(س) تأسیس شود

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان بزرگترین مرکز حوزوی بانوان مشغول فعالیت است، بیان کرد: یکی از پیشنهادات در جهت حرکت جهادی علمی در حوزه های علمیه خواهران، تأسیس قرارگاه علمی در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) است تا جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در این مسیر پیشگام باشد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «فرخنده»، استاد حوزه و دانشگاه در نشست اساتید با حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر محترم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که با حضور ۴۰۰ بانوی استاد در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، بر لزوم توجه بیشتر به مسائل علمی این مؤسسه اشاره کرد و با بیان پیشنهاداتی اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در زمینه توجه به مسائل علمی، فعال کردن مجدد واحد تربیت مدرس با برنامه ریزی‌های دقیق است.

سرپرست اداره دانش آموختگان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: یکی از پیشنهادات این است که اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بر اساس سطوح علمی، ارائه مقالات، کتب، سوابق تدریس در مقاطع تحصیلی مختلف رتبه بندی شوند.

فرخنده با بیان این که برخی کتب مورد تدریس با مشورت اساتید مربوطه بازنگری شوند و یا تغییر یابند، گفت: یکی دیگر از پیشنهادات اساتید این است که برنامه‌های مقطع تحصیلی سطح چهار تقویت و رشته‌های گسترده‌تر و گرایش‌های مختلف متناسب با نیازهای روز جامعه ایجاد شود.

استاد فقه و اصول جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پایان تصریح کرد: بهره مندی طلاب مقطع تحصیلی سطح چهار از دروس آیات عظام و فضلا و علمای حوزه‌های علمیه از جمله پیشنهادات اساتید این مؤسسه است.

وی با بیان اینکه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  به عنوان بزرگترین مرکز حوزوی بانوان مشغول فعالیت است، عنوان کرد: یکی از پیشنهادات در جهت حرکت جهادی علمی در حوزه های علمیه خواهران، تأسیس قرارگاه علمی در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  است تا جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در این مسیر پیشگام باشد.

فرخنده تصریح کرد: قرارگاه علمی علاوه بر سیاست های کلان در جهت تقویت علمی اساتید می تواند محتوا و کتب مختلف از رشته های مختلف و گروه های علمی موجود برای تمام حوزویان در سراسر کشور تولید کند.

گروه خبری: 

اساتید در خط مقدم جهاد علمی و اخلاقی هستند

عضو گروه علمی تعلیم و تربیت اسلامی اظهار داشت: در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، استاد در خط مقدم است و اساتید چشم بینای جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هستند، بنابراین باید از توان علمی، اندیشه، تجربیات و نقطه نظرات اساتید در تصمیم‌گیری‌ها استفاده شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «قوی»، استاد تفسیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در نشست اساتید با حجت الاسلام و المسلین «مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که با حضور ۴۰۰ بانوی استاد در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: برکاتی که در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  مشاهده می‌شود، نشان دهنده آن است که خدمات گسترده ای در این مجموعه فاخر صورت گرفته است.

 

اساتید چشم بینای جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هستند/قرارگاه تشخیص، رصد و برنامه‌ریزی تشکیل شود

وی اظهار داشت: در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، استاد در خط مقدم است و اساتید چشم بینای جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) هستند، بنابراین باید از توان علمی، اندیشه، تجربیات و نقطه نظرات اساتید در تصمیم‌گیری‌ها استفاده شود.

عضو گروه علمی تعلیم و تربیت اسلامی تصریح کرد: اساتید به عنوان سنگربانان این مکان مقدس و رزمندگان خط مقدم جهاد علمی و اخلاقی هستند، بنابراین با توجه به این که امروز در شرایط جنگ نرم قرار داریم، لزوم تشکیل قرارگاه تشخیص، رصد و برنامه‌ریزی با محوریت بانوان عضو هیئت امنای جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و با همکاری اساتید احساس می‌شود.

وی افزود: در قرارگاه تشخیص، رصد و برنامه ریزی، تمام توانمندی‌ها و نیازهای جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و بلکه نیازهای جامعه زنان مسلمان رصد می‌شود و با توجه به اقتصاد مقاومتی و با بهره گیری کامل از امکانات، استفاده از حداقل بودجه  و جلوگیری از اسراف اقدامات لازم برای پاسخگویی به نیازها و رفع مشکلات صورت می‌گیرد.

 

آموزش طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) پژوهش‌محور باشد

قوی به ارائه پیشنهاداتی از سوی جمعی از اساتید پرداخت و گفت: با وجود سال‌ها آموزش و فعالیت علمی در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، اما متأسفانه پژوهش‌محور عمل نمی‌شود و قلم طلاب باید در این زمینه تقویت شود.

وی با بیان این که وظیفه هدایت و رهبری طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عهده اساتید است، عنوان کرد: در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اساتیدی با کوله باری از تجربه حضور دارند که می‌توان در راستای سیاستگذاری‌ها و رصد برنامه‌های مختلف از آنها بهره برد.

 

ظرفیت علمی و پژوهشی اساتید بسیار بالا است

استاد تفسیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به چگونگی ارتباط جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با جامعه پیرامون اشاره کرد و افزود: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) همانند چشمه ای است که عموم مردم می‌توانند از آن سیراب شوند.

وی با بیان این که ظرفیت علمی و پژوهشی اساتید بسیار بالا است، گفت: در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد و آسیب‌های جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  و شهر قم را رصد و راهکارهایی برای آن ارائه داد.

 

 

گروه خبری: 

جامعه‌الزهرا(س) خاستگاه مجاهدت علمی و معنوی بانوان است

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، این مؤسسه را به عنوان نهادی تأثیرگذار در عرصه کنونی و با سابقه‌ای درخشان در طول فعالیت پربرکت خود عنوان کرد که همواره خاستگاه تلاش علمی و معنوی بانوان طلبه بوده است

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «معصومه حامدی»، استاد تفسیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در نشست اساتید با حجت الاسلام و المسلین «مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که با حضور ۴۰۰ بانوی استاد در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان یک نهاد تأثیرگذار در عرصه کنونی و با سابقه ای درخشان در طول فعالیت پربرکت خود همواره خاستگاه تلاش علمی و معنوی بانوان طلبه بوده است.

وی با اشاره به نقش اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تعلیم و تربیت بانوان طلبه، اظهار داشت: اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با انگیزه و توکل بر خداوند متعال و توسل به اهل بیت(علیهم السلام) با وجود کمبودها و سختی ها، تمام تلاش خود را صرف تعلیم و تربیت طلاب فرهیخته می‌کنند.

استاد تفسیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه استادان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در مسیر تدریس و پژوهش نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی هستند، تصریح کرد: در این زمینه ارتقای سطح علمی اساتید مورد توجه قرار گیرد و زمینه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر و مهارت افزایی آنها فراهم شود.

وی بیان داشت: اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در طول سال به فعالیت‌های علمی و پژوهشی در مراکز علمی و پژوهشی مختلف می‌پردازند که امید است مورد توجه مسئولان مربوط قرار بگیرد.

گروه خبری: 

صفحه‌ها