فرم جستجو

معاونت آموزشی تربیتی

اخبار آموزش

حضور نماینده جامعه‌الزهرا(س) در چهارمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال آموزش زبان فارسی در جهان

مدیر مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی از برگزاری چهارمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال آموزش زبان فارسی در جهان، با شعار «هم‌افزایی، انسجام، مشارکت و تمرکز در آموزش زبان فارسی در جهان»، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «سیده فاطمه رسولی موسوی»، مدیر مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به عنوان نماینده جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، در چهارمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال آموزش زبان فارسی در جهان که به همت بنیاد سعدی برگزار شد، حضور یافت.

این گردهمایی روز یکشنبه، ۱۷ دی ماه در محل سالن اجتماعات بنیاد سعدی برگزار شد و نمایندگانی از ۳۶ مرکز آموزش زبان فارسی داخل و خارج از کشور حضور داشتند.

این گردهمایی با هدف آشنایی بیشتر مراکز فعال آموزش زبان فارسی و تعامل بیشتر بین دستگاه‌ها در راستای اتحاد، انسجام و یک سو کردن فعالیت‌های آموزش زبان فارسی، همفکری، هم‌افزایی و انتقال تجربه‌ها؛ آگاهی  از ظرفیت‌های مؤسسه‌های فعال و همچنین همکاری در راستای گسترش زبان فارسی، برگزار شد.

در این گردهمایی یک روزه، دکتر حداد عادل رئیس بنیاد سعدی و دکتر صحرایی معاون محترم آموزش و پژوهش این بنیاد به سخنرانی پرداختند.

در ادامه، دو نشست تخصصی با موضوعات «راهکارهای جذب مخاطبان خارجی و پیشگیری از تعطیلی کرسی‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در جهان» و «برنامه‌ریزی آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در جهان» برگزار شد که در نشست دوم، تولید محتوا، آموزش مجازی و استانداردسازی آزمون‌ها، توسط مؤسسات فعال در امر آموزش زبان فارسی بررسی شد و مدیر مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به عنوان نماینده جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) نیز به بیان نقطه نظرات خود پرداخت.

رسولی موسوی اظهار داشت: تأمین نظرات و منویات رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) در گسترش زبان فارسی بر همه دست‌اندرکاران و فعالان این عرصه ضروری است و باید تلاش­ کرد تا آموزش زبان فارسی و گسترش آن با پیام اسلام انقلابی و معارف دینی همراه باشد.

مدیر مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، رونمایی از تازه‌های نشر مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی را از دیگر برنامه‌های این گردهمایی عنوان کرد و گفت: از همه مؤسسه‌های حاضر در گردهمایی خواسته شده بود تا تازه‌های نشر خود در یک سال اخیر را معرفی کنند تا دیگر مؤسسات از انتشار آخرین اخبار در حوزه آموزش و پژوهش در زبان فارسی مطلع شوند.

در این خصوص، نماینده جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به معرفی دوره شش جلدی خودآموز زبان فارسی برای عرب‌زبانان (التعلم الذاتی للغة الفارسیه)، معرفی سه جلد از دوره شش جلدی کتاب‌های آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان که بازنگری و چاپ مجدد شده؛ همچنین معرفی دو حلقه فیلم کمک‌آموزشی زبان فارسی برای مقطع مقدماتی پرداخت.

وی همچنین از اقدام مفید و موثر بنیاد سعدی در راه‌اندازی وبگاه اختصاصی معرفی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان، خبر داد و افزود: این پیشنهاد از طرف نمایندة جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در دومین گردهمایی بنیاد سعدی مطرح شده بود.

 با راه‌اندازی وبگاه جدید به نشانی http/sflc.ir/motavalli.php  ، مؤسسات ضمن معرفی خود می‌توانند از فعالیت‌های دیگر موسسات فعال نیز مطلع شوند.

در جلسه اختتامیه، جناب آقای دکتر حداد عادل به فعالیت‌های ویژه، ارزشمند و پیشتازانه دو نهاد حوزوی جامعه‌المصطفی و جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در جذب زبان‌آموزان، گسترش زبان فارسی و تولید محتوا به عنوان دو نهاد فعال و پیشگام اشاره و قدردانی کرد.

 

 

گزارش تصویری همایش پذیرفته شدگان سطح ۲ تمام وقت خوابگاهی جامعه الزهرا(س)

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی(نیمسال اول و دوم) جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) صبح امروز در تالار بیداری اسلامی برگزار شد.

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت خوابگاهی(نیمسال اول و دوم) جامعه الزهرا(سلام‌الله علیها) به روایت تصویر

همایش پذیرفته‌شدگان سطح۲ تمام‌وقت روزانه و نیمه‌وقت صبح و عصر جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت روزانه و نیمه‌وقت صبح و عصر (نیمسال اول) روز سه شنبه -۱۴ شهریورماه- در تالار بیداری اسلامی برگزار می شود.

همایش پذیرفته‌شدگان سطح ۲ تمام‌وقت روزانه و نیمه‌وقت صبح و عصر (نیمسال اول) روز سه شنبه -۱۴ شهریورماه- در تالار بیداری اسلامی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، همایش کلیه پذیرفته شدگان سال تحصیلی ۹۷-۹۶ جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به مدت سه روز در روزهای یکشنبه، سه شنبه  و چهارشنبه (۱۲، ۱۴ و ۱۵ شهریورماه) در تالار بیداری اسلامی برگزار می‌شود.

تکمیل پرونده‌های پذیرشی، بازدید از جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) و آشنایی با بخش‌ها و مدارس آموزشی از جمله برنامه‌هایی است که علاوه بر شرکت در همایش برای طلاب جدیدالورود در نظر گرفته شده است.

 طلاب برای دریافت اطلاعات تکمیلی می توانند به دفترچه راهنمای ثبت نام مراجعه کنند.

کامل‌ترین وجه عبادت در وجود حضرت زهرا(س) متجلی شده است

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه کامل‌ترین وجه عبادت در وجود حضرت زهرا(س) متجلی شده است، گفت: ما باید از دریای معرفت و محبت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) بهره مند شویم.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه کامل‌ترین وجه عبادت در وجود حضرت زهرا(س) متجلی شده است، گفت: ما باید از دریای معرفت و محبت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) بهره مند شویم.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) روز دوشنبه با حضور اساتید و کارمندان مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در سالن این مرکز برگزار شد.

در این مراسم، سرکار خانم «زهرا هاشمی‌زاده» عنوان کرد: حقیقت حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) در عالم بالا سیر می‌کند و اگر به این وجود نورانی متصل شویم، ما هم حقیقت پیدا می‌کنیم.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به اینکه غیر اهل ایمان نمی‌توانند حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) را دوست داشته باشند، افزود: ما باید بکوشیم تا وجود مبارک حضرت زهرای مرضیه(سلام‌الله‌علیها) را بشناسیم و از دریای معرفت و محبت حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) بهره‌مند شویم.

در ادامه این مراسم، سرکار خانم هاشمی زاده به ذکر مصائب حضرت زهرای مرضیه(سلام‌الله‌علیها) پرداخت و عاشقان و عزاداران آن حضرت در سوگ شهادت این بانوی معظم گریستند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news

برگزاری مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در مدرسه علمیه تمام‌وقت جامعه‌الزهرا(س)

مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) با حضور طلاب مدرسه علمیه تمام وقت خوابگاهی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) با حضور طلاب مدرسه علمیه تمام وقت خوابگاهی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) روز دوشنبه با حضور فعال طلاب مدرسه تمام وقت خوابگاهی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

در این مراسم، طلاب مدرسه با روضه‌خوانی و سینه‌زنی برای مصائب حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و مظلومیت امام علی (علیه‌السلام) به عزاداری پرداختند.

طلاب مدرسه تمام وقت خوابگاهی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، یادمانی به یاد کوچه‌های مدینه در این مدرسه ایجاد کردند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news

با سخنرانی بانو مجتهده گل‌گیری؛ درس اخلاق جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود

درس اخلاق جامعه‌الزهرا(س) با حضور اساتید و طلاب مراکز و مدارس علمیه و سخنرانی بانو مجتهده گل‌گیری برگزار می‌شود.

درس اخلاق جامعه‌الزهرا(س) با حضور اساتید و طلاب مراکز و مدارس علمیه و سخنرانی بانو مجتهده گل‌گیری برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جلسه درس اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با حضور اساتید و طلاب مدارس علمیه تمام‌وقت، نیمه‌وقت صبح و مدرسه علمیه غیرایرانی، مراکز تخصصی و مرکز بین المللی زبان فارسی به صورت مشترک برگزار می‌شود.

در این جلسه، بانو مجتهده «گل گیری» استاد درس خارج حوزه علمیه خواهران درباره «سیره تربیتی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)» سخنرانی می‌کنند.

در ابتدای مراسم نیز حجت الاسلام و المسلمین «رحمتی» به مناسبت شهادت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و ایام فاطمیه به مدیحه‌سرایی می‌پردازد.

این جلسه طبق روال هفته های گذشته، روز یکشنبه، ۲۹ بهمن ماه ساعت ۱۰ تا ۱۱ در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news

همایش «حاملان عرش» در جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد

همایش حاملان عرش با حضور حافظان قرآن کریم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

همایش حاملان عرش با حضور حافظان قرآن کریم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، همایش بزرگ «حاملان عرش» روز پنجشنبه با حضور حافظان قرآن کریم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تالار بیداری اسلامی برگزار شد.

در این همایش که با تلاوت قرآن کریم توسط «محمدسعید علم خواه» قاری نوجوان بین المللی و گروه همخوانی بلد از دارالقرآن امام خمینی(ره) آغاز شد، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی» مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمهدی میرباقری» خطیب و استاد حوزه علمیه قم و سرکار خانم «طباطبایی» مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به سخنرانی پرداختند.

 

قرآن کریم می‌تواند محور وحدت ما و جهان اسلام باشد

حجت الاسلام و المسلمین مدنی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در این همایش اظهار امیدواری کرد که همه فعالیت‌های جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به ویژه فعالیت‌های قرآنی باید به برکت نام مبارک این مجموعه رو به رشد باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به عظمت قرآن کریم، گفت: ما چهار مرجعیت برای قرآن کریم قائل هستیم که شامل مرجعیت علمی، مرجعیت عملی، مرجعیت ذکری و مرجعیت سیاسی اجتماعی است.

وی تأکید کرد: اگر روزی فقه، اصول، حدیث، تفسیر، اقتصاد، سیاست، تعلیم، تربیت، اخلاق و همه علوم ما معطوف به قرآن کریم شد، آن روز می‌توانیم بگوییم که مرجعیت علمی قرآن کریم را پذیرفتیم.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به مرجعیت سیاسی اجتماعی قرآن کریم اشاره کرد و اظهار داشت:  ما امروز ادعای پیام جهانی برای همه دنیا داریم و  اگر بخواهیم در دنیای اسلامی حرفی برای سخن گفتن داشته باشیم با توجه به اختلافات مبنایی که با آنان داریم تنها می‌توانیم از قرآن کریم استفاده کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کرد: کتاب قرآن کریم، حبل الله ممدود است که می‌تواند محور وحدت ما و جهان اسلام باشد و اگر در این جهت ضعف داشته باشیم، در ارتباطات سیاسی خود با دنیای اسلام ضعف خواهیم داشت.

 

ائمه اطهار(ع) حامل اسرار قرآن  کریم هستند/علوم قرآنی را باید از امامان معصوم(ع) دریافت کنیم

حجت الاسلام و المسلمین «سیدمهدی میرباقری» رئیس فرهنگستان علوم اسلامی از دیگر سخنرانان این همایش بود که به فضیلت قرآن کریم اشاره کرد و افزود: تلاوت قرآن کریم به ویژه اگر آداب ظاهری و باطنی رعایت شود، فضیلت دارد که مهم ترین آداب  تلاوت قرآن کریم، خشوع و تواضع در مقابل قرآن است.

وی عنوان کرد: فهم معارف قرآن کریم، مقدمه سیر با قرآن کریم است، ما باید با بهره گیری از قرآن کریم در این کتاب آسمانی سیر کنیم تا به سرچشمه قرآن کریم که حقیقت توحید است، برسیم.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان اینکه قرآن کریم کتابی است که برای شفاعت انسان ها نازل شده،  گفت: حقایق قرآن کریم نزد پیامبر و امام است و ایشان حقایق قرآن کریم را به مردم می رسانند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه تلاوت و حفظ با قرآن کریم بستر و زمینه انس و بهره مندی از این کتاب آسمانی است، بیان داشت: اینها مقدمه سیر با قرآن کریم هستند و سیر با قرآن وقتی حاصل می شود که از علم امام حاصل شود.

 

حضور ۵۰۰ حافظ قرآن کریم در جامعه‌الزهرا(س)/حافظان قرآن کریم مسئولیت و رسالت سنگینی به دوش دارند

سرکار خانم طباطبایی مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) نیز در این همایش به بیان اهمیت حفظ و عمل به قرآن کریم پرداخت و گفت: جایگاه حافظان قرآن کریم در بهشت به دلیل انسی که با قرآن کریم و ممارستی که در حفظ قرآن مجید دارند، جایگاه ویژه‌ای است.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: از میان طلاب حضوری و غیرحضوری جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حدود ۵۰۰ حافظ قرآن کریم حضور دارند که از این تعداد، ۱۵۰ نفر حافظ کل قرآن کریم هستند.

طباطبایی تصریح کرد: حافظان قرآن کریم به همان اندازه که در برابر خداوند جایگاه ویژه ای دارند، به همان میزان، مسئولیت و رسالت آنان سنگین تر است.

 

تجلیل از حافظان برگزیده جامعه‌الزهرا(س)

تجلیل از حافظان برگزیده جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از دیگر برنامه های این همایش بود که سه استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، خانم‌ها «فاطمه حسینی نیا»، «سمیه غلامی» و «مریم صدیقی کامل» به پاس همکاری که با اداره قرآن و حدیث این مجموعه داشتند، تجلیل شدند.

همچنین خانم‌ها «أسرا کربلایی» و «نفیسه فاضل زاده» از طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که نفرات برگزیده سلسله مسابقات تثبیت سال ۱۳۹۵ و رتبه های برتر مسابقات حفظ جامعه المصطفی العالمیه بود، مورد تجلیل قرار گرفتند.

در این همایش یک روزه، دو کارگاه تخصصی حفظ با حضور استاد «مهدی فروغی» و استاد «سیدمحمد مهدی طباطبایی» قاریان و حافظان بین المللی قرآن کریم در نوبت عصر برگزار شد.

 

در پایان مراسم، حاج مهدی سلحشور، مداح اهل بیت(علیهم السلام) به مناسبت ایام فاطمیه به مدیحه سرایی پرداخت.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news

ائمه اطهار(ع) حامل اسرار قرآن کریم هستند

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان اینکه ائمه اطهار(ع) حامل اسرار قرآن کریم هستند، گفت: تلاوت و حفظ قرآن کریم بستر و زمینه انس و بهره مندی از این کتاب آسمانی است.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان اینکه ائمه اطهار(ع) حامل اسرار قرآن  کریم هستند، گفت: تلاوت و حفظ قرآن کریم بستر و زمینه انس و بهره مندی از این کتاب آسمانی است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمهدی میرباقری» روز پنجشنبه در همایش بزرگ «حاملان عرش» که با حضور حافظان قرآن کریم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: امام علی بیانات لطیف و عمیق و دقیق در باب قرآن کریم و نحوه استفاده از این کتاب آسمانی بیان فرمودند، از جمله ایشان در خطبه ۱۷۶ نهج البلاغه فرمودند: «وَ مَا جَالَسَ هَذَا الْقُرْآنَ أَحَدٌ إِلَّا قَامَ عَنْهُ بِزِيَادَةٍ أَوْ نُقْصَانٍ، زِيَادَةٍ فِي هُدًى أَوْ نُقْصَانٍ مِنْ عَمًى؛ هر كس با قرآن همنشينى كند، چون برخيزد، چيزى بر او افزوده شده و چيزى از او كاسته گشته. به هدايتش افزوده شده و از كوردليش كاسته گشته».

 

قرآن کریم چراغ هدایت الهی است

استاد حوزه علمیه اظهار داشت: قرآن کریم از عوالم بالا تنزل پیدا کرده و واسطه تنزل هم شخص پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هستند و اگر ایشان نبودند، حقایق قرآن کریم همیشه پشت پرده می ماند.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان اینکه قرآن کریم چراغ هدایت الهی است، تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم می فرماید: ما هر یک از بندگان را که بخواهیم هدایت می کنیم و اگر بنده ای بخواهد به مقام معرفت و توحید راه یابد، با نور این کتاب هدایت می شود.

وی  با بیان اینکه سرچشمه این نور و کتاب آسمانی به دست حضرت است، تأکید کرد: کتاب قرآن کریم مبدأ خیر است، هر نوع انس با قرآن کریم ثمربخش است و همه مهتدین در پرتو نور این کتاب به مقصد می رسند.

 

تلاوت قرآن کریم مایه خیر و برکت است

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه تلاوت قرآن کریم مایه خیر و برکت است، افزود: در روایات آمده در هر حرف قرآن کریم که انسان تلاوت می کند ۱۰ تا صد حسنه به او می دهند، همچنین در هر هر حرف از قرآن که در نمازخوانده شود ۷۰۰ حسنه داده می شود.

حجت‎الاسلام والمسلمین میرباقری افزود: تلاوت قرآن کریم به ویژه اگر آداب ظاهری و باطنی رعایت شود، فضیلت دارد که مهم ترین آداب  تلاوت قرآن کریم، خشوع و تواضع در مقابل قرآن است.

وی بیان داشت: ائمه معصومین(علیهم‌السلام) در روایات حروف قرآن کریم را معنا کردند که نشان می دهد تک تک حروف معنا دارد؛ اگر یک حرف قرآن به انسان عطا شود، بابی به سوی خدا و توحید است.

 

فهم معارف قرآن کریم، مقدمه سیر با قرآن کریم است

استاد حوزه علمیه با اشاره به فضیلت فهم معارف قرآن کریم، عنوان کرد: فهم معارف قرآن کریم، مقدمه سیر با قرآن کریم است، ما باید با بهره گیری از قرآن کریم در این کتاب آسمانی سیر کنیم تا به سرچشمه قرآن کریم که حقیقت توحید است، برسیم.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری ادامه داد: قرآن کریم کتابی است که برای شفاعت انسان ها نازل شده و کتاب زنده ای است که در دنیا و آخرت شفیع است.

وی اظهار داشت: ما به اندازه سیر و فهم قرآن مجید به درجات می رسیم، به طوریکه در روایت آمده درجات بهشت به اندازه آیات قرآن کریم است.

 

حقایق قرآن کریم نزد پیامبر و امام است/ ائمه اطهار(علیهم‌السلام) حامل اسرار قرآن  کریم هستند

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه فرصت دنیا فرصت رسیدن به حقایق قرآن و سیر با قرآن کریم است، گفت:  حقایق قرآن کریم نزد پیامبر و امام است؛ امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند که کلمه روح پس از پیامبر نزد ما است و این روح همه اسرار قرآن کریم را با خود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با اشاره به آية ۵۱ سورة مبارکه شوري «ما كانَ لِبَشَرٍ أَنْ يُكَلِّمَهُ اللّهُ إِلاّ وَحْيًا أَوْ مِنْ وَراءِ حِجابٍ أَوْ يُرْسِلَ رَسُولاً فَيُوحِيَ بِإِذْنِهِ ما يَشاءُ إِنَّهُ عَلِيُّ حَكيمٌ» افزود: تکلم خداوند با بشر به سه قسم است: یا به وسیله وحی، یا از پس پرده و حجاب، و یا به وسیله ارسال رسول که به اذن خود هر چه بخواهد به آن رسول وحی می کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ائمه اطهار(علیهم‌السلام) بر اساس معارف قرآن  کریم حامل همه اسرار این کتاب آسمانی هستند، اظهار داشت: ائمه معصومین(علیهم‌السلام) می فرمودند که منظور از « مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْكِتاب» ما امامان هستیم.

 

علوم قرآنی را باید از امامان معصوم(علیهم‌السلام) دریافت کنیم

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی تصریح کرد: امام واسط است و حقایق قرآن کریم را به مردم می رساند، زیرا ساحت قرآن ساحتی نیست که کسی بتواند به آن دست یابد؛ ائمه نیز با استناد به کتاب این مفهوم را به مردم منتقل می کردند.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان اینکه هدایت های قرآن نزد امام است، عنوان کرد: اگر بخواهیم از قرآن بهره مند شویم و با قرآن سیر کنیم باید علوم قرآنی را از امامان معصوم(علیهم‌السلام) دریافت کنیم؛ نمی شود قرآن را بدون امام فهمید، زیرا علم کتاب نزد ائمه است.

 

تلاوت و حفظ قرآن کریم بستر و زمینه انس و بهره مندی از این کتاب آسمانی است

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه تلاوت و حفظ قرآن کریم بستر و زمینه انس و بهره مندی از این کتاب آسمانی است، بیان داشت: اینها مقدمه سیر با قرآن کریم هستند و سیر با قرآن وقتی حاصل می شود که از علم امام حاصل شود.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری در ادامه به ماجرای دیدار عنوان بصری با امام صادق(علیه‌السلام) اشاره کرد و افزود: عبودیت سه رکن دارد، اول اینکه انسان احساس مالکیت نداشته باشد و علم را از خود نداند، بلکه علم را امانت الهی بداند، در این صورت انفاق علم برای او آسان می شود.

وی اضافه کرد: دومین رکن عبودیت این است که بنده با خود تدبیر نکند و امور خود را به خداوند تفوی کند، در این صورت سختی های راه برای او آسان می شود، همچنین سومین رکن این است که تمام اشتغال فرد به تکلیف و امر و نهی خداوند باشد و پس از فراغت از بار مالکیت و خودتدبیری به بندگی در فضای آزاد بپردازد.

 

استفاده از قرآن کریم منوط به اتصال با امام است

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در ادامه با بیان اینکه علم چراغ هدایت است، گفت: اگر کسی بخواهد علم را خرج خود کند، آن علم بی فایده است، زیرا علم را به کسی که به دنبال اثبات نفس است نمی دهند، اثبات خود یعنی هر کسی فرعونیت خود را می خواهد اثبات کند که این نشان از برتری جویی است.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری ادامه داد: علم حقیقی را به کسی می دهند که عبد شود، اگر انسان طالب بندگی باشد، علم به او عنایت می شود و می تواند از اسرار و معارف کتاب آسمانی قرآن کریم که نزد امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) است، بهره مند شود.

وی در پایان با بیان اینکه استفاده از قرآن کریم منوط به اتصال با امام است، تصریح کرد: انسان به اندازه ای که با امام همراه باشد، از قرآن کریم بهره مند می شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news

حافظان برگزیده جامعه‎الزهرا(س) تجلیل شدند

سه نفر از اساتید و دو طلبه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان حافظان برگزیده در همایش «حاملان عرش» تجلیل شدند.

سه نفر از اساتید و دو طلبه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان حافظان برگزیده در همایش «حاملان عرش» تجلیل شدند.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، همایش «حاملان عرش» روز پنجشنبه با حضور حافظان قرآن کریم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تالار بیداری اسلامی برگزار شد.

در این همایش، سه استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، خانم‌ها «فاطمه حسینی نیا»، «سمیه غلامی» و «مریم صدیقی کامل» به پاس همکاری که با اداره قرآن و حدیث این مجموعه داشتند، تجلیل شدند.

همچنین خانم‌ها «أسرا کربلایی» و «نفیسه فاضل زاده» از طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که نفرات برگزیده سلسله مسابقات تثبیت سال ۱۳۹۵ و رتبه های برتر مسابقات حفظ جامعه المصطفی العالمیه بود، مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news

حضور ۵۰۰ حافظ قرآن کریم در جامعه‌الزهرا(س)

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: از میان طلاب حضوری و غیرحضوری جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حدود ۵۰۰ حافظ قرآن کریم حضور دارند که از این تعداد، ۱۵۰ نفر حافظ کل قرآن کریم هستند.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: از میان طلاب حضوری و غیرحضوری جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حدود ۵۰۰ حافظ قرآن کریم حضور دارند که از این تعداد، ۱۵۰ نفر حافظ کل قرآن کریم هستند.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «طیبه سادات طباطبایی» روز پنجشنبه در همایش بزرگ «حاملان عرش» که با حضور حافظان قرآن کریم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: حضور حافظان قرآن کریم در این جمع صمیمی و نورانی را ارج می‌نهیم.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرمایند: «إنَّ اَكْرَمَ العِبادِ إلَي اللهِ بَعْدَ الاَنبياءِ العُلَماءُ ثُمّ حَمَلَةُ القُرآن؛ گرامی ترین مردم در نزد پروردگار بعد از انبیا علما هستند و بعد از علما گرامی ترین افراد در نزد پروردگار حملان قرآن کریم هستند».

 

جایگاه حافظان قرآن کریم در این دنیا شایسته و اجر آنان محفوظ است

طباطبایی تصریح کرد: حافظان قرآن کریم که این کتاب آسمانی را در سینه‌های خود حمل می‌کنند، هم در دنیا و هم در آخرت جایگاه ویژه ای دارند؛ پس خوشا به سعادت شما که در این مسیر قدم برداشته اید.

وی با بیان اینکه جایگاه حافظان قرآن کریم در این دنیا شایسته و اجر آنان محفوظ است، افزود: پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) درباره جایگاه حافظان قرآن کریم در آخرت می‌فرمایند: «تعدد درجات بهشت به تعداد تعدد آیاتی است که افراد می‌خوانند».

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) ادامه داد: در قیامت خطاب می‌شود که یک آیه بخوانید و جایگاه و درجه خود را ترقی دهید.

 

حافظان قرآن کریم می‌توانند شفیع دیگران باشند

طباطبایی با بیان اینکه حافظان قرآن کریم می‌توانند شفیع دیگران باشند، گفت: جایگاه حافظان قرآن کریم در بهشت به دلیل انسی که با قرآن کریم و ممارستی که در حفظ قرآن مجید دارند، جایگاه ویژه‌ای است.

وی با تصریح بر اینکه قرآن کریم هدایت و نور است، تصریح کرد: قطعا حفظ قرآن کریم بر روح و روان انسان اثر می‌گذارد و در زندگی شما تأثیر معنوی و شایسته‌ای خواهد گذاشت.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشت: امام علی(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «هیچ کس با قرآن کریم همنشین نیست مگر این که وقتی از قرآن کریم جدا می‌شود، دو امر برای او ایجاد می‌شود: یا افزایش هدایت را دارد یا کاهش گمراهی» یعنی در هر دوحالت سود برده است.

 

حضور ۵۰۰ حافظ قرآن کریم و ۱۵۰ حافظ کل قرآن کریم در جامعه‌الزهرا(س)

طباطبایی به برکات برگزاری همایش حاملان عرش در مجموعه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره کرد و گفت: در این همایش، حافظان قرآن کریم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شناسایی شدند و باعث شد تا برنامه ریزی دقیق برای حمایت جدی از حافظان داشته باشیم.

وی افزود: از میان طلاب حضوری و غیرحضوری جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حدود ۵۰۰ حافظ قرآن کریم حضور دارند که از این تعداد، ۱۵۰ نفر حافظ کل قرآن کریم هستند.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به فعالیت‌های اداره قرآن و حدیث این مجموعه علمی حوزوی، اظهار داشت: این اداره، دوره هایی برای حافظان قرآن کریم برنامه ریزی کرده که دوره‌های تثبیت برای ادامه حفظ قرآن کریم برگزار می‌شود و حافظان قرآن کریم می‌توانند در این دوره‌های شرکت کنند.

 

حافظان قرآن کریم مسئولیت و رسالت سنگینی به دوش دارند

طباطبایی با بیان اینکه جایگاه حافظان قرآن کریم در دنیا و آخرت، جایگاه ویژه و بالایی است، گفت: حافظان قرآن کریم به همان اندازه که در برابر خداوند جایگاه ویژه ای دارند، به همان میزان، مسئولیت و رسالت آنان سنگین تر است.

وی تأکید کرد: امام صادق(علیه‌السلام) در حدیثی می‌فرمایند: «اَلْحافِظُ للْقرْآنِ الْعامِلُ بِه مَعَ السَّفَرةِ الْكِرامِ الْبَرَرَةِ؛ حافظ قرآن كه بدان عمل كند، در آخرت رفيق و همراه فرشتگان و سفيران الهي خواهد بود».

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) عنوان کرد: حافظان قرآن کریم حامل وحی الهی هستند و این وحی الهی را باید تبیین کنند، بنابراین ابتدا باید خود عامل به قرآن کریم باشند.

طباطبایی با بیان اینکه حافظان قرآن کریم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) حمایت معنوی می‌شوند، اظهار امیدواری کرند که با همراهی و همفکری حافظان و استفاده از نظرات و پیشنهادات آنان، زمینه پیشرفت آنان فراهم شود.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(س) در پیام رسان سروش شوید: http://sapp.ir/jz_news

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تلگرام شوید: https://t.me/jz_news

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر