فرم جستجو

معاونت فرهنگی تربیتی

اخبار فرهنگی

فعالیت معاونت تربیتی فرهنگی جامعه الزهرا(س) در شبکه های پیام رسان اجتماعی

معاون تربیتی فرهنگی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از راه اندازی کانال تلگرام ویژه این معاونت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل  «معصومه ظهیری» با اعلام این خبر عنوان کرد: معاونت تربیتی فرهنگی در راستای بهره مندی از شیوه های نوین اطلاع رسانی برنامه های فرهنگی – تربیتی، اقدام به راه اندازی این کانال تلگرامی کرده است.

معاون تربیتی فرهنگی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تصریح کرد: اخبار برگزاری همایش ها، نشست ها، مسابقات  و کلاس های آموزشی مهارتی  برای خواهران طلبه  غیرحضوری، حضوری و بین الملل و همچنین دسترسی آسان به آخرین اخبار و اطلاعات  با رویکرد اشاعه فرهنگ اسلام ناب، از این طریق اطلاع رسانی خواهند شد.

وی اظهار داشت: علاقه مندان برای عضويت، مي توانند به نشاني اينترنتی:  http://t.me/jz۲۵۹۱ مراجعه فرمایند.

دوره تربیت مشاور ویژه طلاب سطح سه تعلیم و تربیت برگزار می شود

معاون تربیتی فرهنگی جامعه الزهرا (سلام الله علیها) از پایان یافتن ارزیابی مقدماتی دوره تربیت مشاور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، عنوان کرد: این دوره با هدف تربیت طلاب مشاور و آشنایی با مهارت های مشاوره و راهنمایی، ویژه طلاب سطح ۳ رشته تعلیم و تربیت، برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی تربیتی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) اظهار داشت: پس از پایان یافتن مهلت ثبت نام دوره تربیت مشاور، آزمون ورود به دوره برگزار و طی روزهای گذشته مصاحبه تخصصی ازشرکت کنندگان انجام شد.

وی با اشاره به اینکه پایان فروردین ماه نتایج پذیرفتگان این ارزیابی ها اعلام می شود، یادآور شد: اعلام نتایج با بررسی پرونده ثبت نامی طلاب، انجام می شود.

خانم ظهیری برگزاری کارگاه های تخصصی در زمینه کودک و نوجوان، خانواده و ازدواج را از برنامه های این دوره برشمرد و افزود: دوره تربیت مشاور با همکاری مرکز مشاوره جامعه الزهرا(سلام الله علیها) برگزار می شود.

مرحله پنجم دوره غیرحضوری حدیث خوانی اصول کافی برگزار می شود

معاون تربیتی فرهنگی از آغاز مرحله پنجم دوره مطالعاتی غیر حضوری حدیث خوانی اصول کافی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، عنوان کرد: سلسله مسابقات حدیث خوانی غیر حضوری «اصول کافی» با هدف غربت زدایی از منابع معتبر حدیثی از شهریورماه سال جاری به همت اداره قرآن و حدیث این معاونت آغاز شد.

معاون تربیتی فرهنگی جامعه الزهرا(سلام الله علیها) اظهار داشت: تا کنون چهار مرحله از این مسابقات با ارائه سوالاتی از «کتاب العشره»، «باب فضل القرآن»، «کتاب الدعاء» و «کتاب العلم» از کتاب شریف اصول کافی با شرکت طلاب، اساتید و کارکنان جامعه الزهرا(سلام الله علیها) و همچنین طلاب مدارس علمیه خواهران استان قم و برخی مدارس کاشان و اصفهان برگزارشده است.

وی ادامه داد: سوالات مرحله پنجم از محتوای قسمت اول «باب ایمان و کفر» جلد سوم اصول کافی استخراج شده و  امکان پیوستن خواهرانی که موفق به شرکت درمراحل قبلی این مسابقات نشده اند به شرط ارائه پاسخ نامه مراحل اول تا پنجم تا تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۶ فراهم شده است.

ظهیری گفت: طلاب برای ثبت نام و دریافت پرسشنامه به سرای ثقلین مستقر در ورودی ساختمان شهید بهشتی رحمت الله علیه یا پایگاه اینترنتی جامعه الزهرا سلام الله علیها به نشانی www.jz.ac.ir مراجعه کنند.

تلفن تماس برای کسب اطلاعات بیشتر:  ۳۲۱۱۲۳۵۵

 

 

جهت دریافت پرسش های مرحله اول اصول کافی این پیوند را فعال کنید.
 
جهت دریافت پرسش های مرحله دوم اصول کافی این پیوند را فعال کنید.
 
جهت دریافت پرسش های مرحله سوم اصول کافی این پیوند را فعال کنید.
 
جهت دریافت پرسش های مرحله چهارم اصول کافی این پیوند را فعال کنید.
 
 جهت دریافت  پرسش های مرحله پنجم اصول کافی این پیوند را فعال کنید. 
 
 

پنجمین برنامه «رسم پروانگی» ویژه طلاب خوابگاهی برگزار شد

معاونت تربیتی ‌فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری پنجمین برنامه رسم پروانگی ویژه طلاب خوابگاهی خبر داد.

به گزارش دفتر روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ما، عنوان کرد: پنجمین برنامه رسم پروانگی شب گذشته ۲۱ اسفند ماه با موضوع «مدیریت زمان و بررسی موانع و چالش های استفاده از فرصت های بهینه» برگزار شد.

وی اظهار داشت: در این برنامه ۵۳۰ طلبه ایرانی و بین‌الملل حضور داشتند که در ۲۵ حلقه و با حضور ۲۵ استاد برجسته جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) به بررسی این موضوع پرداختند.

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) با بیان این که برگزاری برنامه «رسم پروانگی» با رویکرد تربیتی و به صورت حلقه‌های تهذیب است، یادآور شد: برنامه «رسم پروانگی» شنبه‌های هر هفته، ساعت ۱۹ الی ۲۰ در خوابگاه برگزار می‌شود و در پایان هر جلسه، برنامه پرسش و پاسخ به مدت ۱۰الی ۱۵ دقیقه صورت می‌پذیرد.

غرس نهال به مناسبت هفته درختکاری در جامعه‌الزهرا(س)

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از غرس ۲۰ اصله نهال انار توسط بانوان طلبه در هفته درختکاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ما، عنوان کرد: به مناسبت هفته درختکاری (۱۵ الی ۲۲ اسفندماه) تعداد ۲۰ اصله نهال انار توسط طلاب ایرانی و غیرایرانی در باغ جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به همت اداره کل فرهنگی غرس شد.

وی بیان داشت: به فرموده مقام معظم رهبری (حفظه الله)، درختکاری تجلیل از منطق نگاهبانی از منابع طبیعی و فضای سبز است و اگر قضیه احترام به گیاه و فضای سبز جدی گرفته نشود، کشور در آینده دچار بحران خواهد شد.

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه تصریح کرد: درخت از زیباترین مظاهر خلقت وجلوه‌ای از تجلّیات آفرینش الهی است که با نگاهی به آموزه‌های دینی و سیره عملی بزرگان دینی می‌توان به اهمیت و جایگاه ویژه این نعمت بزرگ پی برد.

ظهیری تأکید کرد:  طلاب باید در زمینه ترویج امر درختکاری سهیم بوده و در فرهنگ‌سازی نسبت به این امر مهم اهتمام ورزند.

 

مسابقه کتابخوانی «محبوبه خدا» برگزار می‌شود

معاون تربیتی ‌فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: در آستانه ولادت حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها)، مسابقه کتابخوانی «محبوبه خدا» ویژه طلاب عصر برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، سرکار خانم  «معصومه ظهیری» روز دوشنبه  در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، عنوان کرد: مسابقه کتابخوانی «محبوبه خدا» در آستانه ولادت پربرکت کوثر آفرینش، حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) جهت ترویج و فرهنگ‌سازی معارف والای فاطمی ویژه طلاب بخش عصر برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: این مسابقه برگرفته از کتاب سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) نوشته حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «محمدرضا جباری» انتشارات نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها است.

معاون تربیتی ‌فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه تا ۲۰ اسفندماه فرصت دارند تا جهت ثبت نام در مسابقه و دریافت کتاب به مدرسه نیمه‌وقت چهار مراجعه کنند.

ظهیری با بیان این که مسابقه «محبوبه خدا» به صورت غیرحضوری برگزار می شود، تصریح کرد: شرکت کنندگان می‌توانند پاسخنامه سوالات را تا ۲۸ اسفندماه به مدرسه نیمه‌وقت چهار تحویل دهند.

گزارش تصویری از روز سومِ «میهمانی شهیدان»

۲۰۰ نفر از دانش پژوهان جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در سومین روز سفر خود به مناطق عملیاتی جنوب کشور، حماسه ماندگار شهید علم الهدی، شهید خرازی و شهدای لب تشنه عملیات رمضان را گرامی داشتند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، کاروان راهیان نور جامعه الزهرا(س) شب گذشته در پادگان شهید حبیب اللهی به سوگواری در عزای مادر شهیدان، حضرت صدیقه کبری(سلام الله علیها) پرداختند و امروز، پنج شنبه ۱۲ اسفندماه، از یادمان های شهدای هویزه، طلاییه و یادمان شهدای عملیات رمضان بازدید کردند.

۲۰۰ نفر از دانش پژوهان جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در سومین روز سفر خود به مناطق عملیاتی جنوب کشور، حماسه ماندگار شهید علم الهدی، شهید خرازی و شهدای لب تشنه عملیات رمضان را گرامی داشتند.

 

 

نوزدهمین محفل هیئت خادمان قرآن و ولایت برگزار شد

مراسم خطبه‌خوانی فدکیه حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) در نوزدهمین محفل هیئت خادمان قرآن و ولایت به همت اداره قرآن و حدیث جامعه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۱ اسفند، در حسینیه امام خمینی(ره)، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، مراسم خطبه‌خوانی فدکیه حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) در نوزدهمین محفل هیئت خادمان قرآن و ولایت به همت اداره قرآن و حدیث جامعه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۱ اسفند، در حسینیه امام خمینی(ره)، برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «سید حسین مؤمنی» در این مراسم با اشاره به روایتی به نقل از پیامبر اکرم(صلی‌الله و علیه و آله) از اصول کافی،اظهار داشت: حضرت محمد(صلی‌الله و علیه و آله) می‌فرمایند«اگر خداوند اراده‌اش به هلاکت فردی تعلق بگیرد اول حیا را از او می‌گیرد و بعد اهل خیانت می‌شود و سپس توفیق امانت‌داری از او گرفته می‌شود و بعدازاین مراحل از مدار ادب خارج می‌شود و سپس رغبه ی ایمان از این فرد گرفته می‌شود و در مرحله‌ی آخر شیطان ملعون می‌شود.»

این خطیب توانا در ارتباط با تعلق گرفتن اراده‌ی الهی به هلاک کردن انسان تصریح کرد: این مسئله منافاتی با رحمانیت و رحیمیت الهی ندارد و افرادی که کور وارد صحرای محشر می‌شوند طبق بیان خداوند به علت بی‌توجهی به نشانه‌های الهی است که زمینه‌ی هلاکت آنها فراهم می‌ شود.

وی در ادامه گفت: خیانت به معنی انجام عمل و گفتن سخنی، برخلاف چیزی است که قبلاً متعهد شده اند.

استاد مومنی، افزود: بعد از رحلت رسول اکرم(صلی‌الله و علیه و آله) اتفاقاتی افتاد که بر اساس آن می‌توان اذعان نمود که این اتفاقات باعث شدند که امانت‌داری از آن مردم سلب شود.

حجت الاسلام و المسلمین مومنی در ادامه خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) ۲ بار در وصیتشان به حضرت علی(علیه‌السلام) تأکید کرده بودند که مرا نیمه‌شب دفن کن، نیمه‌شب تشییع کن و فقط ۶ مرد و ۳ زن و فرزندانم در تشییع من حضورداشته باشند.

وی افزود: این تأکید حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) که به‌عنوان دغدغه بیان کرده بودند، معلول علتی است که باید بدان توجه داشت.

استاد مؤمنی بابیان وقایع تأمل برانگیزی که  در زمان پیامبر(صلی‌الله و علیه و آله) روی داد، خاطرنشان کرد: اولین آنها زمانی بود که در لحظات آخر حیات پیامبر(صلی‌الله و علیه و آله) همه دور بستر ایشان نشسته بودند و حضرت تقاضای قلم و دوات کردند تا طبق بیان خودشان آنچه را که برای زندگی بشر مفید است بنویسند ولی گفته شد: حسبنا کتاب الله.

این خطیب دینی جدا کردن خلافت و امامت از هم را یکی دیگر از این وقایع خواند و اذعان داشت این موضوع موجب شد کسی که خدا به او عزت داده بود کنار گذاشته شود.

همچنین در پایان این مراسم با اشاره به مضامین والای خطبه فدکیه، جنبه های مختلف ولایت مداری در سیره عملی حضرت زهرا(سلام الله علیها) تبیین شد.

 

 

شهدای شرهانی، اولین میزبان کاروان راهیان نور جامعه الزهرا(س) بودند

شهدای شرهانی، میزبان آغازین روز بازدید کاروان «میهمانی شهیدان» از مناطق عملیاتی جنوب کشور بودند

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، کاروان «میهمانی شهیدان» شب گذشته را در اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید زین الدین گذراند. دانش پژوهان جامعه الزهرا(س)، در قالب یک کاروان ۲۰۰ نفره، ظهر روز سه شنبه، دهم اسفندماه برای بازدید از مناطق عملیاتی دفاع مقدس، راهی جنوب کشور شدند.

شهدای شرهانی، میزبان آغازین روز بازدید کاروان «میهمانی شهیدان» از این مناطق بودند؛ «شرهانی نام پاسگاه مرزي است كه تقريباً در ۱۰۰كيلومتري غرب انديمشك واقع شده است، پاسگاهی که خاک آن در دو عملیات پیروزمند محرم و والفجر یک بر قدمهای رزمندگان دلیر اسلام بوسه زد و از آن پس جاودانه شد.

امروزه شرهانی یادمانی است که در میانه مناطق چم هندی، چم سری و عین خوش واقع است، این یادمان به همراه یادمان های دوکوهه، فکّه و فتح‌المبین از شمالی‌ترین یادمان های سرزمینهای جنوب است و متأسفانه به همین دلیل از مظلومیت بیشتری برخوردار است، و سرزمینی که هنوز در آغوش آن پیکرهای پاک و مطهر شهدای بسیاری به امانت آرمیده است، کمتر مورد توجه کاروان هاست؛ از زیباترین جلوه‌های ماندگار در این مقرّ تفحص، صحنه‌های مربوط به کشف و شناسایی پیکرهای پاک شهداست.

عشایر عراقی هم مرز با ایران، سرزمینی را به خاطر دارند که در اطراف گنبدی کوچک و طلایی، صدها پرچم به اهتزاز درآمده دارد. عراقیها به مقر تفحص لشگر ۱۴ امام حسین(ع) مستقر در شرهانی، موقف الاعلام(سرزمین پرچمها) می گویند، و آن را از مقدسات ملت ایران می دانند.»

گفتنی است مقصد بعدی این کاروان، یادمان های منطقه عملیاتی فکه است.

کاروان «میهمانی شهیدان» به اردوی راهیان نور اعزام شدند

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از اعزام ۲۰۰ طلبه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و دانشجوی دانشکده هدی به اردوی راهیان نور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری»، روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، عنوان کرد: کاروان زیارتی راهیان نور جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با عنوان کاروان «میهمانی شهیدان» به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام شدند.

وی اظهار داشت: کاروان «میهمانی شهیدان» شامل ۱۷۵ نفر از طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و ۲۵ نفر از دانشجویان دانشکده هدی بودند که با ۵ دستگاه اتوبوس ظهر روز سه شنبه، دهم اسفندماه حرکت خود را به سوی این مناطق آغاز کردند.

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: اتوبوس‌هایی که برای اردوی راهیان نور در نظر گرفته شده بود، به نام شهدای انقلاب، دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم مزین شدند.

ظهیری بیان داشت: طلبه شهید «مصطفی ردانی پور»، طللبه شهیده «فهمیه سیاری»، شهید مدافع حرم «مصطفی صدرزاده»، شهید هسته‌ای «مصطفی احمدی روشن» و شهدای گمنام از جمله شهدایی بودند که برای اتوبوس‌های اردوی راهیان نور طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در نظر گرفته شدند.

وی یادآور شد: این اردو همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) برگزار شده است و زائران به مدت ۴ روز در این اردو به سر می برند و از مناطق مختلف عملیاتی دفاع مقدس بازدید می‌کنند.

صفحه‌ها