فرم جستجو

درس اخلاق

پیاده سازی جلسات اخلاق

عرضه کتاب مهارت معلمی در درس اخلاق جامعه الزهرا(س)

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(س) گفت: در حاشیه درس اخلاق این هفته طلاب جامعه الزهرا(س) کتاب مهارت معلمی به علاقه مندان ارائه می شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، «طیبه سادات طباطبایی » در گفت‌وگو با واحد خبر با اشاره به تاکید حجت الاسلام والمسلمین قرائتی به طلاب خواهر برای مطالعه کتاب مهارت معلمی و بکارگیری مطالب و نکات آموزنده آن در امر تبلیغ و تربیت فرزندان گفت: به همین منظور در حاشیه درس اخلاق این هفته که روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه با سخنرانی استاد قرائتی در تالار بیداری اسلامی  جامعه الزهرا(س) برگزار می شود کتاب مهارت نویسندگی با تخفیف ویژه به علاقه مندان ارائه می شود.

وی خاطر نشان کرد: این کتاب نوشته حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی با موضوع جنبه های مذهبی اخلاق حرفه ای معلمان است که در آن مسائلی چون ارزش و امتیاز کار معلمی، صفات معلم، وظایف معلم، نبایدهای معلمی، مهارت ها و شیوه ها، مخاطب و دیگر نکات مهم در وظیفه مقدس معلمی مورد بحث و بررسی قرآنی قرار گرفته است.

گفتنی است، کتاب مهارت معلمی نوشته استاد قرائتی در ۲۸۸ صفحه با قطع وزیری و جلد شومیز از سوی انتشارات درس هایی از قرآن منتشر شده است.

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

با حضور استاد قرائتی؛ ششمین جلسه سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی برگزار می‌شود

ششمین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی استاد قرائتی برگزار می‌شود.

ششمین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی استاد قرائتی برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و روابط بین الملل، ششمین جلسه از سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «محسن قرائتی»، مفسر قرآن کریم در جلسه درس اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

این جلسه روز چهارشنبه، ۲۲ آذرماه ساعت ۱۰ تا ۱۱ در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تشکیل می‌شود.

گفتنی است؛ تاکنون سلسله‌مباحث اخلاقی تربیتی استاد قرائتی با حضور گسترده طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به مدت پنج جلسه در روزهای ۱۹ و ۲۶ مهرماه، ۳ و ۱۰ آبان ماه و همچنین ۸ آذرماه در تالار بیداری اسلامی و حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شده است.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

بانو مجتهده گل گیری: طلاب در سبک زندگی اسلامی، وظایف سنگین‌تری به عهده دارند

استاد درس خارج جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: طلبه ساده‌زیست و ساده‌گرا با پشت سر گذاشتن مراحل موحد و مؤمن بودن می‌تواند گام‌های بلندتری بردارد.

استاد درس خارج جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: طلبه ساده‌زیست و ساده‌گرا با پشت سر گذاشتن مراحل موحد و مؤمن بودن می‌تواند گام‌های بلندتری بردارد.

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، چهارمین جلسه درس اخلاق مشترک مراکز تخصصی روز یکشنبه با حضور طلاب ایرانی و بین الملل سطح ۳ و ۴ جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، بانو مجتهده «گل‌گیری» به تبیین موضوع «زی طلبگی با الگوگیری از نمونه‌ها و الگوهای تربیتی اخلاقی عاشورا» پرداخت.

استاد اخلاق حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه «زی طلبگی» مترادف با سبک زندگی اسلامی طلبگی است، عنوان کرد: طلاب به ویژه بانوان طلبه در سبک زندگی طلبگی، وظایف سنگین‌تری به عهده دارند.  

بانومجتهده گل گیری با اشاره به کتاب «منیه المرید»، اثر شهید ثانی به تشریح باب وظایف متعلم و معلم پرداخت و افزود: برخی مواقع لازم است در طلاب تلنگری ایجاد شود تا در کنار تحصیل، اهداف خود را فراموش نکنند.

وی با استناد به گفتارهای حضرت امام خمینی(ره) به برخی از امور مهم در زندگی فردی و اجتماعی طلاب از جمله «ساده زیستی»، «نظافت و آراستگی»، «اخلاق مداری»، «تهذیب و پارسایی» و «اغتنام فرصت و موقعیت‌شناسی» اشاره کرد.

استاد درس خارج جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: طلبه ساده‌زیست و ساده‌گرا با پشت سر گذاشتن مراحل موحد و مؤمن بودن می‌تواند گام‌های بلندتری بردارد و گاهی راسخ بودن ایمان در طلاب منوط به مطالعه صفات مؤمنان است.

بانو مجتهده گل گیری در ادامه به بعد ساده‌زیستی اشاره کرد و اظهار داشت: ساده‌زیستی منافاتی با تجمل ممدوح ندارد و رعایت نظافت و آراستگی در کنار اخلاق، بعدی از زیبایی بوده  و رعایت این اصل بر اساس برخی کتب اخلاقی، ضرورت زندگی بشر و روح بشر است.

وی با بیان عبارت «ان الله جمیل و یحب الجمال» تأکید کرد: خداوند متعال خود خالق زیبایی بوده و زیبادوستی اصلی فطری است، اما در مقابل، انسان باید از پرداختن صرف به امور دنیوی و جلب اذهان دیگران بپرهیزد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

استاد جامعه‌الزهرا(س) تصریح کرد: لزوم آشنایی بانوان طلبه با سبک زندگی پیامبر(ص)

استاد میرامام، کتاب «منتهی الامال» تألیف مرحوم «شیخ عباس قمی» را منبعی مناسب برای مطالعه سبک زندگی پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) برشمرد و بانوان طلبه را به مطالعه این کتاب توصیه کرد.

استاد میرامام، کتاب «منتهی الامال» تألیف مرحوم «شیخ  عباس قمی» را منبعی مناسب برای مطالعه سبک زندگی پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) برشمرد و بانوان طلبه را به مطالعه این کتاب توصیه کرد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جلسه درس اخلاق مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی روز یکشنبه با حضور اساتید، طلاب و کارکنان در سالن این مرکز برگزار شد.

در این جلسه، سرکار خانم «زهراسادات میرامام»، استاد حوزه به بیان سیره حضرت رسول اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) پرداخت و به حدیث شریف فاطمیون با مضمون «هرکه با محبت آل محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله) از دنیا برود، شهید از دنیا رفته است»، اشاره کرد.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه با اشاره به حدیث قدسی «شهادت را به اولیای خاص می‌دهم و اجر شهادت را به کسانی که محبت آل محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله) را دارند»، برخی از صفات و ویژگی‌های پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) را برشمرد.

میرامام افزود: پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) پیوسته در حال تفکر بودند، آن حضرت کثیر الذکر بودند و همواره نسبت به نعمت‌های الهی متذکر می شدند.

وی ادامه داد: رسول گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هیچ گاه کسی را مسخره نمی‌کردند، بلند نمی‌خندیدند، بلکه اکثرا متبسم بودند و لبخند می‌زدند.

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، حق‌طلب بودن را یکی دیگر از ویژگی‌های پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله)  بر شمرد و گفت: وجود مقدس پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) همیشه درصدد بودند تا حق را ثابت کنند.

میرامام در ادامه، کتاب «منتهی الامال» تألیف مرحوم «شیخ  عباس قمی» را منبعی مناسب برای مطالعه در مورد سبک زندگی پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) برشمرد و به بانوان طلبه توصیه کرد که حتما به این کتاب مراجعه کنند.

 

گروه خبری: 

استاد جامعه‌الزهرا(س): موفقیت امام خمینی(ره) در نتیجه عمل به سیره نبوی بود

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) موفقیت امام خمینی(ره) را نتیجه عمل به سیره نبوی دانست و بانوان طلبه را به مطالعه کتاب سنن رسول اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) توصیه کرد.

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) موفقیت امام خمینی(ره) را نتیجه عمل به سیره نبوی دانست و بانوان طلبه را به مطالعه کتاب سنن رسول اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) توصیه کرد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، درس اخلاق طلاب مدرسه علمیه غیرایرانی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه ۱۹ آذرماه با حضور طلاب، مدیر و کارکنان این مدرسه برگزار شد.

در این جلسه، سرکار خانم استاد «خدیجه اخوت» در ادامه موضوع درس اخلاق هفته گذشته به بیان احادیثی درباره اخلاق و ویژگی‌های پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) پرداخت و به آیه ۲۱ سوره احزاب «لَقَدْ کانَ لَکُمْ في‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کانَ يَرْجُوا اللَّهَ وَ الْيَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثيراً؛ مسلما برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی بود، برای آنها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می‌کنند» اشاره کرد.

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به این آیه، افزود: پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در صورتی برای ما الگو است که سه شرط از جمله امید و توکل به خداوند، اعتقاد به معاد و حضور دائمی در برابر خداوند را داشته باشیم.

اخوت ضمن توصیه بانوان طلبه به مطالعه کتاب سنن رسول اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و ذکر احادیثی از این کتاب، به سختی ها و مشقاتی که پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در طول عمر خود کشیدند، اشاره و تصریح کرد: راه ایجاد استقامت در پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، ایمان به خداوند متعال بود.

 وی با اشاره به حدیث «القَلْبُ حَرَمُ اللهِ فَلا تُسْكِنْ فِي حَرَمِ الله غيَرَ الله»، ادامه داد: قلب حریم و حرم خداوند است، بنابراین نباید چیزی وارد قلبمان کنیم که موجب فساد در قلب و در نیتجه قطع ارتباط با خداوند شود.

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به دائم الذکر بودن حضرت امام خمینی(ره) حتی در دوران بیماری اشاره کرد و موفقیت ایشان را نتیجه عمل به سیره نبوی دانست.

در ادامه جلسه درس اخلاق، به مناسبت اعیاد ماه ربیع‌الاول، مداح اهل بیت(علیهم السلام) به ذکر و مدح پیامبراعظم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) پرداخت.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

استاد جامعه‌الزهرا(س): علم حقیقی به انسان نورانیت می‌بخشد

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه علم حقیقی به انسان نورانیت می‌بخشد، یادآور شد: علم نورانیت می‌آورد وانسان را وزین وسنگین‌تر می‌کند.

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه علم حقیقی به انسان نورانیت می‌بخشد، یادآور شد: علم نورانیت می‌آورد وانسان را وزین وسنگین‌تر می‌کند.

 

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، ششمین جلسه اخلاق اختصاصی مدرسه نیمه‌وقت صبح جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه با حضور استاد سرکار خانم «ملیحه لباف» در طبقه همکف ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

 

خصلت‌های مؤمن از نگاه پیامبر گرامی اسلام(ص) از جمله اصول موفقیت انسان است

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه مباحث هفته گذشته به حدیث نبوی «رُوِی أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ قَالَ: لا یَکْمُلُ الْمُؤْمِنُ إِیمَانُهُ حَتَّى یَحْتَوِیَ عَلَى مِائَهٍ وَ ثَلَاثِ خِصَالٍ فِعْلٍ وَ عَمَلٍ وَ نِیهٍ وَ ظَاهِرٍ وَ بَاطِنٍ؛ فَقَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ: یا رَسُولَ اللَّهِ مَا یکُونُ الْمِائَهُ وَ ثَلَاثُ خِصَالٍ فَقَالَ یا عَلِی مِنْ صِفَاتِ الْمُؤْمِنِ أَنْ یکُونَ» اشاره کرد.

لباف افزود: در این حدیث، پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «ایمان مؤمن کامل نمی‌شود تا اینکه دارای ۱۰۳ خصلت در فعل و عمل و نیت و باطن و ظاهر باشد» که حضرت در ادامه به این خصلت‌ها اشاره کرده‌اند.

وی تصریح کرد: این خصلت‌های مؤمن از نگاه و دیدگاه پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) از جمله اصول موفقیت انسان است.

 

شاخص کار انسان مؤمن، رضای پروردگار است

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به خصلت «جَوَّالَ الْفِکْرِ»، گفت: مراد از« جَوَّالَ الْفِکْرِ»این است که انسان مؤمن که به حد کمال ایمان رسیده، فکرش محدود نیست و هر اقدام و عملی که انجام می‌دهد و اراده خود را با فکر و اندیشه پیگیری می‌کند و شاخص او در این مرحله این است که آیا کارش مرضی خدا و اهل بیت(علیهم‌السلام) هست یانه؟

لباف در ادامه به خصلت «جَوْهَرِی الذِّکْرِ» اشاره کرد و ادامه داد: این خصلت بدان معنا است که انسان، خودش ذکر مجسم شود؛ مانند قرآن مجید و رسول الله(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و اهل بیت(علیهم‌السلام) که ذکر هستند، همه وجودشان ذکر شود.

وی با اشاره به آیه ۳۰ سوره روم، اضافه کرد: از آنجا که انسان ذاتا دارای فطرت پاک است، اگر چیزی را که فراموش کرد یادآور شود، می‌تواند موانع را با ذکر کنار بزند؛ همانطور که خداوند می‌فرماید: «فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ؛ پس روى خود را با گرايش تمام به حق به سوى اين دين كن با همان سرشتى كه خدا مردم را بر آن سرشته است آفرينش خداى تغييرپذير نيست اين است همان دين پايدار ولى بيشتر مردم نمى‏ دانند».

 

علم حقیقی به انسان نورانیت می‌بخشد

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، خصلت «کَثِیراً عِلْمُهُ» را از دیگر خصلت‌های انسان مؤمن برشمرد و افزود: در اینجا مراد، علم حقیقی است که در روایات از آن به نور تعبیر شده است و صرف گرفتن مدرک نشان‌دهنده علم مورد نظر نیست.

وی با بیان اینکه علم حقیقی به انسان نورانیت می‌بخشد، یادآور شد: علم نورانیت می‌آورد وانسان را وزین وسنگین‌تر می‌کند؛ بنابراین افرادی که به علم خود افتخار می‌کنند، بنابراین انسان عالم، جاهل را آموزش می‌دهد و در پی نجات غافل از غفلتش است.

 

انسان مؤمن برخورد کریمانه دارد

لباف به خصلت‌های «عَظِیماً حِلْمُهُ؛ بردباریش بزرگ وعظیم است» و «جَمِیلَ الْمُنَازَعَهِ؛ خوش برخورد است» اشاره و تصریح کرد: برخی انسان‌ها در برخورد عبوس هستند که این به دلیل مشکل ایمان است؛ درحالیکه انسان مؤمن در منازعات خوب برخورد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه انسان مؤمن برخورد کریمانه دارد، به خصلت «کَرِیمَ الْمُرَاجَعَهِ» اشاره کرد و بیان داشت: اگر انسان ایمانش بیشتر است، در منازعات باید کوتاه بیاید؛ این جمله «اگر الان کوتاه بیایم تا آخر باید کوتاه بیایم» درست نیست.

 

شرح صدر از ویژگی‌های بسیار مهم انسان مؤمن و اصل موفقیت در امور است

استاد اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به خصلت «أَوْسَعَ النَّاسِ صَدْراً؛ انسان مؤمن سعه صدر دارد»، شرح صدر را از ویژگی‌های بسیار مهم انسان مؤمن عنوان کرد و افزود: زمانی که خداوند، حضرت موسی(علیه‌السلام) را برای مقابله با فرعون مأمور می‌کند، آن حضرت می‌فرماید: «رب الشرح لی صدری».

لباف با تصریح بر اینکه شرح صدر، اصل موفقیت در امور و تربیت است، اظهار داشت: در روایات آمده است که اگر صبور نیستی، «فتحلم ،فتصبر»؛ صبر تدریجی وآرام آرام در نهایت باعث ایجاد شرح صدر در درون انسان می‌شود.

 

طلاب، ۱۰۳ خصلت انسان مؤمن از دیدگاه پیامبر(ص) را مطالعه کنند

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به خصلت «أَذَلَّهُمْ نَفْساً؛ انسان مؤمن از نظر نفس، ذلیلترین مردم است» اشاره کرد و اضافه کرد: «ضِحْکُهُ تَبَسُّماً- وَ اجتماعه تَعَلُّماً- مُذَکِّرَ الْغَافِلِ- مُعَلِّمَ الْجَاهِلِ- لَا یؤْذِی مَنْ یؤْذِیهِ _ وَ لَا یخُوضُ فِیمَا لَا یعْنِیهِ_ وَ لَا یشْمَتُ بِمُصِیبَهٍ- وَ لَا یذْکُرُ أَحَداً بِغِیبَهٍ- بَرِیئاً مِنَ الْمُحَرَّمَاتِ- وَاقِفاً عِنْدَ الشُّبُهَاتِ - کَثِیرَ الْعَطَاءِ- قَلِیلَ الْأَذَى؛ خنده‌اش تبسم –گرد هماییش برای تعلم ویادگیری – تذکردهنده به غافل- و آموزنده جاهل است . به کسی که آزارش می‌کند آزاری نمی‌رساند – و در آنچه به دردش نمی‌خورد وارد نشود و هیچ کس را به مصیبتی سرزنش و شماتت نمی کند. و هیچ کس را با غیبت یاد نمی کند – از کارهای حرام بیزار است – و در موارد شبهه قدم بر نمی دارد . بخششش فراوان – آزارش بسیار کم است» از دیگر خصلت‌های انسان مؤمن است.

لباف در پایان به دیگر صفات و خصلت‌های انسان مؤمن در این حدیث نبوی که در صفحه ۲۱۰ جلد ۶۷ بحارالأنوار آمده، اشاره کرد و به طلاب توصیه کرد که این حدیث را مطالعه و به آن عمل کنند.

گروه خبری: 

ریشه نبود روحیه عفو و صفح در جامعه، منیت و خودخواهی است

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی با بیان اینکه ریشه عدم روحیه عفو و صفح در جامعه، منیت و خودخواهی است، گفت: اگر مقداری از روحیه عفو و گذشت پیامبر گرامی اسلام(ص) در جامعه اسلامی نهادینه می‌شد، آمار طلاق بسیار کاهش می‌یافت.

درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(س) با موضوع «عفو و گذشت» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  روز یکشنبه در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسملین «سیداحمد فقیهی»، استاد اخلاق حوزه و دانشگاه به تبیین موضوع «عفو و گذشت» پرداخت.

ضعیف‌ترین انسان‌ها افرادی هستند که اهل گذشت نیستند

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با اشاره به روایت «أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص لَمْ‏ يَنْتَقِمْ‏ لِنَفْسِهِ‏ مِنْ أَحَدٍ قَطُّ بَلْ كَانَ يَعْفُو وَ يَصْفَح‏»، عنوان کرد: در کتب تاریخی آمده است که «پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هرگز انتقامجو نبودند و برای امور شخصی خویش هرگز انتقام نمی‌گرفتند، بلکه عفو و گذشت می‌کردند».

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی با بیان اینکه ریشه عدم روحیه عفو و صفح در جامعه، منیت و خودخواهی است، تصریح کرد: شیطان در انسان منیت را جلوه­گر می­کند، در حالیکه اگر مقداری از روحیه عفو و گذشت پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در جامعه اسلامی نهادینه می‌شد، آمار طلاق بسیار کاهش می‌یافت.

وی اظهار داشت: ضعیف‌ترین انسان‌ها افرادی هستند که اهل گذشت نیستند و همین امر باعث می‌شود که در برابر مسائل و مشکلات سکوت نکنند و باعث ایجاد مشکلات بیشتر شوند.

شیرینی زندگی دنیا با عمل به روایات و احادیث اهل بیت(علیهم‌السلام) حاصل می‌شود

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با تصریح بر اینکه حلیم‌تریم انسان‌ها اهل عفو و گذشت هستند، گفت: در سیره امام سجاد(علیه‌السلام) آمده است که هر گاه ماه رمضان می‌شد، هنگام افطار افراد را جمع می‌کردند و می‌فرمودند: «من همه شما را بخشیدم»، آنگاه می‌فرمودند: «خدایا تو شاهد باش که من همه را عفو کردم؛ پس تو هم از من درگذر».

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی ادامه داد: امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: «صِلْ‏ مَنْ‏ قَطَعَكَ‏ وَ اعْفُ عَمَّنْ ظَلَمَكَ وَ أَعْطِ مَنْ حَرَمَكَ وَ أَحْسِنْ إِلَى مَنْ أَسَاءَ إِلَيْك؛ صله رحم کن با کسی که از تو قطع رابطه کرده است؛ بگذر از کسی که به تو ظلم کرده است؛ ببخش به کسی که چیزی به تو نمی‌بخشد؛ نیکی کن به کسی که به تو بدی کرده است».

وی با بیان اینکه شیرینی زندگی دنیا با عمل به روایات و احادیث اهل بیت(علیهم‌السلام) حاصل می‌شود، عنوان کرد: اگر انسان مدتی صادقانه اهل عفو و گذشت شود، بعد از مدتی خداوند حالتی در او به وجود می‌آورد که متوجه می‌شود در خیلی از مواقع، او خود مقصر بوده است.

صادقانه مردم را عفو کنیم

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با تصریح بر اینکه صادقانه مردم را عفو کنیم، تأکید کرد: منیت غوغایی در درون انسان ایجاد می‌کند؛ منیت در وجود انسان باعث می‌شود که تقصیرات خود را به زودی متوجه نشود.

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی با بیان اینکه ما باید منیت و خودخواهی را از وجود خود دور کنیم، اظهار داشت: انسان در مرحله عفو و گذشت باید به مرحله‌ای برسد که خود را مقصر بداند و این مرحله اعلا است.  

وی با اشاره به آیه ۳۴ سوره فصلت، بیان داشت: خداوند در این آیه می‌فرماید: «وَ لا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَ لاَ السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذي بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ عَداوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَميم؛ هرگز نيكى و بدى يكسان نيست؛ بدى را با نيكى دفع كن، ناگاه (خواهى ديد) همان كس كه ميان تو و او دشمنى است، گويى دوستى گرم و صميمى است».

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه در پایان تصریح کرد: این وعده خداوند است که اگر بدی را به بهترین شکل پاسخ دهید، دشمنی را تبدیل به دوستی‌ها می‌کند.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(س) در مراکز و مدارس علمیه برگزار می‌شود

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: درس اخلاق روز یکشنبه طلاب مراکز و مدارس علمیه این مؤسسه با موضوع «سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله» برگزار می‌شود.

«سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر اکرم(ص)» در درس اخلاق مراکز و مدارس علمیه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تبیین می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم «طیبه سادات طباطبایی» روز شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: درس اخلاق روزهای یکشنبه طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به مناسب ایام ماه ربیع‌الأول با موضوع «سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)» برگزار می‌شود.

مدیر کل امور تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: درس اخلاق این جلسه در ادامه مباحث هفته گذشته و با رویکرد سبک زندگی خانوادگی نبوی تشکیل می‌شود و اساتید اخلاق جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به صورت تفکیکی در مدارس علمیه، مراکز تخصصی و مرکز بین المللی زبان فارسی به سخنرانی می‌پردازند.

طباطبایی تصریح کرد: در این جلسه اساتیدی چون بانو مجتهده «گل‌گیری»، «فقیه صالحی»، «لباف»، «حکیم‌زاده»، «اخوت» و «میرامام» در درس اخلاق حضور دارند.

وی یادآور شد: جلسات درس اخلاق مدارس علمیه در سالن‌های این مدارس و جلسه درس اخلاق مراکز تخصصی در حسینیه امام خمینی(ره) است، همچنین جلسات درس اخلاق طلاب نوبت عصر روزهای دوشنبه در آمفی‌تئاتر طبقه سوم ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار می‌شود. 

برنامه درس اخلاق مدارس علمیه و مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در روز یکشنبه، ۱۹ آذرماه به شرح ذیل است:

 

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news

 

 

 

گروه خبری: 

برگزیدگان مسابقه دلنوشته «رد نگاهت، راه آسمان» تجلیل شدند

برگزیدگان مسابقه دلنوشته «رد نگاهت، راه آسمان» در جلسه درس اخلاق طلاب مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) معرفی شدند و از آنان قدردانی شد.

برگزیدگان مسابقه دلنوشته «رد نگاهت، راه آسمان» در جلسه درس اخلاق طلاب مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) معرفی شدند و از آنان قدردانی شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، برگزیدگان مسابقه دلنوشته «رد نگاهت، راه آسمان» روز یکشنبه در جلسه درس اخلاق طلاب مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که به همت اداره کل تربیتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و با همکاری مرکز تخصصی فقه و اصول در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، معرفی شدند.

در این مسابقه که به عنوان طرح تهذیبی اخلاقی برگزار شد، دلنوشته پنج نفر از طلاب سطح ۳ و ۴ جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان آثار برگزیده انتخاب شد.

در این مراسم، خانم‌ها «زهرا عاشوری» و «زهرا چراغی» از مرکز تخصصی فقه و اصول، «سکینه جدی» از مرکز تخصصی حکمت اسلامی و «مرضیه پورقنبر مقدم از مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن به عنوان برگزیدگان این مسابقه معرفی و از آنان قدردانی شد.

گفتنی است؛ مسابقه دلنوشته «رد نگاهت، راه آسمان»، یکی از طرح‌های تهذیبی اخلاقی بود که به منظور تثبیت اثرات تهذیبی مراسم عزاداری حضرت أباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) ویژه طلاب سطح ۳ و ۴ مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

 

عضو کانال جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شوید: https://t.me/jz_news
گروه خبری: 

استاد حوزه و دانشگاه، «دین منسکی و دین اخلاقی» را تبیین کرد

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در جلسه درس اخلاق طلاب مراکز تخصصی، با بیان اینکه هویت دین شامل دین منسکی و دین اخلاقی است، گفت: مطالعه دقیق دین اسلام، تصویری زیبا و واقعی از هویت دین به ما ارائه می‌دهد.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در جلسه درس اخلاق طلاب مراکز تخصصی، با بیان اینکه هویت دین شامل دین منسکی و دین اخلاقی است، گفت: مطالعه دقیق دین اسلام، تصویری زیبا و واقعی از هویت دین به ما ارائه می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، درس اخلاق طلاب مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه با حضور طلاب سطح سه و ۴ این مؤسسه علمی آموزشی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، سرکار خانم «فریبا علاسوند» به موضوع «دین منسکی و دین اخلاقی» در راستای طرح تهذیبی اخلاقی «ردّ نگاهت، راه آسمان» که به همت مرکز تخصصی فقه و اصول برگزار شد، پرداخت.

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: دین منسکی و دین اخلاقی از موضوعات مهم و اساسی در دوره کنونی است و فهم جایگاه این مسئله در میان طلاب با توجه به جریان ساز بودن آنها در جامعه اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

علاسوند ابتدا به توضیح هر یک از عناوین «دین منسکی» و «دین اخلاقی» پرداخت و افزود: فرض ما این است که دین پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) دینی توأمان از ظاهرها و باطن‌ها است؛ ظواهر دین بسیار مهم است و اگر به درستی به آنها عمل نشود، به گوهر دین و اخلاق هم نمی توان دست یافت.

وی با بیان اینکه ظواهر، طریق منحصر به فرد اظهار دینداری است، گفت: اگر فردی بخواهد به صورت رتبه ای نمره دهد و بداند که کدام یک از دین منسکی و دین اخلاقی رجحان دارد و اصیل است، باید توجه داشته باشد که قطعا دین اخلاقی بر دین منسکی رجحان دارد.

استاد حوزه و دانشگاه به آیات و روایاتی پیرامون ارجحیت دین اخلاقی بر دین منسکی اشاره کرد و بیان داشت: اگر کتاب سریف «غررالحکم» را ذیل واژه دین مورد مطالعه قرار دهیم، در میان روایاتی که به بررسی اصل دین می‌پردازند، هیچ یک از آنان که به معرفی اصل دین می‌پردازند، امور منسکی نیستند.

علاسوند تصریح کرد: زمانی که به مطالعه دین می‌پردازیم، ائمه معصومین(علیهم‌السلام) در روایات متعدد به معرفی امور باطنی مانند العفه، الورع، الاخلاص و الیقین و غیره می‌پردازند.

وی اظهار داشت: اگر کسی می‌خواهد دیندار باشد، ابتدا باید به عناصر درونی و باطنی خود بپردازد؛ دقیقا عکس آنچه امروز متداول است، امروز شروع دینداری‌های ما با جشن‌های تکلیف است که بحث‌های مناسکی است.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کرد: این موضوع به معنای کم اهمیت بودن امور مناسکی نیست، بلکه موضوع و بحث ما در تقدم و تأخر و اولویت‌ها است.

علاسوند عنوان کرد: وقتی اصول دینداری را در کلام و سیره حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) دنبال می‌کنیم، آن حضرت در تحلیل آسیب‌های جوامع دینی بر اصول تأکید دارند.

وی در ادامه به راهپیمایی عظیم اربعین اشاره و تأکید کرد: اگر فردی به این سفر معنوی و نورانی مشرف شد، اما قلب و باطن او حسینی نشد، نمی تواند مدعی باشد که در مسیر درست قدم بر می‌دارد.

استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: اگر انسان از تربیت اخلاقی به دور باشد، ظرفیت خطاپذیری دینداری فرد بالا می‌رود و امکان ایجاد گروه‌های افراطی همانند خوارج و داعش را به مراتب افزایش می‌دهد.

علاسوند تصریح کرد: امروز بانوان طلبه باید به مطالعه دقیق منابع ایمان بپردازند تا مشخص شود که کدام عمل به مثابه فرمان است و خوبی‌ها و بدی‌ها را به دنبال دارد.

وی یادآور شد: خداوند انسان را در میان رنج آفریده و آن رنج بنا به تفسیر قرآن کریم، رنج اخلاق است.

استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: وقتی ما راجع به دین منسکی و دین اخلاقی صحبت می‌کنیم، راجع به کل هویت دین سخن می‌گوییم، بنابراین باید با مطالعه دقیق دین مبین اسلام، تصویری زیبا و واقعی از آنچه رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) آورده اند، ارائه داد.

گروه خبری: 

صفحه‌ها

دیدگاه‌های اخیر